Parijs neemt maatregelen tegen contra-terrorisme l beste Afsluiten van Veersche Gat is thans geen waagstuk meer Deltadienst is niet voor één sluitgat gevangen nieuw, in rood pak Een plezierige avond behoeft niet bedorven te worden door hoofdpijn Neem direct Rheumin Volgens Me n des-F ra tice is de kwestie Algerije nu geïnternationaliseerd Z.-Afrikaanse predikant preekt rassenscheiding Ir. Dibbits: te land ter zee en in de lucht Britse vissers staken in Hull en Grimsby SPOEDIG VERTREK VAN BELGEN UIT KONGO GEEIST Honderden doden in Angola Vraagt U naar het geheel nieuwe wasmiddel in rood pak DONDERDAG 6 APRIL 1961 13 Wat God heeft gescheiden mag niemand samen brengen Gemakkelijker en befer hebf U nog nooit gewassen! ter kennismaking: nog korte tijd pak bi] aankoop van 2 T"1 f Protest tegen aanvoer van IJslandse vis Geen pokkenbriefje meer voor Spaans-Franse grens IVO 3H3SH33A 13H NVA DNIlims 30 (Van onze correspondent) Terwijl de Franse regering besloot mor gen toch een deputatie onder leiding van de minister voor Algerijnse Zaken Louis Joxe naar Evian te sturen om officieel de afwezigheid van de F.L.N.-tegenpartij te kunnen constateren, nam de politie overal in het land uitgebreide, ofschoon wat vertraagde, maatregelen tegen het terrorisme van neo-fascistische zijde, dat zich de laatste dagen steeds driester en brutaler manifesteert. Gistermiddag vorm de de Algerijnse kwestie in Parijs boven dien onderwerp van gesprek bij een audiëntie die generaal De Gaulle de spe ciale boodschapper van de Marokkaanse Koning toestond en op een persconferen tie, waarbij sinds lange tijd oud-premier Mendès France weer eens voor het voet licht trad. Al die verschillende elementen schijnen er nu wel op te wijzen dat de ontmoe ting Frankrijk-F.L.N., na het recente uit stel, toch niet zo lang meer op zich kan laten wachten. De indruk in Parijs blijft dat de F.L.N.-leiders de persconferentie van generaal De Gaulle op 11 april af wachten, waarbij hij een nieuw teken van toenadering zou kunnen geven. De gedach ten gaan weer in het bijzonder naar de vice-premier van de voorlopige Algerijnse regering Ben Bella, op wiens onmiddel lijke invrijheidstelling boodschapper Ba- lafrej in naam van Koning Hassan bij De Gaulle opnieuw heeft aangedrongen. De noodzaak niet langer meer te dralen, werd gistermiddag ook door Mendès-Fran- ce in overigens zeer gematigde termen ge formuleerd. Mendès-France acht het niet verstandig dat de Franse verantwoorde lijke ministers herhaaldelijk pogen de ge matigde Algerijnse MNA van Messali Hadj ten tonele te willen voeren. Hoe weinig de MNA nog in de Algerijnse melk heeft te brokken is, volgens de linkse oppositie leider, wel duidelijk omdat zelfs de Franse „colons" in Algerije zich niet tot Messali Hadj richtten orri hun toekomsti ge posities te beschermen of te redden, maar tot het F.L.N. in Tunis. Het bezoek dat twee F.L.N.-ministers maandag aan de Amerikaanse ambassa deur in Tunis hebben gebracht toont, vol gens Mendès-France, ongetwijfeld aan dat de Algerijnse kwestie nu officieel is geïn ternationaliseerd, waarbij de Franse rege ring zich overigens stilzwijgend schijnt te hebben neergelegd. Clandestiene organisatie Toch zijn het niet zo zeer deze diploma tieke aspecten van het Algerijnse vraag stuk waardoor het Franse publiek nu be zig en zelfs in spanning wordt gehouden, dan wel zijn gewelddadige repercussies op binnenlands gebied. Een clandestiene orga nisatie die zich durft aandienen onder het etiket van „Verzet voor democratie en vrijheid", heeft de laatste dagen verschil lende brieven