Bescheiden optimisme over Laos Sl™„"°8e biJ president Kennedy HET WEER Belgische socialisten zien Spaak als formateur Uitbreiding van vrije sector bedreigt gesubsidieerde woningbouw niet BORST Russen zouden H3, Gromyko's bezoek prijs vragen POPLIN MEISJES COATS Aanslag op Imam van Jemen mislukt Aan de adverteerders Man valt 20 meter Duidelijke poging om CVP te benaderen Af ƒ31.—. kinderkleding Nu 31 winnaars van tweede prijs in toto Iets zachter Kennedy ontvangt Gromyko SUËDE DAMES- EN HERENJASJES Met het oog op de grote sei- zoendrukte en het feit dat onze bladen op Goede Vrijdag niet zullen verschijnen (kantoren en drukkerij zijn op die dag geslo ten), hebben wij deze week het tijdstip waarop advertentie teksten kunnen worden ingezon den moeten vervroegen. Advertenties voor de krant van donderdag a.s. dienen woens dagmiddag 12 uur in ons bezit te zijn. Advertenties voor de krant van zaterdag a.s. moeten op donder dagmiddag 12 uur bij onze kan toren of vertegenwoordigers aanwezig zijn. Plaatsing op de juiste dag kan alleen dan gegarandeerd wor den, als u zich aan deze tijds limieten houdt. Wij danken u bij voorbaat voor uw medewerking. DE DIRECTIE In de krant van heden: Het woord is aan... Nie uwe pier van Scheveningen vanuit zee gezien MINISTER VAN A ART SEN: Jongetjes staken motor van Haarlemmer in brand -.w, G'.r-v .Ir'M (Van onze correspondenten) WASHINGTON. Het bezoek van Gromyko, Ruslands minister van Bui tenlandse Zaken, aan het Witte Huis te Washington en wat daarna bekend is geworden, wettigen thans een beschei den optimisme. Kennelijk wil Kroesjtsjev voorkomen dat het conflict betreffende Laos zich uitbrleidt tot een ernstige internationale strijd. Maar voor een bij legging hiervan zal de Sovjet-Unie wel licht een hogere prijs eisen dan het wes ten blijkens de Britse nota van donder dag verleden week bereid was te be talen. Na hun gesprek op het Witte Huis waren Amerika's president Kennedv en Gromyko het erover eens, dat het con flict in Laos vreedzaam moet worden beslecht. Deze uitspraak versterkte iiel optimisme, dat sedert de vroege och tenduren, na het bekend worden van een vrij verzoeningsgezind artikel in de Pravda, in de Amerikaanse noofdstac had geheerst. Misschien hebben de op timisten gelijk, maar een nuchtere ana lyse toont aan, dat het nog te vroeg is om „hoera" te roepen. De Russen heb ben, om welke reden dan ook, een ver tragende manoeuvre uitgevoerd en slechts indien zij het Britse voorstel vol mondig hadden geaccepteerd, zou een groter optimisme gerechtvaardigd zijn geweest. Het antwoord op de Britse nota is echter nog niet gegeven. Gromyko, die op de eerste mooie voor jaarsdag het Witte Huis binnenging, zag er in zijn zwarte pak en onder zijn zwarte hoed allerminst uit als een lentebode. Zijn gespannen, nauwelijks glimlachende ge zicht gaf hen? iets van een variété-artiest, die op het punt staat een nummer gevaar lijk koorddansen te beginnen. Eén ding is wel duidelijk geworden door Gromyko's bezoek: Hij had tot taak de Verenigde Staten en de andere ZOAVO-landen af te houden van gewapende interventie. Het moet tot Kroesjtsjev zijn doorgedrongen, dat Kennedy absoluut ernst wenst te ma ken met een tegenactie, indien de commu nisten verder oprukken, en kennelijk wil de Russische premier voorkomen, dat de pro-westerse regering van Laos openlijk hulp zal krijgen van buitenlandse strijd krachten. Gromyko moest die interventie bezweren, zonder te kunnen beloven dat de Sovjet-Unie het Britse voorstel voor een regeling van het conflict zou aanvaar den. Dat betekende diplomatiek koord dansen op het hoogste niveau. Over de vraag waarom de Sovjet-Unie Advertentie vlot 7/8 model met cap, geheel ge voerd, met of zonder ceintuur te dragen. Grappig gegarneerd met koordstiksels. 