Nederlandse Bachvereniging bestaat veertig jaar „Vestzaktheater" geopend in Amsterdam-Centrum Eretentoonstelling in „Bloemenheuvel" van werk van Jo Kruyder-Bouman Congres over kinder en jeugdboeken Nieuw raam voor Oude kerk in Delft Samenstelling van Haagse Comedie geconsolideerd DONDERDAG 6 APRIL 1961 4 ATTENTIE! Hildo Krop vervaardigt Nieuw schouwburgbestuur in Nijmegen EEN GOED BEGIN... IS 'T HALVE HUWELIJK ,/t SILVER STOEPKE" De radio geeft vrijdag Boeiende discussies Beeldschermer Onverantwoord Golfbreker Televisieprogram ma Beeldenpark uitgebreid van Kröller Müller museum Concerten in Milaan door Baarspul en Noske Derde oecumenische ontmoeting van jeugd koren standbeeld van Berlage .v.v.v.v. U mag de lente niet missen in de In Rotterdam wordt vandaag de derde oecumenische ontmoeting van jeugdkoren die op tweede paasdag is begonnen beëindigd. Aan de ontmoeting hebben veer tien koren deelgenomen met 500 leden, merendeels jongens. De vorige bijeenkom sten werden gehouden in Bremen (1955) en Uppsala (1958). De openingsdienst had plaats in de in 1940 vrijwel vernietigde, nu grotendeels gerestaureerde St. Laurenskerk. De veer tien koren hebben uitvoeringen verzorgd in vele Rotterdamse kerken, de Riviè'ahal, ziekenhuizen en rusthuizen en op enkele pleinen in de stad. Van verschillende bij eenkomsten gaven radio en telev'sie onder andere de B.B.C. en Radio Bremen uitzendingen. De deelnemende landen waren de Uppsala Domkyrkan Gosskör uit Zweden, de Herning Kirkendrengkoret uit Denemarken, het Knabenchor von Unser Lieben Frauen uit Bremen, het Knaben chor zu St. Petri Kirche uit Hambu"g en de Schola zu den Zwölf Aposteln eveneens uit Hamburg, het Noorse Kristiansand Dom- kirkens Barnekör, het studentenkoor Le Lutrin uit Parijs, het Zuidafr'kaanse Transvalia Geselskap, drie Britse koren: Hampstead Parish Church Choir uit Lon den, St. Mary's Cathedral Choir uit Edin burgh en het Salisbury Cathedral Choir alsmede de Nederlandse koren: Chr'stelijk Rotterdam Jongenskoor, het jongenskoor Feijenoord uit Rotterdam en het jongens koor van de Cantorij der Nieuwe Kerk te Groningen. Mevrouw Jo Kruyder-Bouman die morgen, 6 april, haar vijfenzeventigste verjaardag hoopt te vieren, ter ge legenheid waarvan in „Bloemenheuvel" in Bloemendaal een ere-expositie van haar werk is ingericht. Het Wereldmuziekconcours. De groot ste wens, die het stichtingsbestuur van het wereldmuziekconcours te Kerkrade nog koestert, zal niet in vervulling kunnen gaan; voor het volgend concours zal de bouw van een blijvende concerthal name lijk geen doorgang kunnen vinden. In Kerkrade liggen wel de plannen en ook het hiervoor benodigde geld gereed, maar de goedkeuring van het Rijk is er nog niet. Bij een firma in Constanze is inmiddels al een kapitale (2750 m2) houten concertzaal gehuurd, die in twaalf wagons naar Ne derland zal worden vervoerd. VOORAL IN HET ZUIDEN van het land verrijzen nieuwe schouwburgen als regionale bolwerken van cultuur thans in een snel tempo en met een naar Neder landse maatstaven ongekend royale ac commodatie. In Amsterdam zijn de laatste tientallen jaren vele theaters verdwenen en nog steeds wordt er vrijwel niets ter aanvulling van de belachelijk beperkte speelruimte voor opera, toneel en ballet ondernomen. Aan particulier initiatief is het Nieuwe de la Martheater te danken Verdere artistieke activiteiten worden ge smoord in het ongeventileerde broeinest boven de studentenbioscoop. Sinds zater dag is er een kamertoneel bijgekomen, dat alleen op de avonden gedurende het week einde voor bezoekers (ten hoogste veertig) geopend zal zijn. Dit „Vestzaktheater" be vindt zich boven een café op de hoek van de Stadhouderskade met de Ferdinand Bol straat. Het wordt bespeeld door een gezelschap, dat zich het vorige seizoen onder de tot misverstand aanleiding gevende