Scandinavische auteurs profiteren van de bibliotheekpenning „DAG AMSTERDAM" opde|| kleintjes SP 975 Nederlandse auteurs geliefd in het noorden Thans 100.000 cursisten bij Openbaar Kunstbezit Verheugende activiteit van Jeugd en Muziek De Muziekinteracademiale Kostelijke foto'smaar geen spiegel van de hoofdstad PCIS T DINSDAG 28 MAART 1961 BEVRIJDT U FILM EN FILMWERELD „De Schouwspelers" in financiële impasse Muziek Nieuwe televisierubriek Wereldomroep naar nieuwe behuizing m „De Ringop 28 mei De radio geeft woensdag T elevisieprogramma IN SCANDINAVIë verschijnt veel bellettrie, dichtwerk en dergelijke, waarvan de uitgevers nimmer een lonende exploitatie kunnen verwachten. Jonge auteurs en andere debutanten vinden gauw een uitgever. De uitgevers wagen als het ware eerder een kans in de hoop een nieuw talent te ontdekken en aan hun uitgeverij te verbinden. Dat talent behoeft zich nog niet in het eerste boek te openbaren. Het doet zulks misschien in het tweede. Een actueel vraagstuk is dat der gemeenschappe lijke Noordse markt. Idealisten, als verenigd in de interscandinavische vereniging Norden een humane, moderne uitgave van het pan-Scandinavisme uit de vorige eeuw zouden willen, dat men in elk Scandinavisch land de auteurs uit het gehele noorden ging lezen zonder op een vertaling te wachten. Enkelen zouden zelfs de vertalingen willen afschaffen. DE BOEKHANDEL staat hier sceptischlijk dan collega's in andere landen. In- tegenover. De boekverkoper weet, dat hij veel tegenzin moet overwinnen om een boek in een andere taal dan die van de koper zelf, kwijt te raken niettemin gelukt dit nog wel eens omdat er door de interscandinavische huwelijken velen twee Noordse talen naast elkaar lezen. Het aantal vertalingen is echter nog groot, zij het minder groot dan uit bijvoorbeeld de angelsaksische talen. In het Deens verschenen (in 1958) 25 Noorse en 28 Zweedse boeken van de 507 vertalingen in totaal. In Finland kwamen 15 titels uit het Noors, 68 uit het Zweeds en 26 uit het Deens (van de 556). In Noor wegen 61 uit het Deens, 64 uit het Zweeds, 1 uit het Fins en 6 uit het IJslands van de 647; in IJsland 22 uit het Deens, 16 uit het Noors en 5 uit het Zweeds (van de 100). Nergens zijn de interscandinavi sche vertalingen dus in de meerderheid. Wel onder de vertaalde kinderboeken, maar dat ligt voor de hand. Er zijn in de laatste tijd in elk dezer landen uitgeverijen gekomen, die een boek meteen in meer dan één, soms in drie Noordse talen in eigen beheer publiceren. De bibliotheekpenning EEN ANDER OPNIEUW actueel pro bleem is dat der bibliotheekpenningen. In de meeste landen parasiteren de leesbi bliotheekhouders en hun klanten op de auteurs. Deze ontvangen ten hoogste een kleinigheid van dat ene exemplaar van hun boek, dat de bibliotheek aanschaft om het vervolgens door honderden te laten lezen. De auteurs, hoe veelgelezen ook, kunnen dikwijls niet met schrijven in hun onderhoud voorzien. Zij vormen een ver geten groep, die buiten alle loonronden pleegt te vallen. Jarenlang is in Scandinavië geijverd voor een bibliotheekpenning en deze wordt nu al een paar jaar geheven. Elke in heemse auteur ontvangt een klein bedrag van elk der uitleningen van zijn boek(en) indien het totaal boven een zeker mini mum komt. Daar wordt dus boek van ge houden en zo ziet men, dat grotere auteurs vaak het minimum niet halen terwijl po pulaire schrijvers, wier boeken evenwel meer geleend worden dan gekocht en vooral kinderboekenauteurs alle anderen met duizenden kronen slaan. Het streven naar de eerste plaats op de uitleningslijst is méér dan een financiële kwestie gewor den, dat begrijpt men wel. Een der meest gelezen vrouwelijke auteurs is Sara Lidman (in Nederland kwam onlangs haar „Claudette" uit). Zij komt uit het hoge noorden van Zweden en is vorig jaar naar Zuid-Afrika gegaan om er de zoeloe-taal te leren en rassen problemen te bestuderen (Um den Zulu zu verstehn muss man ins Land