v.. IR. OTTEN BESPREEKT DE PHILIPS-FILOSOFIE Regering procedeert tegen Hoge Autoriteit KSG DE BEURS- r Per Saldo Wat is help? Vrije onderneming het middel voor welvaartsvergroting Dividend en agiobonus Sikkens Groep Olie in Noord-Sahara Ultimo levert geen bezwaar op SGHEEPVAARTBERIGHTEN R'damsche Lloyd niet optimistisch voor '61 J - DIVIDENDV00RSTELLEN VOOR DE FEESTDAGEN P. ONRUST EN ZOON WOENSDAG 2 9 MAART 1961 17 Geen medezeggenschap in de zin van meebeslissen Om publikatieplicht vervoertarieven DE WEEKSTAAT Geldmarkt zeer ruim Kort economisch nieuws Soepkippen - Kippenpoulet Braadkippen - Braadkuikens Poulardes - Konijnen A Over de noodzaak hulp te verlenen aan de ontwikkelingslanden is al zoveel gè- sproken, geconfereerd en geschreven, dat het wel wat vreemd lijkt als men hoort, dat eerst nu naar een goede definitie van het woord „hulp" wordt gezocht. Dit ge beurt namelijk thans op de conferentie die tien landen die tezamen de D.A.G. (De velopment Aid Group) vormen, te Londen houden. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken voor Economische Aangelegenheden. George W. Ball, heeft namelijk voorgesteld dat de D.A.G.-landen één percent van hun nationaal produkt aan hulp zullen verstrekken, hetgeen zou neer komen op ongeveer acht miljard dollar (bijna dertig miljard gulden) per jaar. De Verenigde Staten alleen dragen daaraan dan vijf miljard dollar bij. Het lijkt een reusachtig bedrag, maar in verhouding tot de behoeften van de honderden miljoenen noodlijdende mensen in de ontwikkelingslanden is het nog al tijd minimaal. Maar als de landen zich tot dit ene percent verplichten, is in zoverre yiets bereikt, dat de hulp die zij op het ogenblik verstrekken enigszins verhoogd wordt en ook voor de toekomst verzekerd is. Overigens is het dan wel nodig het begrip „hulp" exact te definiëren. Zijn le ningen tegen vijf percent rente, door de industrie verstrekt, als hulp aan te mer ken? Velen zullen, vooral in de ontvan gende landen, dit moeilijk als steun kun nen zien. Schenkingen of leningen tegen twee percent rente hebben meer met echte hulp te maken. "Het gaat er om, in de ontwikkelingslanden de sociale en econo mische infrastructuur te verbeteren, ba sisindustrieën te vestigen en de landbouw techniek doelmatiger te maken. Daarvoor zijn reusachtige investeringen en het ver strekken van steun in de vorm van tech nische kennis noodzakelijk. De meeste on derontwikkelde gebieden kunnen de lasten van een hoge rente niet dragen, vooral in verband met de schommelingen der prij zen op de grondstoffenmarkten, die voor hun inkomsten een voortdurende bron van onzekerheid vormen. Aangeven wat „hulp" precies inhoudt is een eerste vereiste als men tot een goede verdeling van de lasten tussen de landen wil komen en deze naar draagkracht wil opleggen. Daarna zal men dan tot een nauwe sa menwerking van alle organisaties en in stanties, die zich met 't verlenen van hulp bezig houden, moeten komen. De meeste Westerse landen doen wel in de ene of de andere vorm iets aan ontwikkelings hulp; dan zijn er de Verenigde Naties, de E.E.G., het Colombo-plan, de Wereldbank, de O.E.S.O., die met verschillende, oog merken en langs verschillende wegen hulp geven. Coördinatie van al deze po gingen om in de wereldsituatie verbetering te brengen kan dit doel alleen maar be vorderen en de verschillende projecten doorwerking en „nazorg" geven. Als de D.A.G.-conferentie stappen in deze rich ting zou nemen was al veel gewonnen. „De vrjje onderneming is naar mijn diepste overtuiging ook nu nog hét instrument om tot grotere welvaart te komen wanneer wij deze welvaart ruim zien en daarin naast de materiële ook de geestelijke waarden opnemen", dit zei heden in de te Eind hoven gehouden algemene vergadering van aandeelhouders van de n.v. Philips' Gloeilampenfabrieken, de aftredende president van de raad van bestuur, ir. P. F. S. Otten, in een rede over: „Onze industriële filosofie". „Nu ik aandeelhouders voor de laatste maal toespreek als president van onze vennootschap, zou ik u iets willen vertellen over de filosofie, welke richtsnoer