Weer uitkering in geld van sportotoprijze n door de regering voorgesteld Kwestie Laos spitst zich toe Amerikaans optreden afhankelijk van eventuele Russische ommezwaai Zware straffen in het Britse spionageproces HET WEER Partijcongres P. v. d. A. in Rotterdam H raak !s elke streek DE WOLF van 1833 Hl Hoofddader 25 jaarmedewerkers 20 jaar en medeplichtigen 15 jaar Censuur opgeheven in de Sovjet-Unie Donderdag 23 maart 1901 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 46e JAARGANG NUMMER 120 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Tunnel in zuidpoolgebied m*a oe 85 kieurstaien voor io Vrij veel wind Brits initiatief T roepen verplaatsingen In de krant van heden: Vierde partij tweekamp eindigde in remise MORRIS 'l'ieforèyouêity! SUÉDE DAMES- EN HERENJASJES Het woord is aan Burger flirt met K. V.P. De ferme schutters van Rotterdam Mpiülll IJmuider Courant "- ...ÏVI In het Zuidpoolgebied zijn tunnels even noodzakelijk voor de veiligheid als in grote steden, alleen is de aanleg Wat gemakkelijker. Een sneeuwploeg maakt een diepe geul, die men bedekt met golfplaten en de tunnel is klaar, op het polijsten van de wanden na, hetgeen met een soort schoffel gebeurt. Deze tunnel vormt een onderdeel van het nieuwe Amerikaanse onderzoe kingscentrum dat genoemd is naar de Amerikaanse poolreiziger, admiraal Byrd. Het wordt een veilige weg voor het personeel dat zich tijdens sneeuw stormen en mist van het hoofdgebouw naar de bijgebouwen wil begeven, zonder het gevaar te riskeren te ver- dtoalen of in een gletsjerspleet te vallen. 'Advertentie de lak vloeit glanzend strak de kleuren weerspiegelen jarenlang uw FTexa-schilderfeest Ot 5IKKEN5 OFFICIAL DEALER Huygensstraat 15 - IJmuiden - Tel. 612J De regering heeft thans bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de Loterijwet met betrek king tot de sportprijsvragen. De minis ters van Justitie en van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen zeggen in de toelichting, dat de wettelijke eis, dat prijzen niet in geld of geldswaardige papieren mogen worden uitgekeerd, een praktische hindernis is voor deze sport prijsvragen. Voorts beoogt het wets> ontwerp door een voorlopige regeling de thans bestaande situatie voorshands te bestendigen. In het wetsvoorstel is echter uitdrukkelijk vastgelegd, dat de in de huidige wet geregelde materie over enige tijd nader zal worden bezien Een wijziging van de Loterijwet wordt ook nog op andere punten algemeen ge wenst geacht. Het betreft hiaten in de bestaande wet, welke een effectief op treden tegen ongewenste vormen van lote rjjen en puzzels belemmeren. De regeling van de sportprijsvragen zal een voorlopig karakter hebben. Voor de andere onder werpen wordt een meer blijvende regeling voorgesteld, echter wel met het vooruit Van onze correspondent) WASHINGTON. Tenzij de Russen nog inbinden, ziet het er naar uit dat Amerika's president Kennedy vanavonc op een persconferentie de Amerikaanse maatregelen bekend zal maken, die extra steun zullen betekenen voor de regering van Laos, welke belaagd wordt door de opdringende communisten. Twee ge beurtenissen maakten gisteren duidelijk dat de crisis zich toespitst. Kennedy's belangrijkste medewerkers brachten vooraanstaande Congresleden op de hoogte van de toestand in Laos; Kenne dy zelf besloot bovendien zijn pers conferentie rechtstreeks te doen uit zenden door radio en televisie teneinde het Amerikaanse volk zo direct mogelijk persoonlijk in kennis te brengen van de actie, waartoe de regering nu vrijwel schijnt te hebben besloten. Het was een uitgelezen drietal regeringspersonen dat het selecte gezelschap Congresleden woensdag een uiteenzetting gaf over de situatie in Laos: vice-president Lyndon Johnson, de minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk en Allan Dulles, het hoofd van Amerika's spionagedienst. Amerika is niet gealarmeerd, zeide Johnson na afloop, doch wel beschouwt de regering de situatie als zeer ernstig. Amerika wil voorzichtig en redelijk zijn, (Van onze correspondent LONDEN De jury heeft alle ver dachten in de jongste Britse spionagezaak schuldig bevonden. De 37-jarige hoofdda der, die zfth Gordon Lonsdale noemt, maar die zonder twijfel een Russische be roepsspion is, werd