Baby van tien maanden stierf na vérgaande verwaarlozing „Landbouw in de Randstad" van 22-26 augustus in Leiden AGENDA 3 Rechtszaak over plagiaat Kort en bondig Teftiehfijci zegeviert LET OP KUHLING Ouders voor de rechtbank Agrarische expositie die vooral voor de consument is bedoeld G.A v.d.STE U R KRUISSTRAAT 7 Amersfoort heeft een nieuwe burgemeester Is „Als het morgenkriekeneen Sagan op Hollandse klompen? Veel minder zacht TWEED MANTELS vanaf ƒ89.50 Wees sportief - draag suède *1 1 VRIJDAG 7 APRIL 1961 Speciaalhuis Regenkleding 139.- 89.- Jubileumtentoonstelling van Leidse VEBO Lusthof Haarlem V elsen-IJ muiden Herenkleding Tel. 0 2500 Haarlem 10750 Jongen in Helmond bij zwemmen verdronken Kerkelijk nieuws Beverwijk Heemskerk Kok van de „Bloemgracht" uit het ziekenhuis Jachtwerf in Heenvliet door brand verwoest terlenka val 1-98 terlenka met ruche 2.98 dobbystof 1.98 cocos, 1e kw.( 70 br. 3.75 jabo tapijt, 100 br 7.25 10.90 verto verzetbouclé 16 50 paradetapijt, m2 22.70 Spanjaard vermist van Nederlandse kustvaarder „Waarom ik nooit met de kinderen naar een dokter ben gegaan? Wel, het spreek uur is van half acht tot half negen en ik sta altijd pas om half tien opDat was de reactie van een 47-jarige Rotter dammer, de verdachte in een triest geval van kinderverwaarlozing, dat door de Rot terdamse rechtbank werd behandeld. De man werd met zijn tien jaren jon gere tweede echtgenote beiden in de psychiatrische rapporten als licht debiel geschetst door de officier van Justitie verantwoordelijk gesteld voor de dood van het jongste dochtertje, een baby van tien maanden. Het kindje was op 5 november gestorven aan acute longontsteking. De ouders hadden niet de hulp ingeroepen van een arts. „Door een panische angst voor het gezag", zei één der verdedigers. De man was namelijk al eens uit de ouder lijke macht over twee andere kinderen ontzet toen deze wegens verwaarlozing in een ziekenhuis moesten worden opgeno men. Artsen en verpleegsters van de kin derbescherming, die een onderzoek wilden instellen, werden door de man meer dan eens uit het huis gezet. Hij verbood ook zijn vrouw met de kinderen naar Zuigelin genzorg te gaan. De baby verkeerde in een toestand van vergaande verwaarlozing, zat onder het ongedierte en woog slechts de helft van het gewicht van een normaal kind van die leeftijd. De onderhuidse weefsels waren vochtarm en nergens werden bij de sectie vetweefsels aangetroffen. Bovendien ver toonde het meisje symptomen van Engel se ziekte. De vrouw vertelde dat de baby werd gevoed met koffiemelk, die verdund was met water, volgens artsen een totaal ongeschikt babyvoedsel. Nooit kreeg het kindje de noodzakelijke vitaminedruppels. Buren verklaarden dat ook de andere kin deren honger leden. Maar uit een onder zoek was gebleken, dat de vrouw wel gro te hoeveelheden snoepgoed kocht voor zich zelf en voor haar man. Ponden snoep en koekjes kocht zij we kelijks van de 48 gulden steun, die het echtpaar van Sociale Zaken ontving, en ook per week twintig blikjes makreel in tomatensaus. Melk, aardappelen en groen ten kwamen vrijwel nooit in huis. „Ik ben geen warme eter", verklaarde de man. „Maar makreel, daar ben ik dol op In de psychiatrische rapporten werd de man een arbeidsschuwe figuur genoemd, die vrijwel nooit had gewerkt, voortdurend klaagde over pijn, maar nooit verscheen als hij werd opgeroepen voor een licha melijke keuring. „Een debiele psychopaat, die niet in staat werd geacht zich maat schappelijk te handhaven," aldus het oor deel der psychiaters. Hij was al vier keer veroordeeld wegens diefstal en ver duistering. Tegen buren had