Onverholen bewondering in Italië voor mr. Luns H E N S N AGENDA 3 Aardappeloogst wordt bedreigd door nieuwe virusziekte Chefarine ,4 Kort en bondig Officiële steun van Rome voor De Gaulle zit aan de oppervlakte Nieuwe dagtabel voor loonbelasting Zoekgeraakte juwelen lagen in prullenmand Zachtermaar nog veel wind 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! 1 h DINSDAG 28 MAART 1961 2 SPORTJACKS ƒ22.50 natuurlijk PAARLAARSTEEG 1 A.N.W.B.-gastvrouwen Haarlem Veis en-IJ muiden Beverwijk Grammofoonplaat voor „De Zilvervloot" P.T.T. IN OPMARS DOOR NO-POLDER A BEROEMDE GENEESMIDDELEN "T IN ÉÉN TABLET Prinses Irene opent „Flora Nova" In vier jaar meer dan f 30.000 verduisterd Schilder kleurig, Schilder vlak, Neem Ceta-Bever CETALAC Crematorium in Amsterdam Mevr. M. E. H. Sandberg overleden el (Van onze correspondent) Rome Als men aan de oppervlakte blijft, dan zou men de indruk krijgen dat ook Italië het tamelijk eens is met De Gaulle's „Europa der vaderlanden". Fan- fani en de minister van Buitenlandse Za ken Segni voerden vorige week bespre kingen met bondskanselier Adenauer te Como. Een pa'ar maal in het jaar pleegt Duitslands ouwe heer naar het Como meer te komen, waar hij een villa bezit" en die vakantiereisjes worden steeds weer aangevuld met een goedvoorbereid West- Duits-Italiaans politiek onderonsje, Zo op het eerste gezicht zou men dus kunnen denken, dat Italië, als derde „grote mo gendheid" binnen het „Europa der zes met Parijs en Bonn een driehoekspolitiek voert, waar de Benelux buitenstaat. Mis schien zijn er ook wel Italianen, die dat prettig zouden vinden en die graag, op welke manier dan ook, „grote mogend- heidje" zouden willen spelen. Maar er zijn zeker evenveel Italiaanse politici, die niets van De Gaulles confederatie willen weten. Het federalisme is onder de Italiaanse de mocraten heel sterk. Het is waar, dat die federalisten vooral buiten de regeringspartij gezocht moeten worden. In vroeger jaren, toen De Gasperi nog leefde, was ook de christen-demo cratische partij geneigd tot de federale ge dachte en De Gasperi zelf was een ijverig voorvechter van de Europese eenheid. Zou hij nóg leven, dan zou Adenauer, die niet gering dacht over het staatsmanschap van De Gasperi, zich waarschijnlijk niet heb ben laten beïnvloeden door De Gaulle. Maar na de dood van De Gasperi heeft de Italiaanse meerderheidspartij nog steeds geen man van werkelijk groot for maat opgeleverd en juist de buitenlandse politiek van dit land is in de laatste jaren beslist zwak. Het grote baken voor het Italiaanse schip van staat is Washington. Daarmee houdt men in de eerste plaats rekening. Zolang Eisenhower president was, stond de koers vast. Nu moet men even wennen aan Kennedy's nieuwe richting, maar schokkende gebeurtenissen voorzien wij niet. Ook Amerika moet Italië namelijk altijd met bijzondere welwillendheid be handelen, want de „Italian vote" (de stem van de vele miljoenen in Amerika geves tigde Italianen, die generaties lang Italia nen blijven ook al zijn zij Amerikaanse staatsburgers) is vrijwel beslissend bij elke presidentsverkiezing. Het tweede land, waarmee Italië bijzonder rekening moet houden, is Frankrijk. En daar er zo af en toe wel eens wat wrijving bestaat tussen Washington en Parijs (over de kwest.ie-Algiers bijvoorbeeld of nu over de benoeming van de nieuwe secretaris- feneraal voor de NAVO) pleegt Italië dan, etzij de kat uit de boom te kijken, hetzij kalmerend op te treden. Het compromis Advertentie dubbel-Poplin water-afslotend in de tinten blauw - bleu groen - cognac vanaf leeftijd 9 jaar voor sportkleding is iets, waar de gewiekste Italiaanse diplo< maten zich meesters in tonen. Maar