Dodenboeken van Mauthausen en Gusen moeten in V.S. zijn Bijna alle oorlogsmisdadigers in West-Duitsland opgespoord Kernoorlog kost aan 700 miljoen mensen het leven LOOP OP Uilil! Toenemende arbeidsonvrede in communistisch Oost-Duitsland TIP VAN BOOTZ iV Betogingen tegen kernwapens Bevolkingsdruk is erger dan een kernoorlog Britten overtuigden West-Duitsers VONWEISZACKER VERKLAART: Corruptie bij markt wezen in Rotterdam ARKA-delegatie bij minister van Justitie Middenbedrijven in de Bakkersbond gekant tegen ploegenstelsel Afscheid van een stuk Joodse historie in de hoofdstad Nieuwe chef van het protocol Het aperitief voor dames en heren Zo pittig! Zo opwekkend! DONDERDAG 30 MAART 1961 19 In Londen en van Holbaek naar de Deense hoofdstad Van de 122.856 doden werden 71.856 opgetekend In het buitenland moeten er nog een 150 leven Sir Charles Darwin: Moeilijke tijd voor Cuba Europese ruimtevaart het behoud van mooie schoenen &Vi Verzet tegen te progressieve arbeidswetgeving Aviobrug voor Schiphol Twee ambtenaren uit de dienst verwijderd Critiek op toestanden in rijksopvoedingsgesticht Per hele fles f 6J5 Dr. J. Meijer uit Haarlem schreef gedenkboek In 15 jaar slechts vier keer mooie Paasdagen LONDEN (UPI) Het „Comité van Honderd," dat geleid wordt door de Britse filosoof Sir Bertrand Russell, houdt van daag een nieuwe betoging tegen de kern wapens. De organisatoren hopen dat on geveer tienduizend betogers de mars van Trafalgar Square naar het plein voor het parlementsgebouw zullen maken. Voor deze mars zijn, evenals de vorige keer toen er een „zitbetoging" werd ge houden, de nodige voorzorgen getroffen. Behalve het eigenlijke comité zijn twee reservecomité's gevormd, die zullen inval len indien de politie al te veel leiders van de betoging aanhoudt. Op het plein voor het parlementsgebouw zijn betogin gen namelijk verboden. „Wij voelen ons gedwongen tot deze daad omdat de regering, door middel van de defensiebegroting, duidelijk heeft ge maakt dat de kernbewapening slechts tot genocide (volkenmoord) kan leiden. Onze betogers zullen spreken namens de mil joenen mensen over de gehele wereld die geen enkele invloed kunnen uitoefenen op een politiek welke hen naar de totale ver nietiging zal leiden,' aldus het „Comité van Honderd". Op Goude Vrijdag KOPENHAGEN (UPI) Meer dan zes tienhonderd Deense pacifisten hebben zich opgegeven voor deelneming aan de drie daagse mars van Holbaek naar Kopenha gen. De route is ongeveer 75 kilometer lang. Op Goede Vrijdag, te 09.30 uur gaat men onderweg in een demonstratie tegen de kernbom. Op de propagandafolders voor de mars die in Kopenhagen in een oplaag van hon derdduizend werden verspreid, staat een kaartje van de stad gedrukt waarover heen de ringen staan van de diverse gra den van vernietiging, als er een kernbom op de stad zou vallen. De buitenste ring loopt ongeveer over Holbeak. ANSBACH (DPA) Bij de behandeling van de zaak tegen Karl Chmielewski, die commandant van de concentratiekampen Gusen (Oostenrijk) en Vught ('Nederland) is geweest en onder beschuldiging van moord op talrijke mensen terecht staat, is meegedeeld dat de originelen van de „dodenboeken" van Gusen zich in de Ver enigde Staten bevinden. Zjj zijn na de opheffing van de functie van de Ameri kaanse Hoge Commissaris in Duitsland naar Amerika gebracht. Dat deze boeken bewaard zijn gebleven is te danken aan ingenieur Ernst Martin, die, tezamen met andere geïnterneerden, kort voor het einde van de oorlog van de S.S. bevel had gekregen alle documenten van het kamp te vernietigen. Met gevaar voor zijn leven had hij de zeven doden boeken van Mauthausen, de vijf boeken