P.B.O.-wet te nauw keurslijf voor vlugge ontwikkeling Neo-Silvikrin AGENDA Fout van ervaren monteur oorzaak van R.D.M.-ongeluk Kort en bondig Teruggang door aflopen van voorlopige aanslagen Groeiende samenwerking tussen de werkgevers en werknemers Prins Bernhard naar Mexico, Canada en de V.S. Toch kampeerexpositie in Amsterdamse kerk Morgen minder koud 2 Geen angst meer, Conformatic ZATERDAG 8 APRIL 1961 KATHOLIEKE WERKGEVERS: want er is Neo Silvikrin! de biologische haarvoeding! f Genootschap Nederland- Noord-Ierland opgericht Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk Ex-ambtenaar berecht die 2500 accu's verduisterde Levensverzekeringen in Nederland Nederlandse zakenman in Londen bestolen Flatbewoners richtten kleuterverblijf in B. J. van Liemt Geen ontmoeting met president Kennedy OPBRENGST DER RIJKSMIDDELEN Rechtswetenschappen bij economische hogescholen Si 2s n (Van onze parlementaire redacteur) De in 1960 tot stand gekomen Wet op de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie heeft ten doel, als moderne eis van democratie, een goede samenwerking te organiseren tussen overheid, ondernemers en arbeiders, ten einde daarvoor tevens grotere wel vaart te bereiken. Na meer dan tien jaar hoort men echter nog steeds de klacht dat de algemene organisatie van het bedrijfsoverleg traag tot stand komt. Langs de wet heen, en onder de wet door, valt echter een groeiende samenwerking te constateren tussen werkgevers en werknemers. De studiecommissie van het Katholiek Verbond van Werkgevers-Vakverenigingen is nu in een gisteren verschenen rapport tot de conclusie gekomen dat juist het nauwe keurslijf van de wet zelf een voorname oorzaak is van de trage groei van de P.B.O. De commissie, die heeft gewerkt onder voorzitterschap van prof. dr. P. A. J. M. Steenkamp, is van mening dat de ontwik keling van het maatschappelijk leven uit zich zelf reeds gaat in de richting van een algemeen verbindende bedrijfsorgani satie. Een bepaalde vorm van organisatie moet echter niet aan het hele bedrijfsleven worden opgedrongen. Er moeten verschil len mogelijk zijn naar de omstandigheden. In de wet op de P.B O. moet volgens de Advertentie Eerst komt roos dan volgt haar uitval... daarna verhoornt de hoofdhuid... en kaalheid is het eind. Dit kunt u verwachten, als u niet bijtijds zorgt voor „bijvoe ding" van de hoofdhuid. NEEM NEO-SILVIKRIN! Silvikrin bevat in de juiste verhouding alle 18 natuurlijke opbouwstoffen, die ook liw haar nodig heeft. Vandaar dat niets zo helpt tegen roos en haaruitval als Neo-Silvikrin! Kuurflacon Neo-Silvikrin f7.60 Voor de dagelijkse haarverzorging is er Silvlkrln-Lotion (met of zonder vet f 1.70 of f3.30 commissie de mogelijkheid worden ge schapen van een nauwere band tussen de P.B.O.-organisaties en de vrije, door par ticulier initiatief tot stand gekomen orga nisaties. Voor vier grote organisaties, waarin niet iedere groep in het bestuur vertegenwoordigd kan zijn, moet overleg worden voorgeschreven met de onder-af delingen alvorens beslissingen worden ge nomen. Het aantal ministeriële vertegen woordigers in de vergaderingen van de bedrijfsorganisaties moet worden beperkt tot een enkeling. Een zeer interessante suggestie in het rapport is, dat bij alle P.B.O.