Nederlands amateurelftal door Luxemburg B geklopt Oranje-team had Zwartehandelaren verslagen zwakke plekken - TOEN RODE DUIVELS LEIDDEN SLOEG NEDERLAND SNEL TOE KWALITEITSGOAL VAN SWART LEIDDE DE LAATSTE SERIE IN Elek Schwartz was uiterst tevreden Laag spelpeil in Rotterdam Moulijn's doelpunt in wording Studententeam verslagen Toch een doelpunt van Schuurman? Opdoffer DONDERDAG 23 MAART 1961 17 Rapid Wien versloeg Malmö voor de Cup Onbegrijpelijk Kort spel De eerste Overdonderend Serie Verkeerspolitie kende geen problemen bij interland Weer debacle (6-2) voor de Belgen De eerste wedstrijd voor de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor clubs tussen de Oostenrijkse kam pioen Rapid Wien en Malmö, die woens dagavond is Wenen werd gespeeld, eindig de met een 2-0 zege voor de thuisclub. Rapid leidde bij de rust met 1-0. In de halve finales komt de winnaar uit tegen de Portugese club Benfica of tegen de Deense vereniging Aarhus. Elek Schwartz glunderde. Niet zo maar even, maar wel een uur lang. Nauwelijks had hij aan de Nederlandse journalisten in de kleedkamer van de Oranjeploeg zijn vi sie op de strijd en het elftal gegeven, of een Belg tekende al met angstwekkende nauwkeurigheid de biografische gegevens over de Nederlandse bondscoach op. Elek Schwartz was meer dan tevreden. „Gefeliciteerd", was het commentaar van Lo Brunt, de secretaris-penningmees ter van de KNVB. „Bedankt", antwoordde Schwartz, die er onmiddellijk opnieuw lachend op liet volgen: „Dat had ik trouwens wel nodig ook daarmee doe lend op de vele critiek die geleverd was toen hij zijn Nederlands elftal voor deze 92ste wedstrijd tegen de Belgen bekend maakte. „En Schuurman", werd er gevraagd, „wist u dat Schuurman als linksbinnen tot deze prestatie zou kunnen komen?" Af wisselend in rap Frans en wat rustiger Ne derlands gaf Schwartz zijn antwoord. „Na tuurlijk wist ik dat. Tk weet toch wat een speler in zich heeft. Wat hij kan, dat is toch mijn werk? U hebt het gezien, Schuur man kon het, dat heeft die tweede helft wel bewezen". Overigens was men het er in de Neder landse kleedkamer over eens: de vierde Nederlandse treffer is er de oorzaak van geworden dat het opnieuw een ruime ne derlaag voor de Belgen werd. „Het was onbegrijpelijk", zei Piet Kruiver, de wed strijdbal de derde van zijn collectie nog eens goed bekijkend, „ze zakten in el kaar, de Belgen, in dat laatste kwartier, Conditie? Ik weet het niet. Het gmg lekker, dat gaat bij mij altijd zo als er tevoren zoveel critiek is." Coen Moulijn was enthousiast over het Belgische spel. „Natuurlijk, na de rust ging het niet best meer. Maar in die eer ste helft vond ik Van Himst en Paeschen toch maar knap gevaarlijk" „De nederlaag van de Belgen is vooral te wijten aan hun korte spel", zei reserve Jan Notermans. „Kijk, voor de rust wissel den zij kort spel af met levensgevaarlijke lange passes. Maar in die tweede helft za gen ze daar kennelijk geen kans meer toe. Ze hielden toen het spel veel te kort, zodat onze verdediging steeds weer kon ingrij pen. Wat de oorzaak kan zijn weet ik niet, maar het moet wel haast een gebrek aan conditie zijn." „Angstig gewoon", vond doelman Eddy Pieters Graafland, „die gaten in onze ver dediging voor de rust. Maar ja, toen de Belgen het spel later zo heel kort gingen houden, kon er nauwelijks gevaar meer ko men. Als we zo nu eens een paar wedstrij den konden doorgaan", filosofeerde de Rot terdammer. Swart in duel met zijn bewaker Thel- lin, die hij na rust tal van malen te snel af was. maakte een goal ongetwijfeld de mooi ste uit de wedstrijd maar hij bleef toch