van Gusen en een lijst van omgekomen Russische krijgsgevangenen achter gehou den en verstopt. Hij gaf deze documenten aan de Amerikaanse troepen die op 5 mei 1945 in Mauthausen aankwamen. Martin, die nu directeur van het gas bedrijf te Innsbruck is, verklaarde dat hij in Gusen in zes jaren tijds 71.856 om het leven gekomen geregistreerde geïnterneer den in de boeken had opgetekend. Daarbij moeten nog 51.000 gevangenen gerekend worden die na aankomst in het kamp, zon der geregistreerd te zijn. spoorloos ver dwenen en voor het grootste gedeelte ver gast zouden zijn. Een der aangrijpendste getuigenissen, tijdens het horen van het honderdtal op- geroepenen in de afgelopen weken, was wel dat van de rooms-katholieke publicist dr. Josef Gawor uit Kattowitz (Polen). Hij beschreef hoe Chmielewski. op een hete augustusdag, beval dat de ondervoede tot skeletten vermagerde gevangenen we gens „luiheid bij de arbeid" de hehele namiddag door, ononderbroken, in looppas stenen uit de groeve Kastenhof naar het STUTTGART (UPI) Ongeveer 150 nazi-oorlogsmisdadigers houden zich nog schuil in het buitenland, buiten bereik van de Westduitse overheid. Dit is bekendge maakt door een woordvoerder van de cen trale organisatie der Westduitse Bonds staten ter opheldering van nazi-misdaden, een in 1958 opgerichte officiële instantie. De woordvoerder zei dat vrijwel alle nazi- misdadigers die in West-Duitsland woon den zijn opgespoord en op hun berechting wachten. Het bureau moet snel werken, want krachtens de Westduitse wet kan moord na twintig jaar niet meer worden vervolgd. De oorlog eindigde ih 1945 en men komt dus in tijdnood. De woordvoerder zei dat de ongeveer duizend ex-nazi's die van misdaad worden verdacht, op berechting wachten. Ten hoogste 150 oorlogsmisdadigers houden zich in het buitenland schuil. Een van de grootste op de rol staande zaken betreft het kamp Auschwitz. Richard Baer, de laatste kampcommandant, werd in december 1960 gevangen genomen nadat voor aanwijzingen die tot zijn aanhouding zouden leiden tienduizend mark was uit geloofd. In totaal worden 925 ex-nazi's verdacht van misdaden in Auschwitz, maar misschien zullen er maar dertig tot veertig in staat van beschuldiging worden gesteld, aldus de woordvoerder, die verder de buitenlandse beweringen tegensprak dat er nog duizenden oorlogsmisdadigers onder schuilnamen zouden leven. Hij zei dat de ervaring had geleerd dat steeds dezelfde „moordspecialisten" naar de kam pen werden gestuurd. Ook zei hij dat Inter pol niet helpt bij de opsporing van nazi- misdadigers. daar een aantal lidstaten van Interpol zich op het standpunt stelt dat het hier om politieke vergrijpen gaat. Tachtigduizend namen (DPA) De organisatie beschikt over een kartotheek met de namen van tachtig duizend mensen, die betrokken zijn ge weest bij de massamoorden in concen tratiekampen en de vernietigingscomman- VANCOUVER (Brits Columbia) (Cana da) (UPI) Sir Charles Darwin, klein zoon van de schrijver van „The Origin of Species", heeft in Vancouver als zijn mening uitgesproken dat de wereldbevol king een gevaarlijker bedreiging van de mensheid inhoudt dan een kernoorlog. De 73-jarige Darwin zei dat de wereld bevolking in veertig jaar zou toenemen tot meer dan vijf miljard zielen. In min der dan duizend jaar zal er op aarde zelfs geen staanplaats meer zijn, aldus Sir Charles somber. „Zou een kernoorlog een geheel conti nent van driehonderd miljoen mensen ver nietigen," aldus Darwin, „dan zou dat aantal in zes jaar weer zijn aangevuld. Sir Charles ziet geboortecontrole als het antwoord op het probleem. Hij zei echter niet te durven hopen dat dit idee in veer