GOODWILL-AMBASSADRICE VOOR NEDERLANDSE ZUIVEL IN AnjaRutten bezochtinéén maand 35 Schotse scholen Film Holland cum laude lokte veel vragen uit ROOM BOTER MELK is KALK voor LelkJ 1 BOTER licht verteerbaar vet, zeer rijk aan vitamines A, B, D, E, K. M-Brigadiers: flinke kinderen, flinke melkdrinkers 't gezondste 't lekkerste puur natuur dus nooit te duur! Uurloon steeg meer dan melkprijs Nieuw logboek M-brigade 100.000 aanvragen. BIJ DE BEREIDING WORDT NIETS TOEGEVOEGD Milkshakes in plastic zak Kaas-pensioen Ononderbroken koelketen van koe naar koelkast Koffiemelk helpt tegen teveel kerryj ADVERTENTIE How are the boys? T.V. publiciteit De komst van Anja heeft in de 1938 1947 1953 1959 Voor de maag ZIJ WETEN HET OOK! Natuurprodukt Bij ziekte Ook bij grote hitte WËmmmm/A wÊÊSm WENS VAN MELKDESKUNDIGEN: Warmte en daglicht tasten de smaak van melk(produkten)aan VOCHTIGE DOEK •pagina van Het Nederlands Zuivelbureau, Rijswijk (Z.H.) FLINK MELKDRINKEN IS ELKE DAG EEN EXTRA M-DAAD DOEN. DRINK DUS EEN EXTRA GLAS MELK, YOGHURT, KARNEMELK, OF EET EEN EXTRA BORD PAP OF PUDDING Wanneer Anja een school 6e- zocht, herkenden de meisjes haar vaak direkt van de T.V. uitzending. Maar niet alleen daarom luisterden de meisjes aandachtig naar haar. Anja] weet boeiend te vertellen. „Het is enorm interessant werk en we worden overal enthou siast ontvangen", zei Anja Rutten, reizend goodwill- ambas sadrice voor de Nederlandse Zuivel. Samen met de aan het kantoor van Het Nederlands Zuivel- hureau te Londen verbonden kooklerares en voedseldeskun dige miss Berry, heeft mej. Rutten van einde februari tot eind maart circa 35 scholen J; 4200 leerlingen) in Edinburgh en Glasgow bezocht. De bezoeken, die onder auspiciën van de Schotse commissie voor Onderwijs worden georganiseerd, hebben tot doel de leerlingen van de lagere- en middelbare scholen bekend te maken met Nederland en zijn befaamde zuivelprodukten. De vragen die, na de film en! tijdens de demonstraties wor den gesteld kan men volgens mejuffrouw Rutten in twee groepen verdelen. De vragen, gesteld door leerlingen die zich op het hoger onderwijs voor bereiden, hadden over het alge meen betrekking op het doel van de komst van beide dames; Nederland en zijn zuivel. De leerlingen van de „prakti sche richting" stelden het liefst vragen als: „How are the boys in Holland?" en „Do you like Elvis Presley?". Uiteraard wordt in zulke gevallen het thema van het gesprek - tak- tisch - naar Holland verplaatst. De meisjes informeerden ook naar de leerlingen en de lea- Hierbij wordt o.m. gebruik ge maakt van een kleurenfilm, Holland cum laude, die Neder land niet alleen als land van ■melk, kaas en boter toont, doch ook als een aantrekkelijk toeristenland met vele schilder achtige plekjes, geschikt voor een ideale vakantie. Na afloop van de film bestaat de gelegenheid tot het stellen van vragen. Vervolgens krijgt ieder een een stukje jonge en oude Goudse en Edammer kaas, be nevens een met „real Dutch "butter" gesmeerd beschuitje aangeboden. Gewoonlijk worden dan in een ander lokaal kook demonstraties gegeven met Nederlandse Zuivelprodukten. Na afloop krijgen de leerlingen een receptenboekje, zodat zij het hen getoonde eventueel zelf in praktijk kunnen brengen. methoden op de Nederlandse scholen. Zij verbaasden zich er over, dat in Nederland op de middelbare scholen geen kook lessen worden gegeven. Directe resultaten van derge lijke bezoeken zijn o.a. dat' de indruk wordt weggenomen als zou iedere Nederlander in een molen wonen en op klompen lopen. Een nieuw logboek met de portretten van 25 brigadiers, j het