DRUK OP KANTOOR..? DAN LICHTDRUK Russen zijn technisch gereed voor bemande ruimtevaart UPr WERELDNIEUWS Van dag tot dag Chinese vice-premier op bezoek in Indonesië Schandaal in Ruslands maagdelijke gebieden Biologische problemen zijn echter nog niet alle opgelost Glasgowse van moord op kinderen beschuldigd Macmillan blijft op de hoogte in West-Indië VAR-actie tegen Perzië wegens Israel-relaties raatótoel Op de WOENSDAG 29 MAART 1961 3 demonstraties en inlichtingen a van der Grinten lichtdruk Blikman Sartorius Beul van het kamp Danzig- Stutthof aangehouden A merikanen mogen vrijer reizen in de Sovjet-Unie chemische fabriek L van der Grinten nv Venlo Amerikaanse Senaat keurt benoeming van Rice goed Verkiezingen in Israel op 15 augustus vastgesteld M. Mok De weigering van de Amerikaanse re gering om de installatie van de Nieuw Guinea-raad bij te wonen is wel de koud ste douche welke minister Luns tijdens zijn langdurig buitenlands beleid te ver duren heeft gekregen. Voor Den Haag, zo hebben de officiële woordvoerders verklaard, is de Ameri kaanse houding een volslagen verrassing geweest. Degenen die wat meer afstand hebben genomen tot de Nederlandse po litiek met betrekking tot Nieuw-Guinea zullen waarschijnlijk wat minder ver baasd zijn. Zij zien de Amerikaanse hou ding als een climax, zo men wil als een anti-climax, in een reeks van aanwijzingen dat het officiële Nederlandse standpunt aanzienlijk minder weerklank en begrip in de wereld heeft gevonden dan Den Haag steeds heeft gemeend te mogen ver wachten. Scherper gezegd: de Nederlandse rege ring is een illusie blijven koesteren tot op een tijdstip dat het voor objectieve beschouwers reeds lang duidelijk was dat de tot nu toe gevolgde weg geen uit zicht op een redelijke oplossing biedt. En om die oplossing gaat het! Niet over de vraag of de Nederlandse regering „ge lijk" heeft of, fijner genuanceerd, dat de door haar voorgestane ontwikkeling ge heel verloopt volgens de schema's welke men in de handboeken voor het volken recht kan vinden. Het heeft geen enkele zin ach en wee te roepen over het in de wereld, zelfs bij bevriende mogendheden, heersende on begrip jegens het Nederlandse standpunt en over de „trouweloosheid" van onze bondgenoten. Dergelijke geluiden zullen zeker vernomen worden. Het gaat er slechts om, dat de Neder landse regering een beleid uitstippelt dat de politieke werkelijkheid beter benadert dan tot nu toe het geval is geweest. Zij moet zich niet, zoals uit de aanvankelijke reacties van de officiële woordvoerders bleek, krampachtig willen vasthouden aan een schone, maar geen enkel houvast bie dende schijn. Sommige spreekbuizen van minister Luns hadden er de voorkeur aan gegeven dat het verstek laten gaan van de Verenigde Staten in Hollandia pas op de dag van de installatie van de Nieuw Guinea-raad zou zijn gebleken. De ver onderstelling, dat hun deze houding werd ingegeven door het schrikbeeld van een succes voor Soekarno, is minder ver ge zocht dan men wellicht meent. In hetzelf de vlak ligt de uitdrukkelijke instructie aan de woordvoerders om geen commen taar te leveren op de vraag of het juist is dat de Verenigde Staten de uitnodiging reeds aanvaard hadden, doch daar later op zijn teruggekomen. Voor deze vraag bestaat toch alle aanleiding. Een verge lijking met de gang van zaken bij het voorgenomen bezoek van de „Karei Door man" aan Japan ligt voor de hand De conclusie na dit échec kan slechts zijn, dat een heroriëntering van de Neder landse politiek ten aanzien van Nieuw Guinea dringend geboden is. Nuchterheid en zakelijkheid zullen de plaats moeten innemen van de beste, maar geen steun in de werkelijkheid vindende bedoelingen Advertentie BONN (DPA) Wegens medeplichtig heid aan massamoord in het concentratie kamp Danzig-Stutthof is de 64-jarige Otto Haupt, een voormalige SS-er, aangehou den. Hij zou als ziekenverpleger tussen 1940 en 1944 ongeveer honderd zieken door inspuitingen met benzine hebben gedood. NEW YORK (UPI) Een woordvoerder van Cosmos Travel Bureau, Inc., de Ame rikaanse vertegenwoordiger van het Rus sische