Hit mam jjM Rooms-rode coalitie wordt verwacht als resultaat Communistisch topberaad in Russische hoofdstad Snel gaar* bordklaar-Molenaar Nel Herbert Belgen zondag naar de stembus Wereldnieuws Borgward - Skoda BETERE FOTO Gaitskell zet een zesde lid uit Labourfractie Premier Eyskens denkt nog niet aan aftreden De Ruyter's dapperen in Chatham Regeringsleiders naar Kroesjtsjev €)p de raatótoel WITTE KRUIS WITTE KRUIS ZATERDAG 25 MAART 1961 3 Rechts lid verlaat de partij uit protest Ongerept als de natuur N.V. CARROSSERIEFABRIEK CHRÏSTI AANSE Uitdeuken - Repareren Arrestaties onder Fransen in en om Algiers N.V. Garage VERSEEK 4 Rijstebloem Bordklaar Tarwebloem Tarwegries Belkacem Krira zou operatie moeten ondergaan ALS HET EEN MOET ZIJN Elias (Van onze correspondent) BRUSSEL. Meer dan zes miljoen Belgen zullen zondag naar de stembus gaan om de nieuwe leden van de Kamer van Afgevaardigden en van de Senaat te kiezen. Dat wil zeggen: 6.036.165 Belgen kunnen ter stembus gaan, en waar er in België stemdwang bestaat, zullen er, zoals de ervaring heeft geleerd, niet veel verstek laten gaan. De gemiddelde Belg is in de politiek trouwens veel meer geïnteresseerd dan bijvoorbeeld de Fransman of de Nederlander. De Belgische dagbladen bezien ook veel meer dan in ons land feitelijk alle kwesties en gebeurtenissen uit de hoek waarin zij zichzelf politiek hebben geïnstalleerd. Vooral de laatste maanden hebben de schaduwen van de verkiezingen over het openbare leven gehangen. Verwonderlijk groot is het aantal ministers geweest, dat nog bij het scheiden van de markt met grootse plannen is gekomen en dat eerste spaden in de grond heeft gestoken, linten doorgeknipt en fabrieken en tehuizen van ouden van dagen heeft bezocht. Het behoort allemaal tot het poli tieke spel, waarmee de gemiddelde Belg zich wel amuseert. Zo ook de ver kiezingsaffiches en de duizend-en-een strooibiljetten die vrijwel dagelijks in de brievenbussen werden geschoven. Nog gisterochtend klaagde mijn postbode: Ik kan de brieven niet meer in de bus krijgen, want ze zitten vol met ver kiezingspropaganda. De socialisten hadden gedacht een aar dige stunt uit te halen. Ze hebben huis aan huis een kwasi-aanslagbiljet van de be lastingen laten bezorgen. Het stond op naam van: Honoré Gepluimd. De aanslag ging over een bedrag van 4000 frank, als gevolg van de befaamde Eenheidswet. Het was niet onaardig maar er werd een grote vergissing gemaakt, en die hebben liberalen en roomskatholie- ken met beide handen aangegrepen voor een tegenpropaganda. Zij hebben haarfijn berekend, dat Ho noré op basis van deze aanslag een maand loon van 9000 frank, (675 gulden) moest hebben, en dat hij „kapitalist" moest zijn. Op basis van de voorheffing van 1200 frank, waarvan het aanslagbiljet sprak, kon men vaststellen, dat hij 300.000 frank kapitaal moest hebben. Bovendien moest hij 800 frank bijkomende personele belas ting betalen, hetgeen wil zeggen dat hij eigenaar moest zijn van wel twintig woon huizen. Dat is nog niet alles, beweerden de niet-socialisten. Gepluimd betaalt ook 1214 frank meer aan luxe-belasting dan vroeger. Daaruit kan men weer afleiden, dat hij zowat 60.000 frank per jaar aan luxe-artikelen besteedt. De roomskatholieken lieten het niet op zich zitten, maar zonden de kiezers een nota van de „Vereniging met revolutio nair doel voor alle afbraakwerken, André Renard en co. Wilde Stakingsstraat 13 te Luik voor: uitvoering van werken in de cember 1960 en januari 1961, voor afbraak vernieling aan spoorwegen, trams, auto bussen, winkelramen en verlies van lonen en salarissen tot een nationaal totaal van 9 miljard frank. Het aandeel per gezin werd omgeslagen op 