Amerika's economie op een keerpunt Berichten over bescheiden verbetering houden aan Rijdende bank Scheepsbouw lijdt onder overcapaciteit DE BEURS VERF WAST! VERF-waswond Finland en de EVA Rubatex optimistisch Voorstellen van Ball ■11©% Accountantscontrole op de A'damsche Bank SCHEEPVAARTBERICHTEN terwijl U DINSDAG 28 MAART 1961 17 Kort economisch nieuws DIRECTEUR VAN „DE SCHELDE" Vervroegde aflossing Zwitserse lening D.A .G.-conferentie k BB verft en wast alles cyoiayo0 ct BB wast vol maakt en*' verft als nieuw in één keer! R.P.S.-vertegenwoordiger vergiste zich AVONDVERKEER VAN GISTEREN. Intrinsieke waarde „Obam" sterk gestegen (Van onze correspondent) WASHINGTON. - Vrijwel alle lei dende figuren in de Amerikaanse re gering, die iets met de economie te maken hebben, zijn thans tot de over tuiging gekomen, dat de recessie enigs zins gaat afnemen. De werkloosheid zal voorlopig echter groot'blijven en hulp aan noodlijdende gebieden blijft ge boden. President Kennedy, Hodges, zijn minis ter van Handel, en thans ook Walter Hel ler, zijn top-adviseur voor economische zaken, hebben als hun mening te kennen gegeven, dat het ergste voorbij is in de recessie. De president zei op de eerste bijeenkomst van zijn raad van werkge vers en werknemers dat deze zomer wellicht een economisch herstel zal bren gen, maar dat desondanks het percentage der werklozen zes of zeven zal blijven be dragen. De regering zou de werkloosheid willen verlagen tot vier percent en het scheppen van nieuwe banen blijft dus be langrijk. Kennedy noemde de automati sering als een van de oorzaken van de grote werkloosheid. Heller, die de vrouwelijke journalisten te Washington toesprak over een onder werp, waarover de meesten van hen niet schrijven, legde er de nadruk op, dat de regering hulp diende te verlenen aan de gebieden van permanente depressie, die niet zullen profiteren van de opleving, die men elders verwacht. Hoe bescheiden die opleving aanvanke lijk nog zal zijn, kan blijken uit de plan nen, die de auto-industrie voor april heeft. Zij heeft nu wel zoveel vertrouwen in een keer ten goede, dat zij in april 10.000 auto's meer wil produceren dan in maart. April heeft minder werkdagen dan de voorgaan de maand en per werkdag zal de produk- tie met 18 percent toenemen, maar erg in drukwekkend is die stijging toch nog niet. Vele Amerikanen stellen de aankoop van een nieuwe auto in deze periode ken nelijk nog uit. Dat blijkt wel uit de voor spoed die handelaars in auto-onderdelen thans melden. Zelden hebben die zulk een goede tijd gehad. Ook de verkoop van ac cu's en banden wijst er op, dat veel Ame rikanen van oordeel zijn, dat hun oude beestje nog maar een jaar mee moet. Ver velend vinden zij het in het algemeen niet om aan hun auto te knutselen. Die kar weitjes zijn hier bijzonder populair en som mige knutselaars brengen het nog heel wat verder: zij bouwen hun eigen vliegtui gen! Maar wat de federale regering ook even tueel de hoogte in laat gaan, niet de prijzen van het goud. Aan de speculatie op de goudprijs is daardoor een eind geko men en voor het eerst sedert 1959 is de goudvoorraad van Amerika iets gestegen. De investeringen in het buitenland op korte termijn die verband hielden met de goudspeculatie, zijn veel minder gewor den en dat zal aan de betalingsbalans voor 'het eerste kwartaal van 1961 stellig ten goede komen. Zou men per jaar een defi cit van anderhalf miljard op de betalings balans krijgen, dan zou men daar voorlopig vrede mee hebben. In 1963 hoopt men het tekort geheel te hebben weggewerkt. Mede door de toenemende industrialisa tie van West-Europa heeft de Amerikaan se export het echter niet gemakkelijk. Dat bleek onlangs uit een bericht over de Amerikaanse scheepvaartlijnen naar het Oostzee-gebied. Die lijnen hadden eron der te lijden, dat