m M 'n Roxy?... ja, graas! Nog geen oplossing van kwestie Nieuw-Guinea m Wereldnieuws De Gaulle stelt het FLN voor kiezen of delen li Proces-Eichmann voortgezet ZELF GEDAAN - ROXY VERDIEND Britse oppositie over Nieuw-Guinea Amerika volgt Russisch voorbeeld in Laos (Dp de raatatoel Bent U ook zo snel verkouden Even snel en bovendien veilig helpt Rheumin U er weer van af! WOENSDAG 12 APRIL 1961 3 Belangstelling minder groot dan gisteren „Doe-het-zelf" geeft veel voldoening. Kijk: het werk komt prachtig „uit de verf"! Nu even de kwast weggelegd en... tjonge, wat smaakt zo'n Roxy fijn! Alleen Roxy heeft het uiterst dunne Elfin papier. Zo geniet u méér van de beste tabakken uit Amerika. ^ERican MR. LUNS VERKLAART: Gematigd optimisme over K.L.M.-landingsrechten P Duitse schuldaflossing door V.S. geaccepteerd Hulp wordt vergroot H. B. Fortuin Rheumin-tabletten helpen snel, zeker en bovendien veilig! Ook door de gevoelige maag uitstekend te verdragen. 20 tabletten 63 ct Een Brocades-product, dus: vertrouw er op! Geen concessies Ongunstige reacties JERUZALEM (Reuter) Kort na acht uur is vanochtend het proces-Eichmann hervat. De rechtszaal was maar half vol. Gideon Hausner, de openbare aanklager, ging voort met zijn antwoord op de stel ling van de verdediging, dat de rechtbank niet bevoegd is deze zaak te behandelen. Hausner zei dat het Handvest van Neu renberg op grond waarvan de Duitse oorlogsmisdadigers zijn berecht het op treden van de nazi's als misdadig defini eert. Hij haalde voorbeelden aan van wet ten in diverse landen, die op dat Handvest zijn geïnspireerd. Om de geldigheid aan te togen van de Israëlische wet van 1950 inzake de bestraf fing van nazi's en collaborateurs citeerde Hausner uit de door de UNO aangenomen Universele Verklaring betreffende de rech ten van de Mens. In deze verklaring, zei hij, heeft de gemeenschap van naties op zich genomen personen te straffen wegens misdaden tegen het internationale recht. Het enige nieuwe in de Israëlische wet is de bepaling over misdaden tegen het Joodse volk, als onderdeel van de misda den tegen de mensheid. Dit is volgens de openbare aanklager gerechtvaardigd om dat er maar een volk is dat de nazi's vol ledig wilden uitroeien. Dat was het Joodse volk. De wetgeving aangaande nazi-misdaden had ook in vele andere landen terugwer kende kracht. Reuter Wij zullen trachten te bewij zen, aldus Hausner, dat Eichmann de uit roeiing van Joden in Europa beraamde, organiseerde en uitvoerde. (De verdedi ging heeft gesteld, dat Eichmann persoon lijk niet vearntwoordelijk is). „Wij stellen dat Adolf Eichmann meer was dan alleen maar een radertje in de nazi-machine". Het publiek in de inmiddels volgelopen rechtszaal was muisstil toen Hausner met stemverheffing zei: „Er is geen vergeving voor deze misdaden en zij kunne nniet worden vergeten. Wij kunnen slechts ho pen en vertrouwen dat de kinderen anders zullen zijn dan hun ouders en dat de zoon niet zal worden gestraft voor de zonden van zijn vader". De wetten van de nazi's kunnen niet worden aangevoerd om de misdaad te verontschuldigen, aldus de openbare aan klager. Dit waren geen wetten, maar niet te rechtvaardigen uitingen van willekeur. De zitting is om een uur plaatselijke tijd geschorst tot half vier. Advertentie (Van onze correspondent) WASHINGTON Tijdens de zeer vermoeiende gesprekken, die minister Luns te Washington heeft gevoerd, is de kwestie Nieuw Guinea uitvoerig behan deld. Bij het streven naar een oplossing voor dit probleem verkeert men thans in een onderzoeksfase. Minister Luns was na zijn bezoeken te Washington echter niet van mening, dat in de naaste toekomst een oplossing zal worden bereikt. Wat de beste vorm voor een kernbewa pening ten behoeve van de Noordatlanti- sche Verdragsorganisatie betreft, wil Ne derland zich plooibaar tonen. De K.L.M.