Oproep tot wapenstilstand in Laos spoedig verwacht Kennedy minder vatbaar voor Britse rede dan Eisenhower Hij zou zonodig alleen tot vergelijk met Moskou komen WERELDNIEUWS v. Duivenboden Frankrijk poogt het FLN gerust te stellen Westen niet verantwoordelijk voor mislukken kernoverleg I Controlecommissie zou reeds binnen een week bijeenkomen MEUBELSHOW Communistische technici keren Cuba de rug toe CQraatótoel j Amerika versterkt leger in het buitenland Diplomatieke hemel lijkt op te klaren VRIJDAG 7 APRIL 1961 3 NEW YORK P. LORILLARD KENT FILTERS BEST Oceanografisch onderzoek van de Verenigde Staten Anti-Amerikaanse betoging in Mozambique BEZOEKT DE PERMANENTE SPAARNE 11 Castro's politiek wordt ondoeltreffend geacht Op deV Sporry AMERIKA'SVICE-PRESIDENT: Advertentie (f99 8(A, Ook in de foyer van de Opera in Parijs, rookt men KENT. S^S/ve MlCRONIT£fi/t Internationaal meest gevraagde filtersigaret w 7" 6 In Nederland met de beroemde lichtblauwe microniteplter. y j p 20 D NIEUW DELHI (Reuter) In de Indi sche hoofdstad Nieuw Delhi wordt ver wacht dat Groot-Brittannië en de Sovjet- Unie zeer binnenkort een beroep op de strijdende partijen in Laos zullen doen het vuren te staken. De onderhandelingen over de twee eerste fasen van het Britse plan een gezamenlijke oproep een wapenstil stand te -luiten en een verzoek aan India om de internationale controlecommissie weer bijeen te roepen maken goede voortgang. De commissie, bestaande uit India, Polen en Canada, zal wellicht reeds WASHINGTON (Reuter) President Kennedy heeft het Congres verzocht een verhoging van de begroting van het mi nisterie van Handel voor het jaar 1962 met 23.492.000 dollar goed te keuren. Het groot ste gedeelte van dit bedrag zal worden be steed voor verbetering van het oceanogra- fisch onderzoek. De president deelde het congres mede, dat niet meer dan een tot twee percent van de oceanen voldoende in kaart is gebracht en verklaarde, dat het voortbestaan van de Verenigde Staten van hun kennis van de oceanen kan af hangen. Kennedy vroeg het Congres voorts twee miljoen dollar meer voor de financiering van te vestigen handelscentra in Europa Afrika, Azië en Latijns-Amerika. LOURENCO MARQUES, (Mozambique), (UPI) De burgemeester van Lourenco Marques, in de Portugese Zuidoost-Afri kaanse kolonie Mozambique, kolonel Pint Cardoza, heeft gisteren een anti-Ameri kaanse betoging geleid waaraan ruim zes duizend personen deelnamen. De betogers die op het plein in de bin nenstad een bijeenkomst hielden, droegen borden met opschriften als „Bevrijd de Indianen", „Handen af van Angola" en „Weg uit de NAVO-basis op de Azoren". Afrikaanse zowel als blanke sprekers uit ten hun verontwaardiging over de moor den in Angola en vielen de Amerikaanse politiek betreffende Angola in de UNO aan. De betoging die door Amerikaanse con sulaire ambtenaren werd beschreven als „rustig, maar kennelijk goed georgani seerd", werd gehouden nadat een dele gatie van twaalf man een protestnota aan de Amerikaanse vice-consul had overhan digd. 'Advertentie t.o. Damstr. en Teylerimiseum De keur-collectie op meubelgebied wordt daar geëxposeerd. KLASSIEK en MODERN; o.a.: ARTIFORT - FORMULE COJA - TESSI PROPOS en vele andere. Eigen werkplaatsen Allround service Gemakkelijk parkeren Complete Interieurverzorging Ged. Oude Gracht 108-110 Telefoon 13608 17165 binnen een week bijeenkomen, zo werd in diplomatieke kringen in Nieuw Delhi ge zegd. Genève De internationale conferentie over Laos zal waarschijnlijk worden gehouden in Ge nève, aldus is van doorgaans goed inge lichte diplomatieke zijde in Londen