tig jaar ingang zou hebben gevonden bij een meerderheid van de wereldbevolking. „Een vorm van gezinsplanning is een antwoord," zei Darwin, „Wat de andere zijn weet ik niet." De Cubaanse minister van Industrie, E. Guevara, heeft de suikerindustrie van het land de waarschuwing gegeven dat de ko mende maande „harde" maanden zullen djn voor Cuba en dat de Cubanen „hun broekriem zullen moeten aanhalen". Naar hij zei, is Cuba als gevolg van het Ame rikaanse embargo van 65 percent van zijn grondstoffen afgesneden. Leveringen uit de Sovjet-Unie hebben een maand tijd nodig en die uit China twee maanden. do's van Adolf Eichmann. Van deze men sen werden er in de loop van de tijd ver scheidene duizenden in West-Duitsland en West-Berlijn door de justitie verhoord wegens mogelijke medeplichtigheid. Velen zijn reeds veroordeeld, niet meer in leven of buiten vervolging gesteld. In de ko mende maanden en jaren zal tegen nog ongeveer duizend nazimisdadigers een ver volging worden ingesteld. Van dit aantal bevinden er zich reeds omstreeks 150 in hechtenis. Dank zij het werk van de cen trale organisatie heeft men een volledig en gedetailleerd beeld kunnen verkrijgen van de massavernietiging, waaraan het natio- naal-socialistische regime zich heeft schul dig gemaakt. kamp moesten brengen. Op de heen- en terugweg moesten zij daarbij telkens vier spitsroeden-cordons van ranselende be wakers en SS-mannen passeren. De weg door het kamp was na deze strafoefening overstroomd met bloed en de kisten met lijken werden in rijen op vrachtwagens weggevoerd. Dr. Gawor vertelde er bij dat een dokter uit Warschau met een grote wond aan het hoofd voor zijn barak zat te jammeren: „M'n pantoffels, m'n pantoffels". Het ver lies van die pantoffels, die hem bij het spitsroedenlopen van de voeten waren ge slagen, zou hem namelijk bij het komende appèl als een halsmisdrijf /worden aange rekend. Ondanks zijn eigen zware ver wondingen liep dr. Gawor toen nogmaals met een steen door de spitsroeden-rijen en wist daarbij de verloren pantoffels terug te halen, waardoor hij de dokter ongetwij feld het leven redde. BONN (UPI) West-Duitsland, dat eerst had laten blijken weinig te voelen voor deelneming aan het Europese ruim tevaartproject, is, zoals reeds vorige week uit verschillende ministeriële uitlatingen bleek, van gedachten veranderd en zal een aandeel nemen in de ontwikkelingen. De verandering van deze houding werd veroorzaakt, doordat de Duitste autoritei ten er van overtuigd raakten, dat de Brit ten niet slechts van plan zijn hun Blue Streak-raket op kosten van Europa verder te ontwikkelen. Ook hebben de Westduit sers begrepen, dat het Europese project zonder hun deelneming toch zou door gaan. NEW YORK (Reuter) Blijkens een mededeling van een functionaris van de Amerikaanse radio-omroepmaatschappij Mutual Broadcasting Radio, zullen de Amerikaanse radioluisteraars de eerste ruimtevaarder kunnen horen praten als deze in de komende maanden in zijn ruimtecabine over het Caribische gebied zal vliegen. HAMBURG (UPI) De vooraanstaande Westduitse natuurkundige, dr. Carl Frie- drich von Weizsacker, heeft gewaarschuwd voor een mogelijke nucleaire oorlog die 700 miljoen mensen het leven zou kunnen kosten en communistisch China meester van de wereld laten. Von Weizsacker legde deze waarschuwing neer in een artikel dat hij voor het in Hamburg verschijnende blad Die Welt schreef. Hij is hoofd van de afdeling natuurkunde van het Max Planck-Instituut te Lindau, het voornaamste centrum van theoretisch onderzoek in de Bondsrepubliek. Hij noemde zijn cijfer „zorgvuldig" geschat. „Door een dergelijke oorlog zal het