Raad voor de scheepvaart strafte kapiteins en stuurlieden In de vishal en op zee V. :4rO£ IJmondverenigingen vandaag en morgen Rotterdam krijgt een miljoen terug van de „Floriade" voor RIJLES Woningbouwkwestie matrnsiêrL Luxaflex Aluminium Jaloezieën ook met dessins Luxe damestassen v.a. 2,95 ZATERDAG 8 APRIL 1961 A 9 G. VAN TELGEN is „SUCCES' Lange Nieuwstr. 718 - Telef. 4553 w Oudste vondsten Middeleeuwse akker Geen schatgraverij Gritiek op A.O.W. door Bond voor Staats- pensionering H. J. Caïkoen DE RUYTER De Raad voor de Scheepvaart heeft de I week te ontnemen. De raad acht deze ka 45-jarige kapitein en de 32-jarige stuurman pitein schuldig aan de aanvaring tijdens van het M.S. „Anja" gestraft door het mist van het motortankschip „Caltex-Go- uitspreken van een berisping. Hun wordt rinchem" (2050 b.r.t.) met het motorschip verweten dat het stoten op een ondiepte „Antonie" (180 b.r.t.) in de Kielerfjord op door de „Anja" in de Stockholmer Sche- 13 maart van het vorig jaar. Van dit laat- ren nabij Södernamna op 4 november van ste schip was de kapitein de gezagvoer- het vorige jaar een gevolg is geweest van der en tevens eigenaar. Tengevolge van onvoldoende zorg en onoplettendheid bij de I de aanvaring liep de „Caltex-Gorinchem" navigatie. De „Anja", eigendom van de een scheur op van drie voet lengte. De rederij „Anja" te Groningen en groot „Anthonie" had slechts onbelangrijke scha- 262 b.r.t., liep na het stoten, mede omdat de aan de steven. De raad heeft noch op het volle kracht voer, over de stenen en I de koers noch op de overige navigatie van kwam weer vrij. Later bleek dat alleen de „Caltex-Gorinchem" aanmerkingen. Aan de piek water maakte. Zonder verdere on- de hand van de beschikbare gegevens kan gevallen arriveerde het in Harlingen, waar I volgens de raad worden geconstateerd dat heen het op weg was. Ter zitting erkende de mistnavigatie op dit schip met voor de kapitein dat hij tevoren onvoldoende de zichtigheid en beleid is gevoerd. Wat de kaart had bestudeerd. Ook de stuurman „Antonie" betreft staat het wel vast dat, heeft naar de mening van de raad zich mede gelet op de naar verhouding geringe niet voldoende georiënteerd toen hij de na- schade, dit vaartuig langzaam heeft geva- vigatie op zich nam. De kapitein heeft ren. De kapitein van de „Antonie" heeft hem niet gezegd waar de „Anja" zich op I een fout gemaakt niet te stoppen toen hij dat moment bevond. De kapitein en de de mistsignalen van de „Caltex-Gorin- stuurman hebben, aldus de raad, ter zit- chem" hoorde. De raad aanvaardt niet ting blijk gegeven zich ervan bewust te de door de kapitein ter zitting opgegeven zijn dat het varen in de ingewikkelde reden voor deze nalatigheid, dat hij vrees- Stockholmer Scheren nauwgezetheid en op- de bij stoppen van zijn koers af te zullen lettendheid vereist en dat zij daarin zijn raken. Indien de „Antonie" had gestopt, te kort geschoten. zou de aanvaring niet zijn geschied. De Aanvaring kapitein van de „Caltex Gorinchem" gaat naar het oordeel van de raad geheel vrij De Raad voor de Scheepvaart heeft een uit. 40-jarige kapitein uit Delfzijl gestraft door hem de bevoegdheid om als kapitein op zeeschepen te varen voor de tijd van een Gestrand in de Downs Advertentie De raad heeft een 56-jarige kapitein uit Delfzijl schuldig bevonden aan het vast lopen van het m.s. „Rapid" op 11 septem ber 158 in de Downs en hem gestraft door hem de bevoegdheid om als kapitein op zeeschepen te varen voor de tijd van een maand te ontnemen. Hiermede beves tigt de raad zijn uitspraak van 3 januari 1961, waartegen de kapitein in verzet was gekomen. Het hiernieuwde onderzoek dat de raad heeft ingesteld leidde niet tot een ander oordeel. Ook nu is de raad van mening dat het vastlopen van de „Rapid' op zijn reis van Londen naar Rouaan moet worden geweten aan het in ernstige mate tekortschieten van de kapitein in zijn na vigatie