Bisschop Reeves over apartheid Minister De Pous twijfelt produktiestijging met 4,5 aan pet Holland House in Liverpool il E: „DRIE MINUTEN VOOR TWAALF" Respect voor de ander moet geleerd worden door alle rassen R. Boddeke gepromoveerd Vrijwel hele V,V.D.~ fractie stemde tegen de prijzenwet Politiek beraad gaf nog geen oplossing Ontvoerde jongen in Canada dood gevonden Twee doden in het verkeer 'f Veilige rolschaatsen FLINKE JONGEMAN L0EK ANDERSON DONDERDAG 23 MAART 1961 EERSTE KAMER Nederlandse zeelieden krijgen nieuw tehuis Kinderbijslagverzekering Tussenpersoon maakte een eind aan zijn leven Pokkenbriefje alleen voor reizigers uit Madrid Zestig liter gedistilleerd in beslag genomen Twee brandjes Finse vissersboot vergaan 4 LUIDSPREKERS FOTO'S ONTWIKKELEN J ^NAFORUKmi Poog^j FOTO HOBBY ,.Dé blanken hier en overal moeten leren, dat wat door hen ten goede wordt gedaan voor de Afrikanen steeds minder indruk maakt. Voor de Afrikanen is het van belang, dat zij meewerken aan wat gedaan wordt. Effectief overleg met de leiders van de niet-blanke bevolkingsgroepen is nu het meest noodzakelijke. De Afrikanen willen vrij zijn hun eigen fouten te maken en hun leven in te richten, zoals zij dit zelf wentfBn. Kortom, zij wensen als mensen te leven". Met deze woorden drong gisteravond dr. Ambrose Reeves, tot voor kort Anglicaans bis schop van Johannesburg, rechtstreeks door tot de kern van het Zuidafrikaanse politieke en sociale wanprodukt, dat onder de naam apartheid een begrip dat in Engelssprekende landen onvertaald is overgenomen over de gehele wereld misprijzen en ontsteltenis veroorzaakt. Want deze uit frustraties geboren leer stelt in haar praktische uitvoering het blanke ras boven de als minder waardig beschouwde gekleurde mensengroepen en heeft daarmee ook de goed bedoelde hulp en liefdadigheid van loyale olanke zijde bezoedeld. Slechts een volledige erkenning van de Afrikaan, en in wereldverband van alle gekleurde volgen, als mens, kan erger dingen voorkomen. Het was in deze geest dat de uit Zuid-Afrika verjaagde bisschop zijn gemengd gehoor van kleurlingen, negers en blanken woensdagavond in Hotel Krasnapolsky te Amsterdam toesprak. Dr. Reeves, die in 1949 zijn intrede deed in het kerkelijk leven van Zuid-Afrika moest dit land vorig jaar verlaten als ge volg van het verschijnen van zijn onthul lend boek „Shooting at Sharpeville", dat thans onder de titel „Bloedbad in Sharpe ville" in een Nederlandse vertaling in ons land in de handel is gebracht. Zoals de naam van dit geschrift reeds duidelijk maakt, geeft de bisschop hierin een over zicht van de massale slachting, dinsdag jl. precies een jaar geleden, onder de negerbevolking in die plaats aangericht, Tientallen doden en gewonden waren hier- van het gevolg. Geestelijke nood Sinds zijn uitwijzing uit Zuid-Afrika ver blijft dr. Reeves in Engeland, van waar hij deze week naar ons land is overgesto ken om door middel van contacten met kerkelijke leiders, de pers en anderen de belangstelling voor de tragedie der Afri kanen in het Zuidelijkste deel van hun continent wakker te roepen. Met zijn di recte antwoorden en zijn scherpzinnige formuleringen, maar ook met zijn mild heid en zijn streven naar een zo objec tief mogelijk oordeel heeft deze magere bleke man in zijn zwarte priesterkleding, het zilveren kruis op de borst, een diepe indruk op ons gemaakt. Beter dan een schriftelijke of mondelinge uiteenzetting van welke deskundige ook wist deze gees telijke, die zovele jaren de Zuidafrikaanse ontwikkeling van nabij heeft meegemaakt, de geestelijke nood op te roepen van de zwarte bevolking in