'Is betaalbaar bij ANEGANG 19 - HAARLEM De beide deelnemers aan de sporttoto, die 14 punten behaalden, hebben nog geen concurrenten gekregen. Zij delen dus nog steeds samen de eerste prijs van 114.620. Het aantal deelnemers dat aanspraak maakt op de tweede prijs is gestegen tot 31. Zij behaalden 13 punten en komen in aanmerking voor de prijs, die zolang er zich niemand met 15 punten meldt even eens 114.620,bedraagt. Verwachting tot morgenavond: Toenemende bewolking met plaatselijk wat lichte regen. Iets zachter, maar in hoofdzaak in het zuidoosten van het land nog kans op nachtvorst Matige tot krachtige westelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. nog geen antwoord heeft gegeven op de Britse nota, verkeert men te Washington momenteel nog in het onzekere. Officieel heette het dat Moskou hiermee nog niet gereed is. (Het antwoord behoort trouwens volgens de etiquette aan Londen gegeven te worden). Gromyko verzocht dan ook alle betrokkenen, en in het bijzonder de Verenigde Staten, met een actie te wach ten, totdat de houding van de Sovjet-Unie bekend zal zijn. Tussenweg Gromyko wekte te Washington overigens de indruk, dat de Russen de volgorde van het Britse voorstel willen omdraaien en eerst een conferentie willen beleggen, die dan wapenstilstand tot gevolg zou kunnen hebben. Voor Amerika is die omdraaiing wel zeer moeilijk te aanvaarden. Er zou echter een tussenweg kunnen worden ge vonden, indien men de facto het vechten zou staken totdat de conferentie de wapen stilstand officieel zal hebben gemaakt. Al gaf ook de Pravda gisteren geen uit sluitsel omtrent de kwestie van de wapen stilstand, toch wekte het bovengenoemde artikel de indruk dat de Sovjet-Unie het in grote trekken eens is met het Britse voorstel. Met de Russen valt te praten, moeten velen in Groot-Brittannië en elders gedacht hebben en daardoor zal de neiging om in Laos een militaire actie te beginnen zeker nog verminderd zijn. De beweging in de richting van interventie is door Gro myko's bezoek en het artikel in de Pravda stellig vertraagd. Het is zeer goed mo gelijk, dat Moskou nu voor de dag zal komen met variaties op het Britse thema, die de regeling nog wat gunstiger zouden maken voor de Russen. Kroesjtsjev heeft thans een goed spel kaarten in de hand en de verleiding moet voor hem groot zijn om die uit te spelen zolang hij maar zeker kan zijn dat in Laos geen internationaal gewapend conflict begint. Om dat te voor komen en om het initiatief weer aan Rus sische zijde te brengen, is Gromyko naar het Witte Huis gezonden. LONDEN. In politieke kringen in Londen gelooft men dat een oplossing van het Laos-probleem thans dichtbij is. De algemene verwachting is, dat Laos zal worden geneutraliseerd. Bij sommigen be staat de vrees, dat het eigenlijke conflict ook m dat geval zal voortduren, omdat Oost en West zullen trachten een neutraal Laos te beïnvloeden. Speciaal van commu nistische kant moet nieuwe druk worden verwacht. Schepping van een neutraal Laos wordt hier echter als de enige uitweg beschouwd. Men acht het in elk geval een gunstig teken, dat de communistische par tij van Laos zich tot Rusland heeft gewend en niet tot China. Deskundigen zijn tevens van mening, dat China genoegen zal nemen met een Laos, dat niet langer uitsluitend door het Westen zal worden beheerst. Men acht het tevens een stap in de goede rich ting, dat de Verenigde Staten na zeven jaar weigering, thans bereid zijn met China aan de conferentietafel over Laos plaats te nemen. Lord Home, de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, zal waarschijnlijk don derdag, een dag vroeger dan verwacht was, van de ZOAVO-conferentie te Bangkok naar Londen terugkeren om prins Soe- vanna Phoema, de vroegere neutralis- tische premier van Laos, te ontmoeten, die door de Britse regering is uitgenodigd. Advertentie In het Witte Huis in Washington hebben president Kennedy en de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromyko, maandag een be langrijke bespreking gehad over Laos. Deze telefoto toont Kennedy en Gro myko kort voor het begin van de be spreking, welke ontspanning zou bren gen in de kritieke verhouding Oost- West over Laos. Advertentie ADEN (UPI) Een poging om de 66- jarige Imam van Jemen te vermoorden is gisteren mislukt. Verscheidene van zijn be geleiders werden echter gewond door scho ten. Het nieuws werd verspreid door radio- Saana uit het kleine koninkrijk dat grenst aan het Britse protectoraat Aden bij de Rode Zee. Volgens de radio werden een aantal mensen gearresteerd en is een sa menzwering ontdekt. Nadere bijzonderhe den werden echter niet gegeven. De koning van Jemen had een bezoek gebracht aan een plaatselijk ziekenhuis. Hij was vergezeld van verscheidene men sen. Toen