Opnieuw winst voor Botwinnik? Sprekende mechanische gangmaker Nog steeds veel spanning aan kop en staart hoofdklasse „Juventus" wil Pele hebben De schaaktweekamp Vertroeteld Voorschot voor kunstijsbaan in Heerenveen Vijftien spelers op centrale training Jonker linksbuiten militair elftal Hogere minimum salarissen voor Schotse profs a Okker zes weken naar Amerika Nog steeds velen op non-actief Amerikanen skiën zonder sneeuw Jeugdschaaktitel voor Zuidema Rapiditas had met zwak WVGV weinig moeite Atie Voorbij en Judith de Nijs terug bij Robben 15 Nederland vijfde in het Clare Benedicttoernooi die lekkere shag in de handige doos 95 ct. u.i.iuAG 11 APRIL 1961 De tiende party van de tweekamp om de wereldtitel schaken is afgebroken in voor Botwinnik zeer gunstige stelling. Eventueel wordt de ontmoeting vanavond uitgespeeld, woensdag volgt het elfde duel. De stand luidt thans: 5 3en één afgebroken in het voordeel van de uitdager. Tal opende, zoals altijd, met e4, waarop Botwinnik opnieuw de Caro-Kann ver dediging koos. Na 3. e3, besloot hij tot het theoretische 3Lf5 in plaats van 3. c5, hetgeen hij tot nu toe speelde. Hoewel Tal zich uitputte in het doen van actieve pionzetten bereikte hij na elf zetten niet meer dan damesruil. Dat was overi gens minder erg dan één ongeneeslijke zwakte in zijn stelling: Een permanent onder druk staande pion op a2. De uitdager had een pion gewonnen en kon ondanks zeer .vindingrijk spel van de wereldkam pioen het voordeel door vele verwikke lingen vasthouden. Tal geraakte in grote tijdnood en moest een afwikkeling aanvaarden, die hem een weinig hoopgevend spel heeft gelaten. De analyse van de tiende partij: Wit: Tal Zwart: Botwinnik. Caro-Kann (doorschuifvariant) 1. e2-e4 c7-c6; 2. <J2-d4 d7-d5; 3. e4-e5 Lc8-f5. Het antwoord, dat de theorie aanbeveelt. Tot nu toe speelde Botwinnik in deze twee kamp 3c5 en deed prettige ervarin gen op. 4. h2-h4 De theorie geeft hier onder andere de scherpe voortzetting 4. g4, waarop 4 Ld7 (Capablanca) het veiligst is. Mogelijk is ook 4Lg6; 5. h4, h6; 6. h5, Lh7; 7. e6. Smyslov heeft aangetoond, dat zwart na 7Dd6 niets heeft te vrezen. 4h7-h6. Op het eerste gezicht een onwaarschijn lijke zet, doch de vraag rijst: „Wat anders?" Het logische 4c5 wordt namelijk sterk met 5. Dc5: beantwoord. 5. g2-g4 Lf5-d7; 6. h4-h5 c6-c5; 7. c2-c3 De zevende achtereenvolgende pionzet! Of de ruimtewinst op de koningsvleugel resultaat van 4. h4 echter veel betekenis heeft is de vraag. 7Pb8-c6; 8. Lfl-h3 Deze zet blijkt in het vervolg niet erg lucratief te zijn. Was 8. f3 niet nuttiger? De koningsraadsheer kan elders worden gebruikt. 8e7-e6; 9. Lcl-e3 Dd8-b6. Een sterke uitval, die de witte opbouw als „discutabel" stelt. Van de bedoelde aanvalsopzet middels f2-f4-f5 komt (voor lopig) niets. 10. Ddl-b3 Een beslissend besluit, maar 10. Dd2, Cd4:; 11. Cd4:, en nu bij voorbeeld 11 Pa5; 12. b3, Lb4 13. Pc3, Tc8 is voor zwart gunstig. 10c5xd4; 11. Db3xb6 a7xb6; 12. c3xd4 Pc6-a5. Dreigt 13Pb3. 13. Pbl-c3 b6-b5; 14. Lh3-fl b5-b4; 15. Pc3-b5 Ke8-d8; 16. Pgl-f3 Pa5-c4. Een slag in de lucht schijnt 16Pb3; 17. Tbl, Ta2:; 18. Pd6, Ld6:; 19. Ed6:, f6 (tegen 20. Pe5 gericht); 20. Ph4 en wit heeft sterk spel. 17 Lflxc4 d5xc4; 18. Pb5-d6 Lf8xd6; 19. e5xd6 Ld7-c6; 20. Pf3-e5 Thans ontstaat een boeiend tussenspel. 