Herziening der Amerikaanse aanpak van N.-Guineaprobleem in de maak Ongeloof in Indonesische vredelievendheid HET WEER CITROEN Zes doden in het verkeer Belgische formateur wenst een coalitie met de socialisten Borgward - Skoda RENZE KRAMER COIFFURES DE VRIES Bommenwerper door jager neergeschoten „Verdronken" Duitser gearresteerd Brits passagiersschip in brand geraakt Botsing op voorrangsweg kost meisje uit Bussum het leven Haarlemse ernstig gewond Zondagavond a.s. DANSEN A. J. Rolteveel's tó'MORR S"êeforeijou êuif! Voor ALLE verzekeringen Laos aanleiding „DE HOUTHAL" „BOUWPAKETTEN" o.a. Ga met RHEE in ZEE Zie onze adv. op pag. 22 in Tuinzaal Concertgebouw Haarlem N.V. Garage VERBEEK Nachtvorst 3ritse verbazing Woensdag geen melk in Rotterdam Aanleg van nieuwe veerhaven op Texel aanbesteed In de krant van heden: Automobielbedrij N.V. CARROSSERIEFABRIEK CHRISTI AANSE Uitdeuken - Repareren GEERT HOOGEVEEN Het woord is aan SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES hypotheken financieringen koop en verkoop huur en verhuur contracten AUTOMOBIELEN A. J. VAN LENT'S AUTOMOBIELBEDRIJVEN ZATERDAG 8 APRIL 1961 46e JAARGANG NUMMER 132 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E LS E N IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mqe Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Hoofdredacteur: Simon Koster WASHINGTON (UPI) - Een Ameri kaanse regeringsfunctionaris heeft gis teren meegedeeld dat de regering-Ken- nedy voornemens is het beleid ten aan zien van de kwestie Nieuw-Guinea te herzien. De aanleiding hiertoe ligt in de vrees voor een oorlog tussen Nederland en Indonesië. In eerste instantie zal ge poogd worden een compromis tot stand te brengen en daarom zal het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken op dit punt het initiatief nemen als de Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. Luns, de volgende week in Washington is. Ook tijdens het bezoek dat président Soekarno, later in april, aan Washington brengt zal de Amerikaanse regering de kwestie ter sprake brengen. De Amerikaanse regering heeft lang ge loofd dat Soekarno geen gebruik van ge weld zou maken om de kwestie tot een oplossing te brengen, doch de toenemende agitatie tegen het Nederlands bestuur over westelijk Nieuw-Guinea, alsook de wa*pen- aankopen in de Sovjet-Unie waarvoor In donesië 400 miljoen dollar heeft uitgetrok ken, hebben Washington van gedachten doen veranderen. De zegsman weigerde in dit verband me dedelingen te doen over het compromis dat thans in Washington wordt voorbereid. De kwestie Nieuw-Guinea is voor de Ver enigde Staten actueel geworden toen bleek dat Nederland heftig reageerde op het Amerikaanse besluit geen vertegenwoordi ger te zenden naar de installatie van de Nieuw-Guinea Raad. De Nederlandse mi nister van Buitenlandse Zaken heeft ge zegd dat hij in Washington om ophelde ring zou vragen over dit op het laatste nippertje genomen besluit. De zegsman kon niet meedelen of dit Amerikaans be sluit wellicht reeds verband hield met de voorgenomen poging tot bemiddeling. Wel zei hij dat aanvankelijk de voorlopige be slissing was genomen een vertegenwoordi ger te zenden naar de plechtigheden te Hollandia. Bij deze beslissing was men zich ervan bewust, aldus de zegsman, dat president Soekarno wellicht in woede zou ontsteken, doch op dat moment, zei hij, telde men dit niet. T Maar toen verdiepte de crisis in Laos zich en besloten de Verenigde Staten tot concentraties van hun militair potentieel ter voorbereiding van een mogelijk optre den in dat land. Men bezon zich toen nogmaals op de ten aanzien van de Nieuw-Guinea Raad geno men beslissingen. De installatie van de Nieuw-Guinea- raad. Gouverneur Platteel spreekt zijn inauguratierede uit. Op de voorgrond leden van de Raad. Links achter de gouverneur zijn hoofden van dienst. Op de achtergrond rechts gasten uit Australië en Nederland: v. ~:i. mevr. Stoffels-van Haaften, staatssecretaris Bot, minister Toxopeus en Australische hoogwaardigheidsbekleders. Advertentie Hangend schrijfbureau ƒ54.50 HOUT - TRIPLEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 7770 Advertentie Advertentie Advertentie Bloemendaalseweg 1-9 - Bloemendaal Telefoon 52301 Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen, later toenemende bewolking en in het zuiden van het land mogelijk wat regen. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. In de komende nacht plaatselijk nachtvorst. Morgenmiddag de zelfde temperaturen als van daag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee FORT WORTH (Verenigde Staten) (AFP en Reuter) - Een Amerikaanse straaljager heeft vrijdag bij een schijn- aanval een achtmotorige Amerikaanse straalbommenwerper van het type B-52 neergeschoten, zo heeft de Amerikaanse uchtmacht in Washington bekendge maakt. Drie van de acht inzittenden van de B-52 hebben zich met een parachute cunnen redden. Het lot van de vijf an dere bemanningsleden is nog niet be- cend. Het wrak van de bommenwerper is in bergachtig terrein terechtgekomen, waar het reddingswerk wordt bemoei- ijkt door een sneeuwstorm. De B-52 was vrijdag voor een onge wapende oefenvlucht opgestegen van het vliegveld El Paso in Texas. Een straaljager van het type F-100 van de nationale lucht- wacht van Nieuw-Mexico had toestem ming gekregen om schijnaanvallen op de bommenwerper uit te voeren. Toen de jager de B-52 voor de zesde maal naderde, schoot een raket van het type Sidewinder los, die de bommenwerper trof. Dit toestel stortte neer nabij Albuquerque in Nieuw- Mexico. (Van onze correspondent) LONDEN De felle Nederlandse reac tie op de Britse uitnodiging aan president Soekarno om naar Londen te komen voor besprekingen, als hij deze zomer in Euro pa is, heeft hier enige verbazing en afkeu ring gewekt. Een woordvoerder van het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken antwoord de op de Nederlandse opmerking, dat Ne derland bepaalde verzekeringen had gekre gen over de onderwerpen, die eventueel met president Soekarno zouden worden besproken zeer koeltjes: „Het staat aan de Britse regering te beoordelen welke on derwerpen zij met de president zal willen bespreken". De felheid en de scherpte van de Neder landse reactie kunnen volgens waarnemers hier tot gevolg hebben, dat er iets verloren gaat van de zeer goede verhouding tussen Nederland en Groot-Brittannië na het op treden van minister Luns in Parijs en zijn gesprekken in Londen Britten, die het be lang van het Nederlandse standpunt ten opzichte van Nieuw-Guinea zeer zeker in zien, vertelden mij gisteravond, dat zij deze actie niet begrepen en betreurden. De reactie van Den Haag is, zo meent men hier, vermoedelijk het gevolg van het feit, dat er tijdens de besprekingen van minister Luns in Londen, voor zover men kan nagaan, mets is gezegd over een mo gelijke invitatie van president Soekarno of, indien dit was gezegd, had minister Luns vermoedelijk de indruk gekregen, dat dit niet zo'n vaart zou lopen. De Britse regering is echter kennelijk van mening, dat de besprekingen met pre sident Soekarno van belang kunnen zijn voor de westelijke wereld in het algemeen, Premier Macmillan is zeer bezorgd over de ontwikkelingen in het Verre Oosten en men vreest hier dat openlijke vijandig heden tussen Nederland en Indonesië over Nieuw-Guinea communistisch China in de kaart zullen spelen. Het is verder evenmin onmogelijk dat de premier van Malakka, Tengkoe Abdoel Rahman, die nog enige tijd na de Gemene best-conferentie in Londen bleef, de Britse regering erop heeft gewezen, dat een Brit' se uitnodiging aan president Soekarno zijn bemiddelingspogingen nieuw leven zou kunnen inblazen. Het is overigens nog niet zeker of pre sident Soekarno, in verband met zijn ande re afspraken, dit jaar naar Londen zal kunnen komen. De georganiseerde melkhandel in Rotter dam zal op woensdag 12 april geen melk bezorgen. De winkels zullen gesloten zijn Dit houdt verband met de verkorting van de arbeidstijd in deze tak van het bedrijfs leven. Besloten was namelijk in de eerste zes maanden van 1961 drie vrije dagen te geven. Vorige jaren was gebruikelijk dat op Tweede Paasdag evenals op Tweede Pinksterdag wèl melk bezorgd werd, waarvoor tien dagen later een vrije dag werd gegeven. Dit jaar zou de bezorging op deze dagen en op 1 mei, als de ver jaardag van de Koningin