is voor ons algemeen beleid", aldus opende ir. Otten zijn betoog, waarin hjj opmerkte dat het bestuur zich verantwoorde lijk voelt voor vier groeperingen van mensen: a. Voor werknemers; b. Voor kapitaal verschaffers; c. Voor leveranciers en partners; d. Voor afnemers. Zij hebben een groot gemeenschappelijk belang: dat van een bloeiende en groeiende Philips' onderneming. „Het is onze taak en onze verantwoor delijkheid om, midden in het krachtenspel der verschillende groeperingen staande, ieder de belangen te behartigen zodanig, dat voor de totaliteit sprake is van een optimum en van harmonie." Ir. Otten nam zijn gehoor mee terug naar het jaar, dat het einde van de twee de wereldoorlog bracht, „toen wij voor de enorme opgave stonden om gezamenlijk het Philipsconcern weer op te bouwen. Voor ons was een van de eerste en be langrijkste problemen: de arbeidende mens. Zouden wij, zo vroegen wij ons af, ons beleid inderdaad kunnen richten op het verschaffen van een blijvende, nuttige werkgelegenheid aan de mensen, die ons hun belangen en die van hun gezinnen toe vertrouwen? Daarmee zou dan in een van de meest fundamentele behoeften van de mens worden voorzien." Spreker meende te mogen zeggen, dat de leiding van het concern door het be trachten van voortvarendheid en voorzich tigheid er in is geslaagd uiteraard me de dankzij een gunstige conjunctuur een hoge mate van continuïteit in de werkge legenheid te brengen. Dat de arbeidsvre- de bij Philips nooit ernstig verstoord werd danken wij, aldus ir. Otten, onder meer aan het gehele complex van sociale maat regelen. Maar het zijn niét het loon of het salaris of de sociale voorzieningen al leen, die dit alles kunnen verklaren. Veel eer zijn het de gezonde verhoudingen, waarnaar in alle geledingen oprecht ge streefd wordt. Leiding verantwoordelijk Over medezeggenschap in het bedrijfs beleid merkte ir. Otten op: „Wij geloven niét in medezeggenschap in de zin van medebeslissen, en achten deze in strijd met het wezen van het vrije ondernemers schap. Wij houden vast aan de vrije on dernemingsgewijze produktie, omdat wij in de vrije wereld ervan overtuigd zijn daarmede een optimum aan materiële en niet-materiële waarden te kunnen berei ken. In ons hedendaagse maatschappelijk bestel draagt de leiding de verantwoor delijkheid, en welk een verantwoordelijk heid .Deze kan zij onmogelijk delen met hen, die van buiten de onderneming daar op invloed zouden willen uitoefenen, noch met hen die dagelijks in de sfeer van de uitvoering denken en werken." Hoewel de medezeggenschap in de zin van medebe slissen afwijzend, zei ir. Otten een over tuigd voorstander te zijn van voorlichting naar binnen en naar buiten en van over leg, intern met de gekozen vertegenwoor digers van dé werknemers, extern met de, de werknemers vertegenwoordigende, or ganisaties. Ook de belangen van de tweede groep, de kapitaalverschaffers, wegen bij Philips zeer zwaar. Ook voor de aandeelhouders geldt dat vertrouwen, medeleven en inter esse alleen gestoeld kunnen zijn op er varing, kennis en daardoor inzicht. Continuïteit in de zakelijke relaties met de derde categorie, de partners en leve ranciers, is van groot belang voor het con cern en ook voor hen. Het belang van de vierde categorie, de afnemers en de gebruikers van de Phi lips' produkten en -diensten, worden mede gewaarborgd door de vrije concurrentie op een vrije markt. Het bedrijf acht het zijn plicht zijn dienende economische functie ten opzichte van de samenleving bij voort during tot uiting te brengen in de kwali teit en de betrouwbaarheid van de pro dukten, in de service en in het op de markt brengen van nieuwe of verbeterde produkten tegen redelijke prijzen. Philips a-politiek Ten slotte besprak ir. Otten de verhou ding van Philips tot de gehele Nederland se gemeenschap. „Sinds de oorlog is Phi lips enorm gegroeid, te groot geworden, zeggen sommigen, en dan bedoelen zij dat dit concern met zijn hoofdzetel in het klei ne Nederland, een staat zou zijn gewor den in de staat. Het bedrijf is echter a politiek, maar dat houdt tevens in, dat de regeringen