20Lc6xhl; 21. Pe5xf7+ Kd8-e8; 22. Pf7xh8 Lhl-e4. Nu is het v. itte paard voorlopig op non- actief en dreigt directe winst door 23 c3; 24. Bc3:, b3 enz. 23. d4-d5 e6xd5. Niet 23e5 wegens 24. d7+ Kd7:; 25. Pf7 en wit Is vermoedelijk alle moeilijk heden te boven. 24. Le3-d4 Pg8-f6; 25 Kel-d2 Ke8-d7; 26. Ph8-f7 Kd7-e6. Wit dreigde met het paard op h6 te nemen. 27. Pf7-e5 Ke6xd6; 28. f2-f3 Le4-h7; 29. g4-g5 Wit verkeert in een soort „zetdwang". De witte toren kan niet spelen, de koning heeft een verdedigende taak. Zwart dreigt metb5 en b3 tot een beslissend offensief over te gaan. 29h6xg5; 30. h5-h6 g7xh6; 31. Pe5-f7+ Kd6-e6; 32. Pf7xh6 Wit heeft, door het pionoffer, „lucht" gekregen. Er dreigt 33. Tel+ en wint. 3 2Pf6-g8. 33. Ph6-g4 Wit heeft wat „spel", doch het is uiter aard maar tijdelijk. Ruil op g8 zou tot een zeer zwaar eindspel hebben geleid. 3 3Lh7-£5; 34. Pg4-e3 Lf5-g6; 35. Pe3-g4 Lg6-f5; 36. Pg4-e3 Lf5-g6; 37. Pe3-g4 Ke6-d6. Botwinnik verzuimt nimmer door zet- herhaling tijd te winnen. 38. Pg4-e5 Lg6-f5; 39. Pe51 f7 Wit mag niet 39. Pg4 spelen, daar het eindspel na 39Lg4:; 40. Fg4:, Ph6 troosteloos is. 39Kd6-d7; 40. Pf7xg5 Pg8-e7; 41. f3-f4 Het is moeilijk voor wit een betere zet te vinden. Opnieuw 42. Pf7 zou zwart mo gelijkheden alsTg8 ofPc6 geven. 41Pe7-c6; 42. Pg5-f3 Afgebroken. Wit gaf de 42ste zet onder couvert af. De afgebroken stelling luidt: Wit: Kd2, Tal, Ld4, Pf3, pionnen: a2, b2, f4 Zwart: Kd7, Ta8, Lf5, Pc6. pionnen: b4, b7, c4, d5. Het Britse parlementslid Roy Mason (Labour) heeft op een bijeenkomst van voetbalscheidsrechters schamper ver klaard dat het beroepsvoetbal „de meest vertroetelde industrie" in Enge land is. Mason merkte op dat van de spelers werd verwacht dat zij maar 90 minuten per week hun beste beentje zouden voorzetten, maar dat zij een loon van 30 pond per week vroegen. Van de mijnwerkers daarentegen werd verwacht dat zij acht uur per dag alles zouden geven en dat voor gemid deld 15 pond per week. Mason wees er op dat voetballers geen artiesten zijn, zoals de mensen van het toneel of de film. De gemeenteraad van Heerenveen heeft zaterdagmiddag besloten de stichting Noordnederlandse Ijsbaan een renteloos voorschot van 622.600 gulden te verstrek ken voor de bouw van een onoverdekte 400 meter kunstijsbaan. Een deel van de baan zal wél overdekt worden en kun nen worden gebruikt voor ijshockey- wedstrijden en kunstrijden. De stichting wordt bij haar plannen gesteund door de Koninklijke Nederlandse Schaatsen rijders Bond en de Nederlandse Sport federatie. De ijshockeybaan zal vaste tribunes krij gen. Rond de 400 meterbaan komen voorts verplaatsbare tribunes voor onge veer 7500 toeschouwers. De accommoda tie zal worden gecompleteerd door een tweetal winkels, een restaurant en berg ruimte. Om tot verwezenlijking van de plannen te komen zal een bedrag van totaal ongeveer 3.113.000 gulden moeten worden geïnvesteerd. Voor de grondaan koop zal een bedrag van omstreeks 300.000 gulden nodig zijn. De bouw van de hal zal volgens schattin gen 1.302.000 gulden gaan kosten. Voor