haar knechtschap èn van de blanken met hun enghartige, naar een onpeilbare afgrond van ellende voe rende superioriteitsgevoelens en daaruit voortvloeiende angsten. Over Sharpeville merkte dr. Reeves nog op. dat dit zeker geen alleenstaand inci dent was, maar integendeel het culminatie punt van een lange reeks daaraan voor afgaande en min of meer gelijksoortige voorvallen. „Na Sharpeville ls alles an ders", aldus de bisschop, „wij naderen thans het einde van de weg. Het is drie De heer R. Boddeke, garnalenbioloog aan het visserijlaboratorium, te IJmuiden is gisteren in Amsterdam gepromoveerd op zijn proefschrift „The Life History of Prosthogonimus Ovatus". Er ontwikkelde zich bij zijn verdediging onder meer een levendige discussie met dr. Deelder over minimummaten Van bra sem en snoek, waarbij dr. Deelder de zaak meer van de sportkant benaderde. Hij hield daarbij een hartstochtelijk plei dooi voor het „weidelijk vissen". Als een ploeg een honkbalwedstrijd wint neemt men de verslagen tegenstanders ook niet in triomf mee naar huis" zei hij. De promotor, prof Slijper, was wegens ziekte verhinderd. Hij schreef een brief, waarin hij de voortvarendheid van de pro movendus roemde.. Op de receptie maakte een bijzonder groot aantal belangstellenden gebruik van de gelegenheid dr. Boddeke te feliciteren. minuten voor twaalf. Sommigen van mijn blanke vrienden in de Unie zeggen zelfs, dat het kwart over twaalf is, dat wij dus te Iaat zijn om nog iets aan een geweld dadige ontwikkeling te kunnen verande ren." Tegenover de blanken, die menen dat hun ('bevoorrechte) positie in Zuid- Afrika gegarandeerd moet worden, stelt bisschop Reeves zijn New Deal, het sa mengaan en elkaar eerbiedigen der ras sen. „Het gaat overigens niet alleen om zwart en blank," aldus spreker, „er wo nen in Zuid-Afrika een half miljoen In diërs en anderhalf miljoen kleurlingen (personen van gemengd bloed). De blan ken zijn verdeeld in Engelsen en Afrika ners; de zwarten in hun stammen. Zij allen zullen moeten leren de ander te res pecteren. En dit geldt evenzeer binnen als buiten de Unie. Het alternatief is te ver schrikkelijk om dat te kunnen aanvaar den". Werkelijke oorzaak Over het beleid van de regering-Ver woerd merkte de bisschop op, dat dit de gemakkelijke manier is. maar tegelijker tijd de meest dodelijke. De Zuidafrikaanse overheid tracht de indruk te wekken, dat onlusten in het land het gevolg zijn van communistische agitators. „Gedeeltelijk is dit waar, maar de onruststokers zouden niet een dergelijk gehoor vinden, wan neer de voedingsbodem voor hun agitatie de economische, sociale en geestelijke onderdrukking zou worden weggeno men," aldus dr. Reeves. ,.Ik vrees, dat wanneer de Zuidafrikaanse regering niet snel een totaal andere weg inslaat, de ge welddaden zullen toenemen. Hiermee zul len de zwarte Afrikanen een goed deel van de sympathie in de wereld verliezen Maar laten wij bij het kennisnemen van wilde uitspattingen toch altijd voor ogen houden, wat hiervan de werkelijke oor zaak is." Al is dr. Reevès over het algemeen geen voorstander van sancties tegen een land welke min of meer op een oorlogstoestand duiden, toch meent bij zich thans met het oog op de wanhopige toestand in Zuid- Afrika achter bijvoorbeeld een boycotactie of een verwijdering uit het Gemenebest (zoals premier Verwoerd zelf vorige week heeft bevorderd) te moeten stellen, „hoe wel, men zal de Zuidafrikaanse economie pas lam kunnen leggen als men de goud- afname stopzet en dat is niet te verwach ten. Desondanks zou een boycotactie van bepaalde goederen invloed kunnen hebben op de ontwikkelingen in