der Zulu gehn). Door haar gevangenneming wegens overtreding der rassen-wetten is zij der mate in het nieuws gekomen, dat het niet verwonderlijk zal zijn als Astrid Lindgren volgend jaar haar eerste plaats op de uit leningen-statistiek aan haar zou moeten afstaan. Zo hebben sommige auteurs het door dit jaarlijkse tantième minder moei- Advertentie van reumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuw pijnen. Neem daarvoor Togal, het middel bij uitnemendheid, dat kan baten, waar andere falen. Togal zuivert de nieren en is veilig voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.95, 2.40 en 8.88. Het bestuur van de Stichting Openbaar Kunstbezit maakt bekend dat thans het aantal ingeschrevenen op de radiocursus de 100.000 heeft overschreden. Hiermee is in deze sinds vijf jaar bestaande cursus voor kunstzinnige vorming een nieuw re cord bereikt, dat bijna 8.000 hoger ligt dan op dezelfde datum van het vorige jaar. Aan de 100.000ste cursist, zowel als aan de instelling die zich indertijd als aller eerste liet inschrijven, respectievelijk mej. L. H. Verbeek, Reguliersgracht 98, Amster dam en de Stichting Christelijk Nijver heids Onderwijs te Alphen a.d. Rijn zal dezer dagen een werk van een Nederlandse kunstenaar ten geschenke worden aange boden. Tevens heeft het Bestuur van Openbaar Kunstbezit ter gelegenheid van dit heug lijke feit een fonds gesticht, waaruit leer lingen van kweekscholen en de hogere klassen van middelbare scholen buiten de grote centra, in staat worden gesteld, door groepsreizen, onder deskundige leiding de vele Nederlandse museau te bezoeken om ons schone vaderlandse cultuurbezit beter te leren kennen. rJ De Italiaanse filmindustrie is boos en bezorgd omdat de regering een ontwerp van wet in behandeling heeft om de leef tijdsgrens voor jeugdige bioscoopbezoekers te verhogen van 16 tot 18 jaar. Indien deze maatregel van kracht wordt zal de op brengst voor bioscoopeigenaren sterk teruglopen, doordat zich in de leeftijds groep, die door het regeringsbesluit zou worden getroffen de meeste bioscoopbe zoekers bevinden, aldus het persbureau. Jaarlijks bedraagt de belastbare opbrengst aan recettes ruim 4,5 miljoen gulden. tussen geldt deze regel alleen voor de eigen auteurs en Zweedse schrijvers komen in Noorwegen, Denemarken en Finland niet aan hun trekken. Met de Deense, Noorse en Finse auteurs is het evenzo gesteld, dat zij evenals de Duitse, Engelse, Franse, Nederlandse en andere litteratoren geen leespenning uit het buitenland ontvangen. HET STREVEN BESTAAT nu echter om de bibliotheekpenning voortaan ook toe te kennen aan de schrijvers uit de Noordse buurlanden. Hetgeen voor vele vertaalden een nieuwe en wellicht aanzienlijke bron van inkomsten zal betekenen als het plan doorgaat. Nederlandse auteurs? Zeker, die zijn er ook en verschillende behalen grote oplagen in Scandinavië. Voor een deel van het boekenkopende publiek is een nieuwe Hans Martin iets, waar men reik halzend naar uitziet. Ten minste een van zijn Scandinavische uitgevers pleegt zijn blijdschap over de komst van een nieuwe Martin te uiten door affiches op de re clamezuilen. Kom daar thuis ereis om! Ook mevrouw Van Nijnatten-Doffegnies, Jan den Hartog, Willy Corsari en Johan Fabricius kunnen op een dankbare lezers kring rekenen en wij menen, dat al hun werken in de meeste Noordse talen zijn verschenen. De advertenties voor boeken in de dagbladen zijn zo groot als „bij ons" alleen de warenhuizen en de benzinever kopers zich veroorloven kunnen. DOOR ANDEREN weer wordt Den Doolaard geprefereerd al is hij niet zo be kend als eerstgenoemde favorieten. Voorts ziet men de werken van dr. Paul Julien en Anthonie van Kampen wel in de boek winkels liggen, terwijl de uitgevers in het hoge noorden nu en dan ook niet uit de weg gaan voor Hella Haasse, Pierre Du bois, Albert Helman, Simon Vestdijk, Ma ria Dermoüt, Marnix Gijzen en prof. Bou- man. Maar dit is steeds tijdelijk, met