de verplaatsbare tribunes zal een be drag van 225.000 gulden nodig zijn. De kosten van de koelinstallatie zijn begroot op 950.000 gulden, die van de verwar ming op ongeveer 60.000 gulden. De stichting wil de accommodatie, die in de wintermaanden voor nationale en in ternationale hardrijwedstrijden, kunstrij den en ijshockeywedstrijden kan worden gebruikt, in de zomer beschikbaar stel len voor zaalsporten, congressen en ten toonstellingen. Het renteloze voorschot van de gemeente Heerenveen dekt 20 percent van de ge raamde bouwkosten van de kunstijs baan. Het bedrag moet binnen twintig jaar zijn afgelost. Voetbal Voor de centrale training van het Neder lands elftal, die woensdag in Delft wordt gehouden, zijn vijftien spelers uitgenodigd. Het zijn: Pieters Graafland (Feijenoord), Lagarde (DHC), Wiersma (PSV), Kuys (NAC), Veldhoen (Feijenoord), Klaassens (Feijenoord), Van Wissen (PSV), Muller (Ajax), Van der Hart (Fortuna), Swart (Ajax), H. Groot (Ajax), Kruiver (PSV), Schuurman (ADO), Moulijn (Feijenoord) en van der Kuil (PSV). Het militair voetbalelftal, dat donderdag in Breda een oefenwedstrijd speelt tegen NAC, is als volgt samengesteld: Doel:' Van Vianen (ADO); achter: De Groot (Hermes DVS) en Fafie (Feijen oord); midden:'Lazaroms (NAC), Pronk (Ajax) en Eykenbroek (Hermes DVS); voor: Bergholtz (MVV), Heynen (VVV), Visschers (NAC). Boogaard (Volewijckers) en Jonker (Haarlem). Reserves zijn: Van der Merwe (NAC), Meyers (Sparta), Euwes (Blauw Wit), Seelen (Ajax). Vesters (Ajax) en Pieters (MVV). Vertegenwoordigers van 57 Schötse League-clubs hebben zich in grote lijnen akkoord verklaard met de salaris-eisen van de spelers. De minimum-salarissen voor de profs in de eerste divisie zijn ver hoogd tot 624 pond sterling per jaar (on geveer 6200 gulden.). De semi-profs zullen in de eerste divisie tenminste 312 pond gaan verdienen. In de tweede divisie, waar in bijna uitsluitend semi-profs uitkomen, is het minimale salaris vastgesteld op 156 pond sterling per jaar. Voorts zijn de clubs er mee akkoord ge gaan dat de spelers ook gedurende de pe riode dat zij op de transferlijst staan wor den doorbetaald. Ook zullen de spelers in de toekomst aanwezig mogen zijn bij de behandeling van hun geschillen inzake transfers. Slechts op één belangrijk punt werd geen overeenstemming bereikt. De eis van de spelers in de toekomst bij het aflopen van contracten van een tijdsduur van 1 tot 3 jaar volledig vrij te zijn om een nieuwe verbintenis aan te gaan, hebben de ver tegenwoordigers van de clubs niet aan vaard. Dit punt is terugverwezen naar het League-bestuur. In het nationale atletiek stadion van Tokio, waar in 1964 de Olympische Spelen zullen worden gehouden, is een op afstand te bedienen mechanische gangmaker geïnstalleerd als hulp bij de training voor hardlopers. Het apparaat loopt, onge veer als de haas tijdens hondenrennen, over een rails aan de binnenzijde van de baan. De gangmaker zendt via een luidspreker instructies uit voor de trainende loper, na deze instructies eerst draadloos te hebben ontvangen van de trainer aan de kant van de baan. De trainer kan ook draadloos de snelheid van de gangmaker vergroten of verkleinen. In