Gesubsidieerde woningbouw Zeven doden in het verkeer Afro-Aziatische conferentie zou niet veel kans maken Vrouw werpt vijf kinderen van de vierde etage op straat Oordeel van minister B. en W. van Amsterdam tegen vijfdaagse schoolweek „Voorarrest duurt niet onverantwoord lang" Nederlands getuigenis tegen beul van Vught Nieuw beloningssysteem in het personenvervoer Raad voor industriële vormgeving ingesteld Bomaanslagen in Bolzano Vierjarig meisje komt om het levert DINSDAG 28 MAART 1961 13 tm fe Per fiets over leeuwenkuil Onderwijsinspectie bij de Kon. Luchtmacht Min. Beerman antwoordt Kamerlid Lankhorst Twaalfduizend Joden naar de gaskamers gestuurd Communistisch China staat niet in goede reuk Vijf spoorwegdochters beginnen per 1 april Toeslag op passagegelden voor Suezkanaal vervalt Bezwaar tegen regeling voor „minder des kundigen" L. Brandenburgh overleden ft n Praktisch zo'n smakelijk voorraadje! Geen aanleiding voor officieel onderzoek door Nederland Brand in Alkmaars warenhuis Jongeman bedreigde een taxichauffeur met mes Nationaliteit van Ambonezen (Vervolg van pag. 1) „Zeer vele uitstekend gebouwde wo ningcomplexen bewijzen dat binnen dit prijsbeleid het tot standkomen van goede woningen zeer wel mogelijk is, indien bij ontwerper, toezichthouder en aannemer de nodige deskundigheid en de juiste mentaliteit aanwezig zijn, aldus minister Van Aartsen. De 'minister acht de mogelijkheid om buitenlandse bouwvakarbeiders voor te werkstelling in Nederland aan te trekken voorshands niet groot. In de aangrenzende landen is de situatie in de bouwnijverheid niet zodanig dat er daar onder de bouw vakarbeiders belangstelling mag worden verwacht voor tewerkstelling in ons land. Ook voor de werving van geschoolde en ongeschoolde arbeiders in Italië was de be langstelling uit het bouwbedrijf gering. De trek van Nederlandse bouwvakarbei ders naar Duitsland is niet zozeer het ge volg van de werkgelegenheidssituatie in ons land, alswel van de hogere inkomens welke in Duitsland kunnen worden verwor ven. In de zomer van 1960 toen het aan tal Nederlandse bouwvakarbeiders dat in Duitsland werkzaam was, voor dat jaar zijn hoogste stand bereikte werkten vol gens inlichtingen van Duitse zijde ruim 7200 Nederlandse bouwvakarbeiders in Duitsland. In dit aantal waren evenwel bij na 3000 Nederlandse bouwvakarbeiders be grepen, die reeds meer dan tien jaar in Duitsland woonachtig waren, alsmede een onbekend aantal dat eveneens reeds gerui me tijd in Duitsland woont en werkt. De minister tracht door middel van het goed- keuringsbeleid te bewerkstelligen dat ook in de grensgebieden geen onderbezetting op de bouwmarkt optreedt. Grond kostencommissie Minister van Aartsen heeft besloten het uitermate samengestelde vraagstuk van de grondkosten door een comissie te laten bestuderen. De commissaris van de Ko ningin in Utrecht, mr. C. Th. E. graaf van Lijnden van Sandenburg zal het voorzit terschap yan deze commissie op zich ne men. Een aantal deskundigen, ook uit kringen van provinciale en gemeentebesturen, is uitgenodigd in de comissie zitting te ne en, terwijl de bewindsman voorts zijn collega's van Economische Zaken, van Financiën en van Landbouw en Visserij verzocht heeft vertegenwoordigers aan te wijzen. Met betrekking tot het probleem van de Haagse agglomeratie betreurt de minister het, dat hierin nog steeds geen klaarheid is gebracht. Hij wijst in dit verband op de nauwe samenhang met het in voorberei ding zijnde wetsontwerp betreffende de be stuursrechtelijke oplossing. Eerst op grond daarvan zal de Tweede Kamer de van haar gevraagde beslissing kunnen nemen. De verbetering van de geluidsisolatie en verwarmingsmogelijkheden is ook een dringende wens van de minister. Overal waar incidenteel op deze gebieden iets kan gebéuren, verleent hij zijn medewerking. Maar