Gouverneur Plateel opende eerste zitting A.V.R.O. TELEVISIE HET IS ZOVER! DAT IS HET! HET WEER 'i k „Nederland kan infiltratie van duizend man weerstaan" Ontploffing bij Rott. Droogdok Mij. Drie doden en tientallen mensen bedwelmd door koolzuurgas De laatste twee Bradley gaat in beroep Laotische regering wil wapenstilstand Mijnen wijzigen de kolenprijzen Wie is er morgen jarig Geef 'n I cadeauI WOENSDAG 5 APRIL 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 46e JAARGANG NUMMER 129 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Nieuw-Guinearaad is machteloos Enkele opklaringen SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Kennedy wil bemiddelen STAATSSECRETARIS BOT IN HOLLANDIA Hulp van Engeland, Australië en F.S. verwacht Het woord is aan ÉA - ZOMER EN WINTER IN DE LENTE ËIéB ss Baby bij'na in auto gestikt In de krant van heden: Weerrapporten 2, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstod3 Buitenlands nieuws 3, 4 Scheepsberichten 4 Horen en Zien5 Kunst 5 Uit stad en omgeving6, 7 Langs sluizen en havens7 In de Vishal en op zee7 Feuilleton 9 Panda en beeldverhalen9 Economisch nieuws11 Beurs 22 Sport 23 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's IJmuider Courant Nieuw-Guinearaad vandaag geïnstalleerd Nederlands Nieuw-Guinea is woens dagochtend om negen uur plaatselijke tijd een nieuwe fase in zijn ontwikkeling naar zelfbeschikking begonnen met de installatie van de Nieuw-Guinearaad, de volksvertegenwoordiging voor het hele, 700.000 inwoners tellende gebied. De achtentwintig leden van de raad hebben bij hun installatie door gouverneur Plat- teel in Hollandia in een koninklijke boodschap het advies meegekregen, zichzelf te zijn en te blijven, in een vorm die zij zelf kunnen kiezen zoals hun eigen aard dat ingeeft. In de stadsgehoorzaal van Hollandia, de voorlopige behuizing van de raad, waar onder grote belangstelling van autoriteiten uit Nieuw-Guinea, Nederland en het bui tenland de installatie plaats had, klonk na de openingstoespraak van de gouverneur Platteel, de stem van Koningin Juliana van een geluidsband. „Leden van de Nieuw-Guinearaad, zo zei zij „ik wens u veel geluk en voldoening toe bft al uw ar beid voor uw land en volk. In Nederland is er vreugde omdat gij heden uw werk begint. Het is de eerste stap op de weg die leidt naar de uitoefening van het recht tot zelfbeschikking door uw volk. Moge die weg kort blijken te zijn". Bij de plechtigheid is het woord gevoerd door de minister van Binnenlandse Zaken, mr. Toxopeus, zijn staatssecretaris mr. Bot, mevr. mr. J. M. Stoffels—van Haat ten die als vice-voorzitter van de Twee de Kamer een geschenk van het Neder landse parlement aanbood de gouver neur van Australisch Nieuw-Guinea, Cle- land, een lid van de raad van Australisch Nieuw-Guinea die de volgende week zal worden geïnstalleerd en enige Papoease leden van de Nieuw-Guinearaad. Nieuw-Guinearaad. Gouverneur Platteel zegde de raad toe dat hij alle hulp en steun zal geven die nodig is. Voor 't welzijn van het land is er alles aan gelegen dat de raad goed geïnformeerd en gedocumenteerd zijn be slissing kan nemen, zo zei hij. Er zullen daarom zo spoedig mogelijk een aantal studiegroepen worden gevormd die elk glo baal het terrein zullen omvatten van een der diensten van algemeen bestuur. Voorts kondigde hij aan dat uit de ont- werp-begroting voor volgend jaar, die spoedig bij de raad zal worden ingediend, blijken zal dat een ruim deel der lands- middelen zeventien percent meer dan dit jaar voor de economische ontwik- Russisch commentaar: Het Russische regeringsorgaan, „Izves- tia" heeft commentaar geleverd op de in stallatie van de Nieuw-Guinearaad in een artikel met de kop „Een spel achter de koloniale schermen". In het artikel, ondertekend door Y. Po- pof, wordt gezegd dat de Nieuw-Guinea raad en de verkiezingen die aan zijn in stallatie voorafgingen „een tamelijk on handige vertoning vormden, opgevoerd om het koloniale regime in West-Irian te ca moufleren". De raad is