Morgen begint het proces tegen Adolf Eichmann AGENDA Zes doden in het verkeer en bondig) Fa.'B. ENGELENBERG Wit-Rus heeft na veertig jaar weer een paspoort Reformatie: late nabloei van roomse middeleeuwen Strenge veiligheidsmaatregelen bij het gerechtsgebouw in Jeruzalem Diplomaat van 22 jaar vertegenwoordigt nu Fidel Castro Arbeidsreserve thans lager dan ooit P.v.d.A. verbreekt de relatie met „Politeia" Vereniging opgericht van gescheiden vrouwen Duitsers een kwartier na inbraak gepakt Ernstig ongeluk bij motocross in Schinnen Filatelisten drie dagen bijeen in Rotterdam Eerste DC-8 naar de West keerde terug wegens motorstoring Z.-Afrikaanse kerk wil „totale apartheid" Taldispert Kans op regen of onweer MAANDAG 10 APRIL 1961 2 Zwitserland wordt zijn nieuwe vaderland Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Slachter steekt soldaat in de borst OFFICIelE VERKOOP SIKKENS LAKKEN SICOVA MENIEVERVEN Tien gewonden Vijfduizend bezoekers op de nationale expositie Afscheid prof. Waterink A ctie si t a 2 3 Het was zaterdag een onvergetelijke dag voor de 53-jarige Dimitri Simenovich Ned- bairoff. Hij heeft namelijk een paspoort gekregen. Deze Rus van geboorte heeft sinds 1922 de aardbol ongeveer rondge zworven om dit document te bemachtigen. Vorig jaar kwam hij op 24 juli als ver stekeling in de Rotterdamse haven aan. Toen de Vreemdelingendienst onderzocht met wie men te doen had kwam zijn tries te geschiedenis aan het licht. Ook zijn li chamelijke toestand was slecht. Hij bleek tbc te hebben. Besloten werd deze man, hoewel hij geen paspoort had, niet het land uit te zetten. Er werd een plaats in een sanatorium voor hem gezocht, waar hij kon genezen. Thans, acht maanden later, is de Rus uit het sanatorium in Delft ontslagen. De Vreemdelingendienst had intussen veel moeite gedaan voor deze man een bestem' ming te vinden. De Zwitserse regering werd tenslotte bereid gevonden hem een vreemdelingenpaspoort te geven. De com sul van Zwitserland in Rotterdam heeft het zaterdag overhandigd aan boord van het Zwitserse schip „Silva Plana" waar mee de Rus naar zijn nieuwe vaderland zal vertrekken. Nedbairoff was in 1922 met een Wit-Rus- sische legerafdeling in China beland. Via Birma kwam hij in 't toenmalige Brits-In- dië, waar hij geïnterneerd werd. Na acht jaar kwam hij vrij, echter zonder pas poort. Dat was zoekgeraakt, zei men. De statenloze vertrok naar Lhasa in Tibet en kreeg emigratiepapieren voor Australië. Daar probeerde hij opnieuw een paspoort te krijgen. Hij kreeg het aan de stok met de overheid en zei: „Zet me dan maar het land uit." Maar dat kon niet, want hij had geen misdaad begaan. Met een eigen- gebouwd zeilbootje is hij toen in 1953 van Australië naar Indonesië, Malakka, Birma en India gevaren, een tocht van vijf jaar. In India werd hij weer geïnterneerd. Twee jaar later week hij uit naar Goa in Portugees India. Vandaar kwam hij als verstekeling naar Nederland. Erevoorzitter van Zwinglibond: Nadat op de in Utrecht gehouden jaar vergadering van de (koperen) vrijzinnige Zwinglibond de voorzitter, ds. A. J. Rood- zant had geconstateerd dat er voor een „werkelijk vrijzinnige theologie geen plaats is in de Hervormde kerk" ging ere-voorzitter ds. H. van Lunzen uit Doorn in op de positie van de vrijzinnigheid in het licht van wat hij naemde „de op han den zijnde leertucht". Ds. Van Lunzen zei: „De Reformatie is halverwege blijven staan, eigenlijk is het een late nabloei van de roomse middel eeuwen." In dit verband viel hij de rooms- katholiek geworden gereformeerde ds. H. B. Visscher bij dat de Reformatie in principe feitelijk rooms-katholiek geble ven is. Het blijkt wel, zei ds. Van Lunzen, dat men. in de Hervormde kerk terug keert naar de oude paden. Voorbeelden zag hij in de professoren De Graaf en Sevenster. Sinds 1944 ziet hij in de kerk een grote verstarring. De kwestie