hij gezegd dat hij het meisje liever naar een begraafplaats bracht dan naar een dokter. Want hij vreesde voortdurend opnieuw uit de ouder lijke macht te worden ontzet. De vrouw verklaarde alle moeite voor het kindje te hebben gedaan. In een psy chiatrisch rapport stond dat zij een erns tige stoornis van intellectuele vermogens heeft, dat ze niet in staat was voor zich zelf en het huishouden te zorgen. Advertentie De officier van Justitie, noemde in het requisitoir, gezien de psychische en maat schappelijke toestand van de verdachten, hetgeen was geschied onvermijdelijk. Het kind was opzettelijk dusdanig ver waarloosd, dat de dood wel moest volgen. Hij achtte de man schuldiger dan de vrouw en eiste tegen hem een gevangenisstraf van één jaar en terbeschikkingstelling van de regering. De eis tegen de vrouw was negen maanden gevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk. Beide verdedigers meenden dat geen op zet in het spel is geweest. „De ouders hebben op hun manier van het kind ge houden. Zij zijn er r.og van overtuigd dat ze niet tekort zijn geschoten". De rechtbank zal op 20 april uitspraak doen. Advertentie Suède jas, 3/4 model, Suède jack met tricot kraag, manchetten en boord Suèae vesten met tricotrug, zonder mouwen v.a. Idem met tricot mouwen v.a. GROTE MARKT In de kleuren nut-brown en rendier. HAARLEM Onder het motto „Landbouw in de Randstad" wordt van 22 tot en met 26 augustus in Leiden een grote agrarische tentoonstelling gehouden. Op het Plantsoen in het hart van de stad zal een negental tenten worden opgesteld, waarin men kan kennis maken met verscheidene takken van de landbouw, veeteelt en tuinbouw. De tentoon stelling wordt georganiseerd door de VEBO, de vereniging tot het bevorderen van de agrarische belangen in de Rijn- en duinstreek, die hiermee haar vjjentwintigjarig bestaan wil vieren. De officiële opening van de expositie heeft op dinsdagmorgen 22 augustus, vermoedelijk in het Waaggebouw plaats, waarna de genodigden per boot naar het tentoonstellingsterrein worden gebracht. Op een donderdag in restaurant Van der Heyden in Leiden gehouden persconferen tie heeft de voorzitter van de VEBO, ir. P. P. J. Buck, de plannen voor deze na tionale tentoonstelling, die vooral bedoeld is om de belangstelling van de verbruiker voor het agrarisch bedrijf te wekken, ont vouwd. De VEBO werd opgericht na de grote vee- en zuiveltentoonstelling en de tentoon stelling van groenten, bloemen en fruit, die in september 1935 in Leiden werden gehouden ter gelegenheid van de inge bruikneming van de nieuwe veemarkt. Aanvankelijk was het de bedoeling de jubileumtentoonstelling „Landbouw in de Randstad" op het terrein van deze vee markt in te richten, maar dit plan heeft men moeten laten varen. De VEBO organiseert ieder jaar in Lei den een fokveetentoonstelling, een paas- veetentoonstelling, 'n zuivelshow waaraan sinds enige jaren speciale wedstrijden voor jeugdige agrariërs zijn verbonden. Het be stuur van de VEBO heeft gemeend dat het zilveren jubileum der verengnig op grootse wijze moet worden gevierd en het heeft daartoe een tentoonstellingscommis sie in het leven geroepen die thans in grote lijnen met haar voorbereidende werk gereed is. Met de tentoonstelling „Landbouw in de Randstad" wil men in het bijzonder laten zien, dat het agrarisch bedrijf in zijn di verse geledingen ondanks de toenemende verstedelijking van West-Nederland nog springlevend is en mogelijkheden voor ont wikkeling heeft. Het ministerie van Land bouw en Visserij, het provinciaal bestuur van Zuidholland en het gemeentebestuur van Leiden hebben de organisatoren