verno men. Aanvankelijk was gemeld dat de Sovjet-Unie de Cambodjaanse hoofdstad Pnom Penh als conferentie-oord wenste, ook omdat het voorstel van een veertien mogendheden-conferentie van Cambodja afkomstig is. De keuze van Genève is ech ter logisch omdat de conferentie in zekere zin een voortzetting is van de Geneefse conferentie van 1954, die een einde maakte aan de oorlog in Indo-China. De republikeinse fractie in het Ameri kaanse Congres heeft opnieuw gewaar schuwd tegen de vorming van een coalitie regering in Laos, omdat dit zou kunnen leiden tot een communistische machts overname. Na een vergadering van de fractie werd echter, met het oog op de be sprekingen tussen Kennedy en Macmillan, geen formele verklaring uitgegeven. HAVANA (Cuba) (UPI) In Havana verluidt dat communistische technici uit het buitenland die naar Cuba werden ge roepen om Castro's regime te hlepen op bouwen, naar huis terugkeren of willen terugkeren vanwege de ondoeltreffendheid van Castro's politiek. Zeven Tsjechische luchtvaartinstructeurs zijn maandag naar hun land teruggekeerd, omdat zij het on mogelijk vonden om onder de „ondoel treffende leiding" van Castro's gebaarde aanhang te werken. Enige tijd geleden is een twaalftal andere Tsjechische vliegin- structeurs naar huis teruggegaan omdat het met Castro geen werken was. Een groep Tsjechen die was toegevoegd aan de Nationale Bank van Cuba voor de handel met het buitenland, is onlangs weg gegaan onder de mededeling dat met de „ongediciplineerde Cubanen" niet samen te werken viel. Een Russische ploeg deskundigen, die het werk leidde aan een cementfabriek bij Natanzas, verliet Cuba zonder nadere uitleg. Het werk was pas half klaar. De Tsjechnische vliegers beklaagden zich erover dat hun Cubaanse superieuren nim mer afspraken nakwamen, dat aange vraagde materialen nimmer gezonden wer den binnen het afgesproken tijdvak en dat hun pupillen soms dagen lang zonder be richt van de lessen wegbleven. Een van de Tsjechen zei: „Deze desorganisatie is ons teveel". Wat evenwel met de regelmaat van een klok doorgaat, dat zijn de executies op Cuba. Gistermorgen vroeg hebben weer twee Cubanen met hun leven hun weer stand tegen het Castro-regime moeten be talen. (Van onze correspondent) LONDEN In de Britse hoofdstad is heftig gereageerd op de onthulling in het Amerikaanse dagblad de New York He rald Tribune dat president Kennedy tijdens de conferentie in Washington tegen pre mier Macmillan zou hebben gezegd, dat hij nu de rol als leider van het westen heeft overgenomen. De Britse minister van Buitenlandse Zaken nam de ongewone stap onmiddellijk commentaar te leveren op dit bericht, het geen er wel op wijst, dat hij deze kwes tie hoog opneemt. Het commentaar luid de: „Dit bericht toont een volledig wan begrip over de werkelijke aard van de An- glo-Amerikaanse associatie en de rol die Groot-Brittannië daarin vervult". Britse woordvoerders in Washington, die bij de besprekingen tussen de twee staatslieden aanwezig waren, lieten even snel weten dat zij tijdens de conferentie niets had den gehoord wat hier op leek. De Herald Tribune, waarvan Jock Hay Whitney, voormalig Amerikaans ambassa deur in Londen eigenaar is, zei verder dat president Kennedy, nu de diplomatieke kanalen met Moskou weer open zijn, van plan is daarvan vaak en goed gebruik te maken en dat het de zaak alleen maar zou compliceren als Groot Brittannië als een soort bemiddelaar zou blijven optre den, omdat het Kremlin dan beide landen tegen elkaar zou kunnen uitspelen. In Britse regeringskringen heeft men vaak en uitdrukkelijk verklaard, dat