één losse titel, niet met het gehele oeuvre. Van de kinderboekenauteurs ziet men me vrouw Rutgers van der Loeff-Basenau en Annie M. G. Schmidt achter de ruiten. Voorwaar een succes in deze landen, die exquise kinderlitteratuur voortbrengen met export naar de gehele wereld. De jonge afdeling Haarlem van de ver eniging „Jeugd en Muziek" ontplooit een verheugende activiteit. Enige tijd geleden kon Dieuwke Schreuder als het honderdste lid van de afdeling worden ingeschreven en sindsdien is het ledental opnieuw be langrijk toegenomen. Verleden week dinsdag sprak Jan Mul voor de Haarlemse leden over de proble men van de componist, die de opdracht krijgt om filmmuziek te schrijven en ver toonde daarbij als belangwekkende toe lichting de films „En de zee was niet meer", Rembrandt" en ,Glas" van de cineast Bert Haanstra. Maandag verzorgden enige leden van de afdeling zelf een muziekavond, die voor talrijke medeleden en belangstellenden ge houden werd in het clubgebouw van het sportterrein aan de Kleverlaan. Een interessant programma had men hiervoor kunnen samenstellen, in hoofd zaak met romantische werken, maar ook moderne muziek was vertegenwoordigd, speciaal met een Rondo voor piano van Belé Bartók. Ineke Don leidde de reeks voordrachten in met de uitvoering van „Papillons" op. 2 van Robert Schumann. Ideaal zou het ge weest zijn, wanneer zij had kunnen be schikken over een goede vleugel, maar met de noodgedwongen aanpassing aan de beschikbare piano kon zij toch een prij zenswaardig, van belangrijke technische beheersing en muzikaliteit getuigend resul taat boeken. Van Kees van Pinxteren hoorde men een uitnemend opgebouwde, muzikaal ge laden vertolking van de Rhapsodie op. 79 No. 2 van Johannes Brahms en hierna nog een knappe voordracht van het reeds genoemde Rondo van Bartók. Een genoegen was het te luisteren naar de jonge Jan Pieter van Houwelingen, die met „Schwung" en gaaf drie klankrijke dansen van Jurriaan Andriessen speelde. De vierde pianist op deze avond, Han de Vries demonstreerde een vaak verbazing wekkende virtuositeit met de uitvoering van het Scherzo in e van Felix Mendels sohn Bartholdy en van de veeleisende Etude de concert van Gabriel Pierné. Een verrassend intermezzo in de reeks pianowerken was de Suite voor drie fluiten van Alexander Tansman, aantrekkelijke muziek van een mooie klankbewerking en vaak opvallend door een karakteristieke ritmiek. In de Elegie en de Aria van deze suite klonken de drie fluiten bespeeld door Bonno Hylkema, J. W. Steffelaar en Frits van Rappard ais een klein orgeltje met een gevoelige intieme klank. De compo nist heeft het de uitvoerders van zijn werk niet gemakkelijk gemaakt. Dit bleek wél duidelijk uit de uiterst kwetsbare fuga aan het slot. De muziekavond werd beëindigd door de De uitslagen van de in Leiden gehouden Muziek-interacademiale ter gelegenheid van het vijfde lustrum van „Collegium Musicum" luiden als volgt: eerste prijs voor orkest het Leidse studentenmuziekge zelschap „Sempre Crescendo" voor de uit voering van het concerto grosso opus 3 nr. 2 van Antonio Vivaldi. De tweede prijs voor orkest: het Utrechts Studentenorkest met het Brandenburgs Concert nr. 4 van J. S. Bach. De eerste prijs koor a-capella verwierf het Utrechts Studentenkoor voor koorwer ken van Orlando di Lasso, Sweelinck, Toe bosch, Hillen, Strategier en De Nobel. De tweede prijs was voor het Leids studenten zangkoor „Collegium Musicum' met de Missa Confessor van Palestrina. Het Utrechts Studentenkoor en Orkest ontving een eerste prijs voor Bach's Gloria uit de Hohe Messe; de tweede prijs werd toegekend aan het Leids studentenzang koor en -orkest Collegium Musicum voor De eerste glimlach uit „Drieluik" van Ig nace Lilien. Hulpcomité van 16 burgemeesters De Haagse toneelgroep „De Schouwspe Iers", die ongesubsidieerd en zonder veel ophef te maken van zijn werk de toneel spreiding heeft uitgeoefend in plaatsen, waar de grote gesubsidieerde