Overval F.L.N.- Th. Lefèvre formateur HET WEER Westen wil de Russische plannen peilen terroristen op ziekenhuis FLEXA KAB tegen een compromis voor de kinderbijslag Amerika staat thans positiever achter verenigd Europa HAZENBERG Nieuwe tarieven Socialisten teleur gesteldmaar wel bereid tot medewerking? voor doktersvisites Russisch protest tegen benoeming bij Bundeswebr DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMÜIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93^aarlem^*^Pirectie^P/W^Peereboon^e^MnH^i^a^i^^^ LOEMPIA'S75 ct Automatiek DEKKERS ?W MOfiRIS 'êeforeifou (ruif! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES kwaiiteitsverf In de krant van h^den: Het woord is aan Deze zaterdag weer onze bekende taartjes Koel weer Tien dodenelf gewonden Voor de BANK roet in het eten gooit VRIJDAG 7 APRIL 1961 46e JAARGANG NUMMER 131 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Advertentie Wat zijn ze toch heerlijk, die of 'n HALVE KIP gebraden in roomboter 2-50 p. stuk CENTRUM GALERU - TELEFOON 4302 Advertentie BARTELJORlSSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSÈSTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL.-223596 Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 9 Medische verzorging 4 Uit stad en omgeving .4, 7, 9 Horen en Zien 5 Film 5 Kunst 5 In de Vishal en op zee7 Hoogovens in 1960 11 Panda en beeldverhalen13 Feuilleton 13 Economisch nieuws15 Beurs 115 Scheepsberichten 15 Sport 17 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's (Van onze correspondent) BRUSSEL - Koning Boudewijn heeft gis teren Theo Lefèvre, de voorzitter van de C.V.P., de Belgische roomskatholieke volkspartij, tot kabinetsformateur be noemd. De C.V.P. is de partij die bij de jongste verkiezingen het grootste aantal stemmen op zich heeft verenigd. De nieuwe formateur, die 47 jaar oud ls, heeft verklaard dat hij geen enkele regeringsformule bij voorbaat wil uitslui ten, maar dat hij geen regeringsprogram ma wil vormen louter en alleen op grond van partijbeloften. Het programma van de regering, zo zei hij, zal in de eerste plaats gericht moeten zijn op financiële gezond making. Deze zal mede door een hervor ming van de staatsinstellingen leiden tot het herstel van het Belgisch aanzien in het buitenland. Zonder te dramatiseren beschouw ik de uitslag van de verkiezin gen als een waarschuwing van de open bare mening aan de politici. De regering zal. zo hoop ik, een gedurfd programma hebben en nieuwe personen bevatten. Lefèvre heeft daarbij ook duidelijk laten doorschemeren dat hij in eerste instantie enige financiële deskundigen wil raadple gen en dat hij mogelijk voor de porte feuille van Financiën een beroep zal doen op een a-politieke figuur. Fiscale hervor ming is een van de eerste punten van het programma van de nieuwe forma teur. Hij sprak op een persconferentie van: „een juistere verdeling van de be lastingen en een doeltreffende beteugeling van de ontduiking". Hij kondigde daarbij aan dat het regeringsprogramma in nieu we bezuinigingen zal moeten voorzien. Sterke regering Gisteravond heeft Lefèvre voor de Bel gische radio en televisie zijn plannen toe gelicht. Wanneer het mij niet zou geluk ken, zo zei hij, een sterke regering te vormen die er zeker van is de hangende problemen te kunnen oplossen, zal ik de Koning vragen van mijn taak te worden ontheven. Een ministerie te leiden, dat ge doemd zou zijn van de ene dag in de andere te leven, ligt niet in mijn ambitie. Behalve de financiële problemen wil de nieuwe kabinetsformateur ook die van het samengaan van Vlamingen en Walen op lossen. Ons land is, aldus Lefèvre, zoals iedereen weet, erg verdeeld. Niet alleen Verwachting tot morgenavond: Nu en dan opklaringen en op de meeste plaatsen droog. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. De zelfde temperaturen als vandaag of >iets lagere. Vf*ledige weerrapporten op pagina twee. -til de verscheidenheid van taal, maar ook die van godsdienst en van economische en so ciale belangen, scheppen tegenstellingen, die ons vaak beletten nationaal op waar dige wijze te reageren. Twee belangrijke vraagstukken wil hij in de eerste plaats trachten op te lossen: de ordening van de economie en de zojuist genoemde vlaams- waalse verhoudingen. Alles zal natuurlijk afhangen van de mate, waarin de nieuwe formateur de me dewerking van de socialisten zal weten te krijgen. Bij de B.S.P. bestaat een zekere teleurstelling, omdat men daar eigenlijk had verwacht, dat Spaak tot formateur zou worden benoemd. In het algemeen heeft men te Brussel de indruk, dat de socia listen wel bereid zijn met Lefèvre als for mateur in zee te gaan. Zij verlangen ech ter, zoals de Volksgazet schrijft, vóór alles een duidelijke uiteenzetting over de finan ciële toestand van het land, terwijl Lefè vre zich zou moeten uitspreken over het al of niet handhaven of wijzigen van de Eenheidswet van Eyskens. Advertentie Met plaatselijke omstandigheden wordt rekening gehouden Eind vorig jaar is in de plaatselijke afdelingen door de landelijke huisartsen vereniging een interne circulaire rond ge zonden, waarin het advies is gegeven de dokterstarieven voor particuliere patiënten naar plaatselijke omstandigheden te her zien. Daarbfj werd de suggestie gevoegd, indien de omstandigheden zulks mogelijk maakten, aan te sturen op een zoveel mo gelijk toepassen van tariefschalen". In de circulaire werden de volgende tarieven als richtlijn gekozen: Voor behandeling aan huis of op spreek uur 4,tot 4,50 voor patiënten, met een inkomen tot 8.000,per jaar; 5,tot 6,voor patiënten met een inkomen van 8.000,tot f 12.000, Boven een inkomen van 18.000,zou den de tarieven vrij zijn. De pas kort geleden aanvaarde Prijzen wet zal mogelijk ook betrekking hebben op de artsentarieven. Er is echter een stro ming die de honoraria in de vrije beroeper^ buiten de Prijzenwet wil houden. Ook dé artsen menen dat hun tarieven dus buiten de wet vallc.i. Zij nemen nog altijd het standpunt in dat hun diensten aan de ge meenschap in principe „onbetaalbaar" zijn en derhalve moeten worden gehonoreerd naar de financiële draagkracht van de patiënt. De interne circulaire van de landelijke huisartsenvereniging heeft geen bindende kracht. Plaatselijke verenigingen van huis artsen zullen dus zelf moeten beslissen over de in rekening te brengen honoraria. In sommige plaatsen, waar inmiddels nieuwe tarieven zijn vastgesteld, heeft een en ander reeds aanleiding gegeven tot klachten. Ook al, omdat niet eerder een duidelijk tarief bestond. Van de zijde van het ministerie van Economische Zaken vernamen wij dat men daar de nieuwe situatie, die thans nog niet overzichtelijk is, met aandacht zal bezien. Een Zweeds dagblad heeft een foto ge publiceerd van Adolf Eichmann in het concentratiekamp Bergen Belsen. Op de foto staat Adolf Eichmann (tweede van rechts) vergenoegd toe te kijken hoe twee andere Duitse officieren bij een oude Joodse gevangene de haren afsnijden. Een Duitse soldaat zou deze foto gemaakt hebben. De foto werd gevonden door een Duitse krijgsge vangene, toen het kamp op 15 april 1945 door Engelse militairen werd be zet. (Telefoto ANP) G. B. S h a w Als ik niet zo oud was, zou ik jong willen wezen om nóg eens zo heerlijk oud te kunnen worden. Advertentie lukt. De Russen zouden ieder lid van dit driemanschap vetomacht willen geven en dit zou betekenen dat het veto van één partij de inspectie van illegale kernproe ven onmogelijk zou maken. Daarmede ver valt alle garantie. Al is de sfeer te Genève niet bemoedigend, toch wenst het Westen nog geen tijdslimiet te stellen. Kennedy