Telexen met schepen: paradepaard van Scheveningen Radio - IJmuiden Aardbeienteelt op haar retour in Kennemerland Paasbrood Groot aantal leerlingen van LTS zakte in 1960 voor eindexamen Aanmeldingsformulier IJmuider Courant Brieven aan de redactie Havenberichten IJmondverenigingen vandaag en morgen Begin nieuwbouw niet voor 1963 J. W. L. Scherpenhuizen overleden Congres over gevaren van de vooruitgang Aparte jurkjes voor onze teenagers AARTSEN'S DINSDAG 2& MAART 1961 7 Beverwijkse keurmeester voor waterslagers P.v.d.A.-vrouwen naar landelijk congres Betaling abonnementsgeld per giro Sport in de IJmond Ver. voor Nijverheidsonderwijs maakt zich zorgen Wasmachines - Centrifuges Schepen, rederijen en werven WEEKABONNEMENTEN Woning in Fijnaart uitgebrand HET NIEUWSTE SNUFJE op het gebied van het radiotelegrraafverkeer en het paradepaard van Radio Scheveningen te IJmuiden is de mogelijkheid van scheeps- telexverkeer. Het radiotelegraafverkeer met schepen heeft nog steeds plaats, net als een halve eeuw geleden, met morsetekens, dus: seinen met de seinsleutel en opnemen op het gehoor, in de koptelefoon. Maar ook hier beginnen zich moderne ontwikke lingen aan te kondigen. Op de radioverbindingen tussen vaste punten, bijvoorbeeld tussen Amsterdam en New York, Amsterdam-Buenos Aires, enzovoort is de morsesleutel al sinds jaren verdwenen. Hij heeft plaats moeten ma ken voor de telex. De grote moeilijkheid die daarbij eerst overwonnen moest worden, was dat op een radioverbinding altijd gerekend moet worden op twee bronnen van verminking van de tekst, namelijk luchtstoringen of storingen van andere stations en fading, het wegzakken van het signaal tot onhoor baar toe. Natuurlijk bestaan diezelfde onaange naamheden in het morseverkeer ook. Maar daar hebben ze niet dezelfde ern stige gevolgen: wanneer een telegrafist een telegram zit op te nemen en er wordt een letter verminkt door een luchtstoring of door fading, dan weet hij, dat die letter verminkt is en vraagt hij om herhaling. In het telexverkeer veroorzaakt een sto ring of een fading het afdrukken van een verkeerde letter, en die ziet er even gaaf uit als een niet gestoorde letter. Men kan dus niet zien, dat die letter verkeerd is. Wil men bedrijfszeker telexen over een radioverbinding, dan moet men er eerst voor zorgen, dat een storing of een fading nooit het afdrukken van een verkeerde letter tengevolge kan hebben. Deze opgaaf nu is op geniale wijze op gelost door het Dr. Neher Laboratorium van P.T.T., onder leiding van dr. V. Duu- ren, en wel in de vorm van het zogenaam de TOR-systeem, dat thans over heel de wereld wordt toegepast. Bij dit systeem is het onmogelijk dat een goed geseinde letter ooit verkeerd zou overkomen. Wordt een teken op de radioweg ver minkt, bijvoorbeeld door een luchtstoring, dan weigert het ontvangende toestel dit teken af te drukken en geeft het, automa tisch en bliksemsnel, een „noodkreet" naar het seinende station, wat betekent: „de laatst ontvangen letter is verminkt, herhaal die leter". Dit herhalen gebeurt ook weer geheel automatisch, zonder dat enig menselijk in grijpen daarbij te pas komt. De eerste TOR-installatie, die in 1947 ge maakt werd, was een zogenaamde „me chanische TOR". De apparatuur die hierbij nodig was, was zo omvangrijk, dat zij een gehele kamer vulde. In 1956 verscheen een nieuwe editie, de „elektronische TOR". Die deed hetzelfde werk maar was een heel stuk kleiner. Toch besloeg die ook nog wel een gehele wand. In ieder geval was ook die nog veel te omvangrijk om op een normaal schip geplaatst te worden. Voor het werken vanuit een schip is in 1959 een derde versie gemaakt, de „tran- sistor-TOR", waarbij de afmetingen zoda nig waren verminderd, dat de gehele in stallatie niet meer ruimte in beslag nam dan twee