wordt gevierd, achterwege blijven. Wel zullen de „inhaal dagen" worden toegepast. Tien dagen na Pasen, op 1 mei en tien dagen na Pink steren wordt dus in Rotterdam geen melk bezorgd. Een 49-jarige Duitse vertegenwoordiger uit Bielefeld, die de vorige week woens dag in het dorpje Loo bij Arnhem met een personenauto in de Rijn is gereden, is niet verdronken, zoals men aanvankelijk heeft aangenomen. Hij is namelijk gisteravond in Montabaur in Duitsland gearresteerd. De auto is de vorige week met be hulp van een takelwagenop het droge ge bracht. De raampjes waren opengedraaid en men nam aan, dat de bestuurder zich nog uit de auto had weten te bevrijden, maar daarna was verdronken. Vermoed werd dat zijn stoffelijk overschot door de stroom, die ter plaatse zeer sterk is, was meegevoerd. De officier van Justitie in Bielefeld (D) op wiens last de Duitser is gearresteerd, onderzoekt wat diens beweegredenen zijn geweest om zich, nadat de auto in de Rijn was gereden, uit de voeten te maken en zich aldus aan een onderzoek te onttrek ken. De directie Noord-Holland van de rijks waterstaat in Haarlem heeft aanbesteed het maken van een veerhaven nabij 't Horntje, het maken van een nieuw dijkvak en het verzwaren en verhogen van de zeedijk van de Prins Hendrikpolder op Texel met bij komende werken. De laagste geldige inschrijving was van de n.v. Aannemers- en Handelsbedrijf Van Oord te Werkendam met f 6.380.000. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 4, 11 Op de Praatstoel 3 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3, 11 Kerkelijk Leven 4 Op en om het Binnenhof4 Puzzel4 Taal-laria 4 Horen en Zien5 Kunst 5 Kerkdiensten6 Uit stad en omgeving 6, 7, 9 Films 7 In de Vishal en op zee9 Feuilleton 13 Panda en beeldverhalen13 Erbij15 tot 21 Beurs 21 Economisch nieuws21 Scheepsberichten 21 Sport 23 Dit nummer bestaat uit vier-en-twintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Advertentie Dr. D. Bakkerlaan 12 - 16 Bloemendaal. Tel 57.506-57.501 Advertentie Lange Herenstraat 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 Advertentie HOOFDAGENT SHOWROOM ZIJLWEG 26 - Tel. 17296 I.D. 19 f 9575 - Panhard f 6850 - 2 C.V I 4095 Kantoor - werkplaats en magazijn MR CORNELISSTRAAT 54 - TELEF. 61447 Goethe: Een goed mens heefthij al zijn troebele lustentoch altijd een instinct voor de enegoede weg. LONDEN (Reuter) Aan boord van het Britse passagiersschip Dara, dat zich in de Perzische Golf, op ongeveer driehonderd mijl ten oosten van de Bahrein-eilanden, bevindt en 697 opvarenden aan boord heeft, is brand uitgebroken. De 23.124 ton meten de Britse tankboot Energy heeft gemeld dat zij ongeveer honderd overlevenden aan boord heeft genomen. Er zijn thans een 450 personen var boord gehaald. an één op varende weten wü zeker, dat hij om het leven is gekomen, aldus de radioboodschap van de Energy. De uiteindelijke reisbestemming van de Dara was India De gezagvoerder van het schip had vanochtend vroeg gemeld dat er na een hevige, met onweer gepaard gaande storm, brand aan boord was uit gebroken. Op een kruispunt bij Lochem is bij een autobotsing een 12-jarig meisje, Loes Wa- ringa uit Bussum, om het leven geko men. De botsing ontstond doordat een per sonenauto, bestuurd door een dame uit Zutphen, de voorrangsweg van Lochem naar Laren wilde oversteken toen uit de richting Laren een auto naderde, bestuurd door een dame uit Zwolle. Er volgde een hevige botsing waarbij Loes Waringa uit de op de voorrangsweg rijdende auto werd geslingerd. Zij raakte met haar hoofd een betonnen paai en kwam daarna onder de auto. Het meisje was op slag dood. De andere inzittenden, mevrouw Knibbe uit Zwolle, die een schedelbasisfractuur opliep, Ine Hoek uit Haarlem, en Alma Knibbe uit Zwolle werden zeer ernstig ge wond naar het ziekenhuis in Lochem over gebracht. De beide inzittenden van de an dere auto, twee dames, liepen slechts lichte verwondingen op. Beide auto's wer den zwaar beschadigd. De 19-jarige marechaussee vierde klasse P. Meelis uit Alkmaar is om het le ven gekomen bij een ongeluk met een jeep waarin rijles werd gegeven. De jeep was op weg tussen Hoenderlo en Harskamp met een voorwiel in de