ook de ondernemer de nodige vrijheid moeten laten. Men kan nog steeds wel stemmen beluisteren die bepleiten, dat de staat zich financieel zou moeten inte resseren in grote ondernemingen als het Philipsbedrijf. Hierdoor zou een soort me dezeggenschap worden gecreëerd, die het bedrijf zijn zelfstandigheid en a-politiek karakter zou ontnemen. Wij zouden een dergelijke ontwikkelnig onjuist en onge wenst achten, want ze druist in tegen on ze begrippen van het vrije, verantwoorde lijke ondernemersschap. De vrije onderne ming is naar mijn diepste overtuiging ook nu nog hét instrument om tot grotere wel vaart te komen, wanneer wij deze wel vaart ruim zien en daarin naast de ma teriële ook de geestelijke waarden opne en." Ir. Otten zei ten slotte met een gerust hart zijn functie neer te leggen, omdat hij het volste vertrouwen heeft in zijn opvol ger, ir. F. Philips, en in zijn collega's en in ons grote Philipsteam, overal ter wereld." (Van onze Haagse redacteur) De Nederlandse regering heeft be sloten bij het Hof van Justitie der K.S.G. beroep aan te tekenen tegen de aanbe veling, die de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal op 1 maart heeft vastgesteld. Krachtens deze aanbeveling worden de lid-staten verplicht de tarieven en vrachtprijzen voor het vervoer van kolen en staal te publiceren of ter kennis van de Hoge Autoriteit te brengen, waarbij aan een aantal nader aangeduide voor waarden moet worden voldaan. Deze aanbeveling is de jongste stap van de Hoge Autoriteit in een aangelegenheid, die reeds enige jaren speelt. Een vorige beschikking van de Hoge Autoriteit, die nog alleen op het wegvervoer betrekking had, heeft geleid tot een proces voor het Hof van de Europese Gemeenschappen, omdat de Nederlandse en de Italiaanse regering daartegen in beroep gingen. Vorig jaar op 15 juli heeft het Hof overeenkom stig de eis van Nederland en Italië de be schikking vernietigd. Het voornaamste bezwaar, dat in het verleden door Nederland tegen de be moeiingen van de Hoge Autoriteit naar vofen is gebracht, had betrekking op de eenzijdige nadruk, die daarin steeds werd gelegd op de veronderstelde noodzaak van het doen opstellen van gepubliceerde ver- voerstarieven. De noodzaak, zelfs de wen selijkheid, van dergelijke vervoertarieven voor de gemeenschappelijke kolen- en staalmarkt wordt door Nederland ontkend. Veeleer moet het streven naar vastgestelde tarieven worden gezien als een onderdeel van een bepaalde vervoerpolitiek, die wel iswaar in enkele andere lid-staten van de E.G.K.S. aanhangers vindt, doch voor Ne> derland uitermate schadelijk zou zijn. Hoewel de jongste aanbeveling van de Hoge Autoriteit op onderdelen niet geheel duidelijk is, bevat zij toch naar de mening van de Nederlandse regering een aantal ele menten, die slecht zouden passen in een uitvoering van het E.G.K.S.-verdrag, zoals deze naar Nederlandse zienswijze mede na de uitspraak van het Hof van Justitie zou moeten worden opgevat. In het bijzonder gaat het hier om de nadere voorwaarden, waaraan bij publi- katie of ter kennisbrenging van de prijzen en tarieven zou moeten worden voldaan. De regering ziet voor deze voorwaarden geen gronden in het E.G.K.S.-verdrag. De regering heeft nu besloten beroep aan te tekenen tegen de aanbeveling. Tevens heeft zij zich tot de Hoge Autoriteit ge wend teneinde opheldering te verkrijgen ten aanzien van de punten in de aanbe veling, waarover onvoldoende duidelijk heid bestaat. Als advocaat van de Neder landse regering zal optreden prof. mr. W. L. Haardt, hoogleraar in het burgerlijk procesrecht in Leiden. Agent is prof: mr. W. Riphagen, raadadviseur van Buiten landse Zaken. Commissarissen en directie van Sikkens Groep n.v. te Sassenheim hebben besloten aan de jaarvergadering op 14 april voor te stellen over 1960 10 percent dividend in contanten uit te keren, respectievelijk 5 percent over de aandelen die medio 1960 werden uitgegeven. Voorts zal worden voorgesteld ten laste van de agioreserve 20 percent over het gehele geplaatste aan delenkapitaal in aandelen uit te keren. Over 1959 werd 17 percent