Raad voert prestatiebeloning voor gemeente-ambtenaren in Ook spaarregeling aanvaard Woning in Helmstraat moet toch worden verbeterd Fontein bij het Cultureel Centrum moet weg Britse sportleidsters bezoeken Velsen rn Vragenuur in Velsens raad Nieuwe kleuterschool in Noord DONDERDAG 6 APRIL 1961 7 Porselein Aardewerk KUNSTHANDEL t»J KENNEMEQLAAN55 Veel hamerstukken in raadsvergadering Afscheid W. H. Kromhout Nieuwe aanwinsten van openbare bibliotheek Padvindsters in Velsen aan 't werk voor Siciliaanse kinderen De raad van de gemeente Velsen heeft gisteren een wijziging in het ambte narenreglement aangenomen. Ook werd een verordening vastgesteld regelende het toekennen van spaarpremies aan gemeentepersoneel. Maar zonder slag of stoot is dat bepaald niet gegaan. Bij beide onderwerpen kwamen tal van funda mentele kwesties aan de orde en vooral de bezitsvorming werd een geducht strijdpunt. De wijziging van het algemeen ambtenarenreglement houdt in, dat overgegaan wordt tot werkclassificatie en prestatiebeloning. De spaarregeling verschilt van de rijksregeling. Want B. en W. hebben in hun ontwerp aan iedereen, die de maximum premie krijgt een evengroot bedrag in het vooruitzicht gesteld: 61,50. Mevrouw Hoek (PSP) begon meteen storm te lopen op de wijziging van het ambtenarenregelement, die geforceerd is door een soort koppelverkoop, want alleen op voorwaarde van invoering van werk classificatie en „merit-rating" kon men de 3 percent loonsverhoging in 1958 gaan uitbetalen. J J. de Groot De werkclassificatie vond zij niet zo erg, maar hoewel een betere afweging van de verschillende functies wel wordt bereikt betekent dit toch geen structurele maat schappijverandering omdat vraag en aan bod de kern blijft. De prestatiebeloning werd door haar vierkant verworpen om dat de beoordelenden te nauw betrokken zijn met de te beoordelen mensen. „Men kan een beloning ook zonder meer hoger maken. Waarom zo moeilijk?" Mevrouw Hoek zei alleen voorstandster te willen zijn als het compromis in de richting van een socialistische maatschap pij zou wijzen, maar in plaats van loon naar behoefte is hier sprake van een le galisatie van de fouten in de maatschap pij- De heer De Groot (P.v.d.A) wees er op, dat de raad in principe in 1958 al heeft be sloten dit uit te voeren. Anders zouden de voormalige weekloners ook worden gedu peerd. Maar ook de Pv.d.A-fractie is wei nig gelukkig met het nieuwe systeem. Hij vroeg ook, of mogelijk het bedrag van de toeslag volgens de prestatiebeloning geïncorporeerd kan worden in de pensi oengrondslag. Advertentie o.a. MOSA en ZAALBERG Houten fruitschalen kaasstolpen - notenkrakers kandelaars - slabakken In de vergadering van de gemeenteraad van Velsen zijn gisteren talrijke stukken onder de hamer doorgegaan. Zo stemde men in met wijziging van de uitkeringsverordening 1955. Men ging over tot vaststelling van de voor het jaar 1961 aan de besturen van de bijzondere scho len voor buitengewoon lager onderwijs te verlenen voorschotten op de vergoeding, bedoeld bij artikel 36 van het besluit bui tengewoon lager onderwijs 1949. Ditzelfde geschiedde ten aanzien van de bijzondere scholen voor gewoon- voortge zet gewoon- en uitgebreid lager onderwijs, en voor kleuterscholen en lagere scholen. Een beroepschrift tegen een aanschrijving tot verbetering van een woning ingevolge artikel 23 der woningwet en artikel 23 der wederopbouwwet werd afgewezen. Het be trof de woning Trompstraat 106. Men stelde 2300 beschikbaar voor de uitvoering van onderhouds- en herstelwerk aan het perceel Velserbaak 2 te Velsen. De verordening op het verwijderen van huis- en bedrijfsvuil en het ledigen van beerputten werd gewijzigd, zodat nu grof huisvuil tot een hoeveelheid