naam „Het Vrije Toneel" heeft aangediend. Wim Burkunk heeft de artistieke, Gelijn Molier de zakelijke leiding. Het peil van de ope ningsvoorstelling met „Identifikatie" van Arthur Adamov en „De Ketellappers bruiloft" van John Millington Synge verhief zich niet of nauwelijks boven dat van een vereniging van behoorlijk gevorm de amateurs. Enkele der medewerkenden (dat waren behalve de reeds genoemden Jolanda da Corti, Marijke Philips, Yvonne Mousset en Huib de Vries) vertoonden niettemin voldoende talent om te doen ver onderstellen, dat er toch wel aantrekkelij ke resultaten te bereiken zijn als men ge woon wat dichter bij huis blijft. Wie intus sen de behoefte gevoelt om het ongetwij feld interessante werk van Adamov, uit diens expressionistische periode, wat na der te leren kennen, kan er zich letterlijk en figuurlijk met de neus bovenop laten drukken. Deze nieuwe onderneming maakt een indruk van sympathieke bescheiden heid. D. K. DE NEDERLANDSE BACHVERENIGING bestaat thans veertig jaar. Het bestuur heeft een „feestprogramma" bekendgemaakt, dat twaalf uitvoeringen omvat, die in de maanden september-november zullen worden gegeven, te beginnen met een koor uitvoering op zaterdagmiddag 23 september in Naarden, gevolgd door een feestelijke receptie in de burgerzaal ten raadhuize. Deze kooruitvoering is de eerste van een reeks van drie, waarvan er twee te Naarden en een in Utrecht zullen worden gegeven. Verder vermeldt het programma drie orgelconcerten (Amsterdam, Haarlem en Utrecht), twee uitvoeringen van de „Kunst der Fuge" (een voor strijkorkest met orgel en een voor cembalo), een uitvoering van Bachs Orgelmesse en drie cembalo avonden. De laatste zes uitvoeringen zullen alle in het Amsterdamse Concertgebouw worden gegeven. De Nederlandse Bachvereniging werd op 13 september 1921 opgericht op initia tief van wijlen Johan Schoonderbeek, met als enige doelstelling de systematische oefening van de muziek van Bach. De toen malige minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. J. T. de Visser, werd erevoorzitter. De heer Schoonder beek had reeds eerder baanbrekend werk verricht: in 1897 bracht hij reeds in de Grote Kerk van Naarden een uitvoering van Haydns „Die Schapfung", waarmede de traditie van de later zo vermaard ge worden „zomeruitvoeringen" in de grote kerk werd ingeleid en Naarden een muzi kaal centrum van grote betekenis werd. Vermeldenswaard is dat het orkest bij deze eerste uitvoering werd versterkt met „koper" van het in Naarden gelegerde zevende regiment infanterie. Tussen 1910 en 1920 voerde de heer Schoonderbeek met de Koninklijke Zangvereniging Excelsior in Den Haag de Mattheus Passion reeds uit, terwijl hij met Toonkunst Bussum in die tijd ook een reeks Bachuitvoeringen verzorgde. De eerste Matthaus Passionuitvoering in Naarden was op Goede Vrijdag 1922, des tijds nog in verkorte vorm. De heer Schoonderbeek stierf in 1927. Zijn taak die reeds twee jaar was waargenomen door prof. Siegfried Ochs uit Berlijn, werd overgenomen door Evert Cornelis, de toen malige dirigent van het Utrechts Stedelijk Orkest, die op Goede Vrijdag 1928 in Naarden echter de Johannes Passion bracht. In 1929 kreeg men de onverkorte Matthaus Passion: precies tweehonderd jaar nadat Bach dit magistrale werk ten doop hield in de Thomas Kirche van Leip zig. Vanaf dit moment is de uitvoering van de Matthaus Passion in Naarden een jaar lijks terugkerend evenement geworden, slechts onderbroken in 1945. In 1934 werd ook de generale repetitie voor het pu bliek toegankelijk en sinds 1946 zijn er drie uitvoeringen: donderdag, Goede Vrij dag en zaterdag, met in totaal ongeveer 6600 bezoekers jaarlijks. Vermeld moeten verder nog worden de eveneens tot traditie geworden uitvoerin gen van de Hohe Messe en de concerten in de Sint Janskerk van Gouda (beide se- In