en pamfletten naar kran ten en correspondentie gestuurd, waarin zij nadrukkelijk de verantwoordelijkheid voor de jongste bomaanslagen in Parijs, Evian en Marseille op zich neemt. Ook de brand in het Palais de Bour bon wordt in die brieven, waarvan ook wij een exemplaar mochten ontvangen, in tegenspraak met de aanvankelijke verze keringen van de politie, toegeschreven aan een explosie van een plasticbom, die door deze contra-terroristen zou zijn gelegd. De aanslag in de Beurs was, volgens ditzelf de pamflet bedoeld als een vergeldings maatregel tegen het „vaderlandsloze kapi talisme", dat de oliebronnen van de Sa hara al aan het F.L.N. heeft uitgespeeld Ook de directeur van het hotel waar Men dès-France zijn persconferentie hield, was door deze zelfde organisatie bedreigd met een aanslag indien de voormalig premier het woord bij hem zou kunnen voeren. De contra-terroristen kondigen ten slotte nog een hele reeks verdere manifestaties aan, met de bedoeling onder het publiek een angstpsychose te verwekken, waar door de regering haar plannen voor een gesprek met het F.L.N. misschien zal moe ten herzien. Hoewel verschillende vooraanstaande anti-fascistische figuren door de politie in bescherming zijn genomen, vragen vele kranten zich toch af of de regering niet eerder tegen het activistische gespuis had kunnen op treden. Verwonderlijk, en zelfs verontrustend, lijkt het zeker wel dat de activisten zich blijkbaar ongestoord van ruime voorraden explosieven hebben kun nen meester maken, terwijl de politie nog geen glimp van de dader op het spoor schijnt te zijn gekomen. Waar de extreem rechtse sympathieën van een deel van het leidende politie-apparaat al lang geen ge heim meer zijn, wordt stof gegeven aan geruchten over actieve medeplichtigheid van die zijde met de terroristen. Al die overwegingen tesamen pleiten stellig krachtig voor de noodzaak van snel le beslissingen, waarop ook de Amerikaan se regering voor het eerst openlijk aan dringt. Vurig mag men hopen dat, naast de Franse regering in Parijs ook het F.L.N. in Tunis een open oog voor deze gevaren van toenemende contra-terreur in Frank rijk zal tonen en dat daarom de officieuze berichten op waarheid berusten dat beide partijen al zouden hebben besloten elkaar nu op 15 april in Evian te ontmoeten. TUNIS (Reuter en UPI) De Ameri kaanse ambassadeur in Tunis, Walter Walmsley, en de Algerijnse leiders in Tu nis zullen hun besprekingen voortzetten, zo verluidt in de Tunesische hoofdstad. Men neemt aan dat de Amerikanen druk op de Algerijnen uitoefenen om de vredes onderhandelingen in Evian niet uit te stel len. De storm die in Parijs opstak bij het bericht dat de Amerikaanse ambassadeur Tunis met twee leden van de F.L.N.- regering had gesproken, is geluwd. De ver klaring van Washington, dat er niets is veranderd in het Amerikaanse standpunt ten aanzien van de Algerijnse kwestie, heeft olie op de golven gestort. Frankrijk heeft zich verzoend met het optreden van de Amerikaanse ambassadeur, al is nog niet vastgesteld of deze nu met of zonder voorkennis van de Quai d'Orsay heeft ge handeld PIETER MARITZBURG (Reuter) Ds J. H. C. Snijders, moderator van de Ne derduits gereformeerde kerk in Natal, heeft woensdagavond voor een synode van de kerk verklaard, dat „het proces om alle rassen op het zelfde niveau te plaat sen, tegen Gods wil is. Wat God heeft gescheiden, mag niemand samen bren gen." De kerk ziet in de instelling van Afrikaanse groepsgebieden en Bantoe-sta- ten „een ernstige poging van de kant van de staat om aan alle rassen de christe lijke en