Smits is zijns in ziens „op dood spoor gereden" omdat men de consequenties (nog) niet aandurft. Het wordt hoog tijd dat men, als men dat dan wil, nu eens eindelijk leertucht gaat be drijven. Een kerk die een leertucht-kerk- orde heeft maar deze niet in practijk brengt, bedrijft geestelijke onzindelijkheid, aldus spreker. „De „verrechtsing" van de Hervormde kerk is naar zijn mening te wijten aan de komende tucht, waarvoor velen zich veilig willen stellen. De leiding van onze kerk schijnt de mening te zijn toegedaan dat de vrijzinnigheid „vanzelf wel zal doodbloeden" aldus ds. Van Lunzen die echter wel van mening was dat veel zal afhangen van de houding van wat hij de principieel-vrijzinnigen noemde. Ds. Van Lunzen verklaarde voorts: Reeds twee vrijzinnige predikanten heb ben zich tot het Humanistisch Verbond ge wend met een verzoek om werk. Anderen, zei hij, nemen een post aan als leraar Hebreeuws. De kerk wacht totdat wij. al len afzwaaien. De komende maand, als de leertucht officieel in werking treedt, zal een zwarte dag en een donkere episode in onze kerkgeschiedenis inluiden, be sloot ds. Van Lunzen. JERUZALEM (UPI) Adolf Eichmann zal de eenzaamste man in de wereld zijn wanneer hij morgenochtend om negen uur ter verantwoording zal worden geroepen De rechtszaal is zondag opengesteld voor de pers. In Jeruzalem vertoeven verslag gevers uit alle delen der wereld, maar geen van hen kan zich veiligheidsmaatre gelen herinneren die zo strikt zijn. Zelfs niet zij die het proces van Neurenberg bij woonden. Israel is vastbesloten Eichmann in leven te houden totdat het recht zijn loop zal hebben gehad. Een glazen box domineert de zaal. Is raelische politie heeft er met machinege weren op geschoten om te kijken of het gekozen glas kogelvast was. Zij kon tevre den zijn. De kogels lieten enkel vlekken achter. De box bevindt zich ter rechter zijde van de bank der rechters en telt drie stoelen. De ene voorin is voor de beklaag de. De twee aan weerszijden en iets naar achter voor de cipiers. Zij hebben op dracht niet met Eichmann te converseren. De beklaagde zal het verloop van de zit tingen door middel van een koptelefoon volgen. Zijn verdediger zit buiten de gla zen box. De eerste ring van bewakers bevindt zich op het terrein rondom het gerechts gebouw. De tweede ring bewaakt het ge bouw zelf, de derde is belast met de be waking van de beklaagde. Iedereen die het terrein betreedt moet een hokje passeren waarin hij wordt ge fouilleerd. Dat zal dagelijks terugkeren. Het eerste wat morgen waarschijnlijk zal gebeuren, zal de twijfel zijn die Eich- manns verdediger, dr. Robert Servatius .wil uitspreken omtrent de bevoegdheid van het hof. In Israel kent men niet het systeem van vonniswijzing door een jury, maar wordt recht gesproken door drie ma gistraten. Servatius zal staande houden dat Eich mann onmogelijk rechtvaardig kan wor den behandeld in een land dat bij voor baat vijandig staat tegenover wat wordt beschouwd als de massamoordenaar van zonen van het volk van dat land. Hij zal wijzen op het feit dat Eichmann werd ont voerd uit Argentinië. Spreekt het hof zich tegen deze opwerpingen uit, dan zal de procureur-generaal van Israel, Gideon Hausner, de aanklacht formuleren. Men De Cubaanse belangen in Nederland worden sinds de Cubaanse ambassadeur uit protest tegen het regime van Fidel Castro ontslag nam waargenomen door de 22-jarige Cubaanse diplomaat Roberto Yeppe. Hij heeft vandaag aan de staats secretaris van Buitenlandse Zaken, dr. H, J. van Houten, zijn introductiebrieven overhandigd. Hij zal als charge d'affaires ad interim optreden totdat een nieuwe ambassadeur is benoemd. De heer Yeppe was vijf dagen vóór de voormalige ambassadeur, dr. Ignacio Fi- terre, zijn ontslag nam, in Nederland aan gekomen. Hij heeft verklaard dat dr. Fiterre „een millionair was die onder druk van Ameri ka