Zeebad - IJmuiden dienstbaar aan de bezoekers uit „Randstad Holland" GLBS A.R.deBoer een droom van een slaapkamer Woninginrichting VERSPUY Ritskes begon in 1920 een winkeltje in de duinen COR OLY In de vishal en op zee Zeven caissons zakken tussen 11 en 27 april in Veerse Gat Voor KOELKASTEN toogledikant 3-deurs kast tafel en 2 stoelen BERINI-bromfiets Hotels aan strand van anderhalve kilometer Havenberichten „Zestiendaagse veldtocht" Vrouwepolder zal opbloeien als de poort van Walcheren DONDERDAG 30 MAART 1961 9 KRIJNEN - Driehuis NOORDZEE. Kandidaten NOG-bestuur CONSTANT VERLOVINGSRINGEN WIT ETALEREN PLEIN 1 945 no. 2 TELEFOON 8089 Teraardebestelling van de heer Scherpenhuizen Fusie vervoerdersbonden 0 modern kostuum 0 sportkombinatie 0 regenjas Castor wasmachines voor KRDNEN - DRIEHU Zoals men kan zien is er nabij de kust een nieuw station van de Nederlandse Spoorwegen gecreëerd. Behalve dat men in de toekomst dus per trein tot dichtbij de verkoeling brengende zee kan komen, kan dit ook via' de door te trekken Heren duinweg. Deze weg zal de hoofdader naar het IJmuidense Zeebad worden. De weg komt uit bij het te bouwen sta tion, dat op ongeveer achthonderd meter ten zuiden van de bestaande zuiderpier ge dacht is. Vanaf dit punt is een rondgaan de weg ontworpen, die zijn beloop vindt over de eerste duinreep in zuidelijke rich ting tot aan de gemeentegrens en dan wordt aangesloten op de reeds bestaande weg, die bij het station weer uitkomt. Het verkeer kan dus circuleren. Hotels Nabij het station komen een busstation, standplaatsen voor taxi's én grote par keerterreinen. Noordelijk hiervan ligt een centrum bestaande uit een stervormig bad hotel in drie bouwlagen, een winkelgalerij in twee bouwlagen en een zogenaamd fa miliehotel in drie bouwlagen. Ook is hier een cirkelvormig restaurant gedacht. Van het familiehotel zal de onderste bouwlaag ingericht worden voor allerlei voor het strand zo noodzakelijke diensten, zoals de politie, de PTT, EHBO en VVV- kantoortje. Aan de boulevard heeft men op gelijke afstand van elkaar drie familieho tels in drie bouwlagen gedacht. Ook komen er paviljoens (met de letter P. aangeduid op de tekening) en er is een deel gere serveerd voor specifieke strandetablisse- menten. Op diverse plaatsen kan men via trap pen van de boulevard op het strand ko men. In plan Zeebad is voorts terrein ge reserveerd voor een jeugdherberg, tennis banen, een groot tentenkamp en terrein voor zomerhuisjes. Fiets- en wandelpaden zullen door het prachtige duinlandschap lopen. Het hele plan Zeebad is zuidelijk van het industriegebied gedacht. Aanvankelijk (in april 1959) was het de bedoeling dat het zeebad van IJmuiden dichter bij de zuiderpier zou beginnen. Doch Rijkswaterstaat had daartegen zo veel bezwaar in verband met de pierver- lenging, dat Gedeputeerde Staten van Noordholland hun goedkeuring aan het ge meentelijke plan onthielden. De destijds ingestelde strandcommissie heeft daarna een ander rapport gemaakt, volgens welk het hierbij afgedrukte plan is gemaakt door Openbare Werken. Advertentie 600 hrtbri ZAKEN ztin toonaangevend in textiel Lange Nieuwstraat- Marktplein Telef. 