nu zit men toch met een grote moeilijkheid. En die moeilijkheid komt uit een onverwachte hoek, uit Den Haag. Het is voor Rome niet mogelijk De Gaulle al te openlijk te steunen in zijn conflict met minister Luns. Daartoe is het aantal fede ralisten onder de Italiaanse politici te groot en (in de meer linksgeoriënteerde kringen-: linkervleugel der christen-demo- craten, sociaal-democraten, republikeinen en natuurlijk de linkse oppositie) het wan trouwen tegen de bedoelingen van De Gaulle te sterk. In regeringskringen laat men zich over deze kwestie zo voorzichtig uit, dat men geen enkel houvast heeft aan wat de officiële instanties zeggen. Maar verscheidene christen-democrati sche kamerleden spreken met onverholen bewondering over „de moedige houding van Nederland". Bij de soicaal-democra ten, die de huidige eenpartijen-regering „van buitenaf steunen", is de federalis tische gedachte nog meer verbreid en de republikeinen, ook „regeringspartij zonder zitting te hebben in de regering", laten er zich, en terecht, op voorstaan, dat de oprichter van hun partij, Giuseppe Mazzi ni, tevens de grondlegger is van de Eu ropese eenheidsgedachte. Consequent en serieus In de laatste drie weken heeft het pan tij-orgaan der republikeinen, de „Voce Repubblicana", reeds drie maal een hoofd artikel gewijd aan het geschil tussen De Gaulle en mr. Luns, waarbij het Italiaanse blad zich dan ten volle achter het Neder landse standpunt stelde. Op het ogenblik dat Fanfani en Segni naar Como vertrok' ken voor hun besprekingen met Adenauer, schreef het blad ronduit: „De Nederlandse regering houdt zich aan de geest van de verdragen van Rome, die integratie voor zien en verzet zich, in naam dier verdra gen, tegen het Europa der vaderlanden van generaal De Gaulle". En na te heb ben vermeld, dat er in Parijs stemmen opgaan als zou Nederland zich om onbe grijpelijke redenen willen terugtrekken uit de EEG en nu een voorwendsel zoeken om zijn lidmaatschap aan de EEG op te zeggen, gaat het blad voort: „Naar onze mening is het niet Nederland dat een voor' wendsel zoekt, maar zijn het veeleer de anderen, die Nederland willen meesleuren in een politieke richting, welke afwijkt van wat destijds werd overeengekomen. Neder land is consequent en serieus, wat men van de anderen niet zeggen kan". De republikeinse partij heeft er bij de eerste minister en bij de voorzitter van het parlement op aangedrongen, dat ten spoedigste in openbare zitting in senaat en parlement gesproken wordt over de ma nier, waarop de Europese gedachte moet worden ontwikkeld. Zij willen meer lijn zien in de buitenlandse politiek en vooral wensen zij, dat de federalistische gedachte niet in het nauw wordt, gebracht, door een „Europa der vaderlanden", dat toch weer zou neerkomen op overheersing van de kleintjes door de groten. Diezelfde gedachten vindt men, als ge zegd ook bij verscheiden christendemocra ten, terwijl de nieuwe koers van De Gaul le, al staat het officiële Rome er wel achter (maar zonder veel overtuiging) bij een Kamerdebat moeilijk pleitbezorgers zal vinden. De A.N.W.B. zal een zevental in uni form geklede „gastvrouwen" introduceren. De officiële titel van deze meisjes in de leeftijd van 20 tot 25 jaar zal „A.N.W.B. receptioniste" zijn. In de afgelopen maan den zijn deze vrouwelijke employé's van de toeristenbond voor hun nieuwe taak op geleid. Drie van deze meisjes zullen wor den geplaatst op drie grote grenskantoren twee anderen zijn aangewezen om dienst te doen op het rijdende bijkantoor van de A.N.W.B., dat door het gehele land gaat. De taak van de receptionistes bestaat in de eerste plaats in het verschaffen van informaties aan ons land binnenkomende toeristen, het ontvangen van belangrijke gasten op het hoofdkantoor en de bijkan toren en het fungeren als tolk bij be paalde A.N.W.B. evenementen. 