Geestdrift voor NAVO- kernmacht is bekoeld 1 ZWAARDEMAKER Ridderlijk wandelen Bonn is ongerust over nieuwe Amerikaanse inzichten WERELDNIEUWS a Fa. B. ENGELENBERG Politieke beslissingen wachten op de ontmoeting van Kennedy en De Gaulle Amerikaanse vergeldingsmacht wordt minder kwetsbaar raatótoel Zware mensen Op de rr/ eea®! DONDERDAG 6 APRIL 1961 neemt vaker Minister Seebohm verlaat Westduitse automobielclub OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN .FLEXA" ZIJDEGLANS VERVEN OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE VOORNAAM EN AANGENAAM Adenauer komt een dag eerder terug van vakantie voor gesprek met Kennedy s raadsman Acheson Theoreticus Soeslov naar partijcongres in India (Van onze correspondent) WASHINGTON. Het zou onjuist zijn te zeggen, dat het denkbeeld van een kernmacht voor de Noordatlantische Verdragsorganisatie van de baan is, doch het staat wel vast, dat het enthousiasme voor dat plan bij vele mensen van de praktijk, zowel in de Verenigde Staten als in Europa, gaandeweg sterk is gedaald. De suggestie, die de Amerikanen onder president Dwight D. Eisenhower hebben gedaan, moet nog steeds in concreto door de NAVO worden besproken, maar de realisten zien in, dat de enige vernieuwing, die op korte termijn verwerkelijkt zou kunnen worden, bestaan zou in het bestemmen van een aantal Polaris- onderzeeboten speciaal voor NAVO-gebruik, doch altijd nog onder Ameri kaans commando. Toen Gates, Eisenhowers minister van Defensie, het voorstel had gedaan tot vor ming van een NAVO-kemmacht, heeft Herter, Eisenhowers minister van Buiten landse Zaken, betrekkelijk kort daarop doen uitkomen dat Gates slechts suggesties had gedaan, waarover de NAVO-leden zich maar eens moesten beraden. De re- gering-Eisenhower had met die suggesties een tweeledig doel: men poogde op die manier het wantrouwen weg te nemen in de NAVO-kring en bovendien hoopte men zodoende te voorkomen, dat landen als Frankrijk en eventueel West-Duitsland eigen kernwapens zouden gaan fabriceren. De Amerikaanse suggesties spraken wel tot de verbeelding van vele Europeanen. Zij waren onmiskenbaar aantrekkelijk voor de grote massa. Zouden de Ameri kanen niet bereid zijn hun kernwapens te gebruiken ten bate van West-Europa, dan zouden de Europese NAVO-leden niette min een kernoorlog kunnen voeren, zo redeneerde men en zo leek het althans. De discussies in diplomatieke en mili taire NAVO-kring hebben intussen echter wel duidelijk gemaakt, dat de zaak niet zo simpel is. De Amerikaanse suggestie is thans nog steeds, dat Amerika Polaris- onderzeeboten zou kunnen leveren voor een NAVO-kernmacht, indien andere NAVO-leden dan een gelijkwaardige kern macht te land zouden opzetten en betalen. Dat „betalen" klonk de niet-Amerikaanse NAVO-leden niet aantrekkelijk in de oren. Vandaar wellicht dat men een theoretische discussie begon over het grote probleem wie per slot van rekening de grote beslis sing zou nemen dat kernwapens zullen worden gebruikt. Hiervoor zijn verschei dene theoretische oplossingen besproken, doch tot een resultaat is men niet ge komen. Moe men de zaak ook draait, Washing ton behoudt toch in feite een veto ten aanzien van de grote beslissing. Indien de Verenigde Staten openlijk zouden ver klaren tegen het gebruik van kernwapens te zijn, kunnen de andere NAVO-leden het risico daarvan niet op zich nemen. De NAVO-diplomaten en NAVO-militairen hebben elkaar reeds enige mSlen de bal toegeworpen. De organisatie van een NAVO-kemmacht zou een politieke beslis sing zijn, doch deze is op dit ogenblik niet in zicht. Het enthousiasme ervoor is ge daald, doch niet alleen aan Amerikaanse kant. Ook sommige niet-Amerikaanse