5000 frank. De stakingen, het vernielen van autobus sen en niet te vergeten de Eenheidswet zijn ook onderwerp van de grote affiches welke men overal op muren en schuttin gen kan zien. Van de televisie heeft iedere partij, ook de kleinste, enige keren gebruik kunnen maken. In de Nederlandstalige uitzendin gen mochten films worden vertoond, in de Franstalige niet. Dat laatste hadden de socialisten weten te bereiken, omdat ze vreesden dat er teveel door hun tegenstan ders met opnamen van de relletje in Luik Advertentie DE £Chk PIJNSTILLER Inderdaad, verlaat u rustig op Witte Kruis. Zo gemakkelijk in te nemen want verkrijgbaar in drie vormen tabletten, poeders of cachets. DUTIM N.V. - OEGSTCEEST Van onze correspondent) LONDEN Er gaat bijna geen dag voorbij zonder nieuwe schokken voor de Labourpartij, die als doelmatige oppositie steeds verder afzakt. Woensdag is de vroe gere communist Konni Zilliacus als zesde fractielid, geschorst. Zijn vergrijp is, dat hij, ondanks de waarschuwingen van de fractieleiding, is voortgegaan tegen de La- bourleiders gerichte artikelen te publice ren in communistische bladen achter het ijzeren gordijn. Tenzij hij belooft zulks niet meer te doen zal hij niet meer tot de Labourfractie kunnen toetreden. Er moet echter nog heel wat gebeuren vóór de ge schorsten uit de partij zelf worden gezet. Het is niet duidelijk wat Gaitskell eigen lijk wil. Hij kan zich onmogelijk ontdoen van de gehele linkervleugel, welke tenmin ste dertig of veertig man omvat, zonder de gehele partij in de afgrond storten. Sinds de Scarborough-conferentie, die Gaitskell's defensiepolitiek en ten dele ook zijn algemeen leiderschap verwierp, heeft hij zich onverzoenlijk getoond. De paradox bij dit alles is dat zich het opmerkelijke feit heeft voorgedaan, dat het rechtse socialistische Lagerhuislid, Alan Brown, uit de partij trad omdat hij vindt dat Gaitskell en zijn defensie-poli tiek teveel tegemoetkoning tegenover links heeft getoond. De verscherping van de Labour-crisis komt de regering zeer gelegen, aangezien er op het ogenblik ook in de Conservatieve partij grote beroering bestaat over de Afri- ka-politiek. Hoemeer onrust en energie verspilling bij Labour, hoe ongevaarlijker de eigen moeilijkheden Gaitskell heeft verklaard dat hij geen reden ziet om op zijn besluit terug te komen. Hij deed dit in antwoord op een verzoek van 78 leden van de fractie, die wensten dat het royement ongedaan zou worden gemaakt. en Gent en Charleroi tijdens de stakingen zou worden gewerkt. Romy Schneider favoriet Door heel het land werden vergaderin gen belegd, voornamelijk door de drie grote partijen, de roomskatholieken, de socialisten en de liberalen. In kleinere ste den en dorpen maakte men er meestal een feestelijke avond van. Er werd een film vertoond, (bij de CVP bleek Romy Schnei der favoriet) en er werden toneelstukken gespeeld of cabaretvoorstellingen gege ven In het midden werden de avonden on derbroken en kwam de politieke redenaar op het podium om zijn verkiezingsrede te houden. Ook aan huisbezoek wordt in Bel gië gedaan, vooral bij diegenen, die in de administratie van een of andere partij als twijfelaars te boek staan. De persoonlij ke propaganda leeft ook altijd nog. Zo gaat het verhaal dat in het zuiden van het land vele goede sigaren zijn uitgedeeld omdat een sigarenfabrikant graag in de Kamer wil. En in kleinere steden worden de kiezers opgebeld door de kandidaten, die vragen op hen te stemmen, en steun in alle moeilijkheden beloven. De kiesmanifesten van de drie-grote par tijen bevatten niet veel meer dan leuzen. Alleen dat van de liberale partij heeft meer constructieve gedachten geuit, maar dan toch