van de tentoonstelling alle mogelijke steun en medewerking toegezegd. Het Plantsoen in het centrum van de Sleutelstad werd als plaats van de exposi tie gekozen vanwege zijn gunstige ligging. Bloeiende planten zullen het geheel tot een lusthof maken. Langs de singel zal door de gemeente een verlichting worden aan gebracht. De grootste tent van de ten toonstelling wordt ingericht door het Ne- c Stadsschouwburg: Vandaag 20 u.: Nieuw Operette Gezelschap met „Marietta". Za terdag 20 u. Toneelgroep Ensemble met „Valstrik voor een man alleen". BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 13.30 en 19.30 u.: „Ben Hur", a. 1. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.30, echter dins dag 14 en 20 u.: „De schaamtelozen", 18 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u„ zondag tevens 16.15 u.: „Zorg dat je er bij komt", a.l. Luxor Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „World by night", 18 j. Minerva Theater: Vandaag 20.15. zater dag 19 en 21.15 en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Marina", a.l. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „O Sole Mio", a.l. Dagelijks (tot dinsdag) 10.30 u.: „Heidi und Peter", a.l. Roxy Theater: Vandaag en zaterdag 14.30 19 en 21.15 u., zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Het teken aan de wand", 14 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u., zondag echter 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Pssstt, mijn dochter weet er meer van", 14 j. Theater Monopole (Zandvoort): Van daag tot en met zondag 20 u.: ..Boris Mitrov Russische spion", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Ga'lerie Uittenhout (KI. Houtstraat 41): Tot 10 april expositie van tekeningen en schilderijen van Hermannus van Tongeren. Dagelijks 10.3017 u. Kunstzaal In 't Goede Uur (Korte Hout straat 1): Tot 1 mei expositie van tekenin gen van Peter Vos. Dagelijks 1022 u. Bloemenheuvel (Overveen): Tot 22 april expositie van collages, wandkleden, pastels en schilderijen van Jo Kruyder-Bouman. Dagelijks 1017 u., zondags 1417 u. VRIJDAG 7 APRIL City Theater, 20 u.: „De onverzoen- lijken". Rex Theater, 20 u.: „De hel van Saipan". ZATERDAG 8 APRIL City Theater, 19 en 21.30 u.: „De onver- zoenlijken". Rex Theater, 20 u.: „De hel van Saipan". Pieter Vermeulenmuseum, 9.3012 u. en 14—16.30 u. derlandse Zuivelbureau in samenwerking met de standarisatiebedrijven, de detail handel, de groothandel in kaas, de con trolestations e.d. Het tentoongestelde zal grotendeels een onpersoonlijk karakter dragen, d.w.z. dat er zo min mogelijk door de inzenders reclame zal worden gemaakt. De ontwikkeling van de Randstad Hol land wordt getoond in de tent van de cultuurtechnische dienst in de provincie Zuidholland, die bij de inrichting zal sa menwerken met de Nederlandse Heide maatschappij. In weer een andere tent zal de aandacht worden gevraagd voor inzen dingen van groenten en fruit vanwege het productschap, het centraal bureau voor de veilingen en in het bijzonder de Leidse groenten- en fruitveiling. Voorts zullen in de overige tenten stands worden verzorgd door onder meer het productschap voor vee en vlees in samenwerking met de school voor de slagersvakopleiding het productschap voor pluimvee en eieren in samenwerking met de stichting voor con sumptie-aardappelen, de stichting Het Landbouwwerktuig en de Wolfederatie. Bo vendien zal een stal met levend vee wor den ingericht. In een aparte consumptie tent krijgt het publiek de gelegenheid op verhaal te komen. Tussen de tenten zal men demonstraties op verschillend gebied geven. Op een plankier, dat boven