lei ders in de NAVO zien in dat een NAVO- kernmacht niet eenvoudig te verwezen lijken is. Het is nog niet geheel zeker, of de NAVO-conferentie in Oslo begin mei zal doorgaan. Heeft de conferentie plaats, dan ziet het er niet naar uit dat daar spijkers met koppen kunnen worden geslagen. President Kennedy gaat pas einde mei naar president De Gaulle en hun gesprek zal van groot belang zijn voor de toekomst van het bondgenootschap. Vóór de ont moeting van deze twee leiders kan men nauwelijks verwachten, dat het kern machtprobleem wordt opgelost. Sommigen te Washington propageren het denkbeeld om Britse en Franse kern wapens tezamen met de Amerikaanse bij drage, ter beschikking van de NAVO te stellen. Het zal niet eenvoudig zijn de Brit ten en Fransen zover te krijgen, dat zij hun kernmacht, waarvoor zij zoveel heb ben uitgegeven, ter beschikking stellen van een groep, waarin zij slechts een be scheiden zeggenschap hebben. De ontwik keling van een eigen kernmacht had im mers ten doel een groter en niet een klei ner nationaal gewicht in de schaal te leg gen. Zouden de Verenigde Staten voor stellen dat Groot-Brittannië en Frankrijk hun kernwapens in een gemeenschappe lijke NAVO-pot zouden stoppen, dan zou Advertentie De Gaulle welhaast zeker met het tegen voorstel komen dat dan ook Groot-Brittan nië en Frankrijk samen met de Verenigde Staten een directoraat voor de NAVO moe ten vormen. Afgezien van speculaties voor de verre toekomst, zou men op korte termijn eigen lijk slechts één vernieuwing kunnen voor zien: de Verenigde Staten zouden een aan tal Polaris-onderzeeboten uitdrukkelijk kunnen afzonderen voor NAVO-gebruik (zoals bijvoorbeeld ons land een gedeelte van het leger voor NAVO-gebruik heeft bestemd). Deze onderzeeboten zouden dan in het NAVO-gebied moeten blijven en de opperbevelhebber van de NAVO zou bij het opstellen van zijn plannen op deze macht kunnen rekenen indien het tot een grote oorlog zou komen. LONDEN (Reuter) In de Britse hoofd - stad verluidt dat het onderzoek in de NAVO naar de vereiste strategie in de jaren zestig thans reeds bij de feiten ten achter is. Aangenomen wordt dat een van de redenen is dat de Verenigde Staten het aanbod van de regering-Eisenhower op de jongste NAVO-conferentie te Parijs tot het voorzien van de NAVO met. raketten voor middelgrote afstand met kernlading verder maar zullen laten rusten. Verder werd vernomen dat plannen makers van de NAVO waarschijnlijk voor het najaar niet klaar zullen zijn met een tussentijds rapport". Wel moet het mo gelijk zijn voor de voorjaars NAVO-confe rentie een „voorlopig tussentijds rapport" klaar te hebben, maar alleen over tac tische kernwapens. BONN (AFP) De Westduitse minister van Verkeer, Seebohm, schrijft in de brief waarin hij meedeelt uit de Westduitse automobielclub te treden, dat de maxi mumsnelheid van vijftig kilometer per uur voor auto's in de bebouwde kom sedert 1957 het leven van tienduizend personen heeft gered. De minister treedt uit omdat hij het niet eens was met een communiqué van de ver eniging tegen de maximumsnelheid. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Defensie, McNamara, heeft dinsdag in de commissie voor de strijdkrachten van de senaat gezegd dat de Verenigde Staten militaire hervormin gen invoeren om een groot-scheepse aan val met intercontinentale raketten te kun nen doorstaan. McNamara gaf achter geslo ten deuren bijzonderheden over de herzie ne defensiebegroting. De pers heeft een overzicht gekregen van een aantal van zijn opmerkingen in de commissie. „Het vraagstuk van het afschrikken van een algemene kernoorlog is veel ingewik kelder geworden door de invoering van in