CVP bruskeert liberale coalitiegenoot Frans-Algerijns overleg zal op 7 april beginnen WERELDNIEUWS epeda slapen r 1000 BROEKEN! Van dag tot dag België5§ keus Toenadering tussen socialisten en rooms-katholieken in België Bonn betaalt niet voor Eichmanns verdediging Warschau-pact-Ianden confereren in Moskou Meningsverschillen en wantrouwen zijn wederzijds nog zeer groot Belgisch koninklijk paar in juli naar Londen ^PraatótoeL (n de griep-greep bent U lusteloos maar beslist niet machteloos neem Rheumin SIASAÜS 0p de DINSDAG 28 MAART 196 1 3 Vergeefse reddingspoging van terdoodveroordeelde Officieel bezoek aan het Brits koninklijk gezin WEEKABONNEMENTEN Maps Valk NIET LANGER ZOEKEN! Nu de beroering over de uitslag der Belgische verkiezingen enigszins bedaard is, wordt het duidelijker dat de verschui ving van politieke interesse in België een bedenkelijke kant heeft. Drie factoren zijn er, die op een minder gezonde politieke sfeer wijzen: de grote stemonthouding (ruim acht percent stemde blanco of bleef thuis), de winst van de communisten (drie zetels in de Kamer erbij en 65 percent méér stemmen dan in 1958) en de winst van de Vlaamse extremistenbeweging „De Volksunie", die vier zetels won en 75 per cent meer stemmen kreeg dan bij de vo rige verkiezingen. Deze drie verschijnselen wijzen onte genzeggelijk op een toenemende verzets mentaliteit tegen de bestaande parlemen taire orde, die de laatste tijd aan twee ernstige kwalen is gaan lijden. In de eerste plaats slaagde de vorige regeringscoalitie er niet in, haar politiek te rechtvaardigen en tijdens de verkiezingsstrijd keerden de liberalen zich zelfs tegen de C.V.P., waar door het kiezerscorps in verwarring werd gebracht. Ten tweede slaagden de socia listen erin, het parlementaire prestige te beschadigen door hun onbesuisde sta kingsactie. Daar komt nog bij, dat de tegenstelling tussen Vlaanderen en Wallonië de laatste jaren geleid heeft tot een met terroristi sche tendenzen geladen strijdlust, die aan weerskanten de grenzen van de gezonde nationale verscheidenheid uit het oog ver liest en de verschillen van aard en opinie tot onverzoenlijke vijandschap wil maken. Een verschuiving naar de extreme linkse en nationalistische kant zoals die bij deze laatste verkiezingen zo duidelijk heeft plaatsgehad is in feite achter de scher men van een stembusuitslag nog ernstiger en ingrijpender dan in stemmenaantallen tot uiting komt. In een land als België, dat een uitgesproken levensbeschouwelijke binding aan de politiek kent, werkt deze binding op het laatste moment altijd nog wel remmend op een dreigend radicalis me. Doch de tendens van de verschuiving doet het ergste vrezen voor de komende regeringsperiode, die zal moeten afreke nen met de splijtzwammen of anders de kans loopt de uitersten in het zadel te helpen. In deze situatie hebben de socialisten een dubbele rol, die zowel op het gebied van de maatschappelijke als van de geweste lijke tegenstellingen van belang is. In hun rijen immers woekert zowel het taaige vecht (wortelend in de toenemende vijand schap tussen de gewesten) als de sociale strijd. Een synthese tussen de socialisti sche groeperingen zou een synthese tus sen de nationale tegenstromen betekenen, althans op het hoogste niveau van de re- geringspolitiek. Vandaar, dat de tegen woordige situatie als vanzelf roept om een sterke socialistische leider. Paul Henri Spaak heeft er geen twijfel over laten bestaan, dat hij bereid is met de C.V.P. een nieuwe regering te vormen, mits de parlementaire en sociale hervor mingen van zijn programma zullen kun nen worden geaccepteerd. Hij heeft aan prestige ingeboet door de gebeurtenissen in december, ofschoon niet gebleken is dat hij het