- zaak wordt thans opnieuw door de Ame rikaanse regering bestudeerd. Amerika's nieuwe president John F. Kennedy maak te op Luns een zeer capabele indruk. Mr. Luns karakteriseerde president Kennedy als een man met grote persoonlijke char me, zeer geïnteresseerd en goed ingelicht, kortom als een president, die de zaken diepgaand en met groot realisme beziet. De kwestie Nieuw-Guinea moet wel het belangrijkste onderwerp deze besprekin gen zijn geweest. Het is van belang zich te realiseren, dat er iets is veranderd in Amerika's houding ten aanzien van de oude bondgenoten. De Amerikaanse regering acht het N.A.V.O.-bondgenootschap zeer belangrijk, doch daar Kennedy en de zij nen zich zeer inspannen de betrekkingen te verbeteren met Azië en Afrika, worden speciale gevoeligheden van de N.A.V.O.- partners in deze fase der geschiedenis soms minder ontzien dan voorheen. Kernmacht Over de medewerking van Nederland in de NAVO had men te Washington weinig reden tot klagen. In principe is Nederland er mee akkoord gegaan een kernmacht ten bate van de NAVO te aanvaarden, die ef fectief is. In Washington constateert men thans een neiging terug te komen op het idee van een NAVO-kernmacht. De bondgenoten zo vervolgt onze corres pondent zouden daarbij een collectief zeg genschap krijgen om die macht te gebrui ken. Het lijkt in de praktijk zeer moeilijk op die manier een effectieve macht te or ganiseren. Een nieuwe oplossing is nog niet gevonden, doch Nederland zal zich plooi baar tonen, mits een waarlijk krachtige organisatie tot stand komt. Doch landen, die goede NAVO-partners zijn, behoeven het daarom nog niet nood zakelijkerwijs eens te zijn met alle aspec ten van de Amerikaanse buitenlandse poli tiek. Op 25 april komt president Soekarno naar Washington. Ten aanzien van Indone sië en haar omgeving heeft men in de Verenigde Staten twee wensen: de betrek kingen met dat land en zijn president ver beteren en voorts het gevaar uit de we reld helpen, dat schuilt in een geschil over Nieuw-Guinea. Te voorzien valt dat de Amerikanen van het bezoek van Soekarno willen profiteren om deze beide wensen na der tot verwezenlijking te brengen. De Verenigde Staten lijken sedert Ken nedy aan het bewind is gekomen, meer geneigd een actieve rol te spelen bij het zoeken naar een oplossing voor het Nieuw- Guinea-conflict. Van Amerikaanse zijde is mij de indruk gegeven, dat de Verenigde Staten het beginsel van zelfbeschikking wensen hoog te houden. Men zou dus kun nen zeggen dat er althans in theorie over eenkomst bestaat tussen de Amerikaanse en Nederlandse opvattingen. Daar echter het etiket met het woord „zelfbeschikking" geplakt kan worden op pakketten met heel verschillende inhoud, is het van belang dat Nederland en de Verenigde Staten van ge dachten hebben gewisseld over de toepas sing van dit beginsel in de praktijk. De beraadslagingen zijn echter nog niet ten einde, hetgeen blijken kan uit het voor nemen van Luns om te New York de be sprekingen voort te zetten met Adlai Stevenson, de Amerikaanse vertegenwoor diger bij de UNO, terwijl zijn bezoek aan Dag Hammarskjoeld, de secretaris-gene raal van de UNO eveneens wel betrekking moet hebben op Nieuw-Guinea. De activiteit van Amerika's nieuwe re gering is imponerend. Wanneer thans dan ook verklaard wordt dat de regering de K.L.M.