-organisaties een ledenraad van 80 of 100 leden zou moeten worden ingesteld, die het bestuur ter verantworoding kan roepen. Voor de interne democratie zou dit heel belangrijk zijn. De stagnatie van de wettelijke P.B.O. in de industrie, aldus het rapport, zou ten slotte haar oorzaak wel eens kunnen vin den in de omstandigheid dat het kader van de huidige wet voor de organisatie van de industrie eigenlijk te nauw is om zich daarin tot een Publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie te kunneo ontwikkelen. Dit zou de wenselijkheid kunnen mee brengen een andere, ruimere, of „lichte re" constructie op te nemen, hierin be staande, dat een orgaan van samenwer king tussen werkgevers en werknemers, dat in een bepaalde bedrijfstak optreedt, onder bepaalde voorwaarde, in de wetten omschreven, formeel als representatief voor die bedrijfstak erkend kan worden en daarbij eventueel bepaalde bevoegdheden kan krijgen. Dit denkbeeld, dat uitgaat van een sterke aansluiting bij de natuur lijke groei van het bedrijfsleven, is niet nader uitgewerkt. Het is alleen opgewor pen ter discussie. Het dagelijks bestuur van het K.V.W.V. stemt volledig in met het rapport, dat over het algemeen, met royale erkenning van de bezwaren, de P.B.O. verdedigt als een goede gedachte, die misschien wat te voorbarig in een wettelijk keurslijf is ge wrongen, zodat men nu middelen naar vo ren brengt die de natuurlijke groei zou den kunnen bevorderen. Heemstedenaar voorzitter In Den Haag is opgericht het genoot schap NederlandNoord Ierland. Tot voor zitter van het bestuur van het genoot schap, dat inmiddels koninklijke goedkeu ring op de statuten heeft aangevraagd, is benoemd mr. J. J. Hage uit Heemstede. Het genootschap stelt zich ten doel de culturele en economische betrekkingen tussen Nederland en Noord Ierland te be vorderen en in Nederland de kennis over Noord Ierland dat historische banden met het huis van Oranje heeft te ver groten. c Stadsschouwburg: Vandaag 20 u.: Toneel groep Ensemble met „Valstrik voor een man alleen". Zondag 20 u.: Toneelgroep Ensemble met „Mijnheer Die en Die". Maandag 20 u.: Revue Berrie Kievits en Gerald Walden „Rikketik". BIOSOPEN Cinema Palace: Dagelijks 13.30 en 19.30 u.: „Ben Hur", a.l. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.30, echter dins dag 14 en 20 u.: „De schaamtelozen", 18 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Zorg dat je er bij komt", a.l. Zondag 11 u.: „Het grote circus van Moskou", a.l. Luxor Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „World by night", 18 j. Minerva Theater: Vandaag 19 en 21.15 en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Marina", a.l. Maandag en dinsdag 20.15 u.: „Saboteur", 14 j, Rembrandt Theater: Dagelijks 14. 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „O Sole Mio", a.l. Dagelijks (tot dinsdag) 10.30 u.: „Heidi und Peter", a.l. Zondag 11 u.: „Bij de Papoea's op Nieuw-Guinea", a.l. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 u., zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Het teken aan de wand", 14 j. Maandag tot en met donderdag 14.30, 19 en 21.15 u.: „Paspoort der schande", 18 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u., zondag echter 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Pssstt, mijn dochter weet er meer van", 14 j. Zondag 11 u.: „Canada, het land van de zwarte beren", a.l. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag en zondag 20 u.: „Boris Mitrov, Russische spion", 14 j. Zondag 14.30 u.: „De pech vogel", a.l. Maandag en dinsdag 20 u.: „Suddenly last Summer", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Galerie Uittenhout (KI. Houtstraat 41): Tot 10 april expositie van tekeningen en schilderijen van Hermannus van Tongeren. Dagelijks 10.3017 u. Kunstzaal In 't Goede Uur (Korte Hout straat 1): Tot 1 mei expositie van tekenin gen van Peter Vos. Dagelijks 1022 u. Bloemenheuvel (Overveen): Tot 22 april exposities van collages, wandkleden, pas tels en schilderijen van Jo Kruyder—Bou- man. Dagelijks 10—17 u., zondags 14—17 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 7 april). ZATERDAG 8 APRIL City Theater, 19 en 21.30 u.: „De onver- zoenlijken". Rex Theater, 20 u.: „De hel van Saipan". ZONDAG 9 APRIL City Theater, 15 u.: „De zwarte baret ten"; 19 u. en 21.30 u.: „De onverzoenlij- ken". Rex Theater, 15 u.: „De Chaplin-kolder- parade"; 20 u.: „De hel van Saipan". Hoogovens, Restaurant Walserij-Oost, 1417 u.: schilderijententoonstelling Piet 't Hart. MAANDAG 10 APRIL City Theater, 20 u.: „Nachtzuster Inge borg". Rex Theater, 20 u.: „De hel van Saipan". Pieter Vermeulenmuseum, 9.3012 u. en 14—16.30 u. ZATERDAG 8 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Het mes". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Weit ist der weg". W. B. Theater, 20 u.: „Geen uitweg". ZONDAG 9 APRIL Kennemer Theater, 14.30, 16.30, 19 en 21.15 u.: „Het mes". Luxor Theater, 14.30 u.: „Tarzan's ver borgen schat"; 16.30, 19 en 21.15 u.: „Weit ist der weg". W. B. Theater, 14.30 u.: „Met loeiend geweld".. 16.30 en 20 u.: „Slavinnen van Bagdad". MAANDAG 10 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Het mes". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Weit ist der Weg". W. B. Theater, 20 u.: „Slavinnen van Bagdad". Marquette-theater. zaterdag en zondag 20 u.: „Mijn man werkt bij de F.B.I."; zondagmiddag 14.30 u.: „D« zwarte ridder" Advertentie WAAROM NEEMT U GEEN BROOD VAN VERMAAT ALS VERMAAT'S BROOD HET BESTE IS? De rechtbank te Utrecht heeft vier ver dachten veroordeeld wegens verduistering van een vrij groot aantal accu's uit een legerdump in Soesterberg. Het aantal ver dwenen accu's was ruim 2500 met een waarde van 25.000,-. Er gingen naar schatting 500 stuks naar een bedrijf in Leerdam. De rest is nog spoorloos. De hoofdschuldige, een 53-jarige gewe zen ambtenaar van het departement van justitie uit Soesterberg, kreeg wegens ver duistering twee maanden gevangenisstraf. Hem werd voor vijf jaar het recht ontzegd een ambtelijke functie te bekleden. Een 42-jarige fabrikant uit Leerdam, die de af nemer van verduisterde accu's was, werd veroordeeld tot zes maanden gevangenis straf. Aan twee broers van deze verdach te, medefirmanten, werden respectievelijk vier maanden gevangenisstraf en een maand voorwaardelijk met een boete van 100,- opgelegd. Op de vierde plaats Een onderzoek naar de omvang van de levensverzekering in 35 landen, waarbij voor elk land het totale bedrag aan levens verzekeringen werd uitgedrukt in een per centage van het nationale inkomen, heeft uitgewezen dat Nederland de vierde plaats inneemt. In West-Europa staat Nederland op de eerste plaats. Dit deelt de voorlich tingscommissie uit het levensverzekering- bedrijf mede. Het Amerikaanse Institute of Life Insu rance, dat het onderzoek instelde, heeft berekend dat het totale bedrag aan levens verzekeringen in ons land 86 pet van het nationale inkomen bedraagt. Canada staat aan de top met 163 pet, dan volgen de VS met 137 pet en Nieuw-Zeeland met 97 pet. In West-Europa wordt Nederland gevolgd door Engeland (66 pet), België (42 pet) en West-Duitsland (30 pet). Thans is voor het eerst met de rentever zekering, die juist in Nederland belangrijk is, rekening gehouden. Een Nederlandse zakenman uit Wasse naar is in Londen bestolen. Uit zijn hotel suite werden twee bontmantels