Kennedy en Macmillan bespreken de actuele wereldproblemen Nieuw-Guinea in koloniaal verband beschouwd HET WEER België verwacht formatieopdracht Londen nodigt Soekamo op officieel bezoek Minister Luns voor elf daagse ontmoetten met: reis in V.o. aangekomen -ff I! E Coentunnel wordt op 26 mei aanbesteed Eichmann overgebracht naar Jeruzalem Geen U-2-debat in UNO Hoofdprijs toto in zes delen Kennedy, Rusk, Stevenson en Hammarskjoeld Werkloosheid verder afgenomen DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal i ,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdrnjacte^ Sim.- tof Adj. Hoofdredacteur; Jo, L. Lodewijks RedacfecM l« IJmuidea.Kosafc Uitg»ve; Cafcche Bedrijve. Damim, N.V., Cot. HouMra. 83. Directie, P. W. Peereboom en Mr. H. C. van je, Mije Sabotage bij suikerfabriek op het eiland Cuba 'efore ijou vuij. SUÊDE DAMES- EN HERENJASJES Zacht Stervende Amerikaan in Hongkong aangekomen Het woord is aan... Indonesische president zou staatsbezoek verkiezen In de krant van heden: de betere dames mantel Snelste viervoeter aan een touwtje DONDERDAG 6 APRIL 1961 46e JAARGANG NUMMER 130 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant In de tuin van het Witte Huis, het presidentiële paleis te Washington, wijst de Amerikaanse president John F. Kennedy de Britse premier Maf- mïllan (rechts) op de Japanse kersen bomen, die op het ogenblik in volle bloei staan. (Telefoto) HAVANA (Cuba) (UPI) Anti-Castro saboteurs hebben gisteren brand gesticht in de „Hershey" suikerfabriek, welke door de Cubaanse regering is genationaliseerd. De schade wordt geschat op vijf miljoen dollar. De suikerfabriek is de grootste in Cuba. Het was de ernstigste daad van sabotage sinds de brandstichting in de genationaliseerde Woolworth winkels verleden maand. Advertentie Uiterst licht en fljnj Antonio Senoritas. Het zachtste en geurigste sigaartje, dat n kiezen kunt. 14 ct. Koop ze vandaag nog! Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 "•LEIQjiESTKAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Zacht weer met zonnige perio den en op de meeste plaatsen droog. Zwakke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee (Van onze correspondent) WASHINGTON. Ruim zeven uren is de Britse premier Macmillan gisteren op bezoek geweest in het Witte Huis. Hij kwam even voor elven, bleef lunchen en vertrok pas over zessen. Verreweg het grootste deel van de tijd waren de twee leiders omgeven door raadslieden, doch ongeveer veertig minuten spraken zij onder vier ogen. Deze eerste dag was geheel gewijd aan de versterking van het bondgenootschap en het op ei kaar afstemmen der gezichtspunten. De onderwerpen op deze dag waren: steun aan de onderontwikkelde gebieden kolo niale kwesties, de houding ten aanzien van communistisch China en verster king van de Noordatlantische Verdrags organisatie. Tijdens de discussie over het kolonialisme en de voorbereiding tot zelfbeschikking kwam Nieuw-Guinea ter sprake, waarbij de mogelijkheid werd erkend dat dit gebied problemen zou kunnen opleveren. Nieuw-Guinea was wel niet het belangrijkste onder werp, dat Kennedy en Macmillan te he iraten hadden, doch voor ons land is .iet belangwekkend te weten in welk verband deze kwestie naar voren kwam. Tijdens de discussie over het koloniale vraagstuk bleken beide partijen het erover eens te zjjn dat zelfbeschikking 'n belang rijk beginsel is. De Britten leggen zich erop toe de on derhavige gebieden op ordelijke wijze tot onafhankelijkheid te brengen, zonder dat een chaos ontstaat. Deze ordelijke ontwik voor deze landen zelf als voor de buurlan- keling