en Macmillan bespraken wat men zou moeten doen indien de conferen tie zou mislukken. Het land, dat de proe ven hervat, bruskeert een groot deel van de publieke opinie in de wereld. De Rus sen speculeren wellicht op de mogelijk heid, dat deze barrière het Westen ervan zal weerhouden opnieuw met de proeven te beginnen. Maar in de Verenigde Staten zou de pressie groot worden althans de proeven onder de grond te hervatten. Groot Brittannië daarentegen zal nieuwe proefexplosies zo lang mogelijk uitstellen. Ook de toestand in Zuid-Vietnam baart het westen zorgen. In de gevechten met de guerilla's aldaar vallen meer doden dan in Laos. Te Washington ging gisteravond het gerucht dat de Verenigde Staten de hulp aan de regering van Zuid-Vietnam zouden gaan vergroten, daar de rebellen steun ontvangen van Communistisch Noord Vietnam. Berlijn: moeilijkheden? Van het westelijk front is geen nieuws over Berlijn. Het Westen handhaaft ten- volle zijn verplichtingen, die het ten aan zien van de oude Duitse hoofdstad op zich genomen heeft en acht zich niet gebonden aan de compromis-voorstellen, die het des- Advertentie EEN PR0DUKT VAN DE SIKKENS GROEP (Van onze correspondent) minister van Buitenlandse Zaken, zouden het daarover in juni eens moeten worden. Kennelijk hebben zij daarvoor van de groepen van Oost en West een volmacht. Vandaag zal Macmillan een rede hou den op het technologisch instituut te Bos ton. Zaterdagochtend zal hij Kennedy weer op het Witte Huis te Washington ont moeten. Maar de conferentie is in feite reeds afgelopen. Tenzij zich een belangrij ke nieuwe ontwikkeling voordoet, zal het gesprek tussen de leiders zaterdag slechts kort duren. Na afloop zullen beiden op de televisie verschijnen om Amerika en de wereld toe te spreken. Donderdagmiddag waren Macmillan en zijn minister van Buitenlandse Zaken, De katholieke vakbeweging heeft „le vensgrote bezwaren" tegen uitbreiding van de kinderbijslag voor kleine zelfstan digen (tot een inkomensgrens van tien- of twaalfduizend gulden) ter vervanging van de thans ter tafel liggende Algemene Kin derbijslagwet, een compromis waarover in regeringskringen wordt gedacht. Dit blijkt uit een beschouwing in „Ruim Zicht", het kaderblad der Katholieke Ar beiders Beweging. Met de ingediende wetsontwerpen, die een „politieke halszaak" dreigen te wor den in plaats van een „vrije kwestie" (zoals door prof. Oud bepleit) kan de KAB zich in het algemeen wel verenigen. Wel formuleert zij drie wensen: waardevaste uitkeringen door de kinderbijslag wettelijk te koppelen aan de ontwikkeling van lo nen en prijzen, een werkgevers- in plaats van een werknemerspremie en één rege ling voor kinderbijslag voor loontrekken- den (van het eerste kind af) en zelfstan digen (van het derde kind af). Wat de financiering betreft maakt het voor de K.A.B. principieel geen verschil, of het geld geheel of gedeeltelijk uit de algemene middelen wordt geput. Maar zij wenst geen onderscheid: niet alleen voor de zelfstandigen financiering uit de alge mene middelen. Een „oppoetsen" van de Noodwet kin derbijslag voor kleine zelfstandigen zo als van liberale kant gesuggereerd is zou bij de K.A.B. „levensgrote bezwaren" doen rijzen. „Dat zou betekenen een her verdeling van het nationale inkomen ten gunste van de zelfstandigen en wel uit de schatkist, waarin ook de belastinggelden van de werknemers terecht komen. Als men tegemoetkomingen wil verschaffen uit de algemene middelen, dienen deze gelij kelijk aan de werknemers en de zelfstan digen ten goede te komen, aldus de Katho lieke Arbeiders Beweging. Nog zitten op hun bankjes deze Am sterdammers op het Frederiksplein. Straks kunnen ze met hun „bankjes" naar de Nederlandsche Bank, die zich op dit plein gaat vestigen. MOSKOU (Reuter) De Sovjet-Unie is van mening dat