SPOR T IN DE IJMOND t LINCO L0ENDERSL00T bromfietsen COROLY Oranjevereniging van 40 jaar U.V.V.-sfers spanden zich in VAN WiE? BOTTEN IN HET ZAND PATENT Vreemdelingenverkeer 495.— Witte tegels al op vele Velsense straathoeken Spanning ten top bij schoolvoetbal De topmerken IJmondverenigingen vandaag en morgen DONDERDAG 6 APRIL 1961 5 ZUINIG STOKEN Dan een „LINCO" kopen! ƒ435. De marine in april Nederlands Dans Theater voor de „Keerkring" WASMACHINES CENTRIFUGES WISKER 1erkeersmaatregel Nieuwe boeken van de Katholieke Bibliotheek J. Hafma commandant politiepost Santpoort Installatievergadering bedrijfschap voor visconservenindustrie GROTE 3AZZ-AVOND Faillissementen Voor de fijnere Heren- en Juniorenkleding Kloosterstraat 33—35, Beverwijk Matrozen hadden haast Grootste collectie Ook nog overjarige brom fietsen van ƒ50.tot 150. goedkoper Breestraat 108 Beverwijk De Oranjevereniging „Santpoort-Noord" viert te gelijkertijd met Koninginnedag haar veertigjarig bestaan. In 1921 heette de vereniging „Vereniging Koninginnedag Santpoort-Driehuis". Later, bij het groeien van de ge meente Driehuis kreeg 'n eigen Oranjevereniging. De Sant poortenaren vierden de verjaardag van hun vorstin in vroeger jaren op het „terreintje van juffrouw Enschede" dat aan de Hoofdstraat lag, of op een stuk weiland ten oosten van waar thans de Broekbergenlaan is. m Tafeltennis Fusia heeft in de afgelopen week twee wedstrijden gespeeld, namelijk woensdag avond uit tegen Ready 3 en vrijdagavond tegen Johez 5. Deze beide wedstrijden brachten de Fusia-ploeg 3 punten op, waarmee ze oprukten naar de derde plaats in de competitie. In de wedstrijden tegen het Haarlemse Ready speelden beide ploe gen met twee man. J. Mooy won van A. Reinders met 19-21 en 16-21 en won van J. Ruier met 11-21 6-21. Invaller J. Menist won ook van dezelfde spelers resp. 21-13 16-21 en 16-21 en 13-21 18-21. Ook het dubbelspel was voor Fusia, nJL 21-17 16-21 12-21. Niet zo gemakkelijk als tegen Ready was de uitwedstrijd JohezFusia. Hier hebben de Fusianen een 5-5 uit het vuur weten te slepen, hoewel Fusia bij het begin een 3-0 voorsprong had. J. Mooy won deze avond geen enkele wedstrijd. G. van Beelen won een zeer spannende partij van M. van Dam met 21-18 18-21 7-21. J. Menist was uit stekend op dreef en won ook al in een zeer spannende strijd van M. van Dam met 14-21 16-21. Het dubbelspel was de partij van de avond. Hier werd uiterst bekwaam spel gespeeld, toch konden G. van Beelen en J. Menist het niet bolwerken tegen M. van Dam e'n D. Simons. Fusia verloor met 22-20 19-21 en 21-19. Uitslagen junioren: Fusia 1HBC 3 1-4, Fusia 2Alliance 4 0-5, Fusia 2Bloemen- daal 2 0-5. Gymnastiek De Beverwijkse gymnastiekvereniging Turnlust heeft maandagavond de vijftigste jaarvergadering gehouden. De heren A. Schaap en Jac. Los ontvingen het lidmaat schap van verdienste; mevrouw Stein- voort-Zijp krijgt het erespeldje wegens 25-jarig lidmaatschap. Met een minuut stilte herdacht men de overleden oud secretaris C. Versteeg. Het ledental is van 405 naar 457 gegaan. Advertentie super convector en cap. 16.000 kcal/h Patent - Super - Kolenconvector met een totale warmtespreiding. Ideaal voor grote vertrekken. Nu nog meer warmte met de allernieuwste grotere „SUPERCONVECTOR". Capaciteit 20.000 kcal/h 485.