het Zuidafrikaan se politieke leven en daardoor mogelijk op het regeringsbeleid. Wij moeten alles doen om de blanken daar te bewegen hun houding te veranderen. De tijd dringt! Laatste brug Over zijn ontslag als bisschop van Jo hannesburg merkte dr. Reeves tenslotte op, dat dit noodzakelijk was geworden Ten eerste kon zijn diocees zonder een residerend bisschop niet op een gezonde basis verder bestaan, ten tweede hebben de Zuidafrikaanse autoriteiten hem duide lijk gemaakt dat van een terugkeer geen sprake meer zal kunnen zijn. „Het is om deze twee redenen dat ik het beter heb gevonden mijn ambt daar neer te leggen aldus dr. Reeves. Wij voor ons begrijpen thans dat de re gering-Verwoerd met de verwijdering van deze buitengewone man uit haar land een van de laatste bruggen, die naar de weg van een menselijke oplossing der vraag stukken had kunnen voeren, moedwillig, zo niet. kwaadwillig heeft afgebroken. In de Eerste Kamer heeft de minister van Economische Zaken, drs. De Pous, sprekende over de ontwikkeling in 1961 enkele aanvullende opmerkingen gemaakt op de prognose van het Cen traal Planbureau. De export kan ten ge volge van de revaluatie een iets ge ringere omvang aannemen dan was voorzien. Daar staat echter tegenover dat de raming van onze uitvoer (7 per cent stijging) niet alleen werd bepaald door de vraag in het buitenland, maar ook onder invloed stond van de beperkte produktiecapaciteit in het binnenland. Hoewel de revaluatie de buitenlandse vraag iets kan afremmen, behoeft dit niet te betekenen, dat de uitvoer be neden onze produktiemogelijkheden komt te liggen. Het is dan ook de vraag of ons uitvoervolume in 1961 met minder dan 7 percent zal stijgen. Op de binnenlandse bestedingen kan de revaluatie enige matigende invloed heb ben al mag deze op korte termijn niet worden overschat. Ook de produktiestij ging zal iets geringer zijn als gevolg van een vervanging van de binnenlandse pro- duktie door import, hetgeen een ontspan nende invloed op de arbeidsmarkt zal heb ben. De minister voegde hieraan toe dat er los van de revaluatie aanleiding is voor de vraag of de raming van de produktie stijging met i'/i percent voor 1961 niet aan de hoge kant is. In dit opzicht toonde de minister zich niet helemaal gerust. Voor al de vertraging in de groei van de in dustriële produktie in de tweede helft van 1960 deed hem enigszins sceptisch staan tegenover deze geschatte 4'/j percent. Drs. De Pous meende dat de spannin gen die in de economie aanwezig zijn, ook in 1961 binnen de grenzen kunnen blijven, die voor een evenwichtige groei vereist zijn. De minister was het niet eens met ir. Vos (P.v.d.A.). die had betoogd dat het effect van de revaluatie op het prijsniveau nihil zou zijn. Prijsstijgingen worden nu namelijk voorkomen. Mèt ir. Vos bleek de minister van mening te zijn dat het nog inspanning zal vereisen om de prijsdaling, die in theorie mogelijk is, ook te verwe zenlijken. In het vervolg van zijn zeer uitvoerige rede gaf de minister een verdediging van de Prijzenwet, waartegen onder meer pro fessor Witteveen (V.V.D.) nogal enige be zwaren had geopperd. Bij de replieken bleek dat de minister deze bezwaren niet had kunnen wegnemen. De V.V.D.