Bespreking tussen Sovjet-Unie en China over de kwestie-Laos ■I 1 HET WEER m -W FLN verzet zich tegen overleg met anderen Compromis voorgesteld inzake vijfdaagse werkweek bij N.S. Kostuums Gromyko nog niet naar huis cadeau Scherpe veroordeling van de Franse contacten met andere groeperingen Loendoela trekt zijn troepen terug Diamantroof in New York Weer levenslang voor Berkelse arts Gesprek van V.S. met Rusland over ontwapening Een dode in het verkeer Bloedige botsingen in Irak gemeld Zuid-Afrika verbiedt vakverenigingen Executies in Estland Vijfdaagse werkweek voor politiepersoneel ANWB-meisjes in uniform Wie is er morgen jarig: Geef 'n TOMADO efore you êiuj! 60 Bankstellen De mooiste Paasetalages Banketbakkerij J. N. TROMP Stuf» vim^ü[s\>ehpjw\, DONDERDAG 30 MAART 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 46e JAARGANG NUMMER 126 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Vrijdag en maandag geen krant Op Goede Vrijdag zal ons blad niet verschijnen en zullen onze kan toren de gehele dag gesloten zijn. Dit geldt eveneem voor maandag tweede paasdag. |3£ Tornado biedt o zo'a rijke keus uit leuke geschenken dat u al tijd een harte wens kunt vervullen. J In de krant van heden: Kouder Ethiopische generaal terechtgesteld Sluiscomplex in bouwput SUÉDE DAMES- EN HERENJASJES BOOT Dean Acheson naar Nederland Voorarrest Socrates- arrestanten verlengd -L/Xlf? KOFFERS TASSEN B70UX Komt u eens kijken naar onze nieuwe voorjaarscollectie Het woord is aan Werkelijk een klasse apart en van maatwerk niet te onderscheiden Prijzen van ƒ160.- tot ƒ240.- APARTE KONFEKTIE EN HERENMODE Zijlstr. 71 - Haarlem - Tel. 16963 Melaatsheid neemt toe in Groot-Brittannië IJmuider Courant WASHINGTON (Reuter) Woens dag is te Washington van Indische diplo matieke zijde vernomen dat de Sovjet- Unie en communistisch China in Peking overleg plegen over een staken van het vuren in Laos. De westerse mogend heden wachten thans op het Sovjetrus- sische antwoord op de verleden week in een Britse nota gedane voorstellen voor een staken der vijandelijkheden in Laos en het uitschrijven van een veertien- landenconferentie om dit land tot een onafhankelijke en neutrale staat te maken. In Russische kringen bij de UNO is ver nomen dat de Sovjet-minister van Buiten landse Zaken, Gromyko, in elk geval niet voor de volgende week naar Moskou zal terugkeren. Aanvankelijk werd verwacht dat hij het afgelopen weekeind reeds naar Moskou zou gaan. Zoals gemeld heeft hij maandag met president Kennedy gespro ken. Neutralistisch bewind. (UPI) Naar in doorgaans betrouwba re kring te Washington is vernomen, is de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Lord Home, met grote spoed op weg naar Londen. De minister heeft in Bangkok de vergadering van de ministers van Buiten- 'Advertentie i Weerrapporten 2, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland ....2, 25,27, 29 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws .3, 25, 27, 29 Horen en Zien5 Uitgaan in Haarlem 5 Kunst 5 Medische verzorging 7 Uit stad en omgeving 7, 9, 22, 23, 25 In de Vishal en op zee9 In en Om de Stad 22 Kennemer Kruimels 25 Feuilleton 21 Panda en beeldverhalen21 Economisch nieuws23 Beurs 23 Scheepsberichten23 Sport 25 Dit nummer bestaat uit twee-en-dertig pagina's Advertentie Verwachting tot morgenavond: Over het algemeen veel bewol king met af en toe enige regen. Overwegend matige wind in hoofdzaak tussen west en noord. Lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. iandse