Amerika minder kon exporteren, omdat Europa zelf zoveel produceerde. Hun balans was echter nog juist gunstig gebleven dankzij de grote re export naar Amerika van de Scandina vische en Poolse industrie. De Nederlandsche Handel Mij. n.v., agentschap Rotterdam heeft een nieuwig heid voor de Nederlandse handelsbanken ingevoerd, namelijk een rijdende bank. Deze primeur is, zo mag men wel zeggen, Uit de nood geboren. Er bestond namelijk een duidelijke noodzaak in Vlaardingen en Hoogvliet bijkantoren te openen, doch de bouw van deze kantoren vorderde zo veel tijd, dat een andere oplossing ge wenst werd geacht. Naar het voorbeeld van de spaarbanken en banken in het buitenland, onder andere Engeland en Australië, is een rijdende bank geconstrueerd die na 11 april afwis selend des morgens en des middags in Vlaardingen en Hoogvliet zal worden ge stationeerd. Plannen bestaan bij de Neder landsche Handel Mij. ook in Amsterdam met een rijdende bank zaken te gaan doen. Onder de gisteren getekende associatie overeenkomst tussen de Europese Vrijhan delsassociatie en Finland zal Finland in de E.V.A. dezelfde handelsrechten en -verplichtingen hebben als Engeland en de overige leden der kleine vrijhandelszo ne. Finland zal evenwel voor bepaalde goe deren, onder andere textielgoederen ban den en sommige ijzer- en staalprodukten, zijn invoerrechten in een langzamer tem po mogen verlagen. Voorts mag Finland zijn kwantitatieve beperkingen handhaven op de invoer van vaste en vloeibare brand stoffen teer, bitumen en bepaalde kunst- messtoffen. Gisteren is te Helsinki bekend gemaakt, dat Finland op 1 juli zijn invoerrechten overeenkomstig het tariefsverlagingsplan der E.V.A.-landen met dertig pet zal ver lagen. Slechts voor een klein aantal goe deren zal de tariefsverlaging voorlopig niet meer dan twintig pet. bedragen. De volgende tariefsverlaging, die tien pet. zal bedragen, zal op 1 januari 1962 plaats vinden. Evenals in de andere E.V.A.lan- den zullen op 1 januari 1970 alle invoer rechten in Finland voor goederen uit de E.V.A. geheel opgeheven zijn. Zoals de toestand zich nu laat aanzien, is de directie van Rubatex n.v. te Weesp, naar zij in de gisteren te Amsterdam ge houden jaarvergadering desgevraagd heeft medegedeeld, optimistisch gestemd voor 1961. Gezien de groei van het bedrijf be hoort het niet tot de onmogelijkheden, zo verklaarde de directie verder, dat dit jaar of volgend jaar een beroep moet worden gedaan op aandeelhouders ter verschaf fing van middelen. De schuimrubber heeft in de afgelopen jaren bepaalde afzetten prijs moeten ge ven, doch aan de andere kant zijn er markten bijgekomen. He voornaamste ar tikel van Rubatex is de schuimrubberma tras. Het door de revaluatie geleden ver lies de maatschappij exporteert naar 45 landen wordt ongeveer gecompen seerd door de eveneens door de revaluatie goedkoper geworden grondstoffen. Continental Engineering Op 28 maart zal Continental Engineering haar eigen kantoren officieel in gebruik nemen. Con tinental Engineering heeft zich ontwikkeld uit enige afdelingen van Werkspoor n.v. en houdt zich bezig met het verzorgen van complete fa brieken, installaties en onderdelen voor de che mische en petrochemische industrie. ADVIESKOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bank papier, vandaag geldend in Amsterdam luiden: Engels pond 10,0210,12, Ameri kaanse dollar 3,573,61, Canadese dollar 3,61—3,66, Franse frank (100) 72,95—73,45, Belgische frank 100 6,946,99, Duitse mark (100) 90,2590,75, Zweedse kroon (100) 68,9069,90, Zwitserse frank (100) 83,10 83,60, Italiaanse lire (10.000) 56,75—58,75, Deense kroon (100) 51,5052,50, Noorse kroon (100) 49,7550,75, Oostenrijkse schil ling (100) 13,8013,90, Portugese escudo (100) 12,4512,60, Spaanse peseta (100, grote coupures) 5,92x/26,07V2. (Speciale