-fractie stemde dan ook, met uitzondering van mr. Van Riel tegen de Prijzenwet. Het wetsontwerp tot goedkeuring van de conventie van Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ontwikkeling (O.E.S.O.) zal tegen het einde van april bij de Tweede Kamer worden ingediend. De regering hoopt dat de parlementaire behandeling nog vóór het zomerreces haar beslag zal hebben gekregen. Over het energie-beleid en in het bij zonder over de kolensituatie en de voor zieningr met aardgas zei de minister dat de tegenwoordige kolenimporten voor een zeer belangrijk deel noodzakelijk zijn. Het kan niet worden ontkend dat de In voer van de resterende hoeveelheden me de het gevolg is van het lage prijsniveau van de Engelse kolen. Daar de minister deze situatie zowel nu als voor de toe komst niet acceptabel acht, heeft hij de stappen ondernomen om de import uit En geland in redelijke banen te leiden. Over de ontwikkeling van de mijnen toonde de minister zich niet ontevreden Hij deelde mee dat het exportcontingent van Nederlandse kolen naar de Belgische markt voor 1961 is verhoogd van 800.000 ton tot 826.000 ton. Met de Belgische re gering is reeds overeenstemming bereikt over een verhoging van de wederzijdse contingenten met 70.000 ton steenkool. Het toepassen van aardgas voor ruim teverwarming vormt op het ogenblik een onderwerp van studie. Aardgas zal echter ook voor industriële doeleinden ter be schikking kunnen worden gesteld. Hier over worden met de rechtstreeks betrok kenen op het ogenblik reeds oriënterende besprekingen gevoerd. In verband met de door de Nederlandse Aardolie Mij. aan te vragen concessie voor de winning van het in Groningen gevon den aardgas, heeft de minister besprekin gen gevoerd over de bestemmingsmoge lijkheden en de wijze van verkoop van dit gas. Bij dit overleg is de hoofddirectie van de Staatsmijnen betrokken. Doordat hier bij velerlei kwesties, ook op organisato risch gebied, om een oplossing vragen, zal het echter nog wel enige tijd duren al vorens omlijnde plannen zullen zijn uitge werkt. De minister verklaarde het niet als een noodzaak te zien dat de overheid de be schikkingsbevoegdheid over het aardgas en in het algemeen de controle over de energievoorziening geheel aan zich trekt Indien in de toekomst nog belangrijk meer aardgas zou worden gevonden en voor dit gas in het eigen land geen lonende afzet zou worden verkregen, zal de mogelijkheid van export mede in overweging kunnen worden genomen. Met betrekking tot de kernenergie deel de de minister mee dat de Samenwer kende Elektriciteits Produktiebedrijven (S.E.P.) op het ogenblik voor de beslis sing staan een team naar Amerika te zen den voor het opstellen van een vooront werp. Dit betekent het ter hand nemen van de eerste fase van dit project, die wellicht een half jaar in beslag zal ne men. Daarna zal moeten worden besloten over het al dan niet aanpakken van de tweede fase dat is het uitwerken van een gedetailleerd ontwerp waarmede aanzienlijk hogere kosten gemoeid zullen zijn. Verwacht mag worden dat deze be langrijke beslissing voor het einde van dit jaar aan de orde zal zijn. (Van onze correspondent) LONDEN, Liverpool heeft een nieuw tehuis voor Nederlandse zeelieden gekre gen. Vrijdag zal de Nederlandse ambassa deur, baron A. Bentinck van Schoonhee ten, dit „Holland House" openen. Het adres is 38 Princes Avenue, Liverpool, De oprichting van dit tehuis is moge lijk gemaakt door gelden, bijeengebracht door de Nederlandse kolonie, waarvan de leden over geheel Lancashire en Ches hire zijn verspreid. Het nieuwe tehuis is voortgekomen uit de tot dusver bestaande Nederlandse club voor zeelieden, studenten en anderen in Merseyside, welke was op gericht door de Nederlandse protestant se missie, die zes jaar geleden door een jonge Nederlandse kandidaat-predikant is begonnen. Deze club werd spoedig te klein. Dit werk heeft vooral zeer veel te dan ken aan de heer en mevrouw A. Julius die avond aan avond een uur moesten rei zen om de club te bezoeken, en aan de heer