Zaken van de Zuid-Oost-Aziatische Verdragsorganisatie bijgewoond. Hij wil in de Britse hoofdstad de voormalige neutra- listische premier van Laos, prins Soevan- na Phoema, die vanmiddag in Parijs door Gromyko ADDIS ABEBA, (UPI) Brigade-gene raal Mengoestoe Neway, leider van de mislukte revolutie eind vorig jaar tegen Keizer Haile Selassie van Ethiopië, is van morgen terechtgesteld. Tijdens een open baar proces was de generaal aan de ten- lasteligging schuldig bevonden. Hij had geen gebruik willen maken van zijn recht op hoger beroep. Generaal Neway begon zijn opstand toen Keizer Haile Selassie op bezoek was in Brazilië. president De Gaulle werd ontvangen, zien te bewegen zo spoedig mogelijk een neu traal getinte regering te vormen. Men acht het zeer wel mogelijk een neu- tralistische regering ad interim te vor men, waarin noch de vertegenwoordigers van de communistische Pathet Lao-bewe- ging noch de uiterst rechtse groeperingen zouden zijn vertegenwoordigd. De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken In de grote bouwput midden in het Haring vliet, westelijk van Hellevoetsluis, wordt gewerkt aan de bouw van een complex uitwateringssluizen in het kader van de Deltawerken. Dit sluizencomplex zal be staan uit 17 doorstroomopeningen elk breed 56,50 meter, gescheiden door pijlers hoog 24 meter (8 etages) en aan de beide einden afgesloten met een landhoofdconstructie. Men ziet links onder het zuidelijke land- hoofd en vandaar naar rechts boven een aantal doorstroomopeningen met pijlers in opbouw. De grote portaalkraan midden op de foto dient voor de montage van beton nen bruggen die van pijler tot pijler dit werk overspannen. De bruggen zijn een belangrijk deel van de sluisconstructie en vormen tevens een deel van de aan te leggen autoweg. (KLM-Aerocartofoto) TUNIS (Reuter-AFP) De voorlopige Algerijnse regering heeft een communiqué uitgegeven waarin wordt gezegd dat in dien de Franse regering tijdens de onder handelingen te Evian overleg pleegt met andere politieke groeperingen in Algerije, dit verwarring zou wekken en „verwar ring is niet bevorderlijk voor een positief resultaat". De onderhandelingen kunnen in het belang van de vrede alleen worden gevoerd in een sfeer van volledige open hartigheid, aldus deze verklaring. Het gebruik van het woord „overleg" in een officiële mededeling van de Franse regering over de komende besprekingen in Evian heeft zowel in Parijs als in Tunis enige opschudding veroorzaakt. Frankrijk wil, op hetzelfde tijdstip als in Evian de onderhandelingen aanvangen, „overleg" plegen met andere groeperingen en per sonen, onder meer met de Algerijnse Na tionale Beweging (M.N.A.) van Messali Hadj. Hadj heeft dit overleg aangeduid als „onderhandelingen". De voorlopige re gering van de republiek Algerije heeft dit „zeer ernstig" genoemd en verklaard dat dergelijke „manoeuvres" slechts als „sa botage" kunnen worden beschouwd. Politieke waarnemers in Parijs nemen aan dat de Franse regering, door het ge- LEOPOLDSTAD (UPI) —Na militair overleg tussen de elkaar beconcurrerende besturen in Kongo aan de grens van Oost provincie heeft generaal Victor Loendoela, de militaire commandant van Stanleystad, al zijn soldaten langs de grenzen -"an de provincie teruggetrokken. Dit is gisteren in Leopoldstad bekendgemaakt tijdens een gezamenlijke persconferentie gegeven door generaal-majoor Joseph Moboetoe, pre mier Joseph Ileo en minister van Buiten landse Zaken Justin Bomboko. De bespre kingen zouden ten doel hebben gehad een later overleg tussen de militaire gezagheb bers Moboetoe en Loendoela voor te be reiden, opdat een gewapend treffen tussen beide legers zou kunnen worden voorko men. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL: 13439 LEIDSESTRAAT' (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TfL. 223596 Advertentie sedert 1849 Keuze uit BOOT MEUBELEN Gierstr. 52 - 54 - 56 HAARLEM bruik van het woord „overleg" er de na druk op wil leggen, dat de voorlopige Alge rijnse regering en het Algerijnse Bevrij dingsfront (F.L.N.) niet de enige partners zijn in het gesprek over de politieke toe komst van Algerije. De Franse minister van Voorlichting Terrenoire verklaarde, desgevraagd, dat de' kwestie van woordkeus reeds door de gebeurtenissen is achterhaald. Men acht het echter niet uitgesloten dat De Gaulle op deze wijze te kennen wil geven dat de „onderhandelingen" pas kunnen beginnen wanneer overeenstemming is bereikt over een wapenstilstand. De voorlopige Alge rijnse regering heeft een wapenstilstand als uitdrukkelijke voorwaarde voor het be ginnen van onderhandelingen niet willen aanvaarden. Joxe naar Algerije PARIJS (Reuter,AFP-UPI) Te Parijs is officieel meegedeeld dat president De Gaulle op 11 april een persconferentie zal houden. Hij zal vooral over Algerije spre ken, maar niet uitsluitend. De Franse minister voor Algerije, Joxe, die de Franse delegatie naar Evian zal leiden, vertrekt vandaag naar Algerije voor besprekingen met plaatselijke geko zen ambtenaren. Men verwacht dat de minister ook de meningen van vooraan staande personen uit het zakenleven, de in dustrie en de landbouw en cultuur zal pol sen over de onderhandelingen met de Al gerijnen. Joxe's reis, aldus de zegslieden, vormt de inleiding tot een uitgebreider overleg met alle lagen van de Algerijnse bevolking. (Reuter) De republikeinse veilig heidspolitie heeft woensdag de beveiliging in Evian op zich genomen, negen dagen voordat in deze stad aan de Franse oever van het meer van Genève de Frans-Alge rijnse onderhandelingen beginnen. Op 7 april zullen er in Evian vijfhonderd man van de veiligheidspolitie, driehonderd gen darmes en honderd rechercheurs in bur ger zijn. Een gebied van vierhonderd vier kante meter rondom het Parkhotel waar de onderhandelaars bijeenkomen, en een kring van driehonderd meter rondom een ander hotel waar de Franse afvaardiging woont, worden tot verboden gebied ver klaard. De twee kilometer lange weg tus sen de twee hotels wordt bewaakt en voor het verkeer gesloten. NEW YORK (UPI) In New York is woensdag een roof gepleegd waarbij dia manten ter waarde van 800.000 dollar werd buitgemaakt door een gemaskerde man. De roof, een van de grootste ooit in New York gepleegd, gebeurde op de tiende verdieping van de kantoren van de Ambros Diamond Company aan de 47ste straat. David Amsel, een der vennoten van de firma, bevond zich alleen in het kan toor toen er gebeld werd. Hij deed open en kwam tegenover een gemaskerde man te staan, gewapend met een revolver. „Open de brandkast of ik schiet," zei hij. Amsel overhandigde hem vier hennepzak jes waarin gesneden en ongesneden dia manten zaten. Maandag zijn in een kan toor van de diamanthandelaar Emaniel Hirschberg aan de Fifth Avenue, diaman ten geroofd ter waarde van 47.000 dollar. Advertentie vindt u bij PLANETENWEG 4 - TELEFOON 4008 De Leeuwarder rechtbank heeft heden de Berkelse arts O. schuldig verklaard aan moord op zijn medegevangene Arie Lodder en hem veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. De