— Wij geven vrijblijvend advies, verzor gen vakkundige plaatsing en smids- werk. v* E u Meer dan 50 jaar ervaring. Betaling is prettig te regelen. LANGE NIEUWSTR. 433 - 435 - 1JMUIDEN Telefoon 4654 Smaldeel I, bestaande uit de kruiser „De Zeven Provinciën" de jager „Gelder land", het fregat „De Bitter" en de onder zeeboot „Zeeleeuw", beëindigde op 29 maart zijn voorjaarsoefenreis in het Mid dellandse Zeegebied. Gedurende april zullen „De Zeven Pro vinciën" en de „Gelderland" na een korte onderhoudsperiode enige individuele oefe ningen houden op de Noordzee. Aan deze oefeningen zal tevens worden deelgeno men door het fregat „De Zeeuw", dat op 24 april bij smaldeel I wordt ingedeeld. Ook de „Zeeleeuw" zal aan deze oefenin gen deelnemen, na eerst geoefend te heb ben met smaldeel V. Eind april zullen de ze schepen oefeningen houden met vloot- eenheden van de Duitse marine. Het fre gat „De Bitter" blijft ten behoeve van de opleidingen in de thuishaven Den Helder. De jager „Rotterdam", welke aan smal deel I is toegevoegd, zal gaan oefenen in de Noordzee. Smaldeel V, bestaande uit het vliegkamp schip „Karei Doorman" en de jagers „Groningen" en „Limburg" houdt deze maand enige individuele oefeningen in de Noordzee, aanvankelijk tezamen met de onderzeeboot „Zeeleeuw", later met de on derzeeboot „Zwaardvis". De „Karei Door man" zal daarbij vliegoefeningen houden met de nieuwe deklandingsvliegtuigen, de „Grumman S2Fl-trackers". Het fregat „Panter" houdt als visserij- politiekruiser toezicht op het naleven van de internationale visserij bepalingen in de Noordzee. Ook het patrouillevaartuig „Hadda" heeft een dergelijke visserij-poli tietaak in de Zeeuwse wateren. Het fregat „Van Amstel" bevindt zich in de Caraïbische wateren en is ter beschik king van de Commandant Zeemacht in de Nederlandse Antillen. Drie mijnenveegsquadrons oefenen op de Noordzee. Het bestuur van „De Keerkring" te Be verwijk, heeft de leden de gelegenheid ge geven de laatste avond in dit seizoen te genieten van de verrichtingen van het Ne derlands Dans Theater. Het Kennemer Theater was vrij goed bezet. Het was een uitgebreid programma. De onderwerpen werden door de groep uitgebreid op 'n wijze waarvoor men een gul applaus in ont vangst kon nemen. Aan het einde heeft de voorzitter van de Keerkring, ir. L. Stoelin- ga, de dank van de aanwezigen aan het gezelschap overgebracht en de dames in de bloemetjes gezet. De boeken sloten af met 8589,13 aan ontvangsten en uitgaven, waaronder een nadelig saldo. Men besloot dan ook tot contributieverhoging. Bij Mde bestuursverkiezing stelden de heren A. Schaap en K. Leguit zich niet meer herkiesbaar. In hun plaats werden gekozen de dames L. Hendriks en G. Win- tersteijn. Op 4 juli zal men meedoen aan de Kring- aspirantendag op Watervliet, 3 en 4 juni is de kring-wandeldag in Beverwijk en men hoopt ook een turn-demonstratie in Oosterwijk te geven. Advertentie Prima centrifuge reeds voor 149. met electrische rem 179. Ruime inhoud Betaling in overleg MARKTPLEIN Tel. 4262 Circa tweehonderd straathoeken in de gemeente Velsen zijn in korte tijd voorzien van spierwitte tegels, die op tien meter van elke straathoek zijn aangebracht. De tegels zijn bedoeld om precies aan te geven tot waar men zijn auto mag parke ren, namelijk binnen de tien meter vanaf de straathoek. Maar al te vaak komt