eens was met de ontwrichtingspo gingen van de fanatici in de Waalse ran gen van zijn partij. Doch zijn programma lijkt gericht op een voorkoming van der gelijke uitspattingen, die volgens de ver kiezingsuitslagen ook niet de instemming van de meerderheid der arbeiders hebben gehad. Het opnemen van een vertegenwoordi ger der Vlaamse Volksunie in het nieuwe kabinet zou een tactische manoeuvre zijn om de van die kant dreigende ondergra ving te stoppen. De mogelijkheid dat deze partij liever in de oppositie blijft is echter niet onwaarschijnlijk Spaak zal ongetwijfeld ongerust zijn over de verschuiving naar de uitersten, die im mers niet in de laatste plaats een gevaar voor de socialistische eenheid vormt. Dat hij als uiteindelijke oplossing voor België het federalisme prefereert, heeft hij nooit direct kenbaar gemaakt, doch dat deze vorm van nationaal samenleven ten slotte het ook voor de socialistische idealen nood lottige Waals-Vlaamse gevecht tot een wa penstilstand zou brengen, zal ook hij moei lijk meer kunnen voorbijgaan. Een nieu we regering met Spaak als voorman of als een der voormannen is het voor lopige toekomstbeeld, dat ook niet-socia- listen in België waarschijnlijk als het meest waarschijnlijke aanvaarden. Advertentie direct BRUSSEL (ANP) Terwijl Koning Boudewijn maandagmiddag reeds is be gonnen met zijn gebruikelijke raadple gingen alvorens over te gaan tot het aanwijzen van een kabinetsformateur en de Belgische bladen ieder op eigen wijze de geleden nederlaag of behaalde over winning in de verkiezingen tracht uit te leggen, hebben de Belgische politieke leiders verklaringen afgelegd over hun tactiek bij de komende onderhandelingen om België een nieuwe regering te geven. Opvallend daarbij is de aanval, die C.V.P.-voorzitter Lefèvre maandag heeft gedaan op de liberale cooalitie-partners va'n de afgetreden regering-Eyskens. „De liberalen hebben zich tweeën half jaar trachten te onttrekken aan de verantwoordelijkheden, die zij in de re gering met de C.V.P. moesten aanvaar den", zo zei hij. „Zelden ook is een partij door een bondgenoot zo aangevallen als de C.V.P. door de liberale partners in de verkiezingsperiode". Over de mogelijkheid van een voortzetting van de rooms-katho- liek-liberale coalitie merkte Lefèvre op: „Voor de C.V.P. is het regeringsprogram van het grootste belang. Op grondslag daarvan zullen wij zeggen met wie wij re geringsverantwoordelijkheid zullen aan vaarden". De onder-voorzitter van de Belgische so cialistische partij, VanEynde, onthield zich in een vraaggesprek voor radio-Brussel van enige onaangename opmerking jegens de C.V.P., die hij tijdens de parlementaire behandeling van de „Eenheidswet" in de cember van vorig jaar bijzonder fel heeft aangevallen. „De verhoudingen zijn als gevolg van de verkiezingen weinig veran derd", zo zei hij, „doch een voortzetting van de rooms-katholiek-liberale coalitie is niet meer mogelijk. De socialisten zijn be reid verantwoordelijkheden voor het lands bestuur op zich te nemen". Beminnelijke tegenstanders De heer Lefèvre zei, dat de „Eenheids- wet" waartegen de socialisten een hef tige campagne hebben gevoerd „even tueel kan worden vervangen door een fi- nancieel-economische politiek op lange ter mijn". In antwoord op vragen verklaarde Spaak, wiens terugkeer in de socialisti sche gelederen op de Brusselse kieslijsten geen winst te zien gaven in vergelijking met 1958, dat „zijn voorkeur" tijdens de verkiezingscampagne duidelijk genoeg was gebleken. Dat de meningen in de C.V.P. overigens niet onverdeeld zijn over een eventueel samengaan met de socialisten blijkt uit Rheumin - tabletten helpen snel, zeker en bovendien veilig! Ook door de gevoelige maag uitstekend te verdragen. 