dividend in contanten uitgekeerd. Over 1960 bedroeg de geconsolideerde winst van de Sikkens Groep na afschrijvingen en belastingen 4.120.000 over 1959 bedroeg de winst 3.319.000. Amerikaanse geologen hebben op 40 km ten noorden van Ouargla, in het noorden van de Sahara, een belangrijk, nieuw olie veld ontdekt. Op het ogenblik wordt na gegaan wat de preciese omvang van de vondst is. De vindplaats ligt ongeveer 400 km ten zuidwesten van Algiers. Volgens in Algiers ontvangen berichten ~ou sprake zijn van een belangrijke vondst. ADVIESKOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bank papier, vandaag geldend in Amsterdam luiden: Engels pond 10,03—10,13, Ameri kaanse dollar 3,57—3,61, Canadese dollar 3,613,66, Franse frank (100) 72,9573,45 Belgische frank (100) 6,94—6,99, Duitse mark (100) 90,30—90,80, Zweedse kroon (100) 68,90—69,90, Zwitserse frank (100) 83,1583,65, Italiaanse lire (10.000) 56,75— 58,75, Deense kroon (100) 51,60—52,60 Noorse kroon (100) 49,75—50,75, Oostenrijk se schilling (100) 13,80—13,90, Portugese escudo (100) 12,45—12,60, Spaanse peseta (100, grote coupures) 5,92yz6,07!/j. Nog altijd blijken deviezen naar de Nederlandsche Bank te vloeien. Dit blijkt, volgens de weekstaat per 27 maart, uit de stijging van de voorraad deviezen met 39 miljoen. Omzettingen in goud hebben niét plaatsgevonden. De totale goud- en deviezenvoorraad steeg van 5.919 miljoen tot 5.958 miljoen. Het goud bleef onveranderd op 5.227 miljoen. De naderende maand-ultimo deed de chartale circulatie met 134 miljoen toenemen tot 4.758 miljoen. De onttrekking van middelen uit deze hoofde werd voor een deel goedgemaakt door de schatkist, welke 68 miljoen in de markt bracht. Het saldo van de schat kist daalde hierdoor van 496 miljoen tot f 428 miljoen. Deze week zullen nog grote bedragen door. het' publiek worden opge nomen in verband met de naderende feest dagen. Naar de rekening „andere ingezetenen" vloeide vorige week 9 miljoen af. Het totaal van deze rekening beloopt nu 190 miljoen. Het tegoed van de banken bij de Nederlandsche Bank daalde ten gevolge van verschillende mutaties met 36 mil joen tot f 770 miljoen. Deze stand, welke circa 100 miljoen hoger is dan het ver plicht aan te houden kasreservegemiddel- de, geeft een indicatie van de ruimte op de geldmarkt midden in de ultimo. De dag geldrente bleef op percent onveranderd De vermindering van de post „saldo's lui den-de in buitenlandse geldsoorten" met f 42 miljoen houdt verband met de ver vroegde aflossing door de staat van de 4 percent Zwitserse lening 1950 groot Zw. frs. 50 miljoen GOEDKOPER VLIEGEN NAAR DE V.S Een van de speciale luchtvrachtmaat schappijen der Verenigde Staten, „Flying Tiger", heeft volgens Reuter in Londen bekend gemaakt dat het een nieuw retour- passagierstarief heeft ingevoerd voor ge zelschappen van honderdachttien personen die van de Verenigde Staten naar Londen Parijs. Brussel, Amsterdam of Ierland willen reizen, of van deze Europese plaat sen uit naar de Verenigde Staten. Het nieuwe passagetarief voor deze groepsrei zen is per persoon ongeveer vijftig percent voordeliger dan welk ander tarief ook. Het is vastgesteld op vijfendertig pond sterling en acht shilling voor een retour. Voor de vluchten wordt gebruik gemaakt van Super Constellation-vliegtuigen. Werkloosheidsvoorzieningen in de V.S De commissie van toewijzingen uit het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft haar goedkeuring gehecht aan een wetsontwerp dat de uitkeringen aan 3.675.000 steuntrekkenden zaJ verhogen. Het wetsontwerp bevat ook de voor ziening dat arbeiders op 62-jarige leeftijd met pensioen kunnen gaan en niet op 65-jarige leef tijd zoals de wet thans bepaalt. PHILIPS EN HOOGOVENS VAST Bij geringe omzetten waren de Philips- aandelen gisteren op 1232 aan de vaste kant (1223 Donderdag worden de Phi- lipsaandelen ter beurze ex-stock n ex- slotdividend verhandeld. Bij een koers van 1230 zal dat neerkomen op circa 1162 voor de aandelen. De beurs rekent er op dat dit koersverschil weer spoedig zal worden ingelopen. De betere vooruitzichten van de