II WAAROM GOEDKOPER? maandverband ^>£5) ct. Gevaarlijke situatie bij watertoren Vissershaven Inaugurele rede van Prof. Korringa Verdachten inbraak in buurthuis aangehouden Korfbalclub „Neptunus" voor IJmuiden Korte visserijberichten Vijf doden in het verkeer Waarom is Popla maandverband 20 cent goedkoper dan andere merken? Omdat de prijs niet verhoogd is en 65 cent blijft! Gmeentelijke Middelbare Meisjesschool ee" tlHrt sPfei(et Houdt u deze zaterdag ook een FLEXA schilderfeest DINSDAG 11 APRIL 1961 7 Middelbaar onderwijs voor meisjes in Velsen Weer een inbraak Drie gewonden bij botsingen in Velsen GEMEENTE VELSEN AANGIFTE VAN LEERLINGEN O Voor alles wat u zelf wilt schilderen advi seren wij u graag de juiste soort Flexa Uw dealer Fa.B.Engelenberg Sport in de IJmond Korfbal Voetbal Conferentie over Europese visserij in Portugal Dekschuiten kapseisden: ijzerwerker verdronken Recepties van gemeente Baarn drooggelegd Vernietiging van arrest van hof geëist Ook kappers voeren vijfdaagse werkweek in Witte celstof, hoogste absorbtiegraad Gegarandeerd zuiver Onder medisch toezicht vervaardigd Modern verpakt Een levensgevaarlijke situatie die menig een lang tevoren al heeft zien aankomen, ontstond gistermiddag bij de watertoren aan de Vissershaven te IJmuiden, toen daar een trein passeerde, juist op een tijd stip dat vele werkers in het havengebied, die huiswaarts keerden na hun dagtaak, zich ter plaatse bevonden in hun auto, of op hun motor, brommer of gewone fiets. Er zijn gistermiddag geen ongelukken ge beurd. maar dit lijkt meer op een gelukkig toeval. De watertoren en het gebouw van het Rijksinstituut voor Visserij-onderzoek ma ken de situatie ter plaatse voor wegge bruikers die dit kruispunt van openbare wegen naderen, niet tijdig overzichtelijk als tegelijkertijd ook een trein nadert, zoals gistermiddag het geval was. Wij hebben er kort geleden nog op gewezen, dat de nieuw aangelegde spoorweg noodzake lijk voor het vervoer van materialen ten behoeve van de pierenbouw op ten min ste zes plaatsen een openbare verkeersweg kruist, terwijl zowel afsluitbomen als knip perlichten ontbreken, evenals trouwens waarschuwingsborden. Deze hoogstgevaarlijke situatie is de Vel- ser verkeerspolitie uiteraard niet ontgaan. Spoorwegen zegden toe, dat per trein per soneel zou meerijden voor de bewaking van de te passeren kruispunten. Zoals we enkele dagen geleden al heb ben gemeld, is het grote steentransport uit België naar de nieuwe emplacementen en opslagplaatsen achter de IJmuider duinen nog steeds niet begonnen, maar er rijder thans reeds hoe langer hoe meer treinen die andere materialen vervoeren. Het is duidelijk, dat ook deze treinen wanneer zij bedoelde onbeveiligde openbare verkeers wegen kruisen, gevaar kunnen opleveren voor weggebruikers. Zoals wij gisteren al aankondigden heeft het gemeentebestuur van Velsen thans de inschrijving opgengesteld voor leerlingen, die op een te stichten zelfstandige gemeen telijke middelbare meisjesschool willen gaan. De onderhandelingen tussen het ge meentebestuur van Velsen en de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen over deze kwestie, die met het oog op de omstandigheid dat ook de r.h.b.s. een m.m.s., als onderdeel van de h.b.s., gaat openen met het nieuwe schooljaar, reeds zoveel stof heeft doen opwaaien, zijn nog steeds gaande. Het gemeentebestuur heeft evenwel het vertrouwen dat de minister het onderwijs in de gemeente blijft zien als een primaire taak van de gemeente. De aanstaande leerlingen voor de gemeentelijke m.m.s. kunnen zich opgeven bij de directie van het gemeentelijk gymnasium Felisenum; op 13 en 14 juni zal het toelatingsexamen plaatsvinden. Het gemeentebestuur van Velsen wijst er op, dat de gemeentelijke m.m.s. een afzonderlijke school zal worden. Begonnen zal worden met een eerste klasse. Het is de bedoeling dat ook gegadigden uit de twee andere IJmondgemeenten zich op geven. Heemskerk heeft de minister reeds schriftelijk doen weten het geheel eens