Nederland zal dit apparaat voorlopig vermoedelijk nog wel niet in gebruik komen, gezien de zeer hoge kosten: 42.000 dollar T ennis De jeugdige Haarlemse tennisser Tom Okker zal als gast van de in New York wonende Nederlandse Amerikaan A. Balink voor zes weken naar Amerika vertrekken en er deelnemen aan een aantal jeugdtoernooien. De Haarlemse jeugdkampioen die vorig seizoen een snelle carrière maakte en met veel machtsvertoon enkele toer nooien op zijn naam bracht en afgelopen winter aan de KNLTB-binnentraining in de Expohal in Hilversum deelnam, ver kreeg de invitatie mede door zijn suc cessen in het Knickerbockertoemooi dat zondag in Rotterdam plaats vond. Tom Okker won dit toernooi door een zege in de finale op de Amsterdammer Ron van Gelder met 9-11, 6-1 en 6-4. Bij de meisjes ging de titel naar Els Spruyt die in de finale het Groningse meisje Anja Lepoutre met 1-6, 6-2 en 6-3 klopte. Aan het toernooi werd deelgenomen door een geselecteerd aantal jongeren beneden de 19 jaar afkomstig uit het gehele land. Tom Okker reist in gezelschap van de beide meisjesfinalisten Els Spruyt en Anja Lepoutre en de Hagenaar Filip van der Kwast. De verkiezing van de Hage naar, die zelfs niet de halve eindstrijden bereikte, kwam als een grote verrassing en moet voor Ron van Gelder wel als een grote teleurstelling beschouwd wor den. Ook vorig jaarpasseerde de KNLTB in zijn keuze de Amsterdammer. De trip van de vier Nederlanders zal plaatsvinden van medio juli tot eind augustus, zodat Tom Okker in ieder ge val voor de Haarlemse LTC aan de competitie zal kunnen deelnemen en mogelijk nog zal deelnemen aan de Haarlemse districtkampioenschappen. Koersen in Hilversum Hoewel de ziekte onder de harddravers al weer sterk afneemt is het niettemin op de dinsdagavond-meeting in het Hilver sums Sportpark te merken dat tientallen paarden op non-actief staan. De velden zullen dan ook aan de kleine kant zijn. Dat dit geen belemmering voor de sport be hoeft te zijn bleek afgelopen zondag op Mereveld, waar meerdere keren de finish foto uitkomst moest brengen om de win naar te kunnen aanwijzen. In de heat-draverij bezit Ypermoron de klasse en eigenschappen om een nieuwe zege te boeken, doch overtuigend zal die niet kunnen zijn tegen paarden als Xan- tina Hollandia en Ynno Con Dios. De sterke Vérité D is in dit gezelschap een mogelijk outsider, hoewel hij voor zijn gevreesde eindsprint een langere afstand prefereert. De leerlingen treden aan in het inter nationale nummer. De favoriét hierin is de trouwe Ulrica: B. De tweede plaats kan komen op naam van Umber, gevolgd door Vanity Hanover. De tot nu toe teleurstel lende Wiebeline Wip kan verrasssen. In het 2400 m lange nummer staat Una niem voor een niet onmogelijke taak, om dat hij betrouwbaarder is dan de favoriet Xerophyt, die bovendien na de lange rust de handen vol zal hebben aan de afstand. De overige kanspaarden zijn Volann O en Vaurien. In de andere autostartkoers gaat de voor keur naar X Tello, vóór Yewel Boy en Yardley W. Het derde nummer wordt een vrij zekere prooi voor de goede Zilverfazant S, die Y Volann en Zippy Erebus wel kan slaan. Het openingsnummer kan een prooi wor- Zl De Amerikanen