STUDIERAPPORT OVER DOODSTRAF m 'aa*-óürvüdaaJi'-Aió{emw* Officier van Justitie: Men moet bij heropvoeding risico's nemen Puzzel nummer 21 LINNEN OP EN OM HET BINNENHOF KERKELIJK LEVEN Kennedy's ministers actieve kerkleden „Mede schuldig' heken-theologen ROME-REFORMATIE Kerkbouwprijsvraag Veertien gemeenten gaan samenwerken Commissie voor derde T.H. geïnstalleerd LINNEN ZATERDAG 8 APRIL 1961 4 Bezoeken aan de paus Tilburgs jongetje bij spel omgekomen Kerkelijk nieuws !?.9-enaar in 4 variaties: Rijstebloem Bordklaar Tarwebloem Tarwegries Ontvluchtingen uit Utrechtse inrichting Ai? -^Fka K'AiFpfD 01 idJHTn e - L O R u|Mg kJ7l eden Kort nieuws heeft alléén voordelen, let op dit gar anti emerk Dr. E. van Raalte '^<z>doocxdoooooocoooocooocoocoooo<m<>>»3oooooooocx>3cx>3oc»3oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooc3000ooooc De Episcopaalse gemeenteleden uit alle delen van de Verenigde Staten zijn opgeroepen om in de openbare mening een gunstig klimaat te bevorderen ten aanzien van de afschaffing van de dood straf door de wetgevende macht in de verschillende staten. Het verzoek is ver vat in een studierapport van 31 blad zijden, waarin de theologische en prac- tische argumenten tegen de doodstraf de revue passeren. Het is een uitgave van de Nationale Raad van de Protes tantse Episcopaalse Kerk, bestemd voor verspreiding in alle diocesen van de Verenigde Staten. Het geschrift stelt met klem dat de doodstraf flagrante inbreuk maakt op de christelijke leer, de maatschappij brutaliseert en niet bij machte is mis dadigers af te schrikken. „Een hard nekkige actie tegen het euvel van de doodstraf aldus het document be hoort mee tot de zendingsopdracht van de Kerk". Het verklaart voorts dat het voor het christelijke geweten afschuwe lijk is om een mens in een geest van wraak ter dood te brengen, aangezien alle menselijk leven geheiligd is en zelfs de meest gewetenloze misdadiger het voorwerp blijft van Gods verlossen de liefde. Het stuk bevat onder meer critiek op het standpunt van J. Edgar Hoover, de directeur van het centrale bureau voor de recherche in de Verenigde Staten. Hoover weerlegt de argumen- nten der tegenstanders van de doodstraf met de bewering dat zij geen enkele notie hebben van de daden die misdadigers plegen. „Met het aureool van gezaghebbendheid dat een dergelijke openbare persoon omgeeft", aldus het stuk, „is (Hoover's) bewering, waarmee hij alleen staat, heilloos omdat zijn woorden in de ogen van politiek ingestelde wetgevers zwaarder wegen dan alle zorgvuldig verrichte statistische gegevens over dit vraag stuk. Het enige dwingende argument dat we hier tegenover kunnen stellen is een verontrust geworden en verlichte openbare mening". Interessant in het Episcop: stuk is onder meer de stelling d; dis criminatie is bij de toepassing van de doodstraf in de Verenigde Staten. Het geschrift beweert dat de doodstraf in het algemeen wordt voltrokken aan hen die niet het voorrecht van een geschik te opvoeding hebben genoten, aan de leden van de minderheidsgroepen, aan De mannen die president Kennedy heeft uitgezocht om in zijn kabinet te dienen, staan allen bekend als ictieve leden van hun kerken of synagogen. Tot hen behoren twee presbyterianen, twee methodisten, twee Joden, een lid van de Episcopaalse kerk, een lutheraan, een rooms-katholiek en een mormoon. De minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk, voorheen president van de