ontslag heeft genomen". De heer Ye~ pe is enthousiast over de Cubaanse revolu tie. Hij ontkent dat Cuba thans communis tisch zou zijn. „De Amerikaanse druk heeft het revolutionaire proces in Cuba verhaast", zei hij. „Het Fidel Castro-be- wind is zeer geliefd bij het volk door de humane wijze waarop wij onze tegenstan ders behandelen. Dr. Fiterre behoeft niet te vrezen dat zijn familie op Cuba iets zal worden aangedaan omdat hij ontslag ge nomen heeft. Overigens wist de Cubaanse regering reeds dat Fiterre „niet revolutio nair" was". ,Met Rusland zijn we alleen goede vrienden, precies als met Nederland," zei hij, er met nadruk op wijzend dat „Cuba beslist niet communistisch is." Het huis in Den Haag, waar de Cubaan se ambassade gevestigd was, is inmiddels verhuurd. De heer Yeppe heeft nu een huis in Voorburg kunnen huren. Hij heeft nog geen telefoon en ook geen auto, die uit Cuba moet komen. c Concertgebouw: Dinsdag 20.15 u.: con cert N.Ph.O. Stadsschouwburg: Vandaag 20 u.: Re vue Berrie Kievits en Gerald Walden „Rik ketik". Dinsdag 20 u.: Nederlandse Come- die met „Cyprienne". BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 13.30 en 19.30 u.: „Ben Hur", a.l. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., echter dinsdag 14 en 20 u.: „De schaamtelozen", 18 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „Zorg dat je er bij komt," a.l. Luxor Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „World by night", 18 j. Minerva Theater: Vandaag en dinsdag 20.15 u.: „Saboteur", 14 j. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „O Sole Mio", a.l. Roxy Theater: Dagelijks 14.30, 19 en 21.15 u.: „Paspoort der schande", 18 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u.: „Pssstt, mijn dochter weet er meer van," 14 j. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag en dinsdag 20 u.: „Suddenly last Sum mer", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal In 't Goede Uur (Korte Hout straat 1): Tot 1 mei expositie van teke ningen van Peter Vos. Dagelijks 10-22 u. Bleumenheuvel (Overveen): Tot 22 april exposities van collages, wandkleden, pas tels en schilderijen van Jo Kruyder-Bou- man. Dagelijks 10-17 u„ zondags 14-17 u. Kunstcentrum De Ark (Nieuw Heiligland 13): Tot 22 april expositie van schilde rijen en tekeningen van Mies van Oppen- raay. Dagelijks 917 u., tevens ma., wo. en vr. 1820 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 7 april). MAANDAG 10 APRIL City Theater, 20 u.: „Nachtzuster Inge borg". Rex Theater, 20 u.: „De hel van Saipan". DINSDAG 11 APRIL City Theater, 20 u.: „Nachtzuster Inge borg". Pieter Vermeulenmuseum, 9.3012 u. en 14—16.30 u. MAANDAG 10 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Het mes". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Weit ist der Weg". W.B. Theater, 20 u.: „Slavinnen van Bagdad". DINSDAG 11 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Het mes". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Kelder- jeugd". W.B. Theater, géén voorstelling. Advertentie verwacht dat de voorlezing hiervan acht uur in beslag neemt. De officier heeft op zijn lijst 39 getuigen staan. De verdediging is niet verplicht tevoren de namen van haar getuigen bekend te maken. Er bestaat voorts geen enkele aanwijzing omtrent de vraag of Eichmann zelf aan zijn verdediging zal deelnemen. Zo ja, dan zal hij het doen via de luid spreker in de box die gedurende de ko mende weken overdag zijn cel zal zijn. Aan het einde van de maand maart 1961 zijn er in de provincie Noordholland 3.557 werkloze mannen geregistreerd. Het aan tal werkloze vrouwen in deze provincie be draagt 657. Hier tegenover staan de open staande aanvragen van werkgevers; voor de mannen bedraagt dit aantal aanvragen 11.875 en voor de vróuwen 8.603. Deze cijfers werden verstrekt door het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening in de provincie Noordholland. In een be geleidende toelichting wordt opgemerkt, dat dank zij een gunstige conjunctuur en het begin van het voorjaarsseizoen de geregis treerde arbeidsreserve (3.762) in de pro vincie Noordholland die reeds 'n abnor maal lage stand had bereikt eind maart nog met ruim 900 blijkt te zijn afgeno men. De vermindering van het aanbod had voor het grootste deel betrekking op de bouwvakarbeiders, de landarbeiders, het hotelpersoneel, de minder geschikte werkzoekenden en de losse arbeiders. De ze vermindering wordt voor een belang rijk deel veroorzaakt door seizoeninvloe den. De geregistreerde personeelsaanvragen zijn daarentegen in de afgelopen maand met 1.100 toegenomen. Deze recente toe neming heeft vooral betrekking op bouw vakarbeiders en metaalarbeiders. In maart 1961 was het aanbod in de metaal nijverheid 145 en de vraag 4.727. Voor de landbouwbedrijven bedragen deze cijfers respectievelijk 307 en 157. Voor het kantoorpersoneel bedroeg het aanbod 182 en de vraag 1.285. Een groot deel van de behoefte aan kantoorpersoneel heeft betrekking op jongeren. In verband met het ontbreken van jonge krachten heeft men in een aantal gevallen oudere administratieve krachten aan kunnen trek ken, waarbij echter vaak de salariëring een struikelblok vormde. Het partijbestuur van de Partij van de Arbeid heeft besloten de relatie met de democratisch-socialistische studentenvere niging „Politeia" te verbreken. De ontwik keling binnen deze studentenvereniging en haar optreden naar buiten hebben tot dit besluit geleid. Dit blijkt uit een in het P.v.d.A.-orgaan „Paraat" gepubliceerd re sumé van de vergadering van het partij bestuur. De bezwaren van het partijbestuur van de Partij van de Arbeid zouden vooral ge richt zijn tegen 'de contacten, die de de mocratisch-socialistische studentenvereni ging met niet-democratische groeperingen onderhoudt. Ook zouden bezwaren bestaan tegen de inhoud van het orgaan van „Po liteia", waarin bij herhaling blijk zou wor den gegeven van een Snti-westerse hou ding. Het gevolg van het besluit is o.m. dat Politeia" geen subsidie meer zal ontvan gen van de Partij van de Arbeid. „Poli teia" heeft een paar honderd leden, voor namelijk in Amsterdam. In Utrecht is de „Vereniging van Ge scheiden Vrouwen" opgericht. Tijdens de vergadering gaven 60 dames zich als lid op. Het doel van de vereniging is de be langen van de gescheiden vrouw langs wettelijke weg te behartigen. Men zal de leden onder meer voorlichten over vraag stukken op juridisch terrein en voor more le steun zorgen. Mevrouw E. S. Groene- veld uit Ter Apel is tot presidente gekozen. Mevrouw Groeneveld hield een rede, waarin zij o.m. sprak over de veel voorko mende bepaling bij echtscheiding dat de vader en moeder evenveel geld moeten bijdragen in de opvoeding van de kinde ren. „Moet de geestelijke inspanning van de moeder niet worden berekend, of moet de vrouw een baan aannemen om het fi nanciële deel bij te dragen? Waarom is het niet zo dat de vader moet zorgen voor het financiële deel en de moeder voor het overige, dus de zorg voor de huishouding en de geestelijke opvoeding der kinderen?" vroeg zij. De vraag of de vader wel voldoende be taalt voor de opvoeding van de kinderen moet vaak met neen beantwoord worden. De moeder moet dikwijls maar zien, hoe zij de kinderen groot krijgt, aldus me vrouw Groeneveld. Zij verklaarde dat het huwelijk de vrouw zekere waarborgen biedt maar dat er in de praktijk vaak wei nig van terecht komt. Zij drong in dit ver band aan op een veelvuldiger toepassen van gijzeling van vaders die hun verplich tingen niet nakomen. De presidente kantte zich tegen inmen ging van de Raad van de Kinderbescher ming en pleitte voor een beroepsopleiding of herscholing van gescheiden vrouwen, bekostigd door de vereniging, eventueel met regeringssubsidies. „Waarom