Proces tegen Eichmann speelt zich voorlopig op juridisch terrein af DRUK OP KANTOOR..? DAN LICHTDRUK UW door.dr. R. Egmond Driemaal weerklonk het bloedigst geworden woord der Duitse taal: „Jawohl" Alle tijd Levenslange tuchthuisstraf voor kampbeul Karl Chmielewski I I van der Grinten Voormalige kampbeul in woede uitgebarsten Rijke mineraalbronnen in Oostenrijk ontdekt Kennedy zit kennelijk in zijn maag met Castro Harde argumenten Zoenoffer WOENSDAG 12 APRIL 1961 chemische fabriek L van der Grinten nv Venlo demonstraties en inlichtingen y y lichtdruk Blikman Sartorius lang verhaal. Zij klaagde dat zij de lezers (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) JERUZALEM. Onaangekondigd zat hij ineens in zijn glazen kooi tussen twee politiemannen: een ouder wordende man, kalend, een bril op een onbe- van op wogen gezicht, een stijf restant van officiersallure. In de schouwburgzaal Beth Haam, voor een huis vol journalisten en diplomaten, was een man gekomen voor wat misschien zijn laatste rol zal zijn: Adolf Eichmann, beschul digd van het organiseren en leiden van de moord op zes miljoen Joden. Vijf minuten later las de president van het speciale gerechtshof de akte van beschul diging voor: een stroom van Hebreeuws, waarin maar enkele woorden herken baar waren..., Auschwitz.... Zyklon b.... Majdanek.... Reichsicherheits- Hauptamt.... Treblinka.Zentralstelle für Jüdische Auswanderung. Eich mann, de Gestapo-specialist voor Joodse aangelegenheden, hoorde die eerste tranenwoorden onbewogen aan, rechtopstaande, vuist op de naad van de broek. Verstond hij geen Hebreeuws? Een tolk herhaalde de aanklacht in het Duits, de onbeschrijfelijke opsomming van moord, verkrachting, slavernij, verbranding, vergassing, deportatie, uithongering. De vier miljoen doden van Auschwitz, de honderd kinderen van Lidice, de abortussen van het ghetto van Khovno, de sterilisaties, de nekschoten, de stappen naar de „Endlösung" van het Joodse probleem: zeventien pagina's, vijftien punten van aanklacht: misdaden tegen liet Joodse volk, misdaden tegen de mensheid. Drie maal heeft Adolf Eichmann op de eerste 'dag van het grootste moordproces der wereldgeschiedenis het woord gekre gen. President Moshe Landau vroeg hem: „Bent u Adolf Eichmann?" Uit de kogel vrije glazen kooi het antwoord: „Jawohl". „Aanvaard u dr. Robert Servatius als uw verdediger?", en weer: „Jawohl". Ten slotte, aan het einde van akte der beschul diging: „Heeft u de aanklacht begrepen?". Voor de derde maal het bloedigst gewor den woord der Duitse taal: „Jawohl". Toen ging Adolf Eichmann zitten, want voordat de volgende vraag: „Bekent u zich schuldig aan het tenlastegelegde"?, kon worden gesteld, bond zijn raadsman Servatius de strijd aan op het juridisch terrein. Op dat terrein zal het proces zich voor lopig blijven afspelen. Eichmann kan, zwijgend achter het veilige glas, door zijn koptelefoon luisteren naar de argumen ten van Servatius en de openbare aan klager Gideon Hausner. Servatius bracht twee hoofdbezwaren naar voren: de on bevoegdheid van het gerechtshof en de be zorgdheid over mogelijke rechterlijke par tijdigheid. Servatius zei weliswaar dat hij geen concrete aanwijzingen van bevoor oordeeldheid had kunnen vinden, maar stelde, dat waar het hele Joodse volk door de nazi-catastrofe is getroffen, de rechters ook persoonlijk leed moet zijn aangedaan. Hij zei dat vooraanstaande juristen voor berechting door een internationaal, neu- - tra al hof'hebben gepleit, omdat het hier niet óm een gewoon strafproces gaat, maar om een dat politieke aspecten heeft door de politieke interesse van de staat Israël. Servatius, een zware man met een blo zend gezicht en grijs haar, schoot vervol gens harde argumenten af. Hij vroeg het hof zich onbevoegd te verklaren. De Is raëlische wet op nazi's en collaborateurs, waaronder Eichmann voornamelijk te rechtstaat, noemde hij in strijd met het volkenrecht, omdat de wet is afgekondigd nadat de feiten zijn begaan en bovendien buiten de toen nog niet bestaande staat Israel tegen mensen die geen staatsburger van Israel waren. Geen enkel volkenrech telijk principe dekt dit proces, dat pas ge voerd kon worden nadat Eichmann we derrechtelijk ontvoerd was uit Argenti nië. Eichmanns getekende verklaring dat hij vrijwillig naar Israel ging, noemde Servatius kennelijk onder dwang afgelegd. Hij zei met hulp van getuigen, onder wie de ex-Nederlandse El Al-piloot Jan van Coevorden, te zullen bewijzen, dat die we derrechtelijke ontvoering op last van de Israëlische regering is geschied. Welke precedenten er in de jurisprudentie van toch berechte ontvoerden bestaan, een door een regering geënsceneerde ontvoering mo gen rechters nooit sanctioneren, zo zei hij. Hij acht ook een uitzonderingswet onge past omdat er geen noodtoestand bestaat. Het proces lijkt dus op wraak, op het eisen van een zoenoffer. Als er een