20 u.: To- gecroonde Concertgebouw: Vandaag 19.30 u.: Chr. Oratoriumvereniging met Matthaus Pas sion. Stadsschouwburg: Vandaag neelgroep Arena met „De Leersse". BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „De laatste reis", 18 j. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u„ echter vandaag 20 u.: „Verande ring van spijs doetliefhebben", 14 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „De Saint in actie", 14 j. Luxor Theater: Vandaag en woensdag 14, 19 en 21.15 u.: „Het testament van dr. Cordelier", 18 j. Donderdag 14, 19 en 21.15 u.: „Een huishouden van Jan Steen", a.l. Minerva Theater: Vandaag 20.15 u.: „Ma- ta Hari", 14 j. Woensdag 14.30 u.: „Mijn vriend Kazan", a.l. Woensdag en donder dag 20.15 u.: „Op hoop van zegen', a.l. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „Bemin en heers", 14 j. Roxy Theater: Vandaag en woensdag 14.30, 19 en 21.15 u. en donderdag 14.30 u.: „Misdadige meisjes", 18 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u.: „Les yeux de l'amour", 14 j. Theater Monopole (Zandvoort): Dagelijks 20 „Onze man in Havana", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1:) Tot 1 april expositie van schilderijen, aquarellen en tekeningen van Julia Giesberts. Dagelijks 1022 u. Galerie Ulttenhout (KI. Houtstraat 41): Tot 10 april expositie van tekeningen en schilderijen van Hermanus van Tongeren. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 24 maart.) DINSDAG 28 MAART City Theater, 20 u.: „Psycho". WOENSDAG 29 MAART City Theater, 20 u.: „Psycho". Rex Theater, 20 u.: „Destry". Pieter Vermeulen muse um, 9.3012 u. en 1416.30 u. DINSDAG 28 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Psycho". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De grote zwendelaar". WOENSDAG 29 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Psycho". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De grote zwendelaar". Woensdag om kwart over twaalf zullen in de studio van de Bovema, Bronsteeweg 49, Heemstede, de eerste exemplaren van een grammofoonplaat worden uitgereikt aan de directies van de landelijke spaar- instellingen. Deze plaat wordt uitgegeven door deze instellingen in het kader van de voorlichting ten behoeve van het spaar- plan „De Zilvervloot", In de uitgestrekte Noordoostpolder gaat PTT de post nu per auto bezor gen. Er zijn daarvoor tien wagentjes aangeschaft, die gisteren in optocht van Zwolle naar Emmeleroord reden. „Eindelijk.verzuchtte men in de polder toen de ene regendag niet meer op de andere volgde en zon en wind samen werkten om het barre nat op de akkers te laten verdwijnen. Vanaf eind juni 1960 tot diep in de win ter was er véél meer regen gevallen dan normaal. Gewoonlijk pleegt er in deze omgeving zo ongeveer 730 mm neer sla'g te vallen. In 1960 was dit getal maar liefst 1028 mm. De wintermaanden deden hiervoor niet onder en leverden ongeveer 300 mm op tegen 160 in normale jaren, De gevolgen waren van dien aard, dat er op de landerijen niet kon worden ge werkt. De landpaden waren veranderd in diepe geulen van modderbrij: de wielspo ren op de akkers waren evenzoveel grep pels waardoor het water zich een weg zocht naar de laagste gedeelten om daar in grote plassen te blijven staan. Wind en zon deden hun werk ecMer snel en goed. En zodra waren de akkers be- gaanbaar, of allerwegen gonsde 't lied van de arbeid over de velden. Overal zag men de boeren bezig met zaaien, het uitstrooien van kunstmest, eggen en allerlei werkzaam heden die behoren bij het vroege