Mac millan er niet aan dekt zich als de vre- desstichter van het Westen op te werpen. De Britse premier heeft kort geleden nog erkend, dat de Verenigde Staten de voor naamste partner in het westelijk bondge nootschap zijn en dat nu een jonge en actieve president de macht heeft overgeno men de Verenigde Staten de domine rende partner in de westelijke wereld zul len zijn. De Britten wijzen er verder op, dat hun bemiddeling in Laos niet werd ingegeven door hun wens te tonen, wat ze diploma tiek waard zijn, maar louter en alleen het gevolg was van het feit dat Groot-Brittan nië samen met de Sovjet-Unie, voorzitter was van de Indochinese vredesconferentie in 1954 te Genève, waar ook de kwestie- Laos werd geregeld. De berichten die Londen uit Washington ontving, meldden alle dat de besprekin gen zeer voorspoedig en uitstekend ver liepen. Men kan dan ook wel aannemen, dat 't bericht in de Herald Tribune enigs zins was scheefgetrokken, al kan men niet ontkennen en de Britten geven dit ook openlijk toe dat er op bepaalde pun ten wel enig verschil van mening be stond. Dit zijn de kwesties zoals toelating van Communistisch China tot de UNO en die van de Britse positie ten opzichte van zijn koloniale gebieden in Afrika en ook de rol van Groot-Brittannië in de Noordatlanti- sche Verdragsorganisatie. Wat dit laatste betreft is Kennedy niet zo gelukkig met de Britse opvattingen over de voordelen van een onafhankelijke kernmogendheid. De Amerikaanse president zou liever zien dat de vergelding met kernwapens zo veel mogelijk aan de Verenigde Staten wordt overgelaten en dat Groot-Brittannië zich, tezamen met de andere Westeuropese lan den meer zou toeleggen op conventionele bewapening in N.A.V.O.-verband. Voor de Britten, die nu al jaren hinken op deze twee gedachten, en langzamerhand tot de slotsom zijn gekomen dat men dan voor onmogelijke kosten komt te staan, maar die tegelijkertijd hun positie als onafhan kelijke kernmogendheid begrijpelijker wij ze niet willen opgeven, was dit vermoede lijk geen aangenaam geluid. Diplomatieke deskundigen in Londen zien in deze ontwikkeling dan ook de be vestiging van de stelling dat Kennedy vast besloten is de leiding van de westelijke wereld vast in handen te nemen en er niet voor zal terugschrikken alleen met Mos kou tot een vergelijk te komen, als hij dat mogelijk en wenselijk acht. Groot-Brittannië heeft sinds de tweede wereldoorlog, en vooral tijdens het Eisen- hower-bewind, een nuttige rol gespeeld in de functie van bemiddelaar en brandweer man als de koude oorlog, tengevolge van Amerikaanse halsstarrigheid te heet dreigde te worden. Macmillan wist tijdens het Eisenhower-bewind een speciale ver houding met de Verenigde Staten op te bouwen. Men vreesde in Groot-Brittannië, dat deze verhouding zou eindigen zodra Kennedy de voordeur van het Witte Huis zou hebben geopend, welke veronderstel ling nu juist blijkt te zijn. De speciale verhouding is geëindigd en Groot-Brittannië is nu louter en alleen een bondgenoot van de Verenigde Staten, een belangrijke weliswaar, maar toch geen speciale. PARIJS (UPI) De Amerikaanse vi ce-president, Lyndon Johnson, heeft don derdag in Parijs verklaard, dat indien men met de Sovjet-Unie niet tot een vergelijk kan komen over het stopzetten van proe ven met kernwapens, het westen er niet voor verantwoordelijk mag en zal worden gesteld. Johnson kwam gisteren uit Ge nève te Parijs aan. Hij had in de eerste stad gesproken met de leider van de Ame rikaanse delegatie bjj de onderhavige kem- stoponderhandelingen, Arthur Dean. Johnson pleitte ook voor de