Luns confereerde met Kennedy over kwestie Nieuw-Guinea Brits blad tegen uitnodiging aan president Soekarno Macmillan oppert pool voor kernwapens Scheepsbrand in de Perzische Golf: 150 vermisten HET WEER nl Staatssecretaris Bot herhaalt verklaring Russische gezagvoerder laat schip in de steek Londen zou daartoe bereid zijn mits de Verenigde Staten meedoen mm Toto-fraude in Haren (Gr.) Vijfde overlevende van B-52 gevonden Aanvaringen in de mist me, ve/oreifou miif! 1111111 DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 46e JAARGANG NUMMER 133 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 1.65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdretlacteuri Simon Koster Mj.Hoofdredacteur, )M L. Lodewijk, BedacUechef te IJmuide.,tt-t Uiegave, Greffech. Bedrijven Da-iat. N.V, C,..a Ho.tsfraat 83. Haarlem Directie! P. W.Tëërëboom en Mr. H. C. van de. M'je Niet bang Nederland is meest verknochte bondgenoot Nederland rekent op hulp in Nieuw-Guinea Asiel gevraagd in Zweden In de krant van heden: Muziek voor musici Het woord is aan Regen dames mantel 'HOU (hui! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES MAANDAG 10 APRIL 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant WASHINGTON (Reuter) De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, is zondag in Washington aangekomen. Hjj zal vandaag met presi dent Kennedy overleg plegen. Minister Luns zal ook een bespreking hebben met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk. Op de vraag om commentaar zei minister Luns, dat aan Nederlandse zjjde niets gedaan is om spanningen op te wekken. „Elke stap, die Indonesië zou nopen zjjn agressie tegen Nederland te staken zou welkom zijn' Minister Luns verklaarde verder, dat hij de Nederlands-Indonesische spanning, de Nederlands-Amerikaanse betrekkingen, de versterking van de NAVO en wat hij noemde het conflict met de Franse president De Gaulle over sommige kwesties die de NAVO raken, wil bespreken. De K.L.M.-landingrechten in Los Angeles wenst hij ter sprake te brengen. Mr. Luns zei dat zijn bezoek aan Wash ington belangrijker is dan gewoonlijk, omdat het de eerste keer is dat hij in direct contact met de nieuwe Amerikaanse regering komt en „omdat er nog al wat hangende problemen te bespreken zijn". Voorts merkte de Nederlandse bewinds man op dat hij enkele dagen geleden een vruchtbaar gesprek heeft gehad met Adlai Stevenson, de Amerikaanse vertegenwoor diger bij de UNO. Bij die gelegenheid zijn alle kwesties de Volkenorganisatie betref fend besproken. In diplomatieke kringen b;j de UNO die contact hebben met de Nederlandse dele gatie in New York, verklaarde men dat minister Luns „erg kwaad" is over het besluit van Washington om geen vertegen woordiger naar Nieuw-Guinea te sturen. De minister zou zeer verbaasd zijn ge weest over dit besluit, dat volgens genoem de kringen genomen zou zijn onder druk van Indonesië. De Nederlanders, zo zei men, zijn diep getroffen door de „gering schatting" die Washington heeft getoond tegenover een trouwe en oude bondgenoot. Amerikaanse functionarissen in Washing ton hebben het bericht dat de Verenigde Staten bang zouden zijn voor een oorlog tussen Indonesië en Nederland overdreven genoemd. De functionarissen spraken zon der meer een deel van het bericht tegen, waarin gezegd wordt dat president Kenne- Minister Luns dy zich in het geschil zal mengen om zo- doende tot een compromis te komen. Vroeger, zo merkte men op, heeft IndO' nesië met geweld gedreigd, maar in het afgelopen jaar heeft president Soekarno duidelijk verklaard dat hij slechts vreed zame middelen zal gebruiken. Een functio naris van het State Department voegde hier nog aan toe: wij zullen ons best doen opdat er een regeling komt, maar wij zul len dit niet doen langs de weg van de politieke interventie. (Van onze correspondent) LONDEN. Onder