gezelschap pen niet of nauwelijks plegen op te treden, zal, wanneer niet spoedig financiële steun wordt geboden binnenkort noodgedwongen zijn activiteiten moeten staken. Er heeft zich nu een actiecomité ge vormd, bestaande uit een zestiental burge meesters van kleine en middelgrote ge meenten in Noord-Brabant en Overijsel onder voorzitterschap van de heer J. P. Godwaldt, burgemeester van Roosendaal, met het doel „De Schouwspelers" uit deze impasse te helpen. Nadat een verzoek om een overgangssubsidie ten bedrage van 20.000,door het ministerie van O., K. en W. was afgewezen, vraagt het comité thans de steun van het particuliere be drijfsleven. „De Schouwspelers", die onder leiding staat van Theo van Duyn, treedt behalve in de provincie ook geregeld op in de Ne derlandse kazernes en legerplaatsen onder auspiciën van de dienst welzijnszorg. Dit seizoen heeft men met het toneelstuk „Het Dagboek van Anne Frank" van Frances Goodrich en Albert Hackett ook in wijdere kring de aandacht getrokken. guitarist Jan van Leeuwen, die als een volbloed Spanjaard zijn lastig bespeelbaar instrument met de Spaanse ritmen en klanken van de Soleares en Allegrias liet klinken en waarbij zijn belangrijke tech nische beheersing en zijn gevoel voor de specifieke snarenklank overtuigend aan de dag trad. P. Zwaanswijk DAT FOTOGRAFIE een „kunst" kan zijn, daarover zijn de deskundigen het tegenwoordig wel eens. Het is ermee zoals de heer W. Sandberg vorige week zei bij de opening van „zijn" fototen toonstelling „Dag Amsterdam" in zijn Stedelijk Museum: „Of men zich nu uit met een penseel, met een houweel of met een fototoestel is niet belangrijk. Beslissend is slechts de man die er achter staat". „Dag Amsterdam" dus. Er is bijna an derhalf jaar ijverig gewerkt, geselecteerd en voorbereid aan deze fototentoonstelling, waartoe de heer Sandberg voornoemd, di recteur der Amsterdamse gemeentemusea, destij d het initiatief genomen had. Een initiatief dat rechtstreeks voortvloeide uit de succestentoonstelling „Wij mensen", die enkele jaren geleden ongekende aantallen bezoekers naar het „Stedelijk" trok en die de heer Sandberg op het idee bracht, een dergelijk fotografisch panorama der mens heid ook hier te gaan organiseren maar dan op locale basis. Dat ambitieuze maar riskante plan is nu gerealiseerd, zij het na vele moeilijkheden. Aanvankelijk bijvoor beeld kreeg men bijna uitsluitend foto's binnen van de rommelmarkt op het Wa- terlooplein e.d. en dat was uiteraard niet de bedoeling. Herhaalde oproepen via pers en radio om meer typisch-Amsterdamse plaatjes leverde tenslotte het indrukwek kende totaal van 25000 ingezonden foto's op en daaruit heeft een jupy van be kende vakfotografen er dan de vierhon derd gekozen, die thans de panelen in de nieuwe vleugel in het Stedelijk Museum bedekken. Pakkende foto's zonder uitzon dering, maar dan vooral incidenteel en fotografisch boeiend. Want talloze van deze platen hadden ook in Rotterdam, Gronin gen of Arnhem gemaakt kunnen worden. En met alle respect voor deze grote en dure onderneming de meeste platen zijn vergroot tot „lappen" van een vierkante meter of meer! kan men de tentoon stelling als geheel dan ook moeilijk zien als representatief voor Amsterdam en de Amsterdammers, zoals de opzet van de organisatoren was. Wel zal de rasechte „Mokummer" in de meeste foto's wel een stukje van zijn eigen stad ontdekken, maar bepaalde facetten van het hoofdstedelijke leven en werken ontbreken nagenoeg ge heel op het appèl. Zo mist men bijvoor beeld markante beelden uit het nieuwe Amsterdam, komt de enorme handels- en havenbedrijvigheid maar nauwelijks tot uiting, is het religieuze stramien in de hoofdstad geheel achterwege gebleven en ziet men niets van het huiselijke leven. Het is begrijpelijk, dat de naar „lekkere sfeer plaatjes" speurende fotograaf vaak naar motieven grijpt, die met Amsterdam zo als het werkelijk is, maar weinig van doen hebben. Maar