menselijke behandeling te geven die zij verdienen". De Nederduits gereformeerde kerk is de oudste en grootste van de drie protestant' se kerken in Zuid-Afrika, met meer dan 1.100.000 leden. De protestantse kerken hebben de leer verkondigd dat het met het oog op maatschappelijke en taalver schillen het beste is zusterkerken te vor men, waar alle taal- en rasgroepen afzon derlijk de eredienst kunnen houden. De federale raad van de Nederduitse gereformeerde kerk in Zuid-Afrika zal „krachtig" aanbevelen, dat de synoden van de Kaapprovincie en Transvaal zich uit de Wereldraad van Kerken terugtrek ken, zo werd onlangs vernomen. (Kort ge leden is de Nederduitse Hervormde kerk uit de Wereldraad getreden). Advertentie automatische inweekwerking - vooraf weken overbodig nieuwe wonderbaarlijke waskracht 7 emmers sop in plaats van 6 uit een dubbelgroot pak, per groot pak een halve emmer sop meer Al Uw wensen zijn vervuld de witte was - witter kan niet de bonte was - helder en fris» de fijne was - luchtig en zacht. En alles zo gemakkelijk: zonder apart lnweken»zonder lang koken zonder warm spoelen. Ir- - V - V- v i -> ../W De 60-jarige ir. H. A. M. C. Dibbits, leider van de zuidelijke Deltawerken, heeft een rijk geschakeerde loopbaan ach ter zich. Na zijn Delftse studietijd werkte deze in Velp geboren, maar in West- Friesland opgegroeide weg- en waterbouw kundige eerst enige jaren bij een in be tonbouw gespecialiseerd aannemingsbedrijf diende vervolgens twaalf jaar als inge nieur van weg en werken bij de Rotter damse Tramwegmaatschappij (de roem ruchte „Eilandentram", waar hij stalen zenuwen leerde krijgen) en ging vervol gens in de wegenbouw. Voor Rijkswaterstaat had hij de leiding van de aanleg van rijksweg 12 tussen Den Haag en Utrecht, na de voltooiing waar van hij werd te werk gesteld in het ar rondissement Haarlem. Na de oorlog legde hij voor de Rijks luchtvaartdienst een aantal vliegvelden op nieuw aan. Zijn daarbij gebleken be- bleken bekwaamheden bezorgden hem de opdracht van de Birmese regering voor de aanleg van het vliegveld in Rangoon. Vervolgens keerde hij bij een specifiek Nederlandse tak van Rijkswaterstaat te rug: de dienst landaanwinning. In die functie stond hij aan het hoofd van de inpoldering van de Braakman in Zeeuws- Vlaanderen. Zijn functie bij de Deltadienst vormt daarvan een logisch sluitstuk. On danks de beslommeringen van deze veel eisende post, zag ir. Dibbits verleden jaar nog kans op verzoek van de gouverneur van de Braziliaanse staat Rio Grande do Sul een havenplan te maken. Een minder bekende kwaliteit van ir. Dibbits is zijn lidmaatschap van de Kring van Vrienden van Veere. Dat is tamelijk verrassend, want burgemeester De Beer van Poortugaal heeft z'n afschuw over de Veere van de zee afsluitende dijk nim mer onder stoelen of banken gestoken. Sinds ir. Dibbits hem er opmerkzaam op heeft gemaakt dat hij in feite slechts de voorspelling van „de legendarische vrouwe van Veere" waar maakte dat de haven van het oude stadje zou verzanden, kunnen deze twee antipoden het zeer goed met elkaar vinden. Van onze correspondent) LONDEN De trawlerschippers, stuur lieden en machinisten van de twee Britse havens Hull en Grimsby zijn in staking gegaan uit protest tegen de concurrentie van IJslandse vissers. Er worden 173 sche pen door de staking getroffen. In Grims by begon de staking reeds gisteren, maar in Huil wachtte men nog even af, of twee IJslandse trawlers, die op weg waren naar deze haven, ook zouden aankomen. Een van de twee schepen kwam gisteravond laat aan en de tweede