het concertgebouw De Vereniging in Nijmegen is een bijzondere vergadering van aandeelhouders van de n.v. Maat schappij tot Exploitatie van de Nijmeegse Schouwburg- en Concertzaal gehouden. Het concertgebouw De Vereniging is nu opgenomen in deze nieuwe n.v. De heer De Goede bood het ontslag aan van de zit tende leden van de raad van bestuur van de oude n.v. „De Vereniging". De burge meester deelde mede, dat B. en W. van Nijmegen besloten hebben de heer De Goe de te begiftigen met de zilveren erepen ning der stad Nijmegen, met bijbehorende oorkonde. Het is de tweede maal dat deze penning wordt uitgereikt. Tot directeur van de nieuwe n.v. werd benoemd de heer F. Dickmann, die ook reeds directeur is van de nieuwe schouwburg. Zoals bekend bezit de gemeente Nijmegen bijna alle aan delen van het concertgebouw De Vereni ging. Bovendien is de nieuwe schouwburg eigendom van de gemeente. Ter gelegenheid van de vijfenzeventig ste verjaardag die mevrouw Jo Kruyder- Bouman uit Amersfoort heden 6 april viert, is in huize „Bloemenheuvel" aan de Bloe- mendaalseweg 158 in Bloemendaal een ere-tentoonstelling van haar collages, wandkleden en ook enkele van haar pas tels en schilderijen ingericht, in totaal ne genendertig werken. Onmiddellijk na de officiële opening van de tentoonstelling door de heer Jan D. Voskuil uit Haarlem, kocht de heer H. P. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum te Haarlem een collage (no. 5) voor zijn museum. Nadat mevrouw T. Senff-Hahn uit Over- veen, als enig vrouwelijk lid van de com missie „Tentoonstellingen Bloemenheuvel" alle aanwezigen welkom had geheten en in het bijzonder mevrouw Kruyder, die zij een ruiker voorjaarsbloemen offreerde, was het woord aan de heer Jan D. Vos kuil. De heer Voskuil stelde, dat deze ten toonstelling afwijkt van die van vorige exposanten, omdat het werk van Jo Kruy der voornamelijk uit kunstnaaldwerk be staat, met daarnaast wat schilder- en te kenwerk. Haar schilderijen en aquarellen werden enkele jaren geleden, in april 1956, in het museum „Huis van Looy" te Haar lem geëxposeerd. Hier zijn dus hoofdzake lijk collages en geborduurde wandkleden aanwezig, vervolgde de heer Voskuil. Een collage is aldus spreker, een compositie van opgeplakte en vaak over elkaar heen geplakte knipsels, waarvoor velerlei mate riaal wordt gebezigd, zoals stroken ge kleurd papier, die dan tot één geheel ge componeerd worden en daarna op een stuk karton of op een paneel worden vast geplakt. Na enige tijd met papier te hebben ge werkt ging Jo Kruyder over op stoffen, stroken, kant, goud- en zilverdraad, bor- duurseltjes reepjes goudbrocaat, linten, lovertjes, kralen en glanzende weefsels. Zij is aldus de spreker een coloriste pur sang. Jo Kruyder heeft intensief de natuur geobserveerd zoals blijkt uit haar collages met de opvliegende waterhoen ders in het twinkelende licht boven het Hollandse waterland, een atmosferische open plek in een bos met de prille bloe sem van de lente in de nevelzon en een geheimzinnige vegetatie diep in een oer woud. Aan bloemen vlinders, vogels en vissen geeft Jo Kruyder in haar compo sities de voorkeur en zij maakt daar „ju welen" in kleur van, aldus de heer Vos kuil. Ook abstract werk heeft zij gemaakt. Tenslotte vertelde Jan Voskuil dat het daarom zin heeft deze ere-tentoonstelling in Bloemendaal in te richten, omdat Jo Kruyder tezamen met wijlen haar echt genoot, de bekende kunstschilder Herman Kruyder na haar huwelijk veel in deze om geving heeft gewerkt. Zij werd op 6 april 1886 in Amsterdam geboren en haar ar tistieke opleiding kreeg zij in Haarlem en Amsterdam. In Haarlem bezocht zij de Kunstnijverheidsschool en in Amsterdam de Rijksakademie van Beeldende Kunsten. Nadat zij met Herman Kruyder in het hu welijk was getreden, bleef zij tot 1919 in Haarlem wonen. Vervolgens woonde