Foutieve handeling oorzaak van ramp bij de R.D.M. AGE Onderzoek naar toestand in Rijksgesticht in Amersfoort Kort en bondig LEEUWENZEGEL MARGARINE Zeven doden en 30 gewonden Maand hechtenis tegen machinist geëist Situatie volgens bewindsman niet zo ernstig als is afgeschilderd Aantal ongelukken in bedrijven neemt toe Zacht weer met kans op een bui Asmeta Stalen Kantoormeubelen BUISMAN DONDERDAG 6 APRIL 1961 2 Kerkelijk nieuws Firma M. H. Kaaks De botsing bij Harmeien Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk De doe-het-zelver. De man uit het vak. Zij verven graag met SUÊr CETALAC Purmerend: stad van schrikkeljarigen MINISTER BEERMAN: Nasleep van Socrates- affaire Afremming van het melkaanbod KOFFIE HOE OOK 0EZET... ALTIJD BETER WIET (ook als 't poederkoffie is) Vrijwillige autokeuring nu ook in N.-Brabant WEERRAPPORTEN Si 1 Sa De ramp die zich woensdag bij de Rot terdamse Droogdok Maatschappij heeft voltrokken, heeft aan zeven mensen het leven gekost. Totaal zijn er 37 slachtoffers naar ziekenhuizen gebracht. Negen van hen konden na behandeling naar huis gaan Overleden zijn een Italiaanse opvarende van de Liberiaanse tanker „Mathieson", in welker machinekamer plotseling kool zuurgas is gestroomd, drie werkers van de R.D.M., een van een technisch instal iatiebureau en twee van een classificeer dersbedrijf. Door een verkeerde manipulatie heeft het koolzuurgas uit een groot aantal cylin ders kunnen stromen. Het diende voor het blussen van branden en had om her kend te worden een enigszins gepar fumeerde geur. Deze voorzorgsmaatregel heeft echter geen resultaat gehad. Het giftige gas stroomde met zeer grote kracht de machinekamer binnen, waar op dat moment een aantal arbeiders aan het werk was. Ook bevonden zich in deze ruimte of in de onmiddellijke nabijheid ervan, be manningsleden van de tanker „Mathieson die voor reparatie in dok lag. Na de ramp drongen honderden bewo ners van de Heyplaat, een anders zo stille buurtschap van Rotterdam, voor de hermetisch gesloten poort. Vrouwen, va ders, moeders en kinderen klampten de portiers aan om iets te weten te komen over hun man, zoon of vader, die waar schijnlijk op de tanker had gewerkt. Maar de portiers konden niet veel meer doen dan zeggen dat zij niets wisten. De situatie was uiterst verward, zodat een stroom van geruchten losbrak. Direct waren hulpploegen van het bedrijf naar dok 8 gegaan om hulp te bieden. Binnen korte tijd werden acht man naar boven gehaald. Daar zij er al niet zo goed aan toe waren, vreesde men het ergste voor de arbeiders die zich nog beneden bevon den. De brandweer maakte middel-alarm, de G.G. en G.D. groot alarm. Niet minder dan elf ambulancewagens werden naar de Heyplaat gedirigeerd. De meeste daarvan moesten van de rechter-maasoever komen waartoe een tunnelbuis voor het overige verkeer werd gesloten. Angstaanjagend klonk het geloei van de sirenes door de stad. Motoragenten alle beschikbare motoren van de politie waren vooruit om ruimbaan te maken. Op kruis punten werden radio-surveilancewagens opgesteld, waarvan het personeel het ver keer stop zette. Ook ijlden talrijke artsen naar de R.D.M Korte tijd, nadat de eerste ziekenauto het werfterrein was opgereden, kon de eerste bedwelmde man worden weggebracht. Hij ging naar het Zuiderziekenhuis, waar de meeste getroffenen aanvankelijk heen wer den gebracht. Later zijn ze naar andere ziekenhuizen in de stad vervoerd. Ook ambulances uit Schiedam namen aan het vervoer deel. Zelfs met boten van de ri vierpolitie werden bedwelmde mannen weggebracht. Geref. Gemeenten Beroepen te Waardenburg: A. Vergunst te Rotterdam-Centrum. Tweetal te Am sterdam-Centrum: Chr. van Dam te Rot terdam-Zuid en A. Elshout te Utrecht. Bedankt voor