ook weer in te algemene bewoordin gen. Wat opviel in het liberale manus cript was de belofte dat de liberalen de strijd tegen de belangengroepen (vakbon den, grote industrieën, de financierings maatschappijen enzovoort) die zozeer het Belgische politieke en economische leven beheersen, willen aanbinden, maar of ze de gelegenheid zullen hebben dit te doen, blijft nog een open vraag. Geen grote verschuivingen In het algemeen verwacht men geen grote verschuivingen. Zelfs niet bij de so cialisten; die toch hebben gehoopt dat hun lijsttrekker, Paul Henri Spaak, de ex-se cretaris-generaal der NAVO, hun bij zijn terugkeer aan veel nieuwe stemmen zou helpen. Zij rekenden er aanvankelijk op dat ve len, die bij vorige verkiezingen liberaal hebben gestemd, doch die daarin teleur gesteld zijn, thans hun stem op Spaak zouden uitbrengen, en mogelijk ook had den zij gedacht de dicipline van de CVP te kunnen doorbreken, in het bijzonder bij de arbeidende klasse. Naar het schijnt zijn ze de laatste dagen wat teruggeko men van die blijde verwachtingen. Of Renard, die zelf geen kandidaat is, hun er zetels bij zou bezorgen, valt ook nog te bezien. Mogelijk zullen ze in Wallonië minder winnen, dan zij in Vlaanderen zul len verliezen. In Wallonië heeft Renard ook nog de mededinging van de communis ten. De liberalen hebben de wind niet in de zeilen, want ze zijn onderling nog meer verdeeld dat ze voorgeven, en dat is de laatste maanden, vooral in de Kamer ge bleken. We. zullen er ongetwijfeld liberale ministers zijn, die voorkeurstemmen op zich zullen weten te verenigen, en ook de liberale partij zal feker profiteren van de stemmen dergenen die zich na de stakin gen hebben afgekeerd van de socialisten Vooral onder de jongeren van hun aan hang is een streven te onderkennen, hun stem uit te brengen op nieuwe, of in ieder geval op jongere, figuren uit de partij Mannen als Collard, Van Eynde, Van Acker en ook Spaak worden langzamer hand beschouwd als figuren die te vaak aan de macht zijn geweest, die te veel bereid zijn water in de wijn te doen, om weer in de regering te komen. De jonge socialisten zijn waarschijnlijk niet eens zo tegen samenwerking desnoods binnen een regering van drie partijen, maar zij wil len niet de indruk wekken, dat zij reeds van te voren „verkocht" zijn. Daarom zul len zij wellicht op nieuwe kandidaten eer der hun stem uitbrengen dan op de lijst aanvoerders, die toch altijd meer of min der als paradepaarden worden beschouwd. Zo zal dus het beeld van de nieuwe Ka mer en van de nieuwe Senaat waarschijn lijk niet al te veel verschillen van het huidige van beide instellingen, ook al zijn verrassingen nooit uitgesloten. Hoe daarna de nieuwe Belgische rege ring er zal uitzien? Een coalitie van rooms-katholieken en socialisten ligt voor de hand, hoewel Theo Lefèvre, de voorzit ter van de C.V.P. en de grijze eminentie van de Belgische politiek (die overigens nog geen vijftig is) verscheidene malen heeft bevestigd dat hij zich best kan voor stellen dat zijn partij alleen zou rege ren. Daarvoor zou haar verkiezingsover winning echter buitengewoon groot moe ten zijn en daarop wijzen niet al te veel symptomen. Bovendien zou de oppositie het een dergelijke regering waarschijnlijk toch te ongemakkelijk maken. Redelijk lijkt een rooms katholiek socia listische coalitie. Niet onwaarschijnlijk noemen Belgische politieke waarnemers het, dat daarvoor eerst Spaak als kabi netsformateur een echec zou moeten lei den, zodat daarna de C.V.P. eisen zou kunnen stellen voor een deelnemen aan de regering. Dat behoort in de eerstkomende dagen nog tot het domein van de veron derstellingen. Het is alsof men een huis reeds