Laatste concert van N.Ph.O. in D-serie zeer geslaagd Musical „West-Side Story" ook in Parijs een triomf Toneelleven in Praag zweeft tussen 'oost en west V E RiFi G E EFT*FLE U R Ziekenomroepen wisselen op congres ideeën uit Grote Cézanne- expositie in Wenen De negen muzen De Maggio Fiorentino weer in de oude glorie Oostenrijkers moeten hun eigen festivals via buitenlandse zenders beluisteren - II I <W- Z - - I ''I-i .1 Eigen programma's in veertig steden FILM EN f ILMWERELJ Voorstelling Amsterdams Ballet uitgesteld Voorarrest opnieuw verlengd Vitale kunstmanifestatie uit Amerika UITGEKIENDE SCHIJNVRIJHEID Ongepubliceerd manuscript van Mozart ontdekt Kinderen en televisie De radio geeft donderdag T elevisieprogramma Bezuiniging op artistieke programma's Wegverkeer eist 1000 doden per dag inöUAÜ 12 APRIL 1961 Het Noordhollands Philharmonisch Orkest heeft de dinsdagserie van dit seizoen met een bijzonder gelukkige avond besloten. Orkest en dirigent waren in opmerkelijk goede vorm, en mede door het solistisch aandeel van de Engelse sopraan Jennifer Vyvyan, is het een concert geworden dat alle aan wezigen nog lang in de herinnering za blijven. Bovendien vormden de drie werken van het programma elk voor zich hoogtepunten van een bepaalde stijl met elkaar een goed geheel, een compositie „in de tweede graad", zoals men van een goed opgebouwd concert programma mag verwachten. Bach's een-en-vijftigste cantate is, door de rijke en gevarieerde techniek waarmee het vocale en het instrumentale bereik met elkaar verweven zijn, een meesterwerk Zowel in de openingsaria „Jauchzet Gott in allen Landen", als in het koraal met zijn gefigureerde begeleiding wordt men herinnerd aan de bezonken vitaliteit van de Brandenburgse concerten met dien verstande dat de solo-partij als een gouden draad door het harmonisch stemmenweef- sel loopt. In de eerste aria treedt de zang stem in dialoog met de trompet, in het koraal is zij omrankt door twee violen, totdat in het alleluja alle strijkers en de trompet zich met haar verenigen in een (inderdaad) juichende climax. Zeer ex pressief is ook het begeleide recitatief met zijn krachtige meiismen, terwijl daarna een tweede aria in een wiegende zes-acht ste maat een rustpunt vormt. Door een perfecte ademtechniek wist de zangeres de soms zeer lange frases tot een volkomen eenheid te binden, waarbij vooral de moeiteloze trefzekerheid in de hoge liggin gen opvallend was. Haar zingen was van een serene, heldere verrukking die niets van doen had met die verstarde „objec tiviteit" die men nog wel eens als het nee plus ultra voor een Bach-uitvoering be schouwt. Het begeleidend strijkorkest was, onder Henri Arends' leiding qua sa menklank en sfeer prachtig op de zangeres afgestemd; de trompettiste Nelly Boerée en de violisten Jan Hesmerg en Leen- dert de Graaf verzorgden hun aandeel zó dat de muziek voortdurend in volle luister tot haar recht kwam; beter compliment is niet denkbaar. De avond werd eveneens op hoog niveau voortgezet met Mozart's Symfonie no. 34 in C, KV 338, bijgenaamd de „Salzburger' symfonie (ter onderscheiding van de „Lin- zer" in dezelfde toonaard). Het is geen ge brek aan waardering wanneer hier slechts kort melding wordt gemaakt van deze even beheerste als goed afgewogen vertolking: vooral de gaafheid van de strijkersklank in het Andante droeg veel bij tot de indruk die men van deze Symfonie bewaarde. Een hoogtepunt, niet alleen van dit con cert, maar misschien wel in de prestaties van dit seizoen, heeft het orkest bereikt met een waarlijk bezielde vertolking van Mahler's Vierde Symfonie. Deze uitvoering droeg alle sporen van een even degelijke als toegewijde voorbereiding. De orkest klank bloeide open als een roos in de morgenstond, waarop de