Treebeek als evangelisatie predikant voor Heerlen en Sittard: B. Post humus te Rotterdam-Zuid, Advertentie Toonkamers: Kinderhuissingel 14 - Telefoon 21649 Bureaux - Kantoorkasten Foliokasten - Cantinemeubelen Op 1 april van het vorig jaar botsten bij Harmeien een goederentrein uit Rot terdam en een zandtrein uit Utrecht op elkaar. Er ontstond een grote ravage en de machinisten van beide treinen werden zwaar gewond. Dinsdag stond de 28-jarige machinist van de zandtrein voor de Utrechtse rechtbank terecht. Hij werd er van verdacht roekeloos en onoplettend te hebben gereden en een onveilig sein ge passeerd te hebben. De officier van Jus titie eiste een maand hechtenis tegen de machinist, die bij het ongeluk een shock had gekregen, en zich maar heel weinig van het ongeluk en het daaraan vooraf gaande kon herinneren. Hij wist alleen dat er die dag 's morgens mistbanken waren Hij kon geen verklaring geven voor het feit, dat hij een voorsein en een mistbaak voorbij gereden was zonder deze te zien „Als u niet helemaal zeker van uzelf bent, moet u de trein onmiddellijk stilzetten' zei de president. Er werden drie getuigen gehoord: een 38-jarige seinhuiswachter uit Woerden, een 35-jarige Amsterdamse machinist en een 30-jarige conducteur die geleider op de zandtrein was. De seinhuis wachter had geen mist gezien, de Amster damse machinist van de trein uit Rotter dam had de mist wel bemerkt. De Amster dammer was na het ongeluk een maand buiten dienst geweest. De raadsman vroeg een lage boete voor de machinist, die door de spoorwegen tot rangeerder gedegradeerd was. Na de ramp op de Liberiaanse tanker „Mathieson" bij de Rotterdamse Droog dok Maatschappij, waarbij zeven men sen om het leven kwamen en dertig anderen werden gewond, vervoerden talrijke ambulances de slachtoffers naar de ziekenhuizen in de omgeving. Personeel van de motorpolitie reed vooruit om ruim baan te maken. Op de foto verlaat een der ambulances het terrein van de ramp. Op de achter grond kijken arbeiders van de werf zwijgend toe. Een ooggetuige, die aan het reddings werk heeft deelgenomen, vertelde ons dat de machinekamer van het Liberiaanse schip een verschrikkelijke aanblik bood arbeiders die op de hoger gelegen portalen aan 't werk waren, waren bewusteloos om laag gestort en hadden ernstige verwon dingen opgelopen. Er waren gelukkig bin nen korte tijd tal van zuurstofkoffers aan wezig, zodat nog voor het vervoer naar het ziekenhuis zuurstof kon worden toege diend. Dit ging door in de ziekenauto's, waarin soms twee en meer arbeiders te gelijk werden gelegd Telkens weer ging de slagboom van de poort omhoog om 'n door een motor-agent voorafgegane ambulance door te laten, Angstig vroegen de Heyplaatbewoners zich af of het een van hun gezinsleden betrof die daar bewusteloos of. misschien wel dood werd weggereden. De portiers bleven on verbiddelijk. „Wij mogen niets medede len", was steeds hun antwoord op sme kende vragen. De onzekerheid heeft lang geduurd, want pas na geruime tijd waren de getroffenen geïdentificeerd. De meesten hadden geen papieren bij zich, waaruit hun identiteit kon blijken. .-jm.-.„„«.i Ruim -twee uur lang "hebben ziekenau to's af en aan gereden. Direct heeft de arbeidsinspectie een onzerzoek ingesteld waaruit is gebleken dat koolzuurgas de oorzaak van de ramp is. Er zou geen lek zijn ontdekt. Men neemt dus aan dat door een verkeerde manipulatie het gas kon uitstromen De overledenen zijn: de 29-jarige leer ling-machinist Edio Stroppa uit Bolzano (Italië), de 59-jarige J. Gori^ van de Dia- mantweg in Rotterdam, De 37-jarige W. Nieuwpoort uit de Burgemeester Byen- straat in Rotterdan en Lambrecht Wil deman, 58 jaar oud, alle drie arbeider van de R.D.M., de 43-jarige electrciën Hugo de Hoop van het technisch installatiebedrijf De Hoop" in Rotterdam, de 57-jarige ketelbikker Philip Loostijn uit de Deli- straat uit Rotterdam en de 44-jarige clas sificeerder B. I. van Berdel, van de Dier gaardesingel in Rotterdam. Beide laatstge noemden waren van het Rotterdamse clas sificeerdersbedrijf „Unitas". c Stadsschouwburg: Vandaag en vrijdag 20 u.: Nieuw Operette Gezelschap met „Marietta". BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 13.30 en 19.30 u.: „Ben Hur", a.l. Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Kolder op zolder", a.l. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.30, echter dinsdag 14 en 20 u.: „De schaamte lozen", 18 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Zorg dat je er bij komt", a.l. Luxor Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Song of the islands", a.l. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „World by night", 18 j. Minerva Theater: Vandaag besloten voorstelling. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „O Sole Mio", a.l. Dagelijks 10.30 u.: „Heidi und Peter", a.l. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Mule train". 14 j. Vrijdag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 u.. zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Het teken aan de wand", 14 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u., zondag echter 14. 16.15, 19 en 21.15 u.: „Pssstt, mijn dochter weet er meer van", 14 j. Theater Monopole (Zandvoort): Van daag 20 u.: „Groet en kus uit Tegernsee", a.l. Vrijdag tot en met zondag 20 u.: „Boris Mitron, Russische spion", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Galerie Ulttenhout (KI. Houtstraat 41): Tot 10 april expositie van tekeningen en schilderijen van Hermannus van Tongeren. Dagelijks 10.30—17 u. Kunstzaal In 't Goede Uur (Korte Hout straat 1): Tot 1 mei expositie van tekenin gen van Peter Vos. Dagelijks 1022 u. Bloemenheuvel (Overveen): Tot 22 april expositie van collages, wandkleden, pastels en schilderijen van Jo Kruyder-Bouman. Dagelijks 1017 u„ zondags 1417 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 30 maart.) DONDERDAG 6 APRIL City Theater, 20 u.: „Moulin Rouge". Rex Theater, 20 u.: „De Saint in actie". VRIJDAG 7 APRIL City Theater, 20 u.: „De onverzoen- lijken". Rex Theater, 20 u.: „De hel van Saipan". Pieter Vermeulenmuseum, 9.3012 u. en 14—16.30 u. DONDERDAG 6 APRIL Kennemer Theater: Geen voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Waar over men niet spreekt". Advertentie Purmerend is hard op weg „schrikkel- jarigenstad" te worden. Afgezien van de ruim vijfhonderd baby's, die na hun ge boorte op 29 februari 1960 geregistreerd werden, komen dagelijks aanmeldingen binnen van oudere schrikkeljarigen die in geschreven willen worden in de speciale burgerlijke stand van Purmerend. Bovendien ontvangt het Comité Schrik keljarigen Purmerend van vrijwel alle ge meentebesturen in Nederland de namen en adressen van de schrikkeljarigen in hun gemeente. Naar schatting heeft Purmerend tot nu toe ruim zesduizend Nederlanders die op 29 februari geboren zijn, geboekt. Alle officieel geregistreerde schrikkel jarigen krijgen van de stad Purmerend een certificaat, waarop staat vermeld dat zij zich „schrikkeljarige" mogen noemen. In antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Berkhou wer (V.V.D.) over de toestand in het Rijks opvoedingsgesticht in Amersfoort, deelt de minister van Justitie mee, dat een com missie onder voorzitterschap van mr. G. Ph. Helders een onderzoek zal instellen naar de inrichting, werkwijze en behande lingsmethodiek van dit gesticht en naar de verhoudingen tussen de bij het werk al daar betrokkenen. De commissie, die verder bestaat uit prof. dr. P. Calon, hoogleraar in de psy chologie aan de r.