de vreemdeling die „Dag Amsterdam" bezoekt, zal nu wellicht de indruk krijgen, dat de hoofdstedelijke be volking een grote verzameling woon wagenbewoners is, dat de jeugd in hoofd zaak bestaat uit straatjochies en nozems, dat de politie niets anders doet dan be iaarden tegen de straat knuppelen en dat men er meer publieke vrouwen ontmoet dan bijvoorbeeld kerkgangers of doodge wone werkers-van-alledag. En dat is kennelijk niet de bedoeling van de organi satoren geweest. Wat wel en even kennelijk de be doeling was, dat was de gedachtengang dat „Dag Amsterdam" een soort van replica moest worden van de unieke Amerikaanse fototentoonstelling „The family of man" („Wij mensen') die enkele jaren geleden de wanden van het Stedelijk Museum sierde en ongekende aantallen bezoekers trok. En in deze opzet is men wel geslaagd: al te goed geslaagd zelfs naar onze smaak. Want niet alleen is „Dag Amsterdam" qua opmaak en „aankleding" (met verbinden de, nu eens lyrische, dan weer epische on derschriften van Han G. Hoekstra) een nauwkeurige imitatie van „Wij mensen", maar bovendien is de hele fotocollectie net als destijds „The family of man" in een duur album gereproduceerd, zelfs tot en met de vondst van het telkens terugkeren de herkenningsmotiefje: hier een draai orgelpop; bij „Wij mensen" destijds het fluitspelende herders jongetje! Dat alles Violette Cornelius leverde dit authen tiek-Amsterdamse tafreeltje voor de tentoonstelling „Dag Amsterdam". Vele andere foto's echter zijn weinig ka rakteristiek voor de hoofdstad en had den net zo goed in elke andere grote stad gemaakt kunnen worden. mag dan niet bijzonder zwaar wegen, het getuigt toch wel van bijzonder weinig zin voor originaliteit. Geen spiegel van Amsterdam dus, en geen wonder van oorspronkelijkheid. Maar stellig een kostelijke fototentoonstelling met vaak verrukkelijke platen, die een be zoek aan het Stedelijk Museum in de ko mende weken tenvolle rechtvaardigen. „Dag Amsterdam" blijft er tot 9 mei te bezichtigen. „Waarom gaan er elk jaar in Nederland zoveel mensen naar zoveel verschillende uitvoeringen van de Matthaus-Passion?" Dit heeft Willem O. Duys zich gisteren afgevraagd in het AVRO-televisieprogram- ma jMuziekmozaiek". Door middel van vraaggesprekken wist hij de Mattheus-Passie van Bach van alle kanten te laten belichten en feitelijk gaf een opmerking van de alt Annie Hermes de sleutel: „het is vreemd, maar hoe vaak ik de Mattheus ook zing, als er sprake is van een goede uitvoering ben ik altijd weer gespannen. Dat is alleen bij dit bij zondere werk mogelijk". Bach's passiemuziek is een bijzonder werk. Dat bleek ook wel uit de uitvoerige analyses van Piet van Egmond, uit de reacties van de bezoekers van de uitvoe ring in Edam en uit de enthousiaste com mentaren van dr. Anthon Van der Horst en Eugen Jochum. Dr. Van der Horst vertelde het een en ander over de historie van deze Passion, die in 1729 voor het eerst werd uitgevoerd, in 1829 door Mendelssohn werd opgegraven en in 1929 voor het eerst in Nederland tot uitvoering kwam onder Evert Cornelis. Er zijn tal van opvattingen over dit werk, maar dr. Van der Horst meende dat men nu toch wel kan zeggen hoe Bach het precies wilde hebben. Het stre ven naar authenticiteit is juist altijd zijn doel geweest, en hij meende, dat het wel daarin zou zitten, dat de uitvoering in Naarden zo'n traditie is geworden. Toch bleek later uit de gesprekken wel, dat er nog steeds verschil van mening mogelijk is. De romantische opvatting van Mengelberg werd veel genoemd, Piet van Egmond verdedigde een dramatische op vatting, Laurens Bogtman meende, dat het bij Bach gaat om een maximum aan in zicht en een minimum aan uitdrukking, Eugen Jochum bepleitte een „expressie van innigheid, liever dan romantiek". Zeer leerzaam waren vooral ook de op merkingen van Herman Rutters, de op richter van de Bachvereniging, die uit de doeken deed, hoe vroeger de Mattheus-pas- sie een veel