20 tabletten 63 et Een Brocades - product, dus: vertrouw er opl Het Westduitse ministerie van Buiten landse Zaken heeft opnieuw met nadruk verklaard dat de Westduitse regering de kosten voor de verdediging van Adolf Eichmann in het proces in Israel niet voor haar rekening wil nemen. Eichmanns ver dediger, dr. Robert Servatius, heeft tegen de Westduitse regering een eis tot betaling van die kosten ingesteld. De behandeling daarvan begint op 4 april in Keulen. De woordvoerder van het Westduitse ministerie stelde dat Eichmann geen recht op bescherming in rechte kan doen gel den daar hij een verdediger zijner keuze van de staat Israel toegewezen heeft ge kregen. Van het ministerie kan geen rechtsbescherming verlangd worden in zake misdaden van het Derde Rijk of lou ter strafrechtelijke vergrijpen en Eich mann is uitsluitend van strafrechtelijke misdaden beschuldigd, aldus de woord voerder. Verder is officieel meegedeeld dat de bondsregering dr. Gerhard Von Preu- schen, een jurist uit Wiesbaden, als waar nemer naar het proces in Jeruzalem zal zenden. Hij kent de verhoudingen uit de nazi-tijd uit eigen ondervinding, aldus de woordvoerder. Hij werd in 1945 als lid van een verzetsgroep tot achttien maan den tuchthuis veroordeeld (UPI) ^e medewerker van Servatius, Dieter Wechtenbruch, is uit Jeruzalem in West-Duitsland aangekomen met de op dracht getuigen a décharge te vinden ten behoeve van Eichmann. „Het vinden van getuigen a décharge in Duitsland, die in Israel verklaringen wil len afleggen ten gunste van Eichmann, zal niet makkelijk zijn. Maar we zullen ze vinden", aldus Wechtenbruch. De verdediging werkt hard, zei Wechten bruch, maar beschikt slechts over drie mensen die de documenten kunnen bewer ken, terwijl de aanklager op een mede werker meer of minder niet hoeft te let ten, zo merkte hij op. De Israëlische advokaat Aryeh Bezn-Tov heeft gezegd dat alle Israëliërs op de dag dat Eichmanns proces begint (11 april) een geel lapje of een gele „Joden ster". moeten dragen ter herdenking van de Joodse slachtoffers van de nazi's. MOSKOU (Reuter) Vandaag is in Moskou de politieke commissie van het verdrag van Warschau bijeengekomen om kwesties van gemeenschappelijk belang te bespreken, zoals officieel is meegedeeld. Met uitzondering van Albanië hebben al le acht aangesloten landen delegaties van partij- en regeringsleiders, alsmede minis ters van Buitenlandse Zaken en van De fensie naar Moskou gezonden. De Albaan- se delegatie staat onder leiding van een lid van het politieke bureau, Bekir Baluku. Buiten-Mongolië, Noord-Korea, Noord- Vietnam en communistisch China zijn ver tegenwoordigd door waarnemers. Ongetwijfeld zullen behalve de situatie in Laos de kwesties Berlijn en Duitsland ter sprake komen. Voorts acht men het niet onmogelijk dat wordt gesproken over eventuele terugtrekking van de Sovjet troepen uit Hongarije. De Hongaarse mi nister van Defensie, luitenant-generaal La- jos Czinege, is als enige vergezeld door twee hooggeplaatste officieren. Twee maanden geleden leidde hij het bezoek van een militaire delegatie aan de Sovjet-Unie. een mededeling, dat de leden van de pro vinciale raad van Brabant van de C.V.P. en de liberalen hebben besloten „tot een bondgenootschap op het provinciale vlak". Deze samenwerking is van belang voor de aanwijzing van de door de raadsleden te kiezen leden van de senaat. In Brabant is in deze kwestie altijd samengewerkt tus sen rooms-katholieken en socialisten. De minister van Economische Zaken uit het afgetreden kabinet-Eyskens, Vander- schueren, vertolkte een stroming in de liberale partij door te wijzen op de nood zaak van een drie-partijenregering ter op lossing van de Belgische