mensdom niet worden uitgeroeid", meent hij, „wij zullen er niet zo goedkoop van afkomen". Een nucleaire wereldoorlog zal vooral de grote industriële mogendheden treffen eh de verbijsterde overlevenden zullen de wereldmacht op communistisch China schuiven, aldus de geleerde. Behalve de 700 miljoen doden, verwacht Von Weizs acker dat bovendien 100 miljoen personen dc oorlog overleven met ernstige besmet ting door radioactiviteit. De hoogleraar legde niet uit hoe hij aan de cijfers is ge komen, maar geeft ze om te laten zien wat de werkelijke gevolgen van een oorlog zullen zijn waarbij de bestaande kern wapens ten volle worden gebruikt. Moreel recht „De kwestie van vandaag is of het ge vaar van een kernoorlog het mensdom in deze eeuw ertoe zal brengen een wereld federatie te stichten die door middel van een krachtige uitvoerende macht de vrede kan garanderen," zo schrijft hij. „De toe komst van elk land hangt ervan af of er in elke natie mensen zijn die begrijpen dat souvereiniteit in de oude zin onmogelijk is". Von Weizsacker stelt tenslotte twee voorwaarden voor een „systeem van morele heerschappij" dat oorlog uitsluit. De eerste is dat er mensen zijn die vasthouden aan moreel juiste standpunten ondanks het feit, of anderen het al dan niet doen. De andere wil, dat er een macht is die sterk genoeg zal zijn degenen die zich niet vrijwillig aan de wet wensen te onderwerpen, te weerstaan. „Het morele recht van de technische eeuw is nog in zijn beginstadium," besluit hij. Advertentie J ,v. Buiten roert de prille lente haar maartse staart nog, maar in de dames- gebarsten. stoffenwinkels al zijn zonnige is de zomer reeds in kleurenweelde los- BERLIJN (UPI) De Oostduitse rege ring heeft een nieu^v wetsontwerp inzake de arbeidsverhoudingen opgesteld dat, blij kens het partij-orgaan „Neues Deutsch- land" op groot verzet van de zijde der werknemers is gestuit. De afgelopen drie maanden zijn in Oost- Duitsland volgens het blad 325.000 vak bondsbijeenkomsten gehouden, waaraan zeven miljoen werknemers deelnamen. Een rapport, dat over deze bijeenkomsten aan het centraal comité van de Oostduit se communistische partij is voorgelegd, maakt melding van zeer veel verzet en van „strubbelingen" die tijdens de bijeen komsten veelvuldig ontstonden. De nieuwe wet maakt een eind aan het stakingsrecht, bepaalt de werkweek op zes dagen, stelt de regering in de gelegen heid werknemers zonder hun instemming over te plaatsen en stelt straffen op „be schadiging van staatseigendom". In het rapport aan het centraal comi té werd. blijkens „Neues Deutschland", opgemerkt dat de aanpassing van de werk nemers bij het wetsontwerp niet zonder strubbelingen verloopt. „Voor talrijke wer kers blijkt nog geen volledige overeen stemming te bestaan tussen de belangen van de gemeenschap en de persoonlijke be langen onder socialistische omstandighe den. Er zijn eisen gesteld, welke in het huidig stadium van de produktieontwik- keling, en vooral van de produktiviteits- ontwikkeling, niet kunnen worden ingewil ligd", aldus de rapporteur. Vooral was veel verzet gekomen tegen de bepalingen inzake de overplaatsing van werknemers van de ene werkkring naar de andere, of van de ene stad naar de andere. „Veel hiervan was nog niet dui delijk genoeg geworden", zo voegde de redactie van „Neues Deutschland" hier aan toe. Op Schiphol is een „Aviobrug" aangeko men, een loopgang voor passagiers, die daardoorheen naar de vliegtuigen zullen kunnen wandelen zonder een stap op het winderige platform te zetten. De loopgang bestaat uit drie telescoperende delen, waarmee de lengte gevarieerd kan worden van 17 tot ruim 36 meter. Ook