en verder beleid. Hij had de na vigatie niet mogen overlaten aan de onge diplomeerde stuurman met dispensatie, die tegen die taak niet opgewassen bleek te zijn. Alleen op zicht gevaren De raad heeft een 25-jarige stuurman uit Delfzijl gestraft door hem voor de tijd van een maand de bevoegdheid te ontne men om als kapitein of als stuurman op zeeschapen te varen, omdat de raad hem schuldig acht aan de stranding van het m.s. „Olympia" op 25 april op de oost kust van het eiland Oeland. De „Olympia' eigendom van J. Boerma te Groningen en groot 499 br.t., was op weg van Bayon ne naar Köping. Met sleepboothulp kwam het schip weer vlot. Hoewel de raad be denking heeft tegen het beleid van de ka pitein, wordt hij niet schuldig geacht aan de stranding. De schuld ligt bij de stuur man, die bij mooi weer, helder zicht en vlakke zee deze stranding niet heeft voor komen. De stuurman is geheel in gebreke gebleven de positie van de „Olympia" te bepalen of te controleren. Hij heeft uit sluitend op zicht gevaren, hetgeen volgens de raad onjuist en gevaarlijk is. Zijn ex cuus, dat hij op de Zweedse kaart de bankenlijn voor de kustlijn heeft aange zien, kan de raad niet aanvaarden. De raad heeft bij het bepalen van de strafmaat rekening gehouden met zijn jeugdige leef tijd en met het feit, dat hij pas kort ge diplomeerd was en weinig ervaring had. Niet gestopt bij slecht zicht Een 41-jarige kapitein uit Delfzijl is ge straft door hem de bevoegdheid om als kapitein op zeeschepen te varen voor de tijd van twee weken te ontnemen. De raad acht de kapitein schuldig aan de stran ding op 29 augustus 1960 van het m.s. Maria S" tijdens slecht zicht in het Vanernmeer. Het schip, eigendom van J. Smith uit Delfzijl en 272 b.r.t. metend, was op weg van Amsterdam naar Lidköping. Het is, nadat de bemanning het had verlaten, af- gesleept en geborgen. Het had zeer belang rijke schade opgelopen. De oorzaak van de stranding is, naar het oordeel van de raad, dat de kapitein, toen het zicht door regenbuien zeer slecht was geworden, zijn schip niet heeft gestopt en niet voor anker is gegaan, maar is blijven doorvaren. Daarbij is het schip van de juiste koers afgeraakt met de stranding als gevolg. Deze moet, aldus de raad, aan een ern stig falen van de kapitein in zijn naviga tie worden geweten. Hoewel dit bij de stranding geen rol heeft gespeeld, meent de raad toch zijn afkeuring te moeten uit spreken dat de kapitein voor de navigatie slechts een oude kaart, die bovendien niet was bijgewerkt, ter beschikking had. Een kapitein behoort te zorgen, dat hij behoor lijke kaarten, die volledig zijn bijgewerkt, ter beschikking heeft. Een niet voldoen aan deze eis betekent een verwaarlozing van zijn plichten en een gebrek aan ver antwoordelijkheidsbesef, aldus de raad. Onvoldoende navigatie De raad heeft een 31-jarige kapitein uit Groningen gestraft met het uitspreken van een berisping en een 27-jarige stuurman uit Zwolle de bevoegdheid ontnomen om als kapitein of als stuurman op zeesche pen te varen voor de tijd van twee we ken, omdat zij beiden schuld hebben aan de stranding van het m.s. „Viod" in de Langelands Belt op 18 november. De „Viod" groot 398 b.r.t. en toebehorende aan K Groen te Harlingen, was op weg van Amsterdam naar Malmö. Na enig manoe- ZATERDAG 8 APRIL Patronaatsgebouw, IJmuiden, Concert en cabaret, „IJmuiden's Roem". Jeugdgebouw, 20 u.: Herv. Toneelgroep Bloemiust, Heemskerk, 2022 u.: Schil derijententoonstelling Rien van den Brink. ZONDAG 9 APRIL Hoogovens, Restaurant Walserij-Oost, 14 17 u.: Schilderij ententoonstelleng Piet 't Hart. Bloemiust, Heemskerk, 1417 u.: Schil- derijntentoonstelling Rien van den Brink. MAANDAG 10 APRIL Jeugdgebouw, IJmuiden, 20 u.: Herv. Toneelgroep. Centrum, Beverwijk, 20 u.: lezing door Rabbijn J. Soetendorp over „Exodus" van Leon Uris. De gemeente Rotterdam krijgt ruim een miljoen gulden terug van de investe