moeilijkheden. „De enige andere mogelijkheid is een rooms-katholiek-socialistische coalitiere gering". voegde hij hier aan toe. Verbolgen liberalen Van liberale zijde is maandag fel ge reageerd op het feit, dat een zetel in de Kamer en een zetel in de Senaat verloren gingen, hoewel de liberale partij enige tienduizenden stemmen winst hebben ge boekt. Het opmerkelijke feit heeft zich in derdaad voorgedaan, dat 134.000 stemmen in vier provincies voor de liberalen geen enkele zetel hebben opgebracht, terwijl de communistische partij met een zij het iets grotere winst hun zetelaantal in de Kamer met drie zag vermeerderen. De liberale partij had de gevolgen van het Belgische kiessysteem zien aankomen. Vergeefs heeft zij echter getracht een hervorming van het systeem nog voor de verkiezingen doorgevoerd te krijgen. In vele commentaren is men het er overigens over eens, dat de stembusuitsla gen de situatie in de Belgische politiek eerder hebben bemoeilijkt dan opge klaard. In Brussel wordt in ieder geval een oplossing van dit vraagstuk binnen enkele dagen niet verwacht. Advertentie CALVÉ SLASAUS PARIJS, (Reuter) In welingelichte Boumendjel aangestipt, die met grote na- kringen te Parijs verwacht men dat pre sident De Gaulle voor het begin van de Frans-Algerijnse besprekingen in Evian via radio en televisie een toespraak tot het Franse volk zal houden. De laatste maai sprak hij op 6 januari voor het re ferendum over de toekomst van Algerije. De datum voor de opening van de Frans- Algerijnse vredesonderhandelingen, zo meldt onze correspondent is nu dan ein delijk vastgesteld op vrijdag 7 april. De Algerijnse deputatie, waarvan de leider en de leden nog deze week in Tunis defi nitief zullen worden aangewezen, zal zich vestigen in Genève, waar het gebouw van het internationale perscentrum tot haar beschikking wordt gesteld. De Algerijnen zullen dagelijks de reis heen en weer Ge- nève-Evian per helikopter afleggen. De vlucht over het meer van Genève duurt een kwartier. Een Zwitserse woordvoer der heeft meegedeeld dat de Algerijnse delegatie in Zwitserland openbare ver klaringen mag afleggen en persconferen ties mag houden. Wanneer de officiële datum, die giste ren bijna gelijktijdig in Tunis en in Parijs bekend werd gemaakt, het einde inluidt van de vrees de conferentie steeds verder te zien uitgesteld, dan hebben zich intus sen ook wel weer verschillende nieuwe tekenen voorgedaan die bewijzen dat de meningsverschillen en vooral het wantrou wen, tussen de beide partijen nog lang niet verdwenen zijn. Nadat de Franse minister voor Alge rije Louis Joxe gisteren officieel liet we ten dat hij tijdens de onderhandelingen met het F.L.N. ook voortdurend voeling zou blijven houden mgt andere vertegen woordigers van het Algerijnse volk en in het bijzonder hun Kamer- en gemeente raadsleden, kwam prompt in Tunis een woordvoerder van Ferhat Abbas verkla ren dat zijn regering zich als de uitslui tende vertolkster van de verlangens en as piraties van het Algerijnse volk zou blij ven beschouwen. Niettemin had Parijs nadrukkelijk van consultatie en niet van onderhandelingen met die overige Alge rijnse belanghebbende partijen gerept. Aan de andere kant is het evenmin erg duidelijk wat de Franse regering ver wacht van deze beraadslagingen waar voor de leider van het M.N.A., de belang rijkste rivaal van het F.L.N. Messali Hadj zich in Evian zou willen installeren. Het weekblad „Afrique-Action", dat als de officieuze spreekbuis doorgaat van de voorlopige Algerijnse regering, heeft vori ge week onthuld dat Parijs bij de voorbe sprekingen een drietal voorstellen had ge daan over garanties voor de Europese minderheid: een pachtcontract voor zes militaire steunpunten