5205 - IJmuiden Draion damesvest met aparte kraag in zonnige lichte multicolour- tinten. Ook met pullover als twinset te dragen, Zoals men in ons blad van dinsdag heeft kunnen lezen hebben Burgemeester en Wethouders van Velsen een plan laten ontwerpen, dat zal moeten tegemoetkomen aan de behoeften aan recreatie aan het strand. Vandaag drukken wij het bestem mingsplan „Zeebad"-IJmuiden af. De stippellijn omgrenst het gebied van het plan. ZMoijsrn/e- TsMe/n Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Pa- tria van Kotka; Maaskerk, Antwerpen; Wer- na, Stockholm; Batu, Bremen; Kaap Falga, Weenermeer, hout Zaandam; Schinkelstroom, Liverpool; Atlantic Queen, Liverpool; Dido, Rotterdam; Marathon, Paramaribo; Rote, Ant werpen; Waverstroom, Poole; Statenlaan, Swansea, coils Londen; Jean, Londen; Jans, Londen; Pennywoth, Monrovia, erts Hoog ovens; Erwin Schroeder, Rotterdam; HKS De Hoop, Noorwegen. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Birka van Gefle; Denwick Head, Sunderland; John, Barry; Delfinus, Rotterdam; Pollux, Hamburg cellulose; Ibadan Palm, Antwerpen; Loke Antwerpen; Flevo, Gdynia; Lingestroom, Lon den; Saarland, Antwerpen; Swift, Londen Makkum, Kotka, bijlegger; Gjendeflelle, Nor folk, kolen Hoogovens; Spes, Swinemeunde kalk, IJmuiden. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Vetter- soe naar Malmoe, ledig Hoogovens; Hilver sum, Bremen; Trito, Rotterdam; Amstel- stroom, Plymouth; Plato, Rotterdam; Strago, Savona; Raunala,Narvik, ledig Hoogovens Cachas, Rotterdam; Hector, Rotterdam. Donderdag vertrokken uit IJm.: Nordica, naar Le Havre; Bernieres, Le Havre; Honds- bosch, Sherness, maismeel Zaandam. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aanduiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Advertentie AMPÈRE STRAAT PARKSfR UW) familie-hotel 1 RESTAURANT MRKEERPUMS NIEUW STATION NS Hotel MOTEL VAKANTIEHUISJES parkeer PIMTS 'T ENTEN t Lfr.s.E'5 De buitengewone ledenvergadering van het Nederlandsch Olympisch Comité, die oorspronkelijk op 17 december zou worden gehouden, doch op verzoek van de sport bonden werd uitgesteld, is thans bepaald op vrijdag 7 april. Behalve een beschouwing over de Olym pische Spelen in Rome en de bekrachti ging van de voorlopige toelating en erken ning van de Nederlandse Volleybalbond als lid van het NOC, vermeldt de agenda o.a. de verkiezing van een nieuw bestuur. De voorzitter, luit. gen. C. F. Pahud de Mortanges, en de heer P. C. van Houten hebben zich niet herkiesbaar gesteld. Als kandidaten voor het nieuwe bestuur worden vermeld: dr. J. N. van den Hou ten, jhr. H. A. van Karnebeek, ir. A. Pau- len, drs. Ch. E. van der Ploeg, A. L. M. Schroder, mr. H W. Vliegen en J de Vries. Advertentie ALLE MODELLEN Advertentie bestaande uit met aangebouwde nachtkastjes zwaar verchroomd Geheel bekleed met suwide in smaakvolle kleurencombinatie. (voor sfeer in uw woning) 9 I E 1 H LANGE NIEUW STRAAT 413 „Man, wat bezielt je om hier midden in het duin een winkeltje te beginnen sprak men in 1920 tot de heer G. Ritskes, die pas uit Friesland in IJmuiden was gearriveerd en in het barre Velseroord een drogisterij wilde beginnen. De heer Ritskes wist echter wat hij wilde en hoewel de verhuisauto de deur van a,ijn huurhuisje door het zand niet kon bereiken, zette hij zijn plan door. Het gevolg was dat nu al veertig jaar de naam Ritskes prijkt op een IJmuidense winkelgevel. Niet steeds op dezelfde echter. In 1928 Het de heer Ritskes het huidige pand aan de Frans Naereboutstraat bouwen. In februari werd het in gebruik genomen. Vrijdag wordt het veertigjarig bestaan van de zaak gevierd. Het feest valt samen met de