Vierde partij in titelstrijd na 41 zetten afgebroken -7 HcciViaai J Verdediging van Die Raeckse kon het niet houden tegen Reva in de vijfde set Ab Geldermans ook na derde etappe vooraan in klassement 4 T-i Sita Posthumus heeft er genoeg van Wereldkampioen Tal bleef heel consequent buiten het boekje Schaakcompetitie vordert gestaag Bal (Ion) voor Bertus Frankrijk niet in bekercompetitie Van de vele ontsnappingen lukte zelfs die van Bahamontes niet Renbaan Duindigt wordt afgebroken Hoad voorlopig uitgeschakeld „Ijskoud stortbad op ruggen van Rode Duivels" v - DONDERDAG 23 MAART 1961 19 op vrijdag 24 maart Paul Krügerstr. 19 Haarlem noord HORLOGES v.a. 1 p. week ALLE REPARATIES snel en goedkoop, komt u eens vrijblijvend kijken! PAUL KRÜGERSTR. 19 HAARLEM-N VAN MENTON NAAR ROME Illlli iiiiir s,r Belgisch commentaar Overspeeld' Vernederd Presentjes' Verwonderd De vierde partij in de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken in Moskou is om verschillende redenen karakteristiek geweest. Bij de ouverture viel het op, dat de wereldkampioen van het Caro-Kann recept afweek. Botwinnik's verdediging in de tweede partjj is hem kennelijk te sterk geweest. Hij koos de afruil-variant. waar op Botwinnik een tempo offerde om in een type stand te geraken, die aan de Franse doorschuif herinnerde. De wereldkampioen bleef consequent „buiten het boekje", doch slaagde er niet in direct overwicht te krjjgen. Na vroeg tijdige dameruil ontwikkelde zich een zeer fel gevecht om de leiding. Botwinnik had een kwaliteit over voor een clinch, die hem in het verre eindspel winstkansen zou moe ten verschaffen wegens centrale pionnen- overmacht. Ondertussen bouwde Tal aan een knappe actie op de damevleugel. Tegen het einde van de speeltjjd toen met winst voor Botwinnik werd gerekend offerde dp wereldkampioen de kwaliteit terug, teneinde een sterke opgerukte vrij pion te verwerven. Midden in deze com plicatie werd de partij verdaagd. Schaken Zonder diepgaande analyse schijnt het moeilijk een oordeel te vellen, d.w.z. te be palen of zwart winstkansen heeft. Botwin nik zal er zijn tijd aan dienen te besteden en dat.... zonder secondanten. De oud wereldkampioen is deze tweekamp name lijk als eenmansonderneming gestart. Tal maakt wel gebruik van het ingeburgerde recht op een secondant. Wit: Tal Zwart: Botwinnik Franse partij (verwisseling van zetten) 1. e2e4 c7—c6, 2. d2—d4 d7—d5, 3. e4— e5 Wenst niet nogmaals de opening te spe len, zoals in de voorafgaande tweekamp en in de vrijdag gespeelde tweede partij. 3c6c5. Weigert op de Caro-Kann doorschuif in te gaan en kiest een soort Frans (in feite wordt het een aangenomen damegambiet met verwisselde kleuren en twee tempi minder; deze stelling is de laatste jaren overigens meer voorgekomen. 4. d4xc5 e7—e6. 5. Pbl—c3 Pb8—c6. Evenals in het „echte" Franse gaat zwart niet op...., Lc5: in wegens Dg4, dat wit aanvalsspel zou kunnen verschaffen. 6. Lel —f4 Pg8—e7, 7. Pgl—f3 Pe7—g6, 8. Lf4— e3 Een principiële beslissing; wit handhaaft pion c5 en stuurt regelrecht .op de lange rochade aan. 8Pc6xe5, 9. Pf3xe5 Pg6xe5, 10. Ddlh5 Pe5—c6. Waarschijnlijk de beste; na 10Pg6 Belangrijke uitslagen zijn er de afge lopen periode te over geweest in de com petitie van de Noordhollandse Schaak bond. Twee nieuwe kampioenen meldden zich, terwijl er ook al beslissings- en pro motiewedstrijden werden gespeeld. De kampioenen vielen ditmaal in de vierde klasse. In afdeling D kwam Heem stede 3 als eerste door de finish door ook de laatste wedstrijd in de lopende