■3 Vrijwel hele P. v. d. A.-congres tegen eenzijdige kernontwapening 5-aat-laxia PUZZEL NUMMER 25 Mr. Burger: Duidelijke politiek noodzakelijk ZATERDAG 25 MAART 1961 Straks is er leest... Pasen '61. Vier dat feest en luister! Want Christus is opgestaan. Want Christus leeft De Man van Nazareth beklom de steilste berg ter wereld. Dat is de heuvel Golgotha... En toch. En toch overwint Hij. Hij leeft. Hij blijft de Waarheid, ook als de Waarheid gekruisigd wordt. Hij is sterker dan de dood. En Zijn Woord gaat de wereld door. Hij leeft. En Hij is bij ons. Wat zullen wij nog vrezen en buigen voor ééndagsgoden? Christus is opgestaan. Hij is overwinnaar. Hij leeft. Voor alle mensen. Straks is er feest... Pasen '61. Vier dat feest. En luister. Luister naar de verkondiging van het Evangelie. VAN HET EVANGELIE VAN CHRISTUS DE NEDERLANDSE HERVORMDE KERK NODIGT U UIT TE KOMEN LUISTEREN NAAR DE VERKONDIGING m Laat de iepen langs de grachten staan Vader gaf zoon les in inbreken Directeurtje spelen met andermans geld Andere toegang, andere gemeente Dok voor schepen van 110.000 ton FR1EDJE LEIDEN PASCAL DWANG TIJD Antilliaanse ambtenaar moet landstaal kennen Wij bidden U voor onze hinderen. Gij alleen weet wat hen wacbt. Geef alle ouders de genade dat zij hun kinderen vroeg wijzen op üw arm die niet verkort is om te heipat. Wees Gij ons een raste burcht, ons verweer en ons wapen. De kerk werkt, de kerk helpt. Ook van daag terwijl u deze woorden leest. De vraag aan u is recht-uit en heel een voudig: Help dit grote werk. Help door een gift van als het u mo gelijk is één-duizendste deel van uw jaarinkomen. De Hervormde Kerk zal u dank- 1000 baar zijn. Het werk kan worden voort gezet en uitgebreid. Geef uw feestelijke bijdrage in de kerk, of per postwissel, of per GIRO 50292 Nederlandse Hervormde Kerk Den Haag. Schrijf op het strookje: Pasen '61. De kerk werkt help dat werk. Werk onder de jeugd hulpverlening in geestelijke of materiële nood maat schappelijk en kerkelijk opbouwwerk bejaardenzorg ziekenzorg pasto raal en sociaal werk in de havens on der studenten onder Nederlanders in het buitenland ontwikkelingswerk in nieuwe gebieden vormingswerk evangelisatie. Prijswinnaars vorige puzzel: 7.50: mevr. Lanser, Velserduinweg 280, IJmuiden. 5.E. M. E. Mulder, Heemsteedse Dreef 94, Heemstede. C. Heyman, Reitzstr. 11. Haarlem. Advertentie keukenmachines mixers 1 laardrogers Op de tweede dag van het congres van de Party van de Arbeid is de plaats van het principiële pacifisme in de politiek van de P.v.d.A. ter sprake gekomen. De voorzitter van de Tweede-Kamerfractie, mr. J. Burger, ging op dit onderwerp in, toen hij het beleid van zijn fractie verde digde, en evenals de vicevoorzitter van de partij, de heer G. J. N. M. Ruygers, drong hij er op aan dat de P. v.d. A. een duidelijk standpunt ten aanzien van de ontwapening inneemt. Mr. Burger beantwoordde de vraag, of de partij zich tegen een eenzijdige ont wapening moet keren, bevestigend. Er zijn drie leden in de fractie die een af wijkend standpunt innemen, zei hij, duide lijkheid is hier gewenst. Het is ondenk baar dat in een Westeuropees land een partij die niet aan de regering deel neemt, geen duidelijk standpunt inneemt inzake de verdediging van het westen. Vroeger is hierover in de partij altijd eenstemmig heid geweest. Hij meende dat de ondui delijkheid over deze aangelegenheid is ontstaan onder invloed van de gebeurte nissen in de Engelse labour partij. Op zo'n vitaal punt als dit kan men geen twee soorten politiek voeren. Men zal nu moeten kiezen. Gewetensbezwaren worden natuurlijk gerespecteerd in de partij, maar