arts was al eerder veroordeeld tot levenslang wegens moord op zijn echtge note door middel van vergif. De vroegere minister van Buitenlandse Zaken der V. S„ Dean Acheson, zal vrijdag 7 april 's ochtends om 7.10 met een lijn- toestel van de K.L.M. uit New York op Schiphol (aankomen. Over het doel van dit particuliere bezoek aan Nederland is niets bekend. De Amsterdamse rechtbank heeft de voorlopige hechtenis van de Heilige Daad ambassadeurs Jolle Jansma en M. J. J. Volraat, evenals die van de ex-onderdirec teur van De Amsterdamsche Bank G. Ho ving, opnieuw met dertig dagen verlengd De ambassadeurs van de „Heilige Daad" werden vorig jaar november en de heer H. de dag na Kerstmis gearresteerd in verband met de Socrates-affaire. NEW YORK (UPI) Naar verwacht wordt zullen de Sovjetrussische minister van Buitenlandse Zaken Gromyko en de Amerikaanse UNO-ambassadeur Stevenson nog deze week een slotbespreking houden over de ontwapening. De twee staatslieden hebben reeds vier maal over deze kwestie overleg gepleegd en al een ontelbaar aantal malen van ge dachten gewisseld teneinde een weg te vin den om de gestrande besprekingen over de ontwapening weer op gang te brengen. In juni vorig jaar moest de conferentie over de ontwapeningskwestie worden afgebro ken, doordat de Sovjet-Russische delegatie zich terugtrok. Op de Tjalklaan in Rotterdam is de 70- jarige opperman P. H. Nieuwenhuise met zijn fiets gevallen en korte tijd later over leden. De man werd door een windvlaag gegrepen, juist op het moment dat hij door een vrachtauto werd gepasseerd. Hij liep een schedelbasisfractuur op en was vrijwel op slag dood. CAIRO (UPI) In Cairo verschijnen de dagbladen melden dat zich in Bag dad en elders in Irak woensdag bloedige botsingen hebben voorgedaan tussen betogers en politie. Volgens schattingen van de kranten waren daarbij zeventien mensen om het leven gekomen en tussen de 28 en 33 gewond. In Bagdad alleen al zouden zevenhonderd mensen zijn gearresteerd. Volgens Al Akhbar zijn leger en po litie in Irak in staat van paraatheid ge bracht en wordt patrouille gelopen in alle straten van Bagdad. Al Ahram maakte verder gewag van nationale sta kingsbewegingen, waardoor het vervoer is getroffen en scholen, regeringsbureaus en winkels gesloten bleven. Volgens de Egyptische kranten hebben de betogers in Bagdad vijf voertuigen van de politie in brand gestoken en Molotov cocktails geworpen naar kazernes en po litiebureaus. De militaire gouverneur van de Iraakse hoofdstad had woensdag een uitgaansverbod van vier uur 's middags tot 's morgens vroeg afgekondigd en ge dreigd dat op iedereen zou worden gescho ten die zich in deze uren zou vertonen. Premier Abdel Kassem van Irak is in al lerijl uit Basra naar Bagdad teruggekeerd. Voor het eerst sinds hij aan de macht kwam had hij zich uit de hoofdstad ge waagd, aldus de Egyptische bladen. KAAPSTAD (Reuter) De ZutJafri- kaanse minister van Justitie Erasmus heeft op grond van de wet tot onderdruk king van communisme het Zuidafrikaanse Congres van Vakverigingen voor drie maanden verboden. Hierdoor kan het Con gres het komende weekeinde niet zijn jaarlijkse conferentie houden. Het congres van vakverenigingen is in 1955 opgericht. De 53.000 leden behoren tot 51 vakverenigingen. De meeste leden zijn negers. LONDEN (UPI) Radio-Moskou meldt dat Ralf Gerrets en Jan Viik, die kortge leden voor een tribunaal in Estland ter dood veroordeeld waren wegens oorlogs misdaden, hedenochtend zijn geëxecuteerd Het vonnis werd voltrokken