Luchtmachtmajoor circelde om de aarde HET WEER Uit Teylers Museum gestolen Rembrandtetsen zijn terecht I i\ De Gaulle houdt het FLN kiezen of delen voor Banken per 1 mei alle zaterdagen gesloten Arbeider hing 35 meter boven de grond aan veiligheidsgordel Buis met springstof op het Binnenhof ontploft Oud-verpleger begroef ze in tuin Tweede ruimtereis in voorbereiding Wilkes en Bleijenberg bij centrale training Samengaan met Frankrijk dan wel een verdeling van het land cadeau! V %"(ièforeijou élii/l Wie is er morgen Geef 'n TOMADO WOENSDAG 12 APRIL 1961 46e JAARGANG NUMMER 135 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M UID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Meer bewolking Grootste succes SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Het woord is aan Telegram van Kroesjtsjev fpÉ-\ Am In de krant van heden: Tornado biedt u zo'n rijke keus uit leuke geschenken dat u al tijd een hartewens kunt vervullen. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L Lodewijks Redactiechef te IJmuiden. J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van de. Mije Deze woensdagochtend is Moskou vrij gegeven foto toont de Russische piloot, majoor Gagarin, die in het Russische ruimteschip „Wostok" enkele malen om de aarde heeft gereisd en daarmee de eerste menselijke ruimtereiziger is geworden. (Radiofoto ANP) Rus maakt de eerste ruimtevlucht en keert behouden terug In een baan, waarvan de afstand tot de aarde varieerde van 175 tot 302 kilometer, is vanochtend, naar het pers bureau Tass heeft gemeld, de 27-jarige majoor van de Rus sische luchtmacht, Joeri Gagarin, getrouwd en vader van een dochter, in een 4725 kilo wegende kunstmaan als eerste mens de wereldruimte binnengegaan. Na een aantal malen om onze planeet te zijn gecirkeld de omlooptijd van de satelliet bedroeg 89.1 minuut is majoor Gagarin ver volgens om vijf minuten voor elf Moskouse tijd in een van tevoren vastgesteld gebied in het westen van de Sovjet- Unie geland. Zijn eerste opmerkingen luidden: „Wees zo goed de partij, de regering en Nikita Kroesjtsjev persoonlijk te melden, dat de landing normaal is verlopen. Ik voel mij goed en heb geen letsel opgelopen". Tijdens de vlucht stond Gagarin in voortdurend radiocontact met Russische waar nemingsposten op de grond, welke de ruimtevaarder tevens op hun televisieschermen in al zijn gedragingen konden volgen. Om 07.25 uur meldde de ruimtevaarder dat hy zich goed gevoelde en dat de vlucht volgens plan verliep. Om 09.15 uur toen hij zich boven Afrika bevond zei hij: „De vlucht verloopt uitstekend. Ik kan de toe stand van gewichtloosheid goed ver dragen". Om 09.25 uur berichtte het Sovjetrus- sische persbureau Tass, via radio-Moskou: „Na enige malen de reis om de aardbol te hebben gemaakt, volgens een vooropge steld plan, is de apparatuur voor de terug reis in beweging gezet. Het ruimteschip Vostok (Oost) is met majoor Gagarin aan de terugreis begonnen". Aan palen De aankondiging dat de Sovjet-Unie de wedloop met het westen op ruimtevaart- gebied had gewonnen, werd met enthou siasme begroet door de bevolking van Moskou. Op straat verzamelden de mensen zich bij radioluidsprekers die aan palen waren bevestigd. In de fabrieken werd telken male wanneer radio-Moskou een extra nieuwsuitzending aankondigde voor enige ogenblikken het werk neergelegd. Iedereen belde iedereen op. Op straat zag men men sen die elkaar aanhielden en geluk wensten. Foto's van de eerste ruimte vaarder werden vanmorgen door de Rus sische televisie vertoond. De afbeeldingen lieten een betrekkelijk knappe man zien. De 26-jarige vrouw van majoor Gagarin, Valentina geheten, bevond zich tijdens de opzienbarende reis met familieleden en kennissen in hun woning te Moskou. Gagarin is lid van de Komsomol, de or ganisatie van jonge communisten in de De Nederlandse Bankiersvereniging heeft zich genoodzaakt gezien met ingang van mei de tot dusver bestaande regeling, waarbij de banken één keer per maand en wel op de derde zaterdag gesloten