-k. universiteit in Nij megen, mr. G. Duisterwinkel, rechter in Arnhem en mr. J. W. Knottenbelt, kinder rechter in Den Haag, zal over de resulta ten van dit onderzoek rapport uitbrengen en bepaalde voorstellen doen. De minister deelde mee over de bevindingen van deze commissie te zijner tijd nadere mededelin gen aan de Kamer te doen. De minister zegt, dat in het rijksopvoe dingsgesticht in Amersfoort slechts tot op- nemin&.wprdt overgegaan,.indien geen par ticuliere inrichting bereid of in staat is de minderjarigen (van 14 tot 21 jaar) op te nemen. Dit houdt in, zo zegt de minister, dat de in de rijksinrichtingen verblijvende min derjarigen behoren tot de moeilijkst op voedbaren. In 1960 bedroeg het totale aan tal ontsnappingen 114. Twee en dertig jon gens liepen eenmaal weg, 24 tweemaal, vier driemaal, drie viermaal en twee jon gens vijfmaal. Inderdaad, aldus het antwoord van mi nister Beerman, was op een zondag in 1960 ongeveer twintig percent van alle pu pillen buiten controle van de inrichting. Op 1 januari 1960 verbleven er 73 jongens in Amersfoort, in 1960 werden 89 jongens op genomen, zodat al deze gevallen totaal op 162 jongens betrekking hebben. Het feit dat het geregeld voorkomt dat jongens zich aan het gezag onttrekken, is niet onbedenkelijk, aldus de bewindsman. Zelfs met de beste voorzieningen is dit nooit geheel te vermijden. In dit verband is reeds, zo zegt hij voorts, opdracht gege ven tot het treffen van bouwkundige voor zieningen. Ook zal de personeelssituatie bijzondere aandacht behoeven, speciaal op zon- en feestdagen. Het is niet juist, zo gaat de minister ver der, dat er de laatste jaren een bijzonder groot verloop onder het dienstdoend perso neel is geweest en dat in 1960 ongeveer twintig personeelsleden hun ontslag heb ben genomen. In 1960 hebben twaalf perso neelsleden ontslag gevraagd en verkregen, waarvan twee wegens pensioen, een we gens emigratie, drie (vrouwelijke) wegens huwelijk, drie van wie het dienstverband na de proeftijd niet werd verlengd, een wegens korting van zijn militair pensioen en twee wegens het aanvaarden van een andere betrekking. In de jaren 1957, 1958 en 1959 zijn totaal twintig personeelsleden vertrokken. Vooral rekening houdend met de krappe arbeidssituatie, in het bijzonder op het terrein van de kinderbescherming, zijn deze aantallen normaal, zo zegt de minister. Het is niet waar, aldus de minister, dat vorig jaar enige pupillen van het gesticht samen met een bewaker gepoogd hebben de brandkast van het gesticht open te bre ken. In feite lag op het terrein een hoop afval, waaronder een afgekeurde brand kast. Deze brandkast zou door de Domei nen verkocht worden. Een personeelslid verkeerde in de mening dat deze kast van geringe waarde was en heeft zich de kast toegeëigend. Enige pupillen van het ge sticht waren hiervan getuige, alsmede een collega. Zodra een en ander aan de direc tie bekend werd, heeft het betrokken per soneelslid de kast weer teruggebracht. Op de vraag van de heer Berkhouwer of begin oktober 1958 een grote groep jongens, allen of voor een deel voorzien van slagwapens, een massale uitbraakpo ging heeft gedaan, waarvan de uitvoering ternauwernood is belet, antwoordt de mi nister, dat begin oktober 1959 een aantal pupillen getracht heeft zich aan het gezag van de nachtwachten te onttrekken. De uitvoering van hetgeen de jongens beoog den, zo zegt de minister, is onmiddellijk afdoende verhinderd. Slagwapens zijn in het geheel niet gebruikt, zo zegt hij. Bij een controle zijn de volgende morgen een aantal voorwerpen, waaronder een tafel poot, fietsketting en een radiokabel, ge vonden. Het is een onjuiste veronderstelling, zo