op elkaar geplaatste radio-ont vangtoestellen. De eerste proefnemingen met een scheeps-TOR vonden plaats in de zomer van 1959 met de Nederlandse tanker „Ta mara". Daarna werden nog enkele verbe teringen aangebracht en in 1960 werden nieuwe proeven genomen met de bana- nenboot „Geeststar". Deze proeven zijn ten volle geslaagd. „We kunnen nu zeggen, dat Scheveningen Radio technisch klaar staat om per telex met schepen te werken," aldus de heer C. van Geel, directeur van Scheveningen Radio te IJmuiden. In het nieuwe Radio Reglement, dat op 1 mei van dit jaar van kracht wordt, zijn voor speciale systemen als telex, enz. af zonderlijke frequentiebanden gereserveerd. Hét wachten is nu op rederijen, die van deze mogelijkheid gebruik willen maken. Het lijkt geheimzinnig Het klinkt nogal geheimzinnig, maar het berust natuurlijk op nuchtere, maar wèl- doordachte technische principes. Alles bij elkaar is het inderdaad een ingewikkelde (Verkort weergegeven) B.B. Met diepe verontwaardiging heb ik (door middel van uw blad) kennis ge nomen van een stukje propaganda, voor komende in de Paladijn, het orgaan van Bescherming Bevolking, inzake de gevaren van de atoomwapens. De spot die in de bijgaande tekeningen wordt bedreven ten aanzien van de ernstigste gevaren die de mensheid bedreigen, zelfs alleen al door de proeven, geven blijk van een ontstel lende mentaliteit. Gedachtig aan de dui zenden slachtoffers van Hiroshima en Nagasaki, vermeerderd met die van de proeven, acht ik deze wijze van propa ganda diep beschamend. Ik moge de leiding van deze instelling een goede raad geven, en wel, om naar de lezingen te gaan luisteren.van een Japanse delegatie (in Haarlem 4 april a.s., Bilt- hoven 5 april en Amsterdam 6 april a.s.). Deze delegatie zal bestaan uit een land bouwkundige, een hoofdbestuurslid van de Japanse onderwijzersvereniging, een lector in de pathologie aan de universiteit van Hiroshima, een hoofdbestuurslid van de bond van overheidspersoneel in Japan en een atoomslachtoffer van Nagasaki. Ondergetekende zal gaarne nadere in lichtingen verstrekken. C. SPOOR, Lid comité tegen atoombomproeven Hagelingerweg 85 Santpoort-D, tel. 8951 Waarschuwing. Uit de statistieken is ge bleken, dat in Haarlem meer katten als vermist worden opgegeven dan in andere steden. Dit doet het vermoeden rijzen, dat de dieren gevangen worden voor vivi sectie. Waakt voor het leven van uw dier, houdt het 's avonds en 's nachts thuis omdat in die tijd de kans groot is, dat het dier verdwijnt E. B. geschiedenis, maar de kern is ongeveer als volgt: De letters van de telex bestaan alle uit vijf eenheden, deels werk-, deels rustim- pulsen. Deze worden in de TOR-installatie in zeven eenheden omgezet; er zijn altijd drie werk- en vier rustimpulsen, alleen de combinatie is steeds anders. Wordt een te ken verminkt, dan wordt dit ook onmid dellijk bemerkt, waarop automatisch her haling volgt. Er kan bij de toepassing van dit ver nuftige systeem nooit een verkeerde let ter worden afgedrukt; elke verminking op de radioweg, hetzij door storing of door fading, resulteert alleen maar in een her haling van het verminkte teken. Wordt ook de herhaling, dus de tweede uitzending, verminkt, dan gebeurt precies hetzelfde: Er gaat weer een noodkreet terug, en de uitzending wordt opnieuw her haald, net zo lang tot de letter één keer onverminkt is overgekomen. Is de radioverbinding slecht, treedt er vaak storing of fading op, dan moeten er vaak letters worden herhaald, en duurt de overbrenging van het bericht wat lan ger dan normaal. We zien dan de ontvan gende telex telkens even stil staan en dan weer verder gaan. De seinende telexist merkt van dit al les niets en seint rustig door. Op den duur zal hij dus met het seinen vóór raken bij het overbrengen door de