berichtgeving) De scheepswerven in de vrije wereld zijn in de afgelopen vier jaar enorm uitgebreid als gevolg van de bouw van zeer grote schepen. De wereldvloot is echter in de af gelopen vier jaar onevenredig groot geworden in verhouding tot de vervoersbehoeften. Daarom zal de behoefte aan grote schepen verminderen. Het is gebleken dat de vervoerscapaciteit van de wereldvloot sinds de oorlog jaar in jaar uit is gestegen. Dit heeft de scheidende directeur van de n.v. Koninklijke Maatschappij ..De Schelde" te Vlissingen, ir. C. Kapsenberg, gistermiddag medegedeeld tijdens een bijeenkomst die in het Schelde Kwartier te Vlissingen werd gehouden. De heer Kapsenberg deelde mede, dat de capaciteit van de wereldvloot in de afgelopen vier jaar is uitgebreid met schepen, welke vooral groter zijn dan 6.000 ton, dus schepen die door de grote werven werden gebouwd. Deze toeneming van de vervoerscapaci teit overtreft evenwel ver wat met een re delijk optimisme als een gemiddelde groei, verband houdend met een voortdurende en regelmatige stijging van de wereldwel vaart en dus in het toenemen van de we reldhandel en het wereldvervoer, is te ver antwoorden. In feite is de groei van de we reldvloot abnormaal begonnen te worden in 1957, het jaar waarin ook de recessie in de scheepvaart begon. Dat deze abnorma le groei op gelijke wijze nog jaren kan doorgaan, is onaannemelijk. Het feit is er al, dat het aantal te water gelaten grote schepen in 1959 en 1960 sterk is gedaald. Deze daling zal zich in 1961 wel voortzet ten. De aanmaak van grote schepen is in deze jaren beperkt geweest en dit zal waarschijnlijk nog enige jaren moeten voortduren voor de wereldvloot de capaci teit heeft bereikt, waarop de normale schepenproduktie weer kan beginnen. Zelfs als dit een feit is zou vrijwel zeker blijken, dat voor deze produktie er bij de werven een aanzienlijke overcapaciteit bestaat. Het betekent een zware strijd voor het verkrijgen van orders. Aanvulling met re paratieopdrachten is de voor de hand lig gende en noodzakelijke oplossing voor de scheepswerven. Het feit blijft evenwel bestaan, dat per jaar in de vrije wereld niet meer dan een beperkt aantal grote schepen gebouwd moet worden, naar schatting 450 schepen per jaar van 6.000 bruto registerton tot en met de grootste tonnage. Dit aantal was vier jaar geleden voldoende om de werven goed van werk te voorzien. Sindsdien zijn de werven echter groter en efficiënter ge worden. Het einde van dit ontwikkelings proces is er vermoedelijk nog lang niet, meende de scheidende directeur van De Schelde. De toekomstige scheepsbouw zal zich moeten richten op een bouwwijze, die een minimum aan werkuren paart aan goede werkomstandigheden. Het is ondenkbaar dat alle bestaande werven in de vrije wereld deze evolutie kunnen volbrengen. Het streven naar inte gratie zal ook in de scheepsbouw zijn moeizame weg moeten vinden, besloot de directeur van De Schelde. Op 1 april wordt de gehele in Zwitser land geplaatste 4 percent lening 1950, groot 50 miljoen Zwitserse frank, vervroegd af gelost. De daartoe benodigde gelden zijn naar Zwitserland overgemaakt. De in de leningsvoorwaarden opgenomen datum van aflossing was 1 april 1962. ZILVERNOTERING LAGER De zilvernotering is, volgens een opgave van H. Drijfhout en Zoon's Edelmetaalbe- drijven in Amsterdam, met ingang van gisteren verlaagd van 107,00112,50 tot 106,00111,50 per kg fijn, zulks ter aanpassing van de internationale zilver- prijzen. De goudnoteringen per kg fijn bleven ongewijzigd, te weten veredelings- goud 4.1004.150 en binnenlands goud 4.250. Oplopend vaste markt De internationals vertoonden gisteren voor de eerste beursdag van deze week een vaste stemming met oplopende koersen over alle fronten. De markt zette heel kalm in doch met een vaste stemming