internationale situatie in Laos gaven de Europese bèurzen een goede stimulans. Ook het Damrak gaf hogere koersen te zien. De verkorte beursweek werkte rem mend op de ondernemingslust. Hoogovens noteerde op 966, circa acht punten hoger. Unilever 3 op 844. AKU prlj shnudend op 513% zonder meer. Koninklijke Olie draaide rond het vorig slot van 147.10 Bij de cultures bestond er belangstelling voor HVA, dat op 147 bijna twee punten hoger sloot. In de scheepvaartafdeling was het zeer rustig. Er vonden wat liquidaties plaats die goed werden opgenomen. Het koersverschil beperkte zich van één tot Hoger dividend l'Europe. De n.v. Hotel de l'Europe heeft over 1960, blijkens het verslag, een exploitatie winst behaald van 1.309.000,- tegen 1.187.000 in 1959. Uit het winstsaldo van 78.000 (v.j. 63.000) wordt een van zes tot zeven percent verhoogd dividend voor gesteld. Aan verbeteringen werd ruim 256.000 besteed, waarvoor het vernieu wingsfonds 150.000 per uit. 1959) werd aangesproken. Na een dotatie van f 107.000 158.000) gaat dit fonds zonder saldo naar nieuwe rekening over. De algemene kos ten stegen van 875.000 tot f 1.110.000. Voor belastingen wordt 10.000 85.0001 ge reserveerd. Dividend De Lint 8% (onv.) Commissarissen en directie van A. N. de Lint's Industrie- en Handelmaatschappij in Den Haag hebben besloten aan de op 7 juni te houden jaarvergadering voor te stellen over 1960 een onveranderd dividend van acht percent uit te keren op het ver leden jaar door een emissie van één op twee vergrote gewone aandelenkapitaal. Onveraaiderd dividend ADM Commissarissen en directie van de Am- sterdamsche Droogdok Maatschappij n.v stellen voor over het boekjaar 1960 op de preferente- en converteerbare aandelen vijf percent dividend (onv.) uit te keren en op de gewone aandelen 17 percent divi dend (onv.). alles in contanten. Hoger dividend Orenstein en Koppel Orenstein en Koppel n.v. te Amsterdam stelt voor op de gewone aandelen over 1960 een dividend van elf percent (v.j tien pet.) uit te keren. Hoger dividend De Kondor De Aanneming-Maatschappij „De Kon- dor" n.v. te Amsterdam stelt voor over 1960 op de preferente aandelen onveran derd zes pet. dividend uit te keren en op de gewone aandelen achttien pet. (v.j. vijf tien pet.). twee punten. Staatsfondsen zeer kalm en vrijwel onveranderd. De laatste verhandeldag van claims De Vries' Ijzerhandel bracht een advijsprijs van 190 per claim, neerkomende op 183 percent voor de nieuwe aandelen. Aan delen van De Twentsche Bank plaatsten zich gisteren als tweede met een omzet van nominaal 84.000 op de lijst van de fondsen met de grootste omzet. Zwanen- burg-Organon werd op 1100 tot 1125 f1107) geadviseerd. (ANP). Boeke Huidekoper van 209 Vz op 210; Figée van 240 op 243; Spaarnestad van 660 b op 669. VERHANDELDE FONDSEN. 27 maart 28 maart Totaal 454 466 Hoger 214 (47.1°/o) 244 (52.3°/ó) Lager 141 (31%) 124 (26.6%) Gelijk 99(21.9%) 98(21.1%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN. Slot A.K.U.515 gb—516 516 Kon. Olie147.80—148.30 148.20 Philips 1245—1248 1248 Unilever 842844 842 Hoogovens 967 gl VOORBEURS VAN HEDEN Slot A.K.U517—518 51814 Kon. Olie148.30—149.10 149. Philips 1255—1258 1254 Unilever 844845 gl 846 Hoogovens 969970 gl 970 Aagtedijk 28 verwacht Port Said. Aardijk 28 vertrek Antwerpen naar Rotterdam. Abbekerk 29 te Sydney. Abida (t.) 28 te Helsingborg. Achilles 28 te Antolagasta. Acteon 29 Singapore verwacht. Albireo 28 van Marseille naar Antwerpen. Alca 28 van Rotterdam naar Las Palmas. Alioth 28 van Porto Cabello naar Santa Marta. Almkerk 28 van Londen naar Rotterdam. Alnati 28 van Rio de Janeiro naar Vitoria. Alnitak 28 van Las Palmas naar Antwerpen. Aludra 28 Kaap Verdische eilanden naar Bahia. Alwaki 27 van Genua naar Antwerpen. Ameland 28 van Maracaibo naar Boston. Ammon 28 te Baltimore. Amstelsluis 28 van Yokohama n. West-Australië. Annenkerk 27 van Mombasa naar Aden. Applngedijk 28 van Rotterdam naar Port ever Glads. Area 28 van Mena naar Singapore. Arendskerk 28 verwacht Nagoya. Ares 28 te Guayaquil. Argos 28 aankomst Malta van Rotterdam. Arkeld'.jk 28 te