niet een soort pensioen, bijvoorbeeld in de vorm van een uitkering in de eerste paar jaren na de scheiding om de vrouw over de erg ste moeilijkheden heen te helpen?" vroeg zij. Mevrouw Groeneveld pleitte voorts voor belastingaftrek voor de kosten van huis houdelijk personeel en voor een aandeel in het pensioen van de gewezen echtgenoot in verhouding met het aantal jaren dat het huwelijk geduurd heeft. Een der bestuursleden verklaarde, dat men zal trachten in andere landen tot op richting van nationale bonden van ge scheiden vrouwen te komen. Zweden is tot dusver het enige land waar een dergelijke vereniging bestaat. Secretaresse van de nieuwe vereniging is mevrouw DelfosBakkenhoven, Sme- destraat 2, Haarlem. Om een rijksdaalder In de Jonker Fransstraat in Rotterdam is zondagavond een 20-jarige militair uit de Driebergenstraat, door een varkens slachter met een slagersmes gestoken. De militair wandelde door de straat, toen de 20-jarige varkensslachter, die hij kende, naast hem kwam lopen. Na wat gepraat vroeg de slachter om een rijks daalder. De soldaat weigerde die te ge- \téh. Na ëfr" nogmaals om te hebben ge vraagd, welke vraag van krachttermen vergezeld ging, greep de varkensslachter plotseling een mes uit zijn zak en stak er de militair mee in de linker helft van de borst. In het ziekenhuis bleek dat het met de verwonding nogal meeviel. De gestokene had een duidelijk signale ment van de slachter kunnen geven. In de loop van de avond reed een brigadier van politie in een surveillancewagen op het Goudseplein, toen er pardoes een jonge man voor de wagen overstak. „Kom* eens even hier," riep de politie man. „Heb ik hem geraakt?" vroeg de jonge man. Het was de varkensslachter. Hij werd opgesloten in het politiebureau aan de Boe zemsingel. Hilversumse dame omgekomen in Haarlemmermeer In het St. Elisabethgasthuis in Haarlem is zondagmiddag de 58-jarige mevrouw H. A. Dasselaar-Rosendaal uit Hilversum overleden aan de ernstige verwondingen die zij des morgens opliep, toen zij bij een botsing tussen een personenauto en de door haar man bestuurde motor van de duo werd geslingerd. Het ongeluk gebeurde op de kruising Kruisweg-Hoofdweg west zijde in de gemeente Haarlemmermeer De heer Dasselaar werd zwaar gewond in het ziekenhuis opgenomen. In Rotterdam is de 19-jarige monteur H. P. Moltzer uit Schiedam met zijn scoo ter geslipt. Na terugkeer in zijn woning werd hij onwel en hij overleed kort daar na. In Apeldoorn is de 32-jarige heer J. H. Klarenbeek uit Echteld om het leven geko men, toen hij met zijn motor in botsing kwam met een personenauto. Zijn 28-jarige duo-passagier werd ernstig gewond. De bot sing ontstond, doordat de motorrijder geen voorrang verleende aan de auto. In Gierle (België) is de in Grobbendonk wonende 46-jarige Nederlander P. van Grootel, dood achter het stuur van zijn auto aangetroffen. Hij was met zijn auto tegen een boom gebotst. Het slachtoffer had een ingedrukte borstkas. Na de voetbalwedstrijd Flakkee-ASW Doolstraat 59 - Haariem - Tel. 15252 De Amsterdamse politie heeft in de af gelopen nacht twee 20-jarige Duitsers aan gehouden. Zij hadden in een herenmode zaak in de Kalverstraat ingebroken. Een voorbijganger zag om halfvijf in de morgen iemand in de winkel rondscharre len. Hij hield de zaak in het oog en zag korte tijd later twee mannen in een Duit se auto wegrijden. Hij nam het kenteken op en waarschuwde de politie-autodienst. Deze trof een kwartier later de wagen en de mannen op het Rokin aan. Bij fouille ring bleken zij in het bezit te zijn van 150,- in Nederlands geld, voorts een re genjas, een aantal dassen en vier paar klompen in cellofaan verpakt en nog voor zien van de prijskaartjes, alles uit de win kel afkomstig. reed op de provinciale weg naar de veer haven in Middelharnis een der bezoekers een 17-jarige inwoner van Dirksland op een bromfiets