dauwdruppels der inspiratie waarneembaar werden. (Van onze Amsterdamse redacteur) Het aantal ziekenomroepen in ons land neemt van jaar tot jaar toe. Aan het con gres van de Zieken-Omroepen Nederland (ZON) dat op Hemelvaartsdag in Amster dam wordt gehouden, nemen niet minder dan 40 omroepverenigingen uit even zove le Nederlandse steden deel. Aanvankelijk werd getracht door het draaien van grammofoonplaten op de zie kenzalen de patiënten wat afleiding te be zorgen. Langzamerhand groeiden deze uurtjes uit tot gevarieerde radioprogram ma's en men is tot het besef gekomen dat de ziekenomroep het contact van de zieke mens met de maatschappij kan herstellen en hem kan opheffen uit zijn isolement. Daarnaast wordt het ziekenomroepwerk gezien als een moderne vorm van bezig heidstherapie, in die zin dat door het bren gen van speciaal op de patiënt gerichte programma's deze losgemaakt kan wor den van de vaak te grote belangstelling voor zichzelf, voor zijn ziekte en zijn zorg. Sinds vijf jaar hebben de ziekenomroe pen elkaar in de ZON gevonden, welke overkoepelende organisatie uitwisseling van ideeën en ervaringen mogelijk maakt, advies en leiding geeft bij het inrichten der studio's en het samenstellen van tech nische apparatuur en contacten legt met de gezondheidszorg. De medewerkenden aan de ziekenomroepen doen dit geheel belangeloos. Velen die in de ban van bandrecorder en radio-techniek zijn geraakt, ervaren ech ter dat na verloop van tijd niet meer deze hobby domineert maar dat zij steeds meer opgaan in het vrijwillig aanvaarde sociale werk. Voor de ziekenhuizen brengen de radio programma's geen kosten met zich mee. Dat betekent dat de omroepen bestaan bij de gratie van vrijwillige bijdragen van particulieren. Een van de wensen die op het congres tot uiting zullen komen, zal ongetwijfeld die van een bredere financië le basis zijn. Voorts streeft de ZON naar het aanstellen van medische adviseurs, waardoor inniger ocntact met de diverse zieken-inrichtingen mogelijk wordt. Ook ziet men als idealen behoorlijke huisinstallaties in alle ziekenhuizen en hoorkussens voor alle patiënten alsmede in de grotere steden lijnverbindingen via de plaatselijke draadomroep van de studio naar de ziekenhuizen. Want deze symfonie is in haar geheel het werk van een geïnspireerde die inval na inval moeiteloos aaneen weet te rijgen tot dat zelfs het triviaalste wijsje getransfigu reerd wordt in het licht van een scheppen de argeloosheid. Wat bij een routineuitvoe ring maniëristisch lijkt, of aandoet als de gespeelde naïeviteit van een overgeculti- veerde geest, werd door de uitvoering op genomen in één muzikale stroom van het zuiverste water. Men dacht niet meer aan fraai geblazen of gestreken trekjes, aan effectief gespeelde „stelletjes" (om in het muzikantenjargon te spreken) er werd slechts geluisterd, door de musici naar el kaar, door het publiek naar de muziek zo als die door het orkest gepresenteerd werd. De toetssteen van iedere uitvoering van deze symfonie is het zeer langzame derde deel; Arends moet een grote voor liefde voor dit werk hebben, want ook hier was een voortdurende en genuanceerde ex pressie tussen de noten te beluisteren. Een ontroerende afsluiting vormde de sopraan solo van Jennifer Vyvyan in de finale „Das Himmlische Leben", een evocatie van het paradijselijk bestaan als een Mid deleeuws geïllumineerd handschrift (de vliedende, kabbelende nevenstemmen in het orkest zijn de bloemetjes en de ara besken tussen de tekst). Na afloop wist men: de muziek had geheerst in de con certzaal en daar zijn de concerten voor. Sas Bunge (Van onze correspondent) WENEN In het Belvedère-kasteel, waar in 1955 het Oostenrijkse staatsver drag werd ondertekend, legt men de laat ste hand aan een