het water van de singel zal worden gebouwd, zal de agrarische jeugd verschillende activiteiten ontplooiien en worden attracties gebracht waarmee de organisatoren de aantrekkings kracht van de tentoonstelling hopen te ver groten. Advertentie Lange week-ends geven u nog meer vreugde door het dragen van prettige kleding. Sportcolberts hebben wij voor u in de mooiste, op eigen atelier vervaardigde confectie Pantalons van bekende Engel se merken, waaronder DAKS, vanaf 59.50 U KUNT VOOR DE DEUR EEN Vj UUR PARKEREN Ook op zaterdagmiddag Amersfoort heeft zijn nieuwe burge meester, mr. J. de Widt, tot voor kort burgemeester van Middelburg, een harte lijk welkom toegeroepen. In de gemeente lijke aula van de vlaggende keistad werd de burgemeester geïnstalleerd door wet houder C. van Zwol ten overstaan van autoriteiten uit de provincie, stedelijke functionarissen en vertegenwoordigers van de kerkgenootschappen. „U zult ervaren, dat Amersfoort een dy namische stad is, waar het bruisend leven soms moet worden getemperd", zei de wethouder, die, over de toekomst van Amersfoort sprekend, zei, dat het gemeen tebestuur trots is op de wijze waarop in de naoorlogse jaren de stadsuitbreiding is verwezenlijkt, maar dat kinderspel is bij hetgeen dat nog komen gaat. „Uw reputa tie in dat opzicht is u echter reeds voor uitgesneld, want u was mede met uw Vlissingse ambtgenoot de grondlegger van de gedachte der dubbelstad". Mr. De Widt verklaarde zich met al zijn krachten te zullen wijden aan zijn nieuwe taak: Amersfoort naar een belangrijke toekomst voeren. De fractievoorzitters heb ben tijdens een buitengewone raadsverga dering de burgemeester welkom geheten. De 11-jarige jongen N Schaevers uit Helmond is in de genormaliseerde Aa bij het woonwagenkamp in Helmond bij het zwemmen verdronken. Hij was waarschijnlijk voor dit snel- stromende riviertje de zwemkunst niet vol doende meester. Pogingen om de jongen te redden bleven zonder resultaat. Het stof- gelijk overschot was gisteravond nog niet gevonden. Geref. Kerken Beroepen te Asperen J. de Waard, kand. te Rijsoord; te Zwolle (vac. J. H. Kuiper) Joh. C. Baumfalk te Ommen. Aangenomen naar Enschede (4de pred.pl.) J. P. Dondorp te Hattem, die bedankte voor Koudekerk aan de Rijn. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Beroepen te Zalk en Veecaten K. B. Hol- werda, kand. te Kampen. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Woerden W. de Joode te 's-Gravenhage-Zuid, die bedankte voor Apeldoom-Zuid. VRIJDAG 7 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Het mes". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Weit ist der Weg". W.B. Theater, 20 u.: „Geen uitweg". ZATERDAG 8 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Het mes". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Weit ist der Weg". W.B. Theater, 20 u.: „Geen uitweg". Marquette Theater, zaterdag en zondag 20 u.: „Mijn man is bij de F.B.I."; zondag middag 14.30 u.: „De zwarte ridder". Advertentie FRUIT] ES verpakte gebakken uitjes 49 een! Rechterlijke benoeming. Tot vice- president van het gerechtshof in 's-Herto- genbosch is benoemd mr. J. B. W. P. Kickert, tot nu toe raadsheer in dit hof. Mr. Kickert werd in 1896 in Beverwijk ge boren. H. Brouwer, de kok van de Nederlandse kustvaarder „Bloemgracht", is uit het zie kenhuis van Turku (Finland) ontslagen. Hij is daar gedurende vier dagen behan deld voor brandwonden, die hij bij de brand op de „Bloemgracht" zondag had opgelopen. Zoals bekend is kwamen bij deze brand drie opvarenden, twee Nederlanders en een Spanjaard, om het leven. De toestand van de twee