tercontinentale ballistische projectielen in het arsenaal van onze grote tegenstan der in een wereldoorlog", aldus de mi nister. „Over een paar jaar zal de moge lijkheid van een verrassende aanval met grote aantallen intercontinentale ballisti sche projectielen met kernlading de groot ste zorg van de Verenigde Staten zijn." Na een onderzoek van de positie van Amerika in een eventuele wereldoorlog heeft men besloten minder afhankelijk te zijn van afschrikwekkende strijdkrachten die zeer kwetsbaar zijn voor raketaanval- len en alleen een kans hebben indien zij na de eerste aanwijzingen van een derge lijke dreiging in actie komen. In plaats daarvan wil de Amerikaanse regering meer nadruk leggen op minder trefbare strijdkrachten. Dit is de reden, aldus McNamara, dat de regering de produktie van de vaste-brand- stofraketten Polaris en Minuteman wil versnellen ten koste van de aanmaak van de Titan, een vloeibare brandstofraket. Advertentie V>v v I,' Doclstraat 59 - Haariem - Tel. 15252 Advertentie Als U, meneer, met een dame wandelt - aan welke kant loopfc U dan? Meestal aan haar linkerzijde. Maar als het trottoir niet breed is en het verkeer raast rechts, dan kiesfc U ridderlijk de kant van dat verkeer! Bij het oversteken blijft U ook de cavalier: U loopt aan de kant waar het verkeer vandaan komt; als U even kans ziet wisselt U dus op het midden van de straat. Een beetje won derlijk? Ja, maar ook leuk ouderwets ridderlijk! Later, als U veilig ergens zit, biedt U natuurlijk een sigaret aan. Bij voorkeur Gladstone, want Gladstone - met of zonder filter - is de sigaret die iedereen voldoening schenkt. KING a s|ZE STUKS F U' (Van onze correspondent) BONN. Het abrupt aangekondigde officieuze bezoek van de vroegere Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Acheson aan Bonn, en de met een dag vervroegde terugkeer van bondskanse lier Adenauer uit zqn Italiaanse vakantie oord, zijn slechts twee symptomen van een zekere nervositeit in de Westduitse hoofd stad over een mogelijke Amerikaanse her beschouwing van alle principes der kern bewapening van het westelijke bondge nootschap. Dr. Adenauer, minister Von Brentano (Buitenlandse Zaken) en moge lijk Strauss (Defensie) schijnen vastbe sloten te zijn zondag tegenover Kennedy's officieuze adviseur Acheson vast te houden aan een pl»n om van de Noordatlantische Verdragsorganisatie een vierde kernmo- gendheid te maken. Maar ook in Bonn zjjn de berichten doorgelekt, dat Acheson pre sident Kennedy zou hebben aanbevolen die plannen op de lange baan te schuiven en dat Kennedy daar wel oren naar zou hebben: ondermeer om eventuele ontwa peningsgesprekken met de Russen niet van te voren te belasten. Westduitse woordvoerders zeiden dat het voorstel om de NAVO tot een vierde atoommacht te maken, bijvoorbeeld door haar de beschikking te geven over een groep onderzeeboten met Polarisraketten. nog steeds ter tafel ligt en dat West- Duitsland dit, mede door de NAVO-opper- bevelhebber Norstad en onze NAVO-ver- tegenwoordiger Stikker in de wereld ge holpen plan, van ganser harte blijft steu nen. Zij probeerden ook de komst van Kennedy's raadsman te reduceren tot een informatief zijsprongetje van de advocaat Acheson, die een zaak voor het Interna tionale Gerechtshof te Den Haag moet regelen. Dinsdag naar Washington De besprekingen met Kennedy's adviseur krijgen desondanks relief omdat Adenauer dinsdag voor een tweedaags bezoek naar Washington vertrekt, waar de hele kwestie der kernbewapening van het Westen en van de Bundeswehr zelf zeker op de agenda zal staan, omdat het niet louter een militair-technische aangelegenheid betreft, maar een probleem dat alle poli tieke