Kennedy schoeit buitenlandse hulp op een nieuwe leest Oostduitse consumptie wordt met drie miljard besnoeid Mensen in een museum M! Mieren en mensen (^Wereldnieuws Fa. B. ENGELENBERG Accent valt op vijfjarenplannen met goedkope leningen op lange termijn Staatsraad in Roemenië onder Georghioe-Dej raatótoel Op de DONDERDAG 23 MAART 1961 3 Offer op altaar der socialistische arbeidsverdeling Partijsecretaris heeft alle macht in handen OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN SPEEDY" VERFSPUITEN compleet ƒ335. OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE VOORNAAM EN AANGENAAM Duitse ex-communiste Ruth Fischer overleden Eén controle-systeem voor gehele luchtvaart M. Mok PRESTATIE DISTINCTIE ZUINIGHEID Off. dealer N.V. Amst. Rijtuig Haarlem Houtplein 21 Telefoon Mij. 22020 (Van onze correspondent) WASHINGTON. President Kennedy heeft gisteren in een belangrijke bood schap aan het Congres een nieuwe aanpak voorgesteld voor de hulp aan ont wikkelingslanden. De voornaamste nieuwigheden zouden ontwikkelingsprogram ma's worden van vijf jaar, gefinancierd met leningen op zeer lange termijn en met zeer lange rente. Kennedy betoogt met veel nadruk, dat de steun behoort te worden verleend in samenwerking met andere industrielanden. In Amerika zelf zullen de diverse organisaties moeten worden samengebundeld tot één instantie, waarvan de leider verantwoordelijk is aan de minister van Buitenlandse Zaken en de president. De nieuwe Amerikaanse regering ziet in de hulpverlening aan het buitenland een kans om aan te tonen clat economische groei en politieke democratie zich tezamen kunnen ontwikkelen. Zouden economische zwakke gebieden het echter moeten stellen zonder westerse steun, dan zouden zij, evenals communis tisch China, hun toevlucht moeten nemen tot totalitaire methoden teneinde zich te kunnen ontwikkelen. Voor dat laatste wil wil men betrokken landen, en de vrije we reld als geheel, behoeden. Kennedy pro pageert dan ook een economische samen werking van de gehele niet-communisti- sche wereld. Op de conferentie van de O.E.S.O., die maandag te Londen begint, zal Amerika deze samenwerking beplei ten, en bondskanselier Adenauer, premier Macmillan, en minister Luns, die allen in april naar Washington komen, zullen even eens het nodige over dit onderwerp te ho ren krijgen. Effectiever Amerika zelf moet, aldus de president, de hulp aan het buitenland veel effectie ver gaan organiseren. Kennedy's voorstel is dat een organisatie in de plaats zal ko men voor de inefficiënte samenwerking van een veelvoud van instellingen. In die ene organisatie moeten dan voor de diverse staten plannen opgesteld worden. Kennedy wenst dat het Congres een garantie zal geven dat Amerika vijf jaar lang telkens 1,6 miljard dollar ter beschikking zal kun stellen voor leningen op lange termijn, met lage, of geen, rente. De leningen zouden eventueel pas na vijftig jaar in dollars moeten worden terugbetaald. Slechts in dien de betrokken landen zeker kunnen zijn van ontwikkelingssteun op lange ter mijn, kunnen zij plannen opstellen die zin hebben. Amerika zal terdege moeten nagaan, welke landen deze leningen het meest ver dienen. Voorkeur krijgen die landen, die John F. Kennedy hun eigen grondstoffen goed gebruiken en die de juiste goederen willen importeren voor redelijke economische plannen. Eisenhower had voor het eerstkomende begrotingsjaar vier miljard dollar in to taal uitgetrokken voor hulp aan het bui tenland. Dat bedrag is niet veranderd, doch het accent is verlegd van militaire naar economische steun. Kennedy wil de economische steun verhogen van 2,2 tot 2,4 miljard dollar, terwijl hij de militaire steun wenst