radiozender. De tekst die hij wel heeft aangeslagen, maar die nog niet door de zender de ether is ingezonden, moet zolang ergens bewaard blijven en wachten op de uitzending. Dit gebeurt in een zogenaamd „geheugen". In zijn eenvoudigste vorm heeft dit ge heugen de uitvoering van een ponsband. De aangeslagen tekens worden in de pons band vastgelegd en daarna door de TOR afgetast voor de uitzending. Raakt dat aftasten achterop, dan komt telegrammen is niet verminderd! er een lus in de ponsband, die later, wan neer de telexist ophoudt met seinen, ge leidelijk weer leegloopt. T elegrafistenrobot Het nieuwste type TOR, de transistor- TOR, is niet alleen veel kleiner van af metingen dan zijn voorgangers, maar be vat ook allerlei nieuwe snufjes, die uit wendig niet direct zichtbaar zijn. Zo kunnen bij voorbeeld dank zij een speciaal systeem van tijdverdeling, het schip en het kuststation allebei op dezelf de frequentie werken, ondanks het feit dat voor de overbrenging van het bericht een tweezijdig contact nodig is. Dit geeft een besparing aan frequenties en een vermindering van storingskans. Een ander snufje is nog dit: Stel dat het schip enige tijd achtereen gestoord wordt, bij voorbeeld door een an der schip dat dezelfde frequentie gebruikt, waardoor driemaal achtereen dezelfde letter moet worden herhaald, dan schakelt de scheepszender automatisch om op een uitwijkfrequentie. Wordt na een poosje die uitwijkfrequen tie op zijn beurt driemaal achtereen ge stoord, dan schakelt het schip automatisch weer terug naar de freqentie. Men ziet het dus, zo'n TOR begint een beetje te lijken op een telegrafistenrobot: hij seint, hij ontvangt, vraagt om herhaling, kiest een andere frequentie, en alles automa tisch. Dit wil echter geenszins zeggen, dat we mogen verwachten, dat de scheepstelegra- fisten in de toekomst overbodig zouden worden. Het tegendeel is waar. De scheepstelegrafist zal nooit gemist kunnen worden, al was het alleen maar uit een oogpunt van de veiligheid. Maar ook uit een communicatieoogpunt is het niet te verwachten, dat het ver keer in merkbare mate van telegrafie naar telex zal verschuiven. We hebben iets der gelijks gehad bij de invoering van de tele fonie. Velen dachten, dat toen geleidelijk de telegrafie in omvang zou achteruit gaan. En bekijk nu de statistiek nog eens: Het aantal gesprekken neemt ieder jaar toe en zelfs heel sterk, maar het aantal In de jaarvergadering van de tuinders vereniging Kennemerland, die zaterdag middag in het Kennemer Theater te Be verwijk is gehouden, heeft men het in het vorige jaar op zo tragische wijze om het leven gekomen bestuurslid, de heer G. van den Outenaar herdacht. Voorzitter A. N. Aardenbrug was niet ontevreden over 1960. De omzet aan de veiling bedroeg ruim vijf millioen gulden. Het is steeds weer triest om te moeten constateren dat de aardbeienteelt in de streek Kennemerland op zijn retour is. De aanvraag naar planten voor dit jaar is ook weer heel wat minder, al stemt het tot voldoening dat de najaars-aanplant 1960 groter was. Beverwijk kan als consumptieveiling niet buiten aardbeien en men zal er toch goed aan doen te zorgen voor een goed produkte dat door de handel en de consu ment grif wordt afgenomen. Dat Beverwijk een kwaliteitsveiling moet worden begrijpt ook de tuinder, zoals blijkt uit de rapporten van de keurmeester. Er komen nog steeds klachten van de groothandel, dat men zich niet altijd houdt aan de uniforme ge- wichtsinhoud. Dat het uit de hand verko pen nog altijd funest is voor de tuinder gaf de heer Aardenburg met aanwijsbaar feitenmateriaal weer. De streek Kennemerland staat aan de vooravond van een belangrijke beslissing, zei de voorzitter. Wil men dit gebied be houden als tuinbouwcentrum, dan zal men straks zijn medewerking moeten verle