en juwelen tot een geschatte waarde van 100.000 ge stolen, terwijl de zakenman en zijn vrouw in de eetzaal zaten te dineren. Waarschijn lijk heeft de dief zich met een loper toe gang tot de suite van het echtpaar ver schaft. ""DërTHaag heeft als novïteTt eèn"KTëüfër- verblijf boven in een torenflat aan de Me lis Stokelagn, {Jg door bewoners van deze flat zelf is ingericht en wordt geëxploiteerd De woningbouwvereniging die de flat heeft laten bouwen, had een ruimte van 6x10 meter, 38 meter boven de begane grond, ter beschikking gesteld voor een gemeen schappelijk doel van de flatbewoners. Aan gezien er van de 78 kinderen in de flat 23 tot de kleuterleeftijd horen en er geen kleu terschool in de buurt is, hebben de bewo ners besloten de ruimte in te richten als kleuterverblijf Daartoe werd door de flat bewoners 1200 bijeen gebracht. Er is een kleuterleidster aangesteld, wier salaris wordt betaald door de ouders van de kin deren, die de „kleuterschool op zolder" bevolken. Advertentie UW DROOMBED BIJ Grote Houtstraat 62 tel. 10657 Vrijdagavond is Prins Bernhard in ge zelschap van zijn particulier secretaris, dr. F. A. de Graaff, en het hoofd van de Vei ligheidsdienst van het Koninklijk Huis, de heer C. Sesink, per K.L.M.-toestel van Schiphol naar Mexico vertrokken. Hij zal ook bezoeken brengen aan Los Angeles en Washington. Van 20 tot 23 april zal hij als voorzitter de tiende Bilderbergconfe- rentie leiden, die in de buurt van Queb.ec in Canada zal worden gehouden. Vooraan staande figuren uit Europa, de V.S. en Ca nada zullen er aan deelnemen. Op 27 april wordt de Prins op Schiphol terug ver wacht. Voor zijn vertrek vertelde de Prins dat hij met president Adolfo Lopez Mateos van Mexico, die hij al vaker had ontmoet, ook toen hij nog geen president was, een paar plannen wilde bespreken, die zij sa men willen uitvoeren. „Voor publikatie zijn de plannen nog niet rijp, dus noemt u het maar een privé-gesprek", zei de Prins. In Mexico zal hij voorts als voorzitter van de internationale paardensportbond, de F.E.I., de moeilijkheid bespreken, die zich voordoet doordat er twee paardensportfe deraties in Mexico zijn. Er kan volgens de prins maar één lid worden van de F.E.I. In Los Angeles zal de prins o.a. enige nieuwe vliegtuigen beproeven. Desge vraagd antwoordde hij ontkennend op de vraag of hij er de nog steeds niet aan de K.L.M. verleende landingsrechten zou be spreken. „Dat moet men in Washington en niet in Los Angeles doen. In Los Angeles is iedereen er voor," aldus de Prins. Via New York reist hij naar Canada voor de Bilderbergconferentie. Daarna gaat hij naar Washington. Een vertegen woordiger van de Regeringsvoorlichtings dienst zei later, dat van een ontmoeting met president Kennedy echter geen spra ke is. De Prins werd door de Koningin uitgelei de gedaan, die hem tot in het vliegtuig be geleidde en daar afscheid nam. Comité „Proces Eichmann". Het Co mité „Proces Eichmann", dat in Amster dam is opgericht, heeft zijn doel aldus om schreven: trachten te voorkomen dat te veel nadruk valt op de persoon van Eich mann, terwijl er nog zo veel „Eichmannen" vrij rondlopen en het alarmeren van de mensheid opdat allen die schuldig zijn aan wat in de oorlog is gebeurd, worden ge straft. In de eerste bijeenkomst van het comité op 12 april in Krasnapolsky spre ken ds. J. J. Buskes, rabbijn dr. J. Soeten- dorp en Nico Rost. De bijeenkomst wordt gepresideerd door Gerben Wagenaar. Advertentie WAAROM NEEMT U GEEN BROOD VAN VERMAAT ALS VERMAAT'S BROOD HET BESTE IS? Uit het