voorjaar, of., in het natte najaar niet konden wor den verricht. "Aardappelziekte Wat de aardappeloogst betreft, heeft het natte jaar 1960 zowel een schadelijke als een naar verhouding gunstige zijde ge had. Verscheidene gewasziekten worden namelijk verspreid door bladluizen; deze brengen de ziektekiemen over van plant op plant en van streek naar streek. Nu zijn droge jaren voor deze dieren gunsti ge omstandigheden om zich uit te breiden Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en.... doen wonderenI Een belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is „synergismus". Hiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in Chefarine, ,4"-elk afzonderlijk al beroemd- werken tezamen nog beter. Ze helpen vaak ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen I en pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. 20 tabl. 10.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. 13,50 In het algemeen wordt bij het bereke nen van de loonbelasting over uitkeririgen krachtens de ziektewet, de Ongevallenwet de Werkloosheidswet de dagloontabel gebruikt. Bij uitkeringen ingevolge de ziektewet en de Ongevallenwetten is de dagtabel echter slechts van toepassing voor zover de uitkeringen betrekking heb ben op gedeelten van weken. Dit heeft de staatssecretaris van Financiën, de heer Van den Berge, onder meer geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid de heer Bakker (C.P.N.) Het toepassen van deze dagtabel leidt voor degenen die in bedrijven met een vijfdaagse werkweek werken en voor wie bij de berekening van de uit te keren bedragen een hogere daguitkering wordt aangehouden dan voor werknemers die zes dagen per week werken, tot een hogere inhouding van loonbelasting dan bij de laatste werknemers. Er zijn maatregelen genomen om dit te voorkomen door het openen van de mo gelijkheid een dagtabel te gebruiken die gebaseerd op de vijfdaagse werkweek. Deze tabel is reeds samengesteld. Overleg met de Sociale Verzekeringsraad heeft er toe geleid dat het inhouden van loonsbe- lasting op de uitkering voor betrokken werknemers zo spoedig mogelijk volgens deze nieuwe tabel zal geschieden. en te verspreiden. De prachtige, zonnige zomer van 1959 was wel zeer ideaal om dit te bevorderen (slechts 610 mm neer slag en ongeveer vierhonderd zonuren méér dan normaal!). Helaas ging deze toestand gepaard met de verspreiding van een nieuwe ziekte van het aardappelgewas, namelijk het „Y-virus". Dit bestond reeds in Duitsland en breidde zich dank zij de bladluizen snel over onze oostgrens uit. Vol spanning wachtte men de oogst in 1960 af. Aan de ene kant was deze slecht. Niet alleen was er veel ziek en rot in de aardappelen tengevolge van het vocht, maar daarenboven moesten in de late herfst vele hectaren zonder meer worden ondergeploegd. Men had ze noch met de machine noch met mankracht kun nen rooien. Ook werd toen in vele velden geconstateerd, dat het gewas met het Y-virus was besmet. Dat desondanks de oogst tóch hier en daar nog meeviel, is eveneens aan de regentijd te danken. Aardappelen vragen namelijk vocht om een goede oogst te krijgen en dit was er in het afgelopen jaar overvloedig. Wat zal 1961 brengen? Er zijn echter landbouwdeskundigen, die zich vol zorg afvragen hoe de oogst in 1961 zal uitvallen wanneer de weersomstandig heden normaal of droog zullen zijn. Het gevaar bestaat, dat de door het Y-virus aangetaste percelen een oogst zullen ople veren van kleine knolletjes, waar nog bij komt de ervaring in Duitsland heeft dit al bewezen dat de nieuwe ziekte moei lijk is te bestrijden. Gezien het gevaar, heeft men in 1960 gecontroleerd of de vatbaarheid der aard appelrassen onderling