van ten hoog ste 1 M3 per keer op verzoek gratis aan de woning kan worden afgehaald. Indien grof bedrijfsvuil gelegen is op een plaats, die niet direct met een vracht auto is te bereiken, moeten de extra kos ten, verbonden aan de langere wachttijd van de auto, en de te berekenen procentue le opslagen door de belanghebbende wor den betaald. De rij wiel toelage voor gemeenteperso neel werd met 12 per jaar verhoogd, in dien de betrokkene op zijn fiets voorwer pen voor de uitoefening van zijn dienst moet vervoeren, waardoor de fiets gere geld meer dan normaal wordt belast. UITBREIDING VAN W. NEUGARTEN B. en W. van Velsen hebben de raad voorgesteld gunstig te beschikken op het verzoek van de Confectiefabriek W. Neu- garten n.v. uit Amsterdam, die haar be drijf te IJmuiden wil uitbreiden met een terrein aan de Breesaap ter grootte van 906 vierkante meter. De grond moet 15 per vierkante meter opbrengen. „Ik heb deze voorstellen de vorige maal al ondingen genoemd" zei de heer Kruis man (CPN. „Deze verordening kan leiden tot een loonsverhoging van 0-12 percent, gemiddeld waarschijnlijk 7 percent. Ik zal er op vertrouwen, dat het college er voor zorgt dat het gros van de mensen meer krijgt dan de 3 percent, die ze nu hebben". Voor de prestatiebeloning was hij weinig enthousiast. Belangrijk zijn hierbij de kleur, de kerk, de elleboog en 'n stroop kwast", meende de heer Kruisman, die op merkte dat beoordelen en doorhebben uiterst moeilijk zal blijken te zijn. De heer Visser (AR) vond het jammer dat de discussie op een dergelijke manier werd gevoerd. „De werkclassificatie is van alle kanten met waarborgen omgeven. Ik vind het vooral vreemd dat mevrouw Hoek het er alleen mee eens is, als het leidt tot een socialistische maatschappij. „Zou het dan wel goed zijn?" De heer Visser zei, dat de werkclassi ficatie er is in het belang van de werkne mers. Ze kunnen zich omhoog werken. Ik ben voor iedere verbetering langs nor male weg, of het nu geel, groen, of rood is". Niet zo sullig De wethouder, de heer Maas (KVP) kon niet begrijpen, dat mevrouw Hoek vond, dat er in de maatschappij niets is verbe terd. „Er zijn juist vele verbeteringen tot stand gekomen". Hij zei, dat men met de vakbeweging al heeft gesproken over mogelijk opname in de pensioengrondslag. De vakbeweging maakt er nu veel werk van. „De arbeiders zijn niet zo sullig, als hier wordt voorgesteld. Men is er als de kippen bij om de zaak in het georganiseerd overleg te brengen". C. P. J. Maas Mevrouw Hoek zei vervolgens wel ver trouwen in het college te hebben maar niet in het systeem, en het college moet zich nu eenmaal aan het systeem houden, het geen door de wethouder werd beaamd. Zij verklaarde ook een tegenstandster te zijn van procentuele loonsverhogingen, omdat 't lagere en hogere lonen verder uit elkaar trekt. „We krijgen een maatschappij, die mij niet ligt", verklaarde ze. „Als het loon omhoog gaat, maar de verhoudingen slecht blijven, zeg ik nee". De wijziging werd aangenomen met mevrouw Hoek tegen. Bezitsvorming Nog veel meer stof tot praten leverde daarna de spaarregeling, die er in voor ziet, dat men 5 percent van de bezoldiging kan sparen via de gemeente, waarna men 61.50 als premie krijgt. De heer Tijssen hield" een zeer uitvoe rig betoog, waarin hij vaststelde, dat er voor de gemeente veel rompslomp aan vast zit, als men alles zelf regelt. „Laat de mensen, die elke maand een bedrag K. Tijssen contant willen storten, zelf een bank uit zoeken en het zelf doen" zei hij. Degenen die elke maand hetzelfde willen laten af schrijven, kunnen dit automatisch van hun bezoldiging laten doen. De heer Tijssen zei hierbij, dat veelal de mensen met hogere inkomens perio diek laten afschrijven, terwijl