het voor dat auto mobilisten en andere weggebruikers hun voertuig op minder dan tien meter van de hoek plaatsen, waardoor het uitzicht wordt belemmerd, met alle gevolgen van dien. Reeds op alle hoeken van straten dje uit komen op drukke wegen in Velsen zijn nu witte tegels gelegd, zoals bij voorbeeld de Zeeweg, de Kennemerlaan en de Hagelin- gerweg. Elk jaar wordt een bepaald be drag door de gemeente beschikbaar ge steld voor 't leggen van de witte tegels. Het ligt in de bedoeling bij alle straathoeken in de gemeente dergelijke tegels te plaat sen. Bij de aanleg van nieuwe wegen wor den ze er al direct gelegd, zodat dan niet later de weg weer behoeft te worden op gebroken. De witte tegel is dus een waar schuwing voor alle bezitters van motor voertuigen, dat zij tot de plaats waar de tegel zich in het wegdek bevindt, hun voer tuig mogen neerzetten. Wie de tegel ne geert, gaat onherroepelijk op de bon. De Katholieke Bibliotheek Velsen heeft de volgende boeken aangeschaft: Van Beek: Een hand boven de ogen. (Verhalen). Christie: Schuldig in eigen ogen. (Detec tive). Cordell: Ontluisterd land. Dorp Ypma: Het raadsel om dominee Smit. Gheorghiu: De zweep. Gibbs: Achter de schermen van het verleden. Havank: Ca- viaar en cocaïne. (Detective). Gallico: Spo ken bij de vleet. Golon: Angélique. 3 dln. (Historische roman). Graham: Een man vindt zijn weg. (Familieverhaal). Greene: Genezen verklaard. Kombrink: Gij zult niet begeren. (Streekroman). Lennart: De blauwe horizon. Mons: De verborgen dood. (Detective). Morris: De bloemen van Hi roshima. Nuis-Zuidema: Ik wil geen kind per luchtpost. RenesBoldingh: Het Per- koetoet mysterie. Abusievelijk meldden wij in ons blad van dinsdag dat de heer F. van Oosten- bruggen de opvolger is van de met pen sioen vertrokken commandant van de post Santpoort van de Velsense gemeentepolitie. Wel werd de heer Van Oostenbruggen met ingang van 1 april bevorderd tot brigadier, maar de heer J. Hafma, die reeds briga dier was. volgt de heer De Vries op als postcommandant in Santpoort. In het SER-gebouw in Den Haag is dezer dagen de installatievergadering ge houden van het Bedrijfschap voor de Vis conservenindustrie. Dit nieuwe bedrijf schap zal zich krachtens zijn instellings besluit mogen bewegen op het gebied van kwaliteitsverbetering, de technische in richting van ondernemingen, de aanduiding van de produkten bij verkoop, de norma lisatie van verpakkingsmiddelen en van gewicht en samenstelling, de lonen en andere arbeidsvoorwaarden, de vakoplei ding en voorzieningen, andere dan gelde lijke, in de gevolgen van werkloosheid. Voorzitter is de heer W. Wijnbelt uit Woudrichem. Werkgevers-bestuursleden zijn de heren P. J. de Leeuw uit Ierseke, A. van Nierop uit IJmuiden en J. Schaap jzn. uit Huizen, werknemers-bestuursleden de heren J. Mekking uit Amsterdam, P. Reitsma uit Den Haag en J. Smit uit Haar lem. In de installatievergadering spraken, na de voorzitter van het nieuwe schap, de Staatssecretaris van Algemene Zaken, dr. W. K. N. Schelzer, en de voorzitter van de Sociaal-Economische Raad, prof. dr. G. M. Verrijn Stuart. Advertentie VELSER JAZZ CLUB In ROYAL - Kennemerlaan Vrijdagavond 8 uur. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: Max Gosschalk, groothandelaar in lompen en materialen, Ampèrestraat 27, IJmuiden. Rechter-commissaris is mr. H. G. Rambon- net en curator mr. J. Roggeveen, advocaat en procureur, wonende te Haarlem aan de Nieuwe Gracht 11. Advertentie Het schoolvoetbaltoernooi begint zijn einde te naderen. Morgenmiddag wor den de wedstrijden gespeeld, die eigen lijk woensdag aan de beurt waren en dan volgt zaterdag de grote finale op Schoonenberg. De grootste belangstelling gaat natuur lijk uit naar de afdeling B en E. In B zal morgen de RHBS door een zege op de Willem de Zwvjgerschool de finale wel be reiken. Deze gaat dan misschien wel tegen het tweede team, als dat de Creutzberg- school weet te kloppen. Bij de lagere scholen wordt morgen het laatste deel van de halve finale afgewerkt, waarbij vooral de Insingerschool favoriet is voor de finale, waarschijnlijk tegen de Ossendorpschool of de Prof. van der Leeuwschool. Ongelukkig was hier de Titus Brandsmaschool. Twee maal maakte een back in de laatste minuut hands bij een 10 voorsprong. De uitslagen van de wedstrijden van dinsdag waren: Afdeling C: LTS 2Joannes ULO 01, PapiervakschoolCreutzbergschool 2 13, E. v. SoeterwoudeschoolWillem de Zwij- gerschool 2 03, St. AdalbertschoolLTS 4 18, Groen van PrinstererschoolPrins Bernhard HBS 13, Joannes ULO 2 Creutzbergschool 3 50, LTS 3Hugo de Grootschool 1 40. Vrijdag wordt hier gespeeld: St. Joannes ULO 1—LTS 4, Prins Bernhard HBS 1— LTS 3 Afdeling D: LTS 5St. Joannes ULO 3 33, ULO wint. Prins Bernhard HBS 2 Papiervakschool 2 40, HBS 4Creutz bergschool 4 10, Visserij school 2Kohn- stammschool 1 11. De finale is hier morgen om negen uur: Sint Joannes ULO 3Prins Bernhard HBS 2. De finale van de verliezersronde gaat om dezelfde tijd tussen HBS 4 en Visserij- school 2. Afdeling E: BrederodeschoolMoerberg school 04, Clara SternschoolInsinger school 13, Titus BrandsmaschoolProf. van der Leeuwschool 11, Marnixschool Ossendorpschool 14, Moerbergschool Clara Sternschool 12, Brederodeschool Insingerschool 18, Prof. van der Leeuw schoolMarnixschool 20, Ossendorp schoolT. Brandsmaschool 22. De stand in poule A: Insinger 4, Moer- berg en Clara Stern 2, Brederode 0; poule B: Ossendorp en Prof. v. d. Leeuw, 3. T. Brandsma 2, Mamix 0. Morgen wordt gespeeld: Brederode schoolClara Sternschool, Moerbergschool —Insingerschool, Titus Brandsmaschool Marnixschool, Van der LeeuwschoolOs sendorpschool. Voor afdeling B wordt gespeeld Willem de ZwijgerschoolRHBS en RHBS 2 Creutzbergschool. De personenauto die zoals wij eerder berichtten in de nacht van zondag op maandag voor een woning aan het IJmui- dense Sluisplein was weggehaald, is weer teruggevonden. Uit het onderzoek van de politie bleek dat twee opvarenden van het Zweedse stoomschip „Ara", dat ligplaats had bij Hoogovens, de wagen, na het por tier te hebben geforceerd, hadden wegge nomen. Beide zeelieden hadden een biertje gedronken. Zij hebben om het goed te maken de eigenaar van de auto met 85 schadeloos gesteld. Advertentie DONDERDAG 6 APRIL Kennemer Theater, Beverwijk, 20 u.: „Die Schöpfung", door Beverwij ks Ge mengd Koor. Het Centrum, Beverwijk, 20 u.: „Vier jaar P.S.P." door H. J. Lankhorst, lid der Tweede Kamer. Bloemlust, Heemskerk, 2022 u.: Schil derijententoonstelling Rien van den Brink. VRIJDAG 7 APRIL Hotel Royal, IJmuiden, 20 u.: Jazz-avond van de Velser Jazz Club. Cultureel Gebouw, IJmuiden, 20 u.: Lezing