en mevrouw W. G. de Jongh, die als leiders vrijwillig al hun energie aan de club hebben gegeven. (Van onze parlementaire redacteur) De bijzondere commissie uil de Tweede Kamer die belast is met voorbereiding van het openbare debat over de algemene kinderbijslagverzekering, heeft gisteren achter gesloten deuren vergaderd met mi nister Van Rooy en staatssecretaris Van den Berge om na te gaan of er in deze kwestie een oplossing is te vinden die voor een meerderheid in de Kamer aanvaard baar zou zijn. De diverse standpunten van de partijen zijn elkaar echter nog niet ge naderd. Het overleg zal op een later tijd stip worden voortgezet. Gebleken is dat alleen de K.V.P. en een deel van de A.R. bereid zijn de algemene kinderbijslagverzekering, zoals deze is voorgesteld, te aanvaarden. Er is dus geen meerderheid voor het ingediende wetsontwerp, ook voor wijzigingen die werden besproken, bleek geen meerder heid te zijn Evenmin bleek men het al eens te kun nen worden over een uitbreiding van de Noodwet kinderbijslag zelfstandigen door verhoging van de bedragen en van de in komensgrens. Voor de gedachte de maximum inko mensgrens van zelfstandigen om voor kin derbijslag in aanmerking te komen, te stellen op een jaarinkomen van ongeveer 8000.-, hetgeen ongeveer het gemiddelde inkomen zou zijn van zelfstandige land bouwers. was geen akkoord mogelijk. Men heeft ook nog gesproken over een wisselende inkomensgrens in verband met het aantal kinderen, maar een voor alle partijen aanvaardbare oplossing is nog niet gevonden. Er kan echter over de be dragen nog worden gepraat. Het overleg is niet definitief afgebroken. Men zoekt nog naar een compromis. Het beraad van gisteren heeft dus geen enkele wijziging gebracht in de politieke situatie rondom de voorgestelde algemene kinderbijslagverzekering. Belleville (Ontario-Canada-UPI) Het tienjarige slachtoffer van een ontvoering is woensdag gebonden aan een boom aan getroffen bij Belleville in Ontario, gestor ven aan ontbering. Vierentwintig uur daarvoor had de padvindershopman van de jongen de hand aan zichzelf geslagen na door de politie te zijn verhoord. Thomas McNevin, zoon van een midden stander in het Canadese landbouwcentrum Belleville, was maandag uit zijn woning ontvoerd toen hij met vriendjes hockey speelde. Zijn vader kreeg het verzoek 25.000 dollar te betalen wilde hij zijn zoon terughebben. De 41-jarige padvindershopman en ouderling, Warren Williamson, zei dat hij door de ontvoerders was aangewezen als hun „bemiddelaar" om het geld in ont vangst te nemen. De vader van Thomas werd maan dag opgebeld door iemand die zei dat hij naar een postbus, twee straten van zijn huis moest gaan. In de bus vond McNevin een briefje, waarin het losgeld werd ge vraagd. Williamson overhandigde McNevin twee briefjes die hij, volgens zijn zeggen, had gevonden in zijn auto en waarin hij als tussenpersoon werd aangewezen. Wil liamson pleegde zelfmoord voordat hij naar de telefooncel kon gaan om nadere instructies in ontvangst te nemen. Thomas Mcnevin kwam uit een gezin met vier kinderen en was op een na de jongste. Zijn vader is volgens de politie misschien welgesteld maar zeker niet rijk". De Franse Gezondheidsdienst heeft be sloten zijn tijdelijke maatregel dat alle uit Spanje komende reizigers aan de Spaans-Franse grens een bewijs van in enting tegen pokken moeten kunnen over leggen, te verzachten. Het pokkenbriefje is voortaan slechts verplicht voor reizigers uit Madrid, omdat de geregistreerde ge vallen uitsluitend blijken voor te komen in de Spaanse hoofdstad. Toeristen, die andere delen van Spanje bereizen, hebben