wordt van belang geacht, zowel den. Onmiddellijk hierop aansluitend en men zou kunnen zeggen in logisch ver band werd Nieuw-Guinea genoemd, dat men als een potentieel probleem beschouw de. Ook Angola kwam ter sprake. De Britten hadden er geen critiek op, dat de Verenig de Staten in de UNO voor de gematigd ge stelde resolutie hebben gestemd. Over Zuid-Afrika werd niet gesproken. In de NAVO wensen beide landen meer en wij dere politieke beraadslagingen te bevorde ren. De situatie in 't bondgenootschap se dert 1949 is zeer veranderd. Europa is sterk en dynamisch geworden. De NAVO moest zich aanpassen. Men tast wel niet ver mis wanneer men vermoedt, dat diver se NAVO-partners zich krachtiger behoren in te spannen naar 't oordeel van de Brit ten en Amerikanen. Kernbewapening Over een kernmacht voor de NAVO kwam men niet tot conclusies Niemand had dat dan ook verwacht. Het Amerikaan se aanbod is niet teruggetrokken, doch wellicht zal het wel een andere vorm krij gen. De meest voor de hand liggende vernieuwing zou zijn, dat de Verenigde Staten een aantal Polaris-onderzeeboten voor NAVO-gebruik zouden afzonderen. Zulk een eerste fase zou geen vorming van 'n NAVO-kernmacht betekenen, want de onderzeeboten zouden onder Ameri kaans commando blijven staan. (Voor een uitvoerige uiteenzetting zie elders in dit blad). De steun aan de onderontwikkelde landen wil men beter op elkaar afstem men en richten. Ook de UNO wil men doel treffender maken. Moskou's streven naar een driemanschap aan de top wordt funest geacht. Ook de conferentie over een stop zetting der kernproeven ziet men bedreigd door het triumviraatsdenkbeeld. Over de toelating van communistisch China tot de UNO zijn de partijen het niet eens. Het probleem komt echter op zijn vroegst in september aan de orde. Daarom werden thans alleen de wederzijdse stand punten naar voren gebracht. Men was het er wel over eens, dat het steeds moeilijker wordt de kwestie tel kens voor een jaar uit te stellen. Zou de ze manoeuvre in september geen succes hebben, dan zou Groot-Brittannië in een moeilijke positie geraken. Daar Groot-Brit tannië de regering van Peking erkent, kan het moeilijk tegen toelating stemmen. Er is echter geen aanwijzing dat Groot-Brit tannië een campagne voert voor toelating van communistisch China. Vanmiddag zouden Kennedy en Macmil lan wederom met hun medewerkers con fereren aan boord van de „Honey Fitz", waarmede zij een tocht van tweeëneen half uur over de rivier de Potomac gaan maken. Kennedy heeft dit schip naar zijn grootvader vernoemd, die deze bijnaam kreeg. Tijdens deze tocht zullen de betrek kingen tussen Oost en West ter sprake ko men. Men hoopt dan tevens concreter nieuws uit Moskou te hebben over het sta ken van het vuren in Laos. De berich ten uit Moskou zijn bemoedigend, doch een definitieve belofte is nog niet ontvan gen. Washington wenst dat het vuren de finitief gestaakt wordt alvorens de confe rentie over Laos begint. Dat betekent ech ter niet, dat de toevoer door de lucht voor beide partijen beslist moet ophouden. Washington wil in elk geval in staat zijn de hulp aan de regering van Laos te ver sterken, indien de Sovjet-Unie de oppositie blijft steunen. HONGKONG (REUTER) UPI) De Amerikaanse zakenman Robert E. McCan, die in 1946 in de Chinese volksrepubliek werd gevangen gezet, na een veroordeling wegens spionage, is vandaag in Hongkong aangekomen. Hij werd door de Chinesese autoriteiten vrijgelaten omdat hij sterven de is aan longkanker. McCan is onmiddellijk in een zieken huis opgenomen. Volgens een Amerikaanse arts, die hem onderzocht heeft, is