N.H.M. kon haar bedrijf in '60 verder uitbreiden VOLVO 6. tweetuHsen'n°° lm. 6. Iweeb Onze sensationele Faasreclame DE BEURS Ondanks verlies van Indonesië Gunstige resultaten Poging om Neder land te overreden SCHEEPVAARTBERICHTEN Wilton-Fijenoord had bevredigende bezetting Geen emmers cadeau bij toiletzeep Ministerieel beraad over Starfighter in Miinchen DIVIDENDV00RSTELLEN DONDERDAG 6 APRIL 1961 17 UIT DE JAARVERSLAGEN zin in De walvisconventie Deutsche Shell verlaagt de benzineprijs Aanzienlijk hogere winst Kon. Zout in 1960 Kort economisch nieuws -'-4t. m* n tip. rijdt OVERVEEN TEL. K 2500 - 18997 - 55602 - 11125 DE WEEKSTAAT Circulatie bereikte recordomvang Goudvoorraad blijft ongewijzigd Philips wil TV-zender op Formosa bouwen Rechter beslist: Steeds iets nieuws voor a.s. moeders Samenwerking tussen KLM en Alitalia AVONDVERKEER VAN GISTEREN. i Ook het jaar 1960 heeft voor onze maatschappij gunstige resultaten opgeleverd, aldus de directie van de Nederlandsche Handel-Maatschappy in het verslag over 1960. Ondanks het wegvallen van de Indonesische kantoren vertoonde de omvang van hel bedrijf een verdere stijging. De winst van de gezamenlijke buitenkantoren is gedaald, maar als gevolg van de toeneming der kredietverlening, de gunstige uit komsten van het effectenbedrijf en de uitbreiding der buitenlandse uitzettingen is de winst van het Nederlandse bedrijf gestegen. De resultaten van de geaffilieerde en gelieerde instellingen waren tevredenstellend. Wat de vooruitzichten betreft, acht de directie deze voor 1961 gunstig. Het is echter, zo wordt hieraan toe gevoegd, moeilijk te voorzien welke in vloed de uitkomsten van het bedrijf zullen ondergaan van de repercussies der revaluatie op het bedrijfsleven. Uiteraard moet ook rekening worden ge houden met de mogelijkheid van inter nationale politieke verwikkelingen die een normale gang van zaken zouden kunnen verstoren. Aan baten uit provisie en effecten werd ontvangen 27,6 miljoen (v.j. 29,1 mil joen), uit interest en wissels 56,1 (49,9) miljoen en aan inkomsten uit cultuur ondernemingen 0,3 miljoen (onv.). De onkosten bedroegen 47,1 (42,2) miljoen en de bijdragen aan pensioenfondsen 3,9 (3,3) miljoen, zodat er een voordelig be drijfsresultaat, inclusief onverdeelde winst van vorig jaar, bleef van 34 (34.6) mil joen. Hiervan werd voor belastingen gereser veerd 12,1 (13,7) miljoen. Van het netto bedrijfsresultaat van 20,8 (20) miljoen wordt 0,9 miljoen bestemd voor afschrij ving op gebouwen en 9,1 miljoen wordt gereserveerd Voorgesteld wordt een divi dend van 12'/2 percent uit te keren, waar van desgewenst tien percent in aandelen. Europafonds Voor het Europafonds I en het Atlantic fonds is 1960, blijkens het verslag, een te vredenstellend jaar geweest. De afgifte- prijs van aandelen Europafonds steeg van Dm 155,60 tot Dm 170,70, die van aandelen Atlanticfonds van Dm 42 tot Dm 44,30. Op 31 december 1960 waren 327.749 aandelen Europafonds in omloop, een daling van twaalf percent. Het vermogen van het fonds is echter slechts verminderd met 3,4 percent tot Dm 55.866.000. Uit opbrengst van divi denden en rente wordt per aandeel Dm 4 in contanten uitgekeerd. Bovendien zal wederom een deel van de behaalde koers winsten, ditmaal echter in de vorm van twee percent in gratis aandelen, aan aan deelhouders worden uitgekeerd. Inclusief deze uitkering geven de aandelen, die in maart 1959 op-de Amsterdamse beurs wer den genoteerd, een rendement van 4,4 per cent. Het Atlanticfonds heeft op 31 december 1960 zijn eerste boekjaar afgesloten. Toen waren er 1.472.681 aandelen in omloop. Het vermogen bedroeg Dm 61.655.797. Deze aandelen zijn sinds maart 