absoluut machteloos, aldus het artikel. Als hij geen wetgevende rech ten heeft, heeft hij geen macht over de begroting en kan hij geen besluiten van de gouverneur en de Nederlandse rege ring verwerpen. Advertentie Hedenavond 21.30 u. 5e deel van de spannende detective: Met de nieuwe, kleurrijke bode voor Radio en Televisie is het nu ook zover. Die is van morgen af bij de boekhandel verkrijgbaar. Zorg dat u een exemplaar bemachtigt, want: Als u zich als lid opgeeft, onfr- vangt u deze ideale nieuwe bode elke week thuis. A.V.R.O., Keizersgracht 107, Amsterdam. Verwachting tot morgenavond: Enkele opklaringen, maar plaatselijk ook enkele buien. Matige tot krachtige zuidweste lijke wind. Over het algemeen dezelfde temperaturen als van daag. Volledige weerrapporten op pagina twee. keling is bestemd. De uitgaven voor on derwijs zullen zelfs 25 percent hoger zijn. De gouverneur constateerde dat de raad die voor de eerste zitting 16 gekozen en 12 benoemde leden omvat, op waarlijk demo cratische wijze tot stand is gekomen. De verkiezingsstrijd heeft geen scheuring te weeg gebracht. Men heeft kunnen zien hoe Papoea's Nederlandse kandidaten steun den en Nederlandse kiezers Papoease. Er is een bron voor verhoogde krachtsinspan ning aangeboord, aangezien uit vrije over tuiging nu alle beschikbare krachten wor den ingesschakeld. En nu daarenboven de behandeling der publieke zaak in de open baarheid der raadsvergaderingen zal ge schieden, zijn alle voorwaarden aanwezig om de tot nu toe zo open en goede verhou ding tussen Nederlanders en Papoea's blij vend te behoeden. In zulk een sfeer kan de Nederlandse steunverlening even van harte worden aanvaard als zij wordt gegeven. De voor tekenen zijn gunstig, aldus gouverneur Platteel, want wie zou menen bij zijn komst hier een land te betreden vol onrust, spanning en strijd, ontdekt spoedig dat het tegendeel waar is. Minister Toxopeus legde er de na druk op dat de instelling van de, op de mocratische wijze gekozen volksvertegen woordiging, niet alleen voor Nederlands Nieuw-Guinea, doch ook voor het konink rijk als geheel van de grootste betekenis is. Hij bracht de dank van de Nederlandse regering over aan de regeringen van Australië, Frankrijk, Nieuw-Zeeland en Engeland, die door het zenden van afge vaardigden luister aan de plechtigheid bij zetten en de betekenis ervan onderstreep ten. Minister Toxopeus bood namens de Ne derlandse regering aan de raad een ge schenk aan: een bibliotheek als handwij zer en bron van informatie voor het da gelijkse werk. Als eerste bijdrage en sym bool voor het gehele geschenk overhandig de de minister aan de raad het driedelige werk van Amos J. Peaslee getiteld: „Con stitutions of nations". De Papoease afgevaardigde Nicolaas Jouwe verklaarde dat de Papoea's er „teleurgesteld en gegriefd over zijn dat Amerika, dat zich de kampioen noemt van de democratie en het zelfbeschik kingsrecht, en in welk land wij, bewo- N. Jouwe ners van de Pacific, altijd een groot ver trouwen hebben gehad, vandaag hier verstek laat gaan." De heer Jouwe hoopte dat de raad in de naaste toekomst in de gelegenheid zal zijn om ook Amerika persoonlijk te kun nen overtuigen Daarom is het nodig dat de Papoea's waar mogelijk de gelegenheid krijgen hun standpunt door eigen mensen voor het wereldforum, en met name in de Verenigde Naties, naar voren te laten bren gen. Daarom achtte hij het ook noodzake lijk, dat voortaan het jaarlijkse verslag over de toestand in Nederlands Nieuw- Guinea aan de Verenigde Naties niet uit sluitend wordt vastgesteld door de Neder- alndse regering, doch dat de Nieuw- Guinearaad er een stem in krijgt. Vervolg op pag. 4) Advertentie Tornado biedt u zo'n rijke keus uit leuke geschenken dat u al tijd een hortewenskunt vervullen. BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Staatssecretaris Bot Newsweek meent: Volgens het Amerikaanse tijdschrift, Newsweek, zou president Kennedy „ern stig overwegen" zijn diensten aan te bieden als bemiddelaar tussen Nederland en