hoe gewenst de nieuwe voorzienin gen ook mogen zijn, op grotere schaal zul len zij voorshands niet te verwezenlijken zijn, omdat zij doorgaans belangrijk kos tenverhogend werken. Subsidiebeleid Minister Van Aartsen meent gezien de huidige conjunctuur en de toenemende be reidheid om de vruchten van de gestegen welvaart te besteden aan het woongerief dat een overschrijding van het geraam de aantal van 15.000 woningen in de vrije sector niet onmogelijk en ook niet onge wenst is. Bij de behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer meende de minister te moeten vasthouden aan een maximaal aantal van 67.500 gesubsidieerde woningen. Zou dit aantal, dat al uitging boven het geen hij eerst mogelijk achtte, nog zijn verhoogd, dan zou naar zijn mening de kans op spanning en overspanning zeer toenemen. Daarom meende hij voor een dergelijke verhoging destijds de verant woordelijkheid niet te kunnen dragen, maar zich wel bereid te kunnen verklaren om in de eerste helft van het jaar 1961 de ze aangelegenheid nader in overweging te nemen. De verhoging van het aantal te subsidiëren woningen is door hem "niet af gewezen op financiële motieven. Zonder enige beveiliging in geval hij mocht neerstorten werkt de koord- artiest Pio Nock bij circus Krone in München boven de leeuwenkooi. Hij verricht zijn adembenemende toeren op een acrobatenfiets boven een stuk of acht leeuwen, die door dompteur Moritz Bühlmann in bedwang worden gehouden. B. en W. van Amsterdam zijn van me ning dat zij op dit moment vooralsnog geen maatregelen kunnen nemen tot volle dige invoering van een vijfdaagse school week bij het onderwijs. Gedacht wordt aan een geleidelijke invoering van enkele vrije dagen dit jaar bij wijze van proef. Volgend jaar zou dit aantal kunnen worden verhoogd, waarna men kan komen tot be antwoording van de vraag, of het Amster damse onderwijs al dan niet kan mee gaan met de invoering van de vrije za terdag. Dit heeft de Amsterdamse wethouder voor Onderwijs, mr. A. de Roos, meege deeld in de gemeenteraad. De wethouder herinnerde eraan, dat de standpunten zeer verdeeld en soms zelfs tegengesteld zijn op dit punt. Ook van de zijde van het on derwijzend personeel is gemaand tot een zekere bedachtzaamheid. B. en W. heb ben inlichtingen ingewonnen bij verschei dene groeperingen, die met het onderwijs hebben te maken en zijn naar aanleiding daarvan tot de conclusie gekomen dat voorzichtigheid geboden is. De invoering van de vrije zaterdag geeft voor de kin deren een zeker verlies aan binding met de school en betekent bovendien de op bouw van een geheel nieuw stuk recrea tie. Op het gebied van de vakantiespreiding heeft Amsterdam niet veel gedaan zo gaf de wethouder toe, omdat men nog geen bevredigend systeem heeft kunnen vinden. Er dient dringend een landelijke regeling tot stand te komen. Een studie hierover van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten is aan de minister van O. K. en W. aangeboden. Bij het Surinameplein in Amsterdam is de 80-jarige heer F. H. J. Weber door een achteruitrijdende zandauto overreden. De met zes ton zand beladen vrachtauto reed stapvoets achteruit. De chauffeur zag niet dat de bejaarde voetganger achter de auto de weg overstak. De oude man struikelde over een rijplaat, waarna de achterwielen van de auto over hem heen reden. Op de Goudseweg in Rotterdam is de 73- jarige heer J. C. Adriaanse met zijn fiets onder een oplegger geraakt en overreden. De man overleed op weg naar het Berg wegziekenhuis. Bij Spijkenisse is de 72-jarige heer P. de Winter uit Rhoon onder een tramstel van de Rotterdamse Tramwegmaatschap pij gekomen. Hij werd op slag gedood. Bij beschikking van de chef van de Luchtmachtstaf is per 1 april 1961 bij de Koninklijke Luchtmacht ingesteld ze in spectie onderwijs. Tot inspecteur is be