het echtpaar enige jaren in Heemstede Ben- nebroek, Blaricum en Amsterdam. Na het overlijden van haar echtgenoot in 1935, vestigde Jo Kruyder zich in Amersfoort, waar zij thans nog woont. Zij exposeerde in Haarlem, Rotterdam, Amersfoort en Laren en zij is lid van „De Onafhankelij- ken" in Amsterdam en van de Kunste naarsvereniging in Amersfoort. „Jong ge bleven in haar werk, heeft zij haar levens avond al werkende tot een lenteochtend gemaakt". Met die woorden verklaarde de heer Voskuil de expositie geopend. dert jaren onderdeel van het Holland Fes tival). Sinds 1931, het jaar waarin Evert Cor nelis stierf, is dr. Anthon van der Horst de bezielde leider van de Bachvereniging zijn stuwende arbeid werd beloond met een eredoctoraat. Een van Van der Horsts zeer belangrijke initiatieven leidde tot de vor ming van de Schola Cantorum van de Bachvereniging: een koor van jongeren, dat in 1951 werd opgericht, in 1955 voor het eerst naar buiten optrad en waarin de aan vullende krachten voor het grote koor wor den gevormd. Advertentie Een goed begin is de geschenken tafel tijdens het huwelijksfeest. Een tafel vol met allerlei practische en mooie zaken, die het jonge paar met hun uitzet aardig op weg hel pen. Vooral geen prullaria waar nie mand ooit meer naar omkijkt. Zit u met het probleem Kijkt u dan eens rond in de rijk ge- variëerde geschenkencollectie van Grote Houtstraat 49 Telefoon 20049 De zaak met de grote keuze De commissie voor de Collectieve Propa ganda van het Nederlandse Boek houdt op 18 en 19 mei in het Instituut voor de Tropen te Amsterdam een congres, waar vraagstukken aan de orde zullen komen betreffende het kinder- en jeugdboek in ons land. Het is, aldus de commissie, in de loop der jaren duidelijk geworden, dat zeer veel groepen zich met het kinderboek bezighou den (auteurs, uitgevers, leeszaalpersoneel, recensenten, onderwijzers, psychologen, pedagogen, enzovoort) maar dat er sprake is van vele soms strijdige opvattingen die het bijzonder moeilijk maken de situatie van het kinderboek juist te zien en het peil ervan te verhogen. De commissie vindt het noodzakelijk dat er een gesprek op gang komt, waarbij alle stemmen kun nen worden gehoord. De bedoeling is op het congres zoveel mogelijk discussie uit te lokken naar aanleiding van de korte referaten, die prof. dr. J. G. Bomhoff, prof. dr. N. C. A. Perquin, Anne de Vries en Albert Welling zullen houden. Voor dit congres is een comité van aanbeveling ge vormd bestaande uit mr. L. B. van Ommen, ds. N. O. Steenbeek, mevr. Miep Diek- mann, mej. J. R. Wolff, mevr. A. Rutgers v.d. Loeff-Basenau en de heer J. C. Brinkman. Dr. N. Beets is aangezocht op te treden als voorzitter van het Con gres. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gyrrrn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw- 9.10 Gram. VPRO. 10.00 Dit en het andere, gespr. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Viool en piano. 11.40 Orgelspel. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.20 Rege- ringsuitz.: Ultz. voor de landbouw. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sportpraatje. 12.50 Carillon- en orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.30 Lichte muziek. 14.00 Alt-mezzo en piano. 14.20 Voordr. 14.40 Gevar. progr. VARA: 16.00 Grepen uit de muziekgeschie denis, muzikale lezing. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.53 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 Pol. lezing. 18.25 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i, praatje. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Meisjes koor VPRO: 19.30 Het platteland nu, gesprek. 19.45 VPRO-nieuws. 20.00 Nws. 20.05 Boelcbespr. 20.10 De film en de school, lezing. 20.20 100 jaar modernisme, klankb. 20.50 De wereld vergadert, lezing. VARA: 21.00 Hobby-quiz. 21.50 Neger, nik kers en machines, klankb. 