Dubbele tewaterlating verliep niet geheel volgens plan Verhoging van Amerika's defensiebegroting Het RAI-gebouw negen dagen vol met zoetigheid KOSTUUMS Invalide in wagentje ontpopte zich als een treinbandiet Prins Bernhard wentelwiekte van Tilburg naar Waddinxveen Minister De Pous en het politiek primaat Brand op Brits schip in Rotterdam Belastingambtenaren willen hun acties coördineren „Koffermoord" in Parijs Vijfde expositie „De Suiker' Drie Ghanese soldaten van de UNO vermist yehgm, Soldaat bij oefening door pistoolschot getroffen Aan de adverteerders lp|l I i plljjjil WOENSDAG 29 MAART 1961 13 Met het oog op de grote sei- zoendrukte en het feit dat onze bladen op Goede Vrijdag niet zullen verschijnen (kantoren en drukkerij zijn op die dag geslo ten), hebben wij deze week het tijdstip waarop advertentie teksten kunnen worden ingezon den moeten vervroegen. Advertenties voor de krant van zaterdag a.s. moeten op donder dagmiddag 12 uur bij onze kan toren of vertegenwoordigers aanwezig zijn. Plaatsing kan alleen dan gega randeerd worden, als u zich aan dit tijdslimiet houdt. Wij danken u bij voorbaat voor uw medewerking. DE DIRECTIE KENNEDY'S MILITAIRE BOODSCHAP Werkelijk een klasse apart en van maatwerk niet te onderscheiden. Prijzen van ƒ160.tot ƒ240. Vermetele list van Britse rovers slaagde volkomen Vijfdaagse werkweek bij de NRG voor het administratief personeel Kerkelijk nieuws i mtó Binnen tachtig minuten liepen dinsdag middag drie schepen voor buitenlandse rekening van stapel in het Zuidhollandse rivierengebied, twee bij „De Noord" in Alblasserda'm en één op de Gorkumse werf van Bijker's Aannemingsbedrijf. In Alblasserdam zouden op de werven van Verolme en „De Noord" twee schepen gelijktijdig in het water glijden, de Noorse buik-carrier „Skauvann", met een draag vermogen van 24.000 ton bij Verlome en de veel kleinere Deense vrachtvaarder „Ritva Dan" (3700 ton draagvermogen) bij de 400 meter verder gelegen „De Noord". Tussen beide hellingen was daarvoor een speciale telefoonlijn aangelegd. Er was een zeer grote belangstelling voor dit evenement. Op beide werven waren honderden mensen bijeengekomen, bij Ver olme onder meer de ambassadeurs van Noorwegen en van de Ierse Vrijstaat. Op de rijksweg van Gorinchem naar Ridder kerk stopten tientallen automobilisten op de hoge verkeersbrug, die een prachtig uitzicht geeft op de rivier. Het plan slaagde echter niet geheel. Want toen bij Verolme de Noorse mevrouw Inger Pahle de traditionele fles champagne tegen de boeg stuk sloeg, de klink viel en de „Skauvann' onmiddellijk daarop naai" zijn element gleed, waren bij „De Noord" de arbeiders nog aan het slaan tegen de onwrikbare stoppingsblokken, die de door mevrouw Ellen Christensen gedoopte „Ritva Dan" in bedwang hielden. Precies twee minuten en vierentwintig seconden nadat de stoomfluiten op de rivier hadden weerklonken ter begroeting van de Noorse buik-carrier, ging ook de „Ritva Dan" van de helling. Beide tewaterlatingen verliepen verder zonder moeilijkheden. Twaalf zware ankers met kettingstrossen een gezamenlijk gewicht van 162 ton trokken de „Skau vann" dwars op de rivier. De derde tewaterlating geschiedde om streeks kwart voor vijf bij Bijker's Aan nemingsbedrijf in Gorinchem. Daar liep een zusterschip van de „Ritva Dan", de Brita Dan", van stapel. Mevrouw Carlsen verrichtte de doopplechtigheid. Onmiddellijk na de tewaterlating van de Skauvann" had op Verolme's werf de kiellegging plaats voor een schip van 10.360 ton, waarvoor de „Hollandse Lloyd" de bouwopdracht heeft gegeven. Het schip is bestemd voor de vaart op Zuid-Amerika. Volgend jaar komt het in dienst. Aan boord van de „Jagersfontein", ge meerd aan de Sumatrakade te Amster dam, 'heeft de ministervan Economische Zaken, de heer J. W. de Pous, ter ge legenheid van de 100ste vergadering van het Centraal Orgaan voor de Economi sche Betrekkingen met het Buitenland gis teren gesproken over het Nederlandse eco nomische beleid. Over de toenadering tussen de E.E.G.