en het toetreden tot de franczone, waaruit impliciet kan blijken dat Frankrijk het F.L.N. reeds nu als de voorafschaduwing van de latere Algerijn se republiek beschouwt en bereid is als zodanig te behandelen. In dat licht gezien is het inderdaad moeilijk te begrijpen waarom Frankrijk zich naast het FLN, gelijktijdig ook nog met andere Algerijn se partijen en stromingen zou moeten be raden. Omstreden Sahara Een tweede, en nog gewichtiger, punt dat de ver verwijderde posites der beide partijen illustreert, werd gisteren even eens door de Algerijnse woordvoerder druk herhaalde dat de Sahara tot het Al gerijnse grondgebied behoort. Voor de Sahara zullen we met dezelfde onverzet telijkheid vechten als voor elk ander stuk van Algerije, zo waarschuwde Boumend jel. Van diezelfde Sahara heeft premier Mi chel Debré niettemin nog niet zolang ge leden getuigd, dat dit gebied een Franse schepping is die ten hoogste zijdelings bij de beraadslagingen met het FLN ter spra ke zou kunnen worden gebracht. Indien men echter ook voor ogen houdt dat de partijen aan de vooravond van el ke beslissende conferentie de neiging ple gen te vertonen hun standpunten te ver scherpen met het doel hun kruit pas rond de groene tafel te verschieten, dan be hoeft men het komende overleg misschien toch niet met een uitzonderlijke dosis pes simisme tegemoet te zien. Doch op een vlotte en snelle transactie zou men zich beter maar niet moeten voorbereiden. TUNIS, (Reuter) In Tunis is nog niets meegedeeld over de samenstelling van de Algerijnse delegatie. Een woord voerder van de „voorlopige regering" zei maandag dat de gezondheidstoestand van de vice-premier en minister van Buiten landse Zaken, Belkacem Krim, aanzien lijk is verbeterd. Indien Krim tegen 7 april in voldoende mate zal zijn hersteld, zal hij, naar men aanneemt, de Algerijn se delegatie leiden. De minister van Finan ciën, Ahmed Francis, is in de laatste tijd ook herhaaldelijk genoemd als kandidaat voor de leiding van de delegatie. CAIRO (UPI) Ahmed Boumendjel, de leider van de Algerijnse delegatie op het al-Afrikaanse Volkscongres in Cairo, heeft zondag met klem gezegd dat de oorlog in Algerije nog geenszins achter de rug is. Andere opofferingen zullen nodig zijn voor een algehele overwinning is bereikt", zo verklaarde Boumendjel in een redevoe ring tot het congres. (Van onze correspondenten) LONDEN Er heeft zich in Groot- Britannië een uniek geval voorgedaan, na melijk van een terdoodveroordeelde, die tegen iemand een aanklacht wegens smaad heeft ingediend. De man in de dodencel is de 21-jarige Jack Day, die woensdag wegens moord zal worden opge hangen. De minister van Binnenlandse Zaken Butler weigerde hem gratie te ver lenen. De aanklacht is gericht tegen een inge zonden stuk van een journalist, tegenstan der van de doodstraf, in het weekblad „The Spectator". In dit stuk behandelde de schrijver een aantal gevallen van moord, met inbegrip van die waarvoor Day ter dood veroordeeld werd. In de brief wordt abusievelijk gezegd dat Day's vonnis al voltrokken is. Day klaagt dat deze fout suggereert dat zijn misdaad te ernstig was om gratie te kunnen over wegen. Hij zal zich echter niet kunnen redden door zijn actie tegen de journalist. Met de uitvoering van de executie is de aanklacht van de baan. LONDEN Koning Boudewijn en Ko ningin Fabiola zullen van 11 tot 14 juli een officieel bezoek aan Groot-Brittannië brengen. Zij zullen in Buckingham Pala ce logeren. Het Belgische koninklijke paar zal vier dagen in de Britse hoofdstad zijn, op uitnodiging van koningin Elizabeth. (UPI) Waarnemers zien de aankondi ging van dit bezoek als een bewijs dat de wrijving tussen de twee koninklijke fa milies definitief