Adolf Eichmann vandaag in Jeruzalem voor zijn rechters Dr. Servatius bestrijdt de bevoegdheid van het hof HET WEER Amerika zal strijdmacht in Europa handhaven Mr. Luns zwijgzaam over zijn onderhoud met Kennedy Minister Visser naar V.S Kennedy ook naar Bonn en Londen? Visum voor Israel verdwijnt spoedig Bromfietslawaai: Op de Dara zijn 212 mensen omgekomen 4 DAGBLAD VOOR V ELS E N - IJ M UID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Om zekerheid te krijgen over militaire hidp Zonnige perioden Hij zou tweegesprek met Kroesjtsjev overwegen Adenauer: „Er bestaat geen nazisme meer In de krant van heden: Sport 13 Soldaat half jaar na ongeluk overleden NAAIMACHINES GROTE HOUTSTR. 181 - HAARLEM Het woord is aan Nu spoedig wettelijke regeling KENNEDY IN NAVO-VERG ADERING: In totaal werden 565 opvarenden gered èeè MORRIS 'êeforeijou êmj! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES DINSDAG 11 APRIL 1961 46e JAARGANG NUMMER 134 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem D^ectie^PAV^Peereboom^^^^^^^^^^Ji^ JERUZALEM (Reuter en AFP) - In Jeruzalem is vanmorgen het proces be gonnen tegen de 55-jarige Adolf Eich mann, die beschuldigd wordt van moord op miljoenen Europese Joden. Om negen uur plaatselijke tijd stapte de voormalige luitenant-kolonel van de S.S., voormalig hoofd van de afdeling Joodse Zaken van de Gestapo, gekleed in een donker pak, de kogelvrije glazen cel binnen, die spe ciaal voor hem gemaakt is voor het pro ces. Het was de eerste keer dat hij onder zijn ware naam Adolf Eichmann in het openbaar verscheen na de ineenstorting van Hitiers derde rijk in 1945. 750 toe schouwers, onder wie ongeveer 440 jour nalisten, volgen het proces. Vlak voordat de drie rechters de zaal betraden, schoof de bebrilde, en al kaal wordende, Eich mann even onrustig heen en weer voor de batterij microfoons. Kort daarna vroeg president Mosje Landau de beklaagde: „Bent u Adolf Eichmann?". Eichmann antwoordde met een krachtig: „Jawohl". Mosje Landau las toen de akte van be schuldiging voor in het hebreeuws. Na elk der vijftien punten las een tolk de verta ling in het Duits voor ten behoeve van Eichmann. Tijdens de voorlezing keek Eichmann nieuwsgierig rond. Eichmann stond bewegingloos toen de acte van be schuldiging van 2500 woorden werd voor gelezen. Nu en dan klemde hij de lippen opeen, slikte moeilijk en haalde diep adem. Na de voorlezing vroeg rechter De Cubaanse zaakgelastigde in ons land, de 22-jarige Roberto Yeppe, heeft zijn introductiebrieven aan de staats secretaris van Buitenlandse Zaken, dr. Van Houten, overhandigd. Landau of Eichmann de tegen hem inge brachte beschuldigingen begrepen had. Het antwoord was: „Ja, natuurlijk". Nadat de akte van beschuldiging voor gelezen was, vroeg Eichmanns verdediger dr. Servatius de president toestemming om enkele procedurekwesties aan te snijden. Servatius bestreed de competentie van de rechtbank en bracht daarna bezwaren tegen de rechters naar voren, die volgens hem bevooroordeeld zouden zijn tegen over de verdachte. Servatius verzocht de rechters zich on bevoegd te verklaren. Hij is van mening dat de Israëlische wet van 10 augustus 1950 inzake het berechten van nazi's in strijd is met het internationale recht. Toen de nazi's hun misdaden bedreven, was de staat Israël er nog niet. Verder acht de verdediger de rechtbank onbevoegd om dat de beschuldigde met geweld naar Is raël is gebracht. Volgens dr. Servatius is de Israëlische wet van 1950 slechts geldig voor zover zij een preventieve werking kan hebben. Dit is hier niet het geval, aangezien de misda den waarop zij betrekking heeft, vóór 1950 zijn gepleegd. De wet is volgens de verde diger niet te vergelijken met het akkoord van Londen, op grond waarvan de Duitse oorlogsmisdadigers indertijd in Neuren berg zijn berecht. Dr. Servatius zei dat de ongerustheid over een mogelijke bevooroordeeldheid van de rechters er al toe geleid heeft, dat in ternationale persoonlijkheden hebben aan gedrongen op behandeling van de zaak door een internationaal of