verschilt. Hierbij kwam men tot opmerkelijke ontdekkingen. In de rassenlijst voor landbouwgewassen is gepubliceerd, dat sommige rassen zeer vatbaar voor het Y-virus zijn, zoals de eersteling, de Koopman's blauwe en de eigenheimer. Andere rassen kwamen er heel goed af en dan is er nog een aantal dat tot de „middengroep" behoort. Ook in dit verband is aan de boeren de grootste voorzichtigheid geadviseerd, wanneer zij pootgoed van eigen teelt, behorend tot een vatbaar ras, willen gebruiken. Dit alles behoort tot de voorjaarspro blemen van de bewoner van het platte land. Hoe de dreiging zich zal ontwikke len, valt niet te zeggen, want de „weer profeten op lange termijn" spreken elkaar vierkant tegen. Er zijn er, die beweren dat de komende zomer nat zal worden anderen daarentegen voorspellen droogte, zon en warmte. Wie krijgt gelijk? Want hiervan hangt het af op welke wijze de plaag, die zich in het droge en warme jaar 1959 verspreidde en die door de natte zomer van 1960 werd onderdrukt, zich dit jaar zal openbaren. Prinses Irene zal, zoals reeds is bericht, op 13 april in Boskoop de tentoonstelling „Flora Nova 1961" openen. De Vereniging voor Boskoopse Culturen bestaat dan hon derd jaar. Op deze expositie zullen nog niet eer der geëxposeerde creaties van de Bos koopse boomkwekerijen worden getoond. Rhododendrons en azalea's vormen de hoofdschotel, maar ook andere nieuwe sierheesters, rozen, clematis en coniferen, zullen er te zien zijn. Het is honderd jaar geleden, dat de eerste azalea mollis uit zaad in Nederland werd gewonnen. Op de tentoonstelling zullen onder meer de kweekresultaten te zien zijn, die door se lectie en hybridiseren met deze oude klein- bloemige azalea werden bereikt. De te ex poseren soorten zijn niet bedoeld voor de bloemenhandel, maar uitsluitend voor het beplanten van tuinen en parken. De expositie zal duren tot en met zater dag 22 april. Een 39-jarige hulpkassier uit Rotterdam heeft bekend gedurende ongeveer vier jaar een ijzerwarenhandel aan de Cool- haven wekelijks voor 150.— te hebben benadeeld. Totaal zou hij meer dan 30.000 hebben verduisterd. Van het geld heeft hij heel royaal geleefd. Hij hield er een auto op na en at vaak in restaurants. Hij was belast met de verkoop a contant van goederen uit het magazijn. Het ontvangen geld moest hij aan de kassier afdragen. Door het vervalsen van kassabonnen kon hij geld achterhouden. Op Schiphol heeft de rijkspolitie zich enige dagen bezig gehouden met de myste rieuze verdwijning van een koffertje met 22.000 aan juwelen. Eerst werd het open gebroken koffertje teruggevonden, echter zonder juwelen, en later trof men de ju welen in een papieren zak aan in een prul- Iemand, die in de kamer van de K.L.M.- bedrijfsbeveiliging stond. De dader moet deze zak door een openstaand raam in de prullemand geworden hebben. Aange nomen wordt dat hij bang is geworden voor ontdekking en zich op deze wijze van de juwelen heeft willen ontdoen. Een Haagse dame die met het K.L.M.- iijntoestel uit Milaan op Schiphol arriveer de, bemerkte in de aankomsthal dat van haar vier koffers, die in het vrachtruim van het vliegtuig vervoerd waren, de klein ste ontbrak. Daar vermoed werd dat dit koffertje nog in het vliegtuig stond, werd een K.L.M.-employé naar de machine ge stuurd. Hij keerde terug met de medede ling, dat hij niets had kunnen vinden. De rijkspolitie en de K.L.M.-bedrijfsbeveili- ging werden ingeschakeld, maar het kof fertje bleef onvindbaar. De volgende dag werd het echter ontdekt. Het stond achter een gordijn in het vliegtuig uit Milaan, dat de avond tevoren een hangaar was binnengetrokken. Het was opengebroken en behalve enkele toiletartikelen zat er niets meer in. Het onderzoek werd voort gezet en de rijkspolitie hoorde alle em ployés, die die avond dienst haddën gedaan, alsook de bemanning van het vliegtuig. De dief en de juwelen bleven onvindbaar. Een dag later trof echter een lid van de K.L.M.