zullen binnenkort over dekt kunnen skiën zonder sneeuw. Voor het eind van juni zal in Baltimore de eerste indoor-skipiste, een uitvinding van de 33-jarige Ray Hall, voor het publiek worden opgesteld. Het principe van de helling is een roltrap zonder treden, een soort rollende hel ling dus. De piste bestaat uit een aan tal vlakken met een stijgingspercentage van 20 percent. Deze vlakken hebben aan de ene kant een hoogte van tien meter en aan de andere kant van 2,5 meter. De piste bestaat uit een nylon karpet op een naar boven bewegende transportband. Wanneer een skiër dus hetzelfde tempo aanhoudt als de band, kan hij door blijven gaan zolang als hij wil. Er zullen drie „banen" worden aange legd voor elk 24 personen. De snelheden variëren van drie kilometer per uur voor de beginners tot 30 kilometer per uur voor de gevorderden. Als nieuwtje is er een stang, waaraan beginners zich vast kunnen houden. Men is van mening, dat hiermee de angst voor het vallen kan worden voorkomen. Om het allemaal zo realistisch mogelijk te maken, zijn er in de hal installaties aangebracht waarmee naar believen windvlagen, koude lucht, het gehuil van een februari storm of andere „onge makken voor skiërs" voortgebracht kun nen worden. De 18-jarige student in de wis- en natuurkunde, Coen Zuidema uit Amstel veen is in Hengelo Nederlands jeugdkam pioen schaken geworden. De einduitslag luidt: 1. Zuidema TVs pnt; 2. Diekstra 6 pnt; 3. Verreck 5V2 pnt; 4/5/6. Verspoor, Hoepman en Maliangkay allen 5 pnt; 7/8. Moonen en Van Bockel beiden 4% pnt; 9/10/11/12. Bloem, Mostertman, Frederiks en Berg allen 4 pnt; 13. Hasel- hoff 3 pnt; 14. Noordewier 1 pnt. Oostenrijk is winnaar geworden van het achtste Clare Benedicttoernooi dat te Neuhausen (Zwits.) is gehouden. In de vierde ronde wonnen de Oostenrijkers meet 31/»van Engeland en in de vijfde en laatste ronde, waarvoor de partijen zondag werden gespeeld, is de voorlopige uitslag tegen Nederland 12 voor Oosten rijk plus een afgebroken partij. Het pun tentotaal van de Oostenrijkers is 12 en 1 afgebroken partij, waarmee zij onbereik baar zijn voor de andere deelnemers aan het toernooi. De gedetailleerde uitslag van de ont moeting NederlandOostenrijk was: BouwmeesterRobatsch remise, Roes selDuckstein 01, BarendregtKinzei remise, LangewegPrameshuber afgebr., De stand na de vijfde en laatste ronde luidt: 1. Oostenrijk 12 punten en 1 afgebr partij.2. West-Duitsland 11% pnt. 3. Enge land 10 pnt. 4. Zwitserland 9% Pnt. 5 Nederland 9 pnt. en 1 afgebr. partij. 6. Italië 7 punten. In de vierde ronde van het Clare Bene dicttoernooi in Neuhausen heeft Neder land met U/22% verloren van Zwitser land. De uitslagen waren verder: derde ronde: ZwitserlandOostenrijk 1 2 It. ItaliëEngeland 13. Vierde ronde: OostenrijkEngeland 2'Aen 1 afgebr. partij. West-DuitslandItalië 31. De gedetailleerde uitslag van de wed strijd Nederland—Zwitserland was: Kei ler (Zwits.)Bouwmeester (Ned.) 10. Roessel (Ned.)Blau (Zwits.) 