mondainer karakter had. In Den Haag mocht de muziek in de Goede Week niet worden gespeeld, juist zoals andere wereldse muziek. Hoewel Herman Rutters ook wel zake lijke motieven vermoedde bij de vele uit voeringen in Nederland, toonde men zich toch algemeen verheugd over de grote liefde, die in ons land voor het werk van Bach bestaat (er zijn nu al meer dan honderd verschillende uitvoeringen). Al vond Laurens Bogtman, die de Christus partij al 750 maal heeft gezongen, dat men bij wat minder voortreffelijke uitvoeringen best wat kan inkorten. Piet van Egmond stelde trouwens, dat hij altijd coupeert, omdat het tweede deel anders voor uit voerenden en publiek te lang wordt. De Kees Kuyt-combo liet tenslotte ho ren, hoe dit ensemble „O Haupt voll Blut und Wunden" speelt. Men krijgt er de jongeren weer mee naar de kerk, zei de leider. Maar is het verantwoord? Geluk kig klonk daarna als slot van dit uitste kende „Muziekmozaiek" een uitvoering van het slotkoor onder Von Karajan, dat helaas een coupure bevatte, die in dit ge val beslist niet verantwoord was. Het forum „Pers in Persoon" besprak deze avond onze betrekkingen tot de lan den achter het ijzeren gordijn. Vakantie reizen en jeugdfestivals kwamen aan de orde, en de heer Burgsma; Van der Boo- men, Hofland en Fedde Schurer, bleken wel prijs te stellen op uitbreiding van de con tacten met de bevolking van de oostelijke landen. De mensen, die hun overtuiging daarginds willen uitdragen, zullen zich naar de mening van het forum goed moe ten voorbereiden, maar mogen dan niet met onnodige argwaan worden bekeken. „Kruisgang door Jeruzalem" bleek niet meer dan een nogal starre aaneenschake ling van beelden uit Jeruzalem waaraan elke dynamiek ontbrak. Het slot, geba seerd op het „Hallelujahkoor", sprak nog het meest, maar hier vierde de sentimen taliteit toch meer hoogtij dan de ontroe- rinS- Beeldschermer Kanttekeningen bij komende en uitge zonden programma's zullen worden gege ven in een nieuwe televisierubriek van de VARA, Achter het Scherm, die men voor lopig éénmaal per maand zal uitzenden en die op deze avonden in de plaats komt van de actualiteitenrubriek Achter het Nieuws. Voor het eerst zal dat het geval zijn op vrijdagavond 7 april. Karin Kraay- kamp zal het programma presenteren en de mensen, die erin voor de camera's ko men, bij de kijkers introduceren. In deze nieuwe rubriek die slechts tien minuten zal duren, wil men wat „inside-informa- tion" geven, iets vertellen over achter gronden van komende programma's, ant woorden geven op vragen, die vorige pro gramma's bij de kijkers hebben opgeroe pen en ingaan op kwesties als het vervallen van een dramatische produktie, auteurs rechtproblemen, de liedjes in vreemde talen, enz. Achter het Scherm wordt dus als 't ware een gesprekje met de kijkers. In de loop van augustus zullen alle, thans nog in vier Hilversumse villa's ge huisveste afdelingen van de Radio Neder land Wereldomroep naar het nieuwe ge bouwencomplex aan de Naarderweg wor den overgebracht. Het is de bedoeling dat deze verhuizing op 1 september voltooid is, waarna enkele weken later de officiële opening volgt. Een van de villa's, die reeds eigendom is van de V.A.R.A., zal door deze omroepvereniging worden benut voor het onderbrengen van een gedeelte der tele visie-afdeling. Over de bestemming van de andere panden zijn onderhandelingen gaande. Advertentie Advertentie Een rokje met dubbèle stolpplooien .jn ijzersterk Terlenka (70/30 kwa liteit!) Diverse kleuren - ook ivoor- gwit, leeftijd 2 t/m 15 jaar: vanaf 9.75 Feestjurkje met 'n grote strikcein» tuur en een corsageGeweven ruit jes in wit, geel of bleu. Leeftijd 5 t/m 10 jaar:vanaf 17.25s] Leuk jurkje met héél wijde rok op petticoat in blauw/wit of groen/wit cotton imprimé. Leeftijd 5 t/m 11 jaar: vanaf,16.75 Geheel gevoerde blazer in linnen structuur - creme, lindegroen, licht- blauw of zachtgeel. Leeftijd 2 t/m 15 jaar: vanaf 18.75 ROTTERDAM - EINDHOVEN AMERSFOORT - UTRECHT NIJMEGEN MAASTRICHT K.R.O.