tentoonstelling, die 106 werken van Cézanne omvat. In de afgelo pen jaren hebben de tentoonstellingen van Gauguin en Van Gogh een onvergetelijke indruk achtergelaten, maar de belangstel- ,g voor het werk van Cézanne is nóg groter. De collectie omvat 45 olieschilderij en, 38 aquarellen en 23 tekeningen. Daar de gemeente Wenen het initiatief en de verantwoordelijkheid voor deze ten toonstelling op zich heeft genomen, moet het gemeentebestuur ook voor de verzeke ring opkomen. Het daarvoor benodigde be drag is echter zo hoog, dat de gemeente de hulp van de vijftien Weense verzeke ringsmaatschappijen heeft ingeroepen, want de 106 werken vertegenwoordigen te zamen een waarde naar schatting van 45 miljoen gulden. De ideële kunstwaarde echter, die vér boven de handelswaarde uitgaat, is niet bij benadering aan te ge- -"ïn. Nadat de douane had vastgesteld dat er zich in de kisten geen smokkel-waar be vond, kon de tentoonstelling worden inge richt, zodat nu de schilderijen, aquarellen en tekeningen reeds zijn opgehangen. Daar er enkele jaren geleden door onachtzaam heid brand in het Belvedère-kasteel is uit gebroken en kortgeleden een meisje te Graz in een rage van kunstenthousias- me een Chinese tekening heeft gestolen is het aantal suppoosten en oppassers ver dubbeld. Moderne kunstwerken zouden na melijk veel „kwetsbaarder" zijn dan oude kunst. Een beschadigde Rembrandt kan men restaureren, maar bij een tekening van Cézanne is dit veel moeilijker. Dit bleek, toen een al te ijverige Duitse doua ne-ambtenaar verleden jaar op een teke ning van Cézanne een flinke blauwe stem pel drukte, ten teken dat de „zaak in or de was", maar dit had tot gevolg dat het werk onherstelbaar was beschadigd. De voor de Weense tentoonstelling be stemde werken zijn afkomstig uit 29 mu sea en 27 particuliere collecties uit West- Europa en de Verenigde Staten. Ze zul len een bijzondere attractie vormen tijdens de Weense Feestweken, want ze blijven twee maanden lang in de Oostenrijkse hoofdstad. In 's Hertogenbosch is dinsdag de jaar vergadering van de Nederlandse Bioscoop- Bond gehouden Over de gang van zaken in het bedrijf zei de voorzitter de heer Miedema, dat het laatste trimester van 1960 goede cij fers heeft opgeleverd In het begin van 1961 waren de bedrijfsuitkomsten echter wat minder. Hoewel er op grond van deze cijfers voor het gehele jaar weinig te voor spellen valt, was de bondsvoorzitter de mening toegedaan, dat het bedrijf reke ning moet houden met de mogelijkheid, dat het geen gemakkelijke tijd tegemoet gaat. Bij de verkiezingen voor het hoofdbe stuur werden de aftredende leden, te we ten de heren Joh. Miedema te Sneek, W. J. F. van Ewijk te Bussum en R. Uges te Rijnsaterwoude, herkozen. Internationa'le schilderkunst. In het Duitse stadje Wolframs-Eschenbach, de geboorteplaats van de Parsifal-dichter, wordt deze zomer ter gelegenheid van het 900-jarig bestaan, een grote tentoonstel ling gehouden van moderne kunst. Op 15 juli opent prof. Will Grohmann de „Inter nationale Malerei 1960-'61". waaraan kun stenaars deelnemen uit Argentinië, Austra lië, België, Brazilië, China, Columbia. De nemarken, Duitsland, Engeland, Frankrijk. Griekenland, Haïti, Israel. Italië, Japan, Joegoslavië, Nederland (Armando, Bogait, Van Bohemen, Henderikse, Henk Peeters, Schoonhoven), Noorwegen, Oostenrijk, Polen, Spanje, Venezuela, U.S.A., Zwitser land. (Van onze correspondent) ROME Het belangrijkste muziekfesti val van Italië en tevens het oudste is de „Florentijnse Mei", de „Maggio Fiorenti no". Maar in de laatste jaren was dit fes tival een beetje in de verdrukking geko men en werd het overvleugeld door Me- notti's „Festival der twee Werelden" te Spoleto en voor zover het de lichtvoetige muze betreft door het internationale