ringen, die zij heeft gedaan in de „Floria de", de tentoonstelling die vorig jaar on geveer vier miljoen bezoekers heeft ge trokken. De gemeente Rotterdam heeft voor de „Floriade" 3.800.000 gevoteerd en bo vendien 40 ha. terrein ter beschikking ge steld. Het aandeel van het bedrijfsleven (tuinbouw en aanverwante bedrijven) in de „Floriade" was 6,5 a 7 miljoen gulden. Het ministerie van Landbouw en Visse rij betaalde de demonstraties van de vele wetenschappelijke tuinbouwinstituten. Er zijn enkele elementen van de ten toonstelling gehandhaafd, onder andere de achttiende-eeuwse tuin bij het historische herenhuis, de grote heemtuin en de lange rodondendronallee. Plet zeer gunstige exploitatieresultaat is te danken aan de grote publieke belang stelling. Advertentie De speciaalzaak voor IJmuiden TROMPSTRAAT 2 - 4 en 10 - IJMUIDEN Telefoon 4078 vreren kwam het schip weer vlot. De raad is van oordeel dat de stranding in de eer ste plaats een gevolg is van de onvol doende navigatie van de stuurman, die met de door de oostelijke wind veroor zaakte stroom geen rekening heeft gehou den. Ook de kapitein gaat volgens de raad niet geheel vrijuit. De wijze, waarop hij de wacht heeft overgegeven en zijn stuur man die reeds eerder in 1960 een stran ding van de „Viod" had veroorzaakt vrijwel zonder instructies het schip heeft overgedragen, is geheel onvoldoende, al dus de raad. Advertentie 'T BESTE ADRES Aanvoer van zaterdag I RO 53 Dirkje 580 kisten, waarvan 50 ha- Drie trawlers, vier loggers en 64 kotters I ring, 380 makreel, 40 kabeljauw, 45 kool- zorgden zaterdag in IJmuiden voor een vis, 15 radio, 5 varia, aanvoer van 2.807 kisten vis, waarvan 55 I RO 46 Claesje 740 kisten, waarvan 25 schelvis, 83 wijting, 80 gul en kabeljauw, I schelvis, 225 haring, 425 makreel, 45 gul 25 koolvis, 275 haring, 1400 makreel, 598 en kabeljauw, 20 varia, 900 stuks kabel diversen, 290 schol, 37.000 kilo tong, 803 jauw. stuks kabeljauw en 10 tarbot. In Scheveningen was de aanvoer 80 plat- IJM 57 Medan (28 maart) 1010 kisten, vis, 3000 kilo tong. waarvan 40 wijting, 25 schelvis, 50 gul en kabeljauw, 20 koolvis, 150 haring, 700 ma kreel, 25 varia, 1600 stuks kabeljauw. KW 135 Emma Wilhelmina (29 maart) 950 kisten, waarvan 40 wijting, 30 schel vis, 25 gul en kabeljauw, 15 koolvis, 125 haring, 700 makreel, 15 varia, 165 stuks kabeljauw. Prijzen van zaterdag Export: grote regels kabeljauw 52 tot 60, kleine regels kabeljauw 40 tot 46, kisten grote kabeljauw 84 tot 90, witte koolvis 120, grote schelvis 43 tot 46, middel schel vis 41 tot 43, grote tong 4 tot 4,10, groot middel tong 4,10 tot 4,40, kleinmiddel tong 4,30 tot 4,60, tong I 4,50 tot 4,80, slips 3,40 tot 3,60, tarbot 4,60 tot 4,80, zetschol en schol I 48 tot 54. Binnenland: kleine kisten kabeljauw 90 tot 96, grote en middel gul 56 tot 58, torren 40 tot 48, zwarte koolvis 75, leng 80, klein middel schelvis 56, pennen 58, braad 40 tot (alle rijbewijzen) LUXE VERHUUR RIJBEWIJS VERNIEUWEN In Culemborg zijn moeilijkheden ont staan over de bouw van 54 koophuizen, waarvoor de adspirantkopers al 1.000,- hebben gestort en tot de bouw waarvan het nog steeds niet is gekomen. Op 8 februari 1960 koert een aannemer 46,"wijting 4*3 tót"47,*schël II 45 tot 50, schol I uit Hillegom van de gemeente Culemborg III 34 tot 37, haring 16 tot 22, makreel 8,50 een stuk grond voor de bouw van 54 wo- tot 13, paapjes 9 tot 9,50. ningen. Op verzoek van deze aannemer Besommingen van zaterdag wijzigde de gemeenteraad de bepalingen KW 113 1.610, KW 118 2.170, KW 59 zodanig, dat de grond uiterlijk op 31 de- 3.050, KW 137 3.020, KW 140 2.430, cember 1960 zou worden getransporteerd KW 92 1.850, KW 177 1.750. KW 72 op naam van de aannemer. De koper 1.910, KW 112 1.760, KW 17 f 2.720, TX 8 2.040, HD 75 4.060, IJM 59 1.870, Op zee Het was goed weer om de noord. Er werd echter slecht gevangen, namelijk 80 tot 150 manden makreel