de lagere inkomen-groepen liever elke maand bepa len wat ze weg kunnen leggen. „Hieraan kan men zien dat het voor mensen met hogere inkomens helemaal geen offer is. Ze hoeven alleen maar op het eind van het jaar de premie in ontvangst te nemen" zei hij. De heer Witte (KVP) bracht de zaak daarna geheel in het politieke vlak door er op te wijzen, dat hier de bezitsvorming, één van de voornaamste doelstellingen van de KVP, aan de orde is. „We willen een zo breed mogelijke laag van de be volking bezit geven" zei hij, „dan kan men zelf risico dragen. Het gaat in diepste zin om de eerbiediging van de menselijke persoonlijkheid. Mensen zonder bezit zijn een prooi voor anderen. Omdat dit voor stel de kleine man meer tegemoetkomt dan het voorstel van het rijk, is mijn frac tie het er van harte mee eens". Hij vroeg zich af of het niet wenselijk zou zijn na verloop van tijd in het Geor ganiseerd Overleg te bezien of men het meest optimale heeft behaald. Ook vroeg hij zich nog af, bf ook de on kosten van het levensonderhoud in deze geen belangrijke rol spelen. Th C. Witte Mevrouw Hoek (PSP) meende dat het bezit eerder een ongunstige dan een gun stige invloed op de mens heeft. „In de meeste levensbeschouwingen is bezit iets verwerpelijks" zei zij,, iets wat later door de heer Witte werd bestreden. Zij vond het grote bezwaar van de bezits vorming, dat men niet van ieder inko men kan sparen. „De leuze Bezitsvorming is fraai, maar niet op iedereen toepasbaar. Bovendien kan men via bezit heus geen invloed uit oefenen. De kleine spaarder heeft nog net zo weinig invloed als vroeger. Het volk behoort wel te sparen, maar dan collec tief. Vindt het college sparen zo verdienste lijk, dat men er een premie op stelt of wil men een deel van het inkomen voor enke- lè jaren aan consumptie onttrekken?" vroeg zij zich af. De heer De Groot (P.v.d.A) zei, dat ook zijn partij betwijfelt, of iedereen wel kan sparen. En ook buiten de P.v.d.A denken velen er zo over, aldus de heer De Groot. „Moeten we niet zeggen, dat het voor de hogere inkomens een gemakkelijk binnen te halen douceurtje is?" De heer De Groot zag in het gepraat over bezitsvorming en kel een poging om de belangstelling voor de bezitsspreiding af te leiden. De hoge re inkomens komen er steeds beter voor te staan, de anderen hebben nog steeds een zwakke positie. „Is het niet voordeli ger gratificaties uit te betalen?" vroeg hij. „We weten wel dat dit het enig haal bare is, maar er wordt toch weinig of geen bijdrage geleverd tot de spreiding van het bezit". Motie als antwoord Wethouder Maas hield zich buiten het politieke gewoel. Hij zei, de voorgestelde regeling de meest billijke te vinden. Als iemand loonsverhoging krijgt, profiteert ieder daarvan. Hij constateerde dat de heer Tijssen had gezegd dat de gemeente de rompslomp wel aan kan, maar dat het op de scholen haast niet fe doen is de spaar regeling te verwezenlijken. Hij had de heer Tijssen kennelijk verkeerd begrepen en deze reageerde daar op een bijzondere ma nier op; hij pakte zijn pen en,giBg .een mo tie opschrijven. De heer Witte zei, dat ook bij wel dacht, dat niet iedereen kan sparen. „Méar men moet dus het loon zodanig verhogen, dat ieder wel kan sparen" vond hij. Hij wees er op, dat de spaarregelingen maar een facet van de bezitsvorming uitmaken. Ve len moeten overigens nog leren sparen en hier ligt een mooie taak voor vak- en jeugdverenigingen. De heer Tijssen drong nogmaals aan op zelfwerkzaamheid bij het sparen. „Als men een vereniging subsidieert vraagt men toch ook naar de zelfwerkzaamheid? Hij diende daarop een motie in, waarin werd voorgesteld, dat de spaargelden zelf door belanghebbenden worden gestort bij de spaarinstelling van hun