compe titie tot winst te brengen. DEZ (Opper does) had er in afdeling A een beslissings wedstrijd tegen Magnus (Schagen) voor nodig, maar profiteert evenals Heemstede 3 van de automatische promotie naar de derde klasse. De promotiecompetitie van de tweede- klasse-kampioenen is bijzonder spannend begonnen. In Aalsmeer trad de schaak club Aalsmeer als gastheer op van Kijk Dit 2 (IJmuiden). Lange tijd leek een zege voor de bloemenkwekers waarschijnlijk. In de slotfase toonden de TJmuidense schakers zich echter een stuk slagvaardi ger en kwamen daarmee tot een voorlopige 45 voorsprong. De resterende partij zal Aalsmeer dus voor de nederlaag moeten behoeden. Met een pion minder maar iets betere stelling lijkt dat echter een niet eenvoudig op te lossen probleem. De andere wedstrijd werd in Krommenie uitgevochten, waar Zaanstreek-Noord be zoek kreeg van Oppositie (Heiloo). Ook hier ontliepen de krachten elkaar weinig tot niets. Bij verdaging gaf het scorebord een 3'/i354 stand aan. In de eerste klasse hebben Schaaklust en Schaakmat elkaar voor de tweede maai dit seizoen bestreden. Opnieuw ontliepen le ploegen elkaar weinig. Toch wel wat verrassend werd aan het einde van de speelavond een 45 voorsprong voor Schaakmat genoteerd. Het ziet er in de resterende partij niet naar uit dat Schaak- lust nog tot een gelijkspel en daarmee tot een tweede beslissingswedstrijd zal komen. Het „abonnement", dat Schaalust al jaren lang op de titel heeft gehad, lijkt nu dan eindelijk toch afgelopen. In de derde klasse is in afdeling B het derde team van Pat Mat weer tan de top gekomen. Het wacht nu af hoe de bij de stand 3Vï3)4 afgebroken wedstrijd Ber genOppositie 2 zal aflopen. Een verleng stuk van de competitie is waarschijnlijk. Zeker is reeds een verlengstuk in de vierde klasse B, waarin Weenink 2 (Be verwijk) en Westzaan gelijk zijn aange komen. Een beslissend duel is derhalve noodzakelijk. De uitslagen van de wedstrijden zijn: Eerste klasse, afd. A: Schaaklust Schaakmat 45 voorlopig. Tweede klasse, promotie-competitie om 2 plaatsen in de eerste klasse: Zaanstreek- NoordOppositie 3'/a3)4 voorl.; Aals meerKijk Uit 2 45 voorl.; afd. B: Cas- tricumZaandam 3 6Vs3 54. Derde klasse, afd. B: MSC 2Schoorl 64; BergenOppositie 2 3*/i3)4; Assen delft—Pat Mat 3 4—6; afd. C: Kijk Uit 3— Castricum 2 4Vs5)4; Zaandam 4Sant poort 3 uitgesteld. Vierde klasse, afd. A: DEZMagnus 6)431/» (DEZ kampioen); afd. B: West zaanPurmerend 3 100 reglementair; Schoorl 2Saende 2 46; afd. C: Driehuis Assendelft 2 6)43'/2; Weenink 3KSC 2 uitgesteld; LaskerKijk Uit 4 55; SSCH—Castricum 3 6)4—3'/j; afd. D: Rol land 3Heemstede 3 4)45)4 (Heemstede 3 kampioen); HWP 3Het Oosten 4 3)4 6'/j. kan wit lang rocheren, d4 blokkeren en op koningsaanval spelen. Nu loopt de mo gelijkheid.d4 als een rode draad door het vervolg van de strijd. 11. OOO Lf8e7, 12. f2—f4 g7—g6, 13. Dh5—h6 Aanvaardt dameruil; indien 13. Dg3. dan waarschijnlijk 13Da5. 13Le7 f8, 14. Dh6g5 Dd8xg5. Leidt tot een zeer gecompliceerd mid denspel. 15. f4xg5 a7a6. Beide spelers verbruikten in dit stadium van de partij en voor de volgende tien zetten enorm veel bedenktijd. De tekstzet sluit definitief veld bó voor de witte stuk ken, doch laat een invasie op b6 toe, het tegenspel ligt in zwart's pionnenkracht in de centrale sector. 16. Pc3a4 Lc8d7, 17. Le3—f4 h7h6. Een zet, die wijlen Nimzowitsch gaarne zou hebben gespeeld: vleugelactie ter ver sterking van de bewegingsvrijheid van het Botwinnik centrale-pionnenskelet. Om even de ernst te doorbreken: 17OOO? Pb6 mat. 18. Pa4b6 Ta8—d8. 