vanochtend. Beide begonnen onmiddellijk hun lading vis te lossen en de politie raakte slaags met een aantal vissers, die dit wilden beletten. De staking is het gevolg van een nieuwe visovereenkomst tussen Groot-Brittannië en IJsland en naar aanleiding van de uit breiding van de IJslandse territoriale wa teren. De Britse vissers zagen een deel van hun rijke visgronden rond het eiland verloren gaan en zijn alleen bereid het nieuwe akkoord te aanvaarden, als IJs landse trawlers hun vis niet meer op de Britse markt zouden slijten. De voorzitter van het trawlersgilde, schipper Dennis Welsh, deed een beroep op iedere Britse huisvrouw alle IJslandse vis in de winkels te boycotten. Hij verwacht, dat de gevorm de voorraden van bevroren IJslandse vis nu in grote hoeveelheden op de markt zul len worden gebracht. De reders zien weinig heil in de staking van de officieren van hun trawlers, voor al ook omdat de vissers in Fleetwood en vissershavens in Lancashire aan de west kust niet in staking willen gaan. De re ders willen zich houden aan de Parijse overeenkomst van 1956, volgens welk de IJslandse vissers per jaar voor achttien miljoen gulden aan vis in Groot-Brittan- nië kunnen afzetten. Als de staking voortduurt zullen de prij zen van verse en bevroren vis in de Brit se winkels snel stijgen, want een belang rijk deel van de vis komt via Huil en Grimsby op de Britse markt. De tijdelijke maatregel van de Franse gezondheidsdienst die behelsde dat alle uit de richting Madrid komende reizigers aan de Spaans-Franse grens een bewijs van inenting tegen pokken moesten kunnen overleggen, is met ingang van 1 april in getrokken. Aldus deelt het Franse nationa le verkeersbureau mede. Vorige week donderdag heeft de Spaan se gezondheidsdienst meegedeeld, dat het gevaar voor een pokken-epidemie was be zworen. Het hoofd van de provinciale gezond heidsdienst, dr. Juan Fernandez Turega- no, verklaarde toen, dat sedert 4 maart geen nieuw geval van pokken meer was gemeld. Advertentie Rheumin - tabletten helpen snel, zeker en bovendien veilig! Ook door de gevoelige maag uitstekend te verdragen. 20 tabletten 63 et Een Brocades-product, dus: vertrouw er op! (Van onze reportageredacteur) „We hebben het gisteren nog met ons model in de Noordoostpolder beproefd: zelfs bij een verschil in waterhoogte van tweeëneenhalve meter en een gat van één meter twintig in de drempel onder de caisson zal de zaak nog niet be zwijken. Dat heeft de spanning waarmee we de afsluiting van het Veersche Gat tegemoet zien, natuurlijk wel wat ver minderd: we vinden het nu niet zo'n ge waagd experiment meer!" Dat zei ons de hoofdingenieur-directeur van de Deltawerken zuid, ir. H. A. M. C. Dibbits, op de in Vrouwenpolder gehouden persconferentie naar aanleiding van de op 11 april beginnende plaatsing van de ze ven caissons in het sluitgat van de bijna drie kilometer lange dam tussen Walche ren en Zuid-Beveland. Enige onzekerheid blijft er, vooral door het grillige weer in deze tijd van het jaar, natuurlijk altijd. Maar Rijkswater staat is niet voor één sluitgat te vangen: er ligt een reserve-caisson klaar voor het geval het met het zevende en laatste exem plaar, dat op maandagmiddag 24 april wordt ingevaren, niet mocht lukken. En zelfs voor het geval dat er dan opnieuw tegenslag zou optreden wordt een hele reeks kleinere caissons in reserve gehou den. Ir. Dibbits en zijn medewerkers zijn overigens al zo met het Veersche Gat vertrouwd geraakt, dat hun gedachten nu al uitgaan naar de zoveel grotere vraag stukken welke de afsluitingen van het Brouwershavense Gat