keuze. De heer Tijssen zei deze motie te heb ben opgesteld, omdat hij van de wethou der geen antwoord had gekregen. „Dat vind ik geen motief voor een motie", zei de heer Nuyens (K.V.P.). Mevrouw Hoek wilde na een jaar wel eens een overzicht, hoe het systeem heeft gewerkt, in welke loonklassen wordt ge spaard en welke objecten zijn uitgekozen (men moet sparen voor een bepaald doel). „Daar ben ik ook benieuwd naar," ant woordde de wethouder. De heer De Groot ging daarna een po litieke beschouwing houden over geleide loonpolitiek, waarna de heer Andriesma (K.V.P.) zei, dat de premiespaarregeling geen levensbeschouwelijke maar een na tuurrechtelijke kwestie is. Wethouder Maas verklaarde zich tegen de motie. Hij zei graag mee te willen debatteren, maar dit als wethouder, optredend namens het col lege, niet te kunnen doen. De motie-Tijssen werd afgewezen. Voor de motie stemden mevrouw Heykoop en de heren Van Hattum en Schotman (V.V.D.) de heren Kolkman, Lips, Tijssen, Van Dongen, Visser (Prot. Chr.) en de heer Koopman (K.V.P.). In Den Haag heeft de Raad van Bestuur voor de Zeevaart afscheid genomen van zijn secretaris, de heer W. H. Kromhout De heer Kromhout, die tevens geduren de vele jaren de secretariaten heeft geleid van de bonden van werkgevers in de al gemene vrachtvaart, in de tankvaart, in de geregelde lijnen korte vaart, in de zee sleepvaart en van de Bond van Werkge vers in de Kustvaart, heeft op 1 april deze functies neergelegd wegens het bereiken van de leeftijdsgrens. De Raad van Bestuur voor de Zeevaart, waarvan het secretariaat gevestigd is in Den Haag, heeft ten doel geregelde ar beidsverhoudingen en goede sociale toe standen in de zeevaart te bevorderen. De raad is destijds opgericht door vijf bon den van werkgevers. Thans maken negen instanties deel uit van de raad, waarbij Radio Holland n.v. Na de tweede wereldoorlog is de heer Kromhout secretaris van de Raad van Be stuur voor de Zeevaart geworden. In 1939 verliet hij de Holland-Amerika Lijn, waar hij als koopvaardijofficier in dienst was. Hij werd toen secretaris van de toen malige Bond van Werkgevers in de Koop vaardij. Hij heeft een groot aandeel ge had in de totstandkoming van adviezen over de wetgeving op het gebied van de sociale verzekering en op het terrein van collectieve arbeidsovereenkomsten. Tegen de normale gang van zaken in is er gisteravond in de vergadering van de Velsense gemeenteraad uitvoerig ge sproken over een bezwaarschrift tegen een aanschrijving van een woning. liet betrof de aanschrijving inzake de wo ning Helmstraat 3 te IJmuiden, waarin B. en W. de volgende verbetering wens ten: het voorzien van de gootsteenaf- voerleiding van een stankbocht, het plaatsen van een watermeter ten be hoeve van de bovenwoning Helmstraat 3 rood en het wegnemen van de oorzaak van de hinder van rioollucht in de ge hele woning. De heer Van Leeuwen (K.V.P.) nam het in deze vergadering op voor de eigenaar, en recht daartegenover stond de mening van de heer Kruisman (C.P.N.). Voordat de heer Van Leeuwen aan het woord kwam, vroeg de heer Lips (AR) eerst of men de eigenaar wel kan verplich ten een meter aan te brengen. De heer De vijver voor het Cultureel Centrum te IJmuiden wordt 35 centimeter diep. Het hekwerk zal worden weggenomen. De vijver, die nu 1.25 meter diep is, zal met zand worden gevuld, tot het nieuwe peil is bereikt. De fontein zal aan deze werkzaamheden ten offer moeten vallen. Wanneer er een oorlog uit breekt en Bescherming Bevolking de vijver voor blussingswerkzaamheden nodig heeft, wordt het zand er weer uitgehaald en wordt de vijver weer uitgediept. Dit heeft wethouder A. de Jong gisteren meegedeeld aan de raadsleden. Mevrouw Diemer-Jeltema (P.v.d.A.) had vragen