Rockefeller-stichting, is de zoon van een zuidelijke presbyteriaanse predi kant die vele jaren in Georgia heeft gestaan. Dean Rusk studeerde aan het Presbyteriaanse Davidson College. Robert S. McNamara, minister van Oorlog, is ouderling van de First Pres byterian Church te Ann Arbor, in de staat Michigan. De minister van Financiën C. Dou glas Dillon, is lid van een Episcopaalse gemeente en doet veel voor de FRASCO, de stichting voor religieuze activiteit in het maatschappelijk en (staats-)burgerlijke bestel. De nieuwe Postmaster General, J. Edward Day, is een functionaris in het bestuur van de Wilshire Methodisten Kerk in Los Angeles en ontplooit acti viteit in het YMCA-werk. Ook lid van een Methodisten-gemeen te is de voormalige gouverneur Luther Hodges van Noord Carolina, de minis ter van Handel. Zijn collega van Land bouw, Orville Freeman, voorheen gou verneur van de staat Minnesota, is een lid van de Lutherse synode en de mi nister van Binnenlandse Zaken, Ste ward L. Udall, voorheen lid van het Huis van Afgevaardigden voor Arizona, is lid der Kerk van de Heiligen der laatste Dagen (Mormonen). Twee bewindsmannen zijn leden van de Liberale Joodse gemeenten: de mi nister van Arbeid Albert J. Goldberg en de minister van Volksgezondheid, onderwijs en Maatschappelijk Werk Abraham Ribicoff, oud-gouverneur van Connecticut. De minister van Justitie Robert F. Kennedy, broer van de president, is rooms katholiek. Met een artikel in „The Reformer" heeft een groep Engelse protestanten zich gekeerd tegen het voornemen van Koningin Elizabeth van Engeland een bezoek te brengen aan Vatikaanstad. Verwezen werd naar het onderhoud van aartsbisschop dr. Geoffrey Fisher aan paus Joannes. Opgemerkt werd dat de deur van de paus platgelopen wordt door Britse geestelijke leiders. „Het is mode deze bezoeken af te schilderen als beleefdheidsbezoeken, maar de vijanden van de bijbelse chris tenheid zuilen niet nalaten veel voor deel te slaan uit deze en dergelijke ont moetingen", aldus „The Reformer", geestelijk gehandicapten, aan hen die In Tilburg is de zesjarige Leo Naaij- kens, toen hij op het Besterdplein aan het spelen was, onder een aanhangwagen, be laden met onderdelen van marktkramen gekropen. Plotseling kantelde de wagen, waardoor de jongen een gewicht van ongeveer 300 kilogram op zijn borst kreeg. Hij werd naar het ziekenhuis overge bracht waar hij korte tijd later overleed. in medisch opzicht ongezond (ontoere kenbaar) zijn, maar voor de wet gezond. De opstellers van het stuk wijzen er op dat misdadigers die ter dood gebracht worden, niet altijd de slechtste zijn, zijn, maar dat zij die voldoende rijk dom en invloed bezitten om langdurige procedures in hoger beroep te voeren, zelden met de dood gestraft worden. Talrijke (in het stuk staat inderdaad „numerous"!) met documenten gestaaf de gevallen hebben aangetoond dat on schuldige mensen zijn geëxecuteerd wegens misdaden die zij, naar uit de latere ontwikkeling bleek, niet hadden bedreven. „De executie van zelfs maar één onschuldige mens is een kolossaal, onherstelbaar en definitief vergrijp dat het geweten van de christen niet met rust mag laten" Het geschrift roept daarom de christenen op om hun be zorgdheid hierover organisatorische vorm te geven en hun opvattingen ken baar te maken, om aldus invloed uit te oefenen op overheidsbeleid en wetge ving. Met het oog op het komende proces- Eichmann heeft de synode van de Evangelische Kerk in