onderzoek dat de Arbeidsinspec tie en de recherche van de rivierpolitie te Rotterdam hebben ingesteld naar de oorzaak van de ramp aan boord van de Liberiaanse tanker „Mathieson" is geble ken dat een monteur een verkeerde han deling heeft verricht. Hij was met een col lega aan het werk in de dekhuiscabine op het achterschip van de tanker, waar 114 flessen met koolzuurgas stonden, en wilde één van de twee zo genoemde startflessen ontkoppelen. Daarbij heeft hij te veel druk uitgeoefend op een kabeltje dat de hoed jes van beide flessen verbindt. Hierdoor werd de afsluiter van de tweede fles ge opend en trad de gehele installatie in wer king. In de startflessen stond het gas on der een druk van zestig atmosfeer. Het was onmogelijk het uitstromen van het gas te doen ophouden. De monteur is di rect naar de machinekamer gerend, waar hij de arbeiders die daar aan het werk waren, toeschreeuwde dat zij zich in vei ligheid moesten stellen. Daarna heeft hij een zuurstofmasker opgezet en gedurende lange tijd aan het reddingswerk deelgeno men totdat hij zelf ook buiten bewust zijn raakte. De recherche heeft de monteur een ver hoor afgenomen. Zijn directie noemt hem een uiterst bekwaam vakman, die boven dien in het bezit is van het rijksbrand- weerdiploma. Hij is bij de Rotterdamse brandweer werkzaam geweest. Hij heeft vele honderden koolzuurgasinstallaties ge monteerd. Het is wel gebleken dat zulke installa ties, die geen enkele blokkeringsmogelijk heid hebben, bijzonder veel gevaar kun nen opleveren. De directeur van de Rot- terdamsche Droogdok Maatschappij, ir. K. J. van der Pols, vergeleek zo'n installatie met een schietwapen dat op scherp staat. Er zijn echter wel blusbatterijen, die wél een beveiliging hebben, waarbij dus wel voorzorgsmaatregelen kunnen worden ge nomen, als er aan moet worden gewerkt. De „Mathteson" is in Hamburg gebouwd en ook de brandblusinstallatie is van Duits fabrikaat. Vele arbeiders, die naar zieken huizen waren gebracht, konden reeds naar huis gaan. Waarschijnlijk zullen er voor lopig nog zeven in het ziekenhuis blijven, daar zich shockverschijnselen bij hen heb ben voorgedaan. Slachtoffers begraven Vier slachtoffers van de ramp zijn he denmiddag begraven: twee R.D.M.werkers op Hofwijck, de electricien van technisch bureau De Hoop en de arbeider van de ketelbikkerij Van der Ploeg op de zuider begraafplaats. De begrafenis van de der de omgekomen arbeider van de R.D.M. en van de classificeerder van Unitas ge schiedt maandag. Het stoffelijk overschot van de Italiaanse zeeman zal naar Italië worden overgebracht. Vrijdagavond is Prins Bernhard voor een reis naar Mexico, de Verenigde Staten en Canada van Schiphol ver trokken. Koningin Juliana deed haar echtgenoot uitgeleide. Koningin naar Friesland. De Konin gin is voornemens op 21 april een bezoek te brengen aan de provincie Friesland, meer in het bijzonder aan de gemeenten Achtkarspelen, Kollumerland en Nieuw- Kruisland. Dit gebied is betrokken bij in poldering van de Lauwerszee. Procureur-generaal. Tot procureur- generaal bij het gerechtshof in 's-Hertogen- bosch is benoemd mr. A. M. H. Receveur, thans officier van Justitie in Maastricht. Levenslang heen en weer? In Amster dam-Noord zijn ten nadele van een auto busonderneming 20.000 rondreisbiljetten Amsterdam-Marken-Volendam gestolen. De biljetten vertegenwoordigen slechts de waarde van papier en drukkosten. Worden ze echter gebruikt de dief zou levens lang dagelijks Amsterdam-Volendam v.v. kunnen reizen dan is die waarde 55.000. Onderscheidingen. Tot