beneden zijn clubvorm en tegen Hongarije krijgt hij beslist niet zo veel ruimte voor zijn acties als gisteren. Tegen Hongarije en later tegen Oost- Duitsland staat meer op het spel dan tegen de Belgen. Laat het hoerageroep over de overwinning op de Belgen dan ook niet al te lang weerklinken, want straks zal Ne derland de zaken nog even steviger en vooral kundiger moeten aanpakken. Want Hongaren en Oostduitsers voetballen niet alleen beslist beter dan de Belgen van gis teren, maar ze hebben zeker ook een on eindig veel sterker moreel. Het Nederlands amateurelftal heeft woensdag op het Excelsior-terrein in Rot terdam in een matige wedstrijd met 2-1 verloren van Luxemburg B. De overwin ning van de gasten was zonder twijfel verdiend, want zij overtroffen onze land genoten zowel in snelheid en techniek als in felheid. Reeds na tien minuten spelen liepen de oranjeamateurs een 1-0 achter stand op. Na een combinatie van rechts buiten Hilbert en middenvoor Winandy kwam de bal bij linksbuiten Bach, die met het rechterbeen hard inschoot. Doordat de bal het lichaam van rechtsback Werdens (Sittardia) raakte, werd hij onbereikbaar voor doelman Hooymans. De Nederlandse voorhoede viel in deze periode hoofdzakelijk op door zeer slecht plaatsen en vooral de overigens hard werkende linksbinnen Libregts maakte zich hieraan schuldig. Doordat linksbuiten Lukken (De Spechten) volkomen faalde, moest het gevaar voornamelijk komen van de andere vleugel, waar de actieve rechts buiten Roseboom (Ede) gesteund door de zeer goede rechtshalf Mul en rechtsbinnen Hainje, talrijke malen verwarring sticht te. Enigszins tegen de verhouding werd het na 28 minuten spelen 1-1. Roseboom kreeg het leer in een op het oog ongevaarlijke situatie plotseling voor zijn voeten en met medewerking van doelman Hoffmann slaagde hij er vervolgens in het leer over de lijn te werken. Gedurende het verdere verloop van de eerste helft bleven de de fensies de situatie meester. Na de rust zakte het toch al niet te hoge spelpeil nog meer. Reeds dadelijk moest rechtsback Werdens tweemaal achter el kaar op de doellijn redding brengen, nadat Hooymans was gepasseerd en het ver wonderde dan ook niemand, dat na twin tig minuten rechtsbuiten Hilbert het naar later bleek beslissende doelpunt scoorde na een langdurige scrimmage voor het Nederlandse doel. Even leefde Nederland daarna op, maar de Luxemburgse verdediging hield met veel moeite stand. Wel werkte middenvoor Söllner (Alcides) het leer nog eenmaal langs Hoffmann, maar het was niemand ontgaan dat hij daarbij zijn hand gebruikt had. Ook Hainje, na de rust de beste man in de Nederlandse voorhoede, had met en kele harde schoten geen succes, zodat de score geen wijziging meer onderging. De in de tweede helft voor Lukken ingevallen Abeln (CEC) schoot kort voor tijd nog in volkomen vrije positie naast. (Van onze sportredacteur) Bij het verlaten van de grasmat van het Feljenoordstadion in Rotterdam is het Ne derlands elftal luid toegejuicht. En terecht. Nederland had aantrekkelijk voetbal la ten zien en daarbij liefst zes doelpunten gemaakt. Maar zonder defaitistisch te wil len zijn even dit: de helft van dat aantal doelpunten werd gemaakt tegen een volko men gedemoraliseerd Belgisch elftal, dat twee klassen minder speelde dan voor de verrassende Wending ten gunste van de Nederlanders in de eerste helft. Gunstig was ook dat men het verkeer van Utrecht had omgeleid over de nieu we brug bij Gorinchem. De grootste verkeersgolf was tussen half zeven en half acht. De Rotterdamse ver keerspolitie had bij deze eerste grote interlandwed