1960 in Amster dam genoteerd. Van het vermogen heeft 8.9 percent betrekking op Nederlandse fondsen. Per aandeel wordt Dm 1,25 con tant uitgekeerd. Het rendement is 3 per cent, aldus het verslag. Nationale Handelsbank De resultaten over 1960 van de Natio nale Handelsbank n.v. zijn, blijkens het jaarverslag, praktisch gelijk aan die over 1959. Tegenover iets lagere commissie inkomsten waren de interestbaten in Ne derland hoger. De winst der overzeese kan toren in 1960 wijkt slechts weinig »f van die in 1959. De expansie van het bedrijf is beperkt gebleven. Zoals bekend, heeft de bank een belangengemeenschap aangegaan door aandelenruil met de Rotterdamsche Bank. Aan interest, commissie en agio, na af trek van reserveringen, is ontvangen 11.604.000 v.j. 11.711.000). De kantoor kosten beliepen 9.350.000 9.447.000). Een winstsaldo werd geboekt van 2.104.000 2.092.00d). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een onveranderd dividend van zes percent. De op zichzelf gunstige resultaten van de dochteronderneming ,.The Mercantile Bank of Canada", werden bestemd voor afschrijving en reservering tegen niet of minder volwaardig geachte vorderingen. Een voorwaardelijk bod op het „Maagden huis" in Amsterdam wordt, in overleg met de gegadigde, ter nadere beslissing door de directie aangehouden. Verschure: goed van opdrachten voorzien. Het gehele bedrijf van Verschure en Co's Scheepswerf en Machinefabriek n.v. is, blijkens het jaarverslag, over 1960 goed van opdrachten voorzien geweest. Het saldo exploitatierekening was f 2.558.000 (v. j. 2.577.000). Na aftrek van belastin gen en afschrijving resteert een saldo winst van 889.000 868.000). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een dividend van 14 (12) percent, waarvan desgewenst vier per cent in aandelen, alsmede 460.000 te be stemmen voor de reserve voor vernieu wingen en uitbreidingen. Een winstaandeel voor het personeel groot 650.000 is ten laste van de exploitatie-rekening gebracht.. Het bedrijf is wat nieuwbouwcapaciteit betreft in 1961 bezet. Een deel van de op drachten biedt nog werk tot ver in 1962. De produktie in de reparatiesector lag in geldswaarde 23 percent boven 1959, echter was het gemiddelde prijsniveau lager. Door de revaluatie van de gulden is de concur- rentie-positie bemoeilijkt. Daar de nieuw- bouwportefeuille voor tachtig percent uit buitenlandse orders bestaat lijdt een groot deel van de opdrachtgevers door de reva luatie een verlies. Omzetstijging Victoria Biscuit De omzetstijging over 1960 van de n.v. Biscuit- en Chocoladefabriek Victoria is over de gehele linie bevredigend geweest. De bruto exploitatiewinst steeg tot 861.000 (v. j. 827.000). Na afschrijvingen en een toevoeging aan de algemene reserve, be draagt het saldo winst 159.000 150.000). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een on veranderd dividend van acht percent. De omzetten in de eerste maanden 1961 stem men tot tevredenheid. In het verslag over 1960 van de Ne derlandsche Handel-Maatschappij wijdt de directie onder weer aandacht aan de revaluatie van de gulden. De betrok ken maatregel wordt niet bevorderlijk geacht voor de internationale krediet verlening, waaraan Nederland in ruime mate deelneemt. De tijd zal leren of een revaluatie van de gulden een wijs besluit genoemd kan worden, aldus de directie, die tevens van mening is, dat een directe noodzaak tot herwaar dering niet aanwezig was. Nederland, zo wordt betoogd, is veel sterker afhan kelijk van de export dan Duitsland, heeft een zwakker exportpakket en zag al in 1960 haar export minder sterk toenemen dan die van de meeste concurrenten. Een verdere toeneming van