de hoogte is regelbaar. De drie in elkaar schuivende kokers kun nen 180 graden draaien. Behalve naar links en rechts, voor- en achterwaarts kan de loopgang tevens op en neer worden bewo gen, zodat het „mondstuk" tegen de hoge deuropening van de DC-8 machine kan worden geplaatst. Het kan echter ook neer gelaten worden tot de bijna gelijkvloerse achteringang van een Caravelle-toestel. De directeur van het Marktwezen te Rotterdam heeft twee van zijn ambtena ren, de chef van de buitendienst en de eerste hoofdmarktmeester, uit zijn dienst verwijderd en bij B. en W. voor ontslag voorgedragen. Hiermee is het mes gezet in een kwalijk gezwel dat, zoals nu offi cieel is gebleken, reeds jarenlang in deze dienst heeft gewoekerd. Het was een publiek geheim bij de mees te marktkooplieden dat de thans verwij derde ambtenaren zich indirect lieten om kopen. Zo bestelde de chef van de buiten dienst meermalen bloemen en planten, die hij echter nooit betaalde. De kooplieden durfden niet om het geld te vragen, daar zij bevreesd waren een minder goede standplaats te krijgen of op een andere manier te worden benadeeld. Er wordt be weerd dat beide mannen meermalen slof fen sigaretten en snoeperijen hebben aan genomen. Het is nog niet zo lang geleden, dat de marktkooplieden min of meer ver plicht werden in een bepaald café te ko men, waar zij de verteringen van de ambtenaren betaalden. Daarbij zouden de ambtenaren meer dan eens in diensttijd onder invloed zijn geraakt, zo zelfs, dat één van hen op een gegeven moment niet meer wist, waar hij belangrijke marktpa- pieren had gelaten. Door dit alles heerste er op de week markten in Rotterdam, vooral op die aan de Maashaven, een verre van prettige stemming ten aanzien van de Dienst voor het Marktwezen. Dit alles heeft er nu toe geleid dat twee ambtenaren zijn verwij derd. De chef van de buitendienst heeft meer dan veertig dienstjaren bij de ge meente. De eerste marktmeester zou over twee jaar met pensioen gaan. Het rapport over deze affaire befast op het ogenblik bij de wethouder, onder wie de markt-, straat- en rivierhandel ressor teert. De minister van Justitie heeft een dele gatie van de Algemene R.K. Ambtenaren bond, de ARKA, ontvangen. Het verzoek daartoe was van de ambtenarenorganisa- tie uitgegaan ip verband met de situatie in het rijksopvoedingsgesticht te Amers foort. Onlangs is een ambtenaar in algemene dienst, de werkmeester J. P. de Wilde, ontslagen „wegens ongeschiktheid". Het ambtenarengerecht in Utecht vernietigde dit ontslag. Tijdens de behandeling van deze zaak zijn zoveel feiten aan de dag gekomen over het beleid van de huidige directeur van het rijksopvoedingsgesticht, dat het liberale kamerlid mr. C. Berk houwer de minister een aantal uitvoerige vragen heeft gesteld over de toestanden in deze rijksinstelling. De delegatie van de ARKA heeft uitvoe rig gesproken over de situatie die in de inrichting is ontstaan en heeft daarbij ern stige critiek geoefend op het beleid van de directeur. De vragen van mr. Berk houwer zullen vermoedelijk nog deze week door de minister worden beantwoord. Reeds hebben enige ambtenaren van het depar tement van Justitie een onderzoek inge steld en daarbij tal van personen gehoord teneinde een beeld te krijgen over wat zich de laatste jaren in het opvoedings gesticht heeft afgespeeld. Verwacht wordt dat de minister in zijn antwoord uitvoerig zal ingaan op de naar voren gebrachte bezwaren. Naar de secretaris van de Nederlandsche Bakkersbond ons bericht, heeft de sectie middenbedrijven in deze bond op een in Rotterdam gehouden vergadering besloten de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid schriftelijk mede te delen dat het voor deze bedrijfsvorm onmogelijk is in ploegenstelsel te werken. De sectie middenbedrijven in de Nederlandsche Bak kersbond omvat ongeveer tachtig bedrij ven die een omzet hebben van honderd tot vierhonderd balen per week per be drijf. Na diepgaande studie, zo wordt voorts in de brief aan staatssecretaris Roolvink gezegd, is de sectie tot de con clusie gekomen dat vervroeging van het verkoopuur van brood beslist onaan vaardbaar is in verband met de uitoefe^ ning van het bedrijf. De sectie midden bedrijven in de genoemde bond is voorts van mening dat handhaving van de hui dige regeling zeker niet extra bemoeilijkt het invoeren van een verkorte arbeids week, of een vije zaterdag, eventueel een vrije zaterdagmiddag. De sectie beschouwt als te enenmale ver werpelijk de in omloop gebrachte sugges tie als zou het vraagstuk van de arbeids tijdverkorting pas dan opgelost kunnen worden indien een verkoopuur van negen uur v.m. en toepassing van een twee-ploe genstelsel ingevoerd zouden zijn. De sec tie meent dat deze suggestie misschien voor enkele grootbedrijven aantrekkelijk is, maar dat zij voor de gehele bakkerij in Nederland ernstige gevolgen zal hebben Bovendien is, naar de mening van de sec tie middenbedrijven, het consumentenbe lang daar niet mede gediend. De sectie doet in de brief een ernstig beroep op de staatssecretaris om het ver koopuur van brood op tien uur voormid dag te handhaven en, terwille van verre weg het grootste gedeelte van de bakkerij geen ploegenstelsels ingang te doen vin den, omdat die, naar de mening der sec tie, de concurrentieverhouding scheef trek' ken. Advertentie Het kerkbestuur van de Nederlands-Is- raelietische hoofdsynagoge in Amsterdam heeft gisteren in een bijeenkomst in het Amstelhotel afscheid genomen van de oude synagogen (de Hoogduitse sjoelen) en ge bouwen van dit 325 jaar oude kerkgenoot schap aan het J. D. Meijerplein, die reeds in 1954 aan de gemeente Amsterdam wer den verkocht. De voorzitter van het kerk bestuur, de heer S. A. Themans, droeg op symbolische wijze de laatste sleutel aan burgemeester Van Hall over en bood het eerste exemplaar aan van een mono grafie, die in opdracht van het kerkbe stuur door dr. Jaap Meijer uit Haarlem werd geschreven: „Het Jonas Daniël Meijerplein, bezinning op drie eeuwen Am sterdams Jodendom." De overdracht van synagogen en gebou wen was voor het kerkbestuur aanleiding de historie van dit plein in de voor malige Amsterdamse Jodenbuurt bin nen de geschiedenis van het Joodse Am sterdam te laten vastleggen. De voorzitter van het kerkbestuur zei dat het boek geschreven is met een be wogen gemoed. Als steeds in de geschie denis heeft de Joodse gemeenschap zich na de ramp van de oorlog weer opge richt, aldus de voorzitter, die er aan her innerde dat de 80.000 Joden, die Amster dam voor de oorlog telde, letterlijk wer den gedecimeerd. Onze voorouders vonden in Amsterdam dat eens genoemd werd het Jeruzalem van het Noorden, rust en geloofsvrijheid", al dus de heer ïhemans. Amsterdam heeft zijn traditie in het jongste verleden niet verloochend en in dit verband noemde hij het devies Heldhaftig, Vastberaden, Barm hartig, dat Amsterdam na de oorlog on der zijn stadswapen kreeg. De heer The mans verzocht de burgemeester de aan bieding van het boek te willen zien als de symbolische overhandiging van een sleutel tot de historie van het oude be roemde Amsterdamse Jodendom. Burgemeester Van Hall zei in zijn dank woord dat Amsterdam 325 jaar geleden de enige plaats in de wereld was, waar de Joden vrij konden leven. Hij gewaagde van de grote dankbaarheid van