staatsreisbureau Intourist, heeft verklaard dat de Russen de reisbeperkin gen voor Amerikanen in Siberië en Geor gië hebben verlicht. Amerikaanse reizigers in de Sovjet-Unie zal voortaan worden toegestaan gebruik te maken van de transsiberische spoorweg van Moskou naar Irkoetsk in Siberië. Tot nu toe konden Amerikanen daar alleen per vliegtuig naar toe gaan. Zij mogen thans ook in eigen of gehuurde auto's door de Sovjetrepubliek Georgië reizen. Dat moes ten ze tot nu toe doen in vliegtuigen en autobussen waarvan de routes door Intou rist waren uitgestippeld. DJAKARTA (Reuter) De communis tisch-Chinese vice-premier en minister van Buitenlandse Zaken, maarschalk Tsjen Ji, is dinsdag te Djakarta aangeko men. Hij brengt op uitnodiging van de In donesische minister van Buitenlandse Za ken, Soebandrio, een bezoek aan Indonesië. (UPI) Het persbureau Nieuw-China heeft meegedeeld dat duizenden Indone siërs op de been waren om de Chinese gast te verwelkomen. Alvorens zich naar het paleis van presi dent Soekarno te begeven, las Tsjen Ji een verklaring voor, waarin hij onder meer zei: „Sinds de conferentie van Bandoeng zijn onder Aziatische en Afrikaanse volken worstelingen uitgebroken om nationale on afhankelijkheid te veroveren of te verdedi gen. In de gemeenschappelijke strijd te gen imperialisme en kolonialisme hebben China en Indonesië elkaar gevonden." Maarschalk Tsjen Ji zei te hopen dat door zijn bezoek, de betrekkingen van vriendschap en samenwerking tussen Chi na en Indonesië verder zouden worden verstevigd en uitgebreid. MOSKOU (AFP) Het Russische partij orgaan de „Pravda" schrijft dat de land- bouwstatistieken in de „maagdelijke ge bieden" en opgaven van graan-, vlees-, melk- en jtatoenleveranties aan de staat sedert 1958 zijn vervalst. Als schuldigen noemt het blad de eerste secretaris van de communistische partij in het gebied van Pavlodar, Jelagin, diens assistent Ramaza- nov en de voorzitter van het regionale uitvoerende comité, Noertsjejev. Jelagin en Noertsjejev zijn uit de partij gestoten en ontslagen. Ramanazov is ook ontslagen, maar hij mag partijlid blijven. Wel is hem „een zware straf" opgelegd maar over de aard van deze straf is niets bekend. Alleen reeds in het jaar 1958 zijn ten onrechte 50.000 ton graan toegevoegd aan de opgaven van de leveranties aan de staat uit het gebied van Pavlodar. Verder is daar 22.000 ton zaaigoed tekort. De „Pravda" noemt voorts nog zeven namen van personen die uit graanschuren voor duizenden roebels hebben gestolen. De plaatselijke partijafdeling heeft een nieuwe eerste secretaris, Sjisjonkov, en twee nie,uwe secretarissen Treboesjin en Krasnosjtsjekov, gekozen. Het Russische persbureau „Tass" meldt, dat Naziroella Mannanov tot minister van Landbouw in de Sovjet-republiek Oezbekis tan is benoemd. Het ministerie is kort geleden geheel gereorganiseerd. Advertentie Produktie- en verkoopoverzichten LICHTDRUK, het moderne reproduktie-systeem, helpt u bij het vastleggen en publiceren van uw produktie-gegevens. Lichtdruk stelt u in staat uw verkoopapparaat én uw directie snel en doeltreffend te informeren over de situatie in de producerende afdelingen. Interessante gegevens, goed gedocumenteerd, over het gebruik van lichtdruk bij de produktieregistratie verstrekken wij u gaarne op aanvraag. Uitvoerige documentatie overt 1. Postbehandeling met behulp van lichtdruk 2. Lichtdruk ten dienste van het intern schriftelijk verkeer 3. Orderbehandeling en facturering met behulp van lichtdruk staat eveneens tot uw beschikking. WASHINGTON (UPI) De Amerikaan se senaat heeft dinsdag zijn goedkeuring gehecht aan de benoeming van John- S. Rice tot ambassadeur in Nederland. Rice, die in Gettyburg (Pennsylvania) woont, is fabrikant en voormalig Democratisch voorzitter in de staat Pennsylvania. JERUZALEM (AFP) Het Israëlische parlement heeft met 55 tegen 44 stemmen besloten dat op 15 augustus algemene ver kiezingen zullen worden gehouden. MOSKOU (UPI) Op een persconferentie van de academie van wetenschappen der Sovjet-Unie, tijdens welke een aantal behouden teruggekeerde ruimtehonden