gesteld over de vijver, waarin on langs een jongetje is verdronken, doordat de tweejarige over het (grootmazige) hek had kunnen klimmen. „Ik wil in het al gemeen graag zeggen, dat in de gemeen ten grote offers worden gebracht om in het kader van de stadsaanleg vijvers en grachten te maken. Nergens worden deze waterpartijen omheind. Alleen moet ik constateren dat in Vel sen deze stadsaanleg niet die waardering ondervindt die men graag zou zien. Jonge bomen worden vernield, vijvers vernield en vervuild. In de snel groeiende gemeen te nemen de gevaren steeds toe. Het is de taak van de ouders om de kinderen op gevaren te wijzen. Dat geldt voor het ver keer, dat geldt voor het water. Eén vijver in IJmuiden is dieper dan de andere, de zogenaamde blusvijver voor de BB. Deze is 1 meter tot 1.25 meter diep. Er staat een extra-hek om heen om de ouders op het gevaar te wijzen. De hoogte van het hek speelt geen rol, een wanprodukt in plaats van verfraaiing mag -er natuurlijk niet komen." De wethouder zei" dat het natuurlijk niet aangaat de ouders volledig de schuld te geven. Ge- en verboden wekken eenmaal reacties bij kleuters op. „Maar daarom is het nog niet acceptabel dat de gemeente de schuld krijgt. De overheid kan in deze moderne tijd niet die maatregelen nemen, die het de kinderen mogelijk maken zor geloos in de open lucht te spelen." De heer De Jong zei, dat er na het ongeluk een bepaalde onrust is ontstaan. „Demp de vijver" schreef men B. en W„ „laat alle vijvers in Velsen verdwijnen". Dit is niet te verdedigen, daarmee zou de overheid een taak op zich nemen die niet de hare is. Daarom heeft men besloten, verklaarde de heer De Jong, de diepte van de vijver terug te brengen. De fontein zal dan ech ter moeten verdwijnen. Het vragenuur leverde geen discussies op. Op de vraag van mevrouw Diemer om 'n wachthuisje op het Gijzenvel'.p'ant- soen antwoordde de heer De Jong, dat er een lijst is opgemaakt van plaatsen, waar een wachthuisje moet komen. De bewuste plaats hoort daar bij Aan de situatie bij de Hoofdstraat in Santpoort is niets te doen. De verkeers- commissie acht dé huidige situatie de beste. Men zal wel zien, of het hek niet kan worden verfraaid De verkeerssituatie in de Gilden blijkt niet gemakkelijk op te lossen te zijn. De heer Verbeek zei, dat men elke dag naar stig naar een oplossing zoekt. Voor een verbindingsweg tussen Wijker- oogstraat en de Wijkermeerweg is al kre diet gevraagd. Er komen een rijweg en een voetpad. Moeilijk is de situatie in de Wijkerstraatweg bij de spoorwegovergang, waar nog een aantal voortuintjes zijn. Het rijwielpad ligt er vlak naast. De wethou der zei, dat de mensen niet willen mee werken, zodat men moet wachten tot na verkoop of onteigening. De herbestrating van de Wijkerstraat weg is hard nodig. Maar deze weg is eigendom van Rijkswaterstaat, zodat men moet wachten, tot de onderhandelingen zijn voltooid. Wethouder De Boer deelde mede, dat in dit jaar nog een nieuwe tweekiassige Watervlietkleuterschool kan worden ge bouwd in de Meerweiden. Een dependance in De Gilden zal ook nog dit jaar gereed komen. Romans: Visser-Roozendaal, De Swanenplaats; Lewis, Ver van de zwijgende planeet; Nagayo, De Bronzen Christus; Raucat, Het eerbiedwaar dige uitstapje; Simenon, De begrafenis van meneer Bouvet; Simenon, De merel in de tuin; Spring, Tot de schaduwen lengen; Tey, De affai re Sharpe; van Wijck Mason, De drie heelmees- Buitenlandse romans: Keilson, Der Tod des Wi- dersachers; Charles, The crossing point; Clarke, The other side of the sky; Daninos, Un certain Monsieur Blot; Druon, Les grandes families; Si menon, L'Ours en Peluche. Ontwikkelingsboeken: van der Tak. Bento de Spinoza; idem. .De-JneöSL .Wem, AmbonezenL in