noemd kolonel dr. M. W. J. M. Broek- meyer, directeur van de Luchtmachtstaf school te 's Gravenhage. Bij Koninklijk Besluit is kolonel dr. Broekmeyer met in gang van 1 april bevorderd tot commodo re. De inspecteur is belast met het toezicht op alle opleidingen en cursussen bij de Koninklijke Luchtmacht. Kolonel Broekmeyer was half december wederom benoemd tot directeur van de Luchtmachtstafschool, een functie die hij verscheidene jaren geleden heeft bekleed. Tot half december was hij commandant van de vliegbasis Volkel. Kolonel Broek meyer is het vorige jaar aan de Neder landse Economische Hogeschool te Rotter dam gepromoveerd op een proefschrift over de economische strategie. De bejaarde man wilde per fiets de tramrails oversteken op het moment dal de tram naderde. Tussen Zaandam en Westzaan is de 17- jarige mejuffrouw T. de Koe uit Zaandam omgekomen, toen een bestelauto, waarin ze meereed in een scherpe bocht van de Westzanerdijk van de weg raakte. Het meisje was per fiets onderweg naar Westzaan. Wegens de harde wind accep teerde ze van de bestuurder van de bestel auto een lift. In een bocht verloor de 19- jarige bestuurder bij een harde rukwind de macht over het stuur. De wagen kantel de waarbij het meisje naar buiten werd geslingerd en onder de auto raakte. De chauffeur moest met een shock in het zie kenhuis in Zaandam worden opgenomen. In het St. Elisabethsziekenhuis in Til burg is overleden de 59-jarige heer P. J. Zuurmond uit Culemborg die zondagavond bij een auto-ongeval te Etten een schedel- basisfractuur opliep. De auto, waarmee het gezin Zuurmond (man, vrouw en een zoon) en een kennis naar het station Breda werden gebracht, botste tegen een boom. De chauffeur werd onder verdenking van rijden onder invloed door de rijks-recherche aangehouden. Zo als al werd bericht, werden mevrouw Zuurmond en de kennis op slag gedood. In het ziekenhuis in Breda wordt nu nog de zoon verpleegd. In het diakonessenhuis in Leeuwarden is de 7-jarige Jelle Loonstra overleden. Het jongetje werd zaterdagmorgen in zijn woonplaats Oude Bildtdijk door een auto aangereden toen hij plotseling de Weg overstak. Op de hoek TroelstralaanSavornin Lohmanlaan in Groningen gaf de 32- jarige bromfietser S. L. Venhuizen geen voorrang en hij botste tegen een bestel auto. Het slachtoffer werd met een sche- delbasisfractuur naar het academisch zie kenhuis vervoerd, waar hij is bezweken. De minister van Justitie, mr. Beerman, is niet van oordeel dat het voorarrest van twee der arrestanten in de zaak betref fende het vervaardigen van valse Franse identiteitskaarten onverantwoordelijk lang duurt. Dit deelt hij mee in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Lankhorst (P.S.P.). Bij de beantwoording van de vraag herinnert hij aan hetgeen hij in de memorie van antwoord betref fende de begroting van zijn departement omtrent deze strafzaak aan de leden van de Eerste Kamer heeft meegedeeld. De minister zei toen, dat niet naar vaste maatstaven kan worden uitgemaakt na verloop van hoeveel tijd de verdere toe passing van voorlopige hechtenis onverant woord wordt. De minister voegt daar nu nog aan toe, dat de eerdere in vrijheidsstelling van de derde arrestant tegen wie de verdenkin gen van andere aard zijn, niet als een aanwijzing kan worden opgevat, dat de verdere detentie van de beide anderen on verantwoord zou zijn. Het voorarrest van de beide arrestanten waarover in de vra gen gesproken werd, heeft tot nu toe meer dan acht maanden bedragen. ANSBACH (DPA) De voormalige kampcommandant Chmielewski die in Ans- bach terecht staat heeft ongeveer twaalf duizend Joden uit het concentratiekamp Vught voor vergassing naar Auschwitz en Sobibor laten overbrengen, aldus een brief van het Nederlandse Instituut voor Oor logsdocumentatie die maandag bij de voortgezette behandeling