internationale M-paspoort, dat M-brigadiers toegang geeft tot 66 bezienswaardigheden in Nederland en België en de tien duizend abonnementen op het nieuwe weekblad „Fix en Fox." - het zijn trekpleisters genoeg voor de melkdrinkende jeugd van Nederland. Ruim een week nadat de eerste attracties van de M-brigade in 1961 per adver tentie waren bekendgemaakt, waren er bij het hoofdkwartier van de M-brigade in Rijswijk al meer dan 100.000 (honderddui zend!) aanvragen voor het nieuwelogboekbinnengekomen. Wie gratis naar de grotten van Dinant wil, of naar het Atomium in Brussel, of naar Avifauna, weet dus wat hem te doen staat. meeste grote Schotse bladen weerklank gevonden. Ook werd zij - in kaasmeisjescostuum met een Edammer kaas op schoot - tijdens een T.V.-uitzending ge ïnterviewd. De publiciteit die hierdoor werd verkregen was dan ook van dien aard dat men Anja overal terstond herkende. Het plezierige hiervan is echtér, dat hieruit tevens de sympathie voor de Nederlandse zuivel viel op te maken. Dat zU - letterlijk en figuur lijk - een goed figuur heeft geslagen bewijst ook de pas sage uit de gesproken brief door Albert Milhado van enige weken terug, waarin hij vertelde, dat hfi „van verschillende mensen verha len hoorde over de fascine rende voordrachten die de 21-Jarige Anja Rutten op de middelbare scholen heeft ge houden. En het interview was niet de laatste gebeurtenis. Op 23 maart heeft Anja Nederland vertegen woordigd bij de opening van een modern kaaspakhuis te Londen. Voor deze gelegenheid waren ook meisjeB uit Denemarken, Finland en Frankrijk uitge nodigd, hun land als kaasland te vertegenwoordigen. „Tk ine ben zo verschrikkelijk nerveus!" Dit is een uit spraak, die de hulsarts vaker van zfln patiënten te horen krijgt. Inderdaad zijn onrust, zenuwzwakte en een toestand van uitputtingsterkverbrelde ziekteverschijnselen gewor den. De arts staat in zulke gevallen voor een zware opgave. Een belangrijke taak valt hierbij ten deel aan de zg. „zachte voeding" waarvan melk en melkproduk- ten wel als eerste in aanmerking komen. Melkspijzen immers be vatten vele voedingsstoffen, zo als eiwitten, mineralen en vitamines, die in een harmo nisch samengaan beschermend werken. Omdat bepaalde stoffen in de melkprodukten de weerstands kracht van het zenuwstelsel vergroten, wordt nerveuze men sen in het algemeen aangeraden voldoende melk of melkproduk ten in het dagelijks menu op te nemen. Dit geldt natuurlijk zeer In het bijzonder voor degenen, die een zware ziekte of een operatie hebben doorstaan. Bfi hen vinden wfi naast spierzwakte dikwijls ook ge brek aan eiwit en kalk. Melk, boter, yoghurt en room zijn in zulke gevallen dikwijls de bfi uitstek versterkende mid delen, die, als onderdelen van een goed samengesteld dieet, kunnen lelden tot aanvulling van tekorten In de voeding en tot een snel herstel van krachten, Als medicijn werkt melk feite- lijkbij maagaandoeningen. Hoe wel men verschillende methoden voor de bereiding der maaltijden bij deze aandoeningen heeft ontwikkeld, hebben zij toch altijd melk als basis. De werk zame stoffen uit de melk kunnen de ontstekingen van het maag slijmvlies soms snel tot stil stand brengen en zorgen voor een gezonde opbouw der cellen. Vele zieken maken hier echter een gevaarlijke fout door melk alleen tijdens de dieetkuur in grotere mate te gebruiken. In feite moeten zij echter maandert nadien (bij chronische ziekten zelfs jaren nadien") nog dagelijks een liter melk blijven drinken om terugkeer van de ziekte te voorkomen. Wat gebeurt er als u voor het slapen gaan een glas melk drinkt? Allereerst