blijven, uit te breiden tot een volledige zaterdag sluiting. Dit besluit is tot stand gekomen na overleg met de Rotterdamsche Ban- kiersvereeniging en de Bond voor de Geld en Effectenhandel in de provincie. Een 40-jarige arbeider uit Rotterdam heeft het aan zijn veiligheidsgordel te dan ken dat hij het hachelijke avontuur dat hij dinsdag beleefde kan navertellen. De man werkte op 35 meter hoogte op een zogenaamde vliegsteiger die rondom een schoorsteen van de Martinstaalfabriek van de Hoogovens in IJmuiden was opge trokken. Plotseling begaf de steiger het doordat een van de jukken losschoot. De veiligheidsgordel voorkwam dat de arbei der te pletter viel. Hij trok zich aan de vanglijn op en wilde weer aan het werk gaan. Bij controle van deze lijn bleek ech ter dat deze een scheurtje vertoonde. Van morgen stond de Rotterdammer met een nieuwe gordel om weer op de inmiddels gerepareerde steiger. Even voor half tien gisteravond heeft zich op het Binnenhof in Den Haag een ontploffing voorgedaan. De knal was zo hard, dat hij in de vergaderzaal van de Eerste Kamer werd gehoord. De politie vond in de smalle doorgang bij de ingang van de Rolzaal gedeeltelijk gesmolten resten van een plastic elektrici teitsbuis, waaraan zich nog een stukje van een lont bevond. Vermoedelijk hebben onbekenden een soort projectiel vervaar digd door een ontplofbare stof in een stuk je plasticbuis te stoppen, aan beide kan ten vastgestampt met proppen dun papier, waarin een lont gestoken was. Van dit pa pier zijn ook resten aangetroffen. De ont ploffing van deze springlading heeft een ver hoorbare knal veroorzaakt zonder schade aan te richten. Verwachting tot morgenavond: Meer bewolking met plaatselijk enige regen, in hoofdzaak in het noordwesten van het land. Ma tige tot vrij krachtige zuid westelijke wind. Tamelijk zacht weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. Sovjèt-Unie, en sinds juni 1960 ook lid van zal worden gelanceerd. Deze proef zal „de de Russische communistische partij. Hij komende weken" worden genomen, studeerde aan de technische school van Lioeberetsk bij Moskou en is metaal- (A.F.P.) De vlucht van Gagarin smelter van zijn vak. Gagarin heeft ook Precies een uur en 48 minuten geduurd, een opleiding gevolgd aan de technische (Men zie voorts pagina school van Saratov en aan een militaire academie. Manchester (XJP1) De directeur van het observatorium te Jodrell Bank in En geland, sir Bernard Lovell, heeft vanoch tend de eerste bemande ruimtereis, zoals die door een Russische astronaut is uit gevoerd, „het grootste wetenschappelijke succes in de geschiedenis van de mensheid" genoemd. In Londen zei Kenneth Gatland, vice-voorzitter van de Britse inter planetaire vereniging, dat de Sovjet-Unie met de lancering van een bemand ruim teschip, en het terugleiden ervan naar de aarde, een grootse triomf heeft behaald op wetenschappelijk en technologisch ge bied. Hij noemde de geslaagde proef „de springplank naar langere vluchten in de ruimte". Het Londense blad Daily Worker, het or gaan van de Britse communistische par tij, had gisteravond reeds gemeld, dat Rusland een cosmonaut in de ruimte had gestuurd en behouden doen terugkeren. WASHINGTON (AFP) Hugh Dryden, de plaatsvervangend directeur van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruim tevaart (NASA), heeft gisteravond op een congres van ruimtevaart-deskundigen in Washington meegedeeld dat nog slechts een proef moet worden genomen voordat een Amerikaans bemand ruimtevaartuig Dinsdagmiddag heeft de Haarlemse po litie in aanwezigheid van de officier van Justitie bij de rechtbank in Haarlem mr. G. W. F. van der Valk Bouman en com missaris W. J. Gorter van de Haarlemse recherche in de tuin van het gebouw van de Provinciale Planologische Dienst van Noordholland aan de Stolbergstraat in Haarlem de twee etsen van Rembrandt opgegraven, die op 9 december uit het Teylers Museum in Haarlem zijn verdwe nen. De opgraving geschiedde op aanwij zingen van een 32-jarige oud-verpleger uit