strijdpunten binnen het westelijke bondgenootschap, als ook de gehele Oost- -West verhouding raakt. De Westduitse woordvoerders zwakken bun verklaring, dat Kennedy het Polaris- voorstel niet van tafel zou hebben gescho ven, zelfs af, door er aan toe te voegen: „de Amerikanen hebben de hele kwestie in studie en hebben nog geen beslissing ge nomen". Die afzwakking lijkt waarschijn lijker dan de eerste uitspraak. Zal Ken- nedy tijdens zijn besprekingen met Ade nauer een beslissing nemen? Dat lijkt hoogst onwaarschijnlijk: tenslotte gaat de Amerikaanse president op 31 mei naar De Gaulle, die voor Frankrijk een eigen kern macht en ook nog een Frans-Brits-Ameri kaanse leiding in de NAVO verlangt. Ver moedelijk zullen pas in Parijs compromis sen en beslissingen tot stand komen. Bonn, dat met moeite zijn teleurstelling verbergt over het feit dat Adenauer naar Kennedy gaat, maar Kennedy naar De Gaulle, lijkt te vrezen dat Kennedy uit zijn besprekingen met Adenauer voornamelijk een paar zelfzuchtig-Amerikaanse troeven wil halen om in Parijs uit te spelen. Ade nauer heeft voor de Frans-Westduitse ver broederingsgedachte veel kunnen over heb ben, zoals persoonlijke vernederingen door De Gaulle, omdat hij zich verzekerd wist van de onvoorwaardelijke steun van Eisen hower. Als de harde Kennedy, minder gelovend aan Westduitse onmisbaarheid en bovendien nog rekening houdend met de Russen, nieuwe wegen gaat inslaan, dan zal het om de oude heer in Bonn zeer een zaam kunnen worden. Dat zou dan de hartelijkste ontvangst in Washington op den duur niet kunnen verhullen. Morgen naar Nederland Acheson komt morgen per vliegtuig naar Nederland, waar hij de regering van Cam bodja zal vertegenwoordigen in een zaak aanhangig gemaakt tegen de regering van Thailand voor het Internationale Gerechts hof. Beide landen maken aanspraak op een oude boeddhistische tempel in het grensgebied. In het Cambodjaans wordt de tempel Preaj Vihar genoemd. De naam voor het heiligdom in het Thais luidt: Kjao Pjr Witjan. De enige weg naar de tempel in de grensstrook tussen beide landen leidt over het grondgebied van Thailand. NIEUW DELHI, (Reuter) Mikhail Soeslov, een vooraanstaande theoreticus der Russische communistische partij, die als Stalinist bekend staat, is uit Moskou in Nieuw Delhi aangekomen, op doorreis naar Vijajawada, in het zuiden van India, waar vrijdag een congres van de Indische communistische partij begint. Het is de eerste maal, dat de Sovjet- Unie een belangrijke afvaardiging stuurt naar een bijeenkomst van de Indische com munistische partij, waarop politieke richt lijnen worden vastgesteld. Waarnemers te Nieuw Delhi achten dit een veelbetekenend feit, daar men op het congres te Vijajawada strijd verwacht tus sen de Moskou- en de Peking-gezinde par tijvleugels. Als domme dieren... De hele wereld behalve een paar dui zend miljoen halve garen, die een voetbal wedstrijd, Marilyn Monroe, de nieuwe Ci troen, en nog een stuk of vijfhonderd on belangrijke aangelegenheden, belangrijker vinden zit in angst om wat er uit Laos' chaos kan voortkomen. En hoe angstiger zij zijn, hoe beslister zij zich uitlaten over de zekerheid dat er géén wereldoorlog uit zal losknallen: „Kroesjtsjev zou wel gék zijn; zonder oorlog win ik het óók, denkt- ie." „Op z'n ergst een plaatselijke oor log, maar een wereldoorlog? Man, daar waagt zich immers niemand meer aan „Het is allemaal bangmakerij; let op m'n woorden; 't blijft bij dreigen." „Rusland is ommers véél te bang voor wat China zou gaan doen „Dacht je nou heus, dat Rusland zó stom zou wezen?" Intussen zitten wij allemaal als domme dieren bij elkaar en vragen wij ons af, waar dit allemaal toe zal