vooral voor Hoogovens, welk fonds op 959 opende 14). Philips noteerde toen op 1214, circa drie, Unilever circa vijf punten en Kon, Olie 1,hoger. AKU plus een half pun tje op 510. Plotseling kwam er steeds meer vraag opdagen. Aanhoudende vraag zorgde er in de Philipshoek voor dat de aandelen opliepen van 1214 tot 1224%. Unilever wil de niet achterblijven en steeg van 837 tot 845. AKU liep uit tot 514% en Hoogovens tot 963. Koninklijke verbeterde van 146,70 tot f 147,20. De vraag kwam toen er bijna geen aanbod meer aanwezig was. De meeste hoofdfondsen sloten op vrijwel het hoogste punt van de dag. De scheepvaart hoek mocht zich direct bij de aanvang in een goede belangstelling verheugen. H.A.L. op 177, circa vijf punten hoger. De overige waarden in deze sector openden één tot twee punten hoger. Van de leidende cul tures was HVA vast op 146 (+4). Staats fondsen kalm met weinig veranderingen. In de lokale afdelingen was het rustig Zwanenburg werd op 1100 (1049) geadvi seerd. De entrale Suiker Mij was vijf pun ten lager. (ANP) Op de conferentie van de groep voor ontwikkelingshulp hebben de Verenigde Staten voorgesteld dat jaarlijks gemiddeld één percent van het nationale produkt van de niet-communistische geïndustrialiseer de landen wordt gereserveerd voor hulp aan onderontwikkelde gebieden. Het voorstel werd gedaan door de Ame rikaanse onderminister van Economische Zaken George Ball. Het was vervat in een rapport, waarin tevens wordt gepleit voor het definiëren van het begrip hulp. Bij het bepalen van de omvang van de hulp zou rekening moeten worden gehouden met de defensieuitgaven van het helpende land andere bijdragen en de betalingsbalans, Een percent van het nationale produkt van alle elf leden van de groep Enge land, de Verenigde Staten, Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Portugal, België Canada, Japan, Nederland en de Europese Economische Gemeenschap zou jaar lijks neerkomen op acht miljard dollar Amerika trekt thans iets minder dan een percent voor ontwikkelingshulp uit, En geland ruim 1,25 percent. FRANKFORT (Reuter) De Westduit- se kredietinstelling voor wederopbouw denkt, naar de president van de instelling mededeelde, dit jaar 1 a P/2 miljard mark aan hulp voor economisch minder ontwikkelde landen te betalen. PRODUKTIECIJFERS „WILLEM BARENDSZ" De produktiecijfers van de „Willem Ba- rendsz" waren, zo deelt de Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart mede, per 12 maart als volgt: traan 105.088 bar rels (17.516 ton), spermolie 7.735 barrels (1.289 ton), vleesmeel 3.127 ton, bevroren vlees 1,563 ton en vlees voor Japans vries- schip 5.187 ton. Vergelijkende cijfers van het vorige jaar zijn: traan 112.145 barrels (18.691 ton), spermolie 1.919 barrels (320 ton), bevroren vlees 1.330 ton. Advertentie V _v BB is voor wol, voor ïijde, linnen, katoen, nylon, enkalon, draion, kort om alles! BB in zeven kleuren: wit - rose - geel - blauw - turquoise flamingo en lila. Imp. Lahnemann - Singel 44 Amsterdam W ..V <V.\ i c-OJBi ovD JTRcsOiHTlC/a In de wasted of in de wasmachine verft U met BB ieder kledingstuk door het eenvoudig te wassen! Het is werkelijk een wonder. Wilt U de kleur alleen maar ophalen of opfrissen, dan neemt U BB in de bestaande kleur. Witte stukken kunt U iedere gewenste kleur geven. Vaal-gewordea of vergeeld witgoed, zoals overhemden, nylon-onderjurken, w&t U maar wilt, maakt U met BB-wit weer stralend wit. T? Fantastisch: Uw handen, wasteil of per Wêêê JEE wasmachine blijven schoon 1 pakje M Vraagt Uw drogist - hij weet hóe goed het is! Het stemmen van een vertegenwoordi ger van de Rijkspostspaarbank, welke in stelling aandeelhouder is van de Amster- damsche Bank n.v. in de jongste verga dering van aandeelhouders tegen een voor stel om voortaan een deel van de accoun