Bremen. Asmidiske 28 van Amsterdam naar Hampton Roads. Attis 28 te Port of Spain. Averdijk 28 van Marseille naar Lissabon. Barendrecht (t.) 28 te Port Said. Batjan 28 van Singapore naar Manilla. Batu 28 van Bremerhaven naar Amsterdam. Bawean 28 van Port Said naar Barcelona. Bengkalis van San Francisco naar Hongkong. Bonita 28 van Jacksonville naar Laceiba. Caltex Amsterdam 28 van Le Marquis naar Bahrein. Caltex Delft 28 van Aden 28 te Djibouti. Caltex Eindhoven 28 van Sidon naar Pernis. Caltex Gorinchem (t.) 29 van Terschelling naar Rotterdam. Caltex Rotterdam 28 van Port Said naar Wil helmshaven. Caltex Utrecht (t.) 28 te Bahrein. Camerounikust 28 ten anker Elbe. Camitia (t.) 30 te Rotterdam verwacht. Ceris 28 van Curasao naar Le Havre. Cinulia 28 van Curasao naar Thameshaven. Cities Service Valley Forge van Suez naar Mena. Colytto 29 te Houston verwacht. Congokust 28 te Abidjan. Dahomeykust 28 van Antwerpen naar Bordeaux. Diemerdijk 28 van Panamakanaal naar Los Angeles. Dinteldijk 29 te Tacoma. Dorestad 27 van Lagos naar Curaqao. Elizabeth Broere van Corpus Christi naar Dordrecht. Eos 29 te Gotenburg. Esso Rotterdam van Augusta naar Rastanura. Eumaeus 28 vertrek Colombo naar Aden. Forest Hill 29 van Bermuda n. Punta Cardon. Forest Lake (t.) 28 van Suez naar Mena. Friesland KRL 29 te Curaqao verwacht. Gaastrekerk 28 van Penang naar Aden. Geertje Buisman 28 van Rotterdam naar Las Pezia. Giessenkerk 28 v. Port Swettenham n. Colombo. Gabonkust 28 van Freetown naar Le Havre. Graveland 28 dw. Fernado Noronha naar Recife. Heemskerk 29 te Marseille. Helena 28 van Philadelphia naar New York. Hersilia 27 van New Orleans naar Hamburg. Ittersum 27 van Hamilton naar Houston. Jacob Verolme 29 van Chanaral naar Caldera. Java 28 van New York naar Genua. Jydra 28 van Piraeus, 30 Derince verwacht. Kaap Hoorn 27 van Turgu naar Curaaqo. Kamperdijk van Antwerpen naar Rotterdam. Karakorum 29 te Mobile verwacht. Karimun 28 vertrek Aden naar Aquaba. Katelysia 28 van Finisterre n. Cardon Pauillac. Kerkedijk 28 van New York naar Rotterdam. Kermia 28 van Sydney naar Singapore. Kieldrecht (t.) 28 Guardafui naar Aden. Koratia 28 van New York naar Rotterdam. Korendijk 28 van Boston naar Phidelphia. Korenia (t.) 29 te Dar es Salaam verwacht, kosicia 28 te Dingle. Kreeft 28 van Narvik naar Rotterdam. Kryptos 28 van Cabimas naar Las Pezia. Kylix 27 van Lissabon naar Rasgharib. Laga 28 van Brake naar Genua. Leersum 28 te Liverpool. Leiderkerk 29 te Bushire verwacht. Leto 28 van Dutch Harbour naar Vancouver Loenerkerk 27 verwacht Port Soedan naar Aden. Loosdrecht 28 aankomst te Hamburg v. Bremen Loppersum 28 v. Brownsville, 28 te Port Arthu.r Maaskerk 28 van Antwerpen naar Amsterdam. Madison Lloyd 28 van Casablanca naar Hamburg. Marathon 28 van Wight naar Amsterdam. Maris Callopez 26 vanLas Palmas naar Buenos Mataram 28 van Walvisbaai naar Las Palmas. Memnon 28 van Porto Ordaz naar Jeremi. Merseyllood 27 rede Dammam van Bahrein. Merwelloyd 28 van Tandjung mani, 29 te Sin gapore. Minos 28 van Kotka naar Velsen. Mohamedrezashah 28 van Bandarmashur naar Suez. Montferland 27 rede Santos. Moordrecht 28 van Tripoli naar Hamburg. Musilloyd 2 8te Penang. Neder-Eems 28 van Ilo Ilo naar Hongkong. Nestor 28 van Lattakia naar Beyrouth. Nieuw Amsterdam 27 vertrek naar St. Thomas. Nijkerk 29 te Alexandrië. Oostkerk 28 te Tanga. Oranje Nassau 29 van Aruba naar Porto Limon. Ossendrecht 28 van New Orleans naar Rotter dam. Overijsel 28 van Las Palmas naar Kaapstad. Pendrecht 28 te Einswarden. Peperkust 28 van Accra naar Winneba. Philine (t.) 28 van Gibraltar naar Tranmere. Polydorus 28 te Hongkong. Prins Casimir 28 van Haifa naar Antwerpen. Prins Frederik Hendrik 27 aankomst Halifax n. Le Havre. Prins Willem van Oranje 28 van St. John naar Le Havre. Prins Willem V27 van Bremen naar Hamburg. Pygmalion 28 van Rotterdam naar Tunis. Randfontein 28 van Las Palmas n. Southampton. Roggeveen 28 (t.) naar Port Swettenham. Rondo 28 van Geelong naar Sydney, 29 verw. aankomst Sydney. Rotti 27 van Lissabon naar New York. Salatiga 28 te Khor al Ami. Saloum 28 van