leiden. Als redeloos vee. Alles wordt gedaan en gezegd zonder ons, over ons, bij ons; maar „ons" heeft voor geen half ons macht in z'n handjes, om er ook maar iets aan te veranderen. Zelfs de burgemeester van Haarlem zou er niets aan kunnen doen en ik vrees zelfs de commissaris der Koningin niet. Op dit punt zijn wij allemaa, zoals wij in de trein of het café de huiskamer of de bus, onze angst voor wat komen kan, ach ter loze praat zitten te verbergen, gelijk in onze machteloosheid om op het podium der allerhoogste wereldpolitiek ook. maar het kleinste duwtje te geven. Op dit puni zijn wij allemaal, zoals wij in de trein of het café, de huiskamer of de treft) is uw melkbezorger precies even veel waard en net zo invloedrijk als u zelf. Ik ben bang, dat als er iets verschrikke lijks zou gebeuren, zelfs alle lappen-van- advertenties van de heer Buchman en zijn morele ontwapenaars vergeefs zouden blij ken te zijn. Wij hebben de mond vol van „democra tie", de regering des volks, maar heeft het volk ook maar iets te zeggen over zijn lot in hoogste instantie? „Door zijn hoge vertegenwoordigers, ja" hoor ik u blijmoedig zeggen. Mag ik daarop met „O ja, is dat zo?" antwoorden? Ik heb er, in het verleden en na twee wereldoorlogen, niets van be merkt. Het is allemaal erg droevig. Laat ons maar liever onze gedachten be palen bij de voetbalpool. Daar kunnen we ook niets aan duwen of richting geven. Elias Advertentie polyester polyester „Onwettig". In Katmandoe zijn vijf meis jes veroordeeld tot anderhalf jaar ge vangenisstraf omdat zij meegedaan heb ben aan betogingen tegen het bewind in Nepal. Negen personen zijn tot acht tien maanden veroordeeld wegens „on wettige verspreiding van vlugschrif ten". Lawine. Zesentwintig Japanners zijn om het leven gekomen bij lawines die gis teren op drie verschillende plaatsen op het Japanse noordelijk gelegen eiland Hokkaido naar beneden zijn gekomen. De meeste doden vielen bij de bouwupt van een dam in het dorp Niikappoe. Aan hen voor wie het nog steeds een boeiend raadsel is waarom van al die miljoenen hemellichamen, die hun ron dedans maken in de ruimte, juist enkel de aarde geschikt is om de mens levensmogelijk heden te bieden, moge hierbij gezegd zijn dat ook de aarde er ongeschikt voor is: Aange zien ook hier alle mensen doodgaan. Het valt niet te ontkennen dat op onze wereld enige ver blijfsduur voor levende we zens te bespeuren is, doch ge rekend naar de menselijke levensidealen en verwachtin gen is die duur bar kort uitge vallen. Nauwelijks is men de wankele wieg ontvlucht of men kan zich reeds mistroos tig voorbereiden op de ver pulvering van het vege lijf. Nauwelijks heeft men de hel ling naar de lonkende top des levens bestegen of men daalt weer aan de andere kant om laag, naar het donkere dal van het bejaardentehuis. Volmaakt geschikt om het leven te dragen kan men onze planeet dus zeker niet noe men. Men houdt het er even uit, doch spoedig doen de kwalijke invloeden van buiten zich gelden op de ontloken krachten van het lichaam en als men tenslotte zijn leven overziet, is het niet meer dan een voorzichtig en moeizaam sprongetje van geboorte naar dood. Met de ruimtevaart is men op het ogenblik zo ver, dat een zorgvuldig ingepakt en herme tisch opgeborgen mens een dergelijk sprongetje maken kan, waarvan de boog hem voert door de grensgebieden van de atmosfeer. Los van zijn aardse bodem komt hij nauwelijks, ook al klinken de getallen der bereikte hoogten indrukwekkend. Het is en blijft een sprong, het is geen vlucht of verlossing. Hij komt neer op dezelfde aardkorst vanwaar hij wegsprong en wanneer men zijn tocht illus tratief uitzet op de omvang der aarde, is