heropening, want de winkel heeft deze week een ingrijpende verbouwing on dergaan. De kasten, die de oude heer Ritskes had gekocht van de tuchtschool (thans het Anthoniusziekenhuis), roodge schilderde kasten van duur grenenhout hebben plaats moeten maken voor veel doelmatiger kasten. „Moet die nu ook weg?" vroeg de heer Ritskes aan zijn zoon toen de laatste kast werd verwijderd. De zaak is nu weer aangepast aan moderne eisen. In 1931 kwam de zoon van de heer Rits kes in de drogisterij werken. Hij voelde veel voor dit werk, ieder vrij ogenblik was hij in de winkel te vinden. In 1949 nam hij de zaak over van zijn vader, die zich terugtrok en boven de winkel ging wonen, Nog iedere week rijdt de oude heer Rits kes, die nu 76 jaar is, met de auto naar Friesland om spulletjes te halen. De tegenwoordige baas van de drogiste rij, K. M. Ritskes, hoopt dat een van zijn kinderen van hem de drogisterij zal willen overnemen. „Je werkt tenslotte voor je kinderen", zegt hij. Hij vindt het prettig dat hij met IJmuiden is opgegroeid. „Ze kennen je, en dat is in ons vak, waar het toch vaak op vertrouwen aankomt, van veel belang". De heer Ritskes drijft de zaak samen met zijn vrouw. Een bediende hebben zij niet. „Mijn wagen is mijn knecht", zegt de heer Ritskes. „Maar als we het drukker krijgen moeten we er een mannetje bijnemen." Vlak voor de oorlog heeft de drogisterij „De Kennemer" (de In Amsterdam is woensdag onder grote belangstelling van voetbalkringen vooral, het stoffelijk overschot van de heer J. W. L. Scherpenhuizen, die vorige week zater dag op 65-jarige leeftijd was overleden, in het familiegraf op de Nieuwe Oosterbe graafplaats bijgezet. De heer H. J. P. Kolle, bestuurslid van de landelijke bond van amateurs, herin nerde in de aula van de begraafplaats aan de vele en grote verdiensten van de ver scheidene voor de voetbalsport en meer in het bijzonder voor het amateurvoetbal, speciaal als meer dan vijfentwintigjarig bestuurslid van de vereniging van tweede-, derde- en vierdeklassers. De heer Kolle memoreerde voorts het erevoorzitterschap van de v.v. „Watergraafsmeer", voorvoor de overledene bijzondere belangstelling had en aan de beloning met de gouden KNVB-speld. Vpor de KNVB vertegenwoordigde de heer E. Nieuwkerk de bond, terwijl leden van „Watergraafsmeer" onder wie de be kende exbestuurder de heer Ouwehand bij de plechtigheid aanwezig waren. Bloemstukken van de KNVB, de Lande lijke Bond van Amateurs en van de v.v. Watergraafsmeer bedekten de baar. Voor de belangstelling dankte de zoon van de verscheidene. Advertentie De nieuwste gestroomlijnde met de sterke motor 820.- BREESTRAAT 108, BEVERWIJK Op de jaarvergadering van de R.-K. Transportarbeidersbond te Heemskerk werden de leden voor het feit gesteld dat het uit drie personen bestaande bestuur in zijn geheel zou aftreden, omdat het deze be stuursleden aan tijd ontbreekt om de afde ling te leiden. Op aandrang van de leden trokken de voorzitter de heer S. Pekel en de penningmeester de heer C. Nijman hun besluit in. De secretaris, de heer J. Smit, bleef bij zijn besluit, in zijn plaats werd gekozen de heer H. Grapendaal. Het hoofdbestuurslid de heer Th. Wildt sprak hierna over de op handen zijnde fu sie tussen „St. Bonifacius" en „St Rafaël" Deze zal binnen twee jaar van kracht wor den, de leden moeten zich hierover echter nog uitspreken. Aansluitend hierop sprak de plaatselijke secretaris van de K.A.B. de heer W. Dijk man over de plannen van zijn organisatie ten aanzien van dit punt. Advertentie WAARDEERT U EEN (practisch maatwerk) Ziet dan vrijblijvend onze kollektie U zult versteld staan I KLEED U GOED, KOOP BIJ Dames- en Herenmodes Confectie Maatkleermakers Kennemerlaan 36 IJmuiden Tel. 4453 Aanvoer van woensdag De aanvoer van vis in IJmuiden bedroeg woensdag 1930 kisten, waarvan 251 tong en tarbot. 