Indo nesië in het dispuut om Nederlands Nieuw- Guinea. Volgens het blad was dit een van de re denen waarom de Amerikanen plotseling terugkwamen van hun aanvaarding van de uitnodiging van de Nederlandse rege ring de installatie van de Nieuw Guinea- raad bij te wonen. De laatste twee leden van de groep In donesische militairen die in november 1960 op Nederlands Nieuw-Guinea een in filtratiepoging ondernamen, zijn thans ge grepen en overgebracht naar Hollandia. Aanvankelijk, na het aresteren van de overige leden der groep, was aangenomen dat deze twee in een bandjirrende rivier waren verdronken. Tijdens hun overbrenging van het vlieg veld Sentanina bij Hollandia naar de stad kreeg de politie-auto, een ongeluk, waarbij de wagen driemaal kantelde. Zowel de twee infiltranten als de inzittende politie mannen werden zwaar gewond. Zij wer den allen overgebracht naar het centrale ziekenhuis in Hollandia. Staatssecretaris mr. Bot heeft in Hol landia op een receptie in antwoord op vragen gezegd dat Nederland in staat is een Indonesische infiltratie te weerstaan die in sterkte niet de 1.000 man te boven gaat. Nederland zou het binnenkomen van een groter aantal infiltranten echter als een aanval beschouwen en het zou dan hulp van Australië, Engeland en de Ver enigde Staten verwachten. Als Indonesië meer dan 1.000 „infiltran ten" zou gebruiken, zou westelijk Nieuw- Guinea niet alléén dit optreden kunnen weerstaan, omdat de Indonesiërs gesteund worden door betere wapens zoals in Rus land gefabriceerde straaljagers, zei hij. Mr. Bot zei niet te willen speculeren over de waarschijnlijkheid van zulk een optre den van Indonesië. In een ractie op deze verklaring van de Nederlandse staatssecretaris heeft de cor respondent van de Melbourne Herald in Canberra geschreven dat er in deze plaats beroering is ontstaan na de uitlatingen van mr. Bot. Volgens het blad houdt de ver klaring in dat Nederland militaire steun verwacht van Australië, de Verenigde Sta ten en Engeland als Indonesië Westelijk Nieuw-Guinea aanvalt.De federale (Austra lische) regering heeft voortdurend gewei gerd met Nederland te spreken over mili taire samenwerking op Nieuw-Guinea, al dus de correspondent. De Australische regering had „stilzwij gend" verzekeringen van Indonesische leiders aanvaard dat Indonesië nooit zijn toevlucht tot geweld zal nemen om het geschil over Nieuw-Guinea te regelen. Australië volgt een politiek van volledi ge militaire neutraliteit waarbij Nederland en Indonesië beide de normale hoffelijk heden worden verleend zoals een vriend schappelijke mogendheid die aan een an dere mogendheid biedt, de regering ver wacht dat de neutraliteit zal voortduren, aldus de correspondent. Ook Australische functionarissen hebben zich geschokt gevoeld en in verlegenheid gebracht, door de verklaring van staats secretaris Bot. Een hoge ambtenaar in Canberra zei dat de door de heer Bot afgelegde verkla ring „onnodig provocerend" was in een moeilijke situatie. „Geen Nederlandse ver tegenwoordiger heeft enig recht zulk een verklaring af te leggen. Australië heeft geen militair pact met Nederland en stel lig geen verplichting met betrekking tot westelijk Nieuw-Guinea", aldus deze zegs man. Gevraagd naar commentaar op het pers bericht over de verklaring van staatsse cretaris But zei een woordvoerder van het Britse ministeriè van Buitenlandse Za ken: De Britse regering vertrouwt erop dat Indonesië zijn vorige verzekeringen om geen geweld te gebruiken bij zijn aanspra ken op Westelijk Nieuw-Guinea zal nako men. Rabindranath Tagore: Hij die goed wenst te doen, klopt aan j de poort; hij die liefheeft vindt de poort open. Er is op de wereld geen gebrek aan tegenstellingen. Op Capri zonnen de toeristen naar hartelust. Dat deden de Denen ook, zolang het weer er zich toe leende. Tot Pasen plotseling een kleine koudegolf bracht. Het was met een weer winter met sneeuw en vorst. Tegen 12 uur hedenmiddag heeft zich een ontploffing voorgedaan in de machine kamer van de Liberiaanse