de arbeids kosten, mede in verband met de alge mene wens tot verkorting van de ar beidstijd, wordt door de revaluatie niet tegengehouden.De structurele ontwikke ling van onze economie, die juist in ver band met de snelle bevolkingsgroei de handhaving van een belangrijke kos- tenvoorsprong eist, is zo besluit de directie met de revaluatie niet ge diend. (In 1959 werd 12V2 percent in contanten uitgekeerd). De voor de eerste maal op genomen geconsolideerde balans, waarin de cijfers zijn opgenomen van zes dochter instellingen, geeft een totaal aan van 2,3 miljard. De omvang en samenstelling der toevertrouwde middelen, zo wordt in het verslag opgemerkt, stellen in staat om mede te voorzien in de toenemende be hoefte van het bedrijfsleven aan middel lange kredieten. Op zeer bescheiden schaal zijn ook langer lopende leningen verstrekt aan de overheidssector. Wat de Europese integratie betreft, wordt erop gewezen dat deze haar invloed uit oefent op de structuur van het Nederlandse bedrijfsleven. Het uitzicht op de grotere markt is in het geding bij de versnelde concentratie die in tal van bedrijfstakken plaatsvindt. De verwachte grotere concur rentie in de Euromarkt fungeert hier „als een katalisator die de ondernemers dwingt om over hun eventuele bezwaren heen te stappen". In de algemene beschouwingen memo reert de directie dat 1960 in de annalen van de vennootschap aangetekend zal blijven staan als het jaar waarin een einde werd gemaakt aan haar werkzaamheid in Indo nesië. Uitgeweid wordt over de economi sche ontwikkeling, terwijl voorts de situa tie wordt belicht in de landen waarin men- over vestigingen beschikt. ADVIESKOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER. De advieskoersen voor buitenlands bank papier, vandaag geldend in Amsterdam, zijn heden ongewijzigd gebleven. Advertentie a v j Drink HeroHero is zo fruitroyaal, Hero is zuiver en verrukkelijk èn Hero heeft de smaak voor elke smaak. Op de komende conferentie over de wal visvangst te Vancouver zullen waarschijn lijk opnieuw pogingen worden gedaan Ne derland te overreden de voorstellen voor de verdeling van een totale vanglimiet in de Zuidelijke IJszee te aanvaarden, zo heeft een woordvoerder van de Japanse visserijraad gisteren in Tokio medegedeeld. De voorstellen, die oorspronkelijk zijn gedaan op de in februari gehouden confe rentie te Londen, behelzen de volgende verdeling tussen de vijf landen, die in de Zuidelijke IJszee walvissen vangen: Japan 33%, Noorwegen 32%, de Sovjet-Unie 22%, Groot-Brittannië 9% en Nederland 6%. Sinds de terugtrekking van Noorwegen en Nederland uit de internationale wal visvangstcommissie in 1959 wordt niet meer de hand gehouden aan de door de commissie vastgestelde vanglimiet van 15.000 walvissen. De vijf landen werken met limieten, die zij zichzelf hebben op gelegd, aldus de woordvoerder. Als gevolg hiervan bedroeg de totale vangst in het pas geëindigde seizoen 17.780 walvissen, het zelfde aantal als in het vorige seizoen. Verwacht wordt, dat de uit drie man bestaande commissie van „neutrale par tijen', de Verenigde Staten, Nieuw Zeeland en de F.A.O., op haar vergadering in deze maand te Londen de vangstlimiet zal vast stellen op 12.000 tot 13.000 walvissen, maar dat de vermindering in etappes zal ge schieden. Als eerste der grote oliemaatschappijen zal de Deutsche Shell A.G. haar prijzen van gewone en superbenzine met ingang van donderdag met twee pfenning tot res pectievelijk 58 en 65 pfenning per liter verlagen, zo heeft een woordvoerder van de maatschappij gisteren bekendgemaakt. Vernomen wordt, dat de verlagingen niet door de revaluatie van de mark zijn uit gelokt, maar