Duitsland een verklaring afgelegd waarin onder meer het volgende wordt gezegd „Het pro- ces-Eichmann zal nog eens een licht werpen op de gruwelen waarvoor de Duitsers als volk verantwoordelijkheid dragen. Als die historische gebeurte nissen worden opgediept, mag niemand zijn ogen en oren sluiten. Wij moeten voor God bekennen dat wij door ge brek aan waakzaamheid mede schuldig zijn geworden aan de dood van zes mil joen Joden. Plannen om leken in de gelegenheid te stellen aan de r.k. universiteit in Nijmegen een volledige theologische op leiding te volgen, zijn in een gevorderd stadium, zo heeft mgr. W. Bekkers, bis schop van 's Hertogenbosch, tijdens een vergadering van vooraanstaande room- katholieke leken uit parochies in Nij megen en omgeving meegedeeld. De bisschoppen van Nederland bevorderen dit streven. Rooms-katholieken hebben tot nu toe ten aanzien van de verdeeldheid der christenen te weinig gedaan. Anders denkenden brengen veel gemakkelijker schuldbesef op dan wij. Te lang hebben wij in zwart-wit-verhouding gedacht. Daarom kwamen wij zo moeilijk tot een mea culpa. Dat heeft op eer bijeenkomst in Den Haag de prof. C. Pauwels P. uit Nijmegen gezegd. Hij sprak over de christelijke ver deeldheid en wees op de veranderde situatie in de r.k. kerk. Er is tussen gescheiden christenen onderling begrip gekomen, zei hij. Het meer gaan lezen van de bijbel heeft een andere visie op de „heiligheid" der kerk gegeven Door gesprekken zijn we elkaar beter gaan begrijpen en katholieken ontdek ken met vreugde dat er ook buiten hun kerk echt christendom is. In heel de geschiedenis der kerk zijn gebeurtenis sen, die veroordeeld moeten worden, aldus pater Pauwels. Hij noemde de Bartholomeusnacht, waarover in r.-k. Franse kringen rouw bedreven wordt, maar waarvoor vroeger een Te Deum werd gezongen. Het komend concilie mag als een her vormingsconcilie gelden, aldus prof. Pauwels. Het teruggrijpen naar het door de Reformatie steeds vooropge stelde algemene priesterschap der ge lovigen zal er een belangrijke rol spe len, zei hij. Het Deense ministerie van Kerkelijke Zaken heeft een prijsvraag op het ge bied van kerkbouw uitgeschreven voor architecten, beeldhouwers en schilders uit de hele wereld. Gevraagd wordt het ontwerp van een Evangelisch-Lutherse kerk in de industriewijk van een mo derne grote stad. Het totale bedrag aan prijzen beloopt 100.000 Deense kronen, waarvan de eerste prijs tenminste 50.000 kronen zal bedragen (in Neder lands geld respectievelijk iets meer dan 50.000 en 25.000 gulden). De uiteindelijke projecten moeten het resultaat zijn van de gecombineerde arbeid van architect, beeldhouwer en schilder, waarbij de nadruk wordt ge legd op een kunstzinnige algemene in druk. De jury zal voor een deel be noemd worden door het ministerie van Kerkelijke Zaken en voor een deel in ternationale organisaties van schilders, architecten en beeldhouwers. Men ver wacht bij deze prijsvraag vele mede dingers, van wie de inzendingen voor 1 september van dit jaar binnen moeten zijn. De te ontwerpen kerk moet plaats bieden aan vijf- zeshonderd mensen. Het denkbeeld van de prijsvraag is van de minister van Kerkelijke Zaken, mevrouw Bodil Koch, die ook als jury lid zal fungeren. Een aantal personen en instellingen die zich voor het pro ject interesseren hebben beloofd te zul len voorzien in de financiële middelen die nodig zijn voor het verwezenlijken van de plannen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Beekbergen (vac. J. Veen) J. N. de Ruiter te Leiden door de Ge nerale Synode als predikant voor buiten gewone werkzaamheden (geestelijk verzor ger in Duisburg-Ruhrort) T. Schot, kand. te Rotterdam. Aangenomen naar Wierden (toez.) G. Westland te Driesum. Geref. Kerken Beroepen te Abcoude J. de Waard, kand. te Rijsoord te Siddeburen J. Wolven te Urk te Benschop-IJselstein F. J. Schol ten te Oosterend (Texel). Recreatie op de Veluwe Nu de stroom van toeristen steeds meer in omvang gaat toenemen, zeker na de invoering van de vijfdaagse werkweek, hebben de gemeentebesturen van Barne- veld, Scherpenzeel, Doornspijk, Elburg, Epe, Ermelo, Harderwijk, Nijkerk, Hattum, Oldenbroek, Voorst, Hoevelaken, Apel doorn en Putten een gemeenschappelijke regeling ontworpen om de belangen van deze gemeenten gezamelijk te behartigen en de diverse plannen te coördineren. Men wil daartoe een recreatiegemeenschap Noord- en Midden-Veluwe stichten. Het werkgebied van deze gemeenschap zal zich uitstrekken binnen de grenzen van de veertien betrokken gemeenten, alsmede op de wateren in en grenzend aan dit gebied. De recreatiegemeenschap zal een rechts persoonlijkheid bezittend lichaam dienen te zijn en het doel is onder meer de bereik baarheid van het recreatiegebied te be vorderen en de waterwegen bevaarbaar te maken voor de watersport. Zo zal bij het Veluwemeer aan de IJselmeerkust een groot watersportcentrum ontstaan, waar aan thans reeds hard wordt gewerkt. Voorts wil men de nodige gebouwen ver beteren of stichten, natuur- en landschaps- schoon in standhouden en verbeteren, ge gevens verzamelen, een gedocumenteerd archief inrichten en voorlichting en ad viezen geven. Advertentie tarwebloem K'NDERBLOEM In Utrecht heerst ongerustheid over de geregeld voorkomende ontvluchtingen uit de Van der Hoevenkliniek, waarin ter be schikking gestelden zijn opgenomen: men sen met vaak een lijvig strafdossier, die zich schuldig hebben gemaakt aan tal van zeer ernstige delicten als doodslag, moord en zedenmisdrijven. De Van der Hoeven- kliniek is in het hart van de stad geves- Bv- m 36 37 3^ AA 51 55 Horizontaal: 1. zeden; 6. beker voor het Laatste Avondmaal; 11. trouwhartig; 12. wennen; 14. element, afk.; 15. bekende Petrol Mij, afk.; 16. Oostenrijkse keizerin; 17. als boven, afk.; 19.'gewicht; 21. bloed verwant; 22. „koe der armen"; 23. voor spoed; 25. wild zwijn; 26. bewoner van Estland; 28. uitholling in de muur; 30. boom; 31. vervaardigers van een bepaald soort afbeelding; 33. plaats in Gelderland; 34. verbeelding; 35. hakwerktuig; 36. hard deel waaruit bladeren springen; 40. niet ziek. fit; 44. tijdperk; 45. soort papegaai; 47. ijzerhoudende grond; 48. stad in Ara- bië; 49. eiland van de Antillen; 50. dus; 51. Europeaan; 54. volente: als God 't wil; 55. e-mol; 56. jongensnaam; 58. tijds aanduiding; 61. Duits geld, afk.; 62. oude benaming voor t.b.c.; 64. vochtdoorlatend; 66 gesloten stand; 67, soms, bijna. Verticaal: 1. mijns inziens, afk.; 2. lof gedicht; 3. overgebleven deel; 4. Annie v. „boefje"; 5. zwoegen; 6. koolzuurhou dend; 7. gebouw: bep. tentoonstellings gebouw; 8. dokter; 9. gravin uit het Hol landse Huis; 10. element, afk.; 11. nood lottig; 13. stad in Italië; 14. gast; 18 scheur; 20. bont bedrukt katoen; 21. voorzetsel; 24. deel van het gelaat; 27. wijze, manier; 29. dwalen; 32. geit; 33. zuidvrucht; 36. reeks; 37. droef; 38. vreemd, gek; 39. on gezouten; 41. plaats; 42. oorspronkelijke bewoners van Afrika; 43. voorstelling in de slaap; 45. zijrivier van de Garonne; 46. plotseling; 52. Griekse godin van twee dracht en strijd; 53. grasrand langs de u/e'g; '56. papegaairi57. intendant,' 'afk.'