een partij die een derde deel van de bevolking vertegenwoordigt, zal een duidelijke politiek moeten hebben. Anders schakelt zij zichzelf uit. De heer R u i j g e r s zei dat voorko men moet worden dat in de partij moei lijkheden onstaan over het probleem van de eenzijdige ontwapening, zoals dit in de Labour Partij is gebeurd. Hij meende dat Engelse partij in deze situatie is gekomen, omdat ze te lang heeft gewacht. Het is nodig dat men nu een duidelijke uitspraak doet. Wij kunnen niet eenzijdig de positie van de westelijke wereld verzwakken, zo lang de tegenpartij niet ontwapent. In de situatie van vandaag is het een onmoge lijke zaak dat een klein land als het on ze zich los maakt uit de westelijke allian tie. We moeten ons op het onverhoopte voorbereiden in de hoop dat dit nooit werkelijkheid zal worden, aldus de spre- Het bestuur van de P. v.d. A. hecht er aan, dat in de partij de discussie hier over voort gaat. In de uiteindelijke poli tiek van de partij zal het standpunt van het principiële pacifisme mee moeten wor den ingerekend. Dat moet mogelijk zijn en is wenselijk. Maar dit principiële pacifis me mag niet uitmonden in een aparte po litiek naast en tegengesteld aan de poli tiek van de partij, aldus de heer Ruij- gers. Het verheugde de vice-voorzitter dat hij uit het congres geen critiek had gehoord op het belangrijkste punt van de resolutie, namelijk om één procent van het nationa le inkomen te besteden voor hulp aan min der ontwikkelde gebieden. Hij kreeg een flink applaus toen hij de opmerking van de Haagse afgevaardigde, die zich voor stander van apartheidspolitiek had ge toond, beantwoordde. Er kan een tijd ko men, zo zei hij, dat de blanke wereld overheerst zal worden door de niet-blanke wereld. De beste manier om dit tijdstip zoveel mogelijk te bespoedigen is het ver der doorvoeren of in stand houden van de apartheidspolitiek. De voorzitter van het congres, ir. Vos bracht resolutieontwerp over de buitenlandse politiek in stemming. Het he le congres was het eens met de resolutie (waarin twee suggesties uit de zaal waren verwerkt), behalve met het laatste deel dat gaat over het standpunt van de partij dat van eenzijdige kernontwapening geen sprake kan zijn. Over dit deel werd schriftelijk gestemd. Er werden 2876 stem men voor en 146 stemmen tegen, alsmede 52 blanco, tegen dit deel uitgebracht. De stemming over de gehele resolutie ge schiedde met hand opsteken. Zes tegen stemmers deden dit. De resolutie is dus met een grote meerderheid aangenomen. „Amstelodamum" tot B. en W In een adres aan het college van B. en W. van Amsterdam heeft het genootschap „Amstelodamum" een pleidooi gehouden voor het handhaven van de Iepenbomen langs de Amsterdamse grachten. Het genootschap meent dat zowel in de zomer als in de winter de iep het in alle opzichten wint van de linde. Terwijl de iep het zonlicht laat spelen op het water en op de historische gevels, vormt de lin de met haar zware bladeren een massie ve muur van groen. Een bezwaar van de linde is ook de kleverige substantie, die door de kolonies zwarte bladluizen wordt veroorzaakt. „Amstelodamum" verzoekt B. en W. dringend de aanplant van linden langs de Keizersgracht te staken. In 1949 heeft de gemeenteraad besloten de iepen van de Keizersgracht te vervan gen door linden. Deze maatregel werd noodzakelijk geacht in verband met de iepenziekte en de rupsenplaag. De linden zouden een „sanitaire gordel" vormen tus sen de andere grachten, waar de iep dan zou kunnen blijven. Inmiddels is het plan op de Keizers gracht, tussen de Leidsegracht en de Utrechtsestraat, uitgevoerd. Maar, zo con stateert „Amstelodamum", de maatregel heeft zijn zin verloren, nu er al sinds twee jaar geen iepenziekte en plagende rupsen zijn geweest. De rechtbank te Dordrecht heeft een 40-jarigé elektricien uit Zwijndrecht ver oordeeld tot acht maanden gevangenis straf, waarvan vier maanden voorwaarde lijk. De man had zijn veertienjarige zoon theoretische en praktische lessen gegeven in het inbreken. Hij had de jongen onder meer geleerd hoe hij een ruit moest in drukken en wat hij doen moest om het achterlaten van vingerafdrukken te voor komen. De jongen was daarna het kantoor van een Zwijndrechtse onderneming bin nengedrongen om geld te stelen. In Rotterdam is een 32-jarige man ge arresteerd die van flessentrekkerij op gro te schaal wordt verdacht. De man had in 1958 een begrafenisonderneming en een levensverzekeringsmaatschappij opgericht. Zijn directeurschap kwam tot uiting in ho ge taxi- en bar-rekeningen. Omdat de za ken niet zo best gingen ontstonden er spoedig schulden. Een Haagse verzeke ringsmaatschappij bood hem de vertegen woordiging in Rotterdam aan. Het voor schot van 1000 voor de bestrijding van de eerste kosten was een welkome dekking van onstane gapingen in des mans budget. Studieboeken werden aangeschaft, maar nooit betaald 1250) evenzo kantoorbeno digdheden, drukwerk en indrukwekkende tassen 1750). Een advertentiecampag ne, waarin hij geldleningen en hypothe ken aanbood, kostte de dagbladen 2700. Tal van particulieren die op de adverten ties schreven raakten bedragen tussen de 10 en 30 kwijt. In enkele gevallen wist hij inderdaad bemiddelend op te treden, maar vele van zijn cliënten hoorden ver der taal noch teken van hem, nadat zij de „administratiekosten" hadden betaald. Ook de begrafenisonderneming kon moeilijk een succes worden genoemd en dit bracht de man er zelfs toe eenmaal een hem in goed vertrouwen meegegeven polis van een overledene te innen en het geld te verbrassen. De verplaatsing van de toegangspoort van het militaire kamp Crailo in Laren heeft voor de manschappen van het depot Mobiele Colonnes onprettige gevolgen. De oude poort lag op Larens grondgebied, waardoor het kamp gerekend werd te be horen tot de gemeente Laren. Kort gele den is vrijwel naast de oude poort een nieuwe toegang naar het kamp gemaakt. Door de grillige loop van de gemeente grenzen is de nieuwe poort juist op Hilver- sums gebied gekomen. Officieel behoort daarmee het kamp tot de gemeente Hil versum. Volgens de militaire voorschrif ten kunnen de militairen binnen de ge meente geen vrij vervoer krijgen. Voor heen was in het vrij vervoer ook de bus reis van Crailo naar het station Hilversum, een afstand van ruim vijf kilometer, be grepen. Voor dit traject mag nu geen vrij vervoer worden gegeven en moeten de mi litairen zelf de busreis betalen. De ver plaatsing van de poort heeft voor het vas te personeel het voordeel, dat het nu in de eerste gemeenteklasse is ingedeeld. De dok- en werfmaatschappij Wilton Fijenoord te Schiedam wil een droogdok laten graven, dat geschikt zal zijn voor het opnemen van schepen met een maximum draagvermogen van 110.000 ton. Indien spoedig de toestemming van de betrokken autoriteiten kan worden verkregen rekent men er op, dat dit dok in ongeveer twee en een half j^ar gebouwd zal zijn. De di rectie van Wilton Fijenoord verwacht, dat in de komende jaren het aantal te dokken schepen met een draagvermogen van meer dan 38.000 ton zo groot zal zijn, dat het grootste dok van de werf niet meer toe- Friedje, een kluizenaar in Deurne, werd uit zijn in 't bos gegraven hol gezet. De Volkskrant vertelt daarvan: „Hij had de tranen in zijn ogen, toen hij