neutraal hof. In dit geval, aldus de verdediger, is de gehele wereld publiek. Dit is door het hof zelf bevestigd door televisiecamera's in de zaal toe te laten. Hij herinnerde aan de uit spraak van rechter Olshan van het Israëli sche hooggerechtshof, dat een ongegronde bezorgdheid van het publiek over de on partijdigheid der rechters al voldoende reden is om die rechters te verhinderen de zaak te behandelen. Ook dient volgens dr. Servatius df recht bank te overwegen, dat de wereldpers Eichmann al veroordeeld heeft voordat hij gehoord is. Verder diende zij rekening te houden met de omstandigheid, dat Eich mann in de financiële onmogelijkheid ver keert getuigen te laten komen, nog afge zien van het feit dat die getuigen voor hun vrijheid en veiligheid in Israel moe ten vrezen. De verdediger stelt, dat Eichmann vrij uit gaat, omdat hij tot de ten laste ge legde feiten is gebracht door de nazi-staat. De Duitse staat is volgens hem verant woordelijk voor de gevolgen van de gang van zaken in de nazi-tijd. Dr. Servatius zei, dat Eichmann niet tot de leidende figuren van Nazi-Duitsland heeft behoord. De verklaring van beklaag de dat hij bereid is voor een Israëlische rechtbank te verschijnen, is volgens dr. Servatius onder pressie verkregen. Hij stelt ook, dat de Israëlische staat opdracht heeft gegeven Eichmann uit Argentinië te ontvoeren. Dit is strijdig met het inter nationale recht, zei hij, en de rechtbank mag deze handelwijze niet sanctioneren. Om zijn bewering te staven verzocht de verdediger twee personeelsleden van de Israëlische luchtvaartmaatschappen El Al, die de ontvoering hebben meegemaakt, te laten getuigen. De beide andere leden van de rechtbank zijn Benjamin Halevi en Jitzjak Raveh, evenals president Landau in Duitsland ge. boren. Het O.M. wordt gevormd door Gideon Hausner, Jacob Baror en Gabriel Bach. Adviseur van het O.M. is Jacob Robinson, Eichmann wordt behalve door Servatius verdedigd door Dieter Wechtenburch. Ser vatius is benoemd door Eichmanns fami lie in Oostenrijk, die besloot maatregelen te nemen voor de verdediging van de ex- Minister Visser van Defensie is van plan vrijdag 14 april voor twee weken naar de Verenigde Staten te vertrekken, Het hoofddoel van zijn reis is te onder zoeken of er zekerheid is te verkrijgen over de aard en de omvang van Ameri kaanse hulp aan Nederland in de volgen de jaren. Hiertoe zal ir. Visser op 18 april een onderhoud hebben met onder andere zijn Amerikaanse ambtgenoot R. S. Mac Namara. Voorts hoopt minister Visser een aantal militaire installaties en belangrijke fabrie ken te bezoeken. Verwachting tot morgenavond: Droog weer met zonnige perio den en iets hogere middagtempe- raturen dan vandaag. Zwakke wind. Vannacht plaatselijk mist en in het noordoosten van het land kans op nachtvorst. Volledige weerrapporten op pagina twee V-Vyv: WASHINGTON (Reuter) In diploma tieke kringen in Washington houdt men ernstig rekening met de mogelijkheid dat president Kennedy, wanneer hij volgende maand naar Parijs gaat, ook een bezoek aan Londen zal brengen. Eerder op de dag had een woordvoerder van het Witte Huis de vraag of president Kennedy na zijn bezoek aan Parijs moge lijk ook naar Londen zou gaan opengelaten. In genoemde diplomatieke kringen in Washington meent men dat ook een bezoek aan Bonn Zou worden overwogen. Volgens een ontwerp-reisschema zou Kennedy na zijn bezoek aan Parijs van 31 mei tot 2 juni, de volgende dag naar Bonn reizen en omstreeks 5 juni naar Londen vliegen. Het weekblad „United States News and World Report" schrijft, dat Kennedy nog dit jaar een „grote twee"-ontmoeting met Kroesjtsjev zou overwegen en tevoren met zijn collega's van het westelijk bondge nootschap wenst te confereren. Adolf Eichmann in zijn cel in de gevangenis van Jeruzalem. S.S.