te zijn met het plan van Velsen voor een ge meentelijke m.m.s. Velsen verwacht dat ook Beverwijk op deze wijze zijn instem ming bij de minister bekend zal maken. Dr. P. Korringa, directeur van het rijks instituut voor visserijonderzoek te IJmui den zal maandag 17 april om vier uur zijn ambt van buitengewoon hoogleraar in de toegepaste hydrobiologie aan de universi teit van Amsterdam openlijk aanvaarden. Hij zal zijn inaugurele rede uitspreken in de aula van de universiteit. Twee inwoners van Velsen-Noord, een 31-jarige en een 29-jarige zijn gisteren door de politie aangehouden op verdenking van inbraak in het buurthuis van Kennemer- staten aan de Noorderlaan te Velsen-Noord. Daar werd in de nacht van zondag op maandag ingebroken, waarbij circa twee honderd gulden aan geld is meegenomen. De verdachten zijn ingesloten in het hoofd bureau van politie te IJmuiden-Oost. Inmiddels is weer ingebroken in een per ceel te Velsen. In de periode tussen za terdagavond en maandagmorgen is dat het geval geweest in het kantoor van het Sant- poorts bloembollenbedrijf van de firma Maarschalk aan de Rijksweg. Hier heeft men door vernieling van een ruit het kan toor kunnen betreden. In een bureaulade trof men de sleutel van de kluis aan. De kluis ging wel open, maar de erachterge- legen brandkast niet. Hiermee wisten de inbrekers kennelijk geen raad. Er worden slechts enkele pakjes sigaretten vermist. Een zeventienjarige bromfietser uit IJ muiden is maandagmiddag in de Midden havenstraat, terwijl hij naar een fabrieks- inrit reed, geraakt door een personenauto, waarbij de jongeman gewond werd. Met een hersenschudding is het slachtoffer naar zijn woning overgebracht. Op de Grote Hout- of Koningsweg te Velsen-Noord is gistermorgen vroeg een 56-jarige Beverwijkse bromfietser aange reden door een passerende personenauto. De man kreeg wonden aan het gelaat, als mede een lichte hersenschudding. Hij werd naar het Rode-Kruisziekenhuis te Beverwijk overgebracht. Een 62-jarige Haarlemmer, bestuurder van een personenauto is gistermogen op de Schulpweg met de wagen tegen een lantaarnpaal gereden. Den man liep hoofd letsel op en werd naar zijn woning ge bracht. IJmuiden op de RAI IJmuidenaren die een bezoek brengen aan de suikertentoonstelling in het RAI gebouw te Amsterdam zullen daar be kende dingen uit deze stad tegenkomen. De chef-patissier van de banketbakkerij Ha zenberg, de heer C. Willemsen, heeft een fraai kunstwerk uit chocolade vervaar digd, dat ongetwijfeld veler aandacht zal trekken. Het is een bijzonder geslaagde weergave van het Vissersmonument op de kop van de IJmuidense Vissershaven. Daarnaast zijn produkten der zee, uitge geven in chocola en suiker, te zien, die eveneens zijn vervaardigd door de IJmui dense banketbakkerij. voor de le klasse van de bij de aanvang van het schooljaar 1961-1962 te openen zelfstandige gemeen telijke middelbare meisjesschool kan geschieden aan het gymnasium „Felisenum", Van Hogen- dorplaan 2, Velsen (Zuid), tel. 5624, rector dr. A. B. Nederlof, bij voorkeur op woensdag van 1415.30 u. of donderdag van 1112.30 u. Het toelatingsexamen wordt gehouden op 13 en 14 juni a.s. mi* Doelstraat 39 Haarlem. Telef. 13232 In het grote reservoir van inwoners der gemeente Velsen, het eigenlijke gebied IJmuiden, heeft nog nimmer een neutrale korfbalvereniging voet aan de grond ge kregen. „Watervliet" was in het noorde lijke gemeentedeel bijna twintig jaar lang de enige korfbalclub en „Sport Vereent" doet in Santpoort al bijna evenveel jaren mee. In de dertiger jaren kende IJmuiden wel een korfbalvereniging onder de naam „Zil vermeeuwen", die destijds haar speelter rein had op de bijvelden van het oude Stormvogels-voetbalveld. Gelukkig voor de neutrale korfbalsport het christelijke DKV bestaat overigens ook pas enkele jaren zijn nieuwe inwo ners gekomen, die een neutrale club mis ten. Zij zochten contact met de heer Zwet sloot, die indertijd lid van „Zilvermeeuwen" is geweest, en hieruit groeide vorige week