- en de EVA-landen was spreker, gezien te gen de achtergrond van de ontwikkeling op politiek terrein, niet geheel gerust. Zuiver economisch beschouwd geloof ik wel, dat wij uit de moeilijkheden kunnen komen, maar het is zinloos hieraan te be ginnen, wanneer er niet de politieke wil zou zijn om tot overeenstemming te ko men," aldus de minister. Gezien de nauwe samenhang tussen economie en politiek, zag spreker geen bezwaar tegen zeer nau we contacten op politiek terrein. De be windsman was van oordeel, dat deze po litieke samenwerking, die mede tot de doeleinden van het integratiebeleid van de Nederlandse regering behoort, gunstig is, ook voor de verdieping van de econo mische samenwerking tussen de E.E.G.- landen. Gistermiddag is brand uitgebroken aan boord van het Britse schip „Badagry- Palm", dat in de Rotterdamse Waalhaven ligt. De „Badagry-Palm" is een in 1956 gebouwd motorvrachtschip van 5042 ton. Eigenares is de Palm Line Ltd in Londen, een dochtermaatschappij van het Unilever concern. De brand werd ontdekt door havenarbei ders, die bezig waren 500 ton palmpitten in ruim drie te lossen. De lading was be stemd voor de Unilever. Het ruim werd onmiddellijk toegedekt om de toevoer van zuurstof te voorkomen. Later besloot men echter toch de luiken te openen. Toen bleek dat in het ruim een fikse brand woedde. De brandweer bestreed het vuur met een aantal nevelstralen. Nadat het vuur in ruim drie bedwongen was, werd een uitvoerig onderzoek inge steld in ruim twee. Geconstateerd werd dat geen vuur in deze lading aanwezig was. Daarop werd begonnen met het lossen van ruim twee, doch nauwelijks had de eerste hijs het ruim verlaten of tot ieders ont steltenis schoten plotseling vlammen om hoog en in een oogwenk stond de hele oppervlakte van ruim twee in vlammen. De brandweer had ook dit vuur vrij spoe dig bedwongen. Het is niet uitgesloten dat een nog smeulend sigarettenpeukje in ruim twee is gevallen. Het schip blijft voorlopig onder bewaking van de brandweer. Niet op hetzelfde ogenblik, zoals het plan was ,maar kort na elkaar liepen bij Alblasserdam op de werven van Verolme en „De Noord" de grote Noorse buik-carrier „Skau Vann" en de Deense vrachtvaarder „Ritva Darm" van stapel. Op deze A.N.P.-luchtfoto ziet men op de voorgrond de te water glijdende Ritva Dan" en op de achter grond de „Skau Vann", die reeds door sleepbootjes wordt weggetrokken. De middelbare- en lagere belastingamb tenaren gaan hun acties voor salaris- en positieverbetering coördineren. Daartoe zullen op zaterdag 8 april de vertegen woordigers van de verschillende regiona le comité's bijeenkomen in Utrecht. Een der suggesties, die besproken zal worden, is de oprichting van een eigen organisa tie, in navolging van o. m. de Bond van Hogere Belastingambtenaren. Tot deze or ganisatie zullen alleen leden van erkende vakbonden mogen toetreden. In het gehe le land zijn 15.000 a 16.000 middelbare- en lagere ambtenaren in 's rijksdienst. Een der andere voorstellen is het be leggen van een landelijke protestvergade ring, die mede het oogmerk heeft de er kende bonden te activeren. Ook wenst men namens de belastingambtenaren een vaste commissie voor het georganiseerd overleg. Men wil zich onthouden van on- dermijndende maatregelen, zoals langzaam aan en stiptheidsacties. PARIJS (UPI) Dinsdagavond heeft de politie van Parijs een twintig jarige man gearresteerd verdacht van moord op een 64-jarige weduwe, wier in staat van ont binding verkerend lijk werd ontdekt