bal letfestival van Nervi. Florence kon daar niet veel tegen doen, want het „Teatro Cummunale", dat weldra honderd jaar oud zal zijn, werd vier jaar geleden geslo ten. Eerst zou er met het herstel niet meer dan een jaar gemoeid zijn, maar nu kan de schouwburg toch na vier jaar in gebruik worden genomen, en wel op zater dag 6 mei, ter gelegenheid van de opening van de 24ste „Maggio Fiorentino". Een van de allermooiste, zo niet de mooiste opera van Verdi zal bij die gelegenheid in een galavoorstelling worden opgevoerd, de „Don Carlos". Het programma vermeldt voor de maand mei: „Don Carlos" van Verdi, het Indiase koor Paranjoti, „Arabella" opera van Richard Strauss, een concert van het „Quartetto di Milano", „De koopman van Venetië", Italiaanse opera van Castelnuo- vo Tedesco naar Shakespeare, de Lohen grin, het American Jazz Ensemble, een simfoniseh concert onder leiding van C. McKerras met medewerking van de pia nist A. Benedetti Michelangeli. Voor de maand juni luidt het programma: „Lohen grin, „The Skin of our Teeth" van Wilder, „The miracle Worker" van Gibson en „Glass Menagerie" van Tennessee Wil liams, een concert door de pianist Bene detti Michelangeli, een concert van he dendaagse muziek, musical „West-Side Story" van Leo Bernstein, een recital door de sopraan Z. Ornatt, een concert door „Polfonica Ambrosiana" uit Milaan, drie voorstellingen van de Russische dans groep „Berioshka", het „London Festival Ballet", in de basiliek van Santa Croce de opera „Assassinio nella Cattehdrale" (moord in de kathedraal naar het toneel stuk van Eliot) van Ildebrando Pizzetti. Wegens ziekte van enkele solisten is de voorstelling, die het Amsterdams Ballet vanavond in de Haarlemse stadsschouw burg zou geven, voor enige tijd uitgesteld. De Amsterdamse rechtbank heeft de voorlopige hechtenis van de Amsterdamse redactie-stenograaf S. S. en de Griekse ingenieur M. R., die op 10 juni 1960 wer den gearresteerd in verband met de val semuntersaffaire, opnieuw met dertig da gen verlengd. Het vooronderzoek in deze zaak is vol- taaid, maar het is nog niet bekend wan neer het tweetal zich voor de Amsterdam se rechtbank zal moeten verantwoorden. Het proces tegen de in verband met deze affaire in Duitsland aangehouden Haar lemse chemigraaf A. O., de Algerijn A. A. en de Duitse monteur S. begint op 18 april a.s. voor het „Landesgericht" in Os- nabrück. (Van onze correspondent) PARIJS Vier jaar volle zalen op Broadway en al zes maanden uitverkocht in Londen, zo schreeuwen nu de Parijse affiches over „West-Side Story", de befaamde Amen/coanse musical, die nu eindelijk ook voor een week of wat in het Parijse Alhambra-theater wordt vertoond. En omdat Parijs natuurlijk niet achter wil blijven, is nier ook nauwelijks nog een plaats te krijgen voor deze „moderne operette", die aoor de Amerikaanse reclame wordt aangeprezen als „dé schepping van deze eeuw" (waarvan niettemin nog zo'n kleine veertig jaren in de nevelen der toekomst ver scholen liggen). Doch ook wanneer men iets omzichtiger met zijn superlatieven om springt, kan nog worden gezegd dat deze voorstelling van een werk, dat Parijs hoofd zakelijk bij geruchte bekend was, de moeite ruimschoots loont en dat het bovendien een schoolvoorbeeld is van de Amerikaanse show-business in zijn hoogste vorm waaraan daarom ook de Europeaan, vrijwel ongestoord, zijn vreugde kan beleven. MEN KENT DE OORSPRONG en het verhaal van West-Side Story. Het idee is van choreograaf Jerome Robbins, die het voorlegde aan zijn vriend Leonard Bern stein met het verzoek de muzikale afde ling voor zijn rekening te willen nemen. Twee verwante geesten: vaklieden tot in de toppen hunner vingers en tenen, en gan selijk vrij van Europese complexen met betrekking tot de grote en de