door drs. J. Willems over het be kijken door de microscoop van alles wat er zoal leeft in het water, voor Aquarium Vereniging Velsen. Bloemlust, Heemskerk, 1517 u en 20 22 u.: Schilderijententoonstelling Rien van den Brink. oude vuur en tegenwoordig gaat het goed. Er zijn drie honderd leden, die elk drie gulden per jaar contributie betalen. Tien jaar lang, van 1948 tot 1958 heeft de Deze foto van het bestuur van de Oranjevereniging Santpoort-Noord werd ge nomen op 31 augustus 1932. Staande van links naar rechts: J. Ruigvoom, J. Ver- kruise, G. de Jonge (met baard), G. Hop en J. Wester hoven. Zittend van links De Oranjeverenigingen hadden ten tijde van Ko ningin Wilhelmina een voor deel boven de huidige orga nisatoren van de feestelijk heden op Koninginnedag: het was meestal zachter weer op 31 augustus, zodat er veel meer in de buiten lucht kon worden gedaan. De schoolkinderen kwamen des ochtends aan de beurt. De middag was voor de ouderen. Er werden volksspelen ge houden, er waren kermis attracties, demonstraties van sportverenigingen en des avonds lampionoptochten. Achter de Adolf van Nassau- school werden drukbezochte openluchtfilmvoorstellingen gehouden. Later werden in het jeugdgebouw films ge draaid. Bij de volksspelen nam het watersteken een voorname plaats in. Een moeilijke tijd kwam voor de Oranjevereniging Santpoort-Noord vlak voor het uitbreken van de Twee de Wereldoorlog. Het leden tal liep dusdanig terug, dat men zelfs met lijsten moest gaan lopen om voldoende geld bijeen te krijgen. Na de oorlog was er weer even het Dit is een demonstratie door de Velsenaar H. van Gameren op 31 augustus 1938. Oranjevereniging Santpoort- Noord samengewerkt met „Santpoort-Station", waar een vereniging tot het hou den van nationale feestdagen was. Er werden grote open- luehtshows gehouden, die een groot financieel risico met zich meebrachten in verband met eventueel slecht weer en het niet koninklijk goedgekeurd zijn. Maar de twee keer dat het regende had het bestuur een regen verzekering afgesloten. „Spanningen en zenuwen genoeg voor het bestuur", zei ons de heer G. Hop, die al meer dan dertig jaar deel uitmaakt van het bestuur. Tegenwoordig is hij erelid en heeft als zodanig tot de be stuursvergaderingen toegang. Het jubileum zal niet los van de feestdagen worden georganiseerd. Er staat on der anderd een rolschaatsen- wedstrijd op het programma. Binnenkort zal een „postbus- naar rechts: H. Koomen, G. Sleebos, C. Post en G. Schoorl. actie" van start gaan om meer geld bijeen te krijgen. „In 1935 of 1936 hebben we een „stierengevecht" georga niseerd. Wij kondigden het groot aan en prompt kwa men er protestbrieven bin nen die alle tekeer gingen tegen de wreedheid van dit gebeuren en hoe dit in 's he melsnaam in Santpoort kon worden toegestaan", herin nert de heer Hop zich. „U begrijpt dat het een ver kleedpartij was", zegt hij. „De spelers werden echter wel in veewagens aange voerd". Het tegenwoordige bestuur bestaat uit J. R. Madiol, voorzitter; J. Winters, secre taris; H. Schutte, penning meester en de leden R. Wild schut, P. van Dam, J. v. d. Werf en J. Post. Rii nrvlitiö T7c»lcor> ie Het werken van de afde ling Velsen-IJmuiden van de Unie van Vrouwelijke Vrij willigers bepaalt zich hoofd zakelijk tot het bejaarden- werk, postzegelacties, col