van de zaak te gen Chmielewski door de openbare aan klager werd voorgelezen. Chmielweski was in januari 1943 voor het oprichten van het kamp Vught naar Nederland gestuurd. Volgens de inlichtin gen van het Nederlandse instituut werden in mei en juni 1943 Joodse kinderen, slechts ten dele in gezelschap van hun ouders massaal voor vergassing naar So bibor gedeporteerd. De overgebleven ouders werden later nagezonden en ver gast. De wantoestanden in het kamp wa ren ten tijde van Chmielewski zo erg ge weest dat zelfs de S.S. hem hierom had aangesproken, aldus het instituut. Om het proces niet onnodig ingewikkeld te maken is Chmielewski 297-voudige moord op geïnterneerden van het kamp Gusen, bij Mauthausen, waarvan Chmie lewski ook de leiding heeft gehad, ten las te gelegd. (Van onze correspondent) LONDEN De „Daily Telegraph" meldt uit Djakarta, dat Indonesië, dat in 1955 de eerste Aziatisch-Afrikaanse confe rentie heeft georganiseerd, van plan zou zijn zo mogelijk dit jaar een tweede der gelijke conferentie te houden. De vorige conferentie werd door afgevaardigden uit 29 landen, waaronder China, bijgewoond. Soekarno heeft mevrouw Soepeni als rei zend ambassadeur uitgezonden om het denkbeeld aan te prijzen. De Daily Tele graph voegt eraan toe dat vele waarne mers geloven dat de kansen voor een twee de conferentie in de nabije toekomst ge ring zijn, omdat er teveel onenigheid en verdenking bestaat tussen Afrikaanse en Aziatische landen, speciaal tussen commu nistisch China en zijn buren. De communisten roepen het luidst om een conferentie welke zij als een prachtig propagandamiddel beschouwen. In de stra ten zijn vele banieren met opschrift ver schenen waarin bijeenroeping van een der gelijke conferentie onmiddellijk wordt ge- eist. Functionarissen van het departe ment van Buitenlandse Zaken in Djakar ta zeggen dat de spanning van de koude oorlog over Laos, Kongo, Algerije en Ne derlands Nieuw Guinea zal toenemen, ten zij er onmiddellijk stappen worden ge daan. Deze gebieden zullen het slagveld blijven tussen Oost en West en het zul len opnieuw de Afrikaanse en Aziatische volken zijn die lijden, zo zei een hoge ambtenaar. Hij voegde er spottend aan toe: „Het is zeer „elegant" van de com munisten en het westelijke blok om hun geschillen buiten hun grondgebied uit te vechten." CAïRO (UPI) De premier van Cey lon, mevrouw Sirimavo Bandaranaike, heeft vorige week in Caïro verklaard, dat zij zich zou neerleggen bij de meerder heid van de Afro-Aziatische landen inzake een tweede Bandoengconferentie. Premier Nehroe van India heeft vorige week ver- (Speciale berichtgeving Het College van Rijksbemiddelaars heeft thans aan een vijftal streekvervoerbedrij- ven in het westen en midden van het land toestemming gegeven met ingang van 1 april een waarderingspremiestelsel in te voeren. De mogelijkheid tot het toepassen van „merit rating" werd in de verleden jaar van kracht geworden collectieve ar beidsovereenkomst voor busbedrijven vast gelegd. De Noord-Zuidhollandse Vervoer maatschappij te Haarlem en de Westland- se Stoomtramwegmaatschappij te Loosdui nen namen het intiatief om deze mogelijk heid te verwezenlijken. Drie andere spoor wegdochters, de Citosa te Boskoop, de Ne derlandse Buurtvervoermaatschappij en de Velox te Zeist sloten zich daarbij aan. Zowel het rijdend als het technisch en het administratief personeel van de bus bedrijven kan van deze regeling, die in een maximale premie-uitkering van 15 percent voorziet, profiteren. Voor de half jaarlijkse beoordeling van de prestaties zullen vastgelegde feiten, zoals aanrijdin gen, te laat komen of telfouten, in aan merking worden genomen. Men zal het eerste kwartaal nodig hebben om de uit gangspunten voor de beoordeling adminis tratief vast te stellen. Over deze periode zal aan elk personeelslid