door de benzine-overvloed en de rationalisatie van de produktie en de verkoop. Blijkens mededelingen in een vergadering van de ondernemingsraad van de n.v. Koninklijke Nederlandsche Zoutindustrie te Hengelo is de winst van het gehele concern, vóór afschrijving en belastingen, in 1960 weer flink gestegen. In 1959 be droeg de geconsolideerde concernwinst 52 min. In Hengelo werd circa 34.000 ton zout minder geproduceerd, doch in Delf zijl 151.000 ton meer. De zoutafzet bedroeg in 1960 bijna 1,1 min. ton tegen 960.000 ton in 1959. De afzet van chemische produkten steeg van 212.000 ton tot 227.000 ton. De investeringen van het gehele K.N.Z. con cern beliepen in 1960 41 min. Voor de eerstkomende jaren worden eveneens hoge investeringen verwacht. Ruim 500.000 vacatures in de Westduitse industrie Het Westduitse industrie-instituut heeft be kendgemaakt, dat er eind februari 548.000 vaca tures in de Westduitse industrie waren of 158.000 meer dan een jaar tevoren. Advertentie t*l hoofd-agent f| '•h'H' -■ t- i ,V-r -V m*-',1. W'\ X' Onveranderd dividend Mjj. Scheveningen Aan aandeelhouders van de n.v. Exploi tatie Maatschappij Scheveningen zal wor den voorgesteld het dividend over 1960 te bepalen op onveranderd tien percent, naar keuze geheel betaalbaar in contanten of vijf percent in contanten en vijf percent als stockdividend. De resultaten van de Maatschappij Zeebad Scheveningen laten eveneens een uitkering van onveranderd tien percent toe. De oprichtersbewijzen van genoemde vennootschappen zijn be taalbaar respectievelijk met 60,60 en 52,20 (v.j. 57,80 resp. 52,20). Nationaal grondbezit 23% „Nationaal Grondbezit n.v." te Den Haag deelt mede, voor te stellen over het boek jaar 1960 een dividend in contanten uit te keren van 23% over de van 200.tot 250.verhoogde verplichte storting op de aandelen. In mindering hierpp is per 2 januari 1961 reeds een interim-dividend van 10% betaalbaar gesteld Onveranderd dividend A.S.W. De A.S.W. Apparatenfabriek (Automatic Screw Works) n.v. te Nijmegen stelt voor over het boekjaar 1960 een onveranderd dividend uit te keren van veertien pet in contanten. Hoger dividend „Viba". Het bestuur van de Vereenigde Inge nieursbureaus „Viba" n.v. te Den Haag heeft besloten over 1960 een dividend uit te keren van achttien percent, zodat het slot- dividend na aftrek van het reeds uitge keerde interimdividend van zes percent, twaalf percent zal bedragen (v.j. respectie velijk zeventien, zes en elf percent). Rotterdam-Tapanoeli. De n.v. Rotterdam-Tapanoeli Cultuur- Maatschappij heeft in 1960, blijkens het verslag, een winst behaald van <1.281 (v.j. 11.651), die in mindering wordt ge bracht van het verliessaldo a.p., dat daar na nog 54.103 beloopt Arnold Gilissen's Bank. Arnold Gilissen's Bank n.v. heeft over 1960 aan provisie ontvangen 403.000 (v.j. 387.000. Efeccten, syndicaten enz. brachten op ƒ250.000 (ƒ214.000), interest f.221.000 200.000). Onkosten vergden 609.000 554.000). De netto-winst bedraagt ?o4.000 247.000). Voorgesteld wordt een onver anderd dividend van acht percent. Aardijk 5 v. Rotterdam n. Bremen. AbbedJjk 5 te Hamburg. Abida pass. 5 Bornholm n. Ornskoldsvik Alhena 6 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Alioth 5 v. Barranquila n. Kingston. Alkes 5 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. Almkerk 5 v. Rotterdam n. Bremen. Alpherat 6 te San Francisco. Ameland 6 te Ar.uba. Amerskerk 5 v. Adelaide n. Melbourne. Amsteldijk 4 v Galveston n. Le Havre. Amstelkroon 6 te Vancouver. Angolakust 4 v. Monrovia n. Freetown. Annenkerk 5 te Suez. Archimedes 7 te Guayaquil verwacht. Argos 5 v. Thessaloniki n. Yerakini. Arkeldijk 5 v. Antwerpen