besluit de minister, dat er sprake is van een recente wijziging in de leiding en/ of het regime. De huidige directeur fun geert als zodanig sedert augustus 1957, ter wijl wat het regime "betreft, sedert de ja ren 1955/1957 kan worden gesproken over een enigszins gewijzigde opzet, waarbij op het karakter van de behandelingsinrichting meer dan voorheen de nadruk werd ge legd. De president van de rechtbank te Zwolle heeft de vordering van de ex-eigenaar van een bandenbedrijf in Diemen, die kort ge ding aanhangig had gemaakt tegen een ac countant in Putten, afgewezen. De fabrikant had van de accountant, die gedurende enkele jaren zaakwaarnemer van het Diemense bedrijf is geweest, te ruggave gevorderd van bepaalde stukken, die hij nodig heeft bij het onderzoek naar zijn positie ten opzichte van de Amster damse Bank en een rapport geëist over de periode, waarin de accountant het be heer over de zaak voerde. Hij had de ac countant toestemming gegeven het bedrijf in Diemen te verkopen. Dat was het begin van een reeks manipulaties, waarbij ook de directeuren van „Socrates" betrokken waren. In zijn uitspraak verklaarde de presi dent, dat een kort geding niet de plaats is om het afleggen van rekening en ver antwoording te eisen en dat de gevraagde stukken, voor zover zij bestaan, eigendom van de accountant zijn en dus niet kunnen worden opgeëist. De minister van Landbouw en Visserij heeft zich verenigd met een door het Pro- duktschap voor Zuivel voorgestelde rege ling, die ten doel heeft hoge wintermeik- prijzen voor de boer tegen te gaan en daardoor een zekere afremming van het melkaanbod te bevorderen. De regeling houdt in dat in de maanden oktober tot en met maart de voorschotuitkeringen uit het Zuivelfonds en het Landbouwegalisatie- fonds zodanig worden vastgesteld, dat de zuivelwaarde (d.i. het van de marktsitua tie afhankelijke bedrag, dat de melk bij verwerking tot zuivelprodukten opbrengt) vermeerderd met de uitkeringen, niet bo ven een bepaalde limiet uitkomt. Voor het melkprijsjaar 1960-1961 heeft het produkt- schap die limiet bepaald op 31 cent per kg. melk met 3,7 percent vet. Veiligheidsbeurs van 17 tot 22 april in Amsterdam Van 17 tot en met 21 april, zal in de Apollohal te Amsterdam een electronisch tellende zuil de bezoekers van de vierde Bedrijfsveiligheidsbeurs confronteren met een trieste zaak: elke twee seconden gaat op deze zuil een groen lampje branden, ten teken dat er een licht arbeidsongeval is gebeurd, waarbij letsel werd opgelopen. Elke 33 seconden gloeit er een geel lamp je, hetgeen betekent dat er een ernstig on geval is gebeurd en elke 4 uur en 41 mi nuten geeft een rood lampje aan, dat er een dodelijk arbeidsongeval heeft plaats gehad. Deze cijfers zijn gebaseerd op de ongevallenstatistiek van de Sociale Verze keringsbank. De Bedrijfsveiligheidsbeurs, die onder auspiciën van het Veiligheidsin stituut staat en die grote belangstelling geniet van overheid en bedrijfsleven, wil in de strijd tegen het toenemende aantal ongevallen de mentale opvoeding tot gro tere bedrijfsveiligheid en de perfectione ring van de technische bescherming sti muleren. Deze vierde Bedrijfsveiligheidsbeurs be slaat de dubbele oppervlakte van de vori ge, die twee jaar geleden werd gehouden De 70 stands tonen ondermeer beschu+- tingsmiddelen, beveiligingen voor gereed schappen en machines, transport- en klim- materiaal en reddingsmiddelen. Ook wordt aandacht besteed aan de bedrijfshygiène. De vierde Bedrijfsveiligheidsbeurs zal op 17 april door de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer B. Roolvink, worden geopend. Volgens de directeur van het Veiligheids instituut ir. E. Spaan, neemt de ernst der bedrijfsongevallen in Nederland toe en