donderdagmorgen, op last van de gemeente, uit zijn plaggen hut verwijderd werd", en „Friedje heeft zijn uitzetting en de vernieling van de hut met een glimlach aanvaard". Die Friedje. En die Volkskrant. „Leidend aan verscheidene kwalen bleef hij tot kort voor zijn dood actief", schreef Haarlems (lijdende) Dagblad. Over Jean-Claude Pascal lees ik in het Algemeen Dagblad: „Anderhalf jaar lang bestond er alleen het ihanson voor hem: hoe het te brengen, welke ihansons te kleden, hoe een repertoire op te bouwen. De ritiii slhreven van de „gentleman van het ahanson". De lezer heeft recht op zekerheid: is Claude nu de gentleman van het ihanson of van het ahanson? Laten wij maar aannemen: van het ahan son, want de ritiii hebben meestal gelijk. De Volkskrant schrijft over Olivier Tambo dat „een verbod en een arrestatiebevel van de regering hem dwong de vlucht te nemen. Ik dwing, jij dwingt, hij dwingt zij dwingen. En de zelfde krant in het zelfde stuk heeft het over „de moeilijkheden, die door onze aanwezigheid wordt veroorzaakt". Ik word, jij wordt, hij wordt.... zij worden. En De Volkskrant (van maan dag) heeft het dan óók nog over „een deel der vrije tijd" en „de besteding der vrije tijd". Moedertje Tijd met lange baard, zandloper en zeis T alarius reikend is. Een der drijvende dokken wordt op het ogenblik uitgebreid met een extra sectie, waardoor dit dok geschikt wordt voor het opnemen van tankschepen met een draagvermogen tot 35.000 ton. Horizontaal: 1. dorpsplein, 5. klepper, 10. vereniging van landen, afk., 11. maand, 13. uren, 15 .druk uitoefenen op, 18. stop, kraan, 19. onder meer, af.. 21. de dato, afk., 22. ontkenning, 23. plaats in Limburg. 25. voornaamwoord. 26. eetgerei, 27. bekende Romeinse keizer. 30. windrichting, 31. dun ne smalle plank. 32. Russisch keizer, 35. spil, 36. vlaktemaat. 37. keukengereed schap, 39. frater, afk., 41. delen van het lichaam, 43. pret (spreekt.), 45. vochtig, 48. gewoonterecht, 50. natie, 51. niet ge lukt! 52. bast van bep. boom, 53. ernstig, 54. behoudens de titel, afk., 56. heen en terug, afk., 58. Ver. Staten van Noord- Amerika, af., 59. tien stuks, 62. Flora's kinderen. 64. Nederlandse jongensnaam, 65. gehoororgaan, 66. van het volk, 67. stijf. Verticaal: 2. stormloop, 3. kleurling. 4. zeg de naam! 5. snel, 6. wezen, 7. stap, 8. afbeelding, 9. hopen. 12. plaatsje in N.-Br., 13. -gun, wapen, 14. toneelzangspel, 16. boosaardig, 17. godendrank, 20. bewoner van het oude Peru, 24. rekening, 26. van onderen, afk., 28. krachtig, 29. ziek, 33. Soc. Econom. Raad, afk., 34. vlaktemaat, 35. sek, 38. snee, stukje, 39. in elkaarin elkaar prutsen, 40. angstige, 42. knaagdier, 44. wat kwalijk genomen wordt, haat. 46. onzin (spreekt.), 47. met dank, afk.. 49. bruine verfstof uit rum, 54. set, 55. bep. hard vet, 56. kwiek, 57. groef, 60. windrichting, afk., 61. bloem, 63. tijdperk. Inzenden vóór donderdagochtend, u i t- sluitend per briefkaart. Een nieuwe bepaling in een nieuwe An tilliaanse ontwerp-landsverordening, die de rechtspositie van de ambtenaren regelt, verplicht de ambtenaar kennis te hebben van de landstaal, het Papiaments. Behal ve in het Nederlands moet de ambtenaar in staat zijn een gesprek te voeren in het Papiaments en wel zodanig, dat hij zich in deze taal naar behoren verstaanbaar kan maken. Hij zal dit moeten kunnen ui terlijk een jaar nadat hij in zijn functie is aangesteld. De regering, zo wordt ge zegd, stelt er prijs op, dat ambtenaren, die regelmatig met het publiek in aanra king komen, ook het Papiaments kunnen verstaan. OPLOSSING PUZZEL No. 24

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5