n. Havana. Arnedijk 4 v. Le Havre n. Antwerpen. Asmidiske 5 v. Norfolk n. Amsterdam. Bennekom pass. 5 Wight n. Rotterdam. Bintang 5 v. Genua n. Port Said. Blitar 4 v. Aden n. Suez. Breda 6 te Puerto Ordaz. Bussum 5 v. St. Vincent n. Rio de Janeiro. Calamares 5 te Balboa. Caltex Eindhoven 5 v Sidon te Rotterdam. Caltex Leiden 5 v. Djibouti n. Djeddah. Caltex Madrid pass. 5 Galitas n. Sidon. Cartago 6 te New York. Congokust pass. 5 monrovia n. Freetown. Daphnis 6 te La Ghaira. Dinteldijk 5 te Los Angeles. Forest Lake 5 te Ummsaid. Fravizo 5 te Burriana Friesland SSM 5 te Immingham. Hector 6 te Algiers. Heemskerk 6 te Port Said. Hera 6 te Port Au Prince. Hilversum 5 te Hamburg. Ivoorkust 6 te Lagos. Kaap Hoorn 5 te Curasao. Kamperdijk 5 v. Bremen n. Rotterdam. Khasiella 5 v. Napels n. Curasao. Kieldrecht 5 v. Port Said n. Genua. Kinderdijk 6 te Vera Cruz. Korendijk 6 te New York. Kosicia 5 v. Belfast n. Ardrossan. Ladon 5 te Londen. Lindekerk 5 v. Massawah n. Suez. Lissekerk pass. 5 Burlings n. Port Said. Lombok 5 te East-London. Lutterkerk 5 v. Karachi n Bombay. Maas pass. 5 Galitas n. Leixoes. Maaskerk 6 te Marseille. Madisonlloyd 5 te Rotterdam. Mariekerk 5 te Bremen. Merwelloyd 5 v Singapore n. Penang. Molenkerk 5 te Antwerpen. Mylady 5 rede Point Owendo. Neder-Ebro pass. 5 Ceylon n. Aden. Neder-Eems 6 te Shanghai. Nestor 6 v. Kiuluk te Volos. Oldekerk 5 v. Singapore n. Bangkok. Oranje 6 te Melbourne. Oranje Nassau 6 v. Kingston n. Cartago. Prins Alexander 5 te Rotterdam. Prins Casimir 6 te Rotterdam. Prins Willem van Oranje 5 v. R'dam, 6 te Antw. Prins Willem IV 5 v. Rotterdam, 6 te Londen. Prinses Irene 5 v. New Orleans n. Plymouth. Radja 5 te Beira. Rempang 6 v. Rotterdam n. Antwerpen. Ridderkerk 5 te Madras. Roepat 5 v. Djibouti n. Penang. Rossum pass. 5 San Miguel n. Puerto La Cruz. Rotterdam 6 te Acapulco. Rotti 5 te Cristobal. Rijndam 5 v. Le Havre n. Halifax. Schouten 6 te Durban. Serooskerk 6 te Rotterdam. Siberoet 6 te Bangkok. Sibigo 5 in Straat Malakka n. Brisbane. Sliedrecht pass. 5 Madeira n. Triëst. Stad Amsterdam 5 te Amsterdam. Stad Breda 6 te Dakar. Stentor 6 v. Rotterdam n. Amsterdam. Straat Madura 5 v. Beira n. Zanzibar. Straat Magelhaen 4 v. Mauritius n. L. Marques. Tabinta 4 v. Singapore n. Hsinkang. Telamon 5 v. Santiago de Cuba n. Azoren. Themis 5 te Puerto Cabello. Tjisadane 9 te Rio de Janeiro verwacht Triton 7 te Georgetown verwacht. Tweelingen 5 v. Rotterdam n. Narvik. Van der Hagen 6 te Lagos. Van Riebeeck 6 te Aden. Vasum pass. 5 Ras Al Hadd n. Mena Al Ahmadi. Waal 6 te Lattakia. Waterland pass. 5 Tenerife n. Santos. Witmarsum 6 te Le Havre. Woltersum 6 te Mobile. Wonogiri 5 v. New Orleans n. Philadelphia. Wonosari 5 te Bremerhaven. Wonosobo 5 te Hamburg. Zaankerk 5 v. Amsterdam, 6 te Rotterdam. Zonnekerk 6 te Manilla. Zuiderkerk 6 te Las Palmas. SLEEPVAART Cycloop 6 nog te Gibraltar. Help 6 nog te Gibraltar Friesland 5 75 m. z.w. Akkra. Nestor 6 nog te Hamburg. Noordholland 5 600 m. n.w. San Francisco. Titan 6 nog te Cadiz. Utrecht 31/3 v. Kobe n. Ver Staten. Zeeland 6 nog te Hamburg. Het einde van de maand maart bracht nog grote geldopnamen mede. Blijkens de weekstaat van de Nederlandsche Bank op 4 april nam de chartale circulatie met 122 miljoen toe en bereikte daardoor de recordstand aller tijden van 4.881 mil joen. Eind december 1960 werd het vorige record bereikt met 4.876 miljoen. Deze grote stijging in zo korte tijd (vier werk dagen) vindt haar oorzaak in het samen vallen van salarisbetalingen, onttrekkingen voor de feestdagen en de grote toeristen- stroom naar Nederland. Op 4 april had de staat grote betalingen te verrichten uit hoofde