-zaak opnieuw bestudeert, behoeft dat geen frase te zijn en mag men de hoop (Van onze correspondent) LONDEN. Naar wij vernemen zal Denis Healey, de woordvoerder voor buitenland se zaken van de Britse Labour-oppositie, vanavond tot Edward Heath, de Britse on der-minister van Buitenlandse Zaken, de vraag richten welke militaire verplichtin gen de Britse regering heeft aanvaard om de Nederlandse regering bij te staan wat betreft de handhaving van haar aanspra ken op West-Nieuw-Guinea. Het woord aanspraken, „claims", dat Healey gebruikt, is dunkt ons ongelukkig gekozen, gezien het feit dat Nederland zich juist krachtig voorbereidt om de koloniale toestand van Nieuw-Guinea met spoed op te heffen. niet opgeven, dat deze nieuwe studie tot resultaat zou kunnen leiden. Gezien echter de constante werkzaam heid van de Amerikaanse concurrenten van de K.L.M. is elk optimisme nog voor barig. Uiteraard kreeg minister Luns veel vragen te beantwoorden over het Euro pese probleem van de Zes en de Zeven. De Amerikanen, zo constateerde de Neder landse minister, staan minder gereser veerd tegenover De Gaulle's opvattingen dan „sommige andere landen". Albert Kalondji, hoofd van de Kongo- tot koning laten uitroepen. Koning lese mijnstaat Zuid-Kasai, heeft zich Albert laat zich rondrijden, terwijl hij zijn onderdanen een V-teken geeft. De Amerikaanse regering heeft het Westduitse aanbod tot vervroegde aflos sing van 587 miljoen dollar van de West duitse na-oorlogse schuld aan de Verenig de Staten, die in totaal 787 miljoen dol lar bedraagt, aanvaard. Deze terugbeta ling vormt een onderdeel van het aanbod, dat West-Duitsland in het begin van dit jaar aan.de Vereinigde Staten heeft ge daan tot steun van de Amerikaanse beta lingsbalans. West-Duitsland zal in 1966 beginnen met de aflossing van de resterende 200 miljoen dollar van zijn na-oorlogse schuld. Tot die tijd zal West-Duitsland een rente betalen van 2Vi pet, zo wordt van betrouwbare zijde vernomen. WASHINGTON (UPI) De Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft dinsdag gezegd dat de Ver enigde Staten hun bijstand aan de rege- ringstroepen in Laos in hoge mate heb ben vergroot. Rusk sprak met verslaggevers nadat hij I de senaatscommissie van buitenlandse be- trekkingen verslag had uitgebracht Men vroeg hem naar de berichten vol gens welke de Russen hun hulp aan de I opstandige troepen van de Pathet Lao had den vergroot. Hij zei dat zijn ministerie deze kwestie nauwgezet volgt en gade-1 slaat. Zakradio te koop Vroeger had ik radio uit de muur, inge- bouwd in mijn flatwoning. Maar het kost te een gulden of zes per maand en dat I vond ik te veel. Toen ik dus eens op reis ging, liet ik de draderige draadloze afsnij den. Ik kwam terug in een stille, geluidlo- ze flatwoning. Maar nu is het voor mijn beroep van essentieel belang, dat ik de geluiden uit de lucht opvang. Ik heb dan ook na lange aarzeling weer een draagbaar radiodoosje gekocht, waaruit nu de wereld me toe- blèrt. Ik neem het mee naar bed, ik neem het mee aan het ontbijt, ik neem het mee als ik een krant koop op straat, het staat nu vóór me te juichen. En daarmee ben ik helaas weer ingeschakeld in het leven van mijn medeschepselen. Ik houd niet van vele van mijn mede burgers. Zij hebben de nare gewoonte, tot koren verenigd juichliederen aan te hef fen, waaruit dan individuele schreeuwle lijkerds opjubelen. Als ik lamskoteletten bereid, vertelt een vervelende ijdele man mij hoe hij de Himalaja opkroop. Zelfs gisteravond, toen ik niet kon slapen, ver moordden middelmatige acteurs elkaar in I een hoorspel. Wanneer dit mijn medeburgers zijn, wat een nare platte mensen zijn we dan. Eigenlijk was de geluidloze eenzaamheid veel beter. Het kleine radiodoosje bracht me terug in de moerassige mensenge meenschap. Oh, die raket naar Venus. De mens heeft medeleven en menselijke warmte nodig om te bestaan. Oorspronke lijk waren wij kudde-dieren. Een draag baar radiodoosje brengt de mens veilig te rug in de kudde. Maar zodra ik weer in, die kudde ben, krijg ik het benauwd en wil eruit. Ik kan nu natuurlijk mijn zak-toestelle- tje afzetten, dan is het weer stil in mijn woning. Maar voor die stilte wil ik niet zoveel geld betalen. Daarom: ter overna me tweedehands zakradio, zo goed als nieuw, te beluisteren bij Advertentie (Vervolg van pag. 1) De stemming van de generaal