-bedrijfsbeveiliging in de prulle mand een papieren zak aan, die tot zijn verbazing de verdwenen juwelen bevatte. De Haagse dame was uiteraard zeer ver heugd toen zij ervan op de hoogte werd gesteld dat haar kostbaarheden terecht waren. Maar voor de politie is de zaak daarmee nog niet rond. Advertentie B. en W. van Amsterdam stellen de ge meenteraad voor de crematoriumvereni ging Nederland verlof te verlenen tot het oprichten van een crematorium in de ge meente Amsterdam. Dit crematorium zal te zijner tijd verrijzen in de Lutkemeer- polder in het uiterste westen van de stad. Nadat het verzoek van de crematoriumver eniging door B. en W. ter openbare ken nis was gebracht, zijn geen bezwaren, ont leend aan opvattingen omtrent de gods dienst, bij het gemeentebestuur binnenge komen. Daarom adviseren B. en W. de gemeenteraad het gevraagde verlof te ver lenen. In Den Haag is op 89-jarige leeftijd over leden mevrouw M. E. H. Sandberg-Geis- weit Van der Netten, oprichtster van het Museum voor Ouders en Opvoeders te Rotterdam en van de vereniging Kinder verzorging en Opvoeding te Rotterdam. Voorts is zij redactrice geweest van het tijdschrift „Ons Gezin". Haar maatschappelijke activiteiten be gonnen in 1898, toen zij na een bezoek aan de nationale tentoonstelling Vrouwenbelan gen een open brief schreef aan moeders en allen, die zich voor kinderopvoeding intresseerden, omdat het haar was opge vallen, dat deze tentoonstelling nauwelijks aandacht aan het probleem van de opvoe ding besteed had. Van 1899 verzorgde zij de rubriek Opvoeding en Hygiène in het Tijdschrift voor Maatschappelijk Werk. In 1911 stichtte zij het nationale reizende Mu seum voor Ouders en Opvoeders, dat nog voortbestaat in het Landelijk Voorlich tingscentrum voor Ouders en Opvoeders. In 1917 stichtte zij tesamen met prof. dr. B. J. Kouwer de Vereniging tot Bevor dering van het Onderwijs in kinderver zorging en Opvoeding, welke ten doel had leidsters te vormen. Van 1934 tot 1950 is mevrouw Sandberg redactrice geweest van „Ons Gezin", het maandblad van de Commissie inzake Huis houdelijke en Gezinsvoorlichting. Afscheid W. H. Kromhout. Per 1 april is aan de secretaris van de Raad van Be stuur voor de Zeevaart, de heer W. H. Kromhout, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd op de meest eervolle wijze ontslag verleend. De heer Kromhout, die koopvaardij-officier bij de Holland-Amerika Lijn is geweest, begon zijn werkzaamheden bij het secretariaat van de toenmalige Bond van Werkgevers in de koopvaardij. Na de oorlog werd hij secretaris van de Raad van Bestuur voor de Zeevaart. Transporteur-diploma. Het hoofdbe stuur van de Algemene Verladers- en Eigen Vervoerders Organisatie (E.V.O.) heeft besloten een examen in te stellen ter verkrijging van een diploma „expeditie- en transport binnenland". Dit diploma is bedoeld als bewijs, dat toekomstige expe ditie- en transportchefs over een toerei kende vakkennis beschikken als basis voor hun verdere vorming in de praktijk. Jhr. E. N. van Lennep overleden. Op 61-jarige leeftijd is te Bridgewater (V.S.) overleden jhr. E. N. van Lennep, voorma lig consul-generaal voor Nederland in de Verenigde Staten. Jhr. Van Lennep ging in 1938 naar de Verenigde Staten, na voor dien werkzaam te zijn geweest bij de Ko ninklijke Shell in Nederland. Oude kerk wordt gesloopt. De uit het begin van de zeventiende eeuw daterende kerk van Dubbeldam verkeert in een