van vlottende en gevestigde staatsschuld. Hiermede was een bedrag van 150 miljoen gemoeid. Ander zijds kwamen belangrijke bedragen uit be lastingen binnen, zodat per saldo het be drag dat van de schatkist naar de geld markt vloeide 49 miljoen bedroeg. Het saldo van de schatkist is hierdoor gedaald van 428 miljoen tot 379 miljoen. Voor de banken vormde het bedrag, dat door de schatkist in de markt werd ge bracht, een kleine tegemoetkoming in de grote bedragen, welke aan hun kassen wer den onttrokken wegens uitzetting van de chartale circulatie. Het grootste gedeelte teerden de banken in op hun tegoed bij de Nederlandsche Bank. Het daalde met 78 miljoen tot 693 miljoen. Dit is nog altijd groot genoeg om aan de verplichtingen van de kasreserve te voldoen. De deviezenvoorraad veranderde slechts weinig. Met 725 miljoen ligt de deviezen voorraad 6 miljoen lager dan vorige week. De goudvoorraad bleef ongewijzigd 5.227 miljoen. De totale goud- en de viezenvoorraad bedraagt nu 5.952 mil joen. De geldmarkt is nog altijd ruim. Dag geldrente bleef op X percent gehandhaafd. Hoewel niet alle bedrijfsafdelingen in de nieuwbouwsector van de dok- en werf- maatschappij Wilton-Fijenoord n.v. gedu rende 1960 volledig waren bezet, stelt het jaarverslag vast dat de afdeling nieuw bouw als geheel een bevredigende bezet tingsgraad heeft bereikt. Twee opdrachten konden worden geboekt voor de bouw van schepen. De directie archt het financiële resultaat tevredenstellend. Het saldo bedrijfsrekening, na aftrek van belastingen, was 22.607.000 (v.j*. 17.836.000). Na afschrijvingen, een voor ziening voor vernieuwing en modernisering en een toevoeging aan de reserve resteert ter verdeling 7.422.000 6.310.000). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een divi dend van veertien (twaalf) pet. De afdeling reparatie heeft, ondanks scherpe concurrentie, een redelijk jaar gehad. Van de totale omzet reparatie was 56 pet. (v.j. 60 pet.) voor buitenlandse rekening. Teneinde de positie op de we reldmarkt te kunnen handhaven zullen nog grote investeringen noodzakelijk zijn. Ver wacht wordt dat de financiering van uit breidingen en moderniseringen uit eigen middelen zal kunnen geschieden. Vijf min. werd hiervoor ten laste van de verlies- en winstrekening geboekt. TAIPEH (UPI) Volgens goedingelich- te zegslieden in Taipeh heeft Philips aan geboden te helpen bij de bouw van For mosa's eerste televisie-zender. Philips, aldus de zegslieden, heeft de re gering van nationalistisch China medege deeld dat zij tien miljoen Chinese dollars (250.000 U.S. dollars) wil investeren in het leveren van de nodige apparatuur en tech nische kennis voor de bouw van een TV- zender op het eiland. De Taiwan Television Enterprise is voornemens in Taipeh de zender te bou wen met dertig miljoen Chinese dollar (750.000 U.S. dollars). Deze maatschappij wil buitenlands kapitaal voor een derde van het totaal accepteren. Advertentie duurt nog t/m zaterdag 8 april Bij aankoop van BANKSTEL bijpassende salontafel voor Vi prijs SLAAPKAMER bijpassende spiraal v. 1/j prijs compl. HUISKAMER bijpassend tafelkleed voor Vj prijs MARKTPLEIN 29, IJMUIDEN PLANTAGE 152, BEVERWIJK Komt u vrijblijvend eens kijken. leder die voor het eerst onze meubelafdeling bezoekt, staat paf van onze uitgebreide collectie. NEDERLAND, een begrip voor goede kwaliteit, lage prijs, uitstekende service. Meubelen complete woninginrichting VERDEELDE STEMMING Met weinig zaken was de stemming voor de internationals gisteren verdeeld. Uni lever lag, vooral bij de opening, zeer vast in de markt hoofdzakelijk op Amerikaanse vraag. De officiële beurs zette in op 869 X waarna 87054 werd