te verlagen van 1,8 tot 1,6 miljard dollar. In de begrotingen voor de volgende jaren wil Kennedy de militaire steun in het defensie-budget onderbrengen. Voor de jaren 1963 tot en met 1966 vraagt president Kennedy viermaal 1,6 miljard dollar voor ontwikkelingsleningen op lange termijn, terwijl hij bereid is de (Van onze correspondent) BONN. De Oostduitse plannenmakers die binnen afzienbare tijd West-Duitslands levenspeil voorbij dachten te streven, heb ben slecht nieuws voor zeventien miljoen Oostduitse magen moeten meedelen. Plan- commissaris Leuschner heeft voor het cen trale comité van de SED verklaard dat er in 1961 voor drie miljard gulden, dat is voor zes percent minder aan consumptie goederen beschikbaar zal zijn dan men gedacht had. De volgende artikelen zjjn voornamelijk door de beperkingen getrof fen: kaas, koffie, zuidvruchten, wollen- en katoenen stoffen, vis', koelkasten en tele visietoestellen. Het Oostduitse Wirtschafts- wunder verbleekt wel, naast dat van de grote Westduitse broer. Leuschner had de SED al eerder moeten meedelen, dat de DDR geen arbeidsreser ve meer heeft, en dat de vervulling van het jaarplan voor 1961 slechts kan worden uitgevoerd als de productiviteit met 6,6 pet. stijgt. Vrij vertaald, betekent Leusch- ners uitlating over het gebrek aan arbeids reserve de niet aflatende vluchtelingen stroom van oost naar west, die dagelijks de DDR van vijfhonderd burgers berooft. Leuschner merkte ook op, dat de koop kracht groter is dan het goederenaanbod, hetgeen wij inflatie zouden noemen, en gaf toe dat de DDR onvoldoende deviezen heeft voor importen uit het kapitalistische bui tenland. Een van de tekenendste opmer kingen van de plancommissaris was, dat het plan voor 1961 pas nu kon worden overlegd omdat vragen over grondstoffen- leveranties tot eind 1960 onopgehelderd waren. Dat de antwoorden daarop in het donker lagen, omdat de door Bonn opge zegde interzonale handelsovereenkomst nog niet weer in werking was getreden bewijst hoezeer de Oostduitse economie nog van de Westduitse afhankelijk is. Grenzeloos loyaal Nu is die Oostduitse economie ook af hankelijk van die van 't Sovjetblok, waar mee het in de „Raad voor wederzijdse eco nomische hulp" verbonden is. Die Raad regelt de arbeidsverdeling tussen de socia listische landen op basis van het crite rium welk land het meest geschikt is een bepaald produkt voor het hele blok te le veren. De Duitse communisten hebben met de schrikbarende neiging tot uiterste conse quentie, die hun Duits-zijn aan hun com munist-zijn verleent, grenzeloos loyaal de Raad geholpen en aan zijn besluiten ge volg gegeven, zulks met dure gevolgen. Terwijl de andere leden van de raad nieuwe uitvindingen en nieuwe procédé's zorgvuldig voor elkaar verborgen hielden, ijlden de Oostduitsers onmiddellijk met al hun vondsten de' socialistische openbaar heid in, en nodigden zij, op kameraad Ul- brichts bevel, Chinezen, Tsjechen, Roeme nen en Polen de geheimste afdelingen van hun bedrijven binnen. De kameraden ver dwenen dan beleefd buigend, met de be reidwillig ter beschikking gestelde teke ningen, formules, foto's enzovoort en zet ten zich onmiddellijk thuis ijverig aan het in produktie nemen Van de Oostduitse vondsten. Op het altaar van de socialistische ar beidsverdeling is zo de Oostduitse vlieg tuigindustrie gesneuveld, waarin voor mil jarden geïnvesteerd was, en die zich nu op machinebouw moet toeleggen. De Sak sische autcbusproduktie is overgedragen aan Hongarije dat valse gegevens aan de Raad verschafte, en vervolgens de Duitse autobussen kopieerde. Eenzelfde bedrijf, in het plaatsje Werdau, moest de produktie van zware vrachtwagens staken, omdat de