in de richting van Middel harnis. Toen hij de weg overstak om het fietspad te bereiken naderde, uit tegeno vergestelde richting een motorfiets, be stuurd door een 20-jarige inwoner van Monster met zijn verloofde, mej. A. Siets- ma op de duo. Bromfiets en motor kwa men met elkaar in botsing. Alle bij dit on geluk betrokkenen werden gewond. In het ziekenhuis in Dirksland is mej. Sietsma overleden. Haar verloofde, de heer E. L. Troost, is nog niet buiten levensgevaar. De bromfietser is buiten levensgevaar. Op de Kerkweg in Kethel is de elfjarige Petrus J. M. de Vos uit de Van Tienhoven- straat in Rotterdam, door een stadsbus aangereden en kort daarna overleden. De jongen, een padvinder, was met ze ventien andere verkenners en een leider op de fiets op weg van Rotterdam naar Vlaardingen. Petrus de Vos is. toen de bus naderde, gevallen. De hcauffeur van de bus kon een aanrijding niet voorkomen. Tijdens een nationale motocross te Sweijkhuizen bij Schinnen is een ernstig ongeluk gebeurd. Tien toeschouwers wer den hierbij gewond. Twee van hen zijn in het ziekenhuis van Sittard opgenomen. Het zijn mevrouw Meyers-Spronck uit Spau- beek en de jeugdige Gerrit van der Leest uit Puth. Het ongeluk gebuerde doordat de rijder Megerdres uit Breda in de 250 cc-klasse de macht over zijn stuur verloor. Hij vloog uit de bocht en reed op het publiek in. Zes van de gewonde bezoekers konden na in de E.H.B.O.-tent te zijn verzorgd, naar huis terugkeren. Vier toeschouwers werden overgebracht naar het ziekenhuis van Sittard. De heren Van Rees uit Voorburg en Bens uit Puth keerden na behandeld te zijn naar hun woonplaatsen terug. Mevrouw Mey ers-Spronck bleek echter onder meer een gecompliceerde beenbreuk te hebben opge lopen. Zij is onmiddellijk geopereerd. Ger rit van Der Leest had diepe vleeswonden aan beide benen. Mr. G. E. van Walsum, de burgemeester van Rotterdam, heeft zaterdag in de bur gerzaal van het Rotterdamse stadhuis na mens het gemeentebestuur een groot aan tal postzegelverzamelaars ontvangen, die deelnamen aan de jaarvergadering van de Nederlandse Bond van Filatelisten Vereni gingen, de 49ste Nederlandse Filatelisten- daig en de nationale postzegeltentoonstel ling Rotterdam 1961. Vrijdagmiddag werd deze expositie geopend door de Rotter damse wethouder voor Onderwijs en Volksontwikkeling, de heer A. J. van der Vlerk in de Glazen Zaal van het Ahoy- gebouw. De poststukken, die op vrijdag, zaterdag en zondag tijdens de drie tentoonstellings- dagen werden aangeboden bij het tijdelij ke Ahoy-postkantoor werden voorzien van een bijzonder stempel. De Bondsvergadering, onder leiding van Bondsvoorzitter drs. W. J. Bijleveld, koos ir. W. Schlösser uit Terwinselen tot lid van het hoofdbestuur in de vacature-Kirchner, De vergadering wijdde bijzondere aandacht aan de bestrijding der vervalsingen, waar tegen maatregelen zullen worden ge nomen. Het werk der plaatselijke vereni gingen zal worden gestimuleerd door re gionale vergaderingen en door het instel len van een tentoonstellingsfonds, dat steun zal verlenen bij het houden van ex posities. Winnaar van het bekertoernooi dat zaterdagmorgen werd gehouden werd mr. H. J. Bernsen uit 's Hertogenbosch met een lezing over de methodiek van het verzamelen. Een andere Bossenaar, de heer Cley die de wisselbeker in een eer volle strijd aan mr. Bernsen moest af staan, zag zijn studieverzameling van de tweede emissie Nederland op de ten toonstelling bekroond met de gouden me daille, beschikbaar gesteld door de Rot terdamse Filatelisten Club. De expositie werd door bijna vijfduizend mensen be zocht. Eregasten aan het Bondsdiner in het Ahoy-restaurant waren de hoofddirec teur der P.T.T., de heer L. Th. Hoolboom en de directeur-generaal der Posterijen professor Bast. De K.L.M. heeft zaterdagavond op de lijn Amsterdam-Frankfort-Zürich-Lissabon Santa