de benoeming van gene raal Friedrieh Foertsch tot inspecteur-ge neraal van de Westduitse strijdkrachten een „onvriendelijke daad" is. Generaal Foertsch bekleedde een hoge functie in de strijdkrachten van het Derde Rijk en is in de Sovjet-Unie wegens oorlogsmisdaden tot 25 jaar gevangenisstraf veroordeeld. In 1955 werd hij vrijgelaten en met andere oorlogsmisdadigers aan West-Duitsland uitgeleverd. De Russische onderminister van Buiten landse Zaken Semjonov heeft de West duitse zaakgelastigde in Moskou, Scholl, meegedeeld dat zijn regering Foertsch als „een der meest actieve organisatoren van de oorlogsmisdaden in de Sovjet-Unie" be schouwt, aldus meldt het Russische pers agentschap Tass. PARIJS. Bij een inval in het hospi taal van Mont Fermeil, dat ongeveer twintig kilometer ten oosten van Parijs is gelegen, hebben drie Algerijnen als afgezanten van het F.L.N. gistermiddag een bloedbad veroorzaakt, waarbij elf personen zwaar werden gewond en twee mannen, een landgenoot en een Franse politieagent, zijn gedood. Een af zichtelijke en bloedige scène, die als de zoveelste episode gezien moet worden in de Algerijnse broederstrijd tussen F.L.N. en M.N.A. Een der leiders van die laatste, meer gematigde verzetsorganisatie was en kele dagen geleden in dit ziekenhuis op genomen na een eerste vergeldingsactie in een café, waarbij zijn belagers maan dag wel de Franse zoon van de baas, maar niet hem hadden weten te doden. Hij werd nu voor zijn zware verwon- De Verenigde Staten zijn bereid de vorming van een politieke gemeenschap in West-Europa, waaraan Groot-Brittannië met de zes landen van de Europese Gemeenschappen zou deelnemen, aan te moedigen. Dit is volgens welingelichte Amerikaanse kringen de slotsom, die uit het overleg van Kennedy en Mac millan over economische vraagstukken kan worden getrokken. Het Amerikaanse staatshoofd zou een zo groot belang aan de versterking van West-Europa hechten, dat hij bereid zou zjjn de handelsnadelen van een uitbreiding van de E.E.G. op de koop toe te nemen. Macmillan schijnt te hebben duidelijk ge maakt, dat Groot-Brittannië de politieke doeleinden van het verdrag van Rome wil aanvaarden, mits de andere bezwaren van een Britse deelneming aan de gemeenschappelijke markt zouden kunnen worden overwonnen. Volgens genoemde kringen in Washington blijft de Amerikaanse steun aan de E.E.G. on veranderd. Wel zou Kennedy willen weten, in hoeverre „de zes bereid zjjn verder te integreren en in welke mate zij een liberale handelspolitiek tegenover derden willen blijven voortzetten. De antwoorden op deze essentiële vragen, die binnen zes of acht maanden worden verwacht, zouden tot een wijziging in het Amerikaanse standpunt kunnen leiden. (Van onze correspondent) WASHINGTON. - Tijdens een boot tocht op de woelige Potomac hebben de Amerikaanse president John F. Kennedy en de Britse premier Harold Macmillan zich gistermiddag bezig gehouden met de grote vraag: wat willen de Russen eigenlijk? Tezamen met hun naaste medewerkers bespraken zij de vele as pecten van de betrekkingen tussen Oost en West. De gang van zaken in Genève, waar de conferentie over een stopzetting van de kernproeven dreigt vast te lopen, alsmede de ernstige guerilla-activiteit in Zuid-Vietnam zijn factoren, die het op zijn minst onzeker maken of men met de Sovjet-Unie tot een redelijk akkoord kan komen. Over Laos blijven vooral de Britten optimistisch, hoewel sommige Amerikanen het verdacht vinden, dat definitief nieuws uit Moskou zo lang op zich laat wachten. Indien de Russen te Genève vasthouden aan hun eis dat een driemanschap aan het hoofd moet komen te staan van de internationale controlecommissie, dan is de kans zeer groot dat de conferentie mis- tijds op de conferentie te Genève naar vo ren heeft gebracht. De Britse en Ameri