tot 25 jaar gevange nisstraf veroordeeld. De vijftigjarige boek handelaar Peter Kroger en zijn 47-jarige vrouw Helen kregen ieder twintig jaar. De 55-jarige Harry Houghton, ambtenaar bij het marineproefstation voor onderzeewa pens in Portland kreeg vijftien jaar en zijn 46-jarige verloofde, Ethel Gee, eveneens in dienst bij de Britse marine, werd ook tot vijftien jaar veroordeeld. Er bestaat in Britse officiële kringen naar aanleiding van hetgeen er in het pro- Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking, maar geen regen van betekenis. Matige tot vrij krachtige westelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. Volledige weerrapporten op pagina twee ces aan het licht is gekomen diepgaande ongerustheid over de inwendige veiligheid. Men vraagt zich af hoe veel meer ge vaarlijke spionnen er nog rond lopen. Ten minste twee leden van deze groep zijn aan arrestatie ontkomen. De regering heeft de geheime dienst opdracht gegeven alles te doen om het spionagenet dat over Enge land en het vasteland van Europa ligt uit gespreid te vernietigen. De Britse gehei me dienst heeft zich in verbinding gesteld met Interpol en met de Amerikaanse F.B.I. In het geval van het Lonsdale-proces bleek dat de spionnen met alle middelen pogen alles te weten te komen over de onderzeeboottechniek De gepakte spionagegroep onderhield contacten in de Verenigde Staten. De po litie heeft de rechtbank medegedeeld dat de beide Krogers in feite Morris en Lola Cohen heten, Amerikaanse burgers met links-politieke opvattingen, die de Verenig de Staten hadden verlaten in het jaar dat Julius en Ethel Rosenberg werden gear resteerd. De Rosenbergs werden in 1953 ter dood veroordeeld wegens spionage voor Rusland. Lonsdale, die probeerde alle schuld op zich te nemen bewaarde zijn grote geheim. Niemand weet zijn werkelijke naam. De uitzonderlijk zware straf wekte verbazing. De verrader Fuchs kreeg destijds veertien jaar gevangenisstraf. Alle vijf verdachten hebben verklaard niet schuldig te zijn. Zij hebben twee weken tijd om beroep tegen het vonnis aan te tekenen. Namens Lons dale is dit al gedaan. maar het laat niet toe dat een onafhanke lijk land door een minderheid met hulp van buitenaf wordt ingepalmd en opge slokt. Johnsons verklaring wekte de indruk, dat de regering thans besloten heeft hoe in de eerstkomende fase te handelen. Ken nedy, die zijn persconferentie reeds vier entwintig uur had uitgesteld, heeft haar thans nóg twee uur verder verschoven, opdat hij op het televisiescherm kan ver schijnen op het moment, waarop een groot aantal Amerikanen hem zal kunnen zien en horen. Tenzij er een onverwachte wen ding komt, neemt men aan dat de presi dent maatregelen zal aankondigen om Laos te versterken. WASHINGTON (UPI) Volgens hoge Amerikaanse functionarissen in Washing ton heeft president Kennedy de Russen 24 uur bedenktijd gegeven over een Brits verzoek aan Moskou om in te stemmen met de samenstelling van een neutrale commissie tot oplossing van de problemen in Laos. Kennedy heeft zijn steun gege ven aan het Britse verzoek en voorts de Russen laten weten, dat als zij geen zin hebben in eerlijke onderhandelingen, de Verenigde Staten zich zullen mengen in de problemen van Laos. LONDEN (UPI) Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenland se Zaken zei gisteravond, dat de Britse ambassadeur in Moskou, Sir Frank Ro berts, opdracht heeft ontvangen een nieu we nota inzake de kwestie Laos aan het ministerie van Buitenlandse Zaken te Mos kou af te geven. Verwacht werd, dat dit vandaag zou ge schieden. De woordvoerder weigerde in te gaan op de juiste inhoud van de bood schap; hij zei wel, dat het schrijven op de kwestie Laos betrekking heeft. Naar men in diplomatieke kringen in Londen aannam, zou Groot-Brittannië een neutrale commissie van toezicht voor Laos inge steld willen zien. Voorheen heeft Rusland zich steeds heftig verzet tegen dergelijke voorstellen. De Russen voerden daarvoor aan, dat eerst een conferentie van alle betrokken landen hieraan vooraf diende te gaan. BANGKOK (UPI) In Bangkok, de hoofdstad van Thailand, is vandaag ver klaard, dat de Verenigde Staten een mi litair plan gereed hebben voor de landen van de Zuid-Oost-Aziatische Verdragsorga nisatie (ZOAVO) in