Haarlem, die door de Haarlemse politie als verdachte van de diefstal was aange houden, maar die steeds ontkende er iets mee te maken te hebben gehad. Na enige tijd in arrest te hebben gezeten, waarbij hij herhaaldelijk aan de tand was gevoeld, is de man die geestelijk gestoord is eind januari opgenomen in de Van der Hoevekliniek in Utrecht. Daar heeft hij gisteren bekend de etsen op 9 december te hebben weggenomen. Tevens deelde hij mee, waar hij de kostbare kunstvoorwer pen had verborgen. Het bleek dat de etsen goed beschermd waren. Zij bevonden zich op een diepte Advertentie U r tV BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 De Haarlemse politie heeft deze foto gemaakt van het gat in de tuin van het gebouw van de Provinciale Plano logische Dienst, waarin het pakket met de gestolen Rembrandtetsen werd aan getroffen. De foto toont aan dat de etsen goed beschermd waren. van ongeveer een halve meter onder de grond, verpakt in ribkarton en dichtge plakt met plastic. Zij waren niet bescha digd en zijn weer ter beschikking van het Teylers Museum gesteld. De oud-verpleger was kort na de ver missing door de Haarlemse recherche aan gehouden, omdat haar was gebleken dat hij op 9 december de enige bezoeker van het museum was geweest. Maandenlang heeft hij echter ontkend iets met de ver missing uitstaande te hebben gehad. De oud-verpleger is vroeger wegens diefstal ter beschikking van de regering gesteld Na verpleegd te zijn geweest in een psy chiatrische inrichting in Utrecht was hij ten tijde van de diefstal, begin december, met proefverlof in Haarlem. De twee etsen hebben een catalogus waarde van 31.000. De ene ets is 12'/» bij 32 centimeter groot en dateert van 1641 en stelt een landschap voor met een boer derij en een grote boom. De catalogus waarde bedraagt 6.000. De andere ets is 20 bij 16 centimeter en stelt een land schap met drie schuren voor. Zij is ge> signeerd 1650 en heeft een cataloguswaar' de van 25.000. O. W. Holmes: Komt, wanneer gij geroepen wordt roept, wanneer gij hulp behoeft. Want in de hulp tot elkander ligt het mense lijke lot. FLORENCE (UPI) Professor Anatolie Blagonrafvov, leider van de Russische dele gatie b(j het congres over ruimte-onder zoek in Florence, heeft na een telefoon gesprek met Moskou vanochtend meege deeld dat een tweede bemande ruimtereis zal worden ondernomen zodra vast staat dat Joeri Gagarin geen ongunstige gevol gen heeft ondervonden. Professor Blagonravov, lid van de Rus sische academie van wetenschappen, zei dat hem uit het telefoongesprek met Mos kou duidelijk was geworden dat Gagarin de eerste ruimtereis goed doorstaan heeft. Indien bij verdere, nog uit te voeren proe ven wordt vastgesteld dat hij in het geheel geen nadelige gevolgen heeft ondervonden, zal, aldus professor Blagonravov, een tweede Russische ruimtereiziger worden gelanceerd. Premier Nikita Kroesjtsjev heeft heden een telegram gezonden aan de eerste ruimtevaarder, Joeri Gagarin. Het luidde: „Beste Joeri Alejewitsj: ik ben blij je te kunnen gelukwensen met de grootste heldendaad: de eerste reis in een kunst maan door de ruimte. De gehele wereld beschouwt jouw prestatie als een be wijs van moed en heldendom. Hierdoor is ook een nieuw tijdperk voor de ont dekking van de ruimte ingeluid. De harten van de bewoners der Sovjet- Unie zijn vervuld van blijheid en trots. Uit de grond van mijn hart wens ik je geluk en omhels ik je. Tot spoedig ziens in Moskou". Wilkes (Fortuna) en Bleijenberg (Blauw Wit) zijn alsnog uitgenodigd om deel te nemen aan de centrale training van het Nederlands A-elftal. Zoals bekend traint het Nederlands elf tal vandaag in Delft. Wilkes zal aan deze oefenbijeenkomst echter niet kunnen deel nemen, daar hij staat opgesteld in het Limburgs elftal, dat vanavond in Geleen zijn jaarlijkse wedstrijd tegen het team van Belgisch Limburg speelt. (Van onze correspondent) PARIJS. Zonder met betrekking tot de Algerijnse oorlog en de eventuele vredesonderhandelingen met het F.L.N. concrete nieuwe elementen