kaanse deskundigen zijn van mening, dat de toestand te Berlijn nog dit jaar moei lijkheden zou kunnen opleveren, daar Kroesjtsjev voor het einde van 1961 een oplossing zou willen bereiken. Ook gisteren had men nog geen defini tief nieuws uit Moskou over de schikking voor een wapenstilstand in Laos. De Brit ten en Amerikanen zouden wensen dat drie dingen tegelijk gebeurden: ten eerste de oproep het vuren te staken, ten tweede de instelling van een internationale con trolecommissie en ten derde de convocatie van de conferentie van veertien landen over Laos. Maar al zou men ook de lan den voor laatstgenoemde conferentie uit nodigen, de bijeenkomst zou pas beginnen nadat de internationale controle comissie geconstateerd zou hebben dat het vuren inderdaad zou zijn gestaakt. Over de tijd en plaats van de conferentie van veertien landen is nog weinig concreets te zeggen. De Russen prefereren Cambodja en de Amerikanen zullen zich daar niet tegen verzetten. De ontwapeningsconferentie blijft vast gesteld voor einde juli. Nog steeds heb ben Oost en West echter geen akkoord bereikt over het aantal deelnemende lan den. Stevenson, Amerika's vertegenwoor diger bij de UNO, en Gromyko, Ruslands Lord Home, aan een lunch in het Capi- tool de gasten van de Senaatscommissie van buitenlandse zaken. Zij lieten daarbij, mede aan de hand van vragen, verschei dene punten van de internationale politiek de revue passeren. Hierbij noemde Lord Home de toestand, die ontstaan is door de aanspraken van Indonesië op westelijk Nieuw-Guinea, „zeer moeilijk en ernstig De voorzitter van de commissie senator Fulbright, zei dat Macmillan te kennen had gegeven dat de mogelijkheid van een nieuwe crisis in Zuidoost-Azië hem „met zeer veel bezorgdheid" vervulde. dingen verpleegd en 's ochtends had hij in een Algerijnse arrestant, die de politie voor zijn ziekbed leidde, een zijner aan vallers herkend. Uit wraak moet de F.L.N.-sectie, waartoe die gearresteerde Algerijn behoorde, toen blijkbaar hebben besloten het gewonde M.N.A.-lid in zijn hospitaalbed op klaar lichte dag tijdens het bezoekuur het gena deschot te gaan geven. Het slachtoffer in spe, dat dit lot blijkbaar ook wel ver wachtte, wist zich bij de inval echter onder zijn bed te verstoppen om zo ten tweede male door het oog van de naald te kruipen. Een andere Algerijn echter, die tot dezelfde F.L.N.-organisatie als de aanvallers be hoorde, werd daarentegen in zijn bed af gemaakt. Bloedbad Voor ze deze landgenoot in een aparte kamer vonden, hadden de moordenaars met hun mitrailleurs al in het wilde weg het vuur geopend in een belendende zie kenzaal, die er na hun vertrek dan ook als een waar slagveld uitzag. Elf zwaargewon den, waaronder kinderen en bezoekers, lagen, badend in hun bloed, over de vloer verspreid. Een 38-jarige politie-agent werd in de gangen van het ziekenhuis vermoord, waar hij met zijn mitrailleur de wacht hield voor de deur, waarachter het gezoch te M.N.A.-lid lag. Na het bezoek aan de ziekenzaal en de andere vertrekken, trok ken de drie Noordafrikanen, nog steeds vurend om hun aftocht te dekken, zich in allerijl terug, om met de taxi die hen ook gebracht had. in vliegende vaart weer te verdwijnen. Door de panische verwarring, die zij in en rond het ziekenhuis hadden veroorzaakt, had men zelfs het nummer van de taxi niet kunnen noteren. De politie scheen vanmorgen dan ook nog over geen enkel spoor van de moordenaars te be schikken. PARIJS (UPI) De Parijse politie heeft in de vroege ochtenduren ongeveer 120 verdachten uit een tehuis voor Algerijnse arbeiders in een oostelijke voorstad van de hoofdstad opgebracht voor verhoor. Zij hoopt hierdoor op het spoor te komen van de daders van de aanslag op het Mont Fermeil ziekenhuis.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1