en haring per moest over de periode waarin de grond nog niet was betaald een rente van vijf percent vergoeden. De 54 woningen zouden worden gebouwd met de zogenaamde A-premie. Tegen het einde van 1960 bleek echter, dat deze A- etmaal. De Allanwater deed een trek van premie voor de woningen in Culemborg een pakje, de Beatrice een trek van twee niet vóór midden 1962 was te verwachten pakjes. en daarom verzocht de aannemer zich De loggers en kotters op de kust vingen beroepend op overmacht het transport 80 tot 120 kilo tong en 10 tot 20 manden van de grond uit te stellen tot 1 april 1961. bijvis. uitstel werd door het college van B. De loggers en kotters bij de P-boeien en W. gegeven tot 1 maart 1961, echter vingen 150 tot 300 kilo tong en 5 tot 10 zonder dat de gemeenteraad hierin werd ZEESTRAAT - BEVERWIJK MARKTPLEIN IJMUIDEN Geheimen van Veis er BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN BEVALLEN: M. Luster-Broekhuizen, z. Zandersstraat 26, IJmuiden-Oost; J. Hoek- stra-Reinds, z„ Oosterduinplein 2, IJmui- den-Oost; R. Dames-Palstra, d., Graham- straat 210, IJmuiden; G. G. F. Heilig-Kaub, z„ Orionweg 74, IJmuiden; A. Spreeuw- Davids, d., Wester Parallelstraat 1, Velsen- Noord; J. M. Smid-Slobbe, d„ van Moer kerkenstraat 7 I, Haarlem; C. Koper-de Ligt, 2 d., Wolframstraat 9, IJmuiden; A. Vis-Lover, z„ Planciusstraat 56, IJmuiden- Oost; L. W. Grimminck-Dijkhuizen, d„ v. Zoals wij zagen bij de bespreking van de Spanjaardsberg (zie IJ.C. 24 maart en 1 april jl.) te Santpoort en zoals ook ge bleken is uit tal van andere vondsten in de bodem van Velsen, woonden hier in het begin onzer jaartelling en nog enige eeu wen daarna Friezen, de Frisië of Frisia- vones, waarover Tacitus en Plinius ons in lichten. In die tijd moet onze streek vrij dicht bevolkt zijn geweest, want op een achttal plaatsen in onze gemeente zijn woonplaatsen uit die periode ontdekt. Dit geldt nog temeer, als men in aanmerking neemt hoeveel er in de loop der eeuwen ongemerkt moet zijn verdwenen en ook, dat de tegenwoordige duinen nog heel wat verborgen houden. Een flinke boerderij moet gelegen heb- d. Bergh van Eijsingaplantsoen 27, Sant- ben te Driehuis, aan de rand van „Schoo- poort; C. M. de Wit-Beekman, z., Grote Houtweg 84, Beverwijk. OVERLEDEN: P. ter Voort, 82 j., weduw naar van F. M. van Beringen, Brederood- seweg 16, Santpoort; K. Tolsma, 76 j.. we duwe van P. Strikwerda, Kleasterdijk 13, Baarderadeel; A. Drogt, 60 j., echtgenoot van M. E. Aerts, de Noostraat 153, IJmui- nenberg"; een andere, nog niet nader on derzochte vindplaats van Fries aardewerk, bevindt zich in „Velserbeek"; een derde, de grootste van allemaal, lag onder „Roos- wijk" in Velsen.N. Van deze laatste, die helaas door snelle afgraving goeddeels ver loren ging vóórdat wij ervan hoorden, te kende zich in het talud een dikke, circa den-Oost; A. de Koning, 90 j„ weduwnaar 200 m. lange woonlaag af, doorspekt met van N. van Groningen, Kon. Wilhelmina- kade 63, IJmuiden; J. P. Th. van Es, 72 j., echtgenoot van C. S. J. Rennette. Rio Grandelaan 35, Bloemendaal; L. C. Schel- levis, 65 j., echtgenoot van L. Raspoort, de Ruijterstraat 88, IJmuiden-Oost, ONDERTROUWDA. W. M Steemers, Booglaan 9, Oss en J. W. C. H. van der scherven, botten, lagen as en houtskool, j Hier moet, in de eerste en het begin van de tweede eeuw, een heel dorp gelegen hebben! Hoewel goed gekozen, aan de oos telijke oever van een meertje, is toch ook deze woonplaats weer ten offer gevallen aan het stuifzand, dat de nederzetting in drie dikke lagen bedekt en de bewoners den met granietgruis, van huis uit zand grondbewoners waren. Scherven van dik- en dunwandig aardewerk kwamen aan het licht, alles gemaakt zonder draaischijf en soms versierd met opgelegde reliëfbanden en rijen nagelindrukken. (Kleine nagels: vrouwen!) Dichtbij hun woonplaats was het noodzakelijke water, want in hun tijd liep er