lectes en oppasdiensten. Op dit gebied is het afgelopen jaar weer veel verricht. De afdeling verzorgt twee be jaardensociëteiten, één in IJmuiden-Oost en de andere in IJ muiden-W est. Beide so ciëteiten zijn een middag per week geopend, respectieve lijk op vrijdag en donderdag. Onder het drinken van een kopje thee kunnen de vrou wen er gezellig zitten breien en praten en de mannen hun kaartje leggen. Op feest dagen echter, moeten de mannen de kaarten laten liggen, want dan zorgen de U.VV.'sters voor een gezellig programma. Vooral het Sint Nicolaasfeest brengt altijd vrolijkheid. Dan komt de Sint altijd persoonlijk de cadeautjes uitreiken met een vriendelijk toespraakje. Met kerstmis worden de zalen versierd, er wordt voorge lezen en de bejaarden krij gen een traktatie. In april 1960 werd het tienjarig bestaan van de be- jaardensoos IJ muiden-W est op feestelijke wijze gevierd. Als sociëteitsleden ziek zijn worden zij bezocht door de leidsters van hun soos. Ook bij een sterfgeval laat men zijn medeleven blijken. De bejaarden kunnen gra tis boeken lenen via de Bark (Boekenactie Rode Kruis). Hebben zij alle boeken ge lezen dan komt er een nieuwe kist met weer een honderdtal boeken. De reuma-collecte, die geheel door de U.V.V. werd georganiseerd, bracht weer veel meer op dan het jaar tevoren. U.V.V.'sters werkten aan de volgende collectes mee: Kon. Wilhelminafonds, An jer, Bejaarden, Reclasse ring en Klaproos. Hoewel de dames wel eens collecte-moe zijn vertonen de opbrengsten toch een stijgende lijn. De verkoop van kinderpost zegels wordt behalve door de schooljeugd ook door de U.V.V. gedaan. Er wordt zo veel mogelijk in het post kantoor verkocht, al is de gelegenheid daar niet zo best, ook de U.V.V.'sters ver langen naar een mooi, nieuw postkantoor. De bestellingen op bestelkaarten bedroegen in 1960 zegels ter waarde van 1200. Ook de zomer- zegels worden door de U.V.V. verkocht evenals zegels en kaarten voor het Vluchte- lingenjaar 1959-1960, deze laatste voor een bedrag van 547. Voorts werd aan de collecte voor het Wereld- Vluchtelingenjaar meegehol pen. U.V.V.'sters droegen hun steentje bij tijdens de door de gemeente gehouden en quête naar de levensomstan digheden van inwoners bo ven 65 jaar. Zij bezochten elk 10 tot 25 gezinnen. Vijfhonderd maal hebben de baby-sitcentrales, onder leiding van mevrouw Anten in Driehuis, mevrouw Bak ker in Velsen en mevrouw Homburg in IJmuiden, uit komst gebracht. Een kleine groep dames heeft een naai- krans, waar vaak voor zieke moeders wordt genaaid en versteld. Verse he' dene U.V.V.'sters werken mee als W elf are-werksters. Een van de leden heeft zitting genomen in de Sam- vro. Regelmatig worden leden- en bestuursvergade ringen gehouden. Een of twee afgevaardigden bezoe ken in Amsterdam geregeld de provinciale vergaderin gen. Op 4 mei werd door de U.V.V. een bloemstuk gelegd bij het monument voor ge vallenen. HAVENVERKEER AMSTERDAM In de week van 26 maart tot en met 1 april zijn in de hoofdstedelijke haven aan gekomen 144 schepen (451.331 brt) en vertrokken 127 sche pen (363.981 brt). Bij de politie te Velsen is aangifte gedaan van de vol gende gevonden voorwer pen: kleurdoos, bruine por temonnee met inhoud, 1 pr dameshandschoenen, dekzeil, doublé herenhorloge, auto ped, rood/wit geblokte plank, kinderwant, broche, beige