ridder in de orde van Oranje-Nassau is benoemd ir. L. Roelofs, hoofdingenieur bij de Provinciale Geldersche Electriciteits Maatschappij. De heer J. Spelt, wonende te Arnhem, direc teur van het Gemeenschappelijk Admini stratiekantoor te Amsterdam, is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. De heer J. F. Morren, hoofd van de af deling personeelszaken van de Suriname Aluminium Company te Paramaribo is be noemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. Plaatsvervangend minister. Dr. J. F. E. Einaar, directeur van het kabinet van de gevolmachtigde minister van Suriname in Nederland, is door de Koningin beëdigd als plaatsvervangend gevolmachtigd mi nister van Suriname. Advertentie WAAROM NEEMT U GEEN BROOD VAN VERMAAT ALS VERMAAT'S BROOD HET BESTE IS? In februari werd uit hoofde van de geza menlijke kohierbelastingen een bedrag van 132,9 min opgelegd. Uit hoofde van de gezamenlijke kohierbelastingen werd in februari 230,6 min ontvangen, tegenover 402,4 min in de vorige maand. Wegens inkomstenbelasting werd in februari 123,3 min geïnd tegenover 239,1 min in de vorige maand. De ontvangsten aan ver mogensbelasting liepen eveneens terug en wel van 20,1 min tot f 10,8 min. In beide gevallen wordt de teruggang veroorzaakt door het ten einde lopen van de betaling in termijnen van de voorlopige aanslagen over 1960. Tenslotte werd ook aan vennootschapsbelasting een geringer -bedrag geïnd en wel f 79,3 min tegen 126,7 min in januari. De opbrengst van de niet-kohierbelastin- gen beliep 468,1 min tegenover 467,9 min in de tweede maand van het voor gaande kwartaal en 415,9 min in februa ri 1960. De ontvangsten van loonbelasting bedroegen in november 1960 117,3 min en 138,5 min in de verslagmaand. Ook ten opzichte van februari 1960 toen de ont vangsten 113,8 min beliepen valt een vooruitgang te constateren. De omzetbelasting bracht in de verslag maand 145,1 min op. De stijging ten op zichte van februari 1960 en november 1960 bedraagt resp. f 19,4 min en 7,4 min. Aan invoerrechten werd in februari 70,3 min geïnd. Sedert februari 1960 toen de ont vangsten 65,8 min beliepen is de maandopbrengst niet zo laag geweest. De gemiddelde opbrengst over 1960 bedroeg bijna 80 min. De teruggang deed zich ge heel voor bij de invoerrechten in engere zin. (Van onze Amsterdamse redacteur) Na een kwarteeuw niet meer als bede huis te hebben dienst gedaan is de ronde Lutherse kerk aan het Singel te Amster dam, weer in gebruik genomen. Het wa ren echter geen kerkgangers, die dit in de zeventiende eeuw gebouwde en in 1822 gerestaureerde bouwwerk met zijn kope ren koepel, betraden. De enorme kerkzaal is herschapen in een groot kampeerterrein waar tientallen modellen tenten en bijbe horende uitrustingen kopers moeten trek ken. „Het spijt mij werkelijk dat dit zo is gegaan", aldus de huurder van het kerk gebouw. „Ze zeggen dat deze kerk de bes te akoestiek heeft van alle kerken in Ne derland en bijzonder geschikt is voor con certen. Maar het gebouw heeft met uitzon dering van de jaarlijkse uitvoeringen van de Mattheus-passion geen dienst gedaan Men moet mij niet kwaad aankijken. Het kerkbestuur heeft mij gekozen uit de vele gegadigden, die het gebouw wilden huren". Het kerkbestuur heeft een kwart eeuw lang de zware lasten gedragen die dit on rendabele gebouw met zich meebracht. De laatste jaren werden deze echter te zwaar. Er gingen stemmen op de kerk tot con certzaal in te richten, maar de aanleg van verwarming, toiletten e.d. en het aan brengen van nieuwe stoelen zou miljoenen