22.15 Buitenl. week overzicht. 22.30 Nieuws. VPRO: 22 40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Soc. nieuws in Es peranto. 23.06 Ned. biljartkamp. ereklasse libre- groot. 23.10 Vergelijkenderwijs, muzikaal gespr. 23.55 24.00 Nieuws. HILVERSUM 11 298 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gram. 8.00 Nws 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 8.50 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Kamermuz. 11.15 Voor de oudere luisteraars. 12.00 Gram. 12.15 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram 12.53 Gram of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.00 Gram. 14.25 Omr.ork. en solist. 15.15 Gram. 15.40 Lichte muz. 16.00 Wenken voor de tuin. 16.15 Gram. 16 30 Pianorecital. 17.00 Voor dracht. 17.20 Gram. 17.40 Beursber 17.45 Accor- deonmuz. 18.20 Licht progr. 18.50 Regeringsuitz.: Wereldgezondheidsdag 1961. Ongevallen en het voorkomen er van. Dr J. H. Hagenbeek, geneesk. inspecteur van de volksgezondheid. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Muziek voor blaas- instr. 20.15 Gevar. progr. 21.30 Samenzang. 22.00 Promenade-ork. en solist. 22.30 Nieuws. 22.40 Wijd als de wereld, lezingen. 23.15 Gram. 23.45 Gram. 23.5524.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.02 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel- recital. 14.00 Ork.conc. 15.40 Gram. 16.00 Koersen 16.06 Gram. 17.00 Nieuws. 17.15 Gram. 17.45 Duit se les 18.00 Gram. 18.10 Voordr 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkron. 19.00 Nieuws en toneel- kron. 19.40 Gram. 19.45 Kron. van de bond voor grote gezinnen. 20.00 Ork.conc. 20.45 Kunstkalei- doscoop. 21.00 Ork.conc. (verv.) 21.30 Liederen. 22.00 Nieuws. 22.15 Kunstprogr. 22.45 Gram 22.55 23.00 Nieuws. Advertentie S*? S 's werelds grootste bloemenpracht in Lisse -• v-;-:- Ondanks het feit dat het Avro program ma gisteravond drie kwartier uitliep op het schema is de tijd voor de kijkers om gevlogen. Dat was niet in de laatste plaats te danken aan een tweetal levendi ge gesprekken waarvan we getuigen wa ren. Het eerste kwam voor in het sport- panorama, het hqndelde over boksen, het andere vond plaats in de litteraire discus siegroep „De Kring" en behandelde het boek „Voer voor psychologen" van Har ry Mulisch. In beide gevallen hadden we te maken met het medium televisie op zijn best. We zagen mensen die zo gegrepen wa ren door het onderwerp dat zij hun beeld buis-koorts geheel vergaten en volkomen vrij hun eigen mening verkondigden met een vurige overtuiging die de gesprekken soms bijna tot levensechte ruzies maak ten. Het doet er dan niet meer toe of men het eens is met de uitlatingen in kwestie, alleen al het beluisteren van de botsende meningen is uitermate boeiend. Een al even zeer pakkende reportage rondom de installatie van de Nieuw Guinearaad bracht de N.T.S. film „Het huis der Pa poea's". De samensteller Anthonie van Kampen sprak er een wonderlijk, semi- poëtisch commentaar bij dat culmineerde in de als frappant gebrachte mededeling: „In dit ziekenhuis wordt bij de patiënten geen onderscheid gemaakt tussen blank en zwart". Wat zijn wij toch ver! In het sportpanorama leidde Siebe van der Zee een subjectief getinte discussie over het tussen Sita Posthumus en de K.N.Z.B. ge rezen geschil over het al of niet gebruik maken van doping in de zwemsport. Dui delijk uitsluitsel bracht de discussie niet. In een telerecording van het optreden van de jonge Israëlische chansonnière Rika Zarai viel, behalve de lang niet on verdienstelijke zang, ook een wonderlijk half Franse half Nederlandse conversatie te beluisteren tussen de zangeres en een inleidster. Het blijkt telkens weer een hele kunst om een geslaagde formule te vinden voor het interviewen van een anders talige, waarbij immers noch