Tsjechen het zo graag wilden doen en het stikstofbedrijf in Piesteritz, dat een nieuw laspoeder ontwikkeld had, zag Sovjetinge nieurs met het nieuwe procédé verdwijnen. rest van de hulp aan het buitenland van jaar op jaar door het Congres te laten bepalen. Behalve de als ideaal beschouw de leningen op lange termijn zullen toch ook nog schenkingen nodig blijven alsme de leningen, die in lokale valuta kunnen worden terugbetaald. De presidentiële boodschap is een der middelen om de weg te bereiden voor de wetgeving, die het Witte Huis noodzakelijk acht. Zulk een wet kan nog wel twee maan den op zich laten wachten. De Amerikaan se regering hecht kennelijk grote beteke nis aan de actie, die door deze boodschap wordt ingeleid. Kennedy's medewerkers achten dit initiatief even belangrijk als Roosevelts leen- en pachtwet of Trumans Marshallhulp. WENEN (UPI) Gheorghe Gheorghioe- Dej, de eerste secretaris van de Roemeen se communistische partij, heeft zichzelf dinsdag geïnstalleerd als voorzitter van de pas ingestelde „staatsraad" met opper ste uitvoerende macht. De veranderingen, welke ook betrekking hadden op de grond wet werden goedgekeurd door de grote Nationale Vergadering. Bij de „verkiezingen" van 5 maart be haalde de „eenheidslijst", het volksdemo- cratische front van de communisten 99,78 percent van alle uitgebrachte stemmen. De nieuwe „staatsraad" vervangt het presidium van de grote Nationale Verga dering, welke werd voorgezeten door Gheorghe Maurer, die tevens optrad als staatshoofd. De „staatsraad", die zeven tien leden heeft, met inbegrip van een voorzitter en drie onder-voorzitters, zal in het vervolg zonder de Nationale Vergade ring te raadplegen beslissen over zaken vrede en oorlog betreffende, over de mobi lisatie van de strijdkrachten, (indien Roe menië of een van zijn bondgenoten zou den worden aangevallen), de aanstelling of het ontslag van de opperbevelhebber van het leger, van de hoogste rechterlijke ambtenaren en andere topfunctionarissen. De Nationale Vergadering koos Gheor- ghioe-Dej tot voorzitter van de „staats raad". Premier Chivoe Stoica werd aange steld tot secretaris van het centraal comi té van de partij. Gheorghe Maurer, voor malig voorzitter van het presidium van de Nationale Vergadering en president van de staat, werd tot premier benoemd. Mau rer werd tevens een van de onder-voorzit ters van de nieuwe „staatsraad". De ande re onder-voorzitters zijn Stefan Voitec en Avram Boenacioe. Advertentie f i' Poolstraat S? Haariem - Tel. 1S252 Advertentie Houdt U ervan zo nu en dan een museum binnen te wandelen? Dan zult U wel gemerkt hebben: er zijn van die dagen waarop het lijkt of iedereen precies hetzelfde uur uitgekozen heeft om zich te laven aan de kunst. Wat een aanloop bij Appel wat een beweging rond Rembrandt! Het streelt Uw kunstminnend hart! Jammer alleen dat er hele groepjes mensen „eindeloos" lang voor één schilderij blijven staan om details te bestuderen. U wilt er óók wel eens bijNiet hof felijk - niets voor U. Wèl iets voor U is Gladstone, want Gladstone - met of zonder filter- is de sigaret die iedereen voldoening schenkt. king a SIZE STUKS F U Mevrouw Ruth Fischer, een van de op richters van de Oostenrijkse communisti sche partij en leider van de Duitse com munistische partij in de twintiger jaren, is, volgens de Times, in Parijs overleden. Zij werd de leider van de. linkerzijde in de Duitse communistische partij na het mislukken van de Kapp-putsch in 1921. Met de opkomst van Ernst Thalmann werd zij verdrongen uit de partijleiding, die zij deelde met Maslov, en in 1936 werd zij als Trotzkyiste uit de partij' gestoten. Toen Hitier aan de macht kwam vluchtte zij naar