Nederlandse opvarenden, die nog in Turku in het zie kenhuis liggen, is zeer ernstig. Het zijn de 23-jarige G. van Zanen uit Schevenin- gen en de 24-jarige A. Stoter uit Best. Door een felle uitslaande brand, die gretig voedsel vond in een voorraad polyes ter en hout, is de jachtbouwloods van de scheepswerf „De Visser" in Heenvliet totaal in de as gelegd. Naar raming be draagt de schade 150.000, Het scheepsbouwbedrijf bouwde in op dracht van Amerikaanse opdrachtgevers snelle jachten, waarvan er in 1961 tachtig geëxporteerd zouden moeten worden. Door de brand is de produktie stil komen te lig gen. De helft van de zeventig werknemers van het bedrijf zal voorlopig niet naar hun werk kunnen t ugkeren. De in Parijs wonende Nederlandse auteur T. W. G. Denessen heeft met het schrij ven van het door de uitgeversmaatschap pij Bruna in Utrecht in de handel gebrach te boek „Als het morgenkrieken" de toorn en ontstemming van de Franse schrijfster Franpoise Sagan en haar uitgevers René Juiard in Parijs en A. Manteau in Brus sel opgewekt. Toen het boek in enkele Nederlandse dagbladen werd gerecenseerd werd betoogd dat de heer Denessen pla giaat zou hebben gepleegd. Er zouden hele stukken uit Franpoise Sagan's „Als een verre glimlach" overgenomen zijn. Bruna heeft zich met de Nederlandse auteur in verbinding gesteld, die evenwel pertinent ontkende zelfs voor het schrij ven van zijn werk het boek van Sagan te hebben gelezen. De uitgevers van Sagan lieten op 2 juli 1959 een exploit uitbrengen waarin Bruna inbreuk op auteursrecht werd verweten aan de hand van een rap port van de Nederlandse criticus Pierre M. Dubois, die daartoe door de uitgevers was aangezocht. Geëist werd de uitgave binnen tien dagen te staken, waaraan Bruna onmiddellijk gevolg heeft gegeven Toch werd er op 22 februari 1960 door de uitgevers nog een dagvaarding uitgebracht waarbij onder meer gevorderd dat Bruna de verder openbaarmaking en verspreiding van „Als het morgenkrieken" zou staken Pleidooien Tijdens de donderdag voor de rechtbank in Utrecht gehouden pleidooien betoogde de raadsman van Franpoise Sagan en haar uitgever, mr. A. Mout, dat hetgeen De nessen heeft gedaan, een onduldbare aan randing van geestelijk eigendom is. Daar mee, zo zei mr. Mout, is ook de goede naam van de Nederlandse letterkunde in het buitenland gemoeid. Deze loopt, vol gens hem, namelijk gevaar, als een Ne derlander het werk van een bekend bui tenlands auteur gaat naschrijven, alsmede wanneer een Nederlands uitgever ondanks dat dit plagiaat is gesignaleerd door twee dagbladen, rustig met de verspreiding van dit boek voortgaat en voordeel blijft trek ken uit namaak van andermans geestelij ke eigendommen. Mr. Mout stelde primair inbreuk op het auteursrecht en subsidiair het plegen van een onrechtmatige daad op grond van slaafse navolging. De raadsman van Fran poise Sagan ging vervolgens in op talrijke parallellen tussen beide boeken. Van enige eigen stijl van Denessen is geen sprake, het is Sagan op Hollandse klompen, terwijl beide boeken precies hetzelfde hoofdmo tief hebben. Ten aanzien van de subsidiaire grond slag beriep mr. Mout zich op het naboot singarrest, waarin nabootsing ongeoorloofd wordt genoemd indien men zonder aan de deugdelijkheid en bruikbaarheid afbreuk te doen op bepaalde punten een andere weg had kunnen inslaan en de gekozen weg verwarring kan wekken. Tenslotte meent mr. Mout, dat er een schadevergoeding geëist kan worden. Geld noemde hij de enige pleister op de wonde van oneer die Franpoise Sagan is aange daan. Namens de auteur Denessen pleitte mr. F. P. van Ravenswaay. Hij ontkende, dat