een kreek in de richting van Schoonenberg", ongeveer waar zich nu de Waterloolaan bevindt. Ter hoogte van Kriemhilde" verbreedde dit watertje zich tot een meertje, zoals blijkt uit het thans daar nog aanwezige veen. Enkele van de gevonden scherven zijn merkwaar dig, te weten die met de reliëfbandver siering. Deze immers hebben een lange en interessante vóórgeschiedenis. Om streeks 1400 vóór Chr. kwamen Britse im migranten uit Engeland naar ons land; zij vestigden zich op de Gooise heuvelrij en in Brabant ten westen van Eindhoven, maar ook langs onze kust (Den Haag, Lis- se, Vogelenzang) en vermengden zich vreedzaam met de hier wonende bevol king. Deze Britten importeerden een ty pisch soort urnen, die later Hilversumur- nen werden genoemd. De vormgeving van hun aardewerk had grote invloed op het inheemse en geleidelijk ontstond in de loop der eeuwen een vorm, die men, naar de voornaamste vindplaats, Drakenstein-urne noemde. Sommige van onze potten uit Driehuis nu, vertonen een duidelijke ver wantschap met dit laatste vaatwerk! Ham, van Rijswijkstraat 43, Velsen-Noord, moesten vertrekken.waarheen? Ook hier t.a. Eisenhowerstraat 7, Oss; P. J. van Houten, Archimedesstraat 37, Amster dam en B. F. Bekker, Louise de Coligny- laan 10, Santpoort-Zuid; H. P. de Groot, Bouwlust C 51, Neede en A. M. du Pont, geven weer enkele Romeinse fragmenten, ongetwijfeld uit het castellum Velsen af komstig, een goede datering. (Romeinse scherven zijn vaak tot op tien jaar nauw keurig dateerbaar). De aardigste vondst Velserduinweg 197a, IJmuiden-Oost; S. van hiervan is een speelschijfje, door een Fries der Bos, Spekkewegje 5, Santpoort en M. gesneden uit de wand van een met reliëfs M. Mulder, Corverslaan 106, Velsen-Noord, versierde Romeinse kom. in Zuid-Gallië t.a. Volgerweg 40, De Beemster; A. van de vervaardigd. Zulke speelschijfjes, maar Pieterman, Koningin Wilhelminakade 46, dan meest uit inheems aardewerk gemaakt IJmuiden en A. van der Plas, Uranus straat 6, IJmuiden, t.a. Koningin Wilhel minakade 46; B. J. Beentjes, de Lumey- straat 11, IJmuiden en Z. Hennevanger, Cypressenstraat 14, IJmuiden-Oost. t.a. Curagaostraat 9, Santpoort; E. Das, Rhijn-lijk zijn geweest! vis Feithstraat 2, Leeuwarden en J. P. G. van Kampen, Biallosterskilaan 6, Sant poort; C. J. Zonneveldt, Tuindersstraat 126, IJmuiden-Oost en H. van Amersfoort, Kloosterstraat 61, Haarlem; L. van der Plas, van Ostadestraat 35, IJmuiden en G. Voorma, Trompstraat 90, IJmuiden-Oost, t.a. Trompstraat 90, IJmuiden-Oost; P. J. kwamen in Velsen herhaaldelijk voor de dag. Zij wijzen erop, hoe onze voorouders toch ook nog tijd konden vinden voor een ontspannend spel, al zullen verder hun le vensomstandigheden niet altijd gemakke- Theoret'sch zou men hier dus vondsten uit de vroege Bronstijd (van 1500 v. Chr af) kunnen verwachten. Meer dan eens be reikten ons geruchten over de vondst van een stenen bijl. Het is mij echter nooit Schadé. Trompstraat 166, IJmuiden-Oost geiui{t er een onder ogen te krijgen en wij moeten voorzichtig zijn met deze me dedelingen, omdat de leek een eigenaar dig gevormde steen al gauw voor een bijl verslijt. Als men echter weet, dat deze bijlen gebonden waren aan zeer speciale vorm en afwerking, gaat de zaak er iets wat niet is kan en J. Prins Tuindersstraat 66, IJmuiden- Oost, t.a. Trompstraat 166, IJmuiden-Oost W. Uilen, Verlengde Hoogravenseweg 79 Utrecht en A. de Vries, Snelliusstraat 69, IJmuiden, t.a. woonark „Panta Rei" aan de Braakdijk, Zaandam. GETROUWD: A. H. den Drijver en F anders uitzien. Maar van Oevelen, Bestevaerstraat 4, IJmuiden- komen! Oost; G. Gerrits en M. C. Kabalt, Woon wagenkamp, Velsen; C. G. A. Mekenkamp Tot nu toe werden de oudste vondsten en M. M. Jongeling, Wijk aan Zeeër- gedaan in Driehuis. Op één plaats bevindt weg 100. IJmuiden-Oost; A. J. van der zich hier, dichtbij de Driehuizerkerkweg Hulst en T. Meijboom, Van