ook het hoogste punt van zijn sprong niet in drukwekkend meer. Zo is er dus een duidelijke parallel tussen het menselijk levensavontuur en zijn groot se technische wensen. De ruimtevaart is ongetwijfeld symbolisch voor de gigantische idealen waarmee de jonge mens als een raket los schiet op zijn toekomst. De mogelijkheden lijken hem zo oneindig ver en hoog doch als hij neerkomt en zijn zwak ke lichaam bijeenraapt in een leunstoel aan de kachel, be seft hij nauwelijks meer hoe hoog en hoe ver hij geleefd heeft. Wat heeft hij gehoopt te vinden? Welke vreemde we relden heeft hij verwacht te zullen betreden onbeken de stranden met interes sante mensen, overweldigende vriendschappen, hartverhef fende liefdes, schokkende avonturen, vonkende beleve nissen, elektriserende aandoe ningen, duizelingwekkende successen, opwindende roem, onvergankelijke verdiensten. En wat vindt hij? Hoogten in suizelende stil te, waar niemand hem volgen wil bergtoppen in sneeuw, waar het leven in armoe en kou bevroren ligt te wachten tot het eindigt. Dalen vol krioelende menigten, achter elkander jagende mensen, poelen van modderig amuse ment vol klakkeloze lieden, en hier en daar tegen een helling een snel verwelkende bloem, of een speling van de zon op het bergkristal. De roem druipt tussen zijn vingers door, het succes balanceert op het ongeluk van anderen, de verdiensten worden niet er kend noch gezien, de avontu ren zijn eentoniger dan de woestijnen. De vriendschap pen overweldigen niet, zij verzwakken en vergaan. De liefdes soms zouden zij kunnen reiken tot de hemel, doch de menigte is daarvan niet gediend en kwetst hen met conventie en fatsoen. De afbraak is een dagelijkse be zigheid. En aan vreemde stranden wonen dezelfde mensen als in de eigen straat, kleine denkers, kleine wroe- ters, lopend op de rails der gewoonten en hun weg kie zend via de seinlichten der saaie openbare orde. Zo eindigt de ruimtevlucht in een oase van verloren span ningen, op het strobed der moeheid, in de klare lucht van gezuiverde zorgen, die idealen zijn geweest. Er is geen nieu we wereld ontdekt. Er is geen voet aan land gezet op een nieuwe planeet, waar onver moede wonderen langs de we gen groeien. Er is niets ge beurd dan een overmoedige sprong, omhoog, omlaag. Onze ruimtevaarders heb ben ook hun idealen. Zij wil len het niet bij het springen laten en hopen onbekende we relden te betreden, waar vreemde wezens hen begluren vanachter bizarre groeisels. Of in ieder geval werelden, die in hun absolute dood der verstening nog nieuws vertel len. De discussie over de le vensmogelijkheid daarginds gaat op aarde onbekommerd voort. De kansen van het le ven in de dorre verten van verstofte hemellichamen wor den laag gehonoreerd. Doch de planeten wier gestalte verne veld hangt in dampen boeien meer. Achter de sluiers der dampkringen kan het leven zich verbergen. Want daar is water, plantengroei, zuurstof misschien. Zuurstof! Water! Merkt ge nu de eeuwige, on verwoestbare conventie onzer gedachten, die zelfs in de on eindigheid slechts leven ver moedt waar de aardse con ventionele situatie zich voor doet? De aardse mens met zijn zuurstof- en waterzucht kan zich niet verheffen tot het ongekende, volkomen nieuwe, absolute vreemde. Terwijl hij van zijn eigen leven wonderen verwacht, redeneert hij de wonderen der ruimte weg. Hij beseft niet, hoe zijn eigen be staan in het geheel der aardse omstandigheden is opgegroeid als een kuiken in zijn ei. De wereld was klaar toen hij kwam hij kwam omdat de wereld klaar was op hém na. En waarom zouden in vreem de werelden geen mensen als sluitstuk der geëvolueerde om standigheden tot leven kun nen zijn gekomen? Zonder