tantscontrole op te dragen aan een onaf hankelijk bureau, is niet geschied op grond van een door de minister verstrekte in structie, maar is veroorzaakt door een misverstand. Dit hebben de minister van Verkeer en Waterstaat, Korthals, en de minister van Financiën, Zijlstra, onder meer geant woord op schriftelijke vragen over deze gang van zaken van het Tweede-Kamer lid de heer Peschar (P.v.d.A.). De Rijkspostspaarbank laat zich in voor komende gevallen vertegenwoordigen bij aandeelhoudersvergaderingen van die naamloze vennootschappen, waarvan zij aandelen bezit, uitsluitend met het doel zich betere informaties over de betrokken bedrijven te verschaffen dan op andere wijze kunnen worden verkregen. Haar ver tegenwoordigers hebben daarbij opdracht niet deel te nemen aan stemmingen, noch zich in discussies te mengen, behoudens in zeer bijzondere omstandigheden. In het onderhavige geval is, los van de agenda en staande de vergadering, door een aandeelhouder voorgesteld om een ex terne accountant te benoemen. Na een na dere motivering van haar opvattingen ter zake door de directie van de Amsterdam- sche Bank werd dit voorstel door de aan deelhoudersvergadering afgewezen met 818 tegen 61 stemmen. Door een misverstand heeft de betrokken vertegenwoordiger van de Rijkspostspaarbank, in plaats van zich van stemming te onthouden, aan de stem ming deelgenomen. Achilles 27 te Tocopilla. Acmaea 28 te Punta Cardon. Acteon 29 te Singapore verwacht. Alca 27 6 m. n. Villano n. Las Palmas Aldabi 28 te Santos. Algol 27 1100 m z.z.o. Colombo n. Adelaide. Alkes pass. 27 Evenaar n. Kaapstad. Alnati 27 v. Santos n. Rio de Janeiro. Aludra 27 150 m w. Port Etienne n. Bahia. Ameland 27 240 m. z.w. Bermuda n. Boston. Ammon 27 300 m. o. Kp. Canaveral n. Mataranl. Amstelhoek 27 540 m. w.n.w. Az. n. Hampt.roads. Amstelmolen 27 dwars Sokotra n. Durban. Amstelsluis 27 12 m. z.o. Bentenan eilanden naar West-Australië. Amstelveld 27 430 m. n. Brisbane n. Geelong. Andijk 27 350 m. o.z.o. Bermuda n. Houston. Angolakust 28 v Lagos n. Monrovia. Appingedijk 27 60 m. z.w. Bishoprock naar Port Everglades. Area 27 410 m. z.w. Bombay n. Singapore. Archimedes 27 600 m. o.n.o. Pto. Rico n. Curasao. Arkeldijk 27 v. Rotterdam n. Hamburg. Artemis 27 1000 m. z.w. Azoren n. Fort de France. Asmldiske 27 395 m. w.n.w. Horta n. Hampt.rds. Asterope 2 740 m. n.o. Azoren n. Nederland. Attis 28 te Port of Spain verwacht. Averdijk 27 v. Genua n. Marseille. Baarn 27 1050 m n.o. Curasao n. Curasao. Bali 28 te Damman. Balong 27 te Hamburg. Banggai 26 v. Akaba n. Bombay. Barendrecht 27 125 m. n.n.o. Benghazi n. Bandar Mashur. Batavia 28 te Bangkok verwacht. Batjan 27 v. Singapore n. Manilla. Bennekom 26 360 m. o.n.o. Barbados n. R'dam. Billiton 27 720 m n. eil. Wake n. Los Angeles. Bintang 27 v. Lissabon n. Marseille. Bosco 27 v. Galle te Colombo. Breda 29 te Cartagena verwacht. Bussum 27 70 m. n.o. Malta n. St. Vincent. Caltex Amsterdam 27 380 m. z.z.w. Mogadiscio n. Bahrein. Caltex Delfzijl 28 te Karlskrona verwacht. Caltex Eindhoven 27 v. Sidon n. Pernis. Caltex Napels 29 te Bahrein verwacht. Caltex Rotterdam 27 130 m. w.z.w. Kreta n. Wil- helmshaven. Calt. Utrecht 27 45 m. z.o. Quoinland n. Bahrein. Camerounkust 27 v. Hamburg n. Antwerpen. Camitia 30 te Rotterdam verwacht. Camphuys 27 100 m. o. Andamanen n. Calcutta Castor 27 10 m. tl. Kp. Bon n. Lissabon. Celebes 28 te Dar Es Salaam v. Zanzibar. Charis 25 140 m. n.w. Jamaica n. La Guaira. Chiron 29 te Paramaribo verwacht. Cinulia 27 480 m. n.n.o. Barbados n. Thameshav Cities Service Valley Forge 27 135 m. z.w. Kuria Muria eil. naar Mena. Concepcion 26 v. Montevideo n. Las Palmas. Cradle of Liberty 27 v. Philadelphia n. Pt. Said Crania 27 v. Curasao n. Stanlow. Dahomeykust 27 v. Antwerpen n. Bordeaux. Diemerdijk 27 te Cristobal. Diogenes 