Rouen naar Porte Tienne Mau- retanië. Samarinda 29 verwacht Beira. Scherpendrecht 27 van Malmo naar Odessa, 28 aankomst Odessa. Schie 28 van Funchal naar Paramaribo. Schouten 28 van Walvisbaai naar Cape Town. Serooskerk 28 van Port Said naar Antwerpen. Sibigo 2 8te Singapore. Sigli 29 van Biak naar Manokwari. Skadi 28 van Bremen naar Las Pezia. Slamat 29 te Mauban. Sliedrecht 28 van Norfolk naar Triest. Soestdijk 29 te New York verwacht. Sommelsdijk 28 van Antwerpen naar New York. Stad Amsterdam 28 v. Finisterre naar IJmuiden. Stad Arnhem 28 van Rotterdam naar Messina. Stad Dordrecht 28 van Ceuta naar Reggio. Stad Gouda 28 van St. Vincent naar Vlaar- dingen. Stad Schiedam 28 van Narvik naar Gent. Stadtue of Liberty 28 van Le Havre naar Port Said. Statendam 28 van Zante naar Larnaca. Steven 28 van Bayonne naar Belfast. Straat Madura 29 te Lorenzo Marques. Straat Magelhaen 28 van Penang naar Mau ritius. Straat Torres 28 van Lorenzo Marques naar Singapore. Sunetta (t.) 29 van Brunsbuttel naar Rotterdam. Sarpedon 27 van Maracaibo n. Puetro Cabello. Tabinta 28 van Rastanura naar Singapore. Tahama 28 van Kharg Island naar Landsend. Tamara 28 van Hmburg nar Porto Miranda. Tegelberg 28 te Yokkachi. Advertentie Alles vers geslacht en panklaar Vroegtijdig bestellen POELIERSBEDRIJF Oranjestr. 96, IJmuiden (W.) - Tel. 5291 Telamon 29 te Willemstad. Texel 28 van Rotterdam naar Marseille. Thuredrecht 28 van Norfolk naar Terneuzen Tjikampek 28 te Nagoya. Tjipondok 28 van Mahe naar Mombasa. Tjitarum 27 van Kaapstad naar Douala. Utrecht 28 van Dubai naar Singapore. Van der Hagen 29 te Port Harcourt. Vasum 28 te Port Said. Videna 27 van Mena naar Portland. Voco 28 rede Khorramshar. Waal 29 teTripoli. Waibalong 27 te Mogadiscio. Walton Jones (t.) 28 van Phidelphia naar Mar seille. Waterman 28 van Freemantle naar Melbourne Wieldrecht (t.) 28 van Cristobal naar Covenas Willem Ruys 28 van Zoto Socotra n. Colombo Willemstad 29 te Port of Spain. Witmarsum 27 van New Orleans n. Le Havre. Woensdrecht 27 van La Estacada n. Paulsboro Woltersum 28 van Antwerpen naar Houston. Wonosari 29 te Antwerpen verwacht. IJssel 29 te Saloniki. Zaria (t.) 28 van Djeddah naar Mena. Zeeland 29 te Balbao. SLEEPVAART Clyde, Massa Carrara-Khorramshar, 27 130 nw van Malta. Barentsz Zee Vitoria-Gibraltar 29 te Gibraltar verwacht. Cycloop en Help 29 verwacht Gibraltar. Elbe Gulfport—Fao, 27 40 mijl w. van Cadiz, ding. Friesland 28 aangek. Burutu. Vandaag vertrek naar Lagos. Gele Zee 28 van Hoek van Holland naar zee Hudson Savona-Venetië 27 85 mijl no van Palermo. Humber Tyne Brindisi-Marsa el Brega 27 85 mijl zo van Taranto. Loire Marinia Brindisi-Marsa el Brega 27 65 mijl w van Corfu. Nestor 28 te Hamburg. Noord-Holland 28 te Seattle. Oostzee bij Andros Fortune in Thames mon Rode Zee San Diego-Hongkong 27 1860 mijl o. van Hongkong. Simson 29 vertrek uit IJmuiden naar UK 76 op Haaksgronden. Tasman Zee Baltimore-Buenos Aires 26 van Baltimore. Titan 28 te Cadiz. Utrecht 28 te Kobe. Zeeland 28 te Hamburg. Zwarte Zee 3: Rotterdam-Baltimore, 27 500 mijl zo van Bermuda. KLEINE VAART Admiralengracht 28 van Hamina naar Londen, Alge 28 van Vlissingen naar Harwich. Arak 28 van Gufunes naar Alicante. Batavuer 28 van Casablanca naar Londen. Berkelborg 28 van Rochester naar Rotterdam. Birmingham 28 dw IJmuiden van Rotterdam Biscaya 27 dw Wicklow Dublin-Par. Caland 28 Trevose Head Swansea Antwerpen Cornelis Broere 27 o Bjornholm Klaipeda-Ant- werpen. Frans Boehmer 28 o Kaap Bon Tunis-Malta. Helena 28 van Londen naar Antwerpen. Hydra van Par naar Gravelines. Joost 28 Goodwin Livorno-Ipswich. Libra van Ronne naar Gdansk. Lifana 28 vertrek Port Delfin naar Barahona. Lindesingel 27 zo Cork Cork-Waterford. Maart je 28 van Amsterdam naar Dahouet. Mutatie 28 van New Cross naar Rotterdam. Nieuwe Waterweg van Kristiansand n. Duisburg Pandora 28 van Trapani naar Egersund. Pergo van IJmuiden naar Rochester. Repeto 27 dw Giglio Civita Vecchia-Genua. Rynborg 27 no Gjedserrev vs Manyluoto-Am sterdam. Schippersgracht 28 van Amsterdam naar Ant werpen. Sea yf 2 van Par naar