Leeuwen- 0p een diepte van ongeveer 1.50 onder het straat 5, IJmuiden; H. Welte en A. M. de maaiveld een grijs gekleurde woonlaag Wilde. Ladderbeekstraat 64, Velsen-Noord; waarin boeren tussen 800 en 600 vóór Chr. J. Schadé en J. M. Schippers, van iets van hun hebben en houden achter lie- Leeuwenstraat 65, IJmuiden; A. Hagen en G. Freriks, Parallelstraat 9. Velsen-Noord; A. van Laar en K. Zon, Eikenstraat 37, IJmuiden-Oost; W. van der Schalk en F ten, late Bronstijd dus. In die laag be vinden zich aardewerkscherven, botten van vee en jachtbuit, houtskool en kleine vuur I stenen werktuigen. Het moet een vrij ar- OrseL Bonekampstraat 16 bv„ IJmuiden- me bevolking zijn geweest, die, gezien de Oost; T van Dijke en G. Bos. Hoofd- vormen van hun ceramiek en ook het straat 222, Santpoort. feit dat zij de klei voor hun potten meng V/X//S/ Scherf en pot waartoe deze behoort. Driehuis, 800 v. Chr. Een tweede nederzetting uit vóór Chr. tijd kwam verleden jaar te voorschijn bij de Van Lenneplaan. Het aardewerk dat de bewoners hier achter lieten, ziet er weer wat anders uit; het doet denken aan dergelijke vondsten uit Oost-Friesland, maar de merkwaardigste vondst hier, was stellig de top van een prachtig bewerkte vuurstenen sikkel. Wij kennen deze sikkels vooral uit Westfriesland, b.v. in de buurt van Hoorn en Enkhuizen. Zij zijn gemaakt van grote stukken vuursteen, soms wel 20 cm. lang en zorgvuldig gescherpt door het afslaan van kleine splinters langs de sne- dekant. Opvallend is de sterke glans van het oppervlak, behalve onderaan, waar zij in een handvat bevestigd moeten zijn ge weest. Die glans is ontstaan door het af snijden van vele duizenden korenhalmen. Over het algemeen worden zij gedateerd in de late Brons-, vroege Ijzertijd (die in 500 vóór Chr. aanvangt) en dit klopt goed met de tijdsbepaling van deze neder zetting, die in de 5e tot 4e eeuw voor Chr. moet liggen. Over de talrijke zaken die het middel eeuwse Velsen opleverde, moeten wij kort zijn, al wil ik u nog even iets vertellen over een vroeg-Middeleeuwse akker, die aangetroffen werd in een rioleringssleut onder de Hagelingerweg, vlak bij het be gin van de Biezenweg. Op ongeveer lVt m. diepte tekende zich in het zand een don kere laag af aan de onderzijde sterk ge golfd. Dit bleek de doorsnijding te zijn van bewerkt bouwland, dat met de hand was gespit. In één der voren troffen wij een scherf aan van dun, lichtgroen glas, die deel uitmaakte van een Merovingische be ker uit 500. Deze voorwerpen werden stortbekers" genoemd, omdat men ze ad fundum moest ledigen om ze daarna om gekeerd op tafel te zetten, want, zij ein digden in een punt! Vlak boven deze ge spitte akker bleek de bodem met een keer ploeg bewerkt te zijn. Onderzoek van grondmonsters, waarbij onder de micro scoop de aanwezige stuifmeelkorrels niet alleen naar hun vorm herkend, maar ook geteld kunnen worden, toonde aan dat men op deze akker rogge had verbouwd en dat het daarna met een keerploeg bewerkte, braakliggende terrein tot weiland was ge maakt, waarop vee had geweid. Dit laat ste bleek uit stuifmeelkorrels van de weeg bree. Eigenaardig was, dat juist onder het straatniveau deze akker ophield, om aan de overzijde zich weer voort te zetten. Vroeger liep hier dus over de kruin van het bouwland al een weg. Raadplegen wij een kaart uit 1730, dan liep juist in het verlengde van dit stuk van de Hagelinger weg het oeroude Wijk aan Zeeër-voetpad, waarvan ik twintig jaar geleden nog stuk ken heb gekend. Die glasscherf van 't jaar 500wij zijn er blij mee, want het is vrijwel de enige getuige van bewoning uit die tijd Uit de jaren tussen 300 en 500 is tot nu toe niets gevonden en dit hiaat geldt voor een groot deel van Kennemerland. In la ter eeuwen zien wij de bewoning geleide lijk weer toenemen. Kort na 1200 worden, altijd weer op die oude zandrug, de huizen Brederode en Velsen gesticht. Hierover