verricht de melk zijn taak van „beste body-bouwer". Maar dezelfde melk schenkt bovendien kalmte aan hart en zenuvyen, waardoor u dieper slaapt, monter opstaat, beter werkt, presteert. Daarom: melk voor 't slapen gaan (of yoghurt of karnemelk) om met PEP op te staan, met PEP aan 't werk te gaan! twee begrippen, die niet van elkaar te scheiden zijn. Wie zfin gezondheid op peil wil houden en fit en energiek zfin taak wil vervullen moet zijn dagelijks menu op de Kortom: melk helpt de zieke juiste inanler samenstellen, om te herstellen, de gezonde Steeds dieper dringen de art- moet het drinken om gezond sen door in de samenhang. Vfoeding en gezondheid zfin twee heerionen, die niet te blijven. Olifanten zijn dol op melk. Hun ver zorger heeft dan ook geen moeite om er per dag een olifanten-kan per olifanten- manintekrijgen. Deze „babies" met hun nog kleine slagtanden weten dat melk niet alleen lekker, maar ook gezond is. Melk is kalk voor elk, geldt ook voor hen! - ...ii die er tussen deze twee be staat. De voedselkeuze en het dieet zijn hulpmiddelen van de geneeskunst geworden. Steeds sterker wordt echter ook het verlangen van de mens naar zuivere en natuur lijke levensmiddelen. Door de eeuwen heen speelt boter hlerby een belangrijke rol. Boter is een absoluut zuiver natuurprodukt, dat zeer licht verteerbaar en rijk aan voe dingswaarde en vitamines is. Bij de voeding speelt vet, en hier dus weer de boter, een belangrijke rol. Dit is zo sedert oeroude tijden. De arabieren zijn waarschijnlijk weg naar Europa vond, overal werd het tenslotte beschouwd als bijzonder waardevol en ge zond. Boter is een zuiver natuur produkt dat voor 83% uit melk vet bestaat. Belangrijk is ook het van nature aanwezige vitamine gehalte, minder belangrijk het gehalte aan meikei witten, melk suiker en mineralen. Boter is daardoor een bijzonder gewaar deerd spijsvet dat bovendien snel en gemakkelijk verteerd wordt en zelfs door mensen met een gevoelige maag goed wordt verdragen, bij gebruik van de juiste hoeveelheid. Ook nu nog is boter, evenals in vroeger tijden, voor de con sumptie het waardevolste vet. Het is zo licht verteerbaar, dat bij veel ziekten, b.v. lever aandoeningen en die van de de eersten geweest, die uit melk galblaas, boter zelfs het enige boter wisten te bereiden. Hoe- veb 's' dat door de dokter wordt wel dit voedingsmiddel slechts toegestaan, langzaam en geleidelijk zijn Deze waarde van boter voor de gezondheid wordt nog versterkt door een hoog gehalte aan natuurlijke vitamines, waarvan vitamine A, die ons tegen infecties beschermt en de groei bevordert en die in de moderne medische wetenschap ook bij bepaalde oogkwalen wordt aan gewend, de belangrijkste is. Deze vitamine is in boter in zo overvloedige mate aanwezig, dat reeds 100 gram boter de dagelijkse behoefte aan vita mine A geheel kan dekken. Praktisch komen voor dagelijk se dekking van de behoefte aan vitamine A slechts melk, boter en kaas in aanmerking. De op één na belangrijkste vitamine in boter is vitamine D, die niet alleen onontbeerlijk is voor de stofwisseling, doch ook ter voorkoming van rachitis (En gelse ziekte), bloedarmoede en spierzwakte wordt aangewend. Verder komen in boter voor vitamine E en K, waarvan de laatstgenoemde van veel belang is tegen storingen in de bloeds omloop en hart en een belang rijke rol speelt tegen gal- en leveraandoeningen. De vitamines in boter gaan - en dat is heel belangrijk - niet ver loren wanneer de huisvrouw boter, bij de bereiding van spij zen aan hogere temperaturen- blootstelt. Bij opsomming van al deze voortreffelijke eigen schappen van