werd getoond, is gisteren verteld dat men technisch in staat is een mens een ruimte vaart te laten maken, maar dat nog biologische problemen moeten worden opgelost. A M. Sisokian, een lid der academie, zeide dat technisch gesproken de mens vorig jaar al in de ruimte had kunnen z(jn. Met behulp van de Russische ruimteschepen was dat best te verwezenlijken geweest, maar er wachten nog vele gecompliceerde biologische problemen op een oplossing. Wel kan men zeggen, op basis van de be studering van honden en andere levende organismen die uit de ruimte zjjn terug gekeerd, dat men niet ver meer is van het tijdstip dat de eerste Sovjet-mens een ruimtereis zal maken. Een nauwkeuriger aanduiding wilde Sisokian niet geven. De voorzitter van de persconferentie, Alexander Toptsjijev, vice-president van de academie, ging een direct antwoord op de vraag of de Russen al weer contact hebben met hun Venus-raket uit de weg. Hij zeide dat het projectiel een berekende baan volgt en dat het volgens de verwach ting Venus op een afstand van honderd duizend kilometer zal passeren. Wat het contact met de raket betreft, zal in de toekomst een officiële mededeling worden gedaan, aldus Toptsjijev. Op de vraag of de buitenlandse berich ten een grond van waarheid hebben, vol gens welke door de Russen al een mens de ruimte is ingestuurd, die bij deze proef zou zijn omgekomen, antwoordde Top tsjijev: „Dit is van a tot z een verdichtsel Gevraagd naar de kwaliteiten die een ruimtevaarder dient te bezitten, verklaar de professor Gazenko: „Hij moet betrekke- (Van onze correspondent) De vrouw die van moord en poging tot moord beschuldigd wordt door vijf kinde ren uit het venster van de derde verdie ping van een huis in een volksbuurt in Glasgow te gooien, is de 37-jarige onge trouwde Jean Barclay Waddell. Zij werd dinsdag voor de rechter geleid om, zoals gebruikelijk is, formeel in staat van be schuldiging te worden gesteld. Haar ver schijning voor de centrale politierechter Dit is het huis in Glasgow, waar maan dag vijf kinderen door een geestelijk gestoorde vrouw uit een raam op de derde verdieping werden geworpen. duurde slechts een minuut. Zij beet op de lip, maar was verder beheerst. Van de vijf kinderen werd de vierjari ge Marjorie Hughes op slag gedood. De andere kinderen waren de zesjarige Felix Francis Lennon en zijn vijfjarig zusje Mar- gareth, de vierjarige Thomas Downie De- venny en de vijfjarige Daniel MacNiell. De kinderen braken benen en liepen ande re verwondingen op. Daniel MacNiell was dinsdag nog steeds bewusteloos. Zijn toe stand is ernstig. (Van onze correspondent) LONDEN Premier Macmillan heeft in het Westindische Port of Spain (Trini dad) verklaard dat Zuid-Afrika's apart heidspolitiek slecht, onchristelijk en ver keerd is en tot falen gedoemd. Iedereen in Zuid-Afrika beseft in zijn hart dat apart heid verkeerd is, zei Macmillan. Het Britse Gemenebest zal Zuid-Afrika met vreugde opnieuw welkom heten, wanneer de omstandigheden zijn veranderd. Mac millan weigerde zich uit te laten over de Laos-crisis, waarover hij, in nauw contact blijft met president Kennedy. Hij houdt tevens voeling met Lord Home, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, die zich in Bangkok (Thailand) bevindt. Macmillan maakte een grapje over zijn verrassende ontmoeting van zaterdag met president Kennedy in Florida. Hij zei de enige man ter wereld te zijn, die 4000 mijl gevlogen heeft om te lunchen met de president der Verenigde Staten. RIO DE JANEIRO (AFP) De Brazi- ziliaanse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, Vasco Leitao da Cunha, zal don derdag een persoonlijke boodschap van president Janio Quadros aan Macmillan overhandigen. De Braziliaanse staatssecre taris vertrekt vandaag naar Jamaica, waar Macmillan op het ogenblik vertoeft. Naar verluidt zal president Quadros Macmillan uitnodigen voor een officieel bezoek aan Brazilië. CAIRO (AFP) De Verenigde Arabi sche Republiek heeft de staten, die zijn aangesloten bij de Arabische Liga, uitge nodigd hun diplomatieke betrekkingen met Perzië onverwijld te verbreken