gedaan. Daarna daalde de koers tot 862 X door winstnemingen (848). AKU gaf aanvankelijk op 504 een goed herstel te zien. De rayonaandelen ver lieten de markt op circa 501. Philios ver- „Het cadeaustelsel vind ik een verfoei lijke instelling. Men moest met dat ge klungel nu maar eens ophouden". Dit zei de economische politierechter in Den Haag bij de behandeling van de zaak tegen een Leidse zeep- en parfumeriefabrikant, die wegens overtreding van de Wet Beperking Cadeaustelsel veroordeeld werd tot een boe'e van 750,- en storting van een waar borgsom van 2000,-, die twee jaar blijft staan. In september en oktober heeft de zeep fabriek een reclameactie op touw gezet, waarbij een plastic wasbak of een plas tic emmer via de detaillist ten geschenke werd gegeven aan kopers van een aantal stukken toiletzeep van een bepaalde soort. De Economische Opsporingsdienst was van oordeel, dat met deze actie de Wet Beperking Cadeaustelsel is overtreden om dat er niet voldoende verband bestaat tus sen het artikel (toiletzeep) en de geschen ken. Ook zou de naam van de firma, die op de bodem van de wasbak en de emmer is vermeld, niet voldoende zichbaar zijn. De rechter bleek geen verwantschap tus sen toiletzeep en de geschenkartikelen te zien. Bij afwasbakken en emmers behoort geen toiletzeep,zei hij. De officier van Jus titie had 1000 boete en een waarborgsom van 3000,- geëist. Hij waarschuwde voor een eventuele volgende overtreding. Dan zal worden overwogen alle geschenkartike len van het bedrijf in het gehele land in beslag te laten nemen. BONN (DPA) De ministers van de fensie van Nederland, West-Duitsland, Bel gië en Italië hebben dinsdag in München gesproken over de gemeenschappelijke produktie van de „Starfighter", de oplei ding van piloten en technici en andere kwesties die met de ingebruikneming van dit toestel verband houden. Minister ir. S. H. Visser werd vergezeld door de chef van de luchtmachtstaf lui tenant-generaal H. Schaper. De overige deelnemers aan de conferentie waren minis ter Strauss en luitenant-generaal Kamm- huber (West-Duitsland), minister Gilson en generaal-majoor Henry (België) en minis ter Andreotti en generaal Napoli (Italië). DEN HAAG De woordvoerder van de minister van Defensie heeft meegedeeld, dat er gesproken is over de proble men van de gezamenlijke vliegeropleiding, de gezamenlijke onderdelenvoorziening en de opslag van de onderdelen van de F 104 G Starfighter. Op alle punten werd over eenstemming bereikt. Bij de bespreking waren de cjiefs van de luchtmachtstaven en enige deskundigen uit de vier landen aanwezig. De gemaakte afspraken steunen op de binnen het raam van de N.A.V.O. opgedane ervaringen op het gebied van de samenwerking in het F 104 G-programma. Advertentie PLEIN 1945 De K.L.M. deelt mede, dat de Italiaanse luchtvaartmaatschappij „Alitalia" en de K.L.M. zijn overeengekomen de lijn Am sterdamMilaan v.v. in „pool" uit te voe ren. Dit heeft voor beide maatschappijen grote voordelen omdat het thans geen en kel commercieel verschil meer uitmaakt van welke dienst de passagiers gebruik maken. De overeenkomst, die 1 april van kracht werd, heeft als gevolg dat de gezamenlijke frequentie thans achttien vluchten in beide richtingen bedraagt. Tot dusverre becon curreerden de genoemde maatschappijen elkaar op deze lijn. SPAARCIJFRS R.P.S. Naar de directie van de Rijkspostspaar- band mededeelt werd in maart bij de Rijkspostspaarbank ingelegd 80,1 miljoen en terugbetaald 71,0 miljoen, hetgeen een positief spaarverschil opleverde van 9,1 miljoen (vorige maand 32,0 miljoen en in maart vorig jaar ƒ9,3 miljoen. Tn '961 is tot dusver bij de R.P.S. gespaard <67 4 mil joen