het gemiddelde premiepercentage van acht percent wor den toegekend. Een door de vakorganisa tie verspreid bericht, dat in april een extra overbruggingsuitkering ineens van twee percent zou worden uitbetaald, is onjuist. De directies der betrokken vervoermaat schappijen menen dat dit waarderingspre miestelsel ertoe zal bijdragen dat het dienstbetoon aan het reizend publiek zal worden verhoogd. ,Ten einde te komen tot gecoördineerd overleg op het hoogste niveau van alle bij de industriële vormgeving betrokken krin gen in Nederland" is een nationale raad voor de industriële vormgeving ingesteld. Het centrum en de Stichting Instituut voor Industriële Vormgeving zijn de organen voor de uitvoering van het beleid van de raad. Dit laatstgenoemde Instituut heeft een prijsvraag uitgeschreven voor een em bleem (symbool, imago, vignet, merk) voor de industriële vormgeving in Nederland. Uitgeloofd werden twee geldprijzen (ƒ1000 en 500) en twee eervolle vermeldingen (elk gepaard met een bedrag van 250). De jury bestaat uit de heren N. H. Bennin ga, J. H. Bolleman, prof. dr. G. W. Ovink, F. Stam en O. Treumann. klaard dat zulk een conferentie overwo gen wordt. Hij heeft de mogelijkheid er van met president Nasser besproken. Nehroe, die op de terugreis van Lon den naar Nieuw Delhi was, heeft in Caïro ook een onderhoud met de speciale afge- zante van Soekarno gehad, die hem een boodschap overbracht, waarin de Indone sische president aandringt op een zo spoe dig mogelijk te houden conferentie van de Afro-Aziatische landen. NEW YORK (Reuter) Secretaris-ge neraal Hammarskjoeld van de UNO heeft maandagavond te New York meegedeeld dat de toeslag van drie percent, die werd geheven op het passagegeld voor schepen, die gebruik maakten van het Suez-kanaal, met ingang van 15 april is opgeheven. De toeslag werd geheven ter bestrijding van de kosten, die waren gemaakt bij het opruimen van de wrakken van schepen die de Egyptenaren in 1956, ten tijde van de Brits-Franse actie, in het kanaal had den laten zinken. BOLZANO (Italië) (UPI) Te Bolzano en Merano in Alto Adige (Zuid-Tirol) zijn twee bommen ontploft bij in aanbouw zijn de flatgebouwen. Volgens de Italiaanse po litie zijn beide aanslagen „goed voorbe reid en gecoördineerd" en ligt de schuld bij de extremisten in de Duitssprekende bevolking van Alto Adige. Duitssprekende burgers van de stad hadden reeds lang beweerd, dat de huizen wel zouden wor den toegewezen aan Italiaans sprekende inwoners. Zondag is een poging gedaan een hoogspanningsmast te Val Lagarina, nabij Trentino, op te blazen. De leiders van de Duits-sprekende min derheid hebben, tijdens een congres van de Zuidtirolse Volkspartij, een verklaring opgesteld waarin zij waarschuwen dat „het Italiaanse beleid het ons steeds moei lijker maakt loyaal te blijven tegenover de Italiaanse staat". Het congres werd gehouden in Bolzano. De „Schützen" waren in vol ornaat als ver tegenwoordigers van de volksweerbaarheid aanwezig. Italiaanse journalisten mochten het congres niet bijwonen. Wel was een delegatie van de „Berg Isel Bund", een nationalistische organisatie in Noord-Tirol, toegelaten. NIVA-adres aan Tweede Kamer Het bestuur van het Nederlands Insti tuut van Accountants heeft zich naar aan leiding van het ontwerp Register-Accoun- tantswet tot de leden van de Tweede Ka mer gewend, waarin het zijn instemming met het ontwerp betuigt daar het zijns inziens waarborgen schept voor een ni veau van deskundigheid als nodig is voor een goede vervulling van de accountants functie in volle omvang. Het bestuur wijst echter een afzonderlijke wettelijke rege ling voor een categorie accountants op een lager niveau van deskundigheid dan dat van de toekomstige registeraccountants af. Het verklaart dat het algemeen belang meebrengt, dat voor het afgeven van ver klaringen