19. Lf4—c7 h6x95, 20. c2c4 d5d4, 21. b2—b4 Lf8—g7. Precies op tijd, nu kan het paard van 6 wijken (moet overigens wijken) en blijft troef d4 hoog genoteerd. 22. Lc7xd8 Ke8x d8, 23. b4b5 Pc6—b8. Om eventueel op a6 met het paard te kunnen nemen. 24. Lfl—e2 f7f5, 25. Le2— f3 Betekent in feite een afwikkeling en „een nieuwe fase". De poging om met 25. a4 de constellatie vast te houden en daarna door Lf3 verder te komen faalt op e5 en de afsluiting e4 laat zich niet ver hinderen. 25a6xb5, 26. c4xb5 Ld7xb5, 27. Lf3xb7 Kd8c7, 28. a2—a4 Uiteraard laat wit zich niet in op 28. Lf3, g4 en zwart heeft alle troeven in han den. 28Lb5xa4. Te overwegen viel 28Le2. 29. Pc6x a4 Kc7xb7, 30. Kcl—d2 Pb8—d7. Veld b6 moet uiteraard onder controle worden gehouden. 31. Tdl—bl+ Kb7—c6, 32. ThI—cl! Tal bereidt een afwikkeling voor, die hem een actieve vrije pion verschaft. „Rus tig" spelen brengt uiteraard zwart's pion- nenmassa eens in beweging met dodelijke gevolgen. 32Lg7—e5. Waarschijnlijk zou 32Th2: .slecht zijn, wegens 33. Tb6+, Pb6: 34. cb6:+, Kb7 (34Kd5? 35. b7 Le5, 36. Tc5+ en slaat op e5 waarna de pion promoveert). 35. Tc7-K De tekstzet beschermt de diagonaal h2 b8. 33. Kd2d3 Er dreigde 33Lf4 33Th8 a8. Goede raad schijnt nu duur. 34. Tbl b6 Een voortreffelijk kwaliteitsoffer, dat witte kansen doet ontstaan. 34Pd7x b6. 35. c5xb6+ Kc6—d7. Niet 35Kb6 wegens 36. Pc5+ en zwart mag wegens stukverlies niet op b6 slaan. 36. Pa4—c5+ Kd7—e7, 37. Tel—el Een fraaie zet, die zwart dwingt met de toren de achterste rij te verlaten. 37 Ta8—e3 38. Kd3—c4 Ta3—c3 Drijft de witte koning van zwarts vrij pion weg. 39. Kc4—b5 Tc3e3, 40. Tel— al Wit mag de torens natuurlijk niet rui len, daar zwart eventueel zijn loper op b8 kan offeren en dan met de pionnen ge makkelijk wint. 40Le5xh2, 41. Tal a7 Afgebroken. De vierde partij is, na de 41ste zet van wit, in de volgende stand afgebroken: Wit: Kb5, Ta7, Pc5, pionnen: b6 en 92. Zwart.: Ke7, Te3, Lh2, pionnen: d4, e6, f5, g5 en g6. Tóen de heer W. Cörvers enige tijd geleden in een Hoensbroekse schoenen- raak een paar stevige trappers kocht, kreeg hij van de winkeljuffrouw een luchtballon cadeau. Buiten de winkel gekomen wist hij echter niet goed wat hij met de baUon zou aanvangen. Toen kreeg hij een idee. Hij voorzag de bal lon van een kaartje met zijn naam en adres en zond hem het luchtruim in. De ballon dreef rustig weg en zijn reis eindigde pas in Frankrijk. Hij kwam daar terecht bijBertus de Harder, de Nederlandse oud-internatio nale voetballer, die in Ville de Jarny woont. Aangenaam verrast door deze onverwachte groet uit het vaderland, heeft de heer De Harder de hem onbe kende Hoensbroekenaar in een per soonlijk briefje bedankt voor deze toe vallige attentie. Wielrennen De beroepscommissie van de Franse Wielerbond, die woensdag in Parijs verga derde, heeft de president van de bond er van in kennis gesteld, dat de Franse or ganisatoren van de wedstrijden die waren aangewezen voor de wereldbeker een internationale wedstrijdenreeks voor ploe gen geheel in overeenstemming met de Franse bond van constructeurs hebben be sloten zich uit deze competitie terug te trekken. Zoals bekend vormt waarschijnlijk het reglement, dat het aantal renners tot maximum tien en minimum vijf beperkt, het belangrijkste punt bij dit besluit, want het zou betekenen dat een groot aantal Fransen niet zou kunnen deelnemen aan Parijs-Roubaix. De Franse wedstrijden, die zouden tel len voor de wereldbeker, waren Parijs- Roubaix, de Grote Prijs van