bouwt, terwijl er nog niet is geheid. Dat laatste zal dan zondag moeten gebeu ren. (Van onze correspondent) BRUSSEL Maandag zal de Belgische regering bijeenkomen om te zien of zij zal aftreden. Wij kunnen niet vooruitlopen op de verkiezingen, zo heeft eerste minister Eyskens vrijdag gezegd tijdens een pers conferentie, welke hij heeft gehouden na de, naar men veronderstelde laatste zit ting van de raad van ministers. In het kamp van de socialisten heeft dit ver trouwen van de premier in een overwin ning van de rooms-katholieke Volkspartij nog al wat commentaar uitgelokt en de B.S.P. heeft in een communiqué een mo gelijk niet-aftreden van Eyskens na de verkiezingen in strijd genoemd met alle parlementaire spelregels. Dat neemt niet weg dat de opmerking van de huidige pre mier toch weer nieuwe perspectieven heeft geopend. Het is niet uitgesloten, zelfs is het waarschijnlijk, dat de verkiezingen van zondag weinig of geen wijzigingen in de Kamer en de Senaat tot resultaat zul len hebben. In dat geval zou Eyskens dus inderdaad kunnen aanblijven en ten hoog ste zijn kabinet enigszins uitbreiden of wij zigen in bepaalde onderdelen. Of het be stuur van de C.V.P. het hem zal toestaan is een tweede vraag. Eenheden van de Nederlandse marine een detachement van Harer Majesteits jager Limburg hebben vrijdag een inval gedaan in de dokken van Chatham in Engeland, met getrokken zwaarden en pistolen afvurend, maar zij kwamen juist 24 uur te laat voor de Britten om naar de wapenen te grijpen. De 25 Nederlandse marine-mannen (zie foto) droegen uniformen uit 1667. Zij brachten de dag in herinnering, toen een van de kapiteins van Michiel Adriaanszoon de Ruyter de ketting in de Medway-rivier stukvoer en de Britse vloot in brand stak. Een van de marine-mannen, luitenant J. A. Kusters, was gekleed als admiraal De Ruyter, de bevelhebber van de expeditie. Van de dokken in Chatham marcheerden de mannen naar het stadhuis, waar zij ont vangen werden door de burgemeester. De mars en de ontvangst maakten deel uit van de sluitingsceremonie van het „Nore Command" dat sinds de zestiende eeuw het bevel gevoerd heeft over de defensie van dit gebied de Theemsmonding en om geving. Van vandaag af ressorteert het Chatham gebied onder de marinebasis in Ports mouth. Tweehonderd matrozen, mariniers en Britse marva's defileerden na afloop voor admiraal Sir Robin Durnford-Slater Advertentie Lange Herenstraat 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 ALGIERS, (Reuter) In Marengo, een plaatsje op 90 km ten westen van Algiers, zijn vijf leden van de ontbonden „territo riale eenheden" gearresteerd. Zij worden ervan verdacht granaten, mitraillettes en patronen te hebben gestolen. De territo riale eenheden werden enkele jaren gele den opgericht om het Algerijnse bevrij dingsfront (F.L.N.) te bestrijden, maar na de barricadeopstand in Algiers ontbonden. (UPI) In Algiers zijn 28 arrestaties verricht, vermoedelijk onder Franse „ul tra's" wegens terroristische activiteit te gen Mohammedanen. Advertentie Bloemendaalseweg 1-9 - Bloemendaa) Telefoon 52301 MOSKOU (UPI) Aanstaande dinsdag begint, naar in diplomatieke kring verno men wordt, te Moskou een „topconferen tie" van regeringsleiders uit communisti sche landen. Communistisch China en Oost-Duitsland zullen vertegenwoordigd worden door een waarnemer. De confe rentie is uitgeschreven door premier Kroesjtsjev. Behalve de premiers zullen vermoedelijk ook de ministers van Bui tenlandse Zakeu en Defensie die de „ministerraad" vormen van het pact van Warschau aan de besprekingen deel nemen. Diplomatieke waarnemers geloven dat de ontwikkeling in Laos het belang rijkste onderwerp van gesprek zal