tegen 60,1 miljoen in hetzelfde tijd vak van 1960. Het inleggers-tegoed ultimo maart 1961 bedroeg f 2713,2 miljoen (vorige maand 2704,1 miljoen en ultimo maart vorig jaar 2429,1 miljoen). ging het minder goed. Op 1166 bedroeg het koersverlies circa 12 punten. Kon. Olie ƒ1- hoger op 151,90. Hoogoven liep op van 1038 tot 1044 om later terug te vallen tot 1040 (1049X')- De koersreactie voor Hoog ovens is hoofdzakelijk het gevolg van de door de directie van dit concern aangekon digde prijsverlaging van een aantal pro dukten. Gebrek aan kooplust had een ge ringe koersafbrokkeling voor de scheep vaartaandelen tot gevolg. Van de leidende cultures werd HVA op 147 een puntje .ager afgedaan. Staatsfondsen doorelkaar aan de vaste kant met zeer weinig zaken. Stock dividenden Philips werden verhandeld op circa 581 590). Aandelen Billiton II kregen een iets hogere adviesprijs op het gunstige dividendvoorstel. (ANP) Boom-Ruygrok van 183 b op 185 b; Figée van 254 op 258; Spaamestad van 690 b op 700. VERHANDELDE FONDSEN. 4 april 5 april Totaal 462 471 Hoger 262 (56.9%) 251 (53.3%) Lager 118(25.4%) 135 (28.7%) Gelijk 82 (17.7%) 85 (18.0%) Slot A.K.U. 501—502 502 Kon. Olie150.50—151.50 151.50 Philips 1163—1167 1165 Unilever 860866 865 Hoogovens 10381040 1039 VOORBEURS VAN HEDEN. Slot A.K.U501—503 501% Kon. Olie151.40—151.90 151.40 Philips 1155—1163 1155 Unilever 862866 864 Hoogovens 1038541042 1040 Vorige slotkoers Amsterd. Bank 394 Ned. Handel Mij 355 Rotterd. Bank 347 Twentsche Bank. 323 A'dam Rubber. 120 H.V.A 14654 A.K.U 501X Van Berkel's Pat. 475 Deli Mij 173.70 Fokker 354 Nederl. Ford 725 Van Gelder Pap 445 Hoogovens 1041 Müller Nat. Bezit 575 Ned. Kabelfabr... 775 b Philips Gem. Bez 1165 Philips Pref 320 Unilever 861 Wilton Fijenoord 291 Billiton Mij. II 509 Dordtsche Olie 728 152. H.A.L 173 K.L.M ƒ95.10 K.N.S.M 21254 Stoomv. Mij. Ned. 195 X Ommeren, Phs. v 366 N. Scheepv. Unie 177 224.— 251.50 Unitas 515.— Ver. Bezit v. 1894 150.50 Albert Heijn 526 600 760 Biihrmann Papiei 735 Ned. Gist- en Sp 520 Van der Heem 440 Helneken's 660 Hoogenbosch Sch 360 Indola 660 Ketjen 740 Kon. Ned. Zout 1500 Sikkens Groep 1047 Stokvis R.S 394 Thomassen Dr 810 Ver. Machlnefabr 310 Wessanen 405 Zwanenburg-Org. 1145 Aluminium Ltd.. 35 X American Motorr 20 X Anaconda 53 V, Bethlehem Steel. 47 X Cities Service... 51X General Motors. 45 X Kennecott Copper 85 X Republic Steel 62 X Shell Oil 43' /s U.S. Steel 86% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) New York: Beursbestuur waarschuwt Het bestuur van de Newyorkse effecten beurs heeft gisteren een officiële waar schuwing laten horen tegen ongebreidelde speculatieve handel. Het gevolg was een verkoopgolf, welke begin-beurs vele fond sen deed dalen. De geleden koersverliezen konden echter voor een belangrijk deel in gehaald worden, zodat de markt over het algemeen iets lager sloot. Ook verschei dene blue chips incasseerden koersverlie zen. De recordomzet van zeven miljoen aandelen van de vorige dag was de aan leiding voor de woensdag uitgegeven waarschuwing. Het was gebleken dat de meeste speculatieve aankopen door kleine beleggers waren gedaan. De belangrijkste verliezers waren IBM, Alcoa, Aatlas Powder en Texas-Instru ments, welke fondsen twee dollar of meer afstonden. Winsten van 2 tot 4 dollar boekten Uni versal Pictures, Brunswick and Richfield. De omzet was 5.430.000 aandelen. Van de 1301 verhandelde fondsen sloten 411 hoger en 654 lager. Het industriegemiddelde kwam van 678,73 op 677,32, dat van spoorwegen van 144,44 op 143,69 en dat van openbare nuts bedrijven van 112,26 op 112,13 (UPI).

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 17