Parijs en Parijs-Tours. Verder heeft de commissie zich met en kele vooraanstaande Franse baanrenners beraden over de organisatie van een even tuele Prijs der Naties op de baan. In prin cipe kwam men hierbij tot overeenstem ming, maar de commissie acht het nood zakelijk allereerst door de UCI te worden ingelicht over de verschillende facetten van deze zaak. Advertentie "CV KLOKKEN - WEKKERS - KLEMBANDEN VOL-AUTOMAT1SCHE DATUM-HORLOGES De hoofdklassewedstrijd tussen de Die Raeckse-dames en het Amsterdamse Reva, die gisteren in het Krelagehuis werd ge speeld, heeft een eigenaardig verloop ge had. Gedurende vier sets zag men ploegen aan het werk, die weinig voor elkaar onderdeden. De gasten beschikten in de dames Coelen, Van Djjke. Doerbccker en Hart over wat meer krachten, die tot een ferme smash in staat zjjn dan de rood- witten, bij wie het in dit opzicht vrywei uitsluitend Corrie van de Haar en Hannie Witkamp moet komen. In verdedigend opzicht toonde Die Raeckse zich echter nog beter op dreef dan Reva; vooral Lydia Baay was in het achterveld uitstekend op dreef. Weinig krachtsverschil dus, hetgeen ook wel blijkt Dank zjj de medewerking van een ploeg genoot, de Brit Simpson, heeft de Neder lander Ab Geldermans de leiding behouden in de wegwedstrijd MentonRome. In de derde etappe van Reggio Emilia? naar Bo logna eindigde Geldermans op de zesde plaats, met slechts drie seconden achter stand op de winnaar, de Italiaan Guido Carlesi. De derde rit heeft in het teken gestaan van vele ontsnappingen, die even zovele keren in mislukkingen eindigden. Zelfs de laatste ontsnappingspoging van de Span jaard Ba<hamontes in de eindfase van de strijd, die op de ruggen van enige sterk hellende bergen werd uitgevochten, liep op niets uit. Al keek de „Adelaar van Toledo" op het hoogste topje van de laatste berg met een superieure glimlach achtèrom naar zijn zwoegende belagers, die zeker een 300 meter achter hem lagen, diezelfde lach moet vijf kilometer voor de finish in Bologna plaats hebben gemaakt voor een akelige grijns, want toen ging een groep bestaande uit Carlesi. Simpson. Musone. Nencini, Ciampi en Geldermans hem voor bij. Het bleek evéneens de genadeslag voor de Spanjaard, want in de uitslag van de 15 besten kwam hij niet voor. De eindsprint werd in de straten van Bologna uitgevochten tussen Carlesi en Simpson. Guido Carlesi zegevierde met miniem verschil. Ab Geldermans. die door Simpson enige kilometers voor de finish goed werd gesteund, stelde zich tevreden met een zesde plaats zonder zioh in de strijd om een goede klassering te mengen De derde etappe werd dus gewonnen door de Italiaan Carlesi in 3 uur 30 min 50 sec. 2. Simpson (G.B.) z.t. 3. Musone (It.) op 3 sec. 4. Nencini (It.) z.t. 5. Ciampi (It.) z.t. 6. Geldermans (Ned.) z.t. 7. Casati (It.) z.t. 8. Ronchini (It.) z.t. 9. Coletti (It) z.t. 10. Battistini (It.) z.t. 31. De Haan (Ned) 3.33.17. 32. Maliepaard (Ned.) 3.33.20 Het algemene klassement ziet er als volgt uit: 1. Geldermans (Ned.) 14.36.35. 2. Simp son (G.B.) op 13 sec. 3. Carlesi (Italië) z.t. 4. Ciampi (Italië) z.t. 5. Trape (Italië) z.t. 6. Nencini (Italië) z.t. 7. Battistini (Italië) z.t. 8. Fallarini (Italië) z.t. 9. Anquetil (Frankrijk) z.t. 10. Ronchini (Italië) z.t. 37. Maliepaard (Nederland) 14.42.03. 