berm van de weg gekomen. Toen het voertuig weer op de weg werd gemanoeuvreerd, werd het door een achterop komende vrachtauto aange reden en tegen een boom gedrukt. De drie andere inzittenden werden minder ernstig gewond. Allen behoorden tot het depot Koninklijke Marechaussee te Apeldoorn. Op een kruispunt bij een spoorwegover- gan in Tilburg, is een aanrijding ontstaan tussen twee personenauto's, waarbij een der inzittenden om het leven kwam. Een personenauto met vier inzittenden, be stuurd door de 28-jarige G. van Son uit Breda, werd aangereden door een met grote snelheid van rechts komende perso nenauto, bestuurd door een militair uit Tilburg Twee achterin zittende bouwvak arbeiders werden naar buiten geslingerd De 44-jarige opperman P. A. Brouwers uit Breda geraakte klem tussen de auto en de slagbomen van de overweg. Hij overleed ter plaatse. De 21-jarige C. de Wit, eveneens uit Breda, liep lichte verwondingen op. De anderen kregen geen letsel. Een negenjarig jongetje uit Helmond is in Valkenswaard het slachtoffer van een verkeersongeval geworden. De jongen was met een zangkoortje uit Helmond per fiets op weg naar het „Eurostrand" bij Eindhoven. In Valkenswaard ging hij plot seling op de rijweg rijden. Hij werd daar- bij aangereden door een personenauto, be- stuurd door iemand uit Amsterdam. De jongen was vrijwel op slag dood. Op rijksweg 16 tussen Moerdijk en Dor drecht is de 18-jarige student in de schei kunde F. H. van de Meent uit Alphen aan de Rijn uit de cabine van een vrachtwa gen gevallen en onder de wielen gekomen. Korte tijd later is hij overleden. In een ziekenhuis in Den Haag is de 65- jarige heer J. den Hartog overleden aan ernstig hoofdletsel dat hij op 25 maart op liep tijdens een verkeersongeval. Hij viel, toen hij met zijn fiets geen voorrang ver leende aan een motorrijder. Advertentie Advertentie BARtËÜÖrÏsSTr" HAARLEM TEL. 13439 LEIDSËSTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 kunt u zich wenden tot MAKELAAR Oosterduinplein 3 - IJmuiden Telefoon 4228 (Van onze correspondent) BRUSSEL. Theo Lefèvre, de voorzitter van de Belgische Christelijke Volkspartij en de door de Koning aangewezen kabinetsformateur, zal waarschijnlijk in de loop van de volgende week in zijn taak slagen. Dat was vrijdagavond de algemene opinie welke men in Brusselse politieke kringen kon vernemen. De formateur zelf had trou wens zonder omwegen verklaard dat hij een coalitie tussen katholieken en socialisten beschouwt als zijnde in het belang van het land, welk een verbintenis zou kunnen steunen op een brede meerderheid in de volksvertegenwoordiging. Advertentie De grootste moeilijkheid schijnt, dat de socialisten hun deelneming aan de re gering afhankelijk hebben gesteld van een amnestie voor stakingsdelicten. Lefèvre heeft hen daarop in het openbaar geant woord: wanneer het onmogelijk zou zijn over dit onderwerp tot overeenstemming te komen, zal ik opnieuw contact opnemen met de voorzitter van de liberale partij. Dat is een dreigement, hetgeen nauwelijks ernstig wordt genomen, ook al hebben de liberalen water in hun wijn gedaan door te verklaren dat zij hun deelnemen aan een eventuele nieuwe regering niet meer, zoals tot dusverre, afhankelijk stellen van een herziening van de kieswet. Spaak Lefèvre heeft gisteren onder andere met Collard, de voorzitter van de B.S.P. (de socialistische partij) en met Spaak gespro ken. Beiden hebben zich daarna positief geuit. Collard zei, dat hij het eens is met de plannen van Lefèvre wat betreft het samenwerken van Walen en Vlamingen. Spaak verklaarde dat er geen minister van Afrikaanse Zaken meer nodig zal zijn, doch dat de minister van Buitenlandse Zaken deze behoort te behandelen. Spaak wordt trouwens gedoodverfd als toekomstig mi nister van Buitenlandse Zaken in het mi nisterie Lefèvre. llP? Advertentie Hel is alom Voor een goede gebruikte wagen gaat men naa'QQUQ9 Inruil - Garantie - financiering BEVERWIJK IJMUIDEN K 2510.3223 505? K 2550.4360.821.0 1 Advertentie De Belgische kabinetsformateur Theo Lefèvre. Langs Nieuwstraat 497 Tel 7302 Adviezen omtrent haar. en huidbehandeling

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1