lucht, zonder water, zonder groen en zonder alles wat ons hier op aarde het korte en ein dige bestaan veroorlooft? Van waar komt toch dat eigenaar dige geloof, dat onze aarde ideaal is voor het bestaan des levens? Eigenaardig, omdat al le leven hier doodgaat in deze ideale situatie, na langere of korte strijd. Wellicht vinden onze ruim tevaarders de planeet, waar slechts leven en geen dood is. Men zou kunnen zeggen dat wij mensen eigenlijk voor die planeet geboren zijn. Want onze verwachtingen en plan nen zijr gebaseerd op een on afzienbaar bestaan, waaraan het einde slechts als een ver perspectief van vervulling verbond is. Wij worden niet geboren voor een sprongetje, maar voor een ruimtevlucht in on bezwaarde vrijheid naar on vergankelijke verten, waar wij van ons leven datgene ma ken kunnen wat wij in onze jeugd als een bereikbare rea liteit zien. Wat stuwt ons zo veder licht; ons zware, ge bonden mensen? Hongerstaking. Circa tweeduizend politie ke gevangenen in Griekenland hebben een hongerstaking van drie dagen ge houden om hun eis voor een algemene amnestie kracht bij te zetten. Dit staat in een telegram dat uit Griekenland naar Londen is gesmokkeld. Het tele gram was getekend door zeven perso nen, onder wie de voormalige verzets strijder Manolis Glezos en een leider van het vakverbond van zeelieden, An- tonis Ambatielos. Explosies op tankschip. Bij drie explosies welke zich kort na elkaar hebben voor gedaan aan boord van het tankschip Kaung Lung in de haven van Kaoshiung op Zuid-Formosa, zijn de kapitein en twaalf opvarenden om het leven geko men. Drie mensen worden vermist, ruim dertig zijn gewond geraakt. Na de explosies ontstond een brand, welke het schip geheel vernielde. Half gezon ken ligt het aan de kade. Irak. Reizigers die woensdag uit Bagdad te Beiroet zijn aangekomen, hebben meegedeeld dat tijdens de staking van taxichauffeurs vorige week in Irak ne gentien studenten zijn omgekomen en veertig gewond doordat het leger het vuur opende. De studenten zijn woens dag naar de collegezalen teruggekeerd na een proteststaking van een dag op de zevende dag na de bloedige inci denten. Douaniers staken. De drie grote Franse vakbonden hebben de douaniers opge roepen voor 24 uur in staking te gaan om hun looneisen kracht bij te zetten. De actie betreft zowel het douaneperso neel aan de grenzen als op de vlieg velden en stations. Levenslang. Dr. Bernhard Finch en zijn vroegere vriendin Carole Tregoff, die schuldig zijn bevonden aan moord op mevrouw Finch, zijn woensdag te Los Angeles tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. De jury had de keuze tus sen het uitspreken van een doodvonnis of levenslange gevangenisstraf, zoals die in Califomië geldt. De beide ver oordeelden gingen onmiddellijk in be roep. Zuid-Vietnam. Op 23 maart en 3 april jL zijn ten zuidwesten en ten noorden van de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon hevige gevechten geleverd tussen pro- communistische opstandelingen en een heden van het Zuidvietnamese leger. Ongeveer 1000 opstandelingen zouden aan de gevechten hebben deelgenomen. De verliezen van beide partijen bedra gen naar verluidt vierhonderd man aan doden en gewonden. Sinds jaren is het in Zuid-Vietnam niet tot botsingen op zo'n grote schaal gekomen. Spionage. Het Britse Socialistische blad Daily Herald bericht, dat steeds meer Oosteuropese trawlers langs de Noorse kusten varen om spionage te bedrijven. „Poolse en Oostduitse vissersschepen doen Noorse havens aan en varen ver volgens langs de Noorse kust, terwijl zij allerminst de juiste viswateren kie zen," aldus het blad.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3