10. Wal- ther (Zwits.)Langeweg (Ned.) 10. Ba rendregt (Ned.)Bhend (Zwits.) Va den voor Zilvervos, vóór Zibello Ha'nover K BOKSEN. Fred Galiana, ex-lichtge wichtkampioen van Spanje, zal zeer bin nenkort zijn licensie terugkrijgen. Dit ver klaarde in Madrid een woordvoerder van de Spaanse Boksbond. Galiana was ge schorst, nadat hij in de vierde ronde van zijn gevecht tegen Davey Moore, wereld kampioen vedergewicht, de strijd had ge staakt. Ook had men hem zijn nationale titel ontnomen. Advertentie De handbalcompetitie De overdracht van de laatste plaats door Aalsmeer 2 aan WVGV is de enige muta tie op de ranglijst van de handbal-eerste- klasse, die zondag tot stand kwam. Ra piditas versloeg WVGV, Sport Vereent bleef in Utrecht stadgenoot UD de baas met 10-7 en IJmond bleef 't tweetal kam pioenskandidaten op een paar punten af stand volgen door een zege op AHC, 10-8. Aalsmeer 2 won na een 6-1 achterstand met 13-21 van Unitas. Bij de dames werd de ontmoeting Ath- letaDe Blinkert om nog duistere reden reeds zaterdagmiddag uitgesteld. De me degegadigden voor een „promotieplaats" voor de overgangsklasse lieten zich niet verrassen en met ontmoetingen tegen Am- stel, Sagitta, Vriendschap en Athleta nog voor de boeg zullen de Blinkert-dames nog een felle en zware strijd tegemoet gaan. De stand luidt hier nu: Amstel 10-16, Sa gitta 10-13, De Blinkert 8-10, Vriendschap 9-10, Athleta 8-9, Spirit 10-8, AVA 8-5 en JHC 9-2. Het duel tussen Rapiditas en WVGV is beslist door de doelverdedigers. De Haar lemse doelman Klaas de Groot verkeerde in een voortreffelijke vorm, maakte geen fout en smoorde al direct de goede voor nemens van de WVGV-aanvallers toen zij vanaf de afworp een offensief inzetten. Een fel contrast met zijn werk vormde het op treden van de Weespse midvoor als plaats vervangend doelman. De WVGV-er faalde als vervanger van zijn zieke clubgenoot volkomen evenals zijn opvolger na de thee en al binnen tien minuten leidden de Haarlemmers met 4-0. Een trieste situatie voor de gasten die voor de rust in een vlotte partij hand bal maar weinig en na de thee na genoeg niets voor hun Haarlemse tegen standers behoefden onder te doen. Van de ruststand 8-4 werd de voorsprong tot 12-4 vergroot, waarna de WVGV-ers met enke le gave doelpunten reduceerden tot 12-7 om ten slotte met 18-7 uitermate geflat teerd onder te gaan. In de doelpuntenpro- duktie had vrijwel iedere Rapidiaan zijn aandeel. Gé Moonen viel op door zijn gro te activiteit. Tweede klasse De ontmoeting tussen Concordia en Olympia werd in verband met de festivi teiten rond het 75-jarig bestaan van Con cordia een week eerder gespeeld dan het programma aangaf. De rood-witten moes ten met een aantal invallers aantreden en doelman Bruis kon Aris Veerman niet doen vergeten. Na een 4-1 achterstand leidde Concordia even voor het einde met 5-4, maar ten slotte moesten de Haarlemmers net voor het laatste fluitsignaal een kost baar winstpunt uit handen geven, 5-5. De stand luidt nu: Attila 10-17, Niloc 2 10-16, Concordia 9-12, Olympia 10-10, Laren 10-8, Tonido 9-7, Amersfoort en SSVU 10-4. Voor Zandvoortmeeuwen heeft ook het duel met Arma geen verlichting gebracht. Met 14-11 moesten de Meeuwen de eer aan de gastheren laten en nog steeds slui ten zij de ranglijst af. Stand; Lijnden 10-16 Achilles 10-14, BHC 9-15, Arma 10-10, Vriendschap 9-8, Oranje '57 9-7, Zeeburg 10-4 en Zandvoortmeeuwen 