in een koffer welke in bewaring was afgegeven bij de bagage-afdeling van het Gare de Lyon, een van de stations van de Franse hoofdstad. De vrouw werd herkend als de voorma lige schooljuffrouw van Martinique, Suzan ne Barbane. De politie heeft de naam van de jeugdige verdachte niet vrijgegeven. Hij kwam evenals de vermoorde van het eiland Martinique. De man werd kort na de gruwelijke ontdekking gearresteerd. De laatste „koffermoord" in Parijs kwam in het jaar 1956 voor. Toen werd een onherkenbaar verminkt lichaam gevonden in een koffer welke was verborgen in een in een bos. In 1920 werd in de bagageafdeling van het station te Nancy het stoffelijk over schot van een Italiaan in een koffer ge vonden. (Van onze correspondent) WASHINGTON. President Kennedy heeft bijna twee miljard dollar meer gevraagd voor de bewapening dan zijn voorganger Eisenhower noodzakelijk had geacht. De defensieboodschap hierover is dinsdag aan het Congres gezonden. De totale som is van bijna tweeënveertig miljard op bijna vierenveertig miljard dollar gebracht. Na Kennedy's verkiezingscampagne komt deze verhoging van de begroting niet als een verrassing, maar na alles wat is gezegd over de nood zaak de conventionele strijdkrachten te versterken, trekt het wel de aandacht dat veel meer is gevraagd voor lange-afstandsraketten dan voor het voeren van een oorlog op betrekkelijk kleine schaal. De Amerikaanse regering zag zich bij het wijzigen van Eisenhowers defensie budget voor twee moeilijkheden geplaatst: de veiligheid van het land. vereist, dat de sterkte wordt opgevoerd, doch verhoging van de militaire uitgaven geeft de Russen een propagandawapen en zal zelfs onder handelingen met de Sovjet-Unie moeilijker kunnen maken. Het tweede probleem dat de regering zich op de hals haalde, vindt zijn oorsprong in de stopzetting van be paalde projecten. Sommige industrieën zul len daaronder lijden en dat kan de Demo cratische Partij in enkele staten wel eens duur te staan komen. Verzet in het Con gres tegen sommige bezuinigingen is dan ook te verwachten. Amerika is blijkens Kennedy's bood schap niet van plan de eerste klap uit te delen in een grote oorlog. Vandaar dat Amerika's raketmacht erop berekend moet zijn, de eerste vijandelijke aanval zo goed mogelijk te overleven. Geen modern ra ketwapen is beter beschermd dan de Po- larisraket aan boord van kemonderzeeërs. Geen wonder dan ook, dat verreweg de grootste verhoging van het budget bestemd is voor de Polaris en de daarbij behorende (Van onze Amsterdamse redacteur) Van 11 tot en met 19 april wordt in Am sterdam de vijfde internationale tentoon stelling „De Suiker" gehouden, de drie jaarlijkse manifestatie van de suiker-, de suikerverwerkende- en toeleverende- indu strie. In het verleden heeft deze vakten toonstelling een grote roem gekregen, zo groot dat België, Duitsland, Engeland en zelfs de Verenigde Staten hebben gepro beerd „De suiker" naar zich toe te trek ken. Het is niet gelukt. „De Suiker" blijft in Amsterdam, natuurlijk in het nieuwe R.A.I.-gebouw. Nederland heeft de modernste suikerfa brieken ter wereld. Drie van de voor naamste producenten zullen op de ten toonstelling zijn vertegenwoordigd. Voor buitenlandse suikerfabrieken heeft het geen zin naar Nederland te komen ons land produceert meer suiker dan het zelf kan consumeren. Op de tentoonstelling ech ter zullen 200 ondernemingen met buiten landse produkten vertegenwoordigd zijn. In een speciaal paviljoen zal de beteke nis van de suiker in het economisch bestel worden aangetoond door middel van mate riaal van het studiecentrum van de Franse suikerproducenten. Er wordt een filmzaal ingericht voor het vertonen van films, waarin de veelzijdigheid van het gebruik van suiker wordt aangetoond. Eén