Nederland; Kamp, De standvastige tinnen sol daat; Snijders. Jeugd, school en beroep; Barbault, De sterrenspiegel, dat bent u, vissen; idem, De sterrenspiegel, dat bent u, schorpioen; idem, De sterrenspiegel, dat bent u, waterman; Knoop, Omgang met kinderen; van Lakerveld, het abc van de wetgeving op lager onderwijs; idem, De spreiding van het hoger onderwijs tot 1970; Strij- bos, De vogels van bos en heide; van Rijn, Het grote sportboek; idem, Lap en draad; Verlooy, Ommeletten, flensjes en pannekoeken; Vriends, Papegaaien en parkieten; van Onck en van Beur den, Uit de soepele pols; Dekker en de Rooy, Uit slaan van plaatwerk, 2 delen; Bergtold, Hand boek voor grammofoon en stereotechniek; van Maaren, Bandrecording; C^harpentier, Foto's in kleur; Tacx, Nederlandse spraakkunst voor iedereen; Brachin, Anton van Duinkerken; Car- tens, Jan Engelman; Verbeeck, De dichter H. Marsman; Tedlock. Dylan Thomas, the legend and the ooet; Diederic van Assenede, Floris ende Blancefloer; Croiset, Toneelwerk, Hamlet's va der - Kettingreactie - Sonja; Bernlef, Stenen spoelen; Boon, Mijn kleine oorlog; Campert, Een ellendige nietsnut; Nathusius, Mijnheer Goed; Gallico, De reddende Hurricane; Corti, Het tra gische leven van keizer Maximiliaan; Aafjes, In de schone Helena; Waagenaar, De kleine vijf; van Egeraat, Florence, het hart van Italië Van Leeuwen zei het er wel mee eens te zijn dat men met de sterke arm woning verbeteringen kan afdwingen. Maar hij vond, dat men dit toch wel met een grote mate van voorzichtigheid moet hanteren. In dit geval gaat het om een oud pand in oud-IJmuiden, waar de woningen stuk voo stuk gebreken vertonen, en waar riool- lucht bepaald geen uitzonderlijk verschijn sel is. De heer Van Leeuwen had de in druk, dat de bewuste eigenaar iemand is, die er naar streeft zijn eigendom in een zo goed mogelijke staat te houden. Hij meende ook, dat in de bouwverorde ning nergens een stankbocht imperatief staat voorgeschreven. „Ik vraag me af, of de gemeentelijke overheid er wel goed aan doet deze aan schrijving uit te laten gaan" zei hij. „De meter-kwestie, die handelt over de kosten van het gebruikte water, is een onderling geschil tussen eigenaar en huurder" vond de heer Van Leeuwen. „We hebben in de krant kunnen lezen, dat Unilever enorme winsten heeft ge maakt" kwam de. heer Kruisman (CPN) daarna onthullen. „Wij zijn nu op Helm straat 3" herinnerde de voorzitter. „O, daar kom ik wel op" zei de heer Kruisman onvervaard. „Ik vraag me namelijk af of de huiseigenaren ook geïnspireerd zijn hun winsten op te voeren. Hun inspanningen zijn miniem, ze doen bijna niets aan de woningen. Er is maar één oplossing: na tionaliseren van alle woningen. Maar dit vraagstuk komt later wel aan de orde". „Zo, hebt u aspiraties voor de Tweede Kamer?" vroeg de burgemeester. „Och, nu nog niet" zei de heer Kruisman, waar op de heer Biihrmann zei, zich nu al op de relatie met een Kamerlid te verheugen. Waken tegen misstanden Wethouder Verbeek bracht de discus sie van de Tweede Kamer weer terug naar de raadzaal van Velsen. Hij zei, dat het gemeentebestuur de plicht heeft tegen mis standen te waken. „Wanneer we zien, dat er geen stankafsluiters zijn, treden we op" kondigde hij aan. „Pas hebben we nota bene nog een woningbouwvereniging aan geschreven. Men moest 135 stankafslui ters plaatsen maar het is gebeurd". De heer Verbeek verbaasde zich er over, dat men nog woorden van verontschuldi ging vond voor deze eigenaar. „De ge meente gaat zelfs ten aanzien van deze woningen nog niet ver genoeg. Het betreft hier een oud pand, maar met een nieuwe huur. Er kan best zorg voor worden ge dragen." De wethouder zette uiteen, dat elke wo ning zijn eigen watermeter moet hebben. Elke