27 v. Rotterdam n. Antwerpen. Eemland 27 te Recife verwacht. Eenhoorn 27 v. Caen n. Bayonne. El. Broere 27 175 m. n.o. Bermuda n. Dordrecht. Esso Amsterdam 27 270 m. z.o. P. Sudan n. Suez. Esso Nederland 27 300 m. o. Aden n. Suez. Esso Rotterdam 27 v. Suez n. Rasatnura. Fina Nederland 27 250 m. z.w. Azoren n. L'end. Forest Hill 27 780 m. o.n.o. Sto. Domingo n. Uk. Forest Town 27 v. Aden n. Perzische Golf. Fravizo 27 v. Napels n. Valencia. Gaasterkerk 27 400 m. o. Ceylon n. Aden. Geertje Buisman 27 18 m. z.o. Almeria n. Spezia. Geestland 28 te St. Lucia verwacht. Geeststar 27 te Grenada verwacht v. Barry. Graveland 27 240 m. n.o. St. Paulsrock n. Recife. Haarlem 28 te Santiago de Cuba. Hathor 27 te Rotterdam n. Amsterdam. Heemskerk pass. 27 Gibraltar n. Marseille. Helicon 28 te Punta Renas. Hera 25 640 m. o. Bermuda n. San Juan. Hestia 28 v. Willemstad n. New Orleans. Hoogkerk 27 rede Chittagong. Houtman 27 240 m. z.z.o. Fak Fak n. Manilla. Isis 27 te Amsterdam n. Antwerpen. Ittersum 26 te Hamilton. Jagersfontein 26 te Amsterdam. Java pass. 27 Gibraltar n. Genua. Joh. v. Oldenbarnev. 27 v. Southampt. n. A'dam. Joseph Frering 27 172 m. z. L. Palm. n. IJmuiden. Kabylia 3/4 te Kaapstad verwacht. Kalydon 30 te Curagao verwacht. Kamperdijk 28 te Rotterdam. Kara 27 te Stanlow verwacht. Karachi 28 te Colombo. Karimun 28 te Aden. Katelysia 29 te Pauillac verwacht. Katwijk 27 320 m. o.z.o. Chagos arch. n. Djibouti, Kelletia 27 v. Suez n. Bombay. Kerkedijk 27 260 m. z. Kp. Race n. Rotterdam. Khasiella 27 te l'Avera verwacht. Kieldrecht 27 170 m. o. Socotra n. Aden. Kopionella 28 te Curagao. Koratia 27 v. Tranmere n. Curagao. Korenia 28 te Mombasa verwacht. ij Krebsia 27 te Lyttleton v. Singapore. Kryptos 27 800 m. n.w. St. Vincent n. La Spezia. Kylix 27 v. Lissabon n. Ras Gharib. Laarderkerk 27 v. Mena n. Kuwait. La wak 27 te San Francisco verw. v. Los Angeles. Leersum 27 24 m. z. Cork n. Liverpool. Lissekerk 27 v. Londen n. Amsterdam. Loenerkerk 27 te Port Sudan. Loosdrecht 27 v. Bremen n. Hamburg. Loppersum 26 te Brownsville. Maasdam pass. 27 Landsend n. Bremen. Maashaven pass. 27 S-2-boe v. Antw. n. Bremen. Maaskerk 27 te Antwerpen. Maaslloyd 27 v. Malta n. Port Said. Markab 27 te Casablanca verwacht. Marnelloyd verm. 2/4 v. P. Swettenh. ,n. B'kok. Maron 27 600 m. w.n.w. K. Canaveral n. Curagao. Maureen 27 v. Londen n. Bayonne. Medon 27 370 m. w. Flores n. Hamburg. Mentor 26 30 m. nm.w. St. Maart enn. A'dam. Merseylloyd 27 rede Damman. Merwede 28 te Warri. Merwelloyd verm. 28 v. Tj. Mani n. Singapore. Mississippilloyd 27 v. Bugo n. Cristobal. Mitra 27 150 m. z.w. Ushant n. Curagao. Mohamed Reza Shah 27 41 m. o. Aden n. Suez. Montferland 27 rede Santos. Muiderkerk 28 v. Aden n. Karachi. Munttoren 27 v. Aalborg n. Rotterdam. Naess Commander 27 25 m. n. Bougie n. R'dam. Naess Tiger 28 v. Rotterdam n. Palermo. Neder-Elbe 27 275 m. w.n.w. Vizagapatnam naar Chalna. Neder-Waal 27 370 m. w. Azoren n. Willemstad. Neder-Weser 27 530 m. z. Suez n. Suez. Neverita 27 115 m. n.. Paramaribo n. Curagao. Nieuw Amsterdam 27 v. N. York n. St. Thomas. Nijkerk 27 v. Akaba n. Suez. Oberon 27 360 m. w. Azor enn. Curagao. Oostkerk 27 v. Dar Es Salaam n. Zanzibar. Ootmarsum 28 te Yokohama v. Balboa. Oranjefontein 26 te Durban. Oranje Nassau 27 v. Curagao n. Aruba. Oranjestad 26 „te Amsterdam. Ouwerkerk pass. 27 Kp. Guardafui n. Singapore Overijsel 28 te Las Palmas. Parkhaven 27 te Rio de Janeiro. Parthenon 28 te Guanta verwacht v. Amsterdam. Pendrecht 27 55 m. w.n.w. Den Held. n. Bremen. Philine pass. 27 Algiers n. Tranmere. Philippia 27 te Rotterdam. Pieter S 27 dwars Owers n. Delfzijl. Poseidon 27 v. Port of Spain n. Nassau. Prins Casimir 27 150 m. o. Algiers n. Antwerpen. Prins Frederik Willem 28 te Valencia verwacht. Prins der Nederl. pass. 