de kijkers die het wel verstaan, noch zij die de vreemde taal niet kennen, verveeld mo gen worden. De gedachtenwisseling tussen vier schrijvers onder leiding van H. A. Gomperts werd wederom een succes door de geslaagde combinatie van spontaneïteit en gedegen voorbereiding, die eruit spreekt. Naar onze persoonlijke mening heeft Gerard van het Rève Mulisch' boek magistraal in de pan gehakt, zonder dat het onzes inziens nodig was geweest dat Gabriël Smit voortdurend trachtte diens betoog ironiserend te ontkrachten. Alles bij elkaar een heerlijke televisieavond! De heer Sj. Rodermond, de thans in Kongo reizende N.C.R.V.-verslaggever, heeft ons gisteren in een uitzending van deze radio-omroep een staaltje gegeven van wat nu eigenlijk onverantwoorde voorlichting is. Authentiek zal weliswaar 't bandje zijn geweest, waarop de premier van de Kongolese provincie Leopoldstad verklaarde slechts vóór een federatieve staatsvorm in zijn land te kunnen zijn en zich tégen de op de conferentie van Tana narive goedgekeurde confederatiegedachte te moeten verzetten, maar of de daarop volgende mededelingen van de heer Ro dermond zelf evenzeer met de werkelijk heid strookten, menen wij te moeten be twijfelen. Want, mogelijk heeft diezelfde Kamitatoe communistische sympathieën, zoals de N.C.R.V.-verslaggever dan ook wist te melden, 't is bovendien niet uitge sloten dat deze provinciale premier ande re plannen met zijn land koestert dan de huidige machthebbers. Of dit noodzake lijkerwijs met een verhevigd bloedver gieten gepaard zal gaan, staat echter altijd nog te bezien; totnutoe heeft Cleophas Kamitatoe niet die neiging tot het gebruik van geweld getoond, wel ke door andere, de heer Rodermond ken nelijk meer sympathieke Kongolese lei ders wel eens aan de dag is gelegd. De aantijging tenslotte van de integriteit van de UNO in het algemeen en het Indische contingent in het bijzonder ging onzes in ziens echter wel alle perken te buiten. De heer Rodermond betoogde namelijk niet minder, dan dat de Indische soldaten on der leiding van Hammarskjoeld's speciale vertegenwoordiger Dayal een belangrijk aandeel in de, volgens hem, gewelddadi ge plannen van Kamitatoe zouden moe ten spelen. Op grond van welke feiten, hij deze beweringen kon doen liet deze ver slaggever van het ongerijmde echter in het duister. Aannemelijk lijkt dan ook dat hij zich door een wel zeer bepaald soort voorlichters heeft laten misbruiken. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journaal NCRV: 20.20 Memo. 20.30 Filmbespreking. 20.50 Iphigeneia. TV-spel. 22.30 Dagslui' ng. VOOR VRIJDAG NTS: 20.00 Weekjourn. VARA: 20.30 Act. 20.40 Kunstrubriek. 21.10 TV-film. 21.35 Welbeschouwd, vragenbeantwoording. Het beeldenpark bij het Kröller Müller museum in het Nationale Park de Hoge Veluwe is uitgebreid tot een oppervlakte van ongeveer vier hectaren. De nieuwe beeldentuin zal op 8 mei worden geopend door minister Cals. Het ontwerp voor de uitbreiding werd ge maakt door prof. Bijhouwer uit Wagenin- gen. Het ligt in de bedoeling de beelden collectie in de toekomst uit te breiden tot circa honderd beelden. Op het ogenblik zijn het er al vijfenveertig, waaronder werken van Wenckebach, Mascherini, Bourdelle, Permeke, Rodin, Radecker, Lipchitz. Indien een beeld tien jaar na de aankoop blijft staan, wordt het een deel van de vaste collectie van het museum. Ook heeft de regering haar medewerking verleend door de aankoopsommen te ver hogen. Op 22 april wordt de thans geheel her stelde Oude Kerk te Delft feestelijk in ge bruik genomen. Bij die gelegenheid zal tevens het veertiende glas (kerkraam) van de hand van de glazenier Joep Nicolas worden overgedragen. Het is een geschenk van mr. dr. K. P. van der Mandele te Rot terdam die het in naam van de stichting „Het Princenhof' zal aanbieden. Dit raam sluit de