Amster dam voor de rol, die de Joodse bevolking heeft gespeeld, vooral voor Amsterdam als cultureel centrum. „Amsterdam en Jo dendom zijn voor ons, oudere Amster dammers, één geheel, dat hebben de Duitsers in februari 1941 gemerkt. Wij zijn dankbaar," aldus de burgemeester, „dat het deel der Joodse bevolking, dat na de oorlog terugkeerde, in Amsterdam is gebleven. Voor ons, Amsterdammers, is Amsterdam zonder Joodse gemeen schap ondenkbaar." Mr. Van Hall sprak de wens uit dat nog veel Joodse Neder landers de stad trouw zullen blijven. Een van de belangrijkste functies bij het ministerie van Buitenlandse Zaken is die van chef van de directie kabinet en proto col. Met ingang van 31 maart a.s. zal, zo als reeds is bericht, jhr. mr. W. E. van Panhu.vs deze functie neerleggen. Mr. R. B. baron van Lynden zal zich op 1 april met het werk, dat aan deze functie ver bonden is, belasten. Dat betekent, dat het contact met het Corps diplomatique en met het hof door hem zal worden onderhouden. Het proto col omvat immers de zaken het Koninklijk Huis betreffende, de briefwisseling tussen de Koningin en vreemde vorsten en staats hoofden, de staatsbezoeken, de officiële be zoeken, de zaken van de minister van Bui tenlandse Zaken persoonlijk, het ceremo nieel en nog enige andere zaken. Mr. R. B. baron van Lynden werd in 1912 te 's-Gravenhage geboren. Hij stu deerde in Utrecht, waar hij o.a. rector was van de senaat. In 1937 behaalde hij zijn titel. Later deed hij zijn examens voor de diplomatieke dienst. Aanvankelijk was hij verbonden aan de ambassade in Parijs. Bij het uitbreken van de oorlog week hij naar Zwitscerland uit, waar hij tot 1945 aan de Nederlandse ambassade in Bern verbon den was. Van 1945 tot 1947 werkte hij aan het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag. Daarna ging hij drie jaar naar Rome. Van 1950 tot 1954 was hij aan de Nederlandse ambassade in Zuid-Afrika verbonden. Vervolgens was hij tot 1959 attaché in Brussel. In 1959 werd hij chef van de directie Europa bij het ministerie van Buitenlandse Zaken. (Van onze weerkundige medewerker) Erg enthousiast kunnen wij over het al gemeen over het paasweer in ons ^and niet zijn. Dit blijkt nog eens weer duidelijk wanneer wij nagaan hoe het paasweer was in ons land na de laatste wereldoor log. In deze vijftien jaren was vier keer het weer met Pasen matig, zeven keer was het uitgesproken slecht met veel kou, wind en regen (soms sneeuw) en slechts vier keer was het weer tijdens de paasda gen zomers. De vroegste Pasen sinds 1946 was die van 1951 op 25 en 26 maart met winters weer en op tal van plaatsen enige sneeuw. Laat was Pasen in 1946 en 1957 namelijk op 21 en 22 april. De vier zomerse paas dagen kwamen voor in 1948, 1949, 1952 en 1957. In 1948, op 28 en 29 maart, kwam bij zon nig weer het kwik op tweede paasdag in het grootste deel van ons land boven de 20 Celsius. In 1949 steeg het kwik op de beide paasdagen (17 en 18 april) tot een zomerse waarde (boven 25 C). In 1952 vie len de paasdagen op 13 en 14 april, toen bij zonnig weer de temperatuur tot ruim 20 C. steeg en in 1957 (paasdagen op 21 en 22 april) was het ook gunstig weer: zonnig en droog en middagtemperaturen van 16 tot 18 C. Vier keer een „zomerse" Pasen in vijf-, tien jaar is niet veel. De kans op koud en ongunstig paasweer is dan ook belangrijk groter dan die op paasdagen met zomer se allures. Volgens de statistieken zijn we dit jaar wel weer aan paasdagen met mooi weer toe. Er zijn daarvoor echter nog niet veel aanwijzingen. Maar dit voorjaar heeft al meer welkome verrassingen gebracht.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 19