dus géén inentingsbewijs nodig, noch luchtreizigers die op hun te rugreis van Spanje een tussenlanding ma ken in Frankrijk. In Rotterdam is 'n vrachtauto met melk bussen van de Bergse Linker Rottekade in de Rotte geraakt De wagen kwam met de wielen in de berm en sloeg om. Omstanders konden de chauffeur uit de cabine halen, doch de 52-jarige bijrijder C. van Vliet uit Zevenhuizen, die achterop tussen de bussen stond, verdronk. Al enkele weken lang oefent de Velsense politie strenge controle uit op de verkoop van alcoholhoudende dranken in de om geving van de IJmuidense vissershaven. Er werd proces-verbaal wegens overtreding van de drankwet opgemaakt tegen drie vertegenwoordigers uit Leiden en tegen twee in deze stad gevestigde slijters. Een voorraad van ruim zestig liter gedistilleerd werd in beslag genomen. De betrokkenen waren reeds enkele keren eerder voor het zelfde feit bekeurd. Twee keer is de Velsense brandweer woensdag uitgerukt. In de Jupiterstraat in IJmiuden hadden twee kinderen van respectievelijk drie en vier jaar oud gister middag lucifers weten te bemachtigen en op een zolder oud papier in brand gesto ken. De vrouw des huizes ontdekte het vuur snel en waarschuwde de brandweer, die de vlammen spoedig meester was. Het hout van kap en vloer werd beschadigd. De brandweer hoefde gisteravond niet handelend op te treden bij een brandje in de Cremerlaan in Santpoort. Kinderen hadden hier voor een bouwkeet een vuur tje gestookt, waardoor de deur van de keet vlamvatte. Omwonenden blusten het vuur. TWEEDUIZENDSTE SCHIP Woensdagmiddag is het tweeduizendste schip de IJmuidense pieren binnengelopen. Het was het Nederlandse motorschip Lin- geborg, komende van Hartpole. Vorig jaar liep het tweeduizendste schip eerst op 25 maart binnen. HELSINKI (UPI) Vier Finse vissers zijn vermoedelijk de vorige week in een harde storm ten noorden van de Aaland- eilanden omgekomen. Hun schip werd maandag als vermist opgegeven en woens dag zijn wrakstukken van een reddingsboot en andere zaken, welke eigendom van de vier vissers waren, in zee ten noorden van de eilanden gevonden. Aangenomen wordt dat de vissersboot in de storm heeft koers- gezet naar een van de eilanden en op de rotsen is vergaan. VERLEDEN JAAR 22.424 BOEKEN UITGELEEND IN HEEMSKERK De openbare leeszaal en bibliotheek te Heemskerk voorziet in een behoefte. Aldus blijkt uit het jaarverslag dat melding maakt van de stijging van het ledentaL Ook de jeugd maakt er druk gebruik van. In 1960 zijn er in Heemskerk vijfhonderd vijftig boeken bijgekomen. Het aantal leden bedroeg aan het eind van 1960: volwassenen 280, jeugd 367. Verleden jaar werden 22424 boeken uitgeleend. Aan de zaal werden 2083 bezoeken afgelegd. Bromfietser rijdt tegen auto Op het kruispunt RijnstraatSchelde- straat in IJmuiden reed woensdagmorgen een bromfietser tegen een personenauto, waarvan de bestuurder linksaf de Rijn straat wilde inslaan en daarbij geen voor rang verleende aan een tegemoet komende vrachtauto. De bromfietser lette alleen op de vrachtwagen en zag daardoor de per sonenauto te laat. Hij kwam bij de botsing ten val en liep licht lichamelijk letsel op. De bromfiets en auto werden beschadigd. wielb«yestifff»f UPORA '«rtputi LANGE NIEUWSTRAAT 491 Gevr. NETTE WERKSTER, donderdag- of vrijdagocht. Adres: Zeeweg 341 Gevr. FL. WERKSTER voor enkele ocht. per week. G. M. Kuipers, Da Costalaan 5. Driehuis. Telef. 4584. In gezin met kl. kinderen HULP gevr. voor één dag per week voor naaien, strij ken d. Mfiter. Venusstraat 21. IJmuiden. Gevr. NETTE WERKSTER. Kennemerlaan 131. Tel. 5386 Gevr. HULP In de HUISH. voor dag of d. en n„ in dok tersgezin in Haarlem. Aanb. Zeeweg 337. IJmuiden (bii halte). NET MEISJE gevraagd v. d. winkel. Kennemerlaan 131 Telef. 