woning hoort tenslotte een eigen aan sluiting te hebben, en daar hoort een me ter automatisch bij. Wissewasjes „Als de raad op deze wissewasjes in gaat" ging hij verder, „kunnen we reke nen op een stortvloed van bezwaarschrif ten. We verzenden regelmatig aanschrij vingen bij honderden. Gelukkig zijn er meestal maar één of twee eigenaren, die met een bezwaarschrift in de raad komen. De andere zien, al is het meestal pas, als het water ze tot de lippen is gestegen, wel in,- dat-ze-er-toch. niet- onderuit kunnen. De heer Lips was nog niet geheel tevre den gesteld. „Maar hij heeft toch al een stankafsluiter aangebracht" merkte hij op. „Het kriterium is niet, hoeveel stankafslui ters er zijn. Het is: stinkt het of stinkt het niet?" vond de voorzitter. „Als B. en W. menen, dat het onderhoud van een woning wordt verwaarloosd, zodat de bewoonbaarheid minder wordt dan mo gelijk is, dan grijpen we in" voegde wet houder Verbeek er aan toe, en hij zette verder uiteen, dat de bouwverordening meer op de nieuwbouw betrekking heeft, de woningwet op de al gebouwde woningen. Het bezwaarschrift werd daarna verwor pen. GROENTEPRIJZEN BEVERWIJK, 5 april. Spinazie 29—45 cent, rabarber 826 cent, radijs 1525 cent, witlof 35102 cent, prei 1126 cent, sla 513 cent, soepgroenten 3848 cent. Vijfentwintig dames en vijf heren zijn gisteren uit Birmingham in Velsen aange komen. In het gymnasium zullen zij van avond om acht uur een demonstratie geven van „physical recreation", die niet alleen uit oefeningen bestaat, maar ook uit tal van dansen. Om twaalf uur stapte het gezelschap in Birmingham in het vliegtuig, om tien voor half twee werden de Engelsen door drs. Demmers, de voorzitter van de Sport stichting, op Schiphol welkom geheten. Met De Engelse gasten met daarachter de Nederlandse gastheren en gastvrouwen. een bus ging het gezelschap naar de thee- schenkerij van Velserbeek, waar, tot gro te voldoening van de gasten uit Birming ham, de thee al klaar stond. Drs. Dem mers hield een toespraak, die werd be antwoord door de inspectrice van de li chamelijke opvoeding in Birmingham, miss A. Thorpe. De leidster van de groep is miss M. I. Waterman. De groep, die na Velsen ook Groningen, Arnhem en Amersfoort zal bezoeken, be staat voor een deel uit vrouwelijke sport en gymnastiekleiders, voor een deel uit studenten in de „physical recreation". Een ding hebben ze gemeen: haar uitbun dige plezier in deze gezonde lichamelijke inspanning, die tevens ontspanning is. Het bezoek begon trouwens goed. Want ter wijl in Birmingham de zon achter de wol ken hing, zoals dat daar al een week het geval was evenals hier, brak in Vel sen juist bij de aankomst van het gezel schap de zon door de wolken. Hopelijk is de lente nu echt begonnen. Zaterdagmiddag aanstaande om vienuur zullen aan de Velsense padvindsters in het clubhuis van het Nederlandse Padvind- stersgilde aan de Bosweg in Velsen-Zuid lege kistjes worden uitgereikt. Deze lege kistjes moeten worden gevuld met speel goed voor kinderen van zes tot en met veertien jaar die op het eiland Sicilië wo nen. De Nederlandse padvindsters en het Nederlandse Jeugd-Rode Kruis hebben na melijk besloten de vele arme kinderen op dit toeristisch in grote belangstelling staande Italiaanse eiland speelgoed te sturen. Een prachtig initiatief, dat wordt gesteund door alle Nederlandse padvindsters en le den van het Jeugd-Rode Kruis. Het Jeugd-Rode Kruis heeft voor de vele honderden kistjes gezorgd, de padvindsters moeten voor de inhoud zorgen. En pas als ze allemaal gevuld zijn met deugdelijk speelgoed, worden ze verzameld in Baarn op 22 mei aanstaande, waar dan een spe ciale jubeldag zal worden gehouden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 7