guldens vergen. Toen de huurder een 15- jarig contract met het kerkbestuur had afgesloten, werd er een comité tot behoud van de kerk opgericht. Het was echter te laat. Het prachtige in 1830 door Baetz ge bouwde orgel, een der mooiste van het land, zal één of tweemaal per week buiten de openingsuren van de kampeertentoon- stelling worden bespeeld om het instru ment in goede conditie te houden. Verschenen is een wetsontwerp tot wijzi ging van de Wet op het Wetenschappelijk Onderwijs, welke beoogt aan een economi sche hogeschool behalve de faculteit der sociale wetenschappen ook de faculteit der rechtsgeleerdheid toe te voegen. Voorts wordt voorgesteld om de derde technische hogeschool in Enschede met name in de wet op te nemen. Uit hoofde van de gezamenlijke accijn zen werd f 67,6 min ontvangen. In januari bedroeg de opbrengst 68,0 min. nil! iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiii Het K.N.M.I. deelt mede: Na het voor bijtrekken van een kleine storing, die in de afgelopen nacht veel regen bracht, breidde zich vanmorgen de invloed van een hogedrukgebied, dat boven de Britse eilanden nog iets in betekenis is toegeno men, over ons land uit. Dit gaf aanleiding tot opklaringen, waarbij de noordoostelij ke wind echter tamelijk koude lucht bleef aanvoeren. De grens tussen deze koude lucht en zachtere lucht in het zuiden be vindt zich boven Noord-Frankrijk. De kans bestaat dat deze grens morgen na het voorbijtrekken van het hogedruk gebied weer naar het noorden in beweging zal komen. Aanvankelijk zullen dan mor gen nog opklaringen voorkomen maar la ter gaat de bewolking toenemen en is er vooral in het zuiden van het land weer kans op wat regen. In de komende nacht zal plaatselijk nachtvorst voorkomen, maar zondag zullen de temperaturen tot iets hogere waarden kunnen stijgen dan vandaag. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen a binnen- en buitenland. d Neerslag. laatste 24 uur. S v SS afl Den Helder licht bew. n 11 3 Ypenburg zwaar bew. nno 12 4 Vlissingen zwaar bew. nno 12 10 Eelde zwaar bew. windst. 11 4 De Bilt zwaar bew. nno 12 7 Twente zwaar bew. no 14 8 Eindhoven zwaar bew. no 16 18 Zd-Limburg zwaar bew. no 16 19 Helsinki zwaar bew. wnw 1 1 Stockholm geheel bew. w 5 1 Oslo licht bew. nnw 9 0 Kopenhagen zwaar bew. nnw 13 0 Aberdeen onbewolkt windst. 10 0 Londen geheel bew. no 14 3 Amsterdam licht bew. nno 13 6 Brussel geheel bew. nno 17 19 Luxemburg half bew. w 20 0 Parijs zwaar bew. w 22 0 Bordeaux mist windst. 22 3 Grenoble onbewolkt windst. 25 0 Nice onbewolkt nno 19 0 Berlijn regen nno 23 5 Frankfort half bew. wzw 23 1 München zwaar bew. zw 25 0 Zürich zwaar bew. ozo 18 1 Genève half bew. windst. 21 0 Locarno half bew. windst. 22 0 Wenen regenbui ozo 24 0,1 Innsbruck regenbui verand. 26 0,1 Belgrado onbewolkt zw 28 0 Athene onbewolkt windst. Rome onbewolkt no 26 Madrid geheel bew. windst. 16 Mallorca licht bew. ono 29 0 Lissabon zwaar bew. w 18 0 Zondag 9 april Maan op 3.05 uur, onder 12.18 uur. Maandag 10 april Zon op 5.56 uur, onder 19.28 uur. Maan op 3.47 uur, onder 13.32 uur. Maanstanden 8 april 11.16 uur laatste kwartier. 15 april 6.38 uur nieuwe maan. 22 april 22.50 uur eerste kwartier. 30 april 19.41 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 8 april Hoog water 8.35 en 21.12 uur. Laag water 3.53 en 16.26 uur. Zondag 9 april Hoog water 9.45 en 22.34 uur. Laag water 4.51 uur en 17.42 uur. Maandag 10 april Hoog water 11.18 en uur. Laag water 6.16 en 19.23 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2