geval de toestand in Laos zich niét door vreedzame middelen laat regelen. In Washington zijn intussen berichten vernomen over militaire verplaatsingen van de Amerikaanse strijdkrachten in hét gebied van de Stille Oceaan. Hoewel het Amerikaanse ministerie van Defensie geen officiële verklaring uitgaf, werd ver nomen dat het vliegdekschip Midway met een escorte uit Hongkong vertrokken is naar de Zuidchinese Zee, een strijdmacht mariniers in staat van paraatheid is ge bracht en een eskader C 130 Hercules tur- bo-prop-transportvliegtuigen van Honoloe- loe naar de Philippijnen is vertrokken. De toestellen waren niet geladen. NIEUW DELHI (UPI) Prins Soevan- na Phoema uit Laos heeft gisteren in Nieuw Delhi een gesprek gehad met de Indische premier Nehroe en met Kenne dy's réizende ambassadeur Harriman. Phoema zei na afloop, dat niets defini tiefs was bereikt. Hij had bij de Indische eerste minister steun gezocht voor een veertien mogendheden conferentie over de kwestie-Laos. Over zijn onderhoud met Harriman zei de Laotische prins tevreden te zijn. Hij weigerde te zeggen wat hij had bespro ken. Gisteren nog vertrok de prins naar Cairo. Advertentie Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9 De Kleine Wereld 3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 9 Kunst 5 Horen en Zien 5 Kennemer Kruimels7 Uit stad en omgeving 7, 11 In de Vishal en op zee11 Feuilleton 13 Panda en beeldverhalen13 Beurs 1.5 Scheepsberichten 15 Economisch nieuws15 Sport 17, 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Zacht, licht en fijn'n Sigaartje voor mensen van deze tijd. Een sigaartje voor UAntonio Senoritas. 14 ct. Heerlijk 1 De vierde partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken tussen de titelhouder, de Rus Tal, en zijn landge noot Botwinnik, die woensdagavond na 41 zetten was afgebroken, is op voorstel van Tal in remise geëindigd. Botwinnik leidt nu na vier ronden met 2 54114. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAÏ (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223546 zicht, dat ook deze punten nader in een algemene herziening worden betrokken. De ministers zeggen voorts dat de ge bleken lacunes in de Loterijwet zowel ten aanzien van de bestrijding van buiten landse loterijen, voetbalpools e.d. als ten aanzien van binnenlandse prijsvragen en puzzels, die met loterijen nauw verwant zijn, uiteraard een meer blijvende regeling tot opheffing ervan vragen. De destijds in september door de Eerste Kamer ver worpen voorstellen, die tijdens de be handeling van dat ontwerp nauwelijks aanleiding tot opmerkingen gaven, zijn dan ook overgenomen. Het bezwaar, dat zowel voor sportprijs vragen als voor allerlei andere grote lote rijen geldt, dat prijzen niet in geld mogen worden uitgekeerd, wordt blijvend op geheven. De bepalingen over de sportprijsvragen uit het destijds verworpen wetsontwerp worden in het nieuwe ontwerp -bijeenge bracht als een noodregeling. De bepalingen daarvan vervallen op 31 december 1964. In de bepaling van de prijsuitkering wordt een kleine technische wijziging aan gebracht. De praktijk leerde namelijk dat het kan voorkomen dat een deelnemer twee of meer prijzen wint. Volgens de oude regeling zou dan slechts één prijs mogen worden uitgekeerd, ook al bleef deze aanzienlijk beneden het bedrag van 50.000. 9 De ministers zijn van mening dat binnen de termijn van ongeveer vier jaren de op gedane ervaring zal kunnen uitwijzen of en in hoeverre er aanleiding bestaat bij het treffen van een definitieve regeling nog wijzigingen aan te brengen. Het vaststellen van een bepaalde tijds duur, waarbinnen de regeling van de sportprijsvragen zal gelden, kan er voorts toe leiden dat intussen ook een aantal andere vraagstukken, welke in verband met de huidige Loterijwet zijn gerezen, kunnen worden bestudeerd. De ministers denken aan de afbakening van de begrip pen loterij en hazardspel. De bestaande wet en de jurisprudentie daarover laten zien, dat aan een regeling van dit punt behoefte bestaat. Voorts denken zij aan artikel 2 bis van de Loterijwet (het ver lenen van een vergunning voor het uit geven van een premielening aan particu liere ondernemingen). De ministers hebben inmiddels aan de commissie-Wiarda ver zocht