Maria-Paramaribo-Caracas-Curagao een D.C. 8-stra al vliegtuig in gebruik ge nomen. Door deze verbinding wordt de reisduur van 24 uur tot 16 uur terugge bracht. Bij de gasten "die deze openings- vlucht naar West-Indië meemaakten wa ren drs. H. A. Korthals, minister van Ver keer en Waterstaat, mr. dr. R. H. Pos gevolmachtigd minister van Suriname en de heer I. A. Aler, president directeur van de K.L.M. Minister Korthals zal in Suri name het Brokopondo-plan en enkele pro jecten van het tienjarenplan bezoeken. Hij zal op 25 april in ons land terugkeren. Precies een uur na,het vertrek van de DC-8 naar Surinamé zette gezagvoerder Hobson het toestel weer op Schiphol. Er was een storing ontstaan aan de linkerbui- tenmotor. Na reparatie is de DC-8 kort na middernacht opnieuw vertrokken. Pi;of. dr. J. Waterink zal wegens het bereiken van de zeventigjarige leeftijd aan het einde van de lopende cursus zijn hoogleraarsambt aan de Vrije Universi teit van Amsterdam neerleggen. Sinds 1926 is prof. Waterink hoogleraar in de letteren en wijsbegeerte voor de vakken pedagogie, toegepaste psychologie en pe- dologie en buitengewoon hoogleraar theo logie voor de catechetiek. Op 25 mei zal prof. Waterink zijn af scheidscollege geven in het Woestduincen- trum in Amsterdam, 's Middags wordt hem daar een afscheidsreceptie aangeboden. Op 26 mei wordt 'n wetenschappelijke bijeen komst gehouden met oud-leerlingen en leerlingen van de universiteit. De dan te houden referaten zullen tezamen met het afscheidscollege van prof. Waterink, een bibliografie van zijn geschriften en een levensschets, gebundeld worden uitgege ven. Voor dit afscheid heeft zich een co mité gevormd onder voorzitterschap van prof. dr. G. Wielenga. Secretaris is drs. R. J. Bijkerk. JOHANNESBURG (AFP) De synode van de Nederduitse Gereformeerde kerk in Zuid-Afrika, de gTootste van de drie protestantse kerken van de Unie, heeft be sloten de regering te verzoeken, zo spoe dig mogelijk de „totale apartheid" van blanken en negers in Zuid-Afrika tot stand te brengen. (Reuter) Na een bijeenkomst van Afrikaanse leiders te Johannesburg is medegedeeld dat de Zuidafrikaanse rege ring zal worden verzocht een conferentie uit te schrijven, waarnaar alle rassen in Zuid-Afrika vertegenwoordigers zouden kunnen zenden. Deze conferentie zou vol macht moeten krijgen voor het opstellen van een nieuwe democratische grondwet voor de Unie, waarin geen op rassenonder scheid duidende bepalingen zouden mogen voorkomen. Een woordvoerder, die dit verklaarde, zei ook dat er plannen zijn opgesteld voor betogingen in geheel Zuid-Afrika, voor het geval de Zuidafrikaanse regering zou wei geren een dergelijke samenkomst uit te schrijven voor 31 mei a.s., de datum, waarop de Unie een republiek wordt. Front (UPI) Het legioen van niet-blanke Zuidafrikaanse veteranen heeft in Kaap stad zijn steun toegezegd aan een plan voor de vorming van een nationale con ventie van kleurlingen om een front te vormen tegen de apartheidspolitiek. Het bestuur van het legioen verklaart dat als 45.000 kleurlingen bereid waren in de tweede wereldoorlog te vechten voor het behoud van de democratie, het legioen gerechtigd is zijn stem te verheffen indien deze democratie wordt bedreigd. Revalidatie. De Stichting Nationaal Fonds ter Bevordering van de Revalidatie houdt vrijdag 21 april te Utrecht een bij eenkomst waarin dr. A. C. van Swol een uiteenzetting zal geven waar het in de moderne revalidatie om gaat. Prof. ir. R. G. Bolten van de technische hogeschool te Delft zal technische hulpmiddelen voor gehandicapten demonstreren. Vluchtelingenkinderen. In Oldenzaal zijn 150 kinderen tussen 7 en 12 jaar uit West-Berlijn aangekomen. Het zijn kin deren van uit Oosteuropese landen ge vluchte gezinnen. Op uitnodiging van de Commissie Internationaal Hulpwerk uit het N.V.V. en de P. v. d. A. gaan zij een vakantie van 10 