38. De Haan (Nederland) 14.42.50. TENNIS. In de tweede ronde heren enkelspel van het internationaal tennis- tournooi in Cannes, heeft Willem Maris met 2-6 6-2 en 6-4 gewonnen van de Griek Kalyvas. Advertentie Sita Posthumushet 24-jarige Friese meisjedat tijdens de Olympische Spe len in Rome zoveel opzien haarde door tijdens de finale 4 x 100 meter vrije slag als tweede zwemster te snel in het water te duiken (wat Nederland een vrijwel zekere bronzen medaille kost te), heeft de zwemsport verbitterd de rug toegekeerd. Haar besluit staat vast, nooit en te nimmer zullen we de LZC- zwemster weer aan de start zien. Ze vertelde ook waarom: „Ik heb acht jaar lang alles opgeofferd voor de zwem- merij. Vroeg naar bed, nooit een feestje en ieder vrij uur trainen. Toen ik een maal tot dé top behoorde kwamen daar vele verre reizen naar het westen bij. En dat was een grote handicap voor mij. Regelmatig werd ik dus door Cockie Gastelaars geklopt, maar toen ik haar eenmaal dicht bij huis in Groningen versloeg, schreven de kranten: de verre reis zat Cockie kennelijk nog in de benen. Kijk, zo iets is niet leuk". „Toch heb ik doorgezet. Zelfs slaagde ik er in mij voor Rome te kwalificeren. Enorm zware selectiewedstrijden gingen er aan vooraf. En ik durf nu wel te zeg gen, dat niet iedereen daar een eerlijk spelletje meespeelde. Zo heb ik een be kende Nederlandse trainster eens tot een misschien nog wel bekender zwemster horen zeggen: „Maak je maar niet on- Sita Posthumus, die de zwemsport vaarwel gaat zeggen. gerust. Ik geef je wel een prik en dan win je absoluut". Wat voor prik ze be doelde weet ik natuurlijk niet. Maar zulke dingen zetten je toch aan het denken". „Tijdens de Spelen zelf is er eveneens het een en ander gebeurd. Twee dagen voor de finale 4 x 100 meter vrije slag viel ik met mijn hoofd op de basinrand en raakte bewusteloos. Een Italiaanse arts verleende eerste hulp en nadat ik weer bijgekomen was, drong hij er bij mij op aan me in verbinding te stellen met de dokter van de Nederlandse ploeg. Deze onderzocht mij en gaf me de raad de resterende tijd, anderhalve dag, voor de finale op bed door te brengen. Ik had erge hoofdpijn, maar wilde uiteraard de finale graag zwemmen. Ik startte met toestemming en met het bekende of liever beruchte gevolg". „Ook na die wedstrijd bleef de hoofd pijn, maar ik dacht aanvankelijk, dat dit door de hoge temperatuur in Italië kwam. Tijdens de huldigingswedstrijden in Am sterdam werd ik echter doodziek en de toen geraadpleegde arts constateerde een verwaarloosde hersenschudding. Acht weken heb ik daarop plat op bed moeten liggen. Maar nu nog dagelijks ondervind ik, als ik me even inspan, veel hinder van hoofdpijn. Dit laatste was voor mij de druppel die de emmer deed over lopen. Ik zet er een punt achter, defini tief, want ik wil niet „kapot" gaan aan de sport!" uit de cijfers van de eerste vier sets. 16 14, 8—15, 8—15 en 15—10. Resultaten, die een uiterst spannende vijfde set deden verwachten. Zonder aan wijsbare oorzaak echter zakte de verdedi ging van Die Raeckse in deze beslissende set volkomen ineen. Mej. Van Dijke ser veerde Reva ip vlot. tempo naar een 08 voorsprong en pas bij de stand 014 lieten de rood-witten het eerste tegenpunt aan tekenen Verder dan dit ene punt kwamen zij echter niet. Teleurstellend was het te moeten constateren, dat de gehele Die Raeckse-aanhang verstek liet gaan; zelfs de coach van deze hoofdklasser gaf blijk baar de voorkeur aan het op de t.v. gade slaan van een andere sport! In de dames-overgangsklasse boekte een uitstekend spelend MHBS een vlotte zege op De Kennemers, dat op de smashes van Josien van Calmthout, Elly Claasen, Jetty Bender en Jannie Smink weinig antwoord wist (15—11, 15—1, 15—4). OVRA. dat de beste kans maakt op de