zijn toe stand „zeer ernstig." Dit is een ontwerp, voor het gebouw dat de zetel wordt voor de Nieuw- Guinearaad. Na de plechtige installatie van de raad heeft mevrouw Stoffels- van Haaften vice-voorzitter van de Tweede Kamer en voorzitter van de parlementaire delegatie naar Hollandia, de eerste paal voor 't gebouw geslagen. Op 26 mei zal de Directie Sluizen en Stuwen van de Rijkswaterstaat in Utrecht de aanbesteding houden voor de Coen tunnel onder het Noordzeekanaal door in de omgeving van de Hembrug. JERUZALEM (AFP/Reuter) Volgens het blad „Yedioth Ahronoth" bevindt Adolf Eichmann zich sinds dinsdag in Jeruza lem. De voormalige SS-kolonel zou van het gevangenisfort in Haïfa, waar hij van zijn aankomst in Israël af heeft gezeten, met 'n ziekenauto naar Jeruzalem zijn ge bracht. Hij moest voor zijn vertrek slaap tabletten slikken en sliep tijdens de rit. Het Israëlische blad meldt voorts, dat de reeds strenge veiligheidsmaatregelen rondom het „Volkshuis", waar het pro ces zal worden gevoerd, zijn verscherpt. NEW YORK (UPI) Rusland heeft zijn eisen om een behandeling in de UNO van de incidenten met de U-2 en de Rb-47 ingetrokken, maar de Verenigde Staten hebben geweigerd in ruil daarvoor de kwesties Hongarije en Tibet van de agenda van de Assemblee te laten afvoeren. De Russische ambassadeur, Valerian Zo- rin, verklaarde in de politieke commissie van de Assemblee, dat onder de nieuwe omstandigheden, sinds de inauguratie van president Kennedy, Rusland niet zal aan dringen op behandeling door de UNO van de aanklacht tegen de Verenigde Staten in zake de vluchten met verkenningsvlieg tuigen boven Rusland. BRUSSEL (ANP) De aftredende Bel gische minister van Administratie en Cul turele Zaken, Harmei, heeft vanochtend op het paleis te Laken zijn eindverslag over de mogelijkheden voor de vorming van een nieuwe regering aan koning Bou- dewijn uitgebracht. Harmei werd vorige week na de verkiezingen in België door de vorst met een informatie-opdracht be last. Algemeen werd verwacht, dat koning Boudewijn nog vandaag een kabinetsfor mateur zou aanwijzen. Hierbij werden de namen genoemd van de voorzitter van de Christelijke Volkspartij, Theo Lefèvre, en de aftredende C.V.P.-minister van Ver keer, Segers. Ook wordt rekening gehou den met de mogelijkheid, dat Harmei zelf een formatie-opdracht zal krijgen. Lao Tse Tung: De beste krijgsman is hij, die zijn roe ping geweld voelt aangedaan als hij tot doden wordt gedwongen. De officiële uitslag van de sporttoto van maandag jongstleden, luidt: 6 winnaars (14 punten) van de eerste prijs, groot 111.817,en 72 winnaars (13 punten) van de tweede prijs, eveneens 111.817, groot. (Van onze correspondent) LONDEN Naar wij vernemen heeft de Britse regering president Soekarno uitgenodigd om op een nader te bepalen tijdstip een officieel bezoek te brengen aan Groot Brittannië. Het is echter hoogst onwaarschijnlijk dat dit bezoek nog in de loop van 1961 zal plaatshebben. Boven dien mag de term „officieel" bezoek niet worden verward met een staatsbezoek. Bij een staatsbezoek gaat de uitnodiging uit van Koningin Elizabeth, en logeert het hoofd van een buitenlandse mogendheid in Buckingham Palace. Bjj een officieel bezoek is het de regering welke de hoge gast uitnodigt en houdt deze doorgaans verblijf in het deftige Claridge's hotel. Het is moeilijk na te gaan of de Britse regering speciale redenen heeft gehad om de uitnodiging aan Soekarno op dit tijd stip te verzenden. Het is een kwestie van routine dat de Britse regering buitenland se staatshoofden vroeg of laat naar Lon den uitnodigt. Het is ook