Denessen van het werk van Sagan op de hoogte was, waardoor deze zelfs niet de mogelijkheid had, het na te bootsen. Een beroep op het rapport van Pierre Dubois en op de recensies van twee landelijke dagbladen acht deze raadsman onjuist, om dat die geschreven zijn door drie letterkun digen. Hierin ligt, volgens hem, het kern punt: een verschil in juridische en litteraire beschouwingswijze. Door literatoren wordt veel gepraat en geschreven over plagiaat en letterdieverij, terwijl er, volgens plei ter juridisch eigenlijk nimmer een uit spraak is geweest over werkelijk litteraire werken. Tot nu toe is dit alleen nog maar het geval geweest over radioprogramma's, folders van parketvloeren, adresboek, te lefoongids, missaal en Ko&s Statenbijbel. Hij zei met betrekking tot het boek van Denessen dat er stellig sprake is van een nieuw oorspronkelijk werk. Als slechts een punt verschilt, is er al sprake van een nieuw en oorspronkelijk werk, aldus mr. Van Ravenswaay. Als conclusie stelde hij, dat ten aanzien van litterair-belletristische werk juridisch al leen dan van plagiaat in de zin van in breuk op auteursrecht is te spreken, als zondermeer een werk is overgeschreven en gepubliceerd. Hij wees de geëiste scha devergoeding van de hand, omdat schuld niet zonder meer is bewezen. Mr. L. J. van Apeldoorn, de raadsman van Bruna's uitgeversmaatschappij betoog de dat de vordering zoals die in de dag vaarding tot uitdrukking komt volmaakt onnodig en tegen beter weten is ingesteld. Bruna heeft direct na de exploitsommatie de uitgave gestaakt en de oplage van 2000 exemplaren is blijven liggen. Bruna, al dus de raadsman, deed dit louter en al leen uit een oogpunt van coulance tegen over de andere uitgever, maar heeft ech ter uitdrukkelijk gesteld, dat het voor haar de vraag was of er plagiaat zou zijn ge pleegd. Hij wees voorts de vordering af om de nog resterende exemplaren van „Als het morgenkrieken" in eigendom aan de uit gevers over te dragen. De raadsman stelde nadrukkelijk dat Bruna in geen geval schuld treft en dat een eis tot schadevergoeding niet ontvan kelijk moet worden verklaard. De uitge vers en Franpoise Sagan hebben, volgens hem, geen materiële schade geleden. Het debiet der uitgave wordt door deze proce dure beslist niet verkleind. Ideële schade zou, volgens mr. Van Apeldoorn, alleen de schrijfster hebben kunnen lijden, maar, zo vroeg hij zich af, kan men in het raam van de weinig verheffende inhoud van het boek van Franpoise Sagan nog spreken van ideële schade. Hij concludeerde dat er geen sprake van inbreuk, van nabootsing of van een on rechtmatige handeling was. Zo de heer Denessen al inbreuk zou hebben gepleegd of onrechtmatig zou hebben gehandeld dan nog kan, volgens mr. Van Apeldoorn, Bru na geen schuld worden verweten en geen schadevergoeding worden opgelegd. De rechtbank zal woensdag 24 mei uitspraak doen. Onthoudershotel. De burgemeester van Rotterdam heeft de eerste paal gesla gen voor een hotel in de Delftsestraat in Rotterdam, dat gebouwd en geëxploiteerd zal worden door de afdeling Rotterdam van de Nationale Christelijke Geheelont houders Vereniging. In 1940 ging het Onthouderstehuis aan de Oppert verloren. Het hotel is in feite een voortzetting hiervan. Onderscheidingen. De ambassadeur van Thailand in Nederland heeft de ver sierselen behorend bij het Grootkruis van de Witte Olifant uitgereikt aan de minister van Economische Zaken, de heer J. W. de Pous, en die behorend bij het Grootkruis van de Kroon van Thailand aan de staats secretaris van Buitenlandse Zaken dr. H. R. van Houten. A. van der Harst t In zijn woning te