zijn. De conferentie van regeringsleiders zal losstaan van, doch wel samenvallen met, de bijeenkomst van de ministerraad van het pact van Warschau. Premier Kroesjt sjev is vrijdag van zijn rondreis door Si berië teruggekeerd in Moskou en zal de leiding van de „topconferentie" op zich nemen. De beraadslagingen zouden dienen voor het vaststellen van een beleid voor de ko mende ontwapeningsbesprekingen in en buiten de UNO. Advertentie MOLENAARS kindermeel variaties» In gezaghebbende kring is het vermoe den geuit dat de besprekingen zullen lei den tot een gezamenlijk optreden voor de reorganisatie van de leiding van het UNO- secretariaat. Tijdens de conferentie over de stopzetting van de kernproeven is in Genève gebleken dat de Sovjet-Unie thans de eenhoofdige leiding in alle grote inter nationale organisaties vervangen wil door een driemanschap. Het praktisch nut hier van is dat de Sovjet-Unie overal een veto kan toepassen en derhalve meester wordt van alle belangrijke organisaties waar Oost en West contact hebben. Ook poogt Moskou zijn satellieten, en voornamelijk Tsjechoslowakije, Roemenië en Bulgarije, maar ook Polen, meer zeggenschap te ge ven in de organisaties waar de afgevaar digden van de satellietstaten tot dusver altijd de tweede viool hebben moeten be spelen. Er is voorts sprake van een Russisch plan om de Russische troepen uit Honga rije terug te trekken, vooropgesteld dat doelmatige controlemiddelen ervoor in de plaats komen. Tot dusver is dit bericht nergens bevestigd. De uitvoering van dit plan zou de Sovjet-Unie echter een be langrijk argument in handen geven om opnieuw terugtrekking van de Ameri kaanse troepen uit Europa te eisen. TUNIS, (AFP) Belkacem Krim, de vice-premier van de voorlopige Algerijn se regering in ballingschap, zou zeer bin nenkort geopereerd moeten worden. Hij zou aan een leveraandoening lijden. Eer der was gesproken van de mogelijkheid dat Belkacem Krim toch de Algerijnse afvaar diging naar Evian zou brengen, zich in Zwitserland zou laten pereren en dan voor zijn herstel in de buurt van de afvaardi ging zou blijven vertoeven. Dit plan zou nu echter van de baan zijn. In Arabische diplomatieke kringen te Tu nis noemt men de ziekte van Belkacem onverholen een ramp, nu de onderhande lingen met Frankrijk voor de deur staan, Lange Veerstraat 11-IS Haarlem Haarlem - Telefoon 11178 Reproducties naar oude foto's Genieën Advertentie Ontsporing. Bij Kotri, een plaatsje op circa honderdvijftig kilometer van de Pakistaanse hoofdstad Karachi, is vrij dag een expressetrein ontspoord. Ten minste twintig personen, onder wie ze ven kinderen, zijn om het leven geko men. Twaalf personen werden ernstig gewond. 37 gewonden. Bij een ontploffing in een restaurant in Chicago zijn vrijdagavond zevenendertig personen, allen negers, gewond. Van vijf hunner is de toestand ernstig. Volgens een lezing zou er spra ke zijn geweest van een bomaanslag, doch de politie houdt ook rekening met de mogelijkheid dat de ontploffing een gevolg was van een lek in een gaslei ding. Frans Guyana. Uit Frans-Guyana, dat aan Suriname grenst, zijn berichten ont vangen dat de leiders van verscheide ne politieke partijen het Franse gou vernement een ultimatum hebben ge steld: Frankrijk moet zich binnen drie weken uit Frans-Guyana terugtrekken. Het ultimatum is aangenomen tijdens een politieke massavergadering tijdens welke de belangrijkste politieke partij en in de Franse kolonie volledige auto nomie hebben geëist. Vijf moorden. Een 52-jarige Belg, René Hebrant, heeft bekend sinds 1943 vijf moorden en twee moordaanslagen te hebben gepleegd. Het verhoor duurt nog voort en de verdachte wordt thans on dervraagd over