en de Oosterschelde met zich zullen brengen. Dan zal het niet om een opening van 325 meter, maar van drie of vier kilometer gaan en zullen er geen zeven, maar wel het tienvoudige aan tal aan te pas komen! De caissons ligeen nu nog als onwrik baar lijkende betonnen blokken in het bouwdok. Toch wordt er al mee geoefend, opdat de waterbouwers niet op het hoogte punt van de sluitingswerkzaamheden door plankenkoorts onhandigheden begaan wel ke het effect zouden bederven. Er komen vier sleepboten aan ie pas om ze naar hun bestemming te sjorren, waaronder de door zijn afmetingen indrukwekkende „Europa". Nadat de caissons geplaatst zijn, moet de dam nog worden opgespoten, waarin ze geheel zullen verdwijnen. Twee zand zuigers zullen vijf tot zes weken lang te zamen dag en nacht drieduizend kubieke meter zand per uur tegen de caissons per sen. Verder komen er nog tienduizend ton loodslaksteen en vijftienduizend ton stort- steen aan te pas. Maar zand, tot een hoeveelheid van ze ven miljoen kubieke meter toe, blijft toch het voornaamste en goedkoopste! materiaal dat de strijders tegen de zee gebruiken. In 1946 verklaarde een vooraanstaand waterbouwkundige nog dat de afsluiting van het Veersche Gat op de grens van de technische mogelijkheden lag. Nu, op het ogenblik dat het Veersche Gat bijna een historisch gegeven is geworden, onthulde ir. Dibbits dat men zonder de in de loop van het werk ontwikkelde mechanisatie de afsluiting nimmer tot een goed einde had kunnen brengen. Zonder de bouw van het schip „Steen- storter 1" zou men er nimmer in geslaagd zijn de drempel voor de caissons zo vlak te krijgen, en die effenheid was een ab solute noodzaak. Nu ligt er een keurig steentapijt dat bovendien overal even dik is. De „Steenstorter" wierp in zeven mi nuten tijd, met een bediening door drie man, driehonderd vijftig ton op de bodem van het sluitgat, wanneer men alleen de beschikking over handkracht zou hebben gehad, dan zouden twaalf man in een uur amper honderd ton kunnen verwerken. Een andere tijdens het werk ontwikkelde nieuwigheid betreft een ponton om onder water een asfaltlaag te kunnen aanbren gen. Het prototype kan dat tot op een diepte van vijf meter, maar het apparaat dat in augustus gereed komt ten behoeve van de Grevelingendam zal zelfs tot op een diepte van twintig meter kunnen wer ken. Daarmee zal de mechanisatie zich voortaan tot het leggen van zinkstukken uitstrekken. Grote belangstelling Voor de afsluiting van het Veersche Gat wordt grote belangstelling verwacht. In de eerste plaats van de zijde van de mensen van het vak uit binnen- en buitenland. En vervolgens ook van de kant van de bevolking. Men is op het werk wat dat betreft niet voor een kleintje vervaard. Een complete ordedienst is al opgezet. Het publiek kan bij duizenden een plaats vinden op het strand bij Vrouwenpolder. De technische en wetenschappelijke des kundigen zullen zich in een uitgebreide service kunnen verheugen: een permanent restaurant staat te hunner beschikking, terwijl telkens twee uur voor het invaren van een caisson een vragenuurtje wordt gehouden, waarop de ingenieurs van de Deltadienst en de aannemerscombinatie alle verlangde informatie zullen verstrek ken. Kaarten, grafieken en werkschema's zullen de stand van zaken van dag tot dag in beeld brengen De grote vraag, welke alle betrokkenen graag bevestigend beantwoord zien, is uiteraard of de Koningin komt. Daarvan was tot nu toe nog niets bekend. De Ko ningin zal de afsluiting natuurlijk op de best denkbare wijze kunnen gadeslaan, na melijk op een schip. Maar ook van