5386. WINKELMEISJE gevraagd. Hoog loon. Prettige werk kring. Banketbakkerij Dek kers, Lange Nieuwstraat 425 LEERL. of 3de BEDIENDEN banketbakker gevr. Banket bakkerij Dekkers. Lange Nieuwstraat 425, IJmuiden N.V. K.C.I., Baanstraat 34, Beverwijk, vraagt MACH.- STIKSTERS. Stukloon, hoog loon. Merck Sharp Dohme Ne derland N.V., Nijverheids- weg 60, Haarlem, vr. voor spoedige indiensttr. VRL. KRACHT voor het schoon maken van glaswerk in het laboratorium. Pers. aanmeld, dagelijks behalve zaterdags aan bovenstaand adres. B.z.a. als WERKSTER voor 4 hele dagen per week. Br L 3474. SPOED! Oud-papier hande laar zoekt huurpakhuis in Gem. Velsen of omgeving. Brieven L 3454. VRIJST. VILLA m. blijvend vrij uitz., Thorbeckelaan te Velsen. Ind. zit-eetkam. met corner (parketvl.), gr. por taal. keuken toilet, garage, v.-, zij- en a.tuin, 3 slaapk.. douchecel, toilet, balkon, r. vliering. C.V. (kolen). Aug./ sept. '61 leeg te aanv. Koop som 47.500.—. Inl. D. L. M. Smit, makel., Kruisstraat 9, Haarlem. Telef. 13660-14306 (02500), na 6 u. 35544 f2500) SANTPOORT, te koop helft dubhel landhuis, met gar., 4 kam., douchecel, grote zol der, 2 balkons enz., tuin op 't zuiden, hoofdsom 36.500. Brieven L 8064. BEVERWIJK. Te koop mid denstands woningen vanaf 21.000. Inlichtingen J. Bais, Driehuizerkerkweg 100. Drie huis. Telef. 02550-5686. GELDBELEGGING. Aangeb. Winkel-woonhuis en woon huis te koop in IJmuiden. Huuropbrengst f 1876. Vraagprijs 25.000.—. Inl. Mak. J. Drijver, Jan de Mij- teriaan 30, Haarlem. Telef. 40894. VAKANTIE. Agb. pension in bosrijke omgeving, bij Bad Boekelo. J. Polman, Usselerrietweg 112, Enschede Hoogoven arbeider, 63 jaar, vr. DEGELIJK KOSTHUIS. 35 p. w. Brieven L 3458. ALBERT HEIJN vraagt 16-22 jaar, die belangstelling heeft voor een werkkring in het levensmiddelenbe- drijf. Wij bieden U een plaats in een prettige om geving en gunstige ar beidsvoorwaarden o. a. naast de wekelijkse vrije middag één extra vrije dag per 14 dagen, afwis selend op maandag en za terdag. bedrijfskleding in bruikleen, vergoeding van eventuele reiskosten. Voor nadere inlichtingen kunt U zich wenden tot de bedrijfsleider van ons filiaal Driehuizerkerkweg 93 te Driehuis. RUILEN: vrij huis, 5 kam. 12.40 p. w. voor degene die een 4-kam. flat krijgt aan het Pleiadenplantsoen. Brie ven L 3467. Gevr. 4-KAM. FLAT, omg Lange Nieuwstraat of Pla netenweg. Aangeb. vrij huis met erf. Brieven L 3468. RUILEN: vrij huis met ga rage, bev. 2 kamers, 3 slaap kamers, overloop en keuken voor kleiner huis. Br. L 3469 WONINGRÜIL. Aangeb. te Beverwijk prachtige zonnige flat met eethoek. 11.80 per week, voor vrije woning te IJmuiden. Ruiter, Schuur manstraat 65, Beverwijk. Wie heeft mijn H. FIETS met tassen meegenomen? Gaarne terug bez. Snellius- straat 21 R. Wie STAPELPANNEN merk Eureka gekocht heeft en hierover niet tevreden is, stelle zich in verbinding met Magazijn „De Toren", 'Kei zer Wilhelmstraat 16-18, IJ muiden. HOEST UW KIND? Natter. mann's Melrosum Forte helpt, lost taai slijm op, smaakt goed. Flacon 2 bij elke drogist. LUXE AUTOVERHUUR zonder chauffeur v. nieuwe auto's naar S. Diependaal, Esdoornstraat 2. t/o ingang Ziekenhuis. Telef. 8108. VOLKSWAGEN VERH. Allr verzek. K. A. van Doesburg, Planetenweg 20. Telef. 7320. AUTORIJSCHOOL H. Ane- pool, voor luxe en vracht auto. Erk. Bovag instr. met de nieuwste Opeis. Rijnstr. 91. Telef. 