zuiderbeuk af en is een tegen hanger van het Willem de Zwijgerraam, dat geschonken is door mevr. A. H. E. M. Philips de Jongh te Eindhoven en dat in november van het afgelopen jaar werd onthuld in tegenwoordigheid van de Koningin. Het nieuwe raam brengt de te rugkeer van koningin Wilhelmina op Ne derlandse bodem in 1945 in beeld. De zeven vertikale raamvlakken geven een uitvoerig beeld van dit historisch gebeuren. De vor stin staande temidden van haar beproefde onderdanen tegen een achtergrond van puinhopen en half vernielde huizen, waar op de Nederlandse driekleur wappert. Het onderschrift is een regel uit het Wilhelmus „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet". Links een foto van Joep Nicolas aan het werk. De Haagse Comedie zal gedurende het seizoen 1961'62 optreden in vrijwel de zelfde samenstelling als in het huidige speeljaar. Fiet Dekker, Marie Meunier, Piet Romer en Frans Vorstman verlaten het gezelschap echter, dat wordt aangevuld met Sonja Brill, Mia Goossen, Jules Hamel, Eric van Ingen en Jan van Ees, die na jarenlang werkzaam te zijn geweest bij de hoorspelkem vorig jaar zijn rentree op de planken maakte bij de toneelgroep „En semble" in „Mijnheer die-en-die" van Gabriël Aroüt. Onder directie van Paul Steenbergen maken de volgende acteurs en actrices van 1 september af deel uit van de Haagse Comedie: Maria de Booy, Sonja Brill, Car- la Dura, Ariette van Embden, Mia Goossen, Georgette Hagedoom, Anne-Marie Heyli- gers, Kitty Kluppell, Nelleke Knegtmans, Annie de Lange, Annie Leenders, Karen- Else Sluizer, Do van Stek, Else Valk, Ca naille de Vries, Myra Ward, Ida Wasser man, Cas Baas, Bas ten Batenburg, Wiebe Brandsma, Henk van Buuren, Kees Coo- len, Jules Croiset, Albert van Dalsum, Hep van Delft, Joris Diels, Jan van Ees, Gerard de Groot, Wim de Haas, Jules Hamel, Broes Hartman, Leo de Hartogh, Eric van In- gen, John Koch, Bob de Lange, Jan van der Linden, Frans van der Lingen, Carl van der Plas, Wim van Rooy, Jules Ro- yaards, Paul Steenbergen, Gijsbert Ter- steeg en Dolf de Vries. Regisseurs zijn Al- bert van Dalsum, Joris Diels, Bob de Lange en Paul Steenbergen. De concerten van Nederlandse muziek, welke de dirigent Yvon Baarspul en de violist Willem Noske met het Orchestra Angelicum te Milaan hebben gegeven zijn bij publiek en pers bijzonder goed ont vangen. De Milanese pers wijdde er op vallend veel aandacht aan. Over de 18e eeuwse Nederlandse componisten en over onze tijdgenoten Flothuis, Van Delden en Koetsier was men zeer verrast. Wat de uitvoering betreft spreekt de „Corriere della Sera" van „briljante ver tolkingen onder de exacte en overtuigende leiding van Yvon Baarspul met medewer king van de zeer temperamentvolle vio list Willem Noske". „La Notte" schrijft: Dirigent Baarspul inspireerde de musici met zijn tempera ment. Wij hoorden in alle werken een rijk genuanceerd orkestcoloriet: artistieke kwaliteiten, die een briljante toekomst waarborgen. Violist Willem Noske is begiftigd met een gevoel voor warme lyriek en een vu rig temperament, daarnaast beschikt hij over een lenige techniek van de allereer ste orde". „L'Italia" zegt: „Briljant was het eerste optreden van Yvon Baarspul, een kunstenaar rijk aan ervaring en die de charmante Nederlandse werken met hart en ziel heeft vertolkt. De hoogste lof voor Willem Noske, die een virtuositeit ten toon spreidde van een Tartiniaanse glans. De gemeenteraad van Amsterdam heeft een voorstel van B. en W. ontvangen om een krediet van 108.000 beschikbaar te stellen voor het doen vervaardigen van een standbeeld van de architect dr. H. P. Berlage (18561934) en dit te doen plaat sen op het Victorieplein. De stadsbeeld- houwer Hildo Krop heeft reeds in op dracht van B. en W. een ontwerp voor het standbeeld gemaakt

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 4