olietanker „Ma- thieson", die bij de Rotterdamsche Droog dok Maatschappij in dok ligt. Een ploeg arbeiders was bezig de brand- blusinstallaties welke met koolzuurgas ge vuld zijn. te controleren. Door nog onbe kende oorzaak ontsnapte daarbij een deel van dit gevaarlijke reukloze gas. Stuk voor SYDNEY (REUTER) De 36-jarige, tot Australiër genaturaliseerde Hongaarse im migrant Stephen Bradley, die verleden week tot levenslange gevangenisstraf is veroordeeld wegens het ontvoeren en ver moorden van de achtjarige Graeme Thor- ne, heeft vandaag bij het hooggerechtshof van Nieuw-Zuid-Wales beroep aangetekend tegen de hem opgelegde straf. Bradley ontkwam aan de doodstraf, om dat de jury meende dat hij vooral op aan wijzingen schuldig is bevonden aan het hem tea laste gelegde. stuk raakten de mannen in de machine kamer bedwelmd. Onmiddellijk werd alarm gemaakt en kwam een uitgebreide hulp actie tot stand. Mannen voorzien van gas maskers drongen de gevaarlijke ruimten binnen. De geneeskundige dienst maakte groot alarm en ook de brandweer was snel ter plaatse. Volgens een voorlopig onderzoek zjjn er tenminste drie doden, terwijl der tig tot veertig mensen door het gas be dwelmd zijn geraakt. Zjj behoren tot per soneel vain de werf en van de onderaan nemers of tot de bemanning van het schip. Een Arnhemse hoofdagent van politie heeft het leven van een baby gered. Op de parkeerplaats bij Musis Sacrum ontdekte hij een geheel gesloten auto. waarin een kind lag dat het benauwd had. De agent bedacht zich niet lang en drukte de ruit van een van de portieren in. Daar na reed hij met auto en baby naar het politiebureau. VIENTIANE (Laos) (UPI) De pro- westerse regering van Laos heeft vandaag verklaard dat zij bereid is de wapens neer te leggen en te praten met de opstande lingen van de Pathet Lao, zodra de grote mogendheden het eens zijn geworden over een staakt-het-vuren in Laos. De woord voerder van de regering in Vientiane, vice- premier en minister van Defensie generaal Phoemi Nosavan, legde de verklaring af ten overstaan van het Laotische persagent schap. Nosavan zei dat de grote mogendheden vooral de Verenigde Staten, Groot-Brit- tannië en Frankrijk hetzelfde voor ogen scheen te staan als zijn regering, namelijk het einde van de vijandelijkheden. Advertentie Dat gebeurde zo onverwacht, dat zelfs de tijgers in de dierentuin van Kopen hagen het niet konden geloven. Ze speelden buiten met de sneeuw tot ze merkten dat ze het er koud van kregen. Naar het A.N.P. van de zijde der steen- kolenindustrie verneemt hebben de Neder landse mijnen nieuwe prijslijsten voor huisbrandkolen en voor enige industrie soorten bij de Hoge Autoriteit der E.G.K.S. ingediend. Wat betreft de huisbrandkolen is de prijs van de afmeting nootjes 4 naar gelang van de kwaliteit met 2 a 7 gulden per ton af mijn verhoogd. Tegenover deze prijsverhoging staan evenwel prijsverla gingen voor andere soorten, met dien ver stande, dat het prijsniveau van het gehele pakket huisbrandkolen op hetzelfde niveau is gebleven. De prijzen van nootjes 4 heeft men ge meend te moeten verhogen omdat de vraag naar deze soort door het gebruik van de moderne kolenhaarden enorm is toegeno men. Anderzijds heeft men gemeend de vraag naar de grotere afmetingen, die door deze verbruiksontwikkeling enigszins in het gedrang zijn gekomen, te moeten sti muleren door prijsverlagingen, die varië ren van een tot drie gulden per ton af mijn. Deze prijsverlagingen gelden voor de nootjes 1 en 2, voor de magere kolen is de prijs met drie gulden verlaagd. De prijzen van nootjes 5 zijn met 0,75 per ton verlaagd. Deze prijsveranderingen, die dus be doeld zijn om wat meer evenwicht in de vraag naar diverse soorten te brengen, zijn vastgesteld door de Nederlandse mij nen en gelden dus voor de handel. Wat de consequenties zullen zijn voor de con sument is een punt van bespreking tussen de federatie van brandstoffenhandelaren en het ministerie van Economische Zaken.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1