hij terugkeerde naar zijn pa leis werden de schoten gelost. Weerrapporten I, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 13 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 13 Horen en Zien 4 Kunst 4 Uit stad en omgeving4, 7, 11 Kerkelijk Leven 11 In de Vishal en op zee11 Reisindrukken uit de Sovjet-Unie 11 Panda en beeldverhalen15 Feuilleton 15 Economisch nieuws17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's De 29-jarige arbeider R. Zegerius uit Amsterdam is maandagmorgen door nog onopgehelderde oorzaak van het twintig meter hoge dak van de nieuwe plakkenhal bij de walserij-west van Hoogovens-IJmui- den gevallen. Hij is later op de dag aan zijn verwondingen overleden. H. S. Merriman: Dweperij is een kinderziekte, die of snei geneest, of een ernstige, chronische kwaal wordt. Advertentie (Van onze correspondent) BRUSSEL Opmerkelijk is een artikel van Paul-Henri Spaak in het socialistische dagblad Le Peuple, waarin de socialisti sche voorman schrijft dat hij wel graag voor de verkiezingen reeds had bekendge maakt wie de eventuele partners van de socialisten zouden zijn, wanneer het resul taat van de verkiezingen hem de gelegen heid zou geven hun advies te dien aanzien uit te brengen. Men kent mijn voorkeur, zo gaat Spaak verder, ik ben van oordeel dat de grote politieke economische en so ciale problemen, die zich voor België voor doen, alleen maar kunnen worden opge lost door een coalitie tussen de C.V.P. en de B.S.P. Ik denk zo al lange tijd. Ik hand- Het beleid van de minister van Volks- misvesting en Bouwnijverheid heeft, sinds hij zijn zetel in het kabinet heeft ingenomen, tot gevolg gehad, dat 90 per cent van de gesubsidieerde bouw in de woningwetbouw en in de goedkoopste dasse van de gesubsidieerde bouw voor particuliere exploitatie tot stand is ge- comen. Aldus schrijft minister Van Aart- sen in zijn Memorie van Antwoord op de ontwerpbegroting 1961 aan de Eerste Kamer. De minister acht het een verheugend verschijnsel dat de bouw in de vrije sector de laatste jaren een grote vlucht heeft ge nomen, hoewel deze vreugde ten aanzien van de bouw van relatief dure en luxueuze woningen niet onverdeeld is. Gezien de duidelijke tendens naar de bouw van goed kopere woningen in de vrije sector, acht minister Van Aartsen het verantwoord ze ker een vierde deel van de woningen in de ze sector als volkswoningen te kwalifice ren. Verdere uitbreiding van de vrije sec tor vormt geen bedreiging voor de aantal len woningen die met rijkssteun tot stand zullen komen en deze uitbreiding zal dan ook geen kwestie van prioriteit in de wo ningbouw genoemd mogen worden, doch een kwestie van prioriteit in de bouwnij verheid. H uurvraagstuk De minister is van oordeel dat bij de ge geven inkomens van de arbeidersbevol king de huren van de woningwetwoningen en van de goedkope categorie van premie woningen niet een onredelijk zware belas ting van het budget vormen. De bewinds man acht het onaanvaardbaar om op grond van statistische gegevens te komen tot een normstelling met betrekking tot het percentage van het loon dat een gehuwde Over twee maanden zullen de Hage naars weer op de (nieuwe) Scheve- ningse pier kunnen gaan flaneren. Maar dit nieuwe bouwwerk biedt meer attracties dan de oude, want er is een kinderspeelplaats (op de voor grond) een restaurant en een terras om te zonenabden. arbeider voor zijn woning zou mogen beta ien. Een dergelijke normstelling zou slechts verantwoord zijn indien men het gehele bestedingspatroon zou vastleggen. Minister Van Aartsen blijft overtuigd van de noodzaak dat de bouw van nieuwe woningen tegen de tijd dat de schaarste zal zijn opgeheven, in het algemeen weer zon der subsidie zal kunnen plaatshebben. Ondanks het feit dat momenteel een sterke rem op de activiteit in de bouw ten behoeve van de industrie is gezet, zal een overschrijding van het geraamde bedrag in deze sector voor 1961 welhaast onver mijdelijk zijn. W oonkwaliteit De bezorgdheid over de woonkwaliteit en de grootte van de woningen voor de toe komst, wordt door minister Van Aartsen niet gedeeld. De zienswijze dat de naoor logse woningen over het algemeen slecht zouden zijn als gevolg van het prijsbeleid van de regering, wijst de bewindsman in zijn algemeenheid