van de films zal zijn „Lof der Zoetheid", die een overzicht geeft van de betekenis van de Nederlandse suikerverwerkende industrie. Op de tentoonstelling zullen vele machi nes voor produktie of verpakking in wer king zijn. Voorts zijn vele bedrijfstakken van de suikerverwerkende industrie uit binnen- en buitenland vertegenwoordigd, zoals de suikerwerk-, de chocolade-, de bis cuit-, de banket-, de wafel- en de vruchten- verwerkende industrie. De „Zoetwarenbeurs", die de twee voor afgaande jaren in Utrecht werd gehouden, is thans op „De Suiker" ondergebracht. Deze expositie die door 30 binnen- en bui tenlandse groothandelaren wordt ingericht zal uitgebreide Sint Nicolaascollecties om vatten. Ook deze keer is de Nederlandse banket bakkerij weer van de partij. Onder het motto „De kunst in de Suiker" zal in een zestigtal speciaal voor de tentoonstelling gebouwde etalages een assortiment artike len worden tentoongesteld, dat nog nooit op een expositie tezamen is geweest. Een van deze etalages is gewijd aan „Moeder dag". Hierin zal een model worden ge toond van de taart die op die dag aan de Koningin zal worden aangeboden. Men verwacht vele buitenlandse bezoe kers. Reeds nu staat vast dat er een ge zelschap uit Japan en voorts geïnteres seerden uit Nigeria, Marokko, Ceylon, Jor danië, de Verenigde Staten, Argentinië en Peru zullen komen. LEOPOLDSTAD (Reuter) Bij het dorpje Kele, ten zuiden van Loeloeaburg, in de Kongolese provincie Kasai is het zo als pas thans bekend is geworden, afgelo pen vrijdag tot een botsing gekomen tussen Ghanese UNO-soldaten en militairen van Albert Kalondji, de leider van de „Mijn- staat" Zuid-Kasai. Drie Ghanezen worden vermist en zijn waarschijnlijk gedood. Men heeft tot nu toe slechts hun met ko gels doorzeefde jeep gevonden. Zij kwamen tussenbeide in een twist tussen Baloeba- soldaten en een treinbestuurder van de Loemoemba-gezinde Loeloea-stam. De Ba- loeba's, die een andere politieke groepering steunen dan hun stamgenoten in het Loe moemba-gezinde Noord-Katanga, openden het vuur, de Ghanezen beantwoordden dit en verwondden een hunner. Drie Ghanese soldaten en twee Kongolezen vertrokken met de gewonde naar een ziekenhuis. De Ghanezen zijn daar niet gearriveerd. onderzeeërs: zij bedraagt niet minder dan een miljard driehonderd veertig miljoen dollar. De produktie van Polarisonderzeeërs zal worden opgevoerd zodat de Verenigde Sta ten tegen 1965 over 29 van deze vaartuigen beschikken. Ook de produktie van Ameri ka's modernste landraket, de Minuteman, zal moeten toenemen. Hiervoor is zesen negentig miljoen dollar extra gevraagd. Op den duur wil men de Minuteman van spoorwagons afschieten, doch de uitvoe ring van dat plan is voorlopig uitgesteld teneinde sneller meer van deze raketten in versterkte kokers te beschikking te krijgen. In totaal is ruim een miljard dol lar extra gevraagd voor raketwapens, voor grotere capaciteit in de conventionele oor lógvoering echter slechts 842 miljoen dol lar. Geen kernvliegtuig Wat tenslotte de bezuinigingen betreft: men zal 138 miljoen dollar minder uitge ven aan de ontwikkeling van de B70-bom- menwerper die een snelheid van driemaal die van het geluid zal moeten .halen. Het nut van zulk een toestel ziet men eigenlijk niet meer in, daar een dergelijk vliegtuig pas in gebruik kan worden genomen wan neer Amerika reeds over een groot aantal lange-afstandsraketten beschikt. Ook twijfelt men thans aan het militaire re nut van een door kernenergie gedreven vliegtuig. Dit toestel is dan ook geheel van de militaire begroting geschrapt. Hoe wel men reeds een miljard dollar aan het project heeft uitgegeven, was de verwe zenlijking nog niet in zicht. Tenslotte zal de minister van Defensie gaan bezuinigen door 