de dertien meter boven de waterspiegel op rijzende kruin van de hoogste dijk welke ooit in Nederland werd opgeworpen, zal men van een onvergetelijk schouwspel ge tuige kunnen zijn. NEW YORK (UPI) De Indische mi nister van Defensie Krisjna Menon heeft gisteren in de UNO-Assemblee namens 16 landen een resolutie ingediend waarbij wordt geëist, dat België binnen 21 dagen de republiek Kongo zal verlaten. Hij zei in de Assemblee dat een ander voorstel zou handelen over de politieke toestand en met name de wederinstelling van het Kon golese parlement zou eisen. Menon zei vervolgens alle steun toe aan secretaris-generaal Hammarskjoeld. Hij betreurde de Sovjetrussische aanvallen op de persoon van Hammarskjoeld en al de zaken die er slechts op gericht zijn de wereldorganisatie te verzwakken. LEOPOLDSTAD (UPI) —De betrekkin gen tussen het Katangese bestuur en de UNO in Kongo waren vandaag weer her steld, nadat een akkoord was bereikt tus sen president Tsjombe en burger- en militaire vertegenwoordigers van de Vol kenorganisatie. Dinsdag kwam het tot hef tige Katangese betogingen tegen de UNO, als gevolg van het feit dat Zweede soldaten een groep Katangese politiemannen had den ontwapend. Intussen gaat de UNO voort met het versterken van haar troepen in Katanga. na»-* SNOSSlVj }){DOUl»DJD UiOOMOII^np ipJOM suossiD^ i j»p 6ui;in|S »p dn mum puDUAan PJOON N333MTVM Jnn00'9l lMde =^3H3Sd33A •i's.'M 33zaaooN N3ÏNQZ •39 N30V0M SN0SSIV3 30 |joW* N3VD 13 N39 96lJSUJC»190± jnnosu l!Jd« li U»ADUMJ»M jnnoyoi HJdeei nOQZl 1 Md BQS jnnQp zi 1Mde IZ jnnOCW lMac ZZ jnnoppi lMdec z üwmw WOON udAimps 9j)D uva Buij/njs JfinoO'Ol HJdoiZ 3ZQÖOON 005 In totaal zijn reeds 1400 Indische soldaten naar de militaire basis te Kamina gezon den. Ierse soldaten van deze basis wer den per vliegtuig naar Elisabethstad ge bracht waar zij de bewaking van het vliegveld van de Zweden overnamen. De Zweedse militairen werden op hun beurt bestemd voor patrouilles in de stad zelf. Naar vandaag voorts werd bekendge maakt is Antoine Gizenga, de Kongolese machthebber in Stanleystad, bereid in overleg te treden met de centrale Kongo lese regering in Leopoldstad, maar hij blijft zich verzetten tegen het denkbeeld van wijziging van de eenheidsstaat Kongo in een statenbond. De provinciale premier van Leopoldstad, Cleophas Kamitatoe, die maandag in Stanleystad een onderhoud had met Gizenga, deelde vandaag op een pers conferentie in Leopoldstad mee, dat Loe- moemba's opvolger had voorgesteld be sprekingen te beginnen met vertegenwoor digers van de regering Ileo „ergens" aan de grens tussen Oost- en Evenaarsprovin cie. Gizenga zei veel te voelen voor het dorp Boendoeki op 186 mijl ten noordwes ten van Stanleystad. Hij noemde vice-pre mier Jean Bolikango en minister van Bin nenlandse Zaken Cyrille Adoula van de centrale regering in Leopoldstad als aan vaardbare gesprekspartners. LOEANDA (AFP) De zuiveringsope raties in het noorden van de Portugese kolonie Angola in Zuidwest-Afrika wor den voortgezet. Opstandelingen hebben een Portugese eenheid nabij een ondernemings plantage te Koloea aangevallen. Een kapi tein, een luitenant en tien soldaten zijn hierbij om het leven gekomen. (Reuter) Het Portugese persbureau Lusitania meldt uit Loeanda dat de op standelingen in hun botsing met de re geringstroepen honderden mannen hebben verloren. Voorts zijn ongeveer tweehon derd mensen in het zuiden van Angola gearresteerd nadat de politie „een groep van samenzweerders had ontdekt die ter reurdaden wilden plegen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 13