af. (Vervolg op pag. 13) haaf die mening meer dan ooit, nu de liberale partij zeer duidelijk op de conser vatieve, antivakbonds en anti-arbelders- kaarten heeft gespeeld. Spaak meent ook dat er binnen de C.V.P. progressieve elementen zijn en hij gelooft dat het mogelijk zou zijn met hen het re geringsprogramma dat nodig zou zijn op te stellen en de regering „van de daad" te vormen, die België moet hebben. Daar na geeft Spaak een overzicht van hetgeen naar zijn mening het regeringsprogram ma zou moeten bevatten. Te weten: 1. Hervorming van het ambtenarenstelsel door ontpolitisering ervan. Niet zonder charme voegt hij eraan toe: op dit punt hebben wij allemaal schuld. Politieke be noemingen worden steeds veelvuldiger. Spaak schrijft dat er zelfs ambtenaren zijn die kaarten van drie verschillende vakverenigingen in hun zak hebben en die al naar het uitkomt gebruiken. 2. Hervorming van het parlementaire werk en vermindering van het aantal ge deputeerden. Die hervorming moet vol gens Spaak voeren naar de regering die regeert en het parlement dat controleert. 3. De regering van morgen moet de re gering van de arbeidsvrede zijn en daar om moet zij de medewerking van de ar beidende klasse hebben. Sociale vooruitgang is slechts mogelijk wanneer wij (bedoeld zal zijn: de nieuwe regering) zorgen voor de economische ont wikkeling van het land. Die is alleen te verwezenlijken door een plan van grote investeringen en van energie tegen lage prijs. Dat plan is bovendien de enige kans voor de delen van België, die zijn achter gebleven. 5. Het begrotingsvraagstuk moet op rechtvaardige wijze worden geregeld. De gevraagde opofferingen moeten niet voor ieder gelijk zijn, maar worden verdeeld naar gelang van ieders situatie. Er moet een belastinghervorming komen die een juiste verhouding tussen direkte en indi- rekte belastingen zal herstellen. 6. Alleen een regering van C.V.P. en B.S.P. kan de taalproblemen oplossen om dat een van deze twee partijen de meer derheid van de Vlaamse bevolking achter zich heeft en de andere de meerderheid van de Waalse. Tenslotte verwerpt Spaak de bestaan de liberale-roomskatholieke coalitie. Hij verzet zich tegen de theorie volgens welke de socialistische partij nu eerst maar eens enige tijd in de oppositie moet blijven om haar nationale en democratische gevoelens te bewijzen. En hij besluit: met het schrijven van dit artikel heb ik mij willen vastleggen, alle intriges willen afschrijven en alle combi naties willen vermijden. Het belang van deze geloofsbelijdenis ligt voor de hand. Er blijkt uit dat de so cialisten in Spaak de toekomstige kabi netsformateur zien (anders had hij zeker in het officiële orgaan van de partij niet zo kunnen schrijven), die de roomskatho- liek-socialistische coalitie tot stand zou kunnen brengen. Er blijkt eveneens uit dat Spaak toenadering zoekt tot de CVP. Het zal dan ook weinig verwondering wek ken wanneer Koning Boudewijn, nadat hij vandaag de voorzitters van de drie grote partijen heeft gehoord Spaak meteen zou vragen zich met de vorming van een nieuwe regering te belasten. Daarop zal trouwens heel de politiek van de socialis ten de komende dagen zeker zijn gericht. Er blijft altijd de subtiele nuancerings- mogelfjkheid open van een socialist als premier en een roomskatholiek als vice- premier, dan wel het omgekeerde. De heer H. W. de Leeuw uit Haarlem liet bij een benzinestation aan de Vleuten- seweg te Utrecht de tank van zijn motor fiets even vullen. Hij rekende af, maakte nog even een praatje, en vond zijn motor in vlammen toen hij zich omdraaide. Twee jongens hadden in die tijd een in benzine gedrenkte lap onder zijn voertuig in brand gestoken. De motor brandde geheel uit. De jongens werden door de politie ge pakt. Het waren twee knaapjes van negen jaar. DINSDAG 28 MAART 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 46e JAARGANG NUMMER 124 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abon#-:ment p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredactem. Simon Koster Adj. Hoofdredacteur; Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuidem J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directies P. W. Peereboom en Mr, H. C. van dei Mije

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1