1 heilbot, 290 schol, 20 schar, 75 haring, 475 makreel, 185 schelvis, 265 wijting, 260 kabeljauw en gul, 3 leng, 10 wolf, 35 poon, 40 koolvis en 20 diversen. Prijzen van woensdag In guldens, per kilogram: heilbot 42.60, grote tong 43.50, grootmiddel tong 4.40 3.70, kleinmiddel tong 5.604.80, kleine tong 15.605, kleine tong 2 43.50, tarbot 1 4.30—3. Per 50 kilogram: grote schol 58, groot middel schol 63, kleinmiddel schol 73-64, kleine schol 1 77-71, kleine schol 2 71-22, schar 31-25, verse haring 33-27, makreel 50-12.80, grote schelvis 81-67, grootmiddel schelvis 72-70, kleinmiddel schelvis 70-56, kleine schelvis 1 71-62, kleine schelvis 2 58-9.20, grote gul 58. middel gul 60, kleine gul 43-38, kleine wolf 60, poontjes 20-15, kleine koolvis zwart 47. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 172- 68, grote koolvis zwart 130-112, grote kool vis wit 136, grote leng 90. Besommingen van woensdag IJM 20 Joh. Polderman 17.670, KW 22 2640, KW 85 4590, KW 148 f 4960, KW 9 f 2950, KW 57 f 3135. KW 42 f 10.520, IJM '204 f 3060, TX 8 f 1720, TX 16 1950, SCH 135 13.440, VL 131 19.150. Aanvoer van donderdag Vanmorgen bedroeg de aanvoer van vis in IJmuiden 3000 kilogram tong, 345 stijve kabeljauwen en 1000 kisten vis, waarvan 105 schelvis, 65 wijting, 40 gul en kabel jauw, 30 koolvis, 555 makreel, 75 haring, 35 schol, 55 varia. De VL 153 (15 maart) kwam aan de markt met 35 wijting. 60 schelvis, 15 gul en kabeljauw, 10 koolvis, 20 haring, 330 makreel, 5 varia en 145 stuks kabeljauw De VL 110 (16 maart) loste 25 wijting, 45 schelvis, 25 gul en kabeljauw, 20 kool vis, 55 haring, 225 makreel, 5 varia en 200 stuks kabeljauw. De kleine vaart was er met zeven scheepjes, Prijzen van donderdag In guldens. Export: grote rijen kabel jauw 126132, kleine regels kabeljauw 71 78, kisten grote kabeljauw 134140, gro te en grootmiddel scheivis 71, grootmiddel tong 4.404.60, kleinmiddel tong 5.70- 5.80, tong 1 55.40, slips 3.904. Binnenland: kisten kleine kabeljauw 146 grote en middel gul 6672, torren 4352, zwarte koolvis 116144, kleinmiddel, schel vis 67, pennen 6772. braad 5965, wijting 3844, grote tong 44.30, schol 2 6892, schol 3 4554, haring 2532, makreel 14 17, paapjes 1214. oudste van IJmuiden) een moeilijke perio de doorgemaakt. De heer Ritskes jr. moest borg staan en dat heeft veel geld gekost, zodat het woonhuis verkocht moest wor den. De heer Ritskes heeft het nu in huur. De verbouwing heeft in drie dagen zijn beslag gekregen. Er is vrijwel dag en nacht doorgewerkt. De winkel werd die da gen gedreven in de achterkamer. Morgen middag wordt eerst een receptie gehouden en om 16 uur wordt de zaak weer open gesteld. Advertentie Het officiële werkprogramma voor de sluiting van het Veerse Gat ziet eruit a-ls een soort zestiendaagse veldtocht voor rijkswaterstaat en zijn medewer kers. Op 11 april wordt begonnen met het plaatsen van de eerste caisson. Op 27 april, zeer waarschijnlijk in aanwezig heid van de Koningin, zal de definitie ve