Frankrijk, waar zij politiek asiel kreeg. Bij het uitbreken van de tweede wereldoorlog ging zij naar de Verenigde Staten. Na de oorlog keerde zij terug naar Frankrijk, waar zij in 1949 het boek „Sta lin en het Duitse communisme" uitgaf. LONDEN (UPI) De R.A.F. zal het nog zeer geheime radar-systeem van de Britse luchtmacht ter beschikking stellen van de burgerluchtvaart om te helpen het gevaar voor botsingen in de lucht te ver minderen. In Britse luchtvaartkringen wordt ge zegd, dat. het systeem kan uitgroeien tot een Europees 'controle-apparaat. Een van de incidenten, die de R.A.F. hebben doen besluiten, dat de controle van burger- en militaire luchtvaart van uit dezelfde centra dient te geschieden, was het vliegtuigincident tussen Westduit se jagers en het toestel waarin Koningin Elizabeth reisde. Op het televisiescherm kan men nu en dan bedrijvige mannen bezig zien, die in weer en wind op de onmogelijkste plaatsen van onze rommelige samenleving met draden zeu len. Die draden lopen uit in een soort stok, welke door de bedrijvige mannen vooruitge stoken wordt naar iedereen die zich in hun nabijheid waagt. Dat gaat dan ongeveer zó. De bedrijvige man sleurt zijn draden in de richting van een voorbijganger. Stok onder de neus van de bedrijvige man zelf: „Dag meneer." Stok on der de neus van voorbijganger, die zegt: „Dag meneer". Stok onder de neus van bedrijvige man zelf: „Mag ik u eens vra gen, wat denkt u van de vrije zaterdag?" Stok onder de neus van voorbijganger, die zegt: „Hoezo?" Stok onder eigen neus: „Vindt u het fijn dat u vrij bent?" Stok onder de neus van voorbijganger: „Tja.... Fijn.... Daar zegt u zowat." Stok onder eigen neus: „Dat doet me plezier. En wat doet u met uw vrije zaterdagoch tend?" Stok onder neus van Voorbijganger: „Tja.... wat doe ik zoal." Soms raakt de bedrijvige man de cadans kwijt en steekt zijn stok onder andermans neus als hij zelf wat zegt. Maar dat zijn klei nigheden. Belangrijk is, dat op deze manier de gewone man de kans krijgt zijn me ning te zeggen. Zo zijn wij op de hoogte ge komen van het feit, dat de vrije zaterdagochtend als een zonderlinge, voor velen onbe grijpelijke verrassing uit de lucht is komen vallen en nog lang niet algemeen als een volkomen logische ontwikke ling is geaccepteerd. Er zijn talrijke meningen over. Men is er zowel blij als bedroefd over. Men vindt de vrije zater dag zowel onmisbaar als be lachelijk. Als de stok van de t.v. onder de neus van een huismoeder wordt gestoken, zegt die meestal dat ze erg in haar schik is, wat ook wel te beredeneren valt. Als ze van het type is dat de huiselijke gezelligheid tot een spontaan feest weet te maken en haar man van het type is dat daarbij als feestartikel is te beschouwen zal ze met de extra vrije dag haar huisge noten een speciale portie le vensvreugde weten te ver schaffen. Als ze van een an der type is, kan ze haar man toch in ieder geval dringende boodschappen laten doen. En als ze van een nóg ander type is, kan ze er een uitgaansdag je van maken. Het type dat krie gel wordt als de man over de vloer is, zullen we buiten be spreking laten, want dat lijdt al sinds jaar en dag onbe schrijfelijk onder de vrije zon dag, en onder de man in het algemeen. Men hoort het gewichtige argument, dat een vrije zater dag in deze tijd van perso neelstekort en produktie- noodzaak paradoxaal is. Dat is dan ook waarschijnlijk zo, doch daarin ligt het interes sante en geheimzinnige ver scholen, waardoor het ver schijnsel boven de nuchtere, zakelijke, sociale en maat schappelijke betekenis uitrijst. Want in feite is de vrije zater dag een stukje filosofie. De evolutieleer de groot se denkconstructie die de to