geen geheim dat Soekarno reeds vaker getracht heeft ook Londen in zijn reisplannen op te nemen. Het is niet onmogelijk dat hij daarbij heeft laten doorschemeren dat hij een staats bezoek op prijs zou stellen, maar de Brit se regering schijnt de tijd nog niet geko men te achten om Soekarno met de grote ceremoniële luister, verbonden aan een staatsbezoek, te ontvangen, misschien me de om Nederland niet voor het hoofd te stoten. Overigens is hét programma van Koningin Elizabeth reeds overladen. Haar tijd is zeker al anderhalf tot twee jaar te voren ingedeeld. Een „officieel" bezoek is gemakkelijker te organiseren. De Britse regering is het vorig jaar nauw betrokken geweest bij de moeilijk- Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 13 De Kleine Wereld 3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 13 Kunst 4 Horen en Zien 4 Kennemer Kruimels5 Uit stad en omgeving 5, 6, 7 In de Vishal en op zee6 Kinderbijslagwet 9 Panda en beeldverhalen11 Feuilleton 15 Economisch nieuws17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Minister Luns is woensdag voor zijn elfdaagse reis in de Verenigde Staten per vliegtuig in New York aangekomen. Naar hij bij zijn vertrek op Schiphol zei is hij tijdens zijn verblijf in Amerika elke mi nuut bezet. Voor de eerste maal zal hij kennis ma ken met de nieuwe Amerikaanse regering en ook voor het eerst president Kennedy ontmoeten. Vrijdag zal minister Luns de jeuneren met Adlai Stevenson en aanslui tend een bespreking hebben met de heer Hammarskjoeld. Voorts zal hij een ont moeting hebben met de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk, met de onderminister voor het Verre Oos ten en enige speciale raadgevers van de president. Op de agenda staat uiteraard het Nieuw- Guinea-probleem. Minister Luns zal zich op de hoogte stellen van de achtergronden van de Amerikaanse weigering om op de installatie van de Nieuw-Guinea-raad aan wezig te zijn. Dan zijn er de NAVO-plannen met daar bij het concretiseren van Eisenhowers oude plan om de NAVO-landen de beschik king te geven over kernwapens. Ook de K.L.M.-landingsrechten zullen ter sprake komen. „Ik geloof", zo zei minister Luns op Schiphol, „maar dat is zo maar een idee van me die niet op feiten gebaseerd is, dat de K.L.M. die landingsrechten wel zal krijgen". Over de verwachting dat mr. Stikker zal worden benoemd tot secretaris-gene raal van de NAVO was mr. Luns optimis tisch. „De Amerikaanse regering is zo geporteerd voor deze benoeming dat ik deze niet ter sprake zal behoeven te bren gen", zei hij. Als vermoedelijk tijdstip van de benoeming noemde de minister de grote NAVO-conferentie in Oslo in begin mei. De Nederlandse minister zal met Ame rikaanse regeringsautoriteiten verder on der meer spreken over de verhouding tot Indonesië, grotere bijdragen van Europe se bondgenoten van Amerika voor de con ventionele bewapening, de mogelijkheid van een economische band tussen de Euro pese Economische Gemeenschap en de Europese Vrijhandels Associatie en het Amerikaanse standpunt in deze kwestie. Minister Luns zal een aantal lezingen houdeivover de Europese politiek sinds de tweede wereldoorlog. Een telex-verbinding en een koeriers dienst van drie maal per week zullen zijn contact met Den Haag onderhouden. Bij zijn aankomst op het vliegveld van New York gaf minister Luns blijk van zijn teleurstelling over de afwezigheid van Amerikaanse vertegenwoordigers bij de installatie van de Nieuw-Guinearaad door het hoofd te schudden toen een ver slaggever de veronderstelling opperde dat het een „vergissing" was. „Ik ben er zeker van," zo