-kolonel, „omdat Eichmanns vrienden dit niet konden en zijn vijanden dit niet wilden doen. Een van zijn verdedigers zei maandag dat Eichmann op het ogenblik „het leven na de dood" bestudeert. Hij zou bijzonder veel belangstelling tonen voor de „trans cendentale fiosofie". Tegelijkertijd zou hij echter actief deelnemen aan de voorbe reiding tot zijn verdediging. De verdediger zei het normaal f vinden dat een man, die de kans loopt de doodstraf te krijgen, zich met het leven hiernamaals bezig houdt. Eichmann is niet zozeer bang voor de dood als wel voor de mogelijkheid dat men hem verantwoordelijk zal stellen voor dingen die hii niet gedaan heeft, aldus de verdediger. Men verwacht dat het proces tenminste drie maanden zal duren. Het O.M. heeft bekendgemaakt dat het 39 getuigen zou horen. Later deelde het de verdediging mee dat het ten minste nog twee getuigen zal oproepen en wel Moritz Feischmann, die aan het hoofd heeft gestaan van de Joodse gemeenschap in Wenen en profes sor Salo Wittmayer Baron, lector in de geschiedenis van het Jodendom aan de Columbia-universiteit in New York Pro fessor Baron zal de „historische getuige" van het O.M. zijn. Hij zal de invloed van de massamoord op de Joden op de geschie denis van het Joodse volk uiteenzetten. BONN „Er bestaat in het West-Duits- land van thans geen nationaal-socialisme meer, noch een nationaal-socialistische geest. Wij zijn weer een rechtsstaat ge worden". Dit verklaarde gisteravond in een toespraak voor de Westduitse radio en televisie bondskanselier Adenauer namens de bondsregering, naar aanleiding van het proces dat vandaag in Jeruzalem is be gonnen tegen de vroegere SS Obersturm- bahnführer Adolf Eichmann. Dr. Adenauer, die vandaag voor een zesdaagse reis naar Amerika is vertrok ken voor overleg met president Kennedy, zei de Israëlische premier Ben Goerion dankbaar te zijn voor diens recente ver klaring, dat de huidige Duitse jeugd niet verantwoordelijk kan worden gesteld voor misdaden die door haar ouders zijn ge pleegd. Dr. Adenauer die zeer bezorgd is, dat het proces Eichmann in de wereld de anti-Duitse rassentimenten zal doen her leven sprak de hoop uit, dat in de rechtszaal in Jeruzalem de volle waarheid aan het licht zal worden gebracht. Hij herinnerde er aan, dat West-Duitsland, voor zover het in zijn vermogen heeft ge legen, langs materiële weg heeft getracht iets goed te maken van het leed dat de nazi's de Joden hebben aangedaan. In 1952 heeft de bondsrepubliek Israel hulp aange boden bij de opbouw van de jonge staat. In scherpe tegenstelling daarmee staat het gedrag en de houding van de Oostduit se communisten, die wel schelden op de vermeende nazi's op hoge posten in de bondsregering, maar hunnerzijds niets heb ben gedaan om het Israëlische volk ook maar enigszins schadeloos te stellen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJrnond en Haarlem 2 Uit het binnenland .2, 4 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Horen en Zien 5 Kunst 5 Uit stad en omgeving9 In de Vishal en op zee9 Feuilleton 11 Panda en beeldverhalen11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's In het militair hospitaal aan de Spring weg in Utrecht is de dienstplichtige hu zaar H. W. A. C. Ingenhou uit Afferden die diende bij het 41ste tankbataljon, over leden aan de gevolgen van een ongeluk dat verleden jaar 17 oktober is gebeurd. De militaire vrachtauto waarin hij zat werd toen op een onbewaakte overweg in de buurt van Meppel door een trein aange reden. Soldaat Ingenhou raakte bij dit ongeluk bewusteloos en is niet meer bij kennis gekomen. Advertentie alle merken dus ruime keuze Op een in Amsterdam gehouden pers. conferentie ter gelegenheid van de inter nationale jaarbeurs in 1962 in Tel Aviv heeft de consul-generaal van Israël in Am sterdam, dr. M. Yinon meegedeeld dat naar zijn verwachting binnen enkele maanden de wederzijdse visa voor reizigers tussen Israël en Nederland zullen verdwijnen. Dr. Yinon zei dat deze kwestie reeds zou zijn opgelost ware het niet dat de onder handelingen gevoerd moeten worden met de drie Beneluxlanden als eenheid. Lamartine: Wie het kleine geluk van de dag wil opsparen en inruilen voor een groter en langduriger, zal met ongeldig ge worden munten blijven zitten. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft enige tijd geleden aan het RAI-TNO- instituut voor wegtransportmiddelen in Delft verzocht keuringseisen op te stellen met betrekking tot de geluidssterkte die door bromfietsen niet zal mogen worden overschreden. Deze eisen zijn thans bekend. Binnen afzienbare tijd kan een wettelijke regeling tegemoet worden gezien, waardoor niet alleen zal kunnen worden opgetreden tegen bromfietsen die de grens van de ge luidssterkte overschrijden, doch ook tegen de fabrikanten ervan. Deze laatsten echter, zo deelt het RAI-TNO-instituut mee, zijn van goede wil om met het instituut samen te werken om te komen tot een wat minder luidruchtige bromfiets. WASHINGTON (UPI) In een toespraak tot de militaire commissie van de NAVO, die in Washington in vergadering bijeen is, heeft president Kennedy gisteren beloofd de Amerikaanse strijdkrachten in Europa te handhaven en hun vermogen tot het voeren, van een conventionele oorlog te versterken. De Amerikaanse president voegde hier aan toe dat de NAVO een doeltreffend kernvermogen moet behouden, gepaard gaande met een gevoelige en soepele controle om te waken tegen misbruik. Kennedy betoogde tegenover de gealli eerde militaire chefs dat de NAVO zich op een keerpunt bevindt wat haar militaire plannen betreft. Hij steunde de vorige week bij de NAVO-plechtigheden in Pa rijs door de Amerikaanse vice-president Lyndon Johnson verkondigde mening dat de NAVO elke conventionele aanval het hoofd moet kunnen bieden met conventio nele middelen. Kennedy verwees naar de opmerking van generaal Norstad, de NAVO bevelhebber, dat dit verzet lang genoeg doeltreffend moet zijn om een pauze af te dwingen. „Tot dat doel willen wij onze eigen divisies en ondersteuningstroepen in Europa handhaven en hun conventioneel vermogen opvoeren", aldus de president. Wat de kernwapens betreft, zeide hij dat zijn land voornemens is nauwgezet overleg te plegen met zijn bondgenoten over het gebruik van het kernwapen. Hij voegde hier aan toe dat hij thans over die kwestie niet wilde uitwijden daar de NAVO raad het goede forum voor die kwestie is. w WASHINGTON Minister Luns, die twee dagen lang besprekingen heeft ge voerd te Washington, heeft maandag een bezoek gebracht aan president Kennedy. Het bezoek duurde vijfenvijftig minuten en de t(jd werd ongeveer gelijkelijk verdeeld over drie onderwerpen: de N.A.V.O., de Europese integratie en de problemen in het Verre Oosten. Bovendien had minister Luns nog gelegenheid het verlangen van de K.L.M. naar landingsrechten te Los Angeles naar voren te brengen. De sfeer van het gesprek werd door minister Luns na afloop als „hartelijk" gekenschetst. Diverse onderwerpen konden uitvoeriger ter sprake komen tijdens de bezoeken, die de Nederlandse minister gebracht heeft aan Ball, de onderminister van Economi sche Zaken op het State Department, Dean Rusk, Amerika's minister van Buitenland se Zaken, en McGhee, de directeur van de politieke plan-afdeling van dit departe ment. Vandaag zou minister Luns voorts Chester Bowles een bezoek brengen, Ame rika's onderminister van Buitenlandse Za ken. Bowles bood minister Luns een lunch aan. Vanavond ontvangt de Nederlandse ambassadeur dr. J. H. van Roijen een groot aantal belangrijke Amerikanen op een diner ter ere van de Nederlandse gast. Het gesprek met Rusk duurde ten volle anderhalf uur, een half uur langer dan was afgesproken. Minister Luns achtte het nog niet gewenst zich over dit gesprek uit te laten, daar dit nog niet geheel geëin digd was en vandaag op de Nederlandse ambassade zou worden voortgezet. Het was de minister aan te zien, dat de ge sprekken op het Witte Huis zowel als die op het State Department bijzonder inspan, nend zijn geweest. (UPI) Een gezaghebbende Ameri kaanse zegsman zeide gisteren, dat presi dent Kennedy bereid is de „handen af" over west Nieuw-Guinea op te geven. De Verenigde Staten, aldus de zegsman zijn bereid het initiatief te nemen om te trach ten een vreedzame oplossing tot stand te brengen voordat het geschil in een oorlog ontaardt. Hij voegde er