ten op zichte van de huidige impasse in de Frans- Algerijnse betrekkingen, leek zuiverder met de woorden teleurstelling, zo niet ont moediging dan als verontwaardigd te kun nen worden omschreven. Niet zonder een zekere paternalistische superioriteit vroeg het Franse staatshoofd zich af of de rebel- lenorganisatie zowel het woord FLN als de begeerde naam „voorlopige regering der Algerijnse republiek" vermeed hij zorgvuldig wel in staat was van de des tructieve actie waaraan zij zich zes jaren had gewijd over te gaan naar de construc tieve opbouw van een soevereine Algerijn se staat. Opmerkelijk was ook het eresa luut dat De Gaulle bracht aan het adres van de Tunesische president Habib Bour- guiba, wiens persoonlijkheid en staats mansgaven hij in warme bewoordingen huldigde. Uitvoerig tekende de Franse president ook de verschillende etappes van zijn staatkunde tegenover de Afrikaanse lan den uit, die hij omschreef met het woord: „Dekolonisatie". Een dekolonisatie waar van hij, en de opmerking zal het rechtse en conservatieve deel van zijn gehoor wat bitter in de oren hebben geklonken, altijd een overtuigd voorstander is geweest. Ook het proces van die wereldomvattende ont wikkeling plaatste de generaal weer in een wijd historisch verband. Nu liggen dé ver houdingen in Europa, dat zich heeft aan eengesloten en waar Duitsland en Frank rijk bondgenoten zijn geworden, heel an ders. Daardoor heeft Frankrijk ook geen rechtstreeks belang meer bij fysieke aan wezigheid in andere continenten. En ook die opmerking, die wel enigszins „pour le besoin de la cause" scheen te worden af gelegd, wees weer in dezelfde richting. Wanneer de Algerijnen dan beslist hun eigen graf willen delven door het gene reuze aanbod van Frankrijk af te slaan, dan moeten ze de gevolgen ook maar zelf ondervinden. Mochten de Amerikanen of de Russen de plaats van Frankrijk in Noord-Afrika misschien willen innemen, wel, de generaal wenst hun dan veel ple zier toe. Inzake andere onderwerpen die aan de orde werden gesteld, sprak de generaal nog zijn vreugde uit over de ontmoeting volgende maand met president Kennedy en liet hij weinig twijfel bestaan aan de toekomstmogelijkheden die hij voor de UNO nog ziet weggelegd. Ten aanzien van de Franse kernproeven in de Sahara deed De Gaulle wel een paar uitvallen in Ame rikaanse, Britse en Russische richting, doch geen enkele toezegging die experi menten te zullen staken. Voor het eerst kondigde de generaal daarentegen officieel aan dat de constitu tie beter gewijzigd kon worden opdat een president der Republiek in het vervolg niet door een college van kiesmannen, maar door het gehele volk zou kunnen worden aangewezen. Zodra de gelegenheid zich voordoet wil hij een herziening in die richting bewerkstelligen. De vooruitzichten die de persconferentie voor een hervatting of opening der vre desonderhandelingen met de Algerijnse na tionalisten in Evian geopend heeft? De in zichten waren, leek het, onder De Gaulles gehoor gistermiddag vrijwel gelijkwaardig tussen optimisme en pessimisme verdeeld Het officiële obstakel dat het F.L.N. had opgeworpen heeft de generaal in elk geval niet weggeruimd. Hij heeft het F.L.N. niet tot officieel en exclusief gesprekspart ner uitgeroepen en het M.N.A., de riva liserende verzetsorganisatie evenmin met zoveel woorden gedesavoueerd. Wel heeft hij, als gezegd, het probleem op een andere wijze belicht door de Algerijnse nationalisten op te wekken nu zelf dus maar het bewijs van hun positieve bedoe lingen en van hun staatkundige rijpheid te leveren. Het Franse leger heeft de situa tie, zo verzekerde de generaal tot twee maal toe, in Algerije nu volledig in de hand. Niettemin kreeg men ondanks die hooghartige houding wel de indruk dat Frankrijk een spoedige ontknoping van het Algerijnse drama als een steeds dringen