in het ge ding te brengen, heeft het Franse staats hoofd generaal Charles de Gaulle op zijn met grote spanning verbeide pers conferentie gistermiddag die beide pro blemen niettemin op een andere wijze benaderd. Nadat hij tot dusver een „.euk tussen Algerije en Frankrijk, altijd als een catastrofe voor beide lan den had voorgesteld en zo'n eventuali teit in de somberste apocalyptische kleuren placht te schilderen, nam hij gisteren plotseling een houding aan van een schier stoïcijnse onverschilligheid. Sterker. Hij scheen over de hoofden der ongeveer achthonderd journalisten de buitenwereld, en de F.L.N.-leiders in het bijzonder, te willen doen geloven dat Frankrijk, op de keper beschouwd, bij het verlies van Algerije er eerder beter op zou kunnen worden. De enorme financiële offers die Frankrijk met het plan van Constantine voor zijn rekening heeft genomen, zouden dan, zo liet hij weten, immers het moederland ten goede kunnen komen. Hij herhaalde echter dat Frankrijk zijn beschermende handen van zijn eigen zonen, en van de Algerijnen die Fransman willen blijven, nooit zal aftrekken en de generaal op perde in die samenhang opnieuw de mogelijkheid van een Franse deelstaat in Noord-Afrika. Doch ook in dat op zicht liet hij, in tegenstelling met vroeger, elk dramatisch accent achter wege. Alvorens de journalisten gistermiddag de rococo-balzaal van het Elysée konden be treden, werden zij aan een drievoudige controle onderworpen, waarbij zij niet al leen hun speciale en persoonlijke invita tie, maar ook hun perskaarten moesten overleggen. Persvertegenwoordigers wier gezichten iets minder bekende trekken vertoonden werden door geüniformeerde politie-inspecteurs zelfs even vluchtig ge fouilleerd. Een minder gebruikelijke be handeling van genodigden die niettemin gerechtvaardigd kon worden door de vrees voor een nieuwe aanslag na die laatste plastic bom die enkele uren voor de con ferentie op nauwelijks honderd meter af stand van het Elysée was ontploft. De generaal, die wel weer wat pondjes scheen te zijn aangekomen, maar overi gens in uitstekende lichamelijke en intel lectuele conditie verkeerde hij raad pleegde geen enkele notitie bij de beant woording der vragen had in de regie van zijn conferentie intussen een lichte wij ziging gebracht. In tegenstelling met de tot dusver gevolgde procedure liet hij nu een introductie en een globale schets der actuele problemen achterwege om zich terstond aan zijn bezoekers uit te leveren, zoals hij het noemt. Er werden tien vragen gesteld, die hij daarna in een magistrale samenvatting van de stof beantwoordde. Zijn grote ac teurstalent brak ook op het slot van zijn optreden, dat op de minuut af vijf kwar tier duurde, weer even door. Terwijl hij veinsde zijn geheugen te raadplegen, ver klaarde De Gaulle toen met een lichte ha pering in zijn stem: „Laat ik vooral niet vergeten nog even in te gaan op de vraag over mijn voornemens ten aanzien van Ben Bella. Een vraag die toevallig door Russische ruimtevaarder ontvangt laatste instructies voor zijn vlucht. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 4, 7 Ruimtevaart 5 Horen en Zien6 Kunst 6 Uit stad en omgeving8, 9, 11 Langs sluizen en havens9 In ae Vishal en op zee11 Kamperen 13 Feuilleton 15 Panda en beeldverhalen15 Beurs 17 Economisch nieuws17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's i Advertentie i o r-7 niemand was gesteld, maar waarop de ge neraal het antwoord kennelijk ten behoe ve van het F.L.N. toch naar voren wilde brengen. Ben Bella, zo kondigde het staats hoofd aan, zal als rebellenleider op een liberale behandeling kunnen rekenen, zo dra de conferentie met het F.L.N. begint. Wanneer er een overeenkomst over het staakt-het-vuren is gesloten, zal hij, aldus De Gaulle, onmiddellijk worden terugge zonden naar Rabat, de Marokkaanse hoofd stad, op weg waarnaar Ben Bella in zijn vliegtuig vijf jaar geleden door Franse pi loten was onderschept. (Vervolg op pag. 3)

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1