het opschrift „Uitnodiging aan dr. Soekarno schiet doel voor bij" schrijft de diplomatieke medewerker van de Sunday Telegraph dat de Britse re gering gevaar loopt tussen twee stoelen te vallen. De Nederlanders, die bewezen heb ben Groot-Brittannië's meest verknochte vrienden en bondgenoten te zjjn in het „vijandelijke" Europese economische kamp, zijn in hoge mate verontwaardigd. Aan de andere kant is Soekarno blijkbaar beledigd dat hij slechts gevraagd is voor een officieel bezoek en niet voor een staatsbezoek. Hij heeft tot dusver nog niet geant woord op de uitnodiging welke meer dan een week geleden tot hem gericht werd. Het is mogelijk dat hij deze zal afwijzen. PORT MORESBY (UPI) Te Port Mo resby, waar hij de installatie van de wet gevende raad voor Australisch Nieuw-Gui nea bijwoont, heeft staatssecretaris Bot verklaard dat Nederland in geval van een Indonesische aanval op Nederlands Nieuw- Guinea bijstand verwacht van Australië en de Verenigde Staten. Hij herhaalde een eerder afgelegde ver klaring, dat de Nederlandse strijdkrach ten op Nieuw-Guinea toereikend zijn om het hoofd te bieden aan infiltraties, maar onvoldoende zijn om de strijd aan te bin den met een invasieleger. Een dergelijke Indonesische aanval, al dus mr. Bot, zou een kwestie voor de UNO worden. Hij acht echter voor het ogenblik zulk een aanval geen reële mogelijkheid maar indien er niettemin een wordt on dernomen rekent Nederland op Australië en de Verenigde Staten. SINGAPORE (AFP) —Het invloedrijke in Singapore verschijnende blad Sunday Times (Brits eigendom) leverde gisteren scherpe critiek op de Nederlandse staats secretaris Bot die had verklaard dat Ne derland ingeval van een Indonesische aan val tegen westelijk Nieuw-Guinea, steun verwacht van Groot-Brittannië, Australië en de Verenigde Staten. Het blad noemt dit een vreemde ver klaring op een zeer vreemd ogenblik, een verklaring bovendien, die zeer weinig ver andering teweeg zal brengen bij president Kennedy. Deze heeft volgens dit blad de Nederlanders zojuist snel en scherp op hun nummer gezet door een uitnodiging te weigeren om iemand naar de installatie van de Nieuw-Guinea Raad te zenden. SLITE (Gotland—UPI) Onder com mando van kapitein-ter-zee-Konovalcfv, de Russische marine-attaché te Stockholm, is het 200 ton grote Russische onderzeeboot bevoorradingsschip zaterdag uit Slite de Oostzee weer opgevaren. Het schip, dat zijn commandant als politiek vluchteling op het eiland Gotland achterliet, had sinds donderdagavond in de Zweedse territoriale wateren vertoefd. Er is inzake zijn verzoek om politiek asiel nog geen beslissing genomen. De 25- jarige, uit Litouwen afkomstige luitenant ter-zee die het bevoorradingsschip donder dagavond verliet, heeft verzocht om een onderhoud met een Russische consul naar wordt aangenomen omdat hij enkele formule kwesties, verband houdend met zijn vlucht, wil regelen. De negen opvarenden van het bevoorra dingsschip dat deel uitmaakte van de Russische Oostzee-vloot hadden kort voor het vertrek nog enkele inkopen ge daan in Slite. Geen van hen was in staat het 200 ton metende schip te navigeren weshalve de marine-attaché van de Rus sische ambassade te Stockholm per vlieg tuig naar Gotland kwam om het comman do over te nemen en het naar een Rus sische of Oostduitse haven te brengen. Het Russische schip is tot aan de grens van het Zweeds territoriaal gebied bege leid door een Zweedse mijnenveger. W eerrapporten1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws3 Op de Praatstoel 3 Van Dag tot Dag3 Horen en Zien 4 Kunst 4 Uit stad en omgeving5 Feuilleton 7 Panda en beeldverhalen7 Beurs 9 Economisch nieuws9 In de Vishal en op zee9 Scheepsberichten -9 Sport 10, 11, 12, 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Het Concertgebouworkest is zaterdag avond na een voorspoedige vlucht in Washington aangekomen, waar het orkest hedenavond zal optreden. De foto toont het vertrek van het 117 per sonen tellende gezelschap, dat zaterdag omstreeks het middaguur op Schiphol feestelijk uitgeleide werd gedaan, onder andere door de K.L.M.