strijd op een weekavond geen enkel risico genomen. De commandopost stond via een extra-radionet door lopend in contact met elf patrouillerende radiowa gens en politiekorpsen tot ver buiten de Maasstad, onder andere Wassenaar en Utrecht. Op zeven kritieke punten stonden takelwa gens, door de tunnels raas den voortdurend zes jeeps met sleepkabels, op zoek naar eventuele pechvogels. Ook na afloop van de wedstrijd verliep alles vrij vlot. In ruim een uur waren de meeste parkeerplaatsen leeg en konden al enige po- litiedetachementen vertrek ken. Alleen op deStaten- weg in Blijdorp (Rotterdam- Noord), ontstond enige stag natie nadat daar om kwart over tien een massale bot sing "acht wagens waren er bij betrokken was ontstaan. Daarbij werden enkele personen niet-ern- stig gewond. De takelwagen moest.-er aan te pas komen om de weg naar Den Haag vrij te maken. Straks staat het Nederlands elftal tegen over het befaamde Hongarije voor de voorronde van het wereldkampioenschap voetbal. En dat wordt dus wel even iets anders. Hongarije mag dan niet meer het elftal hebben van de dagen van Puskas, Koczis, Szibor en al die andere fenome nen, Nederland zal toch wel op heel wat meer tegenstand moeten rekenen als gis teren tegen de Belgen. Sterker gezegd: het elftal van gisteren zal bar weinig kans hebben op de zege tegen de Hongaren. Nogmaals, met 6-2 winnen van de Bel gen is fraai, maar men moet vooral niet denken dat de Nederlandse ploeg geen zwakke punten kende. In de verdediging sloot het lang niet altijd en vooral Kuys was dikwijls heel zwak. En aanvallend zullen wij het zeker niet moeten hebben van een speler als Schuur man, die zich niet alleen uiterst moeilijk beweegt, maar die zeker als binnenspe- ler door zijn gebrek aan inzicht in het Daar gaat, de vijfde, die van Moulijn. Nederlands linksbuiten is alleen op doelman Delhasse opgerukt, wacht slim tot die tot actie overgaat en pro fiteert van dat moment om feilloos in een leeg doel te schieten. Achter Delhasse ziet men Lejeune en Kruiver, rechts staat Schuurman. Het elftal dat de grote zege bevocht. Achterste rij v.l.n.r. Van Wissen, Pie ters Graafland, Muller, Wiersma, Kuys en Van der Hart; voorste rij Swart, Groot, Kruiver, Schuurman en Moulijn. Voor de zwartehandelaren in kaartjes, die de toegangsbewijzen vorige week bij tientallen hadden opgekocht, was er woensdagavond geen droge boterham te verdienen. De televisie en de druilerige regen hadden hen in feite al geklopt voor zij hun vaste plaatsen hadden ingenomen bij de toegangswegen naar het stadion, waar zij bij andere ontmoetingen altijd grif hun afnemers vinden. Ditmaal overtrof het aanbod de vraag veelvoudig. En de prijzen daalden tot een belachelijk minimum, tot bedragen die zelfs beneden die voor amateur wedstrijden liggen. Vijf minuten na het begin vroegen enige broeders van het zwarte gilde nog maar een enkele gulden voor de'duurste zitplaats. Maar zelfs dat bleek nog te veel er kwamen geen kopers. Een van de verkopers aan vaardde tenslotte de strop met een royaal gebaar. Hij drukte een jongetje dat aldoor begerig naar hem had opgekeken de kaartjes in handen en verdween in het donker. Misschien om naar de televisie te gaan kijken.. Het Nederlands studentenelftal heeft woensdag in Rotterdam met 3-1 verloren van het Belgische studententeam. Bij de rust leidden de Belgen met 2-1 De Belgen verdienden de overwinning volkomen. Zij waren individueel zowel als team beter dan de Nederlandse studenten. Vooral hun spelopvatting stak gunstig af tegen het nogal opportune voetbal van de Nederlanders. Zelfs in de tweede helft