omtrent financiële verantwoor dingsstukken (het voornaamste kenmerk van de accountantsfunctie) de eisen van deskundigheid niet lager kunnen worden gesteld dan het niveau van de accoun tantsexamens, afgenomen in het kader van het hoger onderwijs en van de daarmede gelijkstaande examens. Het bestuur is van oordeel dat voor de controle van de klei nere onderneming geen lagere eisen kun nen worden gesteld dan voor de controle van de grotere onderneming. Het bestuur gaat akkoord met de voor gestelde overgangsregeling, krachtens wel ke ook voor accountants van het vereiste niveau, die geen lid zijn van het Neder lands Instituut van Accountants of van de Vereniging van Academisch Gevormde Accountants, inschrijving in het register mogelijk zal zijn. De ingeschrevenen zul len daarbij moeten voldoen aan de eisen van het niveau voor de beroepsuitoefening als registeraccountant. Het bestuur bepleit voorts de mogelijk heid van administratief beroep op de Kroon tegen beslissingen van de in te stel len beroepsorganisatie. In Sneek is, 71 jaar oud, overleden de heer L. Brandenburgh, uitgever van tal rijke Friese publicaties, ondermeer van het maandblad „It Heitelan". De heer Brandenburg werd in het drukkersvak opgeleid bij een drukkerij in Leeuwarden en bij de firma Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem. Daarna kwam hij bij de uit geverij Brandenburgh en Co in Sneek, waarvan hij later eigenaar werd. Hij is bijna een kwarteeuw voorzitter geweest van de stichting „It Fryske Boek" en had ook zitting in de besturen van de Sneker Zeilclub, de Vereniging voor Vreemdelin genverkeer en de Vereniging van Druk kerspatroons in Sneek. Advertentie M Hero dubbele sperzieboontjes vallen altijd in de smaak! En kijker is keus: naast fijn ook normaal, 'n Sortering naar groottej maar steeds die éne Hero topkwaliteit 1 (Van onze correspondent) LONDEN Maandagavond heeft zich in Glasgow een verschrikkelijk drama af gespeeld. Een voor een vielen vijf kinderen uit de vierde verdiep van een flatgebouw. Een hunner, een 4-jarig meisje, vond de dood, de vier andere kinderen, drie jon gens en een meisje werden zwaar gewond, Een der jongens moest dertig kilometer worden vervoerd om een speciale hoofd operatie te ondergaan. Bijzonderheden over wat er precies gebeurd is, zijn tot nu toe niet bekend gemaakt maar later op de avond werd in het huis, waar de tragedie zich afspeelde, een geestelijk gestoorde vrouw van middelbare leeftijd gearres teerd en beschuldigd van moord en poging tot moord. Zij zou vandaag voor de rech ter worden geleid. De kinderen, die tot verschillende ge zinnen behoorden, hadden met andere kin deren even tevoren nog vrolijk en wel in de straat gespeeld. Het groepje kinderen ging het huis binnen en enkele minuten later vielen zii van een hoogte van twintig meter neer. Eén jongetje rende de trap af en vluchtte gillend, In de straat ontstond vanzelfsprekend een paniek. De ouders van de verongelukte kinderen snelden toe. Ziekenwagens en politie-auto's verschenen, De politie drong het huis binnen en kwam spoedig weer naar buiten met de vrouw, die zij een regenjas over het hoofd had geworpen. De spoorwegarbeider George Sutherland vertelde aan verslaggevers hoe hij uit het De ramp met de „Lake Fithian" De ministers van Verkeer en Waterstaat en van Justitie hebben geantwoord op vra gen van het Tweede Kamerlid de heer Borst (C.P.N.) over de ramp met de Ne derlandse baggermolen in India op 18 no vember. Aangezien het schip niet in Nederland thuisbehoorde, kan op grond van de Sche penwet geen onderzoek van staatswege wor den gedaan naar de oorzaak van de ramp. Een strafrechtelijk onderzoek door de Ne derlandse Justitie zal alleen zin kunnen hebben, als aanwijzingen zouden worden gevonden van een door een Nederlander begaan misdrijf, dat ook door