zulks vanwege de „economische banden" tussen dit land en Israel. lijk jong zijn, lichamelijk tamelijk goed ontwikkeld, emotioneel zeer stabiel en snel in zijn reacties zijn. De opleiding betreft overigens uitsluitend mannen. De academie ontvangt duizenden aanmeldingen uit bin nen- en buitenland, maar betrekkelijk wei nigen worden gekozen om te worden op geleid". Op de vraag of het eerste bemande ruimteschip van Rusland een of twee men sen aan boord zal hebben, antwoordde pro fessor Parin glimlachend: „Het maakt geen enkel verschil of het er een of twee zullen zijn, psychologisch of anderszins. De passa gier of passagiers zullen slechte enkele uren op reis zijn en zullen het buitenge woon druk hebben. Zij zullen geen tijd hebben voor conversatie of poker spelen". De haarkunstenaar De mens verstaat in hoge mate de kunst het nuttige tot iets aangenaams te maken. Bijna had ik geschreven „het nuttigen", want het opnemen van spijs en drank leent zich bij uitstek tot deze transforma tie. De streling van de smaakpapillen heeft aanleiding gegeven tot enthousias- men die door soberheidsmaniakken mogen worden veracht, maar welker invloed zich niet laat wegdenken. Nog steeds schijnt een weltoebereide lunch bevorderlijk voor het diplomatiek verkeer en wat er aan za kelijke transacties onder het genot van een glaasje en een kopje tot stand wordt ge bracht, laat zich niet in cijfers uitdrukken. Maar terwijl er over culinaire zaken een steeds groeiende litteratuur hestaat al was het maar in de vorm van kookrubrie- ken en -boeken is er nog maar weinig aandacht geschonken aan een ander aspect van het menselijke vermogen, een nuttige bezigheid tot een aangename te verede len. Het is eigenlijk meer een passieve bezigheid, iets dat men aan zich laat ge schieden, namelijk de verzorging van de haardos. Tegenwoordig is dit misschien nog meer een vrouwelijke dan een man nelijke aangelegenheid, nu zelfs de nede rige dorpsbarbier van weleer zich op zijn minst een damesafdeling heeft aangeme ten, zo hij niet het scheerdersbedrijf ge heel heeft laten varen om zich in de blijk baar lucratiever watergolven en perma nenten te storten. Ik moet de vrouwelijke tak van dit be drijf echter laten rusten, aangezien ik nu eenmaal door de natuur naar de manne lijke verwezen ben. De Franse taal kent het woord „raseur", dat oorspronkelijk scheerder betekende, maar thans als aan duiding van een vervelende kletskous dient. Me dunkt dat hierin een misken ning van de sociale taak van de haar- verzorger ligt opgesloten. Hij moet niet al leen een in onze maatschappij noodzake lijk geachte bezigheid verrichten maar de ze bovendien een aangenaam aspect ver lenen. Deze veredelende nuance kan hij niet anders aanbrengen dan door te con verseren. De klant die zich aan deze opzet onttrekt of hem dwarsboomt, is een on sociaal wezen. Ik meen overigens dat het aantal van deze nijdassen te verwaarlo zen is. De meerderheid laat zich graag tijdens de bevrijding van hoofd- of ge zichtshaar een tot niets verplichtend ge sprek welgevallen. Een hoofd, aan welks uiterlijk gewerkt wordt, moet niet denken, maar het is wel gewenst dat het praat. Wie zich aan andermans handen overgeeft, is weerloos. Deze weerloosheid wordt in de conversatie te niet gedaan. Het gesprek herstelt het door de passieve houding be dreigde niveau. De geboren psycholoog, die de kapper is, weet dit. Er bestaan enkele zwijgzame kappers, maar dezen deugen dan ook niet, hoe vaardig ze met mes en schaar mogen omgaan. Ze ont beren de fijne toets die hun prozaïsche bezigheid tot een culturele handeling maakt. De ware haarkunstenaar maakt zijn zaak tot een brandpunt van menselijk verkeer, een etablissement waar wel en wee van dorp of buurt wordt gewikt en gewogen. Men dient er niet louter voor een toch altijd oppervlakkige verfraaiing heen te gaan, maar het grote woord moet er uit ten bate van een innerlijke verrij king. En indien de klant zich deze verrij king niet steeds bewust wordt, de kapper zal ze nimmer ontgaan, want hij weet meer van zijn klanten dan dezen zelf weten. Geen communisten. Het