Nootdorp is op 61-jarige leeftijd overleden de heer A. van der Harst, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Verfdetail- handelaren. De heer Van der Harst was bestuurslid van de Stichting Vakopleiding en -examens Verf detailhandel en mede oprichter van de Nederlandse Vereniging van Verfdetailhandelaren. Aflossing van de wacht. De torpedo- bootjager „Amsterdam" heeft uit Nieuw- Guinea de terugreis naar Nederland aan vaard. De dienst van deze oorlogsbodem is thans overgenomen door de torpedoboot- jager „Utrecht". Van 4 tot 7 april zijn beide schepen in Hollandia geweest, hetgeen samenviel met de opening van de Nieuw-Guinearaad. Advertentie Verder een enorme collectie Balatum, Linotelt en Linoleum. Haarlems grootste speciaalzaak in woningtextiel ANEGANG 27 a - TELEFOON 12610 "iüilllllllllllllilllllllllllllilllllllllllMilllliiinilIjljllljUljillHIIIUIIIIIIII Het K.N.M.I. deelt mede: Een front met aan de ene zijde warme tropische lucht en aan de andere minder zachte maritieme lucht drong donderdag avond van de Noordzee uit ons land bin nen. Nadat het front enkele onweersbuien veroorzaakte kwam het boven het midden van het land vrijwel tot stilstand. Vrijdag ochtend regende het in een klein gebied dat zich uitstrekte van de provincie Noord- Brabant naar Drente. Aan het front ont stond een kleine storing die naar Dene marken trok. Overigens zijn de barometers in West-Europa gaan stijgen en nadert er van de Britse eilanden een hogedrukge- bied. Dit heeft een stabiliserende invloed op het weer, maar tegelijkertijd treedt er n temperatuurdaling op. De temperaturen zullen morgen plaatselijk wel 10 graden lager kunnen zijn dan donderdag toen er waarden va: 22 en 23 graden werden bereikt. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag, laatste 34 uur. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven w 2 mist n 18 geheel bew n 21 geheel bew wnw 18 geheel bew. nw 19 geheel bew. windst. 21 regen zzo 22 regen windst. 22 Zd-Limburg zwaar bew. z Advertentie polyester Ook In lightweight Een van de opvarenden van de Neder landse kustvaarder „Ida D.", een 27-jarige Spanjaard, is vermist kort nadat het schip de haven van Hamburg had verlaten. Het schip is onmiddellijk weer de Elbe opge varen om de zeeman te zoeken. Schepen van de Duitse marine, de reddingsdienst en de waterpolitie hebben aan het opspo ringswerk deelgenomen. Het zoeken bleef zonder resultaat. De „Ida-D." is, nadat de pogingen om de Spanjaard op te sporen, waren opgegeven, in Cuxhaven binnengelopen en vandaar naar Rotterdam vertrokken. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon sneeuw regen sneeuw half bew. onbewolkt ozo ono nw zw windst. geheel bew nno zwaar bew. n regenbui zzw zwaar bew. o zwaar bew. zo geheel bew. zzw regen o zwaar bew. zzo licht bew. windst. 26 onbewolkt zzo 24 zwaar bew. n 25 regen windst. 23 mist zo 19 onbewolkt windst. 21 22 1 4 4 15 7 18 20 22 24 24 26 18 23 w wzw n no onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. ono motregen wzw zwaar bew. o licht bew. w 24 26 23 25 27 17 20 17 0,2 5 4 0,6 3 1 1 0,4 3 8 6 0 1 0 5 0,6 0,6 1 0 0,1 0 1 0 0 0,1 0,1 0 0 0 0 0 18 0 8 Zaterdag 8 april Zon op 6.00 uur, onder 19.25 uur. Maan op 2.15 uur, onder 11.10 uur. Maanstanden 8 april 11.16 uur laatste kwartier. 15 april 6.38 uur nieuwe maan. 22 april 22.50 uur eerste kwartier. 30 april 19.41 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 7 april Hoog water 7.38 en 20.09 uur. Laag water 3.11 en 15.35 uur. Zaterdag 8 april Hoog water 8.35 en 21.12 uur. Laag water 3.53 en 16.26 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2