is reeds zoveel geschreven, ook in dit blad, dat ik met enkele opmerkingen kan vol staan. Het oudste Brederode moet een ron de ommuring hebben gehad, met een.weer gang aan de binnenkant. Het huis te Vel sen schijnt vooral een zware woontoren gekend. De adspirantkopers ontvingen van de aannemer een brief, waarin hij mededeel de dat de bouw van premiewoningen zou stagneren. Hij vroeg hun of ze in de vrije sector wilden bouwen. Dit zou neerkomen op een prijsverhoging van plusminus 3.000,- per huis. Vele adspirantkopers hadden echter geen belangstelling voor een duurdere woning en vroegen het door hen gestorte geld terug. Van de 54 kandidaten lieten 43 de aan nemer weten, dat zij niet bereid waren een duurdere woning te aanvaarden. In middels meldden zich zeventien nieuwe kandidaten voor het bouwen van een huis in de vrije sector. Het college trachtte op te treden voor de adspirantkopers en verzocht de aanne mer de gestorte waarborgsommen in de gemeentekas te storten, zodat de gemeen te deze aan de adspirantkopers zou kunnen terug betalen. Verder vroeg de gemeen te de aannemer een lijst van namen en adressen van hen, die wél wilden bouwen en van de nieuwe kandidaten. Afgesproken werd dat de grond definitief op 15 mei 1961 zou worden getransporteerd, maar dat vóór 20 maart van dit jaar rente be taald zou worden over de termijn 1 maart 1961 tot en met 15 mei 1961 (de voorgaande met dubbele gracht te zijn geweest. Ge- verschuldigde rente was door de aanne- manden bijvis per etmaal. De kabeljauwvisserij op de 57 graden leverde 50 tot 250 stuks kabeljauw en 10 tot 25 manden bijvis per etmaal op. De Al batros, Toronto en Amsterdam zijn naar zee vertrokken. Voor maandag IJM 35 Postboy 830 kisten, waarvan 35 schelvis, 85 haring, 620 makreel, 50 wij ting, 15 gul en kabeljauw, 10 radio, 15 va ria, 150 stuks kabeljauw, 300 kleine haring. IJM 10 Maria van Hattem 10 schelvis, 150 haring, 460 makreel, 45 wijting, 120 gul en kabeljauw, 10 koolvis, 50 radio, 15 varia, 70 kleine haring, 310 stuks kabeljauw. SCH 171 Cornelis Vrolijk Fzn. 1080 kis ten, waarvan 30 schelvis, 240 haring, 670 makreel, 20 wijting en 90 koolvis. SCH 153 Onderneming 4 1000 kisten, waarvan 10 schelvis, 200 haring, 750 ma kreel, 10 wijting, 10 koolvis, 20 varia, 500 stuks kabeljauw. rard van Velsen, één der moordenaars van Floris V, heeft hier, ondanks allerlei legenden, nooit gewoond. Maar wel heeft de burcht, door binnenlandse onlusten meer dan honderd jaar in puin gelegen mer betaald). Aan deze laatste verplich tingen heeft de aannemer niet voldaan. B. en W. stelden nu de raad voor de grond op 15 mei 1961 te transporteren en dat de aannemer vóór 1 april de rente en daaraan is het waarschijnljik toe te moest verg0eden die nog open stond. Hier- schrijven, dat men op verschillende plaat- mede zou de raad de afspraken legaliseren sen in V eisen grote bakstenen tegenkomt I d-e g en met de aannemer hebben ge 'n, deJmuren v/n de oude Engelmun- I maakt. Zou de aannemer op 15 mei van duskerk) die van deze puinhopen afkom- dit jaar de grond niet betalen, dan wilden stig moeten zijn. B. en W. de rechtbank een binding van de n/r-^jS^en Hagelmger- en Biezenweglaghet rechtsovereenkomst, welke tussen de aan- Middeleeuwse huis te Wissen. Met het huis nemer en de gemeente bestaat, vragen, te Velsen vormde dit één der drie bouw- In een langdurige vergadering heeft de werken die de naam Driehuis deden ont- raad hier0Ver gesproken. Het standpunt staan. Van het derde werden jaren gele- van de fractie van de Partij van de Ar den de fundamenten aangetroffen, met ver beid was met deze aannemer niet verder van de P. C. Hooftlaan. jn 2ee te' gaan en de consequenties daar- De vinders hebben deze vondst verhei- van te aanvaarden. De voorzitter stelde melijkt en alles snel weer afgedekt, ten- daarop, dat men kan verwachten dat, wan- einde stagnatie bij hun grondwerk te voor- neer de gemeente grond niet zou op^e - komen! Een van hun kant begrijpelijk, ren, de aannemer en de adspirantkopers maar overigens kortzichtig standpunt, dat de gemeente een proces zullen aandoen, misschien in de toekomst nog valt goed I Voor dit argument zwichtte de raad te maken. De mogelijkheid bestaat, dat hier het huis van het geslacht Utenhage heeft gelegen. Met de zeer vele Middeleeuwse scher- met negen tegen vijf (vier P.v.d.A. en één V.V.D.