9-2. De afdeling De herenploeg van De Blinkert heeft na een moeizame zege op Rapiditas 2 (rust stand 4-4 en eindstand 9-7) nog drie winst punten nodig om de kampioensvlag te hij sen. HOC versloeg in Velsen IJmond 2 met 12-9. IJmond versloeg een uitstekend spelend Rapiditas met 3-2. De Velsense zege, ver kregen door doelpunten van de dames v. d. Kuil, Marckelbach en Vos mag men toeschrijven aan het zeer solide spel van doelvrouwe Wil Schoorl. De Haarlemse treffers werden gescoord door Imi Moer land. HBC werd door TIJBB nog vaster op de laatste plaats gedrukt, 5-2. Het nog al wisselvallige HOC keerde van IEV te rug met een gedecideerde 7-2 zege. De standen in de afdeling Haarlem lui den: Dames, eerste klasse: Concordia 12-22, HOC 13-16, IJmond 9-15, Rapiditas 14-14, RK Concordia en IEV 10-7, Full Speed 9-7, TIJBB 10-6 en HBC 7-0. Tweede klasse: ADO 2-9-17, De Blinkert 2 11-13, DSO 10-8, IJmond 2 9-6 en Con cordia 2 9-4. Derde klasse: De Blinkert 3 11-20, Samen Een 10-15, ADO 3 11-15, IJmond 3 10-12, Rapiditas 2 11-8, Concordia 3 11-7, Full Speed 2 11-4, TIJBB 2 7-3. Heren, eerste klasse: De Blinkert 10-20, HOC 13-14, Rap. 2 11-11, Concordia 2 8-10, Tonegido 9-6, IJmond 2 9-6, Zandvoort meeuwen 2 10-15, en AVA 5-0. Tweede klasse: De Blinkert 2 12-23, Ra piditas 3 11-17, IJmond 3 11-16, Concordia 3 10-7, De Blinkert 3 12-6, TIJBB 11-5, THB 6-4 en IJmond 4 5-0. Eén van de drie clubs, die wekenlang de ranglijst van de westelijke volleybal hoofdklasse hebben aangevoerd, is als kampioenskandidaat afgevallen. Het Rot terdamse Libanon namelijk verloor met 1-3 van REVA, dat nu uitgespeeld Is en 36 punten uit de 20 wedstrijden heeft ver- De volleybalcompetitie gaard. DES heeft 34 punten en nog één wedstrijd te spelen: zaterdag thuis tegen Libanon! Winnen de Voorburgers, dan zal een beslissingswedstrijd met REVA de kampioen moeten aanwijzen. Ook onderaan de ranglijst zijn de ver rassingen niet van de lucht. Nu deed hek- kesluiter Concordia van zich spreken door een zege op US. De Rotterdammers heb ben nu nog slechts 2 punten achterstand op OVC en het uitgespeelde HVS. Een overwinning van Concordia op OVC kan de drie ploegen dus op gelijke voet bren gen! Aan de top van de overgangsklasse ranglijst van het Noordhollandse district duurt de spanning eveneens onverminderd voort. Die Raeckse kwam in Egmond te gen Rapide niet verder dan een gelijk spel, maar ook concurrent Octopus kon het in Castricum tegen The SMash niet verder brengen dan één winstpunt. De uitslagen: Hoofdklasse West heren: LibanonReva 1-3; ConcordiaUS 3-2; ValbovolAMVJ 3-1; Dames: Veenendaal- DES 1-3; RVCSt. Paul 3-1; Concordia SOS 1-3; ZVCDie Raeckse 1-3; Overgangsklasse West I heren: The SmashOctopus 2-2; RapideDie Raeck se 2-2; Dames: FlevoTOG 1-3; Kenne- mers—Madjoe 1-3; JHOC—VCK 2-2; HBC Molenwiek 3-0. HOCKEY. Het Engelse heren-hockey team heeft te Hurlingham met 2-0 gewon nen van Schotland. Beide doelpunten wer den in de tweede helft gescoord. VOETBAL. De Spaanse voetbalclub „Barcelona" heeft in Cairo de Egyptische kampioen, de sportclub van Cairo, met 61 verslagen. Bij rust hadden de Span jaarden reeds een 41 voorsprong. Zwemmen De Hilversumse zwemsters