taliteit van het scheppings evenement binnen het bereik van het menselijk begrip heeft getrokken heeft haar slot som gevonden in een merk waardig beeld van de toe komst der menselijke samen leving: het beeld van een har monisch levend en in vredig samenbestaan gestabiliseerd wezen, dat met een minimum aan ernstige arbeid en een maximum aan geestelijke be zigheden van gemengde allure zijn dagen slijt. Een mens dus, die slechts een fractie van zijn tijd besteedt aan zijn materië le levensonderhoud en vérder zich volkomen wijdt aan zijn denkwereld en de verrijking daarvan. Die verrijking be hoeft zeker niet uit zwaar wichtig filosofisch getheoreti seer te bestaan integendeel, het vermaak, de ontspanning en het spel zullen er zeer voor name middelen toe zijn. In de evolutie daarheen be vindt de mens zich op dit ogenblik ergens onderweg, waar de zware lichamelijke taak van.zijn evolutionair uit gangspunt hem nog terdege drukt. Hij is namelijk begon nen als ongeschoolde bundel spierkracht met een minimum aan hersens. Dit minimum heeft hem desalniettemin in staat gesteld, werktuigen uit te vinden en te gebruiken. Zijn scherp gerichte doelbe wustheid op een gemakkelij ker leven heeft zijn doen en laten zodanig beheerst, dat de verlichting van zijn lichame lijke arbeid tot instandhouding van zijn soort eeuwenlang ook zijn denken bepaalde. Het is eenvoudig te concluderen dat daarbij tegelijkertijd een slij ping van zijn denkvermogen in de richting van het theore tische ontstond, waardoor hij de wetenschappen grondvest te en cultiveerde. De praktijk wijst uit, dat de mens de verlichting en ver korting van zijn arbeid tot le vensonderhoud altijd zeer consequent heeft nagestreefd. In het vullen zijner uren met arbeid tot voortbestaan lag dus zeker nooit zijn levens doel. Veeleer toonde die prak tijk aan, dat een tot het mini mum reduceren van die arbeid een fragment van zijn doelbe wustheid vormde. De mens is in de opgang naar zijn ver volmaking een luiaard in de strikt lichamelijke zin. Hij is niet blijven steken in de schijnbare eindetappe van de dagelijkse arbeid, zoals dat bijvoorbeeld bij de mieren het geval is geweest. Het is denkbaar dat, bij een andere wisselwerking van omstandig heden en invloeden, de mieren mensen zouden zijn geworden en de mensen mieren zouden zijn gebleven Mieren zijn wij dus van huis uit zeker niet. Deze saaiste in secten ter wereld immers we ten niet van ontspanning en vermaak. Hun hersens zijn volkomen gewijd aan eten, drinken en vervoer daartoe. Zij verliezen zelfs hun levens wil nadat zij hun volstrekt materiële taak Vervuld heb ben. Zij zouden met een vrjje zaterdag geen raad weten. En omdat de mens lijkt voorbestemd om ergens in de verre toekomst een uurtje per maand aan zijn stoffelijke be langen te wijden om voor de rest zich te vermeien in het plezierige hersenwerk, gecom bineerd met een weldadig amusement en een slankhou dend spel, mag het ons spij ten dat wij zo vroeg geboren zijn. Doch tussen dan en vroeger leidt de weg der evolutie ons langs de mijlpalen. Onze ouders werkten nog van zeven uur in de ochtend tot acht uur in de avond. De achturige werkdag is nog tamelijk nieuw. Nu komt de vrije za terdag zich, ondanks alle ar gumenten van efficiëncy en logica, bij de vrije zondag voegen. De vrijdag zal wel de volgende mijlpaal zijn. Dit alles schept, de vraag, of iedereen zijn vrije tijd wel nuttig en doeltreffend beste den kan. Wat moet men er mee? De evolutieleer spreekt over de neiging tot hersenwerk. Doch kan die evolutieleer ook alle mensen hersens daartoe garanderen? Mij dunkt dat aan dit woord hersenwerk echter te zwaar getild wordt. Wat is eigenlijk