! 59. staf; 60. ontkenning; 63. maanstand, afk.; 65. do. Inzenden vóór donderdag, uitsluitend per briefkaart. OPLOSSING PUZZEL NR. 26 R'TE RLANGEN KRA E'R'E KAR EpTN E D Ö-V_,U MpTN REN PRIJSWINNAARS VORIGE PUZZEL 7,50: B. Veenstra, Oriönweg 195, IJmui- den; 5: J. G. Geerling, Stuijvesant- plein 19 zw„ Haarlem; 2,50: Mevr. V. Zeeuw, Junoplantsoen 12, Haarlem tigd. Van de 110 delinquenten die in deze kliniek verpleegd worden, werken er der tig normaal in de stad. Zij gaan zonder begeleiding naar hun werkgever. Daar naast behoren sommige delinquenten tot geregelde bezoekers van de Utrechtse bioscopen. De officier van Justitie in Utrecht, mr. W. H. Overbeek, heeft nu in een onder houd met het A.N.P. verklaard dat het aantal ter beschikking gestelden maar een klein percentage is van het grote aantal personen dat wordt berecht. Wel zijn de ter beschikking gestelden gevallen die de aandacht trekken. Het zijn veelal mensen die voortdurend recidiveren en zeer ern stige misdrijven op hun geweten hebben. Dat zij veelal weer in dezelfde ernstige fouten vervallen betekent, aldus mr. Over beek, dat deze mensen niet normaal zijn en de maatschappij niet aankunnen. In inrichtingen als de Van der Hoeven- kliniek tracht men hen nu van hun eigen aardigheden af te helpen. De delinquenten die daar verpleegd worden hebben iets dwangmatigs. Ze worden als patiënten be schouwd die uit een beschermde omgeving weer moeten worden aangepast. Dit aan passingsproces moet vloeiend gaan, waar bij men de maatschappij niet kan missen. Men neemt, aldus mr. Overbeek, in de Van der Hoevenkliniek risico's en men laat de teugels wel eens vieren om de delinquenten te toetsen op hun eigen ver antwoordelijkheidsgevoel. Bij dit vieren van de teugels hoort ook het werken in de stad, het maken van een wandeling of het bezoeken van een bioscoop. De man die voor een moord acht jaar of langer in een gevangenis opgesloten heeft gezeten, komt ook eens vrij, aldus mr. Overbeek, en hij is er vaak minder aan toe dan degene die na een psychiatrische behandeling en on der voortdurende controle weer geleide lijk in de maatschappij wordt opgenomen. Voor hetgeen men in inrichtingen als de Van der Hoevenkliniek doet, kan de maat schappij, aldus de officier van Justitie, niet dankbaar genoeg zijn. Hij ontkende niet dat er ook wel eens een steek valt bij het vieren van de teugels. Men moet, zo zei hij, bij deze therapie steeds aftasten hoe gróót het risico is dat men mag ne men. De Van der Hoevenkliniek mag zich gelukkig prijzei^ aldus mr. Overbeek, dat bij al de onregelmatigheden die er ge beurd zijn, als ontvluchtingen en dergelij ke, nimmer een ernstig delict zich heeft herhaald bij een delinquent. Dat betekent, volgens hem, dat het werk dat men hier doet wel aanslaat en succes heeft. De psychiater Mejuffrouw dr. A. M. Roosenburg, diri gerend geneeskundige van de Van der Hoevenkliniek, verklaarde tegenover het A.N.P. dat in Nederland meer en meer de 'misvatting dreigt te ontstaan dat de psy chiaters op de stoel van de rechter gaan zitten. Aan twee percent van alle rechts zaken komt echter slechts een psychiater te pas. Het is onder meer de taak van de officier van Justitie, naar een psychiater te