verdwenen is. De 'betrek kingen waren koel in de jaren na de twee de oorlog, toen Groot-Brittannië cri- tiek had geleverd op het besluit van Ko ning Leopold in mei 1940 te capituleren voor de Duitse troepen. In 1952 werd het besluit van Boudewijn de begrafenis van koning George niet zelf bij te wonen maar zijn jongere broer Albert te sturen, gezien als een bewijs dat Boudewijn de critiek op zijn vader niet was vergeten. De eer ste tekenen van toenadering werden zicht baar toen koning Leopold tijdens een onof ficieel bezoek aan Londen in 1956 door koningin Elizabeth op theevisite werd ge nood. In 1958 was prinses Margaret de gaste van de Belgische koninklijke fami lie toen zij de Wereldtentoonstelling in Brussel bezocht. Een jaar later was Bou dewijn, die golf speelde in Schotland, een dag bij de Britse koninklijke familie op bezoek te Balmoral. In december van het vorig jaar was prinses Margaret een offi ciële gaste bij het huwelijk van Boude wijn. 00000c000000(xx>>50000c000000000000000000500000c»00000(30p dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Onze Duitsers Mijn zonen hebben nog voor hun eind examen meer van Europa gezien dan mij misschien mijn hele leven lukken zal. Zo gauw ze de zwerfleeftijd bereik ten schoten ze al liftende zigzag over ons continent. Ze drongen door in Zweden en daalden af naar Spanje. Ze zwierven onge remd door moeders zorgen door de Pyre neeën. De Middellandse Zeekust raakte hun zonder mijn toedoen zo bekend als de straat waarin wij wonen. Zij halen zo tus sen neus en lippen door een keer aan dat ze verdwaalden langs het meer van Genè ve, iets dat ik maanden later pas te weten kwam. En dit alles verrichtten ze, zoals alle jongens van hun leeftijd, met een tent, een hap geld en het snel afgedwongen fiat van hun ouders. De vriendschappen die ze jaarlijks over hielden uit hun zwerftochten bestrijken het gebied tussen Finland en Gibraltar. En de meisjes uit de vreemde die hun, hardnek kig als alle meisjes, lang blijven schrijven zouden in foto's een liefelijk beeld van een Verenigd Europa geven. Op een keer nadat ze met veel lawaai en smurrie teruggekeerd waren van een van hun kleinere reisjes deelden ze mij mee, voordat ze met nog meer lawaai de badka mer instampten: „Morgen komen er een paar jongens met wie we gelift hebben". Ik ben op dat punt allang het overzicht kwijt geraakt. Ik. heb Denen, Engelsen, zelfs een Algerijn onder mijn dak gehad en me teruggetrokken op de laatste stelling van: „Als ik ze maar te zien krijg." Het bericht over de nieuwe jongens maakte me dus niet koud of warm vóór de tijd. Tot mijn zonen me de volgende mid dag nog even aankondigden: „Over een uur of zo komen ze, hoor. We stonden met ons alle liften in Bonn en werden tege lijk door dezelfde vrachtwagen groente export, grandioos, mam meegepikt naar Holland. De jongens komen uit Bonn zelf." „Wat?" zei ik. Ik schrok wakker. „Ze komen uit Bonn? Het zijn Duitse jongens?" „Ja" zeiden mijn zonen en een wreef zich grootdoenerig over zijn pas geschoren wang. „Zijn het Duitsers?" riep ik uit, in on middellijke afweer. Ik voelde me vol af weer stromen. „Maar jongens", herhaalde ik, „dat kan toch niet. Duitsers." De ene, die zich zojuist geschoren had, legde de hand van zijn wang voor zich op tafel met een gebaar van jong overwicht. „Deze jongens zijn zo oud als wij" zei hij, „de oudste van hen was een baby in de oorlog. Dit zijn ónze Duitsers, wij heb ben te maken met déze Duitsers. Niet met jullie Duitsers. Dat was jullie zaak." Nu had ik aldus kunnen denken: „Je hebt gelijk, jullie hebt te maken met an dere Duitsers" en aandoenlijk kunnen ver zuchten, in mijn binnenste of desnoods hardop: „Lieve jongens, ik hoop het voor