toen onze landgenoten vrijwel doorlopend in de aanval waren, was het onderling verband nog zo ver te zoeken dat succes uitbleef. Daar tegenover hadden de Belgen aan hun toen sporadische tegenaanvallen ge noeg om hun voorsprong nog te vergro ten. Voor rust waren de gasten de aan vallende partij geweest. Voor België scoor den: rechtsbuiten Leroux (Waterschei), rechtsbinnen Cauwenberghs (Beeringen) en linksbinnen Defreyne (La Gantoise). Het Nederlandse doelpunt kwam van de voet van linksbinnen Peper (RCH). spel nog geen vijftig percent van het ren dement oplevert dat men van hem als in ternational mag verwachten. Volledig aan de verwachtingen beant woorden deed trouwens alleen Moulijn op de linkervleugel. Dit kwieke mannetje wil de zich kennelijk rehabiliteren na de pe riode vol moeilijkheden die hij heeft door gemaakt en het moet gezegd worden dat hem dat tenvolle is geiukt. Als linksbui ten maakte hij openingen en als de situa tie dat vereiste was hij ook in de vrije ruimte of voor de doelmond. Groot en Kruiver zijn schutters van naam en die naam hebben zij met ieder twee goals we! bevestigd, maar zij hebben dan ook legio kansen gehad. Ook Swart (Van onze sportredacteur) Als vandaag nog het hele stadion Feijenoord met al zijn opstallen van de Rotterdamse bodem werd weg gevaagd, dan zou dat daar willen wij een lief ding onder verwedden geen Belg displezier geven. En geen wonder: anderhalf jaar geleden 9—1 (men sprak van Feije-moord), gister avond onder de vele tientallen schijn werpers werd het op dezelfde gras mat 6—2 (en weer spreekt men van een Feije-moord). En hoe zit dat nu? Kunnen de Belgen niet meer een normaal peil bereiken tegen de Nederlanders? Na de 9-1 van Rotter dam wonnen de Belgen eerst een keer met 2-1 in Antwerpen na anderhalf uur miserabel slecht voetbal en in het na jaar van 1960 werd er als het moest nog beroerder gevoetbald met een voor de Nederlanders 1-4 voordelige score als re sultaat. En weer zat de schrik erin. De spelers die geregeld tegen Nederland hadden gespeeld geloofden niet meer aan redelijk voetbal tegen Nederland ge loofden ook niet meer aan een echte re vanche voor die smadelijke 9-1. Die oudjes kwamen er overigens niet meer aan toe ook. Want, wij schreven het gis teren al in onze voorbeschouwing, de jeugd kwam naarworen. En veel beter ging het direct al tegen de Westduitsers en de Fransen. Voetballend België kreeg weer moed. De jeugd zal het presteren, orakelde men. Maar men juichte te vroeg: weer een Feije-moord, weer een smadelijke nederlaag. En nu van de jeugd van Thellin (19 jaar), van Goy- vaerts (23 jaar), van Lejeune (22 jaar), van Hanon (24 jaar), van Van Himst (17 jaar). En toch, toch voetbalde België niet slecht. Sterker gezegd: als de Rode Duivels gisteren aan het einde van de eerste helft de opstoppers Nederland kwam binnen anderhalve minuut van een 1-2 achterstand op een 3-2 voorsprong beter hadden kunnen verwerken en als zij bij de aanvang van de tweede helft meer zelfvertrouwen hadden kunnen op brengen en niet die 9-1 door hun hoof den hadden laten spoken, wel dan had den de Rode Duivels een zeer eervol resultaat van de grasmat van Feijenoord gesleept. En dat met zuiver voetbaltech- nische kwaliteiten. Maar waar mankeer de het gisteren aan bij de Belgen? Aan een gaaf moreel, aan incasseringsvermo gen, aan de juiste mentaliteit. Na die eerste treffer al in de eerste mi nuut bij een voorzet van Henk Groot schoot Moulijn in vrije schietpositie te gen doelman Delhasse op, waarna Kruiver de terugketsende bal gemakke lijk kon inschieten hielden we ons hart vast voor de