glacé handschoen, 8 pak lu cifers, aktetas met inhoud, bril, stuk vitrage, 1 pr brui ne glacé herenhandschoenen, alpinomuts, kinderpyama, hondenhalsband, muntbiljet van 2.50, bromfiets, wollen sjaal, fietspompje, dames horloge, 1 pr zwarte dames handschoenen, herenbril, zwarte regenbroek, uniform jasje, rieten mandje, pyama, driewielig kinderfietsje. Inlichtingen betreffende deze voorwerpen zijn te ver krijgen dagelijks aan het hoofdbureau van politie, Ti- beriusplein, te IJmuiden- Oost. De V.V.V. IJmuidens Bloei wil meer leden hebben en heeft nu, met het vakantie seizoen weer voor de deur, aan degenen die eventueel voor het lidmaatschap in aanmerking komen een schrijven doen toekomen met de volgende inhoud: „Toen in 1945 de bezetters ons land verlieten, overal ravage achterlatend, was IJmuidens Bloei een verdord geval. Geen geld, geen fol ders, geen onderdak, groot ledenverlies. Maar de wil tot wederopstandig, overal aan wezig, blies ook de plaatse lijke VVV's nieuw leven in. Langzaam aan werd ook IJmuidens Bloei weer een factor in het openbare leven er werden folders gedrukt, schoorvoetend meldden zich enkele pensionhouders aan, er kwamen nieuwe leden. De vereniging IJmuidens Bloei ontplooide zich verder. Men denke aan de invoering van een Vlaggetjesdag. De lijsten met adressen van pen- siohouders werden steeds groter. Folders verschenen in de Franse, Engelse en Duitse taal, het vreemdelin- genbezoek, vooral het dagbe- zoek, nam zichtbaar toe. Een onzer leden stelde zijn winkel beschikbaar voor V.V.V.-informatie. Er moe ten echter meer leden ko men. Er is behoefte aan le den die een hogere contribu tie wensen te voldoen dan het vooroorlogse minimum van 2,50 per jaar. De vereniging IJmuidens Bloei doet dan ook een be roep op de diverse winkel bedrijven en particulieren tot toetreding, opdat nog meer gedaan kan worden voor het algemeen plaatse lijk belang en voor het vreemdelingenverkeer in het bijzonder." Twee IJmuidense jongens, de veertienjarige Age Jan Scheffer (links) uit de Die- zestraat en de dertienjarige Jan Hazenberg (rechts) uit de Lange Nieuwstraat heb ben bij de nieuwe Haring haven in uitbreiding oude botten gevonden terwijl zij bezig waren schelper te zoe ken (Jan's vader wil de schelpen in suiker namaken voor een expositie in Am sterdam). De beenderen la gen half onder het zand. De jongens vermoedden een bij zondere vondst te hebben ge daan en spoedden zich naar het bureau van deze krant. Age Jan's vader helpt mee bij het graven van de nieu we Haringhaven. Hij is draglinemachinist. Aan de heer H. J. Calkoen, onze medewerker voor bij zonder oude zaken, hebben wij de botten laten zien. „Dat grote donkere zou wel eens van een prehistorisch dier kunnen zijn", zei hij. Een bruine schilfer „bot" leek volgens hem verdacht veel op de schub van een steur. Deze vissen plegen in de paartijd de rivieren op te zwemmen, hetgeen dus mis schien ook in het verre ver leden in deze streken e- schiedde. De heer Calkoen heeft inmiddels de botten opgezonden naar het Geolo- gisch-Mineralogisch Insti tuut in Leiden, waar dr. Kortenbout ze aan een on derzoek zal onderwerpen. „Hou die jongetjes in de ga ten, misschien vinden ze nog wel eens wat", zei de heer Calkoen ons bij het weg gaan nog.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5