hersenwerk? Of, om het an ders te stellen, wat is in deze tijd van beredeneerde arbeid, beredeneeerde maatschappe lijkheid en beredeneerde ont spanning eigenlijk géén her senwerk meer? Wie zijn vrije tijd doorbrengt met het pluk ken van bloemetjes, gebruikt zijn hersens evenzeer als hij, die zijn vrije uren besteedt aan het van buiten leren van Von dels verzamelde werken. Hij gebruik ze alleen anders en wellicht beter. Misschien is door de eeuwen heen de evo lutie van de mens tot het har monisch levend wezen van straks wel het sterkst gesti muleerd door de bloemen plukkers Door degenen, die hun hersenen gebruikten tot beter begrip van het be trekkelijke leven en zijn schoonheden, tot het verstaan van kleine geheimen en het daaruit afleiden van grote waarheden. En hebben we niet vaak in onze sportbladen gelezen, dat onze voetbalsterren blijk ga ven van uitstekend hersen werk? Misschien leest u het zelfs in deze krant, bij het verslag van de grootse spel- manifestatie van gisteren. Hersenwerk bij voetballen is niet enkel de kopbal neen, het is de beredeneerde spier kracht, de verstandelijk be heerste lichaamsprestatie, die de dommekracht van de oer- lieden heeft vervangen. Wij zullen dus niet al te somber mogen zijn over het probleem, dat door zovele in tellectuelen zwartgallig wordt bekeken: wat voert de massa uit met haar vrije tijd? Want die massa heeft hersens, mijne heren. Zij doet er vriendelijke boodschappen mee voor de overbelaste moeder-de-vrouw, zij amuseert er de kinderen mee in het vijverpark, zij knutselt ermee om het gezin van dienst te zijn, zij mijmert er zelfs mee, in schijnbare leegheid, over vraagstukken die uitreizen boven het week loon en de belastingen. Zij denkt ermee dat mogen we niet vergeten. En denken is de samenvatting van alles wat het menselijke leven bevat aan waardevolle dingen. Zelfs hij, die in zijn vrije uren het oude ambacht opvat en zijn tijd besteedt aan de simpelste handenarbeid, be wijst een mens met hersens te zijn. Want zijn hersens zijn bevrijd van de dwang, te moe ten werken om te kunnen le ven en hij geniet de vreugde van de arbeid als een vrij en bevrijdend spel, waarbij zijn hersenen de werkzame rust van de vrije gedachte genieten. Het komt mij voor dat wij leven in een tijd, waarin wij langzamerhand van mieren mensen wor den. K wartjesvinders Misschien komt het door de voetbaltoto en andere hedendaagse gokfaciliteiten dat men nooit meer hoort spreken van een soort lieden die eertijds vaste figuranten in het dagelijks nieuws waren. Ik bedoel niet door betrouwbaarheid uitblinkende knapen, die als handwerk een kaartspel beoefenden dat één-twee-drie-klaveraas heette en zijn doorgewinterde beoefenaars een royale winst garandeerde. De gevan genisstraf die de wet op deze broodwinning stelde was niet minder royaal, maar dit heeft blijkbaar nooit een belemmering voor de bloei van het gilde der kwartjes vinders gevormd. De herinnering aan hen is bij mij opge roepen door de handelwijze van lieden die ik zeker niet men hen op één lijn wil stel len, maar die met hen gemeen hebben dat zij zich kwartjes of andere muntstuk ken op iets te vlotte wijze toeëigenen. Ik heb het oog op bedienend personeel in café's. Bij voorbaat aanvaard ik de ver zekering dat wij hier met fatsoenlijke, hardwerkende mensen te maken hebben die opgewekt hun taak vervullen, zelfs wanneer zij wat zeker voorkomt las tige klanten tevreden moeten stellen. Be halve door de algemeen gebruikelijke so ciale voorzieningen worden zij beschermd door een systeem dat met het woord „in clusief" op ieder verstaanbare wijze kan worden omschreven. Men zou zeggen dat de klant, sedert dit systeem werd ingevoerd, weet