verwijzen, maar ook dan heeft de rech ter nog het volste recht, de psychiatrische rapporten bij het formuleren van zijn eind oordeel naast zich neer te leggen. Het opvangen van voor de maatschappij gevaarlijke delinquenten in inrichtingen, brengt uiteraard talloze problemen met zich mee. Natuurlijk staat op lang niet ieder delict een levenslange gevangenis straf en dat houdt in dat de mensen eens terug moeten keren in de maatschappij. In de inrichtingen streeft men er dan ook In het ministerie van Onderwijs, Kuns ten en Wetenschappen heeft minister Cals de commissie van voorbereiding voor de derde technische hogeschool geïnstalleerd. De commissie, onder voorzitterschap van ir. J. B. G. ridder de van der Schuren, commissaris der Koningin in Overijsel, krijgt tot taak het opstellen van concrete voorstellen ten aanzien van de voorberei ding van de oprichting van een technische hogeschool in het oosten van het land. Minister Cals zei o.m. dat de grote naties zich tot het uiterste inspannen öm zo veel mogelijk studenten een goede academische opleiding te geven. Nederland kan daarbij niet achterblijven. De toeloop van studen ten, die volgens de prognoses zal blijven aanhouden, dwingt tot snel handelen. Dit is ook de reden waarom deze commissie reeds thans in het leven is geroepen, nog voordat de Kamers hun standpunt be paald hebben. Het werk van de commis sie, dat in het bijzonder van belang is voor het oostelijk deel van Nederland, zal echter ook voor de verdere ontwikkeling van het wetenschappelijk onderwijs in het algemeen van nut zijn, aldus de minister. Het gist nog binnen de universiteiten en hogescholen, die de vele na-oorlogse pro blemen nog niet verwerkt hebben. Het werk van de commissie zal ook ter op lossing van deze problemen zeer belang rijk zijn. Eén van de moeilijkste vragen, waarvoor de commissie zal komen te staan, is het probleem van de bemanning van de nieuwe hogeschool. De minister hoopte tenslotte, dat de commissie de grondslagen zal leggen voor de opbouw van een bloeiende technische hogeschool in oostelijk Nederland. Twee jaar. Het gerechtshof in Leeuwarden heeft een 43-jarige belasting consulent uit Balk veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf wegens verduiste ring van 20.000 gulden en oplichting. Hij gebruikte geld van cliënten ten eigen bate, nam geld op van spaarbankboekjes van cliënten en verduisterde bovendien een bedrag van 5700 gulden uit de kas van de plaatselijke Rode-Kruisafdeling, waarvan hij penningmeester was. Advertentie naar hen op te voeden tot normale leden van de samenleving. Natuurlijk zijn er aan het naar buiten brengen van de patiënten risico's verbonden. De controle is echter scherp en men moet deze periode, volgens dr. Roosenburg, zien als de overgang tot de terugkeer naar de normale maatschap pij, een terugkeer die, volgens haar, veel riskanter zou zijn als men de mensen regelrecht vanuit de inrichting naar huis zou sturen. Vervolging van een minister Niet slechts op het Binnenhof, maar ook dicht daarbij, namelijk op het Plein, waar de minister van Defensie zetelt, heerste in deze week na Pasen grote rust. Deze op merking geldt eveneens met betrekking tot minister Visser zelf. Wel schijnt de voormalige sergeant-konstabel van de Ko ninklijke Marine A. H. F. Fonteyn de pro cureur-generaal bij de Hoge Raad ver zocht te hebben, tegen vermelde bewinds man wegens het plegen van een ambtsmis drijf een vervolging in te