kleine k's. Robbins kreeg bekendheid door zijn (mo derne) balletten voor Balanchine, maar ook door de grote shows van Broadway, en Bernstein, die de vaste dirigent is van het Newyorkse Symphonieorkest, heeft zo wel symphonische werken gecomponeerd voor de grote concertzaal, als muziek voor Hollywood-films en operette-theaters. Robbins' denkbeeld kwam er op neer Shakespeare's „Romeo en Julia" te trans formeren naar onze eigen tijd, om die transpositie vervolgens te vertalen met en in de middelen van muziek en dans. Ofschoon West-Side Story doorgaat als hét klassieke voorbeeld van een Amerikaan se musical ligt het hoofdaccent echter wel heel sterk op de dans, zodat men beter spreken van een choreografisch drama met begeleiding van muziek, zang en tekst DIE SONGS, die overigens niet uit de pen van Bernstein, doch uit die van Ste phen Sondheim gevloeid zijn, vormen wel het minst appetijtelijke deel van de show, en de honingzoete sentimentaliteit, waar in die liedjes zijn gedrenkt, is voor het Europese oor wel eens wat be zwaarlijk te verteren. Maar die grieven, welke via het oor kunnen ontstaan, wor den breeduit gecompenseerd door de fe nomenale sensatie, welke het oog en de zinnen van de balletomaan hier worden gepresenteerd en dat van de eerste bal letscène af, waarin twee rivaliserende ben den van Amerikaanse „blue-jeans", de Jets en de Sharks, elkaar te lijf gaan, om het bezit van de straat. DE ENE PARTIJ bestaat uit oorspron kelijke Amerikanen althans van een paar generaties de tegenstanders zijn afkomstig van Porto-Rico. Gevechten op le ven en dood, op de vuist en met het mes, die hun hoogtepunt bereiken, wanneer de Amerikaanse Maria en de Portoricaan Tony elkaar op een bal ontmoeten om een rassenschandelijke" verhouding aan te gaan, waardoor ook het vuur in het col lectieve kruitvat wordt ontstoken. Van dat ogenblik af wordt het Shakespeareaanse scenario yan Romeo en Julia, inclusief de balkonscène, door tekstschrijver Arthur Laurents in grote lijnen (doch zonder een (Van onze correspondent) een vknS TiHet tege™00rdig niet meer zo moeilijk om voor een weekeinde crele VI knJgen voor Tsjechoslowakije. In een autobus en onder -mede be fu dffraais S"h°°fdstad Tsjechoslowa^e waar '"ff «Praagse lente wordt gevierd, een soort muzikaal festival met een aantal Lens InteressTnte eTakke'iik® opera"uitv,oeringen- Wie de taal beheerst, kan den stad" Er wn^f rngLnfP 8n °V6r het huidlge toneelleven in de „gou- hïïenLZWZ* V6eI geb°den' maar 0ver het g'heel zweeft menler tussen oost en west. Nadat de regering jarenlang een directe censuur van bovenaf op de programma's en het repertoire heeft uitgeoefend, is zij nu iets toeschietelijker geworden, omdat de directeuren, door de ervaring wijs ge worden, nu zelf een soort interne censuur toepassen. Het parool luidt: veel uit het oosten, weinig uit het westen, maar toch genoeg om niet het verwijt te horen dat men zich helemaal van het westen afsluit De grens waar het „veel" ophoudt en het „weinig begint, moet de directeur bepa len. Wil hij niet dadelijk worden afgezet dan is de invloed van het westen gering! Op deze manier heeft de regering heel han dig de verantwoordelijkheid afgeschoven op de directie. In het Nationaal Theater van Praag wor den grotendeels klassieke werken opge voerd, daarnaast echter ook onder andere de „Zeemeeuw" van Tsjechov, verder min der goede stukken van jonge Russische auteurs en ten teken van een zekere toe schietelijkheid ook „The Entertainer" van Osborne of „De Dood van de Handelsrei ziger" van Miller. Veel meer initiatief gaat er uit van het theater D 34, dat nieuwe wegen wil in slaan en bij voorbeeld „De Rhinoceros" van Ionesco heeft opgevoerd, maar de oorspronkelijke tekst werd zo radicaal veranderd, dat het