verklaarde hij, „dat het van alle kanten is bekeken en dat het geen vergissing was. Ik denk dat het gedaan is om Indonesië gunstig te stemmen. Het was een zeer belangrijke gelegenheid waarbij de inheemse bevolkin zelfbeschikking wordt gegeven, hetgeen in volledige overeenstemming is met Ameri kaanse principes en politiek." Interview met New York Times In een vraaggesprek met het Ameri kaanse blad New York Times heeft mr. Luns gezegd het te betreuren dat de Ver enigde Staten als enige lid-staat van de Zuid-Pacific commissie de uitnodiging tot bijwoning van de installatie van de Nieuw- Guinearaad niet heeft aanvaard. De Ne derlandse regering is zeer teleurgesteld over wat zij beschouwt als een blijk van geringschatting. Volgens het verslag van de correspon dent Harry Gilroy heeft ministers Luns verder gezegd: „De Verenigde Staten schijnen zich weinig aan ons gelegen te laten liggen. Amerika heeft in het bijzon der met betrekking tot Indonesië onze me ning steeds weer veronachtzaamd. Indone- sië heeft ons veel slechter behandeld dan Cuba de Verenigde Staten, onze eigendom men zijn verbeurd verklaard, honderddui zenden van onze burgers zijn gedwongen weg te trekken en thans heeft het ons zelfs de gebruikelijke diplomatieke verte genwoordiging door een derde land niet willen toestaan." Minister Luns gaf te kennen dat hij in elk geval de volgende vraag in Washing ton zal stellen: „Wat verwachten onze bondgenoten, en in de eerste plaats de Verenigde Staten van ons met betrekking tot het Nederlandse beleid voor Nieuw- Guinea? Advertentie heden inzake Nieuw-Guinea toen het de behartiging van onze diplomatieke betrek kingen, na de verbreking daarvan door Djakarta, op zich nam. Enkele weken ge leden werd Londen zonder meer uit die waarneming ontzet, een in de internatio nale diplomatie ongehoord feit. Het kan zijn dat de Britse regering het wegens deze onverkwikkelijkheden nuttig acht eens onder vier ogen met Soekamo van gedach ten te wisselen. Op deze manier zouden misschien tevens de spanningen vermin derd kunnen worden. Ook mag men aan nemen dat de Britse regering met Soekar no wil praten voor hij opnieuw het woord voert in de UNO. Woensdag werd in Djakarta nog nader overleg gepleegd tussen Soekarno en de Britse ambassadeur over een geschikt tijd stip voor het bezoek. Het staat overigens nog helemaal niet vast dat Soekarno ge noegen zal nemen met een officieel be zoek. Ook over Soekarno's toekomstige reisplannen zijn in Londen geen bijzonder heden bekend. De geregistreerde arbeidsreserve is in maart met ruim 13.000 mannen afgenomen. Volgens een opgave van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid was de geregistreerde arbeidsreserve eind maart 34.965 mannen tegen 48.358 eind februari. Het aantal werkloze vrouwen daalde van 3968 eind februari tot 3448 eind maart. Het aantal openstaande aanvragen was eind maart voor mannen 65.960 (eind februari 60.055) en voor vrouwen 39.873 (37.577). De geregistreerde arbeidsreserve was in Noordholland 3762 (4687); Zuid- Holland 4935 (6046) MO Een stewardess op Schiphol had gis teren 's werelds snelste viervoeter aan een touwje. Een Londenaar had het dier, een cheeta of jachtluipaard in Afrika aangekocht en op doorreis kwam het prachtige dier op de Neder landse luchthaven aan. Omdat de cheeta enkele uren op aansluiting moest wachten, werd hij ondergebracht in het dierenhotel op Schiphol. De oppasser kreeg echter medelijden met het in een kist verpakte dier. Een stewardess mocht er toen een uurtje mee op het platform wandelen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1