-kapel. Rabindranath Tagore: Je glimlachte en sprak tegen mij over niets en ik voelde dat dit het was, waar op ik lang gewacht had. Van onze correspondent) LONDEN Volgens een beschouwing van de Londense Daily Express uit Wash ington, zou de volle betekenis van een ver klaring, die premier Macmillan vrijdag in Boston heeft afgelegd zijn, dat Groot- Brittannië zijn onafhankelijkheid op kern- bomgebied wil opgeven, op voorwaarde dat de Verenigde Staten hetzelfde doen. Macmillans opvatting zou zijn dat alle af zonderlijke afschrikwekkende wapens Amerikaanse, Britse en Franse onder controle dienen te komen van het weste lijke bondgenootschap als geheel. Dit zou een versterking betekenen van de eenheid hiervan, een punt waarop Mac millan in Washington voortdurend heeft gehamerd. Tevens zou alle nodeloze ver spilling worden voorkomen. Van het groot ste belang is tevens, dat kleinere landen, welke deel uitmaken van de westelijke alliantie, ervan weerhouden zullen worden hun eigen kernbom te maken. Afwending van dit gevaar zal een grote stap voor waarts zijn. Macmillan drukte zich in zijn rede hier over uiterst voorzichtig uit, maar hij maakte in elk geval duidelijk, dat er som- Volgens de diplomatieke correspondent van genoemd blad zou Nederland oor spronkelijk de verzekering hebben ontvan gen dat Soekarno slechts zou worden uit genodigd naar Londen te komen omdat hij ook naar Parijs en Bonn zou gaan. Men wilde hem namelijk niet door buitenslui ting voor het hoofd stoten. Vorige maand echter werd de Westduitse regering ertoe bewogen om de uitnodiging minstens een jaar uit te stellen. Twee weken geleden zag ook president De Gaulle van het voor nemen af om Soekarno te inviteren omdat deze een van de eersten geweest is, die de Algerijnse opstandelingen heeft er kend. Niettemin besloot de Britse regering alleen verder te gaan. Het argument luid de dat het belangrijk is de Indonesische sympathie te verwerven als onderdeel van een algemeen plan om de invloed van communistisch China in Azië te beteuge len. Van Britse officiële zijde is ook het standpunt verkondigd dat, indien Soekar no naar Londen komt, het wellicht moge lijk is persoonlijk bij hem op matiging aan te dringen wat betreft zijn op luide wijze verkondigde ambities om Neder lands Nieuw-Guinea te „bevrijden" De Nederlanders zijn hieromtrent sceptisch gestemd, aldus de Sunday Telegraph. Vol gens hen weegt voor Soekarno het pres tige van een Londens bezoek veel zwaar der dan de gevolgen van enigerlei onder handse pogingen om hem op andere ge dachten te brengen. Mogelijk zal er nooit gelegenheid zijn om te bewijzen welke van deze theorieën de juiste is. Maar een feit is het inmiddels dat er reeds een deuk veroorzaakt is in de Brits-Nederlandse be trekkingen. DJAKARTA (UPI) De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Soeban- drio, heeft zaterdag te Djakarta verklaard dat de wapens, welke in de Sovjet-Unie zijn aangekocht, alleen dienen om de na tionale veiligheid zeker te stellen. Hij zei dat Indonesië absoluut niet agressief Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met tij delijk regen. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtin gen. Lagere middagtemperaturen Volledige weerrapportén op pagina twee s BAHREIN (Perzische Golf) (UPI) Kort na middernacht is het 5030 ton me tende Britse schip „Dara", dat uitge brand door een Brits marineschip naar Bahrein gesleept werd, in de Perzische Golf gezonken. Volgens de vertegen woordigers van de rederij te Bahrein be vond zich niemand aan boord op het moment dat de Dara zonk. In totaal 653 opvarenden zijn gered, maar meer dan 150 mensen, voor de helft leden van de bemanning, worden nog vermist. Volgens een te Londen verstrekte op gave bevonden zich aan boord van de Dara 730 mensen 550 passagiers, een bemanning van 130 officieren en man schappen, alsmede 50 man havenperso neel, kooplui en anderen uit haven Du bai. Tot de overlevenden behoort de werk tuigkundige Ramsey Birrell, die enige uren in het water heeft gelegen alvorens te worden opgepikt. Hij zeide dat toen hij op wacht stond, zich tussendeks een aan tal hevige ontploffingen voordeed. De lich ten gingen uit, waarna even later de nood verlichting werd ontstoken. Volgens hem zouden in de tweede klasse-afdeling vele Deze luchtfoto van het geblakerde Britse passagiersschip Dara in de Perzische Golf werd genomen op het ogenblik dat de kapitein (zie de pijl op het achterschipvoor de tweede maal van boord werd gehaald. (Telefoto) slachtoffers zijn gevallen. Binnen twintig minuten stond het gehele schip in lichter laaie. Enkele dekpassagiers sprongen over boord. Vele reddingboten waren overbezet. Een ervan zonk onmiddellijk en een ande re sloeg om, aldus deze werktuigkundige. Naar de oorzaak van de ramp is thans een onderzoek aan de gang. Gesproken wordt over een botsing met een ander schip. migen in Europa zijn, die niet kunnen aan vaarden, dat hun kernverdediging geheel in Brits-Amerikaanse handen is. Op het ogenblik weet men nog niet of Macmillans voorstel voor een werkelijk gemeenschap pelijke kernbom de volle steun van Ameri ka zal krijgen. Overigens heeft president Kennedy aan gedrongen op een belangrijke uitbreiding van de conventionele strijdkrachten om het Westen tijd te geven zich eerst kritisch te bezinnen inplaats van onmiddellijk met kernwapens te reageren. In Londen wordt terecht opgemerkt, dat met de uitwerking van een nieuw westelijk defensiesysteem, waarbij alle bondgenoten medezeggenschap bezitten, lange tijd ge moeid zal zijn. Beweerd wordt, dat Ken nedy Macmillan ervan overtuigd zou heb ben, dat topgesprekken met Kroesjtsjev op het ogenblik geen zin hebben. Over de economische kant van Macmil lans gesprekken in Washington is in Lon den het laatste woord nog niet gezegd, om dat de moeilijkheden inzake een overbrug ging tussen „de zes" en „de zeven" nog groot zijn. De Gaulle's onbuigzaamheid wordt hier nog altijd als de grootste hin derpaal voor werkelijk economisch samen gaan beschouwd. De gezaghebbende Daily Telegraph zegt dat, gezien de nieuwe door Washington uit geoefende drang, de tijd voor Groot-Brit tannië wellicht is aangebroken om een ge wijzigd verdrag van Rome te onderteke' nen, onderworpen aan zekere redelijke voorwaarden, met inbegrip van een spe ciaal protocol inzake Gemenebest-belan gen. De les van Washington is, zegt het blad, dat niet slechts onze eigen economi sche gezondheid, maar de eenheid van het Westen op het spel staat. Buitengewoon tevreden Macmillan, die gisteren naar Ottawa (Canada) is doorgereisd, schijnt buitenge woon tevreden over zijn bezoek aan Wash ington. Hij is vooral onder de indrulc van de geestdrift en de toewijding van de jon ge Amerikaanse regeringsploeg. Het doel van de besprekingen tussen Macmillan en Kennedy was niet om grote besluiten te nemen, doch wel om de grondslag te leg gen voor een nauwe samenwerking. (Reuter) In politieke kringen in Lon den ziet men de verklaring, die Kennedy en Macmillan na hun overleg hebben uit gegeven als het begin van een tijdperk van nauwe samenwerking en vriendschap tussen Macmillan en Kennedy. Het is dui delijk, zo zegt men, dat het nauwe per soonlijke contact dat Macmillan de afge lopen vier jaar met de „bewoner van het Witte Huis" heeft gehad, zal worden voort gezet. Slotcommuniqué WASHINGTON (Reuter) Kennedy en Macmillan hebben zaterdag een gezamen lijke verklaring uitgegeven, waarin