donderdag het principebesluit tot oprich ting van de neutrale IJmuidense korfbal vereniging „Neptunus". De naam „Neptu nus" is, evenals destijds Zilvermeeuwen, aangenomen wegens de ligging van IJmui den aan de zee. Er is reeds een aantal leden, dat de stichting van de neutrale korfbalclub met grote ambitie ter hand neemt. Men heeft daarbij flinke steun van de oud-Oosthoek speler uit Haarlem J. van Aken, die zich in IJmuiden heeft gevestigd. Men hoopt binnen afzienbare tijd zoveel leden te krij gen, dat een officiële oprichtingsvergade ring kan worden gehouden, waarna dan tevens beslist wordt om zo mogelijk in de nieuwe competitie uit te komen Liefhebbers van korfballen kunnen dus nu in IJmuiden terecht. Het voorlopige be stuur bestaat uit de heren W. Sterk, voor zitter; J. van Aken, secretaris, IJmuider straatweg 39 en mevrouw Sterk, die de penningen beheert. Het eerste twaalftal van de christelijke korfbalvereniging DKV heeft'zaterdag zijn kans op het afdelingskampioenschap be houden. Toch is de wedstrijd tegen Wordt Kwiek III in Uithoorn niet zo gemakkelijk geweest als men aanvankelijk verwacht had. Wel hadden de IJmuidenaren een licht veldoverwicht, maar het duurde tot de 35ste minuut voordat Kees Jaspers dit met een doelpunt tot uitdrukking kon brengen (0-1). Spoedig hierna zorgde Ties van Veelen voor 0-2 en even leek het er op of DKV de wedstrijd volledig zou gaan beheersen. Dit gebeurde echter niet. WK kwam terug tot 1-2. Wel wist Thea Pul de voorsprong te vergroten (1-3) maar weer had WK het antwoord klaar (2-3). Henk Spijkerman bracht zijn team in veiligheid (2-4). Wel probeerde WK nog alles om de nederlaag te ontgaan, maar verder dan één doelpunt lieten de IJmuidenaren het niet komen (3-4). Voor een heel prettigê verrasing zorgde het junioren A-team, dat het sterke KIOS a met niet minder dan 7-2 aan zijn zegekar bond. Verdere uitslagen. Rooswijk —DKV combinatie 2-0, Rapid—DKV b 1-0 DKV d—DKV c 0-1. SM Door een onjuiste telefonische uitslag opgave is in de door ons gisteren gepubli ceerde stand van de 2de klas A een fout geslopen. De ranglijst ziet er als volgt uit, waaruit dan tevens blijkt, dat de De Ken- nemers-papieren er beter voorstaan dan uit de foutieve stand viel op te maken: Purmersteyn 19 27 Zandvoortm. 18 18 HRC 19 26 Alcm. Victrix 18 15 Vitesse 18 23 VVB 18 14 QSC 19 23 West-Frisia 19 14 VVA 19 23 Kennemers 19 11 Watergrmeer 17 19 WFC 19 9 LISSABON, (UPI) De vorming van een nieuwe Europese visserijgemeenschap is een van de onderwerpen waarmee zich de maandag in Belem bij Lissabon begon nen Westeuropese visserij-conferentie zal bezighouden. De conferentie wordt bijgewoond door een vijftigtal afgevaardigden uit Dene marken, Zweden, Noorwegen, West-Duits land, Frankrijk, België, Groot-Brittannië. Nederland, Spanje en Portugal. De voorge stelde visserij gemeenschap zal nauw ver band houden met de Organisatie voor Eu ropese Economische Samenwerking. Op het Noordzeekanaal ter hoogte van de Coenhaven in Amsterdam zijn twee met balen geperst ijzerafval geladen dekschui ten gekapseisd en gezonken. De beide op varenden vielen in het water. Een kon door handreiking worden gered, doch de ander, de 41-jarige ijzerwerker G. Thomas sen uit Zaandam, verdronk. Zijn lichaam is noig niet gevonden, hoewel de watér- politie de gehele dag heeft gedregd. De dekschuiten werden naar Amsterdam ge sleept. In Joego-Slavië bestaan volgens het Bel gische Visserijblad momenteel 28 konser- venfabrieken. In de laatste vier jaar werd de konservenproduktie verviervoudigd en in 1959 werd 10.737 ton geëxporteerd. Het is de bedoeling, dat in 1965 20.000 ton word uitgevoerd. Dr. S. L. Mansholt zal op 4 mei tijdens een Europese koffiemaaltijd, georgani seerd door de Stichting van de Nederland se Visserij in hotel Centraal te Den Haag spreken over „West Europese visserijpo- litiek". Britse kustvissers blijven hun veront waardiging spuien over de Belgische vis sersvloot, die met fijnmazige netten onder maatse vis weg zou vangen