stellen, men kan echter veilig aannemen dat de minister van Defensie nog allerminst in de zenu wen is geraakt door dat verzoek. Dit alleen reeds omdat het aan het ver keerde adres is gericht. Ingevolge grond wet en wet kan immers de procureur-ge neraal bij de Hoge Raad en hetzelfde geldt voor iedere andere ambtenaar van het Openbaar Ministerie slechts over gaan tot vervolging van een minister (het zij wegens schending van de bepalingen in zake ministeriële strafrechtelijke verant woordelijkheid voorkomend in de artikelen 355 en 356 van het Wetboek van Straf recht, hetzij wegens ambtsmisdrijven van andere aard, zoals het maken van mis bruik van macht bij het begaan van een strafbaar feit) op last des Konings of op last van de Tweede Kamer. Welnu, voor zover bekend is er tot dusverre geen spra ke van dat het staatshoofd enigerlei be sluit heeft genomen, hetgeen dan onder verantwoordelijkheid van een der minis ters zou moeten gebeuren, om de procu reur-generaal bij de Hoge Raad op te dra gen een strafvervolging tegen minister Vis ser in te stellen. En evenmin is er sprake van, dat de Tweede Kamer een dergelijke opdracht heeft gegeven. Op zijn eigen houtje kan genoemde procureur-generaal niet tot zulk een strafvervolging overgaan. Vandaar dat de heer Fonteyn zich tot het verkeerde adres heeft gericht. Hij had zich namelijk met zijn verzoek moeten wenden, óf tot de Kroon óf tot de Twee de Kamer. Laat ik hieraan meteen toevoegen dat er, heel zacht uitgedrukt, overigens alles zins reden bestaat om in twijfel te trek ken of hij, met wat hij thans beoogde, ook maar enige schijn van kans op succes zou hebben. De heer Fonteyn meent, nu reeds langer dan een kwart eeuw geleden on rechtvaardig behandeld te zijn. Te weten, toen hij zich twee jaar na de muiterij in 1933 op het pantserschip De Zeven Provin ciën op grond van bronchiale astma ont slagen zag. Volgens hem zou men hem na die muiterij, bij welke gelegenheid hij zich, aldus zijn stelling, juist uitste kend gedragen had, ten onrechte met een muiter verwisseld hebben. De marine-offi cieren, wie hij ten laste legde zich in dat opzicht aan een bedenkelijke vergissing schuldig te hebben gemaakt, had hij ern stige verwijten naar het hoofd geslingerd. Daarop werd hij naar Nederland terugge zonden en hier te lande wegens astma af gekeurd. Na jarenlange strijd over dit alles, inclu sief een onderzoek door een Kamer commissie, had de vorige minister van Defensie aangeboden hem een schadever goeding van f 2400 te laten uitbetalen, mits de heer Fonteyn dan alle verdere ac tie in zijn zaak zou laten varen. Daarvan wilde hij echter niet weten. Zo kwam hij er toe in een brief aan minister Visser in december van het vorige jaar een onder houd te verzoeken. Deze wees dit echter schriftelijk af omdat er zijns inziens geen aanleiding bestond tot een nadere gedach- tenwisseling over de hele kwestie. En hierin nu heeft de heer Fonteyn reden ge zien om te trachten de procureur-generaal bij de Hoge Raad te bewegen, een straf vervolging tegen de huidige minister van Defensie in te stellen. Nogmaals, zelfs indien het desbetreffen de verzoek tot het staatshoofd of tot de Tweede Kamer gericht geweest zou zijn, geloof ik dat de klager, gezien alle facto ren, vrijwel zeker nul op een dergelijk re kest zou hebben gekregen. Trouwens, se dert het bestaan van de wet op de straf rechtelijke verantwoordelijkheid, dat wil zeggen sinds 1855, is er van 's Konings