Atie Voorbij en Judith de Nijs, die vorig jaar na de trip naar Zweden bedankten voor de Hilver sumse zwemclub „De Robben" en over gingen naar „Naarden", hebben zich weer aangemeld als lid van de Hilversumse club. Het bestuur van „De Robben" heeft ge meend de meisjes weer als lid te moeten inschrijven en dus zullen zij weer onder leiding van Jan Stender gaan trainen. Het commentaar van de zwemsters was: „Wij zijn altijd Robbenzwemsters gebleven. Ook in onze „Naarden"-periode trokken wij bij de zwemwedstrijden altijd op met de Rob- benploeg, omdat wij ons nu eenmaal bij deze club thuisvoelen". VOETBAL. De voetbalclub Real Madrid zal 210.000 dollar ontvangen voor acht wed strijden in Noord- en Midden-Amerika in augustus van dit jaar. De hoogst overschrijvings som, welke ooit in de ge schiedenis van het betaald voetbal door een club is geboden, zal door de Tu- rijnse voetbalvereniging „Juventus" worden be taald, zodra het Italiaanse verbod buitenlandse spelers aan te trekken, aan het eind van deze maand zal worden opgeheven. De voetballer, die voor het fa buleuze bedrag van 2 mil jard lire zal worden „ge kocht" heet Edson Arantes do Nascimento. In Brazilië, het geboorte land van Nascimento, zal het bericht, dat Juventus „Pele", zoals diens bijnaam luidt, wil contracteren, de gemoederen ongetwijfeld in beweging brengen. Uit welingelichte bron wordt vernomen, dat Pele al het komende seizoen voor Ju ventus zal uitkomen. In 1962 zou hij echter weer naar Brazilië terugkeren om in de wedstrijden voor het wereldkampioenschap voetbal de eer van zijn land te verdedigen. Pele heeft te kennen ge geven, dat hij graag in Europa wil spelen. Het zwart-wit gestreepte shirt van Juventus zou hij wel willen dragen echter op voorwaarde, dat de Turijn- se club ook een van zijn jongere broers zou contrac teren, die op het ogenblik in het jeugdelftal van San tos speelt. Pele werkte voor het eerst op de verbeelding van miljoenen Europese voet balliefhebbers, die hem via het televisiescherm in Zwe den zagen spelen in de wedstrijd om de wereld beker, in 1958. Nascimento maakte een schitterende carrière en de voorzitters van verschei dene Italiaanse voetbal clubs, die een bijzondere belangstelling aan de dag legden voor de Braziliaanse speler, beloofden elkaar plechtig, dat zij Nascimento geen contract zouden aan bieden. Zij wilden hiermee voorkomen, dat hun clubs elkaar in deze kwestie zou den overbieden. Tot dit „geen Pele-contract" werd echter verleden jaar be sloten, toen het er in het geheel niet naar uitzag, dat het verbod aangaande het contracteren van buiten landse spelers mogelijk zou worden opgeheven. Het bestuur van de Ita liaanse Voetbalbond zal op donderdag 20 april bijeen komen, om de tere kwestie van het aantrekken van buitenlandse spelers te be spreken. Er wordt niet ver wacht, dat het verbod in zijn geheel zal worden op geheven. Wel neemt men aan, dat de „deur open ge laten" zal worden om bui tenlandse voetballers in de clubs op te nemen, door toe te staan, dat elke club uti de eerste divisie de toe stemming zal krijgen om drie buitenlandse spelers te contracteren i

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 15