nen aan de ruilverkaveling en de hierme de gepaard gaande waterbeheersing. Doet men dit niet dan betekent dit de dood steek van deze streek. Men kon zich verenigen met het be stuursvoorstel om 1 percent van de groen- Advertentie PLEIN 1945 In café „Sport" te Beverwijk heeft de vollièrevereniging „Vogelvreugd" maan dagavond een drukbezochte jaarvergade ring gehouden. De voorzitter, de heer P. Nan, maakte bekend dat de heer Spitters is geslaagd als keurmeester voor de Wa terslagers. De secretaris, de heer A. N. Zuidervaart, memoreerde in zijn jaarver slag de tentoonstelling in de lagere tech nische school. Het aantal leden steeg in het afgelopen jaar van 126 tot 210. In de plaats van de heer P. Th. Smit v/erd de heer W. Koper tot bestuurslid gekozen. De heer E. J. Kortenoever vertelde daar na veel over de levende have van het Duinreservaat. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Marin van Köping; Spaarnestroom, Londen; Isis, Bremen; Hontestroom, Liverpool; Shetland Trader, Swan sea; Nero, Vigo; Aldebaran, Helsinki; Trito, Du blin; Anda, Colchester, ledig naar Staalhaven; Wipunen, Tuapse. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Kennemer land van Cabedelo; Conquistador, Avilez, lossen Binnenhaven Nebam; Prins der Nederlanden. Plymouth; Bolt, Drammen; Johan van Olden- barnevelt, Southampton; Philetas, Antwerpen; Gliwice, Cardiff. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Schinkel- stroom naar Londen; Vectirs Isle, Portsmouth, kunstmest; Augsburg, Hamburg: Brabant, Ant werpen: Viten, Antwerpen; Netherlands Coast, Rotterdam; Waldeck, Paramaribo. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Huybergen naar Hamburg; Edgefield, Antwerpen; Thobjorg, Golf van Mexico; Barcarola, Rotterdam; Pergo, Rochester, kunstmest Nebam. tenprovisie en */i percent van de aard- beienveilingprovisie op de ledenrekening te schrijven. Dit betekent dat het batig saldo van 44848,12 voor een bedrag van 40.000,- naar de ledenrekening gaat en dat het restant op de reserves wordt geboekt. De leden gingen akkoord met het vast stellen van de provisie voor dit jaar. Deze wordt 5 percent voor de aardbeien en 7 percent voor de groenten. Niet-leden beta len 9 percent veilingprovisie, de contribu tie werd op 2,- vastgesteld. In de vacature G. van de Outenaar werd de heer Goof van der Wel als bestuurslid gekozen. "NMan Het bestuur werd machtiging verleend om in verband met de nieuwbouw een geldlening met de Coöperatieve Land- en Tuinbouw Bank aan te gaan tot een maxi mum van 1.100.000,- gulden. Advertentie gevuld met de allerbeste zuidvruchten v.a1.75 gevuld met veel spijs 2.25 Gröte sortering PAASGEBAKJES en PAASTAARTEN v.a. 3. Brood-en Banketbakker^ Stephensonstr. 72-74 Tel. 4713 (iiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir De vrouwengroep van de Partij van de Arbeid in Velsen-Noord heeft tot afge vaardigden van het congres in Den Haag benoemd de dames Van EijkelenBeste- breur en Van BurgelSluis. U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129288 ten name van De IJmuider Courant. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 7,65, post- abonnees f 8,15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitaties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor automatische girobetalingen het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE Wielrennen Zondag heeft de rennersclub Kennemer land de onderlinge competitie voortgezet. De uitslagen luiden: A-klasse: 1. F. van Tongeren, 2. J. Groot, 3. W. Zonneveld. B-klasse: 1. L. Zonneveld, 2. H. Wentink, 3. J. de Ruiter, 4. H. van der Velde, 5. J. Groot, 6. P. de Winter. Aspiranten: 1. J. Serpenti, 2. J. van Egmond, 3. Sj. de Goede, 4. P. Slotemaker, 5. L. Dekker, 6. P. van der Bos. Gymnastiek Mej. G. de Graaf van