der levensbelang beschouwt. Desondanks heeft de generaal het F.L.N., dat aan dit Franse ongeduld al zo veel troeven wist te ontlenen, nu toch geen nieuwe conces sies meer gedaan. TUNIS (Reu,ter) De eerste reactie in kringen der Algerijnse rebellenleiders in Tunis op de verklaringen van De Gaulle was ongunstig. In bepaalde kringen meen de men zelfs dat hierdoor de voorgeno men besprekingen in Evian in gevaar wa ren gebracht. Men meent dat de twee oplossingen, die De Gaulle voor het Algerijnse vraagstuk hand haaft, namelijk een samengaan van een nieuwe Algerijnse staat met Frankrijk of een afscheiding, voor de Algerijnse opstan delingen onaanvaardbaar zijn. De eerste, het samengaan, wil de Algerijnse voorlo pige regering slechts als een „politiek ele ment" in overweging nemen. En de twee de oplossing, die der afscheiding, houdt volgens de rebellen het gevaar van een verdeling van Algerije in. Opgeschort. Het besluit tot een busstaking op 21 april van 100.000 chauffeurs en conducteurs in de Britse provincie is op geschort omdat het conflict aan bemid deling zal worden onderworpen. Honderdduizend dieren gedood. Een hevi ge sneeuwstorm, welke half maart West- Mongolië heeft geteisterd, en acht da gen heeft geduurd, heeft aan meer dan honderdduizend dieren het leven gekost. Dit werd dinsdag op een persconferentie in de hoofdstad van Mongolië, Loelan Bator, door de minister van Landbouw van Mongolië meegedeeld. De sneeuw storm zou de hevigste geweest zijn, wel ke het land in de afgelopen vijftig jaar heeft gekend. Dara. Agenten van het door brand ver woeste en daarna gezonken Britse schip Dara schatten het aantal doden op 190. Aanvankelijk was gemeld, dat 212 op varenden om het leven waren gekomen. Volgens de jongste gegevens bevonden zich 770 mensen aan boord van het schip toen het in de Perzische golf in brand raakte. Tot dusver zijn 580 opvarenden aan land gebracht. Indische defensie. De Indische minister van Defensie, Krisjna Menon, heeft dins dag in het parlement aan het begin van een debat over de defensie verklaard dat Indische troepen langs de grens van In dia en Tibet zijn gelegerd om verdere schendingen van het grondgebied door Chinese communisten onmogelijk te ma ken. Hij zei dat het Indische leger is versterkt om nieuwe verantwoordelijk heden te kunnen dragen. Juden. Een halve meter hoog hakenkruis met het Duitse opschrift Juden werd gis teren op de gevel van een synagoge in Jacksonville in de Amerikaanse staat Florida aangetroffen. Politie en F.B.I. zijn aan het werk gezet. Scheepsaanhouding. De Joegoslavische re gering heeft bekend gemaakt dat het Joegoslavische schip Lsinj dinsdag ter hoogte van Gibraltar twee uur is vast gehouden door Franse oorlogsschepen. Het was de elfde maal dat een Joego- slavisch schip onwettig werd opgevan gen door de Fransen. Treinbotsing. Dinsdagmiddag op het spits uur heeft op een brug even buiten het Londense Waterloo-station een frontale botsing plaats gehad tussen een elektri sche trein en een stoomlocomotief. De bestuurder van de elektrische trein werd gedood. Zestien gewonden moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Een hunner was echter ernstig gewond. Stakingsrel. Duizend stakende arbeiders hebben dinsdag in de Italiaanse stad Go- rizia een katoenfabriek bezet, ondanks pogingen van de politie dit te verhinde ren. Bij de botsing liep een viertal ar beiders lichte verwondingen op. De ar beiders staken al sinds Pasen. Zij wil len een produktietoeslag en hogere be taling van stukwerk. Churchill. Sir Winston Churchill is dins dagavond in New York aangekomen aan boord van scheepsmagnaat Onassis' jacht Christina. Het jacht liet het an ker vallen voor Tompkinsville, Staten Is land. De bejaarde Britse staatsman zou de nacht aan boord doorbrengen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3