provinciaal be stuur van de Argentijnse provincie San Luis heeft de communisten dinsdag ver boden deel te nemen aan de gemeen teraadsverkiezingen van 9 april. Het verbod legt een uitspraak van een ge rechtshof terzijde, dat had bepaald dat de communisten aan de verkiezingen kunnen deelnemen. Twaalf doden. Naar men aanneemt zijn dinsdagmorgen twaalf mensen om het leven gekomen tijdens een brand in een boerderij in Clarks Ville (Tennessee, Verenigde Staten). In de puinhopen van de woning werden acht verkoolde lijken gevonden. Politiemannen zijn nog op zoek naar de vier anderen. De oorzaak van de brand is nog onbekend. Pensionering. In Amman, de hoofdstad van Jordanië, is dinsdag bekend ge maakt, dat vijf hoofdofficieren van het Jordaanse leger met pensioen zijn ge zonden. Hiertoe behoren generaal-ma joor Akkasjel Zaben, voorzitter van de staatsveiligheidsraad, die in 1957 leden van een samenzwering tot omverwer ping van de regering berechtte, en bri gade-generaal Moestafa Khasawneh, een oudlid van de Veiligheidsraad. Deze pensionering is aanleiding geweest tot sterke, hoewel niet bevestigde geruch ten over tweedracht in het land. Vrouw steunt man. Een Amerikaanse rechtbank heeft een vrouw, die haar gezin verlaten had, opgedragen haar man en kinderen financieel te steunen. De vrouw is werkzaam als typiste, haar man is werkloos. De rechter zei dat een werkende vrouw wettelijk verplicht is haar gezin te steunen. Imam gewond. Volgens in Aden ontvan gen berichten is de Imam van Jemen, Weif El Islam Ahmad, licht gewond door schoten, die tijdens een officieel bezoek aan een ziekenhuis in de haven plaats Hodeida aan de Rode Zee op zijn gezelschap werden afgevuurd. Slachting. Acht leden van een boerenfa milie, onder wie drie vrouwen, uit het dorp Caracoli, ten westen van Medellin in Columbia, zijn door gewapende ban dieten gedood. Een 13-jarige jongen uit hetzelfde gezin wist te ontsnappen en vertelde de politie hoe zijn familieleden waren afgeslacht. Schietpartij. Uit welingelichte kring in de Spaanse stad Bilbao is vandaag verno men dat de Spaanse politie maandag avond het vuur heeft geopend op een auto waarvan werd aangenomen dat hij voor illegaal vervoer van wapens werd gebruikt. Van de drie inzittenden werd er een gedood en een ernstig gewond. De derde kwam met de schrik vrij. Stakingsgolf. De werknemers in de ver voersbedrijven in Rome zijn gisteren voor 24 uur in staking gegaan om kracht bij te zetten aan looneisen. De 75.000 artsen in Italië hebben eveneens met een staking gedreigd, indien zij geen hogere vergoedingen krijgen of verlich ting van de belastingdruk. De advoca ten hebben er reeds een staking van een week opzitten, het P.T.T.-personeel zal vrijdag voor 24 uur het werk neer leggen. Frans-Amerikaans onderzoek. Frankrijk en de Verenigde Staten hebben een overeenkomst gesloten voor gezamen lijk onderzoek van de ruimte op lange termijn. Als eerste stap zullen Franse geleerden de laboratoria van het Bureau voor Lucht- en Ruimtevaart in de Ver enigde Staten bezoeken. Later zullen in combinatie met Amerikaanse raketten Franse instrumenten voor ruimteonder zoek worden gebruikt en zullen beide landen geleerden en gegevens uitwisse len. Na dertien jaar. Een Amerikaanse, me vrouw Flora McCann, is woensdag per auto uit Hongkong vertrokken om haar echtgenoot, Robert McCann, na dertien jaar te bezoeken die ernstig ziek in de gevangenis van Tientsin verblijft. Hij heeft longkanker. De communistisch Chinese autoriteiten hebben haar om redenen van menslievenheid toestem ming gegeven haar man te bezoeken. Zij zei alles te zullen proberen om hem op vrije voeten te krijgen. Ophanging. Het hooggerechtshof in Addis Abeba heeft generaal Mengistoe Ne- way, oud-commandant van de keizerlij ke garde wegens deelneming aan de mislukte staatsgreep van december veroordeeld tot de dood door ophanging in het openbaar. Oud-kapitein Kifle Wol- demariam kreeg vijftien jaar dwangar beid en de gewezen luitenant Pedla Degaffe tien jaar. Mengistoe wil geen beroep aantekenen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3