wege of door de Tweede Kamer nog nooit last aan de procureur-generaal bij de Ho ge Raad gegeven om een minister voor dat hoge college te dagen. Evenmin is er ooit een strafvervolging ingesteld naar aan leiding van enigerlei aanklacht als zou een minister zich aan een ambtsmisdrijf heb ben schuldig gemaakt. De kinderbijslagregeling In een redevoering welke het tot de K.V.P. behorende Tweede Kamerlid J. M. Peters onlangs te Sittard heeft gehouden, heeft deze afgevaardigde getoond eniger mate te betwijfelen of het met de kinder bijslagregeling wel voldoende naar de wen sen van zijn partij zal lopen. Hij scheen over het in gang zijnde stre ven om het te zoeken in een voor de ver schillende regeringspartijen aanvaard baar compromis minder optimistisch ge stemd te zijn dan dit naar mijn indruk niet alleen bij de liberalen, doch eveneens bij tal van K.V.P.ers wel het geval is. Binnen de intiemere kring van het kabinet houdt men zich naarstiglijk bezig met po gingen om zo snel mogelijk een bevredi gende oplossing ten aanzien van dit tere vraagstuk gereed te krijgen. De bedoeling zou bepaald zijn om nog vóór het aanbre ken van het zomerreces in de Tweede Ka mer de hindernis te nemen. Mogelijk, dat danook reeds tegen het eind van deze maand en anders niet veel later dan in de eerste helft van mei naar buiten zal blij ken of het kabinetsberaad tot resultaten, en zo ja tot welke, geleid heeft. Een merkwaardig geschenk Bij de min of meer feestelijke installa tie van de Nieuw-Guinea Raad is minister Toxopeus met een aardig, tegelijkertijd echter merkwaardig geschenk voor de dag gekomen. Hij bood namelijk als begin van een bibliotheek ten behoeve van het ginds ,in wording zijnde parlement" een collec tie boeken aan en overhandigde als eerste ling daarvoor een uit drie delen bestaand boekwerk, waarin men de grondwetten van alle staten ter wereld aantreft. Een en ander isin het Engels te boek ge steld. Hier en daar ving ik reeds de enigs zins kritische vraag op, of het veel leden van de Nieuw-Guinearaad, ja, of het zelfs wel de meerderheid van dat orgaan mo gelijk zou zijn de nodige wijsheid uit dit geschenk te putten. Inderdaad valt te be zien of daartoe wel voldoende kennis op staatsrechtelijk gebied alsook van de En gelse taal voorhanden is! Niet geheel on gegronde twijfel dienaangaande kan er toe leiden, het boekgeschenk in kwestie dan ook een beetje wonderlijk te vinden. Maar ja, de opzet is nu eenmaal, het bes te te hopen (en als het kan ook te ver wachten) van wat de Nieuw-Guinearaad mettertijd waard zal zijn en zal aankun nen. En als men dat doet, dan is natuur lijk ook een uitgebreide bibliotheek op zijn plaats en daarin de verzameling van grondwetten. Hoe het zij, van Nederlandse zijde is en wordt alles gedaan om de betekenis van het nieuw geschapen college te onderstre pen. Niettemin is reeds gebleken dat het elders, met name bv. bij de regering van de Verenigde Staten, aan bereidheid ont breekt om het net zo te zien. Aldus de nuchtere, in sommiger ogen droeve werke lijkheid. Met bijzondere belangstelling is thans het wachten op wat minister Luns bij zijn met president Kennedy te voeren gesprek in het Witte Huis omtrent die werkelijkheid wellicht nader te horen zal krijgen. En natuurlijk tevens op de reac ties, die de inhoud van dat gesprek even tueel kan te weeg brengen op het verder door Den Haag te voeren beleid.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 4