73 militaire kampen en opslagplaatsen op te heffen. Voor ste den of dorpen waar deze zijn gevestigd, be tekent dit uiteraard een hele klap. Natuurlijk komt bij zulk een defensie- boodschap de kwestie naar voren van een raketkloof, van een eventuele Amerikaan se achterstand vergeleken bij de Russen. De Amerikanen erkennen, dat de Russen een grotere stuwkracht aan hun raketten vermogen te geven en zij nemen tevens aan dat de Russen meer raketten bezitten. Zij wijzen er echter op, dat Amerika's to tale afschrikwekkende en oorlogbezweren- de kracht niet geringer is dan die der Rus sen. Washington vertrouwt er op dat ook in de toekomst in dit opzicht geen achter stand bij de Russen zal ontstaan, indien deze begroting door het Congres wordt aanvaard. Saturnus-project versneld WASHINGTON (Reuter) President Kennedy heeft het Amerikaanse Congres dinsdag voorts gevraagd een bedrag van 1.235.300.000 dollar toe te staan voor het onderzoek van de ruimte, hetgeen ruim 125 miljoen dollar meer is dan het door zijn voorganger Eisenhower aangevraag de bedrag. De president legde in zijn desbetreffende Congres-boodschap vooral de nadruk op de ontwikkeling van de reusachtige Satur- nus-C2-raket, waarmede een 22 ton we gend ruimtevaartuig in een baan kan wor den gebracht of een man rondom de maan en terug kan worden gezonden. Hij vroeg voor dit project 78 miljoen dollar meer dan Eisenhower, dit met het doel in 1964 de eerste proeflancering van deze raket mogelijk te maken. Zonder deze verhoging zou dit eerst in 1965 kunnen geschieden. De president heeft het Congres tenslotte om de toewijzing van een groter bedrag verzocht voor de ontwikkeling van een door kernenergie voort te drijven raket en voor de bouw van een reusachtige raket' motor, die op zekere dag de basis kan worden voor de vervaardiging van nog grotere ruimtevoertuigen dan de door de „Satumus-C-2" te dragen satellieten. Advertentie Aparte konfektie en herenmode ZIJLSTRAAT 71 - HAARLEM - TELEF. 16963 (Van onze correspondent) LONDEN Treinbandieten hebben dins dag een vermetele list gebruikt om zich meester te maken van een aantal post zakken. De leider van de bende bad zich als een hulpeloze zieke man vermomd, die door een „verpleger" voortgeduwd werd in een invalidewagentje. Treinpersoneel was behulpzaam om hem met wagentje en al in de speciale goederenruimte achter in de trein te brengen, waar ook de conduc teur plaats heeft. Men zorgde er voor dat hij zo prettig en gemakkelijk mogelijk zat. Het gebeurde in de stoptrein welke dinsdagavond om kwart voor tien van het Waterloo-station in Londen vertrok. Op een van de volgende stations, Clapham Junc tion, het grootste spoorwegkruispunt ter wereld, werd de „invalide" ingeladen. Spoedig nadat de trein vertrokken was, zag de conducteur tot zijn verbazing en schrik dat de in elkaar gedoken figuur plotseling recht overeind rees en op hem af kwam. De conducteur werd aangevallen en over meesterd. De verpleger van de patiënt deed zich eveneens gelden. Een aantal vrienden van de „invalide" die hem naar het station hadden gebracht reden in een grijze auto mee langs de spoorlijn en In het ziekenhuis te Harderwijk is over leden de 21-jarige dienstplichtige soldaat G. A. M. van Swam uit Tilburg, die 's middags op de pistoolbaan van het gar- nizoensschietterrein te Harderwijk in de buik was getroffen door een kogel. Het ongeluk gebeurde tijdens een oefening pistoolschieten. Na het commando laden maakte de naast soldaat Van Swam staande soldaat een wat ongelukkige ma noeuvre met zijn pistool. Er ging toen een schot af, dat soldaat Van Swam in de buik trof. zorgde ervoor dat een rood sein op onvei lig bleef staan. De „invalide" gaf tevens valse signalen aan de treinbestuurder, waardoor de