kampioenstitel in de eerste klasse heren, won met 30 van CIOS. HVS 2 en HBC De volleybalcompetitie zorgden door overwinningen op respec tievelijk Gios en Eclecta, dat de spanning aan de top van dé efefste-klasse-ranglijst nog even voortduurt. In de beide tweede-klasse-afdelingen bij de heren meldden zich gisteren de kam pioenen. In de A-afdeling was dat Die Raeckse 3, met de spelers Posthumus, Budde, Broers, Van der Hof, Prosee en Jansen, en in afdeling B legde Alliance, dit seizoen voor het eerst in deze klasse uitkomend, beslag op de titel. Een fraaie prestatie dus van de spelers Kuhlmann, Warmerdam. Somers, Toenbreker en F. L. en B. Spee. De uitslagen: Heren: HBC—De Blinkert 3—0. HVS 2— Gios 3—1. CIOS—OVRA 0—3. Eclecta— HBC 0—3. Velox—De Blinkert 0—3. Set Up—Die Raeckse 3 1—3. DSS—OVRA 3 2—2. Gios 2—WIK 2 3—1. PSVH—PWN 30. AllianceGios 3 30. Dames: Die RaeckseReva 23. MHBS De Kennemers 30. EclectaOnze Ge zellen 0—3. PWN—Vesmia 2 1—3. DSS— JBS 1—3. OSS—OVRA 2 3—1. De Blinkert 2—Eclecta 2 3—0. OSS—Gios 2—2. Het is te verwachten dat de renbaan Duindigt in Wassenaar binnenkort geheel zal worden afgebroken en veel grootser op internationaal niveau zal worden herbouwd. Dat wil zeggen, dat de be staande opstallen, tribunes en gebouwen tegen de grond gaan. Het zal echter nog wel drie jaar duren voordat de nieuwbouw een feit is. Intussen zullen de draverijen en rennen op Duindigt gewoon kunnen doorgaan, zij het dan dat voor het publiek wel eens geïmproviseerd zal moeten worden. De draver- en renbaan zullen echter niet worden veranderd. Een en ander is een uitvloeisel van het feit, dat dezer dagen de baan, thans eigen dom van de families Burgerhout Jochems, verhuurd zal worden. Een van de nieuwe huurders wordt de heer D. van Alphen uit Rotterdam. Dit zal ook tot gevolg hebben dat de koersgevende vereniging van Duindigt, de n.v. Exploitatie van de Renbanen Duin digt, zal worden geliquideerd en dat de nieuwe huurders een andere koersgevende vereniging in het leven zullen roepen. T ennis Lewis Hoad, de tweevoudige Wimbledon- kampioen, die momenteel als professional speelt in de groep van Jack Kramer, heeft een gebroken beentje in zijn linkervoet op gelopen. Dit werd woensdagavond vastge steld door een Engelse specialist, die Hoad in Londen heeft onderzocht. De Australische tennisser blesseerde zijn voet op 4 maart jl. bij wedstrijden in Parijs. Sindsdien kwam hij niet meer uit in de world professional series. Zijn plaats zal in deze competitie worden overgeno men door de Amerikaan Tony Trabert. Hoad heeft onmiddellijk passage geboekt voor Australië, waar hij tenminste een maand de tijd zal nemen om te herstel len. „Na de hoopgevende partij tegen Frank rijk (vorige week een 1-1 gelijkspel) is de nederlaag tegen Nederland een ijskoud stortbad op de ruggen van de Rode Dui vels". Dit schrijft vanochtend het Brussel se blad „De Nieuwe Gids" over de neder laag van het Belgische voetbalelftal tegen Nederland. Het blad noemt het eerste Ne derlandse doelpunt een „ongeluksdoelpunt- je" en de 3-2 voorsprong van de oranje hemden bij de rust geflatteerd. Verder commentaar heeft het blad evenals de overige Belgische ochtendbla den niet. Het noemt wel in het bijzonder de schitterende prestaties van de Belgi sche doelman Delhasse, ondanks de zes doelpunten, en het spel van Moulijn. „De Standaard" wijt de onverwachte voorsprong van Nederland bij de rust aan dekkingsfouten in de Belgische verdedi ging. Het noemt het Belgische voorhoede- spel „voetbalfranje", dat veel te traag was