bij de Britse kust. Er zijn al klachten bij de minister binnengekomen van de zijde van vissers uit Bridlington en Scarborough. De Seebeckwerf in Bremen heeft de zij trawler „Düsseldorf" opgeleverd. Het is de laatste conventionele trawler voor de rederij „Nordsee". Veertien procent van de totale export van Portugal bestaat momenteel uit in geblikte sardines. Men verwacht in de toe komst moeilijkheden omdat de sardien de neiging toont van de Portugese kust weg te blijven. Griekse reders hebben de Duitse stoom trawler C. P. Anderson (399 ton) gekocht In Trinidad is een 35 voet metende pro totype-vissersboot die door FAO-scheeps- architecten is ontworpen, gebouwd voor het gouvernement van West-Indië. De kosten zijn ongeveer 7000. De boot wordt voor perioden, die de twee maan den niet te boven gaan, uitgeleend aan ge 'interesseerde groepen in de visserij-in dustrie. Wanneer het succesvol blijkt te zijn, zal men leningen gaan verstrekken voor de bouw van gelijksoortige vaartuigen. (Fis- hing News). Het Deense syndicaat voor de zeevis serij heeft de minimumprijs voor schol vastgesteld op 1 Deense kroon per kilo De visser ontvangt slechts 0.90 kroon per kilo. Denemarken exporteerde vorig jaar vis en visprodukten voor een waarde van ongeveer 17 miljoen pond. Vijf jaar eerder was die uitvoerwaarde 10 miljoen pond tien jaar eerder zeven miljoen pond. De Stocznia Gdanska heeft voor Rusland opgeleverd de fabriekstrawler Goncarrow (2600 ton). Het schip meet 278 voet. Het vermogen van de achtcylinder motor is 2400 pk. De snelheid van het schip is der tien knopen. De opbrengst van de Noorse uitvoer van vis en visconserven was vorig jaar 40.000.000, dat is anderhalf procent meer dan in 1959. Duitse trawlers gaan zoutevis produce ren voor Afrika en andere zuidelijke ge bieden. Daarvoor zijn acht trawlers nu naar zee gegaan. De schepen varen voor al naar West-Groenland om daar kabel jauw te vangen. De vis wordt aan boord verwerkt tot zoutevis. Grootafnemers voor zoutevis waren de laatste jaren behalve Portugal ook gebie jden als de Kongo. Voor de bewoners van tropische streken geldt zoutevis als lek kernij. De visopbrengst in Peru was in 1958 1.000.000 ton, in 1950 2.13 miljoen en in 1960 3.500.000 ton. Peru staat daarmee op de vijfde plaats van de wereldranglijst. Tachtig percent van de opbrengst werd aangevoerd voor het vervaardigen van vismeel en visolie, 3,6 percent werd ver kocht voor vers gebruik en 0,8 percent werd gezouten. Op de „Oude Hof" in Bergen wordt op 8 mei de jaarlijkse volkshogeschoolbijeen komst voor de vishandel gehouden. Mr. W. Jacometti, onder-directeur van de Nederlandse Middenstandsbank en drs H. v. d. Laar, hoofd afdeling middenstands voorlichting Ministerie van Economische Zaken, houden inleidingen. Ook wordt de nieuwe vestigingswet besproken. Op 24 juni begint in Ancome de 21e in ternationale jaarbeurs van de visserij en de zevende scheepvaartkundige salon. De beurs in deze Italiaanse stad duurt tot 9 juli. De rederij Melbutral in Noorewgen krijgt deze maand een nieuwe hektrawler een schip, dat 46 meter lang is en $.60 me ter breed. Het schip heeft twee ruimen en is uitgerust met installaties voor het vervaardigen van vismeel en visolie. De motor is 550 pk. Op de noordelijke oprit van het viaduct over de Liesboslaan in Breda zijn twee Belgische vrachtauto's met elkaar in bot sing gekomen. De bijrijder van een van de wagens, de 22-jarige A. Gevaert, werd dood uit de cabin gehaald. Op de oprit stopte een lege vrachtauto om een Nederlandse lifter uit te laten stappen. De lifter had de wagen nog niet verlaten, toen een andere Belgische vrachtauto met aanhangwagen, geladen met vlas, achter tegen de eerste wagen botste. Deze wagen werd dwars over de weg geslingerd en bleef op zijn kant half op de weg en half in de berm liggen. De vlascombinatie kwam op de weg tot stil stand. In de volkomen vernielde cabine zaten drie personen. De chauffeur werd licht gewond. Naast hem zat een 15-jarige jongen die een shock