de Uitgeester sportvereniging is kampioen geworden van het district west II van de Nederlandse Katholieke Gymnastiek Bond. Zondag werden deze kampioenschappen voor dames en meisjes gehouden in de fraaie zaal van het scholencomplex aan de Juliana van Stolbergstraat te Castri- cum. De uitslagen bij de dames waren: 1. G. de Graaf (Uitgeest) 90,56 p.; 2. J. Niesten (UVS Uitgeest) 85,87 p.; 3. C. Room (ADO Heemskerk) 85,06 p.; 4. T. Boot (Velsen) 84,30 p. Meisjes: A. v. d. Kolk (Heemskerk) 82,04 p.; 2. W. Nanne (Castricum) 80,85 p.; 3. G. Gooier (ADO Heemskerk) 80,43 p.; 4. N. Bruins (ADO Heemskerk) 79,71 p.; C. Stuifbergen ("VTOS Castricum) 79,39 p.; 6. R. Hoogeboom (SSS Velsen) 79,35 p.; 7. A. v. d. Kolk (ADO Heemskerk) 78,27 p.; 8. R. Bleyendaal (VIOS Castricum) 77,79 p. DINSDAG 28 MAART Hoogovens, IJmuiden, 15 u.: Huldiging J. van Heyst, in Restaurant Walserij. Chr. VGLO-school, Radarstraat 108a, 19.30 u.22 u.: „Kijkavond". KW.S.A., Beverwijk, 7.30 u.: Jaarver gadering Coöp. Land- en Tuinbouwbank. Groentebeurs, Beverwijk, jaarvergade ring Coöp. Raiffeisenbank, 20 u. WOENSDAG 29 MAART Cultureel Centrum, IJmuiden, 20 u.: Sluitingsavond NIVON. Bloemlust, Heemskerk, 17 u.: Opening schilderijtentoonstelling Rien van den Brink. TIJDENS EEN MAANDAGAVOND GEHOUDEN ledenvergadering van de Vereniging voor Nijverheidsonderwijs in Kennemerland te Velsen heeft het bestuur zich bezorgd getoond over de vermindering van kwaliteit bij de leer lingen. Dit zou blijken uit het grote aantal leerlingen dat in 1960 examen deed en het einddiploma niet behaalde. Van de 162 leerlingen zakten namelijk 41. Het bestuur van de vereniging ziet hierin echter geen aanleiding de eisen lichter te maken. Dit betrof leerlingen die het dagonderwijs aan de Technische School te Velsen volgen. Ook het grote aantal leerlingen dat de school in 1960 tussen tijds verliet, namelijk 119, baart het bestuur veel zorg. De heer P. L. Hubbeling, directeur van de Technische School, meende als voornaamste oorzaak van dit verloop de houding van de ouders te moeten zien. Deze zouden hun kinderen, vooral als deze enige moeite met het onderwijs hebben, van school halen zodra zij geld kunnen verdienen, ondanks het feit dat de leerkrachten nog wel wat in de leerling zien. Verwacht werd verder dat de nieuwbouw van de school eerst in 1963 zal kunnen beginnen. Alle plannen zijn echter gereed en goedgekeurd. Ook is de grondaankoop goedgekeurd. Het is met de huidige outil lage van de school niet mogelijk over te gaan tot onderwijsvernieuwing. Deze ver nieuwing houdt in een eerste klas voor al gemeen vormend onderwijs, waarin de leerling dus een zekere mate van algeme ne ontwikkeling wordt bijgebracht, en daarna pas specialisatie. Een ander moei lijk punt vormt het onderwijs in de licha melijke opvoeding. Beter betalende scho len lokken namelijk voortdurend de leer krachten in dit vak weg van de Techni sche School. Wel werd zeer veel zorg be steed aan het zwemonderwijs. De leerlingen van de dagschool waren verdeeld over de volgende gemeenten: Velsen 285; Beverwijk 86, Haarlem 35; Heemskerk 15; Uitgeest 1; Castricum 7; Heemstede 1; Zandvoort 12; Spaarndam 1 en Wijk aan Zee 5 leerlingen. Er werden in 1960 vele excursies naar grote bedrijven gemaakt en ook werd aan de culturele vorming van de leerlingen zorg besteed door speciale muziek- en to neeluitvoeringen. De heer H. P. Brits, die vorig jaar zijn veertig jarig leraarschap aan de Velsense Technische School vierde (een unicum in de wereld van het nijver heidsonderwijs) gaat met ingang van het volgend schooljaar met pensioen. Op 1 januari 1960 stonden aan de dag school 467 leerlingen ingeschreven, tegen 448 op 31 december van dat jaar. Deze teruggang zag men niet als structureel. De ingebruikneming van de r.k. l.t.s. in