echter aan toe, dat er geen bepaald bemiddelingsplan voor minister Luns gereed ligt, maar dat de beraadslagingen met hem zouden bijdra gen in het opstellen van plannen door de Amerikaanse regering. Het Witte Huis in Washington heeft maandag ontkend dat een van president Kennedy's adviseurs aan een Nederlandse verslaggever zou hebben meegedeeld dat de Amerikaanse Zevende Vloot zou wor den ingeschakeld om een eventuele Indo nesische invasie op westelijk Nieuw Gui nea te verhinderen. DJAKARTA (UPI) De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Soeban- drio, heeft te Djakarta verklaard dat een lichte verandering valt waar te nemen in het standpunt van de Amerikaanse rege ring ten opzichte van de kwestie Nieuw- Guinea. President Kennedy en zijn rege ring, aldus Soebandrio, beschouwen het Nederlands-Indonesische geschil niet lan ger als een aanhangsel van de N.A.V.O. In Washington wordt het thans opgevat als een van de problemen van Azië en bo vendien als een kwestie die van invloed is op de betrekkingen tussen Azië en de Ver enigde Staten. BONN (Reuter) Maandag is te Bonn vernomen dat de Westduitse Bondskanse lier dr. Adenauer, die vandaag naar Was hington is vertrokken voor besprekingen met president Kennedy, tegenover Ame rikaanse journalisten heeft verklaard dat, indien er geen NAVO-kernbezwaar komt, de Verenigde Staten met kernwapens uit geruste troepen in de frontlinie naast Duit se eenheden moeten laten opereren. Berichten, volgens welke Amerika zou overwegen zijn met kernwapens uitgeruste eenheden uit de voorste-linie-formaties dus in West-Duitsland terug te trekken, hebben te Bonn ongerustheid veroozaakt. Dit geldt ook voor de meldingen dat Ame rika voornemens zou zijn de met kernwa pens uitgerust eenheden te scheiden van de troepen, die slechts over de gebruike lijke bewapening beschikken. LONDEN (REUTER AFP) Maandag avond is te Londen van gezaghebbende zij de vernomen dat Groot-Brittannië voorne mens is tot 1970 een onafhankelijke kern- mogendheid te blijven. Dit werd verklaard in verband met het overleg, dat premier Macmillan en president Kennedy vorige week te Washington hebben gevoerd en waarna geruchten de ronde deden dat Groot-Brittannië en de Verenigde Staten bereid zouden zijn hun kernstrijdmacht in te voegen in een in het leven te roepen „Navo-kernzwaard". De militaire redacteur van het Britse blad Daily Express meldde gisteren dat presi dent Kennedy generaal De Gaulle tijdens zijn aanstaand bezoek aan Parijs zal voor stellen Frankrijk geheime gegevens te verstrekken over de produktie van zwakke kernbommen en ladingen voor raketten. De Amerikaanse president zou Frank rijk willen verzoeken als tegenprestatie geen waterstofbommen en lange-afstands- raketten te maken. BAHREIN (Perzische GolfReuter) De brand aan boord van het Britse schip „Dara" heeft aan 212 mensen het leven gekost, zo is maandag officieel in Bahrein bekendgemaakt,-565 opvarenden hebben er het leven afgebracht. Het 5.030 ton metende schip is maandag in de Perzische Golf gezonken, toen sleep boten trachtten het uitgebrande wrak naar een haven te brengen Volgens een woord voerder van de rederij bestaat er weinig hoop, dat er nog overlevenden zullen wor den gevonden. Toen het schip in de golven verdween, bevonden zich geen mensen meer aan boord. De slachtoffers zijn meest Indiërs, Pakistanen en Arabieren. De oor zaak van de ramp is nog niet bekend. Bergingspoging (UPI) Een officiële woordvoerder van de agenten in Bahrein van de eigenaars van het schip heeft gezegd dat een poging zal worden gedaan het uitgebrande karkas te bergen. De Dara ligt in ondiep water ongeveer tien km. uit de kust. De woord voerder zei dat een onderzoek zou wor den ingesteld naar de mogelijkheid van sa botage. Hij wilde ook niet uitsluiten dat de Dara door de bliksem getroffen was. Volgens de woordvoerder bevonden zich aan boord 580 passagiers, 132 bemannings leden en 60 bezoekers uit Dubai, toen de brand uitbrak. Advertentie BARTEUORISSTR' HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1