zij zeggen dat hun „openhartige en vriend schappelijke" gesprekken „hun gezamen lijke verbondenheid met hen wie de vrij heid ter harte gaat hebben verduidelijkt en bevestigd". „Wij hebben een zeer grote mate van overeenstemming bereikt over de aard van de problemen die wij het hoofd moe ten bieden. Wij zijn het volledig eens over de ernst van de gevaren van de huidige internationale situatie voor die landen die hun onafhankelijkheid en onschatbaar waardevolle zelfbeschikking willen behou den". Volgens het slotcommuniqué hebben zij uitvoerig stilgestaan bij de situatie in Zuidoost-Azië, met name Laos en Zuid Vietnam en zijn zij doordrongen van het belang en de moeilijkheden van het berei ken van bevredigende betrekkingen met de Sovjet-Unie. Beide landen zullen al het mogelijke in het werk stellen om met de Sovjet-Unie een verdrag te sluiten over het staken van proeven met kernwapens. Beide landen zullen de UNO „krachtig blijven steunen. In het communiqué wordt voorts gezegd dat de NAVO de kern blijft van de weste lijke weerstand tegen agressie. Daarom zijn maatregelen overwogen om de sa menhang van de Atlantische gemeenschap Zaterdagavond is door de politie in Ha ren (Gron.) de 41-jarige K. aangehouden en ingesloten, verdacht van het plegen van fraude met gelden welke ingebracht zijn voor de voetbalpool. Als secretaris penningmeester van de toto-commissie van een voetbalvereniging had K. het be heer over de gelden van de voetbalpool en waarschijnlijk heeft hij daarvan reeds sinds februari gelden verduisterd. Bovendien heeft K. de laatste veertien dagen de ingeleverde formulieren in het Hoomsediep geworpen en alle gelden on der zich gehouden. Vermoed wordt dat het totaal bedrag ongeveer 1200 gulden be draagt. De zaak is aan het licht gekomen, doordat de KNVB informeerde, waar de formulieren van de voetbalvereniging ble ven. Advertentie GRANTS (Nieuw Mexico—UPI) In de buurt van het wrak van de Amerikaanse B-52 straalbommenwerper welke vorige week boven een bergachtig gebied in Nieuw Mexico per ongeluk door een straal jager van het type Super-Sabre werd neer geschoten is een vijfde overlevende gevon den. Drie bemanningsleden zouden zijn omgekomen. WASHINGTON (UPI) Het Ameri kaanse ministerie van Defensie heeft zon dag alle oefenvluchten van met raketten bewapende vliegtuigen tot nader order op geschort, hangende het onderzoek naar het incident van vrijdag. De piloot van het jachtvliegtuig heeft verklaard dat de luchtdoelraket van het type Sidewinder, die de bommenwerper trof, door een mechanisch defect moet zijn losgeschoten. LONDEN (UPI) Het 9235 ton meten de Britse schip „Sunda" is vanmorgen in dichte mist in aanvaring gekomen met het 2761 ton grote Zweedse vaartuig „Eva Ja- nett". Het ongeluk gebeurde ter hoogte van Dungeness. De „Sunda" kreeg een gat in de romp. De machinekamer kwam blank te staan. Machines en radio vielen uit. Aan boord van de twee schepen werd niemenad ge wond. De Franse sleepboot „Jean Bart" en een Britse sleper uit Dover bevinden zich vol gens de jongste berichten in de nabijheid van de „Sunda". Het schip maakt geen water meer en er is geen onmiddellijk ge vaar. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM 'TËl 13439 LEKSTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL: 223596 te verstevigen. Deze maatregelen moeten dan samen met de bondgenoten uitge voerd worden. Sommige waarnemers me nen dat Macmillan Kennedy heeft voorge steld Frankrijk geheime gegevens op kern gebied te verstrekken. Dit zou betekenen dat Frankrijk zijn zeer kostbaar kernonderzoek kan staken. Over de verhouding tussen de „zes" en de „zeven" wordt in het communiqué ge zegd, dat beide staatslieden de noodzaak en het belang erkennen van de economi sche en politieke integratie van Europa.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1