-stem) werden aannemer en ad spirantkopers de gelegenheid gegeven tot 15 mei 1961 de grond op naam te krijgen. Bij de discussies liet de burgemeester dui ven, die in allerlei plaatsen in Velsen voor delijk blijken, dat hij niet verwachtte, dat het oprapen lagen (en soms nog liggen), de aannemer de gestelde voorwaarden zou wil ik de lezer niet vervelen. Bij al dit kunnen nakomen. Doet hij dit niet, dan aardewerk is veel import, vooral uit de valt na 15 mei de grond aan Culemborg buurt van Keulen. Deze vondsten liggen terug, tussen de jaren 800 en 1600 en kort daarna breekt de grote tijd van de buitens der Amsterdamse kooplieden aan. Gelukkig is de tijd voorbij, waarin de „Wij kunnen steeds duidelijker constate- archeologie beschouwd werd als een soort I ren dat tegen de premieheffing voor de schatgraverij en de stille getuigen van A.O.W. meer en meer verzet rijst", zei de voorbije tijden die hierboven werden be- voorzitter van de Bond voor Staatspensio- sproken, hebben slechts historische en nering, de heer L. Steenhuis, op de in Am- geen geldswaarde. Toch wordt een heel sterdam gehouden algemene vergadering enkele keer wel iets kostbaars gevonden, van de bond, die al meer dan 60 jaar zoals b.v. de zestien laat-Romeinse gouden strijdt voor een premievrij staatspensioen, munten, tevoorschijn gekomen bij het gra- „De normuitkeringen van de A.O.W voor ven van het Noordzeekanaal in 1866. Ver- de bejaarden zijn bij lange na niet toe melding verdient ook nog een bij ditzelfde reikend om aan de levensbehoeften te vol- werk ontdekte, zeer grote bronzen man- doen", aldus de voorzitter. Hij noemde het telspeld uit de Noormannentijd, in gezel-1 een gelukkig verschijnsel dat ook in het schap van een reeks prachtige barnstenen zien. Wie nu een fietstocht langs de kralen. Maar hierbij moeten wij dan dit kennen hebben gegeven, dat de normen nog zeer onvolledige overzicht van de van de A.O.W. veel te laag zijn. vondsten uit de Velser bodem laten. De vergadering nam met 99 voor en 92 Nu het verband tussen de naam Kenne- stemmen tegen voorstellen tot reorganisa- merland en de Kaninefaten historisch on- I tie van de bond aan. Deze beogen een wij houdbaar is gebleken, is het wel aardig om ziging in de structuur van de organisatie, de oorsprong van deze oude naam na te waardoor de bond beter zal kunnen vol- gaan. Hij duikt voor 't eerst op in de doen aan de eisen, welke de huidige maat- genoemde oorkonde van Karei Martel uit schappij stelt aan een grote organisatie, 722, waar wij lezen: „in pago Kinheim die zich bezighoudt met het bejaarden super fluvium Velisena". Zoals vele streek-I vraagstuk. Een der voorstellen hield een namen langs de kust, moet ook „Kenne-1 merland" in verband met water staan. „Kene" schijnt de oude naam van de Zijpe te zijn. Kinheim is dus het land aan (ten zuiden van) dit water. Moge deze zeer onvolledige greep uit de vondsten te Velsen, onze lezers hebben doen zien, dat zij op historisch belang wekkende grond wonen. En is het niet zó, dat wij onze eigen, hedendaagse woon plaats met andere ogen gaan bezien, als wij weten wat hier vroeger is geweest en geschied? Daarom is het nodig, dat onze vele bodemvondsten in ere worden gehou den, opdat eens een historicus hier zijn materiaal zal kunnen vinden voor een boeiende streekgeschiedenis. contributieverhoging in, waartegen nogal verzet was. Advertentie MARKTPLEIN

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9