politieke, militaire zowel als economische verster- -king van de N.A.V.O. en beloofde namens ,s Staking. Als gevolg van een staking van 18.000 havenarbeiders die hogere lonen en betere arbeidsvoorwaarden eisen, ondervindt het laden en lossen van sche pen in vele havens van Japan geduren de vierentwintig uur vertraging. Luchtacrobaat. Majoor Robert S. Fitzge rald, leider van het Thunderbird stunt team van de Amerikaanse lucht macht, is gisteren verongelukt toen zijn straaljager neerstortte. De tweede in zittende van de machine, kapitein Geor ge Neal, werd eveneens gedood. Straaljagers neergestort. Vier Japanse straaljagers zijn gisteren tijdens een oefenvlucht boven Noord-Japan neerge stort na in een hevige storm te zijn terecht gekomen. Twee piloten zijn, naar verluidt, om bet leven gekomen. De twee anderen zijn als vermist opgegveen. Geluidsbarrière. Woensdagochtend om streeks tien uur heeft een nog niet geï dentificeerd straalvliegtuig boven Bonn de geluidsmuur doorbroken. Een meisje van achttien maanden viel uit haar kin derstoel en brak een arm, een pas ge reedgekomen dak stortte in en een gro te etalageruit ging in scherven. Het mi nisterie van Defensie heeft een onder zoek ingesteld. Huisvesting. De Cubaanse regering heeft gisteren de Nederlandse, Franse en Por tugese ambassadeurs opdracht gegeven hun huizen aan het strand van Varadero te verlaten. Deze woningen die door de ambassades waren gehuurd, zullen wor den ingericht voor logeer-huizen van de regering. Verwacht wordt, dat de am bassades niet zullen protesteren. Advertentie Gesneden verse uien zijn uitjes. Gebakken verse uitjes zijn FRUIT3ES 49 et. president Kennedy dat de Verenigde Sta ten alles wat in hun macht is, zullen doen om de sterkte en veiligheid van de Noord- atlantische gemeenschap te verzekeren. De Verenigde Staten hebben zich ver bonden ten volle bij te dragen aan de ge meenschappelijke defensie en instandhou ding van de militaire kracht van de N.A.V.O., aldus Johnson, eraan toevoegend dat de N.A.V.O. over kernwapens moet be schikken. „De Verenigde Staten zijn bereid met alle leden van het bondgenootschap nauw overleg te plegen over de middelen om dit te bereiken,' zo besloot de vice- president. Wat is sport? Hebt u daar wel eens bij stilgestaan? Wat is sport?! Het woordenboek geeft: Allerlei oefenin gen en ontspanning in de open lucht, waar bij vaardigheid en lichaamskracht ver eist zijn. Een aardige definitie, alleen niet helemaal juist meer, want dan valt bil jarten in rokerige lokalen en duivenmel- ken op zolder er niet onder. En zelfs niet zwemmen in een binnenbad. Het is tegen woordig eerder zo, dat je van alles een sport kunt maken, als je het maar hard, snel of luid genoeg doet. Maar nu zou ik zo graag een paar van die „sporten" eens onder de loep willen nemen, omdat ze behoren tot de meest doodgewone en alledaagse lichaamsbewe gingen. Ik bedoel wandelen en zwemmen. Nu is wandelen altijd bij uitstek een van de aangenaamste bezigheden geweest, waarbij de mens met zichzelf alleen kon zijn en zijn eigen tempo regelen, van flink aanstappen tot het meest schaamte loze slentergangetje. Al wandelend peins de hij, mediteerde hij, keek en genoot hij en deed daarbij ook nog gezondheid op. Maar dat is voorbij en afgelopen. De rol lende mens wandelt alleen nog maar als sport en daartoe begeeft hij zich in club verband, met een raar pakkie aan, een speciaal petje op en met nog specialere schoenen aan zijn voeten, de borst be hangen met meer eremetalen dan ooit een admiraal gewerden, op de openbare weg en loopt in geweldige massa's zingend en met