de Indiase wet als strafbaar feit wordt aangemerkt. Deze aanwijzingen zijn tot dusverre niet gevonden. De Indiase autoriteiten laten een onderzoek naar de ramp instellen. In dien deze autoriteiten bereid zijn de Ne derlandse regering van de resultaten daar van in kennis te stellen, zal minister Beer man doen nagaan, of voor een strafrechte lijk onderzoek hier te lande aanleiding be staat. De ministers zeggen voorts dat voor drijvend baggermaterieel, dat voor gebruik op de binnenwateren is bestemd, geen voorschriften gelden, als voor zeeschepen van kracht zijn. Krachtens de Binnenvaart- rampenwet wordt wel van staatswege on derzoek gedaan naar de oorzaken van aan binnenvaartuigen op de Nederlandse binnenwateren overkomen rampen. Ten slotte zeggen de ministers het van belang te achten dat voor baggervaartuigen en dergelijke wettelijke voorschriften ten aan zien van materieel en personeel worden gesteld. Aan dit vraagstuk wordt aandacht besteed bij het in bewerking zijnde ont werp van een binnenschepenwet. raam een van de kinderen zag vallen. „Ik was een seconde lang verlamd," zei hij, „ik kon mijn ogen niet geloven." Suther land zei nog dat hij een meisje zich aan het raamkozijn zag vastklemmen, tot haar vingers langzaam loslieten en zij naar be neden viel. De geschokte bewoners van het gebouw verzamelden zich op straat maar wisten niet wat zij moesten doen. Vele vrouwen en ook mannen lieten hun tranen de vrije loop. Personeel dat overwerkte, heeft maan dagavond een brand ontdekt op de boven ste etage van een warenhuis in Alkmaar. Op deze etage is de afdeling woninginrich ting ondergebracht. De brandweer kon door de enorme rookontwikkeling de vuur haard niet direct ontdekken. Nadat men via verbrijzelde dakramen de rook had laten ontsnappen, vond men de vuurhaard midden op de etage bij een schakelkast waar enkele rollen linoleum en balatum en enkele tapijten door het vuur waren aangetast. Met twee stralen van een mistblusser en later nog met vier stralen water bedwong de brandweer het vuur spoedig. De schade aan het gebouw is gering, doch de rook- en waterschade aan winkelgoederen is aanzienlijk. De totale schade wordt op twee ton geschat. De rijkspolitie in Rhenen heeft in samen werking met de Utrechtse gemeentepoli tie een 18-jarige bloemenkoopman uit Utrecht aangehouden. Hij had tussen Renkum en Rhenen een 27-jarige taxichauffeur met een mes be dreigd. De taxichauffeur was daarop met zijn wagen vlak voor een autobus gestopt, om zo de chauffeur van de bus op zijn moei lijke toestand te wijzen. Zijn passagier wist echter te ontkomen. De politie kon de jongeman aanhouden, nadat zijn moeder aan de taxichauffeur het geld voor de rit was komen brengen. Mr. Luns heef geantwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden de heer Meu- link (A.R.), mej. Ten Broecke Hoekstra (V.V.D.) en de heren Van Rijckevorsel (K.V.P.), Van de Wetering (C.H.U.) en Scheps (P.v.d.A.) over de inschrijving van Ambonezen als Indonesiërs in de bevol kingsregisters. Minister Luns zegt dat uiteraard in de administratie alleen die personen als In donesiër worden ingeschreven van wie vaststaat, dat zij deze nationaliteit bezit ten. Hierbij speelt ook een artikel van de Indonesische nationaliteitswet een rol, dat verlies van deze nationaliteit verbindt aan het bezit van een geldig reispapier van een vreemde staat. Daar de inschrijving van Ambonezen vooral praktische consequenties heeft voor de verstrekking van reisdocumenten pleegt de minister overleg met de minister van Justitie over de mogelijkheid van ruimere verstrekking van vreemdelingenpaspoor ten, waarin geen nationaliteitsaanduiding wordt opgenomen. De minister gaat ervan uit dat een zo welwillend mogelijk land punt behoort te worden meenomen

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 13