vol gens een voorlopige schatting de frequen tie ook. Van 100 bij het instituut aange sloten bedrijven met tezamen bijna 150.000 werknemers kreeg in 1959 7,5 pet. der ar beiders een ongeval met een verzuim van drie dagen of meer. Volgens een schatting is in 1960 dit per centage gestegen tot iets beneden het ge middelde van 8,8. De gemiddelden van de ze bedrijven liggen belangrijk gunstiger dan de gemiddelden voor geheel Neder land: 80 percent der ongevallen wordt veroorzaakt door de mens en 20 pet. door de techniek. In het verkeer en thuis vallen veel meer doden dan in het bedrijf. Advertentie emren De Commissaris der Koningin in Noord' brabant, dr. C. N. M. Kortmann, heeft als eerste in de provincie zijn auto laten on derwerpen aan de vrijwillige periodieke veiligheidsinspectie voor motorrijtuigen. Hij doorstond het uitgebreide onderzoek glansrijk en kreeg als het eerste het vignet dat voor een half jaar aanduidt dat deze auto geen veiligheidsgebreken heeft. Hier mee werd deze mogelijkheid voor perio dieke keuring van auto's die in Rotterdam reeds enige jaren bestaat ook voor de hele provincie Noordbrabant ingeluid. Iedere automobilist kan thans zijn wa gen ter keuring aanbieden bij een der 110 daarvoor erkende garagebedrijven in een groot aantal Brabantse gemeenten ten oos ten van de lijn Waspick-Baarle Nassau. De wagen wordt daar getest op niet min der dan 45 punten, zoals remmen, stuur inrichting, verlichting, portieren en ruit- wissers. Zijn al die keuringsresultaten po sitief dan wordt het vignet uitgereikt als mede een keuringsrapport en een log- boekje dat bij de auto blijft. Deze drie at tributen dragen eenzelfde registratienum mer en het vignet wordt zodanig beves tigd dat het onmogelijk naar een andere auto kan worden overgebracht. Het Verbond voor Veilig Verkeer organi seert deze keuringen in samenwerking met politie en BOVAG. Advertentie HIJ WAAKT OVER UW GEZIN U merkt het: bakken en braden gaat veel prettiger met Leeuwenzegel marga rine. Alléén die bevat immers het natuurzuivere middel, dat spatten voorkomt! En.... iedereen roemt de ècht-lekkere, natuurlijke smaak. Onthoud het als morgen uw melk handelaar komt: Leeuwenzegel margarine! Leeuwenzegels hebben waarde. Vraag uw melkhandelaar een Leeuwenzegel- spaarmapje. BRINKERS" MARGARINE- FABRIEKEN ZOETERMEER H. A. de Koning t Op 77-jarige leef tijd is in Hengelo overleden de neer H. A. de Koning, die jarenlang lid was van het hoofdbestuur van de Bond van Nederland se Schilderspatroons. Van 1945 tot 1954 was hij voorzitter en later erevoorzitter. Tevens was hij voorzitter van de Nationale Schil dersschool te Utrecht. Ook had hij zitting in het hoofdbestuur van de Konintclijke Nederlandse Middenstandsbond. Naar de V.S. Een groep Nederiandse hoogleraren is van Schiphol naar New York vertrokken op uitnodiging van de European Productivity Agency van de O.E.E.C. om een studie te maken van on derwijs en onderzoek op het gebied van de bedrijfswetenschappen. Daartoe zulen zij enkele weken de voornaamste centra voor de opleiding van leidende functionarissen voor het bedrijfsleven in de V.S. bezoeken. Mevrouw Otten kreeg ƒ8.000,—. Me vrouw OttenPhilips, echtgenote van de afgetreden voorzitter van de raad van be stuur van Philips heeft ruim 8.000,-- ont vangen, dat door alle „Philips-vrouwen" is bijeengebracht. Het geld mag mevrouw Otten besteden voor een liefdadig doel. Nieuwe luchtlijn. Schiphol krijgt zaterdag zijn eerste luchtverbinding met Bournemouth aan de Engelse zuidkust. Tweemaal per week zullen vliegtuigen van de Air Safaris, een onafhankelijke, niet bij de I.A.T.A. aangesloten Britse luchtvaart maatschappij, de nieuwe luchtlijn (vii Oos tende) onderhouden. Geen vergunning is verkregen