een anti-fascistisch stuk is geworden. Opvallend blijft dat de smaak van het publiek nog niet rijp blijkt te zijn voor de moderne experimenten, waarvan natuur lijk de communistische partij-critiek danig profiteert door propaganda te maken voor het naturalistische toneel met een zoge naamde „socialistische tendens". Een voorbeeld is onder andere het stuk „Be zoek van de oude dame" van Dürrenmatt, dat bij het publiek geen weerklank vond' en daarom na tien voorstellingen van het repertoire verdween. De oogst aan toneelstukken uit het wes- ten is echter veel te gering, zodat het pu bliek geen overzicht kan krijgen en ook niet in de nieuwe richting wordt opge leid; maar er wordt toch altijd nog zoveel opgevoerd dat men niet van volledige een zijdigheid kan spreken. Dit is de nieuwe tactiek van de partij-propaganda: niet zij neemt de beslissingen, maar de directeur; het oordeel wordt bovendien niet door haar geveld, maar door het publiek. De Oostenrijkse geleerde prof. A. G Holschneider uit Salzburg heeft volgens zijn zeggen in een particuliere bibliotheek te Bergamo, Italië, een nog niet gepubli ceerd manuscript van Wolfgang Amadeus Mozart ontdekt. Het manuscript lag tussen een verzameling werken van Simone Mayr. Professor Holschneider heeft een aantal fotokopieën gemaakt, die hij in Salzburg zal bestuderen. SCAPINO-BALLET TEN BATE VAN „TOT STEUN" Zaterdag 15 april verzorgt het Scapino- ballet, onder artistieke leiding van Hans Snoek, in het Minerva theater een matinee ten bate van de Haarlemse afdeling van de voogdij vereniging „Tot Steun". Het programma bestaat uit drie balletten: „De verjaardag van de Infante". „Neger liedjes en „Het lelijke jonge eendje". Choreografen zijn respectiefelijk Jan Re bel, Lucas Hoving en Molly Lynn. De muziek van Jules Massenet en Samuel Barber wordt aan de vleugel uitgevoerd door Luctor Ponse of Peter van Zanten. „Scapino", de spreker, is Bert Botterman Décors en kostuums zijn van Wim Vesseur, en Lies van Doren; de verschillende mas kers werden vervaardigd door Otto Fal- keisen en Ans Kummer. Solisten zijn onüer andere Ine Rietstap, Jan Rebel, Carol Egan Tom de Graaf, Nico Kemmers en Loss spoor van onderworpenheid) verder ge volgd. VERREWEG DE GROOTSTE bewonde ring dient men echter, als gezegd, Rob bins wel toe te zwaaien. Op Bernsteins mu ziek, die de jazz met symfonische ingre diënten met meesterhand heeft vermengd, heeft Robbins een ballet ontworpen, waar' van het tempo als een wervelwind wordt voortgestuwd en waarin ieder gebaar en elke pas boordevol vervuld zijn van pri mitieve emoties en driften als jaloezie, haat, liefde en bloeddorst. En ook Robbins bedient zich zonder schroom of valse schaamte van een choreografische voca bulaire, die hij afwisselend aan het klas sieke ballet of de negerdansen ontleende, zonder ooit ook maar ergens tot twee slachtigheid te vervallen. Diezelfde veelzijdigheid wordt over de hele linie door de dansers beantwoord, die niet alleen een ongekend virtuoos ensemble vormen, doch die in de liedjes óók nog met talent hun monden weten te roeren Wanneer men deze West-Side Story zo dus wel in de eerste plaats om de excep tionele kwaliteiten van de vertolking be wondert, dan verraadt het werk zélf toch eveneens een dynamiek en een ongeremde vrijmoedigheid in het gebruiken van vor men en stijlen waardoor het inderdaad als een zeer vitale kunstmanifestatie van het Amerika van onze tijd erkend dient te worden. Advertentie „Televisie in het leven van onze kinde ren" is de titel van een boek waarin drie Amerikanen onder meer hebben vastgelegd wat kinderen in een grote Amerikaanse stad zo al op de televisie kunnen zien tussen 4 en 9 uur. In de uitzendingen kwamen twaalf moor den, drie zelfmoorden, een terechtstelling door middel van een guillotine en voorts bijna onafgebroken schietpartijen en ge vechten voor. De onderzoekers hebben voorts berekend dat Amerikaanse kinderen tussen de drie en zestien jaar een zesde van de tijd dat zij niet slapen, voor het televisietoestel doorbrengen. Zij menen dat vele kinderen „geschokt" zijn geworden door de voorstellingen en dat de gevolgen hiervan zich mogelijk nog lang zullen doen gevoelen. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Gram. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Uit het bedrijfsleven, lezing. 13.00 Nieuws, meded. en beursber. 13.30 Lichte muziek. 13.50 Gram. 14.00 Bariton en piano. 14.30 Voor de vrouw 15.05 Muzik. biografie. 16.00 Gevar. progr. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muz. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor de jeugd. 18.30 Lichte muziek. 18.45 Sportpraatje. 18.30 Gesproken brief. 18.35 Voor de kinderen. 19.00 Gevar, progr. 20.00 Nieuws. 20.05 Concertgebouw-ork. (Om plm. 21.05—21.15 inter views). 22.05 Toespraken. 22.30 Nieuws, beursber. van New York en meded. 22.45 Act. 23.00 Sport- actual. 23.10 Nieuwe gram. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor bejaarden. NCRV: 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde muziek. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Gram. 12.25 Wij van het land, praatje. 12.35 Land- en tuinbouwmeded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonne wijzer. 13.20 Lichte muz. 13.35 Chansons. NCRV: 14.00 Splijtstof, hoorsp. (herh.). 14.40 Gram. 15.30 Koorzang. 16.00 Verkennnigen in de bijbel. 16.20 Cello en plano. 16.55 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek 17.40 Beursber. 17.45 Politie- kapel. 18.15 Sportrubr. 18.30 Meisjeskoor en instr. kwintet. 18.50 Sociaal perspectief. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Lich te muz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Polit. praatje. 20.00 Gevarieerd progr 21.30 Gram. 21.50 Periodieken parade. 22.00 Interkerkelijke samenkomst, report. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boek- bespr. 23.00 Platennieuws. 23.30 Vergelijking van vergelijkingen: Homerus en Gorter, lezing. 23.55 24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m 12.00 Nieuws. 12.02 Amus.orkest. 12.30 Weerber. 12 35 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Ka mermuziek. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.06 Franse les. 16.21 Kamermuz. 17.00 Nieuws. 17.15 Voor de kinderen. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkron. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Vrije politieke tribune 20.00 Boekbespr. 20.26 Gewijde muz. 21.15 Omr.ork. 22.00 Nieuws. 22.15 Internat, radio-universiteit. 22.55 23.00 Nieuws. VOOR WOENSDAG NTS: 17.00 De Verrekijker. VPRO: 17.10—17.40 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journaal en weer- overz. NCRV: 20.20 Pas geperst. 20.45 Rep. ver gelijking schoolonderwijs. 21.15 Voordracht. 21.35 Attentie. 22.10 Avondwijding. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Joum. en weeroverz. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.30 De wereld van vandaag, polit. lezing. 20.40 Kent gij het land..?: Reizen door Nederland. 