veel overbodige muziek sport te be drijven. Vaardigheid en lichaamskracht zijn tegenwoordig vereist voor een van de meest elementaire lichaamsbewegingen. Dan is er het zwemmen. Wie in het wa ter valt zwemt en redt zich, of zwemt niet en verdrinkt, daar komt het op neer. Van daar dat bijna ieder (onderontwikkeld) volk in een waterrijk land kan zwemmen sinds zijn prilste jeugd. Maar wij niet, wij behoeven meer kunstmiddelen, want we hebben er sport van gemaakt. We heb ben binnen- en buitenbaden. We hebben grauwende en snauwende, bevelende en akelig strenge trainers nodig. En griezelig- lelijke badpakken. En diëten, die je bij een gewoon mens niet dan na de vrese lijkste bedreigingen naar binnen krijgt. En bedtijden, die je een kleuter nog niet wilt aandoen. En een leven, dat zelfs een here miet zou aanstaan. En dat alles om van zwemmen een sport te maken. Weet u nu precies wat sport is?. WASHINGTON (Reuter) De stafchef van het Amerikaanse leger, generaal Decker, heeft donderdag op een bijeen komst van de senaatscommissie voor de strijdkrachten meegedeeld dat 3.400 mili tairen zullen worden toegevoegd aan het Amerikaanse Zevende Leger in Europa en dat 5.000 militairen de strijdkrachten in het gebied van de Stille Oceaan zullen ver sterken om aan het gevaar van een beperk te oorlog het hoofd te bieden en de bond genoten van de Verenigde Staten te kun nen helpen in het geval van een indirec te oorlog. De troepen zullen volgend jaar naar hun bestemmingen worden overge bracht. Wind. Het technologische instituut te Cam bridge, in de Amerikaanse staat Massa chusetts, heeft donderdag meegedeeld dat een verleden week vanaf Cape Cana veral genomen proef op het gebied van het ruimte-onderzoek het bestaan van winden heeft aangetoond, die met een kracht van miljoenen kilometers per uur van de zon de oneindige ruimte instormen. Men meent ook dat van deze winden gebruik kan worden gemaakt voor het verschaffen van energie voor toekomstige ruimtevluc.iten. Kennedy 2. De Amerikaanse minister van Justitie Robert Kennedy een broer van de president is vgn plan de af persing en zwendel die in Amerika gro te omvang hebben aangenomen, kracht dadig te bestrijden. Hij deelde donderdag op een persconferentie in Washington mee, dat hij het Congres een groot scheeps program zal voorleggen om de macht van zwendelaars en gangsters te breken. Te duur. De voorzitter van het Indische Lagerhuis heeft de regering verzocht een gedetailleerde opgave over te leggen van de kosten, verbonden aan het bezoek dat Koningin Elizabeth enige lijd geleden aan India heeft gebracht. Beweringen van linkse groeperingen over de verkwis ting van gelden voor dit bezoek hebben tijdens het verblijf van Koningin Eliza beth in India geleid tot demonstraties en arrestaties. „Nozems" Volgens het Hongaarse blad Esti Hirlap zijn in Boedapest twaalf „nozems" veroordeeld tot gevangenis straffen van acht tot tien jaar wegens diefstallen, geweldpleging en andere misdaden. Het blad meldde dat de Hon gaarse regering krachtig optreedt om de jeugdmisdaad te bestrijden. Aanti-satelliet-raket. Kapitein Robert Frie- tag, hoord van de afdeling astronautica van de Amerikaanse marine, heeft gis teren de commissie voor de ruimtevaart van 't Amerikaanse Huis van Afgevaar digden laten weten, dat de Amerikaanse marine in staat is in ongeveer achttien maanden een raket gereed te hebban voor de vernietiging van kunstnamen. Uitwijzing. De Joegoslavische regering heeft donderdag een Albanese diplomaat, Abdul Ulqinaku, opdracht gegeven bin nen 48 uur het land te verlaten. Zijn naam was genoemd in