voor vervoer van passagiers tus sen Amsterdam en Oostende. Schiphol zonder telefoon. Vanochtend heeft een kabelstoring de telefooncentrale van de K.L.M. (730730) op Schiphol onbe reikbaar gemaakt voor iedereen, die dit nummer probeerde te draaien. Ook de Luchthaven Schiphol (799181) was moei lijk te bereiken. Alleen de aparte lijn (87111) van het inlichtingenkantoor der K.L.M. op Schiphol functioneerde nor maal. Het bleek dat bij wegwerkzaamhe den bij de Schipholbrug een kabel was ge raakt. Zionistische studieweek. Tot 9 april wordt in het vakantieoord „Rhederoo -d" in De Steeg door de Zionistische jeugdbewe ging Ichoed Haboniem een internationale studieweek ter verhoging van de kennis van de Hebreeuwse taal en litteratuur ge houden. Aan deze studieweek wordt deel genomen door zionistische jongeren en jeugdleiders uit Frankrijk, België, Zw'tser- land, Engeland. Duitsland en uit ons land. Een aantal vertegenwoordigers van de Jewish Agency in Israel werkt aan deze studieweek mee. Café afgebrand. In de buurtschap Oost-Knollendam is 's nachts het van hout opgetrokken café „Het wapen van Knol lendam" met het daarbij behorende vroon huis door brand verwoest. Van de inven taris kon vrijwel niets gered worden. De bewoners, mevrouw Jochems, haar drie kinderen en een kostganger konden zich met moeite redden. iiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiin Het K.fr.M.I. deelt mede: Een lagedrukgebied strekt zich uit van Zuid-Scandinavië naar het zeegebied tus sen Ierland, Portugal en de Azoren. Aan de oostelijke flank stroomt zachte lucht uit Frankrijk naar onze omgeving. Er komen hierin opklaringen voor, maar van tijd tot tijd veroorzaken enkele fronten hierin ook bewolking met enkele buien. De temperaturen stijgen op plaatsen waar de zon vrij spel heeft tot hoge waarden. In Zuid-Duitsland en Frankrijk worden bijna zomerse waarden bereikt. In Zuid- Zweden en Noorwegen is het gaan sneeu wen bij de nadering .van de neerslagzone, die woensdag bij ons regen veroorzaakte. De zachte lucht dringt daar slechts met moeite verder naar het noordoosten door. In de Baltische staten en Rusland komt nog lichte tot matige vorst voor. Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. tj 3 d Neerslag: laatste 24 uur. E SB S Den Helder half bew. zzw 12 2 Ypenburg zwaar bew. zzo 15 0,3 Vlissingen half bew. ozo 15 0,5 Eelde half bew. z 15 2 De Bilt zwaar bew. zzo 16 0,2 Twente half bew. z 18 1 Eindhoven regen zo 18 8 Zd-Limburg zwaar bew. zzo 18 0 Helsinki sneeuw o 4 3 Stockholm geheel bew. ono 5 3 Oslo zwaar bew. windst. 4 1 Kopenhagen zwaar bew. wzw 0,2 Aberdeen geheel bew. windst. 7 1 Londen zwaar bew. o 16 0,3 Amsterdam zwaar bew. zzo 16 1 Brussel regen z 18 0,3 Luxemburg zwaar bew. o 20 2 Parijs geheel bew. zzw 20 1 Bordeaux licht bew. zo 22 3 Grenoble geheel bew. nnw 25 0 Nice zwaar bew. nnw 17 0 Berlijn geheel bew. zo 18 1 Frankfort zwaar bew. windst. 22 2 München onbewolkt z 23 0 Zürich half bew. nw 22 0 Genève zwaar bew. windst. 23 0 Locamo onbewolkt ono 17 0 Wenen onbewolkt zzo 22 0 Innsbruck onbewolkt w 21 0 Belgrado onbewolkt z 20 0 Athene onbewolkt n 0 Rome licht bew. windst. 22 0 Ajaccio zwaar bew. no 23 0 Madrid geheel bew. zw 19 5 VTallorca geheel bew. windst. 27 0 Lissabon half bew. zzw 19 1 Vrijdag 7 april Zon op 6.03 uur, onder 19.23 uur. Maan op 1.18 uur, onder 10.10 uur. Maanstanden 8 april 11.16 uur laatste kwartier. 15 april 6.38 uur nieuwe maan. 22 april 22.50 uur eerste kwartier. 30 april 19.41 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag G april Hoog water 6.55 en 19.20 uur. Laag water 2.32 en 14.56 uur. Vrijdag 7 april Hoog water 7.38 en 20.09 uur. Laag water 3.11 en 15.35 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2