boter mag zeker haar milde geur en heerlijk aroma en de fijne natuurlijke smaak niet vergeten worden. Het is vanzelfsprekend, dat een zo edel natuurprodukt met de grootste zorgvuldig heid moet worden bereid. Hoe oud de boterbereiding ook is, In het principe van de be reiding is door alle eeuwen heen niets veranderd. Nog altfid wordt boter alleen uit het vet van de melk bereid, waaraan niets, maar dan ook niets wordt toegevoegd. Laatste nieuws uit Amerika; heerlijke milkshakes worden daar, gereed voor consumptie, verkocht in plastic zakjesEven het zakje schudden, uitschenken in een glaB of eenvoudig een rietje aoor het plastic steken. Wij twijfelen er dan ook niet aan dat zeker de pic-nickers, de dagjesmensen en vooral niet te vergeten de kampeerders zich snel van deze nieuwe ser vice zullen verzekeren. Wees niet karig met kaas moet Johann Wirth gedacht hebben. De heer Wirth, 65, is burgemeester van Unterseen in Zwitserland. Hij gaat dit jaar met pensioen en heeft gevraagd zijn uitkering voortaan in kaas te mogen ontvangen. Aan het verzoek wérd voldaan; een fabriek in de buurt heeft al opdracht gekregen ér rekening mee te houden. mmmv/m. ,v/y mmmmm. - WEES NIET KARIG MET Houdbaarheid en smaak van melk enmelkprodukten wor den in aanzienlijke mate nadelig beïnvloed door onzuivere ver pakking, luchtjes, warmte en licht, vooral daglicht. Men onderschat vaak de betekenis van koeling voor melk, choco lademelk, yoghurt, kwark, boter en slagroom. Hoewel het aantal koelkasten zich regel matig uitbreidt, wordt bijvoor beeld het verbruik van con- sumptiemelk nog steeds in grote mate door temperatuurs- omstandigheden in de verschil lende seizoenen beïnvloed. Degenen die beweren dat de melk tegenwoordig zo duur is moeten maar eens naar bovenstaande grafiek kijken. Daarin hebben wij een vergelijking gemaakt tussen het gemiddelde uurloon en de melkprijs per liter, in 4 jaren. Wij wijzen eventuele critici erop dat de vergelijking slechts een benadering van de waarheid kan zijn omdat voor een zeer nauwkeurige weergave ook factoren als vetpercentage en dergelijke zouden moeten worden verwerkt. Alweer blijkt nu dat het ontzettend moeilijk is, een ander hoogwaardig en veelzijdig voedsel te noemen, dat zoveel geeft en zo weinig kost. Fr» Pürrs Een begrip dat bij melkdeskun- digen nogal opgang maakt is de ononderbroken koelketen. Dit betekent dat de melk van de koe op weg naar de fabrieken al ge koeld wordt en van daar tot aan de verbruiker donker en koud of ten minste koel blijft. Na tuurlijk hapert er nog wel eens het een en ander: Kannen en flessen staan soms urenlang op vensterbanken of balkons. In het bijzonder op vochtige warme dagen nemen melk producten snel de tempera tuur van de omgeving aan. De daardoor ontstane kwali teitsvermindering laat zich ook bU eventuele na-koellng niet meer ongedaan maken. De vrij plotselinge en Intense koeling In de zuivelfabriek kan in da huishouding nauwelijks geïmiteerd worden. Hete melk kan weliswaar in een teil met water worden gekoeld, maar voor juiste koeling Is leiding water niet koud genoeg. Wie geen koelkast heeft doet er daarom het best aan de melk flessen dadelijk met een voch tige doek te omwikkelen en dan op een donkere en luchtige, liefst tochtige plaats weg te bergen. Men kan op deze manier de smaak van de melk zeer goed vasthouden. Als de kerrysoep of -schotel te scherp smaakt, voeg er dan een scheutje koffieroom of melk aan toe. De meeste soepen, in heb bijzonder tomatensoep, worden milder van smaak door toe voeging van room of melk.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 24