-TV en de auteur Ed. Hoornik hebben thans overeenstemming bereikt in zake de opvoering van „De Ring". Deze éénakter zal nu op zondag 28 mei a.s. wor den uitgezonden. Het stuk is reeds op 1 maart op telerecording vastgelegd. Het stuk was oorspronkelijk voor die datum voorzien, doch kon toen niet doorgaan, om dat auteur en K.R.O. het niet eens waren over de voorwaarden waarop eerstgenoem de de rechten voor de opvoering van het spel zou verlenen. De moeilijkheden be troffen de vraag, welke de betekenis is van de opvatting van de auteur ten aan zien van de rolbezetting. Het ging er om, in hoeverre de regisseur kan afwijken van diens advies. De oplossing werd in volle dige overeenstemming gevonden, zonder dat nochthans de betrokkenen hun stand punten hebben verlaten. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. (9.35—9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 De dorpskerk, lezing. VARA: 10.20 Voor de huis vrouw. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Voor het platte land. 12.38 Orgelspel. 13.00 Nieuws en tentoon stellingsagenda. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgelspel. 13.00 Nieuws en tentoonstellingsagen da. 13.20 Dansmuz. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Jeugdconcert. 14 45 Volksmuz. 15.00 Verwarring rond het verhaalsrecht, toespraak. 15.10 Voor de jeugd. 17.00 Kamerork. 17.25 Orgelspel. 17.50 Re- geringsuitz.: Jeugduitz.: Een volk op weg naar welvaart. Uitslag van de luister wedstrijd over Nieuw-Guinea, door W. A. L. van Doorenmaalen. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Act. 18.30 Weense muz. 18.55 VARA-varia. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Joods progr. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. 19.55 Bekendmaking hoofdprijzen loterij Ned. Stichting voor het gebrekkige kind. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Cabaret. 20.35 Villa Beukenweelde, hoorsp. 22.15 Sport. 22.20 Zestig jaar levenserva ring, lezing. 22.30 Nieuws. 22.40 Lichte muz. 23.00 Tussen mens en nevelvlek, lezing. 23.15 Muzikale discussie. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en S.O.S.-ber 7.13 Gram 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gram. 8.00 Nws 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. 10.50 De Heer en zijn dienaar, hoorspel. 11.55 Gram. 12.00 Gram. 12,30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13 15 Lichte muz. 13.45 Gram. 15.30 Wie luistert mee, muzik. lezing. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram 18.00 Het muziekkorps onder de loep, muzikaal gespr. 18.20 Het Spectrum, lezingen. 18.35 Gram. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Lichte muz. 19.30 Radiokrant. 19 50 Volksmuziek. 20.15 Vocaal ensemble en sol. 21.10 Voordr. en zang. 22.00 Gram. 22.30 Nieuws. 22 40 Avondoverdenking. 22.55 Platennieuws. 23.55— 24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m- 12.00 Nieuws. 12.02 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.40 Koor, ork. en sol. 15.25 Gram. 15.30 School- koor. 16.00 Koersen. 16.06 Engelse les. 16.21 Gram. 17.00 Nieuws. 17.15 Koorzang. 17.40 Pianorecital. 17.50 Boekbespr. 18.00 Lekenmoraal en filosofie. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkroniek. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. 19.50 Documentaire. 20.00 Klankbeeld. 20.30 Akademie der diskofielen 21.30 Omr.ork. en solist. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuz. 22.45 Gram. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Journ. 20.20 -21.55 Speelfilm 22 00- 22.45 Eurovisie. Overn. van de BBC: Kamerork van Stuttgart. VOOR WOENSDAG NTS: 17.00 Jeugdjourn. AVRO: 17.10—17.40 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journ. en weeroverzicht KRO: 20.20 Film. 21 30 TV-éénacter 21.55 Avond college Nederlands. 22.20 Epiloog.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5