Terneuzen. Senior 27 zw Kasko Kasko-Rotterdam. Skagerrak 27 dw Beachyhn Shoreham-Tees. Stanislas 27 o Whitby Middlesbrough-Avon- mouth. •Spica 28 van Hull naar Kotka. Thuban 28 van Glasgow naar Port Talbot. Tilly 27 dw Leixous Oran-Nooresundet. Vesta 28 van Rouen naar Stockholm. Vryburg 28 zzw kaap Roca London-Casablanca Wodan 28 van Rotterdam naar Bremen. Vorige slotkoers KAPITAALFONDS VAN DE V.N. VOOR ONDERONTWIKKELDE GEBIEDEN In overeenstemming met de resolutie van de algemene vergadering der Verenig de Naties van 15 december is een commis sie benoemd, waarin vertegenwoordigers van 25 landen een plan zullen opstellen voor de stichting van een kapitaalfonds voor de ontwikkeling van industrieeel on derontwikkelde landen. De commissie zal haar bevindingen aan de Economische en Sociale Raad te kennen geven, welke ze in de volgende algemene vergadering in september ter sprake zal brengen. Amsterd. Bank 385 Ned. Handel Mij 345 Rotterd. Bank.... 344 Twentsche Bank 313 A'dam Rubber 122% H.V.A 147 A.K.U. 511 Van Berkei's Pat 388 Deli Mij 171.80 350% Nederl. Ford 715 Van Gelder Pao 402 Hoogovens 967 Muller Nat. Bezii 562% Ned. Kabelfabr.. 725 Philips Gem. Bez 1233% Philips Pref 330 Unilever 843 Wilton Fijenoorc 295 Billiton Mij. II 485 Dordtsche Olie 69814 f 147.50 H.A.L 178 K.L.M 96.— K.N.S.M 21714 Stoomv. M Ned 190% Ommeren, Phs. v 359 N. Scheepv. Unie 181 Interunie 219.— 246.— f 509.— Ver. Bezit v. 189/ f 146.50 Albert Heijn 514 564 729 Bührmann Papier 685 Ned. Gist- en Sp 483% Van der Heem 412 Heineken's 630 Hoogenbosch Sch 361 Indola 610 667 Kon. Ned Zout 1390 Sikkens Groep 956 Stokvis R.S 375 Thomassen Dr 745 Ver. Machinefabr 274 Wessanen 391 Zwanenberg-Org. 1090 Aluminimum Ltd 35% American Motor: 20Vi„ Anaconda 53 Bethlehem Steel. 46% Cities Service.... 51% General Motors. 45V.„ Kennecott Conpei 87 Republic Steel 61% Shell Oil 89% TI S. Steel 85% Gedane noteringen. (Verstrekt dooi de Amsterdamsche Bank). NEW YORK: Onregelmatig lager De New Yorkse effectenbeurs vertoonde gisteren opnieuw een onregelmatig beeld, dat echter door een aantal goede avanses toch wel een goede indruk maakte. Het Dow Jones-gemiddelde werd gedrukt door zwakte voor Procter and Gamble en Du- pont, maar Texaco monteerde ruim 2 en American Telephone omstreeks IV2. I.B.M. was zwak bij de elektronische fondsen, met een verlies van een handmol dollars, maar Beekman verbeterde omstreeks vijf, terwijl ook Zenith en Adrressograph winst boekten. Mergenthaler steeg omstreeks 8V2 dollar en Lehn and Fink, Revlon en Atlas Powder kwamen omstreeks vijf hoger. Laatstgenoemd fonds liep verscheidene punten op nadat een aandelensplitsing was aangekondigd. In totaal werden 4,630.000 aandelen omgezet en werden 1.271 fondsen verhandeld, waarvan 569 hoger en 482 lager. Het industriegemiddelde kwam van 671,03 op 669,58, dat van spoorwegen van 147,61 op 148,07 en dat van openbare nuts bedrijven van 111,98 op 112,04. (UPI). De directie van de Koninklijke Rotter- damsche Lloyd n.v. is niet optimistisch ten aanzien van de resultaten in dit boek jaar. De depressie in de scheepvaart, het verlies van de vaart op Indonesië met de daardoor noodzakelijk geworden heroriën tatie, de verscherpte concurrentie, de ho gere onkosten en de revaluatie worden als ongunstige factoren genoemd. De gevolgen van de revaluatie kunnen overigens, zo werd in de gisteren gehouden jaarvergade ring gezegd, worden opgevangen door een stijging in het vrachtvervoer van 2V2 per cent. De aandeelhouders hadden veel waarde ring voor de wijze, waarop vorig jaar het bedrijf werd omgeschakeld. De vervan gingswaarde van de vloot, rekening hou dend met de ouderdom der schepen (dus na aftrek van de afschrijvingen), werd bij wijze van indicatie op 300 min gld. gesteld. De K.R.L. heeft een deelneming van 18,28 percent in het kapitaal van de n.v. Ver- eenigde Nederlandsche Scheepvaart Maat schappij, hetgeen overeenkomt met 8.6 min gld. De deelneming in de n.v. Neder- landsch Indonesische Scheepvaart Etablis sementen ad 2 min gld wei d afgeschreven.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 17