een spionagepro- ces, dat in het begin van deze week in Ochrid werd gevoerd. De regering in Belgrado noemde het gedrag van de di plomaat onverenigbaar met de positie en de taak van diplomatieke vertegenwoor digers. Haastig De Britse De Havilland-vliegtui- gengabrieken zullen omstreeks 1963 de eerste straaltoestellen afleveren van een type, DH-125 dat speciaal is ontworpen voor de moderne, gehaaste zakenman. Het toestel kan acht passagiers vervoe ren. Het heeft een bemanning van twee koppen. De kruissnelheid ligt tussen de 657 en 750 kilometer per uur. (Van onze correspondent) PARIJS. De Franse regering heeft door middel van een zorgvuldig uitgebalanceerd communiqué, waarin de persoonlijke hand van generaal De Gaulle niet onduidelijk te herkennen valt, haar wens herhaald, de vredesonderhandelingen met de Algerijns nationalisten te openen. Het communiqué verwijst naar de offi ciële verklaring der Franse regering van 15 maart, waarvan de termen en de geest onveranderlijk geldig blijven. Door die verklaring werd vorige maand het F.L.N. over de brug gelokt om zich bereid te ver klaren te Evian een officiële Franse rege ringsdelegatie te ontmoeten. De Franse regering, die gisteren in haar wekelijkse zitting trouwens maar een kwartier aan Algerije wijdde, heeft zich kennelijk ingespannen de onzalige discus sie over F.L.N. en M.N.A., de twee con currerende Algerijnse verzetsorganisa ties, geruisloos te sluiten. Men mag aannemen dat het M.N.A in de komende weken door de Franse rege ring dan ook zoveel mogelijk in de scha duw zal worden gehouden. Een ander be wijs van het Franse verlangen de lange en overgevoelige tenen van het F.L.N. zo veel mogelijk te ontzien, moet worden ge vonden in het feit, dat Parijs er, bij nader inzien, op terug is gekomen de minister voor Algerijnse Zaken, Louis Joxe, van daag toch naar Evian te sturen om daar officieel de afwezigheid van de verhoopte gesprekspartner te constateren. Aan de andere zijde van de Middelland se Zee heeft gisteren Tunesië's president Habib Bourguiba van zijn kant eveneens zachte aandrang op de Algerijnen uitgeoe fend, door hen op te wekken belangrijke en essentiële zaken vooral niet te verwarren Essentieel is, aldus Bourguiba, dat Alge rije een onafhankelijke staat wordt, en dat doel kan alleen in overleg rond de groene tafel met Frankrijk worden bereikt. Nu de diplomatieke lucht aldus weer wat is opgeklaard en de zwaarste opstakels schijnen te zijn weggeruimd, lijkt de ver wachting niet te stout, dat binnen afzien bare tijd het eerste mislukte rendez-vous door een daadwerkelijke ontmoeting te Evian gevolgd kan worden. TUNIS (Reuter) De voorlopige Alge rijnse regering heeft donderdagavond geen commentaar willen leveren op het commu niqué. waarin de Franse regering haar de schuld geeft voor het niet-doorgaan van de Frans-Algerijnse vredesonderhandelingen in Evian. Volgens waarnemers in de Tune sische hoofdstad bevatte de Franse ver klaring niet de door de Algerijnse verzets beweging gewenste erkenning, dat de voorlopige regering de voornaamste ver tegenwoordigster is van de negen miljoen Algerijnen. Voorzorgsmaatregel ALGIERS (Reuter) De documenten van 130 iaar Frans bestuur over Algerië zullen met een oorlogsschip naar Frankrijk worden gezonden, aldus is in Algiers ver nomen Vrijwel alle officiële documenten, waarvan de oudste van 1830 dateren, lagen tot nu toe in een onderaardse bewaarplaats opgeslagen De verscheping naar Frankrijk geschiedt kennelijk in verband met de onzekerheid over de toekomst van Algerije.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3