trein vlak bij een verlaten begraafplaats stopte. Gedurende drie mi nuten ging het licht in de coupe's uit. Uit de deur vlogen vijf zakken met aangete kende brieven. De „invalide" en zijn handlanger stapten voorzichtig over de dodelijke elektrische geleidingsrail, die midden tussen de beide andere staven loopt en voegden zich bij de rest van de bende. Scotland yard verklaarde dat de overval tot de laatste seconde zorgvuldig was voor bereid. Het was de vijfde treinroof sinds de vorige zomer. Voor het treinpersoneel had de zaak nog een extra-onaangenaam kantje: de reizi gers hadden van de roof niets gemerkt en beklaagden zich in alle toonaarden over de vertraging. Per 1 april aanstaande zal de Nieuwe Rotterdamsche Courant de vijfdaagse werkweek voor het administratief perso neel invoeren. Voor zover bekend is dit het eerste dagbladbedrijf in Nederland dat tot de vijfdaagse werkweek overgaat. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Veenendaal (vac. W. Heer- ma): M. W. Nieuwenhuijze te Amsterdam- West. Bedankt voor Zwaagwesteinde: W. de Joode te 's Gravenhage-Zuid; voor Has selt als schippers-predikant: J. M. Visser te Dokkum. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Bedankt voor Groningen (vac. wijlen J. Smelik)G. Zomer te Bunschoten-Spaken burg. Geref. Gemeenten Bedankt voor Rijssen: W. Hage te Mid delburg. Prins Bernhard heeft gisteren tijdens zoeken aan Tilburg en Waddinxveen een omvangrijk en gevarieerd programma af gewerkt. In Tilburg liet de prins zich voor lichten over de toestand in de gemeente, bezocht hij een school en twee fabrieken en in Waddinxveen opende de Prins het nieuwe gebouwencomplex van een autobus maatschappij en maakte hij een rondgang door een meubelfabriek. De Prins vloog per helikopter van de koninklijke luchtmacht van de wolstad naar de Gouwestreek. Een deel van het gevolg volgde in spanning in een au tobus de pogingen van de chauffeur om de ze afstand langs de weg in dezelfde tijd af te leggen. Om half tien 's morgens waren de Prins en zijn secretaris, dr. F. A. de Graaff, in Tilburg ontvangen door de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, mr. dr. C. N. M. Kortmann en burgemeester mr. C. J. G. Becht. Deze gaf in het paleis-raad- huis een uiteenzetting over de groei, ont wikkeling en de problemen van de stad. Na een bezoek aan de prot. chr. school „Prins Bernhard" bezichtigde de Prins een auto bandenfabriek en een grote textielfabriek. In het paleis-raadhuis gebruikte men de lunch en omstreeks 14.00 uur steeg de he likopter met de Prins en zijn secretaris Bij zijn bezoek aan Tilburg bezichtig de Prins Bernhard de nieuwe protes tants-christelijke school die zijn naam draagt. In de zesde klasse woonde hij een aardrijkskunde les bij. in het Leypark op met bestemming Wad dinxveen. Een half uur later zette de piloot zijn toestel op het voorplein van het nieuwe autobusbedrijfcomplex aan de grens van Boskoop neer. In een gedeelte van het nieuwe bedrijfs pand, waar plaats is voor vijftig autobus sen, verrichte Prins Bernhard de officiële opening. Hij drukte op een knop, een rood licht sprong daardoor op groen, de wijde garagedeuren weken uiteen en brommend kwamen twee grote bussen binnenrijden, autobussen vol muzikanten: de harmonie Condordia uit Waddinxveen en een drum band, die toepasselijk het „In naam van Oranje doe open de poort" lieten horen. Tenslotte voerde de Prins via de mobilo foon-installatie, waarop alle bussen zijn aangesloten, een gesprek met een chauf feur op een van de lijnen. Het bezoek aan de meubelfabriek, waar van alle bedrijven in Waddinxveen pro dukten waren tentoongesteld, vormde het einde van het Prinselijk verblijf in Wad dinxveen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 13