afsluiting door middel van de schui ven plaats hebben. Wanneer het op 27 april niet mocht gelukken, zal de defi nitieve afsluiting pas op 10 mei geschie den. De caissons zullen intussen dam wel op hun plaats staan, maar de enor me schuiven blijven dan open, zodat het water dwars door de caissons nog steeds het Veerse Gat in en uit kan stromen. Rijkswaterstaat wil omdat hij met caissons van een dergelijke af meting nog geen ervaring heeft op 11 april de eerste plaatsen. Hierna: zal in het sluitgat rust heersen tot 18 april. In de directie- en werkketen rondom dat sluitgat zal men ondertussen niet stil zitten. Men wil deze rustperiode name lijk gebruiken om de ervaring, opgedaan bij het plaatsen van de eerste caisson, te bespreken. Kapiteins, kraanmachi nisten, personeel van zandzuigers en allen die bij de afsluiting betrokken zijn, kunnen zich rustig voorbereiden. Op 20 a-pril zal het werk dan hervat worden. Tot 25 anril zal iedere dag een caisson op zjjn plaats gebracht worden en de 27ste gaan dan de kleppen naar beneden. Hoog rijzen de zeven „tralieligger caissons" op in het vlakke polderland schap bij Vrouwepolder, het kleine dorp dat straks zal opbloeien als de poort van Walcheren. De caissons zijn niet minder dan 45 meter lang, 20 meter breed en 25'/2 meter hoog. Per stuk kosten "Zij anderhalf miljoen gulden. Zij gaan straks de sluitstenen vormen van het Veerse Gat dat omstreeks 27 april definitief dicht gaat. Zo op het eerste gezicht ziet het plan de campagne voor deze afsluiting er heel simpel uit. De caissons, die door hun uiterlijke vorm ook wel waterstaatsflats genoemd worden, zijn op het droge in een klein poldert,je bij zee gebouwd. De bui tendijk van dit poldertje zal straks door gegraven worden, waarna de caissons door sleepboten naar het sluitgat gesleept kun nen worden. Op de bodem van het sluitgat is vorig jaar het bedje, waarop de caissons te ruste gelegd zullen worden, zorgvuldig gespreid. Duizenden vierkante meters ny lon lakens zijn er door de onderwater- wagen uitgerold. Iedere week wandelt er een duiker het hele sluitgat door om na te gaan of de stroom de lakens niet in de war gooit. De caissons moeten nu alleen nog maar boven hun plaats van bestemming ge varen worden, waarna de afsluiters in de bodem opengedraaid worden. De betonnen caissons lopen dan vol water en zinken rustig naar de 11 meter diepe bodem van het sluitgat. Wanneer de zeven caissons op deze wijze op hun plaats gezet zijn, is het Veerse Gat echter niet dicht. Het water kan door de tralies van de caissons bij eb en vloed het Veerse Gat uit- en in stromen. Op een geschikt moment echter, zeer waarschijnlijk bij laag water en dood tij, zullen dan op één commando de water dichte schuiven van de caissons naar be neden gaan, waarmee het Veerse Gat defi nitief afgesloten behoort te zijn. Een eenvoudig plan zo te zien, maar er komt nogal wat bij kijken. Het sluitgat tussen de beide dijkgedeelten die nu ge bouwd zijn, is 324 meter. De caissons meten samen 318x/2 meter. Dit is nodig omdat de laatste caisson als het ware in het gat moet draaien als een deur. Bij het dichtdraaien van de enorme deur moet dus gerekend worden met de lengte van de diagonaal. Over de caissons zal, zodra zij op hun plaats liggen, in ijltempo een noodweg aangelegd worden. Tevens zal het boven ste deel van de caissons, zodra het ge vaarte op zijn plaats ligt, door een zuiger vol met