jullie." Dit zou dan een mooi eind aan een lief verhaaltje zijn. Maar ik moet bekennen dat mijn gedachtengang anders was. Ruim veertig jaren hebben mijn ogen open ge maakt, wijdopen en mijn denken minder zoet. Ik dacht: „Je hebt gelijk, jullie hebt te maken met andere Duitsers. Wij moeten jullie niet beladen met ónze vijandigheid. Want jullie krijgen wellicht andere vijan den. En andere geallieerden". Advertentie Keuze uit meer dan OOK VOOR JONGENS Gen. Cronjéstraat 40-44 Haarlem Telefoon 54479 J Synagoge besmeurd. Op de synagoge en het gebouw van de Joodse Unie in de Argentijnse stad Mar del Plata zijn in de nacht van zondag op maandag ha kenkruisen en anti-semitische leuzen aangebracht. Ook werden de muren van deze gebouwen met teer besmeurd. Razzia Tijdens een razzia in Havana op tegenstanders van het regime van Fi del Castro, is een leider van het verzet tegen Castro, Armando Peralta ge naamd, doodgeschoten. Naar verluidt zijn ongeveer twintig personen opge pakt. Eisenhower. Ex-president Eisenhower heeft maandag verklaard, dat hij een tweede boek zal gaan schrijven, dat hoofdzakelijk zijn achtjarige president' schap behandelt en „de lessen die hier uit kunnen worden getrokken". Boven dien zal hij nog een aantal artikelen voor de Saturday Evening Post schrij ven. Zijn eerste boek, Kruistocht in Europa, heeft de Tweede Wereldoorlog tot onderwerp. Links-rechts. Zeer waarschijnlijk zal de Zweedse regering in de herfst van dit jaar een wetsontwerp indienen waarin zij voorstelt het verkeer, dat in Zwe den links is, voortaan aan de rechter zijde van de wegen te laten rijden. De Zweedse raad voor verkeer stelt een onderzoek in naar de hieraan verbon den kosten, die eerder geschat zijn op aanzienlijk meer dan een miljard kro nen. Men hoopt in september hierover Advertentie Wagemans Van Tainea NV Fabrikaat» *an Artifort meubelen en Epeda matrassen Berucht. Het F.B.I. heeft gisteren in Was- ington bekendgemaakt dat in Detroit een van de tien beruchtste misdadigers is gearresteerd. Het is de 48-jarige bende leider Thomas Viola, die wegens moord tot levenslange gevangenisstraf was ver oordeeld maar op 22 september jl. uit de gevangenis wist te ontsnappen. Israëlische spionagegroep. De Libanese veiligheidsdienst heeft bekendgemaakt, dat een Israëlische spionagegroep is ontdekt. De leider van het complot was zondag in Tyre, bij de Israëlische grens, gearresteerd en had bekend, dat zijn organisatie inlichtingen doorgaf over de Libanese en Syrische strijdkrachten. Maandag zouden nog vier leden van de groep gearresteerd zijn. Bewijs gevraagd. Het dorp Nattersheim in het Eifelgebergte heeft eindelijk ge mengd zwemmen in het plaatselijke zwembad toegestaan. Deze zomer zal de overwegend katholieke bevolking van het dorp gemengd kunnen zwemmen, vooropgesteld dat paren kunnen bewij zen dat zij getrouwd zijn. Anti-Amerikaans. Enige tienduizenden Por tugezen hebben maandagavond gede monstreerd voor de Amerikaanse am bassade in Lissabon. Amerika wordt in menging inzake de Portugese politiek voor de bezittingen in Afrika verwe ten. De ambassade meldde dat er geen slachtoffers zijn onder het personeel. De materiële schade bleef beperkt tot wat gebroken ruiten. Voor het overige lieten de demonstranten het bij scheld woorden. Hillary. De politie van Nepal heeft vorige week drie leden van de bergexpeditie van Sir Edmund Hillary gearresteerd, in verband met het feit dat zij zonder toestemming van de autoriteiten de Mount Amadablam hadden beklommen. De regering van Nepal heeft tegen de beklimming geprotesteerd en Sir Ed mund Hillary heeft als leider van de expeditie zijn verontschuldigingen aan geboden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3