21.00 TV-spel. (Van onze correspondent) WENEN Onlangs stond de opera „Ariadne op Naxos" van Richard Strauss op het programma van de Oostenrijkse omroep. Het beloofde iets kostelijks te worden, want Von Karajan zou de opera dirigeren en de radio-uitzending controle ren. Kort voor de uitzending deelde ech ter een omroeper mede, dat het plan niet kon doorgaan, omdat de omroep moest be zuinigen. De Oostenrijkse omroep is al ja ren lang in financiële moeilijkheden, wat eigenlijk verwonderlijk is, omdat er maar één radiovereniging bestaat, namelijk de nationale, die het monopolie heeft. Zij int alle retributies en zij heeft geen last van concurrentie. Tóch heeft zij elk jaar een groot tekort, omdat geen van de twee gro te politieke partijen de moed heeft om een voorstel te doen tot verhoging van de retributie. Wereldgezondheidsorganisatie Het wegverkeer eist ten minste duizend doden per dag in de wereld, zo blijkt uit statistieken die de Wereldgezondheidsorga nisatie (W.H.O.) van de Verenigde Naties bijhoudt. Het wegverkeer, dat steeds inten siever wordt, staat dan ook bovenaan op de internationale lijst van doodsoorzaken door onge.ukken, waarop ook voorkomen ongevallen door vuurwapens, vergiftiging, brand, ontploffingen, andere transportmid delen, verdrinking en vallen. De W.H.O. komt tot de conclusie dat het dringend nodig is dat een intensieve studie wordt gemaakt van middelen om het aantal verkeersongelukken te beperken Er zijn op het ogenblik dagelijks een hon derd miljoen auto's en vrachtwagens en zeker net zoveel motorfietsen en scooters op de weg. Sinds 1951 is alles duurder geworden, al leen de bijdragen voor de radio zijn ge lijk gebleven. Men betaalt namelijk 7 schil ling dat is iets meer dan een gulden per maand en per gezin, dat over een radiotoestel beschikt. Ofschoon de politie ke partijen de omroep terdege gebruiken (of misbruiken) voor hun propaganda, wil len zij daarvoor geen financieel offer bren gen. De nieuwe directeur-generaal heeft nu een begroting opgesteld, waaruit blijkt dat een sanering ook van het artistieke programma alleen mogelijk is door een verdubbeling van de bijdragen. Het is ech ter zeer twijfelachtig of men in de partij leidingen deze beslissing zal nemen. Ge beurt dit niet, dan zal er danig bezuinigd moeten worden en wel voornamelijk op de artistieke programma's. Het gevaar bestaat nu dat de grote mu zikale uitvoeringen tijdens het Weense fes tival en de Festspiele van Salzburg en Bregenz niet meer door de eigen Oosten rijkse omroep zullen worden uitgezonden, omdat deze vereniging de hoge honoraria niet meer kan betalen. Dit kunnen de bui tenlandse omroepen echter wèl en zodoen de zal het kunnen gebeuren, dat de Oos tenrijkse luisteraars op München, Praag of Rome moeten omschakelen om hun eigen muzikale uitvoeringen in transmissie te beluisteren. Dat alles zou niet nodig zijn, wanneer de politiek geen rol speelde. Want de Oos tenrijkse omroep bevindt zich tegenover de televisie nog altijd in verreweg de sterkste positie. Hier in Oostenrijk be schikt namelijk 90 percent van alle gezin nen over een radio (bijna twee miljoen), terwijl het aantal televisietoestellen nog geen tiende deel hiervan uitmaakt. Er zijn dus voorlopig nog altijd genoeg luisteraars die voor een goed programma bovendien meer willen betalen. De bezuiniging is ech ter reeds begonnen. De uitzending van de opera „Ariadne op Naxos" werd afgelast, het artistiek zeer hoogstaande repertoire van het zogenaamde derde programma op de korte golf vertoont reeds een sterk ver lies aan kwaliteit. In plaats van directe uitzendingen neemt men zijn toevlucht tot oude grammofoonplaten. Bovendien is het vierde programma volkomen uit de lucht verdwenen. Een van de eerste vraagstukken, die de nieuwe kanselier Gorbach zal moeten op lossen, is het probleem van de omroep, waarmee zijn voorganger Raab zich acht jaren lang heeft bezig gehouden, maar zonder succes. Op de duur zal men na tuurlijk tóch tot een verhoging van de bij dragen komen, maar het duurt in Oosten rijk altijd lang, voordat men op zulk een voornaam punt een kordaat besluit neemt. Is het dan eenmaal zover, dan is er in tussen weer zoveel tijd verstreken dat een nieuwe verhoging actueel wordt.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 6