weken bij Nederlandse pleegouders doorbrengen in Winterswijk, Olst, Wijhe, Zutphen. Oosterbeek, Rotter dam, Vlaardingen en Maassluis. Congresgebouw. Voor de stichting van een congresgebouw in Den Haag is over de financiering overeenstemming bereikt tus sen het rijk en de gemeente. Verwacht mag worden, dat een wetsontwerp over deze materie spoedig aan de Tweede Kamer zal worden aangeboden. Het zou in de be doeling liggen het te voorziene exploitatie tekort door het rijk en Den Haag gezamen lijk te doen dragen. Er zal een naamloze vennootschap tot bouw en exploitatie van het congresgebouw worden opgericht, waarin enige grote bedrijven, o.a. de K.L.M., zullen participeren. Diplomatieke betrekkingen. Het mi nisterie van Buitenlandse Zaken deelt mede, dat de Nederlandse regering en de regering van de republiek Korea in ge meenschappelijk overleg besloten hebben over te gaan tot het aanknopen van diplo matieke betrekkingen op ambassade-ni veau. Voorts hebben de Nederlandse re gering en de regering van de republeik El Salvador besloten haar wederzijdse diplo matieke vertegenwoordigingen te verhef fen tot de rang van ambassade. Studiebezoek. De staatssecretaris van Economische Zaken, dr. G. M. J. Veld kamp, is voor een oriëntatiereis naar Lon den vertrokken. Hij zal zich in de Engelse hoofdstad op de hoogte gaan stellen van de wijze waarop de Engelsen de documenta tie van de verleende octrooien registreren. In mei zal hij een bezoek brengen aan Amerika om daar de ontwikkeling van de „Shopping Centers" te bestuderen. Advertentie lllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllHllllllllllllllllllllllllllllllillllllllltt Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde trok een hogedrukgebied over de Noordzee naar het oosten, hetgeen aan leiding gaf tot langdurige opklaringen. Zondagmiddag begon de luchtdruk boven West-Europa echter in versneld tempo te dalen en ontstond boven Frankrijk een vlak gebied van lage druk, waarin regen en onweersbuien tot ontwikkeling kwa men. Ook in ons land vielen zondagavond enkele buien aan de grens van de zachte lucht, die weer uit het zuiden begon op te dringen. Intussen is ook een oceaanfront tot West-Frankrijk doorgedrongen. Het Franse storingsgebied zal de komende 24 uur ook in ons land op vele plaatsen aan leiding geven tot regen of regenbuien, waarbij hier en daar onweer kan voorko men. Het zal daarbij tamelijk zacht weer zijn. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen C i binnen- en buitenland. 13 ft Neerslag: laatste 24 uur. 8 ai Den Helder onbewolkt o 10 0.1 Ypenburg mist nno 12 0.1 Vlissingen onbewolkt nno 13 2 Eelde geheel bew. ono 10 0 De Bilt onbewolkt nno 13 0 Twente geheel bew. ozo 12 2 Eindhoven mist windst. 15 0 Zd-Limburg mist zzo 16 0 Helsinki onbewolkt wnw 6 0 Stockholm onbewolkt nw 7 0 Oslo zwaar bew. windst 9 0 Kopenhagen zwaar bew. zo 8 0 Aberdeen geheel bew z 6 6 Londen mist o 13 0.2 Amsterdam onbewolkt nno 13 1 Brussel mist windst. 17 7 Luxemburg onbewolkt nno 17 2 Parijs zwaar bew o 23 5 Bordeaux regen w 24 21 Grenoble onbewolkt windst. 26 0 Nice mist windst. 20 0 Berlijn geheel bew. ozo 11 0 Frankfort half bew. no 17 0 München motregen windst. 13 0.2 Zürich zwaar bew. zo 19 0 Genève onbewolkt windst. 22 0 Locarno onbewolkt ozo 24 9 Wenen zwaar bew. ozo 14 0 Innsbruck mist windst 21 0 Belgrado licht bew. no 19 0 Rome geheel bew no 26 0 Ajaccio zwaar bew o 21 0 Madrid half bew. n 21 1 Mallorca zwaar bew. windsf 22 0 Lissabon licht bew. windst. 20 3 Dinsdag 11 april Zon op 5.54 uur, onder 19.30 uur. Maan op 4.23 uur, onder 14.49 uur. Maanstanden 15 april 6.38 uur nieuwe maan. 22 april 22.50 uur eerste kwartier 30 april 19.4 uur volle maan. Hoog en laag water in TJmuiden Dinsdag 1" april Hoog water 0.10 uur en 12.46 uur. Laag water 7.52 uur en 20.49 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2