Belgen en hun goede voornemens. Maar dat bleek ten onrech te. Want wat iedereen eigenlijk verwacht had beter voetbal van Belgische zijde kwam ook. En hoe. Met grillige maar verantwoorde combina ties speelden de Belgen keer op keer de De enige speler uit de Nederlandse voor hoede die gisteren tegen de Belgen geen doelpunt maakte was Schuurman. Of laten we liever zeggen: geen goedgekeurd doel punt. Want wat gebeurde? Ongeveer zes minuten na de rust, in de periode dat de Nederlandse greep op de Belgen steeds steviger werd, kreeg de ADO-speler de kans waarop hij al zo lang gewacht had. Hij kwam in vrije schietpo sitie, op ongeveer twintig meter schuin van het Belgische doel. Daar loste hij een for midabel schot, waarop doelman Delhasse begrijpelijk overigens te laat reageer de. Met een enorme vaart vloog de bal naar het Belgische net, maar ketste van de on Nederlandse verdediging uiteen. Steeds groter werden de gaten steeds groter werd de Belgische honger naar goals, en die goals kwamen. In de zeventiende minuut door linksbuiten Paeschen en na een half uur door midvoor Van Himst. Allebei goals van hoge kwaliteit, tot stand gekomen na haarzuivere diepte- passes. Dus toch een revanche? De Belgen lieten de verheugende gedachte van een voor sprong diep op zich inwerken. Het bleek nu toch wel, al die verhalen van de ouderen waren bakerpraatjes. Als je maar goed voetbal speelde tegen Neder land, dan kwamen ze eenvoudig niet aan de bal. Neen, als je goed voetbal blijft spelen mis schien niet, maar juist op het moment dat men even wilde consolideren om half- en binnenspelers gelegenheid te geven even op adem te komen, kwam Oranje terug. En hoe. By een enorm schot van Muller in de rechterbovenhoek al even mooi door Delhasse gehou den zat de schrik er al weer een beetje in en nauwelijks twee minuten later werd de opdoffer uitgedeeld, die beslissend voor de wedstrijd zou zijn. Want de morele klap van de negentig seconden tussen 20 uur 50 en 20 uur 5IV2 bleken de Belgen niet meer teboven te kunnen komen. Eerst strafte Kruiver slordigheid en ge treuzel van de Belgische spil Lejeune af met een diagonaal doeltreffend schot (uit zeer moeilijke positie) en daarna brak Henk Groot door het cordon rode baadjes en vuurde toen een schot af dat Delhasse waarschijnlijk niet eens gezien heeft. Dat betekende niet alleen 3-2 voor Nederland, maar ook een morele opdof fer, die om tien uur nóg niet uitgewerkt bleek... Uiteraard begon Nederland overdonderend in die tweede helft. Tegen een bokser die geïntimideerd is valt men per slot van rekening ook aan. België had toen puur voetbal moéten spelen, zoals men al in de eerste helft had laten zien. Maar wat gebeurde nu? Nederland viel met alle macht aan en België zakte steeds verder terug. Willoos. En nog kregen de Rode Duivels de kans om terug te slaan. Want ondanks de Nederlandse overmacht, on danks de flitsende aanvallen, ondanks de serie schoten uit alle hoeken, ondanks dat alles kwamen er geen goals. Neder land verdiende in die periode al heel snel een doelpunt, maar kreeg 't niet. Maar ook al bleef het dan 3-2, de impo-, nerende suprematie had zijn verdere uitwerking op het moreel van de Bel gen niet gemist. De Belgen waren ner gens meer. Dat bleek toen het evenwicht was hersteld en ook Van Himst, Goy- vaerts en Houf weer kansen kregen. Het werden echter geen goals, de dash, de wil, het heilig vuur ontbrak. De Belgen geloofden al lang niet meer aan een be ter resultaat. En hoe meer het ongeloof toenam en hoe lomer de acties verliepen, hoe meer de Rode Duivels zich lieten leiden naar een nieuwe „Feije-moord." Twaalf minuten voor het einde begon de serie van drie. In de 33ste minuut zette Schuurman voor, Groot kwam net iets aan veerkracht te kort om in te koppen, waarna het leer op de buitenkant van de rechterschoen van de toestormende Swart kwam en dat zoevend harde schot vermocht zelfs de prima doelman Del hasse niet te houden. Via de „verste" paal sprong de bal tegen het net. Nauwelijks was het gejuich verstomd of Moulijn kon doorbreken. En alleen voor Delhasse kende Rotterdams lieveling geen genade. Vlak daarop haalde Hey- lens zich de haat van vele tienduizenden Rotterdammers op de hals door Coen- tje te vloeren, waarna een tweetal mi nuten later Henk Groot revanche nam met nog een doelpunt: 6-2. En het slot signaal van de Tsjechische scheidsrech ter moet de Belgen spoedig daarna als een zoete symfonie in de oren geklon ken hebben. Ook voor die veelbelovende Belgische jongeren staat het nu vast: tegen Neder land is niet te voetballen en zeker niet bij „Feije-moord".... stonden woensdag ongeveer 8.000 wagens, anders zijn het er 1000 a 1500 meer. Men heeft dan ook de in druk, dat bij deze avond wedstrijd de meeste kaar ten verkocht zijn in Rotter dam en omgeving en dat veel voetballiefhebbers ver derop in het land de wed strijd via radio en televisie volgden. Het openbaar ver voer had het iets drukker, onophoudelijk reden extra- trams van de R.E.T. van 't centraal station naar het stadion. De spoorwegen hadden zeven extra-treinen ingelast. De grote verkeersstroom sloot prachtig aan op die van 't spitsuur. De „groene zone", de keten van ver keerslichten op het tunnel tracé, bewees in feite voor het eerst haar grote nut. In de tunnels waren drie rij stroken voor de voetbal liefhebbers gereserveerd. Kruiver in een van zijn vele kopduels met de Belgische spil Lejeune, Schuurman derkant van de lat (of was het het boven net?) op de doellijn (naar onze waar neming achter de doellijn) via een doel paal in het veld terug. Tal van Neder landse spelers in de buurt appelleerden voor een doelpunt maar de scheidsrechter wees die protesten zeer beslist af. Terecht? Wij geloven van niet. In ieder geval was het wel zo dat de heer Galba op de plaats waar hij zich bevond heel moeilijk kon constateren dat de bal achter de lijn had gestuit en dan mag hij een voudig geen doelpunt toekennen. Te meer niet, omdat ook de dichtsbijzijnde grens rechter het gebeurde moeilijk kon zien en dus al even terecht niet vlagde. Rotterdam heeft woens dagavond de extra ver keersdrukte als gevolg van de voetbalwedstrijd Neder land—België boven ver wachting goed verwerkt. Zo ongekend vlot zelfs dat in de speciale commando post van de verkeerspolitie bij het stadion al een jui chende stemming heerste nog voor binnen de muren de eerste trap tegen de bal was gegeven. Hoofdinspecteur J. Bol, die daar de leiding had, had zich vooraf, ondanks alle voorzorgsmaatregelen, eigenlijk al verzoend met de politionele nederlaag, maar het werd daarentegen een glansrijke overwinning: om kwart voor acht, een half uur voor de aanvang van de wedstrijd hadden de beide knelpunten de tunnel en de Maasbrug grote verkeersstromen van Den Haag en de westelijke provincies al royaal ver werkt. Ongelukken van enige betekenis deden zich niet voor, behoudens een ket tingbotsing in de omgeving van Papendrecht, waarbij veertien wagens waren be trokken. De gunstige factor voor de 400 politiemannen was, dat ditmaal minder mensen per auto naar het stadion gingen dan normaal bij een interlandwedstrijd. Op tien parkeerplaatsen

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 17