alsnog het gehele vraagstuk van de loterijen en de daaraan verwante activi teiten ln beschouwing te nemen. MOSKOU, (AFP, Reuter) De Sovjet- Unie heeft vandaag officieel het einde van de censuur op perstelegrammen voor het buitenland bekendgemaakt. De maatregel is dadelijk van kracht geworden. Het hoofd van de voorlichtingsdienst van het Sovjet-ministerie van Buitenland se Zaken, Charlomov, heeft de buitenland se correspondenten in Moskou op een persconferentie van deze maatregel op de hoogte gesteld. De buitenlandse correspondenten kunnen voortaan, onverschillig uit welke plaats in de Sóvjet-Unie, vrijelijk berichten door geven naar hun bladen of persbureaus. Waarschijnlijk zal verantwoordelijkheid achteraf blijven bestaan voor de correspon denten, zoals het geval is in Polen en Joe goslavië en zal men rekening moeten hou den met de mogelijkheid dat men ter ver antwoording wordt geroepen voor wat de Sovjet-beambten als overtreding of als niet-objectieve berichtgeving zouden kun nen beschouwen. Bovendien zal het systeem van gecen traliseerde controle op nieuwsbronnen be stendigd blijven. Joseph L. Einander: Van alle deugden is trouw degene, die pas geboren wordt nadat zij beproefd is. Op het congres van de Partij van de Arbeid, dat thans te Rotterdam wordt ge houden, heeft de politieke leider, mr. J. A. W. Burger, een rede gehouden over „Socialistisch alternatief". Aan de hand van een hoofdartikel in „De Volkskrant" besprak hij de volgende vragen: „Waarom is het kabinet De Quay een mislukking? en Waarom hebben wij een toestand in het verschiet dat geen enkele combinatie meer te vormen valt waarmee gewerkt kan worden? Met verscheidene voorbeelden op bin nen- en buitenlands terrein meende de heer Burger te kunnen aantonen hoe ge rechtvaardigd het wantrouwen tegenover het beleid van het kabinet-De Quay is. Hij ging achtereenvolgens in op de loonpoli tiek, het volkswoningbeleid, de beloofde belastingverlaging, de landbouw en het buitenlandse beleid. Wat de verdere politieke constellatie be treft, merkte mr. Burger op dat met het wegvallen van prof. Romme een AR. K.V.P.-politieke eenheidscombinatie in fei te van de baan is. Mr. Burger kwam ertegen op dat de „Volkskrant" heeft ondersteld dat de Par tij van de Arbeid, vóór zij opnieuw rege ringsverantwoordelijkheid aanvaardt, pas Mr. Burger bij de volgende verkiezingen de vruchten van haar oppositierol dient te plukken. Als een grote partij 's lands bestuurbaarheid zou opofferen aan haar partijpolitieke po sitie, dan zou die partij ernstig te critise- ren zijn, aldus de spreker. Ik vrees, zei hij, dat als er, hoe onaan genaam ook, heus gekozen moet worden, de K.V.P. wel reële invloed van de libera len, maar niet van de socialisten accep teert. Er is echter een socialistisch alter natief. Het wil de spreker voorkomen dat de K.V.P. in plaats van te peinzen hoe zij de Kinderbijslagwet met behulp van de Par tij van de Arbeid in het Staatsblad kan krijgen, zich beter kan afvragen of haar conservatieve vleugel bereid is een socia listisch alternatief te honoreren. Nieuw-Guinea De Partij van de Arbeid wil inzake Nieuw-Guinea een internationale oplossing beproeven, zoveel mogelijk in overleg met belanghebbende ons bevriende mogendhe den en in ieder geval met erkenning van de taak en de mogelijkheden die de UNO en haar organen hebben, althans op het terrein van de regionale conflicten. Hier moeten de P.v.d.A. en de K.V.P. elkander kunnen vinden, aldus mr. Burger. Ook op sociaal gebied acht hij tal van terreinen aanwezig, waar een uitzichtbie dend gesprek zeker tot de denkbaarheden moet behoren. - WBBÊm Het Nederlands elftal heeft woensdagavond in het Feijenoordstadion te Rotter dam volgepakte tribunes en half Nederland met de neus op het beeldscherm aan zich verplicht door de Belgen klop te geven. Niet met 4-2 of met 9-8 zoals de nummers op de ruggen der juichende spelers zouden doen veronderstellen, maar met 6-2, een tikje geflatteerd, maar wel mooi. En ook niet met de witte bal, die men boven de spelers ziet oplichten, want dat is de klok van het stadion, maar met de witte bal, die op het moment dat deze foto werd gemaakt, in het net van de Belgen lag. Uiteraard

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1