twee niet opgehelderde moorden, gepleegd in 1933 en in 1960. Stakingen in Chili. De Chileense marine heeft het gezag in de havenstad Val paraiso overgenomen wegens de staking van havenarbeiders. Gewapende mari niers houden in de haven de wacht om werkwillige arbeiders te beschermen tegen de stakers. Het lossen der sche pen is bijna weer normaal, na bijna twee weken van stakingen. In andere Chileense havensteden ligt het werk in de havens nog nagenoeg stiL Advertentie Een van de rubrieken van de krant, die mij altijd hevig interesseert, is die van de personeelsadvertenties, want die bewijzen mij, zwart op wit, dat er veel genieën nodig zijn om onze samenleving op gang te houden. En dat deze samenleving zeer duidelijk merkbaar op gang blijft, be wijst weer dat die genieën er zijn. Dit is een verblijdende gedachte. Om een voorbeeld te noemen: ik heb hier een advertentie van een graanproduk- ten n.v. te Rotterdam, die is „looking for Marketing Trainees aged about 23 to 30". Die moeten zijn „highly intelligent", „agressively ambitious" en dan óók nog .able to assume heavy responsibilities". Ik moet er niet aan denken dat ik, als ik een zaak had, daar een ventje had zit ten dat „agressively ambitious" was, want zo'n kereltje kan niet anders dan brokken maken onder zijn kantoorgenoten. Ik zou reuze graag willen zien welke ke reltjes ten slotte door die graanprodukten- zaak worden aangenomen. En ik zou even eens reuze graag willen weten waar die agressief-ambitieuzen, hoogst intelligent en met loodzware verantwoordelijkheden, ten slotte terechtkomen. Als u het mij vraagt: net als alle niet zo agressieve graanpro- duktenpioniers: in een makkelijke stoel, in een on-agressieve huiskamer, voor de tévé met thee en een koekje en moeke-de- vrouw. Overigens wordt een brede stroom van talentwonderen gevraagd (de moderne ta len in woord en geschrift beheersende), knaapjes van 23 met ruime ervaring, men sen die een groot personeel kunnen leiden, op de hoogte van ontbijtkoekfabrikatie, be reisd, intelligent, sportief en kwiek en nog een groot aantal van zulke universele per sonen. Zoals gezegd: die blijken er te zijn, anders zou de Nederlandse industrie- en handelswereld al lang op haar derrière liggen. Ik heb vrij veel kennissen en onder die kennissen zijn er vrij veel, die het aardig- ver gebracht hebben: diplomaten, cap tains of industry, directeuren van gloei lampenfabrieken, banken en voorname handelsruizen, hoge ambtenaren doch het is slechts een uiterst kleine minder heid van dezen, die aan de „er wordt ge dacht aan"s beantwoorden. De grote meerderheid bestaat uit middelmatige lie den, die van aanzicht tot overzicht heelwatindemelkbrokkelaars lijken, doch van inzicht tot doorzicht onbijzondere per sonen blijken te zijn, zeer wel berekend voor hun taak vermoedelijk, maar bepaald niet om met open mond versteld over te staan. Er zijn wel mensen bij die in staat zijn „to assume heavy responsibilities", maar als je het goed bekijkt is die krachtpatse rij nu ook weer niet zó indrukwekkend. Zij hebben altijd een stelletje mede-zwaar- gewichtheffers in de buurt, die de last van ieder persoonlijk lichter maken. Eigenlijk zijn het heel gewone jongens, wier nimbus bij nauwkeurige bezichtiging een gewoon keurig hoedje blijkt te zijn. Juist daarom zou ik zo graag willen we ten wie nu ten slotte die genieënbanen krijgen. Als u het mij vraagt zal het wel mee vallen en zal degene, die om zijn agressie ve ambities wordt aangesteld, wel een ijverig klerkje blijken te zijn. En al die talenwonderen zullen hun Frans, Duits en Engels wel even slecht „beheersen" als u en ik.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3