zo slechte staat, dat de kerkeraad van de Hervormde Gemeente het niet verant woord acht haar te doen restaureren. De raad heeft dan ook aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voor deze kerk, die op de monumentenlijst staat, een sloopvergunning gevraagd. De minister heeft deze vergunning verleend. In de kerk staat een preekstoel, die ver sierd is met symbolische voorstellingen van de vier jaargetijden. Deze kansel da teert van 1773. Demping gaat niet door. De voorge nomen demping van een sloot in Midden- Beemster, waarover het vorig jaar veel opschudding ontstond, gaat niet door. Het Polderbestuur, dat tot deze demping had besloten, ondervond zeer veel tegenkan ting, o.a. van de Bond Heemschut. De demping werd „een dolksteek in het hart van Nederlands mooiste polder" genoemd. Gedeputeerde Staten van Noordhollend wezen de bezwaren af, maar „Heemschut" ging in beroep bij de Kroon. De Kroon heeft thans beslist, dat demping het land- schapsschoon zou aantasten. Overvallers gepakt. Op 13 maart deed een Hagenaar aangifte bij de politie dat hij door vier jongemannen in het Haagse Bos was overvallen. Omdat hij maar dertig cent op zak had voor de bus naar huis, lieten de jongens hem gaan. De politie heeft thans de jongens, een van 20, een van 19 en twee van 16 jaar aangehouden. Zij bekenden de overval te hebben ge pleegd. Tevens bekenden zij een tweede overval waarbij zij onder bedreiging met een mes een man 20.— wisten af te per sen. Van deze overval was bij de politie geen aangifte gedaan. llllttlHtinillHIIlHltlHUHHltllllllHIHIIIIIIIIIItllllllllllllllllllllllllllimr Het K.N.M.I. deelt mee: Een hogedruk- gebied bij de ingang van het Kanaal trekt langzaam naar het zuidoosten naar Frankrijk. Tegelijkertijd ontwikkelt zich bij IJsland een depressie die vermoede lijk naar de zuidpunt van Noorwegen zal koersen. De depressie voert wat zachtere lucht aan die morgen Nederland zal bin nenstromen. Op de nadering ervan gaat de bewolking toenemen, waarbij plaatse lijk ook wat lichte neerslag kan vallen. Deze bewolking zal de komende nacht in een groot deel van het land nachtvorst tegengaan. In het zuidoosten van het land is het nachtvorstgevaar echter nog niet ge heel geweken. De depressie zal de wind tijdelijk wat doen toenemen uit het wes ten. WEERRAPPOKTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. -3 a a Neerslag: laatste M uur. Den Helder zwaar bew. wnw 7 1 Ypenburg zwaar bew. w 8 1 Vlissingen zwaar bew. zw 8 0 Eelde regenbui w 6 0 De Bilt zwaar bew. w 8 1 Twente zwaar bew. wzw 8 1 Eindhoven zwaar bew. wzw 8 0,4 Zd-Limburg zwaar bew. zzw 8 0,2 Helsinki sneeuw wnw 4 1 Stockholm half bew. nw 6 0 Oslo licht bew. nnw 4 0 Kopenhagen licht bew. wnw 5 1 Aberdeen zwaar bew. w 6 0,5 Londen zwaar bew. w 10 0 Amsterdam zwaar bew. w 8 1 Brussel geheel bew. zzw 9 Luxemburg zwaar bew. w 9 0 Parijs half bew. windst. 12 0 Bordeaux onbewolkt no 15 0 Grenoble onbewolkt nnw 15 0 Nice half bew. n 16 0 Berlijn zwaar bew. nw 7 1 Frankfort half bew. z 10 0,1 München zwaar bew. wnw 8 2 Zürich zwaar bew. windst. 10 Genève zwaar bew. windst. 14 0 Locamo half bew. zo 21 0 Wenen onbewolkt wnw 10 5 Innsbruck sneeuw windst. 16 0,4 Athene onbewolkt windst. Rome onbewolkt windst. 19 0 Ajaccio onbewolkt zzw 16 0 Madrid onbewolkt n 22 0 Mallorca onbewolkt windst. 20 0 Lissabon onbewolkt n 24 Woensdag 29 maart Zon op 6.23 uur, onder 19.08 uur. Maan op 16.13 uur, onder 5.28 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 28 maart Hoog wate. 1.45 en 14.08 uur. Laag water 9.17 en 21.53 uur. Woensdag 29 maart Hoog water 2.31 en 14.45 uur. Laag water 10.08 en 22.36 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2