Beverwijk heeft leerlingen van de Velsen se schooi aangetrokken en in de toekomst zal dit ook geschieden als de christelijke l.t.s. in Beverwijk zal gaan starten. Het aantal leerlingen van de avondschool bedroeg op 1 januari 1960 213 en op 31 december j.l. 231. De opleiding elektrisch lassen werd voor het eerst aangevuld met een tweede studiejaar. Door gebrek aan belangstelling kon de cursus tekening le zen niet doorgaan. Van de leerlingen aan de avondschool waren 165 woonachtig in Velsen; 46 in Beverwijk; 11 in Haarlem; 7 in Heemskerk; Pin Spaarndam en 1 in Uitgeest. i Advertentie VERKOOP - REPARATIE De grootste keuze en de beste service Het aloude en bekende adres Velserduinweg 173 - Telefoon 4402 KOOPT BIJ DE VAKMAN Aan het strand van het Deense eiland Seeland is een kudde olifanten gesig naleerd die onder vrolijk gesnuif en getrompetter een zandbad namen. De dikhuiden horen bij een circus dat op Seeland zijn winterkwartier had op geslagen en mochten deze week voor het eerst een luchtje scheppen in de prille lentezon. Ondergetekende 1 Naam: frftffévrttmréé't tviyrrrrrimr*'» éii't m n es «o wi rs «rrr» Straat: rfiW!iTrft"«Yr»wniWirrro'r> i'?r<vnrrwv>,»vn'4 vniiriYinrri www st» Plaats: t>v<vr«inrin7nrnvmv*"nr<¥m«inravy!rirk'AT«vtwn'»Yrrmw(nrr»'m«Tm'r* wenst Zich met Ingang van •rf«-n»T««v«vrrr»w»-«wf«Trr»Trèx«'r#«-rr»oT*wni*rrrr*~rr»onr» te abonneren op i f 7.65 per kwartaal of f 0.59 per week Doorhalen wat niet verlangd wordt. Handtekening onwrêTur» /.q die zich met Ingang van 1 april 1961 per kwartaal abonneren ontvangen de nummer- tot en met 31 maart 1961 gratis Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonnees, dut niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen. Woensdag is de motortrawllogger Leen- dert Jacoba KW 12 ter visserij vertrok ken. Dit is de vroegere Gorredijk IJM 75, welke in 1948 is gebouwd bij de N.V. Sleephelling Mij. Scheveningen. Deze werf heeft het schip indertijd gekocht van de N.V. Visserijonderneming v/h J. C. Pronk en is thans het eigendom van de Rederij van der Plas. Het vaartuig heeft in Sche veningen een grote verbouwing ondergaan. Er is een nieuw dekhuis geplaatst met brug, er is een nieuwe schoorsteen opge komen, het hekwerk op de kampagne is vervangen door een verschansing. Voorts heeft het schip een nieuwe bak gekregen die aan bakboordzijde is doorgetrokken tot de mast en tevens is een nieuwe voor steven aangebracht. De motor is een 335 pk. Kromhout, wel ke twee jaar geleden is geplaatst MARKTBERICHT BEVERWIJK. Beverwijk, 27 maart: spinazie 3234, rabarber 2745, radijs 1830, prei 1022, waspeen 1241, knollen 924, witlof 32 56, spruiten 2892. dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE üyqycooflfloccwo:«ccoccoccQcccococoooocooooaflo&30ooooo< De netto-onkosten over 1960 van de Tech nische Schodl Velsen waren 576.567,43. Zeventig percent hiervan nam het rijk voor rekening van de gemeente Velsen. Het zelfde geldt voor het bedrag dat ge raamd is voor 1962, namelijk 589.165 gul den. Voor de Technische Avondschool zijn deze bedragen respectievelijk 34.649,63 én 37.075,-. Voor de V.U.T.O.-cursus 10.980,54 en 12.500.- Aan ir. C. J. F. Beckers, die aan de beurt van aftreden was, zal worden ge vraagd wederom in het bestuur, dat ver der geen wijziging onderging, zitting te ne men. Na een langdurige ziekte is zaterdag toch nog plotseling overleden de heer J. W. L. Scherpenhuizen, die niet alleen in Velsen-Noord wegens zijn belangrijke ver enigingsactiviteiten grote bekendheid ge noot, maar vooral ook in voetbalkringen een zeer bekende figuur was. De heer Scherpenhuizen, die de leeftijd van 65 jaar bereikte, heeft zich in Velsen- Noord onderscheiden als oprichter van de na de oorlog ontstane buurtvereniging „Schulpen", waaruit tien jaar geleden