door 'n vuur peloton. Tijdens het overleg over de arbeidstijd verkorting bij de Nederlandse spoorwegen tussen de looncommissie van de Stichting van de Arbeid, vertegenwoordigers der vakbonden en de directie van de Spoor wegen, is door de Stichting het voorstel gedaan tot een compromis. De Stichting wil met ingang van 28 mei het personeel van de Spoorwegen 1 'h uur per week kor ter laten werken en per 1 oktober aan staande de volledige vijfdaagse werkweek invoeren. De vakbonden menen dat de vijfdagen- week per 28 mei (als de zomerdienstre geling ingaat) kan worden doorgevoerd. De directie is gebonden aan de richtlijnen van de minister, die tot 1 oktober (de winterdienstregeling) wil wachten. Advertentie BARTFLJ0RISSTR.16 HAARLEM De vakbonden hebben ten aanzien van dit compromisvoorstel nog geen standpunt ingenomen. Voordat dit zin heeft, zullen eerst het College van Rijksbemiddelaars en de minister hun mening moeten her zien. Mocht dit het geval zijn, dan lijkt het, gezien de uitzichtloze situatie van thans, alleszins mogelijk dat de drie vak organisaties met dit compromis akkoord zullen gaan. Naar het departement van Binnenlandse Zaken ons mededeelt, is aan de gemeen ten met gemeentepolitie het advies gege ven per 1 november 1961 de vijfdaagse werkweek in te voeren. Dit advies is ge geven op grond van de omstandigheid dat anders de dienstroosters voor de po litie in korte tijd tweemaal zouden moe ten worden gewijzigd. Zoals bekend treedt immers per 1 mei een regeling in werking waarbij rijkspersoneel en het personeel van een groot deel der gemeenten om de veertien dagen een vrije zaterdag krijgen. Per 1 mei 1962 zal deze vrije zaterdag over de gehele linie gelden. Bovenstaande re geling zal ook voor de rijkspolitie gelden. J os. Sami Tauber: Iedereen weet u te vertellen, wat de oorzaak van uw ongeluk is. Doch nie mand beseft de reden van uw geluk Advertentie LONDEN (UPI) In het Britse medi sche tijdschrift schrijft dr. C. J. Stevenson dat de melaatsheid in Groot-Brittanmë steeds toeneemt. Ofschoon de ziekte als het ware onver brekelijk verbonden is aan de tropen, blijkt dat in de laatste tijd op de Britse eilanden meer gevallen voorkomen dan ooit tevo ren. Volgens dr. Stevenson is dit te wijten aan immigranten, die de ziekte meebren gen. De gevallen van melaatsheid waren ver geleken met het inwonertal van de Britse eilanden nog oneindig klein, aldus Steven son. In 1960 waren naar schatting 267 lij ders aan deze ziekte ontdekt in Engeland en Wales. In het St. Johannes ziekenhuis te Londen, waar alleen huidziekten worden behandeld, zijn op het ogenblik 79 lepra lijders in behandeling. Deze patiënten zijn op zeven na allen na de de oorlog naar Engeland gekomen. De meesten zijn afkomstig uit India. De reis-informaties op de negende A.N.W.B.-tentoonstelling „Goed Kamp" in Den Haag zullen ditmaal voor het eerst door geüniformeerde A.N.W.B.- receptionistes worden verstrekt (foto). Sinds enige maanden zijn bij de A.N.W.B. enige vrouwelijke employe's in opleiding, die zullen worden belast met speciale taken, zoals het geven van reis-inlichtingen op tentoonstel lingen en het optreden als tolk. Deze meisjes zijn gekleed in donkerblauwe uniformen met in goud-geel de letters A.N.W.B., waarbij een leuk vlot hoedje wordt gedragen. Bij het uniform hoort ook een ruime tas. Gistermiddag zijn de meisjes voor het eerst in dienst ge weest tijdens de persconferentie over de tentoonstelling „Goed Kamp".

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1