zand worden gespoten. Tegelijker tijd zal op de bodem van het sluitgat tegen de caissons aan weerszijden stortsteen ge stort worden, zodat de gevaarten, wan neer de vloed opkomt, de druk van het water kunnen weerstaan. „Onderloops" Het grote gevaar bij een dergelijke dichting is de mogelijkheid dat de dijk „onderloops" wordt. Dit, in waterstaats kringen gevreesde woord, spreekt dui delijke taal. Het is natuurlijk onmogelijk om de ruimte tussen de caissons en de zeebodem in één klap waterdicht af te sluiten. Met het opkomen van de vloed aan de zeezijde zal er de eerste tijd met enorm grote kracht water tussen de kieren door stromen. Dit stromen gaat met zeer grote snelheid en wanneer het ergens een zandbodem raakt ontstaat er in zeer korte tijd een enorm gat. Mocht dit het geval zijn in het Veerse Gat, dan komt de afsluiting op dat mo ment ernstig in gevaar en zal er naar bevind van zaken gehandeld moeten wor den. Voorlopig is de hele bodem van het sluitgat met zware stortsteen en, zoals gezegd, met nylon lakens bedekt, zodat de kans op onderloopsheid tot een minimum beperkt is. Wanneer nu de afsluiting een feit is? Op het moment dat de caissons zijn neer gelegd op de voor hen bestemde plaats of op het moment dat kleppen zijn neerge laten en ook het water niet meer in en uit het Veerse Gat gaat? Voor dit probleem ziet Rijkswaterstaat zich ook geplaatst, met name in verband met de plechtige viering van he grote moment, waarbij zo als allerwegen verwacht wordt, ook de Ko ningin aanwezig zal zijn. Het op zijn plaats zetten van de caissons is zeer beslist het spectaculairste karwei, waarbij tientallen sleepboten, zandzuigers en drijvende kra nen bedrijvig in de weer zullen zijn. Wanneer de caissons zijn gelegd, is de verbinding Walcheren-Noord-Beveland een feit, maar het water heeft dan nog vrij spel. Op dit moment staat het echter nog niet vast, of de dam de druk van het water, wanneer de kleppen dicht zijn, kan weerstaan. Het is dus waarschijnlijk dat de afsluiting „gevierd" zal worden, nadat de kleppen gesloten zijn en het vaststaat dat „de dam houdt". Wanneer het karwei met de afsluiting misloopt, dan heeft waterstaat twee mo gelijkheden: of een caisson weg laten drukken, of de kleppen weer vlug openen Het zal er dus wel op uitdraaien, dat er pas feest gevierd kan worden, wanneer alles definitief achter de rug is. Rijks waterstaat wil geen „hei" roepen, voor hij over de dam is. Niet overal feest Op de dag dat er bij de dam gefeest kan worden, zal het niet overal feest zijn. In Veere, het plaatsje dat zijn vissersvloot zag vertrekken naar Colijnsplaat, zou het muziekkorps de treurmars van Chopin spelen, maar zag daarvan af, op aanraden van burgemeester De Beer Poortugaal. Helemaal niet vlaggen, was toen het de vies, maar ook dat zal moeilijkheden geven, want wat te doen als, zoals de ge ruchten willen, Koningin Juliana bjj de afsluiting aanwezig zal zjjn. Moet Veere dan niet vlaggen voor zijn Koningin? Aan de overkant van het Veerse Gat, in Wissekerke, viert men wél feest. Ook het concert dat men het Rotterdams Philhar- monisch Orkest onder leiding van oud- Wissekerkenaar Eduard Flipse wil Jaten geven in een grote tent, is in het feest programma opgenomen. En zo Eduard Flipse al het werk van Chopin zal diri geren, de treurmars zeker niet. of d6 af sluiting zou moeten mislukken

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9