Coen Moulijn om succes te kunnen boeken. Vol bewon dering schrijft het blad verder over de „talenten van Moulijn". „Moeten wij niet eens een studie maken van het psychologische mysterie van Feijenoord?", vraagt „La Libre Belgique" zich af, er aan herinnerend dat sinds 1951 de Belgen niet meer in Rotterdam hebben kunnen winnen. Het blad noemt de Neder landse overwinning een „nieuw overwel digend succes van de oranjehemden, ge rechtvaardigd door de totale overgave, waarmee de Nederlandse spelers zich ga ven". La Libre Belgique meent, dat het Bel gische team „zich in Parijs illusies heeft gemaakt tegenover een elftal van „oude mannen". „In Rotterdam zijn de Belgen overspeeld, hoewel zij zeker in de eerste helft een betere techniek ten toon spreid den". De Belgische stopper Lejeune noemt het blad „deze keer het gat in het Belgi sche verdedigingssysteem, waarin Delhas se de held was". In de Belgische voor hoede voldeed slechts één speler: Van Himst. „Na Frankrijk-draw, wat een dijkbreuk", schrijft „Het Volk": Kruiver, Swart, Moulijn en ander-e Schuurman's hebben door hun snelheid, opportuniteit en slag vaardigheid de Belgische verdediging uit eindelijk volkomen murw gekregen en overwinningscijfers op de bordjes gebracht die zelfs de grootste optimist nooit had durven voorspellen". „Nederland heeft België met 6—2 ver nederd", luidt de grote kop in „Le Soir". Het blad schrijft, dat na een goed eerste kwartier in de eerste helft de Belgen „alle eenheid verloren en dichtbij een catastrofe kwamen". In de kleedkamer na afloop van de wed strijd hebben Belgische spelers volgens het blad gezegd, dat het vierde en vijfde doel punt werden gemaakt „na vergissingen van de scheidsrechter". Het vierde doel punt zou zijn voorafgegaan door hands van Swart en het vijfde werd volgens de Belgische spelers (er worden geen namen genoemd) in buitenspelpositie gescoord. De technische leider van het Belgische team zei in een gesprek met het blad: „De tweede en derde goal van de Nederlanders als presentjes" te beschouwen, aangeboden door de Belgische verdediging. „Op dat moment de stand was toen 21 voor België hadden wij de wedstrijd in han den. Jammer genoeg maakten twee fouten van onze verdediging en in het bijzonder van Lejeune een einde aan onze hoop". „Dit is des te spijtiger, omdat dergelijke dingen altijd tegen de Nederlanders ge beuren. Wij hadden tot dat moment goed voetbal gespeeld". De trainer van de Belgen, Dekens, zei „alles verwacht te hebben, behalve zo slecht spel van Lejeune, die twee monumen tale fouten beging". „Indien onze verdedi ging normaal had gespeeld hadden wij nooit een dergelijke vernederende neder laag geleden". Aanvoerder Jurion zei, dat de wedstrijd een keerpunt kreeg in de 36ste en 37ste minuut de twee Nederlandse doelpunten „op een moment dat men verwachtte dat de Nederlanders door ons zouden wor den overheerst". Doelman Delhasse, die in alle Belgische bladen lof krijgt toegezwaaid, zei verwon derd te zijn over „het buitengewone resul taat van elk schot, dat de Nederlandse voorhoede loste". Hij weet de nederlaag aan de tactische fout van de Belgische spelers, die er „een show" van gingen maken na hun tweede doelpunt, in plaats van de voorsprong door een voorzichtige verdediging in stand te houden. „Wat de arme Lejeune betreft", aldus ,Le Soir", „hij was letterlijk verbijsterd en met tranen in de ogen erkende hij on machtig te zijn geweest de doorboringen van de gevaarlijke Kruiver te voorkomen".

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 19