27 Dungeness n. A'dam. Prins Willem van Oranje 27 710 m. o. Kp. Race naar Le Havre. Prins Willem III 28 te Antwerpen. Pygmalion 27 140 m. n.n.o. Finisterre n. Tunis. Radja 27 rede Lorenco Marques. Raki 27 60 m. w.n.w. Pulu Laut n. Manilla. Rempang 27 v. Bremen n. Rotterdam. Reza Shah The Great 28 v. Thameshav. n. Malta. Roepat 28 te Akaba. Rotte 27 v. Port Elisabeth n. East-London. Rotterdam 27 te Honolulu verwacht. Ruys 27 v. Mauritius n. Singapore. Sabang 28 te Singapore verwacht. Salatiga pass. 27 Little Quoin n. Kuwait. Sarpedon 27 v. Maracaibo n. Puerto Cabello. Scheldelloyd verm. 28 v. Rotterdam n. Pt. Said. Scherpendrecht 28 te Odessa. Schie 27 200 m. z.w. Madeira n. Paramaribo. Schouten 27 330 m. w. Lobito n. Capetown. Sirrah 27 170 m o.n.o. Salvador n. Buenos Aires. Skadi 26 v. Bremen n. La Spezia. Slamat 27 60 m. z.w. Cebu n. Mauban. Sloterdijk 27 te Hamburg. Stad Amsterdam 27 60 m. w. Oporto n. IJmuiden Stad Dordrecht 27 65 m. n.o. Bougie n. Reggio. Stad Gouda 29 te Rotterdam verwacht. Stad Arnhem 27 175 m. n.n.w. Lissab. n. Messina. Stad Kampen 27 te Rotterdam. Stad Leiden 26 et Hamburg. Stad Schiedam 27 v. Narvik n. Gent. Stad Utrecht 27 te Triest verwacht v. Aden. Statue of Lib 27 20 m. z.w. Ouessant n. Pt. Said. Stentor 26 v. Antwerpen n. Hamburg. Straat Cook 27 40 m. n. Lombok n. Brisbane. Straat Lombok 27 100 m. n.o. East-London naar Kaapstad. Straat Magelhaen 27 v. Penang n. Mauritius. Straat Soenda 27 v. Auckland n. Wellington. Sunetta 27 v. Norrköping n. Pernis. Tabinta 27 180 m. n.w. Lakkadiven n. Singapore Tahama 27 te Kharg eiland. Talisse 27 780 m. w.z.w. K. Guardafui n. Djibouti. Telamon 27 te Guanta. Texel 27 5 m. z.z.o. Kp. St. Vincent n. Marseille. Tjikampek 27 te Yokohama v. Kobe. Tjipondok 27 v. Mahe n. Mombasa. Triton 29 te Bridgetown verwacht. Tweelingen 27 v. Kirkeness n. Rotterdam. Van Linschoten 27 v. Hongkong n. Singapore. Van Noort 27 te Auckland. Van Waerwijck 29 te Sydney verwacht. Vasum 28 in Suezkanaal verw. n. Mena Al Ahm. Waal 27 v. Tunis n. Tripoli. Waibalong 27 te Mogadiscio. Waikelo 27 v. Ummsaid n. Dubai. Waterman 27 v. Fremantle n. Melbourne. Westerdam 27 te New York verwacht v. R'dam. Westertoren 27 v. Liverpool n. Thameshaven. Willem Ruys 27 140 m. o.z.o. Aden n, Colombo. Woltersum 27 280 m. n.o. Flores n. Houston. Wonogiri 28 te Tampa. Woorato 2 7v. Chittagog, 28 te Calcutta verwacht. Wonosari 29 te Antwerpen verwacht. IJssel 27 v. Istanbul n. Saloniki. Zafra 28 te Port Said. Zaria 27 v. Suez n. Mena. Zeeland 28 te Cristobal. Zuiderkerk 27 275 m. w. Walvisbaai n. L. Palmas. Zwijndrecht 27 240 m. w.n.w. Fr'town n. Lobito. KLEINE VAART Adine 27 15 m. n.o. Kp. Villano n. Guernsey. Alcetas 27 25 m o.n.o. Algiers n. Limasol. Amyntas 27 5 m. n.w. Algiers n. Burriana. Appingedam 27 30 m. z. Finisterre n. Lissabon. Areas 25 v. Cadiz n. Lissabon Atlas 26 te Hambugr n. Gdynia. Audacia 27 200 m. z.z.w. Kp. Blanc, n .Bordeaux. Bab T 24 v. Sevilla n. Casablanca. Batavier-1 27 25 m. n.w. lie d eBas n. Londen. Bloemgracht 26 te Scheveningen. Calchas 27 te Amsterdam n. Rotterdam. SLEEPVAART Cycloop 26 325 m. w.z.w. Gibraltar n. Gibraltar. Friesland 26 50 m. z. Lagos n. Nigeria. Gele Zee 26 te Hoek van Holland v. Thames Help 26 325 m. w.z.w. Gibraltar n. Gibraltar. Nestor 27 nog te Hamburg. Noordholland 27 nog te Seattle. Noordzee 23 v. Durban n. Walvisbaai. Oostzee 25 in monding Thames v. Maassluis. Titan 26 te Cadiz. Utrecht 27 nog te Kobe. Zeeland 27 nog te Hamburg. Boeke Huidekoper vèn 207 op 209 Vi; Boom Ruygrok van 181 op 180^; Figée van 233 op 240. VERHANDELDE FONDSEN. - 24 maart 27 maart Totaal 452 454 Hoger 136 (30,1%) 214(47.1%) Lager 216 (47,8%) 141 (31%) Gelijk 100 (20,1%) 99 (21.9%) Slot A.K.U Kon. Olie146.50 146.50 Philips 1224—1225 1224 Unilever Hoogovens 961962^ 961^ VOORBEURS VAN HEDEN Slot A.K.U515 515 Kon. Olie146.30—147 gl 147.10 Philips 1223^—1226 1228 Unilever 839841 841 Hoogovens 963965 gl 964# Vorige slotkoers Amsterd. Bank 375 Ned. Handel Mij 343 Rotterd. Bank 346 Twentsche Bank 310 A'dam Rubber 122 H.V.A 145% A.K.U 514 Van Berkei's Pat 388 Deli Mij ƒ171.50 350 1 Nederl. Ford 700 Van Gelder Pap 400 Hoogovens 960 Muller Nat. Bezil 560 Ned. Kabelfabr. 