4565-6285. LUXE VERHUUR Opeis Re- kord 1961. A. Uniken, Wijk aan Zeeërweg 146. Tel. 7839 Bespreek vroegtijdig. KREDIETEN voor meube len, bankstellen enz. Recht streeks van fabriek. Zeer soepele betaling. Vr. vrijbl. inlicht. H.A.J.O., Da Costa laan 36, Driehuis. Telef. 7113 TELEVISIE. Alleen le klas merken. Antenne en tafel gratis, le bet. in mei. Alleen bij H.A.J.O.. Da Costalaan 36, Driehuis. Telef. 7116. LUXE VERHUUR v. Opeis Rekord. E. Groen, Planeten- weg 206. Telef. 7244. LAAT UW TRAP door ons beleggen met Marmoleum in mod. kleuren. Vraagt prijs opgave. Botman, Kennemer laan. Telef. 5537. GRAMMOFOONPLATEN. Disco, Plein 1945 no. 4. Tel. 6561. SLIJTERIJ „FLORA", Zee weg 115, Telef. 5307. Extra aanbieding: 1 fles Sherry Garvey van 5.95 voor 4.50 DUIN-TOP. Door grote aan koop van een fabriekspartij blauw manch. broeken Goud- merk kosten deze geen 23.50, maar tijdelijk slechts 16.65. Kloosterstraat 33-35. Beverwijk. WONINGRÜIL. Zaandam. IJmuiden, 2 kam., keuken, 2 slaapk., achterom, voor wo ning in IJmuiden. onversch. wat, Brieven L 3460 HOUT. Vele soorten sloop hout, deuren, ramen, board, golfplaten enz. Afbraakhan- del Baanstraat 61-63 B. Tel. 4893. Beverwijk. ORIG. VALENCIA PIN DA'S, altijd vers. eigen branderij. Marcelis. Tromp straat 14. KENNEMERLAAN 87 Telefoon 5962-4809 LASTINA en LOVABLE B.H.'s bij „De Ster", Kenne merlaan 35-37. VERCHROMEN „De Valk", nrd. Emmakade 23, Haarlem t/o de Kathedraal. Telef. 17115. HUUR bij Van Merriënboer stoelen, tafels, serviesgoed enz. Per adres Lansen, Plein 1945 no. 60, Telef. 8164. naast Keuter de trap op. Liefst één dag van tevoren bestel len. Geen bezorgloon. KLEDING REPARATIE „Coulance", Alex. Bellstraat 45, Telef. 6035. Vr. prijslijst. CINDERELLA LAKENS, slopen, theedoeken, baddoe ken, washandjes en stofdoe ken. Zeeman. Bloemstraat 70, IJmuiden. Telef. 4235. MOLTON DEKENS in alle maten. Zeeman, Bloemstraat 70. IJmuiden. Telef. 4235. MODERNE TINTEN, ook in tweed breiwol, bij C. Lod der, Driehuis. WIJ HEBBEN een schitte rende collectie ledikantjes (14 modellen) met als re clame, een matras voor halve prijs! Baby Service. Edison- straat 9, Telef. 5283. WIJ VERHUREN voor elke gelegenheid tafels, stoelen, glaswerk, porselein en be stek. Eerste IJmuider Ver- huurinrichting Trompstraat 33, IJmuiden-O., Tel. 8463. Gratis bezorgen. Te koop gevr. ANTIEKE KLOKKEN, tafels, stoelen, kasten, schilderijen, porse lein, kristal etc. Maasstraat 7. Telef. 7425. Gevr. WENTEL- of DIVAN- BED en 2 rotan stoeltjes. Br, met prijsopgave L 3455. Te koop ELEKTR. WAS MACHINE voor groot gezin. Waalstraat 160. Aangeb PUCH 175 cc, 1956, km 28.500. 600.—. Bone kampstraat 21, tussen 6-7.30 uur. Wegens omstandigheden te koop zeer mooie en gave OPEL KAPITAN 1956, met radio, kachel, nieuwe ban den enz. Kan event, gefinan cierd worden, 2600. Bloem straat 127, na 7.30 uur. Te koop V.W. DE LUXE. 1125.Ook inruil. De Ruyterstraat 46. Te koop VOLIÈRE met glas. 10.Spilbergenstraat 15. TAUNUS DE LUXE 15 M 1957. 2300.—. Telef. 02560- 7642. 3 BUITENBANDEN 670 x 15. f 30-1 scooterwiel m. bin nen- en buitenband, 20.—. Eiken piano. Tel. 02560-7642 V.W. te koop, in goede con ditie. J. P. Coenstraat 115, Te koop DRESSOIR, ovale uitsch.tafel, 4 stoelen. Eem- straat 13. Te koop aangeb. 2-PERS. LEDIKANT spiraal, blank gUakte commode, 1 stel rookstoelkussens. Cederstr 11, IJmuiden-Oost. Te koop MAICO MOTOR 175 cc, b.j. 1956, in pr. st., benz.- verbruik 1:35. 25.100 km gel. Financiering aanw. Na 5 uur. Van Poptaplantsoen 21 rd. Te koop 2-PERS. SPIRAAL op beugel, 5.Kennemer laan 188. Te koop TUINAMEUBLEM., best, uit 4 armst., en ronde 2Sa.n. (handwerk). f 150. Adres te bevr. bureau van dit blad.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9