de gelijknamige speeltuinvereniging zich heeft ontwikkeld. Ook was hij de geestelijke va der van de vereniging „Velsen-Noord Voor uit", het overkoepelend orgaan van de toen bestaande vier buurtverenigingen in „Noord" dat slechts enige jaren bleef le ven en de basis werd van de huidige Con tactcommissie Velsen-Noord van de Velser Gemeenschap. Voorts was de verscheide ne enige jaren bestuurslid van de afde ling Velsen-Noord van de Partij van de Arbeid. In Amsterdam begon de heer Scherpen huizen vijfenveertig jaar geleden zijn voetballoopbaan bij Watergraafsmeer. Vijf jaar later werd hij de actieve voorzitter van Watergraafsmeer tot zijn vertrek naar Velsen-Noord. Hem werd toen het erevoor zitterschap van Watergraafsmeer aangebo den uit erkentelijkheid voor de vele ver diensten voor zijn «lub, die hij nimmer vergat. Meer dan vijfentwintig jaar is de heer Scherpenhuizen een zeer hard werkende en verdienstelijke secretaris geweest van de Federatie van tweede-, derde- en vierde klasse KNVB amateur clubs, waarvan hij bovendien een flink aantal jaren de penningen beheerde. Bij het veertigjarig bestaan van deze vereniging in 1955 werd de verscheidene wegens zijn belangrijke verdiensten de gouden KNVB-speld aangeboden; een on derscheiding, die zelden wordt toegekend en waarvoor de heer Scherpenhuizen des tijds de vierde gegadigde was. De teraardebestelling is vastgesteld op woensdagmorgen te tien uur op de Nieuwe Oosterbegraafplaats te Amsterdam. (Van onze Amsterdamse redacteur) „De keerzijde van de vooruitgang" is het interessante onderwerp, dat een aan tal geleerden zal behandelen op het 37ste Nederlands natuur- en geneeskundig con gres, dat op 6, 7 en 8 april in het Insti tuut voor de Tropen te Amsterdam zal worden gehouden. Het onderwerp is vooral belangwekkend, omdat het streven op nagenoeg alle ter reinen van de wetenschap ten koste van alles snel vooruit te komen, ontdekkingen te doen en verschijnselen te verklaren, ook spanningen te weeg brengt, die niet mogen worden onderschat. Iedere specia list kent de gevaren, die deze vooruit gang op eigen terrein meebrengt. Het con gres wil deze specialisten ook de gevaren bij andere takken der wetenschap onder ogen brengen. Men gaat er van uit, dat indien men de gevaren van de vooruitgang kent, deze vooruitgang met een gerust hart kan worden geaccepteerd. Een voorbeeld is de röntgenologie, die lange tijd als een grote vooruitgang werd gezien, totdat men door een veelvuldige toepassing van het röntgenonderzoek met de gevaren hier van werd geconfronteerd. Nog recenter is het voorbeeld van de atoomenergie en de vele consequenties die de toepassing hier van heeft. Op het congres, dat een voor lichtend karakter zal dragen, zullen voor drachten worden gehouden door de farma- coloog prof. dr. J. Kok, de chirurg prof. dr. I. Boerema, de Groningse bioloog prof. dr. G. P. Baerends, de volkenkundige prof. dr. A. J. F. Kobben, de natuurkun dige prof. dr. A. H. W. Aten, de scheikun dige prof. dr. G. J. Hoijtink en de psy chiater prof. dr. L. van der Horst. In het erecomité voor dit congres heb ben o. m. zitting genomen minister mr. J. M. L. Th. Cals, de commissaris der Ko ningin in Noordholland, dr. M. J. Prin sen, en burgemeester mr. G. van Hall. Door onbekende oorzaak is brand uit gebroken in de woning van Kees van Est (een broer van Piet en Wim en óók wiel renner) in Fijnaart. Terwijl het gezin van zes mensen aan tafel zat te eten werd het door buren ge waarschuwd dat de vlammen uit het dak sloegen. Door de sterke wind stond de wo ning in korte tijd in lichter laaie en was van de inboedel niets meer te redden. Het huis brandde geheel uit. Het gezin is on dergebracht bij familie. H?t was verze kerd tegen brandschade.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 7