opliep. Zijn broer, de bijrijder A. Gevaert, was op slag dood. In de Industriestraat in Hengelo is de 23-jarige Jelle Hoekstra bij een aanrijding met een vrachtauto om het leven geko men. De man reed naast een andere fiet ser, toen zij werden ingehaald door een grote vrachtauto. De heer Hoekstra kwam in aanraking met de laadbak van de auto en viel. Hij werd naar het ziekenhuis in Hengelo vervoerd, waar hij dirèct ïia aan komst overleed. In de Hoveniersstraat in Breda is de 3-jarige Garcia van de Wijngaart door een vrachtauto overreden. Het kind was op slag dood. De bestuurder van de vracht auto reed achteruit om de aanhangwagen te kunnen vast maken. Op dat moment reed het meisje op haar step tussen beide wagens door om naar haar vriendinnetjes aan de overkant ti gaan. Het kind werd aangereden en viel voor het achterwiel dat over haar heen ging. Op de Zuidersingel in Berkel is de drie jarige jongen C. H. Troost door een auto aangereden toen hij plotseling de weg overstak. Het kind was op slag dood. In het ziekenhuis in Enkhuizen is de 21 jarige C. Dirkson uit Wormerveer overle den aan de verwondingen die hij bij een verkeersongeluk heeft opgelopen. In Lutje broek keerde hij met zijn fiets onverwacht om en werd door een personenauto aan gereden. Omdat bezoekers van recepties meestal gebruik maken van auto's, heeft de ge meente Baarn besloten voortaan geen alcohol meer te schenken tijdens officiële recepties van gemeentewege. Het besluit is genomen -na een verzoek uit de raad, waarbij werd opgemerkt dat ook gemeentebesturen op deze manier aan een alcoholvrij gemotoriseerd verkeer kun nen medewerken. De voormalige minister van Buiten landse Zaken van de V.S., Dean Ache- son, treedt voor het Internationale Gerechtshof in Den Haag als rechts kundig adviseur op in een procedure tussen Thailand en Cambodja .Het gaat om een eis van Cambodja tot terug gave van een tempelcomplex dat thans in handen van Thailand is. De boven ste foto toont v.l.n.r. de delegatie van Cambodja: Paul Reuter, Roger Pinto, Dean Acheson en Truong Cang. Op de onderste foto v.l.n.r. de delegatie van Thailand: prins Vongsamahip Jayan- koera, de ambassadeur in Den Haag, Sir Frank Soskice, Seni Premej en James Nevin Hyde. Moordzaak „Blonde Jopie De procureur-generaal bij de Hoge Raad in Den Haag heeft geconcludeerd tot ver nietiging van een vonnis van het gerechts hof in Amsterdam, waarbij de 26-jarige Utrechtse chauffeur J. C. van D. tot een gevangenisstraf van acht jaar was veroor deeld. De chauffeur had in de nacht van 30 op 31 januari 1960 een vrouw („Blonde Jopie") in haar woonboot aan de Vecht bij Utrecht bij de keel gegrepen. Aan deze wurggreep is de vrouw gestorven. Veertien dagen geleden had de Haagse advocaat mr. H. A. Zanoli voor de Hoge Raad cassatie bepleit met hulp van twee middelen: verkeerde toepassing van de voorwaardelijke opzet (de man was niet in een zodanige staat dat hij kon weten dat zijn greep de dood tengevolge kon hebben) en beroep op noodweerexces. De procureur-generaal concludeerde thans dat uit de bewijsmiddelen van het Amsterdamse hof niet was gebleken dat de chauffeur bij het aanhouden van de wurggreep wist of begreep dat dit de dood tengevolge kon hebben. Het hof had geen keus gemaakt uit de begrippen „weten" of „begrijpen" en op die grond concludeer de de procureur-generaal tot vernietiging van het vonnis. Ten aanzien van het tweede cassatie middel kon volgens de procureur-generaal geen twijfel bestaan: dit middel miste de feitelijke grondslag, omdat de man na de aanval van de vrouw had kunnen vluchten. De Hoge Raad zal over vier weken uit spraak in deze zaak doen. De Nederlandse kappersbond, afdeling Stadskanaal-Musselkanaal en omstreken, heeft gisteravond besloten binnenkort een vijfdaagse werkweek in te voeren. Zij heb ben hun vrije dag bepaald op maandag. Dit is, voorzover bekend, de eerste groep kappers in Nederland, die deze vijfdaagse werkweek invoert.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 7