715 Philips Gem. Bez 1224 Philips Pref 329% Unilever 841% Wilton Fijenoord 294 Billiton Mij. II 484% Dordtsche Olie 695% 147.20 H.A.L 178% K.L.M 96.— K.N.S.M 217 Stoomv. M' Ned 191% Ommeren, Phs. v 359 N. Scheepv. Unie 182% Interunie f 218.50 245.— 507.— Ver. Bezit v. f 146.— Albert Heijn 505 560 Bols 729 Bührmann Papier 675 Ned. Gist- en Sp 478 Van der Heem 399% Heineken's 625 Hoogenbosch Sch 360 Indola 595 657% Kon. Ned. Zout 1375 Sikkens Groep 951 Stokvis R.S 365 Thomassen Dr 749% Ver. Machinefabr 2!£4% Wessarjen 385 - Zwanenberg-Org. 1107 Aluminimum Ltd 34% American Motor! 203/,e Anaconda 52% Bethlehem Steel.. 46% Cities Service 52 General Motors. 46% Kennecott Coppei 87 Republic Steel 60% Shell Oil 89% U.S. Steel 85% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank). Maandag: Verdeelde markt Op de New Yorkse effectenbeurs liep het koerspeil gisteren enigszins terug, meer door gebrek aan kooplust dan door ver koopdruk. De activiteit bewoog zich onder het peil van de vorige beursdag. Het Dow Joneh-gemiddelde gaf iets prijs, groten deels ten gevolge van zwakte bij General Motors en Union Carbide. Dupont en Ame rican Telephone waren hoger. Alleghany- Ludlum en Lukens stonden vast in een overigens nauwelijks prijshoudende staal- groep welke maat matig reageerde op het nieuws van een kleine produktietoeneming. De kans op een vreedzame schikking in Laos veroorzaakte verliezen voor vele fondsen in de groep der nationale defensie. De spoorwaarden werden gedrukt door zwakte bij Nickel Plate en Norfolk and Western. De automaten wonnen terrein, en wel Vendo ruim 2 dollar, Universal Match en Automatic Canteen ruim 1. At las Powder monteerde 2 dollar. De omzet was 4.190.000 aandelen. In totaal werden 1.276 fondsen verhandeld, waarvan 546 hoger en 501 lager. Het industriegemid delde kwam van 672,48 op 671,03, dat van spoorwegen van 148,18 op 147,61 en dat van openbare nutsbedrijven van 111,75 op 111,98. (UPI). De Onderlinge Beieggings- en Admini stratie-Maatschappij „Obam" n.v. heeft zich in 1960 voorspoedig ontwikkeld. De reële waarde van het vermogen nam toe van 15.654.000 tot 18.226.000; de intrin sieke waarde per aandeel van 50 van f 256,90 tot 299,18. De reële waarde van het aandeel „Obam" is in de laatste zeven jaren, blijkens een tussentijdse mededeling, in sterkere mate gestegen dan het algemeen koersgemid- delde van de belangrijkste beurzen, uitge zonderd het algemene koersgemiddelde van de Duitse beurs. Van gunstige invloed was gedurende een groot deel van deze periode het belang bij Philips, Unilever, Konink lijke Zout en aandelen van Nederlandse levensverzekeringmaatschappijen, alsmede de omstandigheid dat het in Amerika be legde vermogen de laatste jaren voor een belangrijk deel bestond uit aandelen van openbare nutsbedrijven. Een ongunstige factor was het belang in petroleummaat- schappijen. De directie is met het behaalde resultaat niet ontevreden, maar verheelt niet, dat het in de toekomst heel wat moei lijker zal kunnen zijn een beleggingspoli- tiek te volgen, die tot een ten opzichte van de algemene koersgemiddelden gunstig resultaat voert. De belangrijkste mutatie in de beleggingsportefeuille was in 1960 de verkoop van bijna veertig percent van de in bezit zijnde aandelen Unilever. Voorts werd het belang bij Amerikaanse aandelen enigszins verder verminderd.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 17