waar hij aan toe is, doordat hem in de desbetreffen de lokaliteit duidelijk wordt gemaakt dat he bedieningsgeld een zeker percentage van het verteerde bedrag omvat. Bij de afrekening klinkt na de vermel ding van dit bedrag het alle fooizorgen verdrijvende toverwoord en beide partijen kunnen vervolgens huns weegs gaan in de overtuiging dat ook op dit gebied in Ne derland de ordening haar zegenrijke scepter zwaait. Echter niet één keer, maar herhaalde lijk heb ik in, naar aankleding van per soneel en zaal te oordelen, keurige gele genheden twijfel aan de onberispelijke werking van dit systeem bij mij voelen opkomen. In de naïeve opvatting dat het stelsel ernstig gemeend was, verwachtte ik dan enig wisselgeld, uiteenlopende van een dubbeltje tot een kwartje, terug te ontvangen. Ik moest evenwel na overhan diging van mijn offergave constateren dat de kelner zich met een vriendelijk dank woord verwijderde, mij iets armer achter latende dan in mijn bedoeling had gele gen. Al plegen de dubbeltjes en kwartjes mij niet zomaar in de zak te rollen, ik gun ieder graag een extraatje, maar dan niet als gevolg van een optreden dat met alle nog wel vrijwillig ingevoerde regels spot en de klant het gevoel geeft voor de gek te zijn gehouden. Nogmaals: dit soort kwartjesvinders is niet op één lijn te stellen met wat men vroeger daaronder verstond. Dat hun ter sluiks voortgezette fooienjacht echter geen afkeuring verdient, zou ik nochtans niet willen zeggen. Advertentie prijzen vanaf 5.895. vraagt vrijblijvend folder en demonstratierit. Flores Het Amerikaanse drijvende hospi taalschip „Hope" is thans op weg naar het Indonesische eiland Flores dat in de afgelopen week door 'n zware aard beving werd getroffen. Bij deze aardbe ving werd in Endeh, de hoofdplaats van het eiland, tachtig procent van de hui zen verwoest. Seoel. Gehelmde Koreaanse agenten heb ben gisteren traangasgranaten gebruikt en met hun wapenstokken gevochten te gen een menigte demonstranten in Seoel De betogers waren naar de wo ning van eerste minister John Tsjang getrokken om het aftreden van de rege- - ring te eisen. Tweehonderd politieman nen raakten in gevecht met de demon stranten, toen zij dezen trachtten te ver jagen. De betogers waren gewapend met stenen en stokken. Australische hulp voor Indonesië. De plaatsvervangende premier en minister van Handel van Australië, John Mc- Ewen, heeft in Canberra meegedeeld, dat Australië voor een bedrag van tien duizend Australische ponden aan medi camenten zal sturen naar het Indonesi sche Rode Kruis voor de slachtoffers van een onlangs voorgekomen wervel storm. Luidruchtige inbraak. Gistermorgen voor het ochtendgloren is ingebroken in een bank in de Engelse stad Cambridge, waarbij voor een bedrag van 70.000 pond sterling is buitgemaakt. De inbraak werd ontdekt toen bankbedienden zich om negen uur aan het bijkantoor van Barclay's vervoegden. Een zware ka mermuur was met explosieven wegge blazen en de stalen kasten opengebro ken. Stewardess smokkelt heroïne. De 35-jarige stewardess van Air France, Simone Christman is woensdag aangehouden verdacht van het onwettig invoeren van bijna 4*/s pond zuivere heroïne in de Verenigde Staten. Zij had de pakjes waarin het poeder was verpakt in haar onderkleding genaaid. Honger. In Parijs is woensdagavond een kleurenfilm van het wereldgenootschap voor strijd tegen de honger in wereld première vertoond. In de film wordt eraan herinnerd dat tweederde van de mensheid niet voldoende voedsel krijgt en dat van de zestig miljoen mensen die elk jaar sterven circa veertig miljoen overlijden mede ten gevolge van onder voeding.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3