mo reel zoenoffer nodig is, dan moet het ko men van de Duitse staat die Eichmann in de misdaad betrok. Hij zei dat de Duitse Bondsrepubliek Eichmann moet oordelen en dat de procureur-generaal Bauer uit Frankfort de Bondsregering heeft ver zocht Eichmanns uitlevering te vragen. Alleen bij berechting in Duitsland kun nen getuigen a decharge worden gehoord, voor wie de reis naar Jeruzalem te duur of te gevaarlijk is. Voor het openbaar ministerie repli ceerde aanklager Hausner. Hij voerde aan dat nog geen enkele staat Eichmanns uit levering heeft gevraagd en dat het wereld geweten na vijftien jaar toch eist, dat hij berecht wordt. En waarom niet door Is raëlische rechters? Volgens Servatius' ar gumenten zou Eichmann dan bijvoorbeeld in Duitsland ook niet door een Duits-Joods rechter geoordeeld mogen worden. Rech ters hoeven niet neutraal te zijn tegenover volkenmoord, zij moeten rechtvaardig zijn. Overigens verklaarde Hausner zich bereid in individuele gevallen onder ede op schrift gestelde verklaringen a décharge te accep teren of zelfs zulke getuigen in Duitsland door een Duitse rechter, met vertegen woordigers van aanklager en verdediger te doen horen. Rechter Benjamin Halevi zei dat een vreemd voorstel te vinden. Dr. Ser vatius keek vergenoegd. Het voorstel sterk te immers zijn argument dat berechting in de bondsrepubliek beter zou zijn Zo gleed het proces in de nieuwe schouwburg tussen de stenen heuvels van het oude Jeruzalem af naar het debat der specialisten. De stille man in de glazen kooi raakte op de eerste morgen van dit alles rakend proces al even vergeten. De driehonderd journalisten uit vijf wereld delen kropen achter hun schrijfmachines, een oog schuins op het scherm van het gesloten televisie-circuit, een oor aan hun lang verhaal. Zij klaagde dat zij de lezers van de Asahi Shimboen eerst moest uit leggen wat Joden zijn. In de namiddag liep het debat over de juridische aspecten, dat een week, mis schien twee kan duren, weer aan. Het ging traag. De vertalingen eisen veel tijd. Maar Israel, de staat geworden misluk king van Eichmanns „Endlösung", gunt zich die tijd voor de afrekening en in de schouwburgzaal-rechtzaal van witte stenen en gebeitst hout gunde men zich nu ook tijd om naar Adolf Eichmann te kijken. Men zag hem binnenkomen, stram, wat onhandig, toch nerveus. Hij zuigt af en toe zijn wangen in, hij vlecht zijn vingers in een, hij slaat zijn knieën over elkaar als of hij nog rijlaarzen draagt. Hoe heeft hij zichzelf in elkaar gevlochten, de Duitse klerk, bureaucraat, de bezeten geraakte, die de jodenvernietiging verhaaste naar mate de nederlaag naderbij kwam. Nu staart hij naar het Israëlische wapen, goud op zwart, dat boven zijn rechters hangt en zwijgt. Maar straks, over een, twee, drie we den, als 41 getuigen van Ary Breslauer tot Pinhad Freidiger de rekening hebben opgemaakt, gaat Eichmann spreken. On der de Kalvarieberg, achter afzettingen van Israëlische troepen en bereden politie wacht Jeruzalem op zijn woorden. transistor walkie-talkies. Een Japanse ver- Eichmann in zijn glazen beschutting slaggeefster ging Tokio bellen met een op de eerste dag van het proces. mrnmï Advertentie Telex Een modern bedrijf beschikt over moderne communicatiemiddelen. Uw telex is er één van. Snelheid en accuratesse, eigenschappen van uw telex, vindt u terug in het lichtdruksysteem. Combineer uw telex met lichtdruk: lichtdruk zorgt ervoor, dat een telexbericht bij zijn gang door het bedrijf niets aan snelheid en accuratesse verliest. Geef een telex-raket zijn tweede trap. Hoe vraag ons vrijblijvend uitvoerige documentatie. Interessante gegevens over: 1. Postbehandeling met behulp van lichtdruk 2. Lichtdruk ten dienste van het intern schriftelijk verkeér 3. Orderbehandeling en facturering met behulp van lichtdruk 4. Lichtdruk bij de produktie-registratiO 5. Lichtdruk als oplossing van registratie-problemen, zenden wij u eveneens gaarne op aanvraag. (Van onze correspondent) BONN. De voormalige SS-Hauptsturm- führer Karl Chmielewski, die in 1943 com mandant werd van het interneringskamp in Vught, is gisteren door het gerechtshof in Ansbach tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld. Het hof achtte bewezen dat hij in het concentratiekamp Gusen een zogenaamd „nevenkamp" van het concen tratiekamp Mauthausen in Oostenrijk 282 moorden had gepleegd. In het kamp Gusen zijn in zes jaren bijna 72.000 gevan genen om het leven gekomen, 11.000 hun ner in de periode tussen 1940 en 1943 toen Chmielewski er de knuppel zwaaide. Het Chmielewski-proces heeft meer dan twee maanden geduurd. Een groot aantal getuigen kwam er voor uit het buitenland, onder andere vele Polen, van wie vele landgenoten in Chmielewski's moordfab- briek om het leven zijn gebracht. Deson danks had Chielewski de vorige week in zijn slotwoord na het requisitoir en de pleidooien, stoer volgehouden,: „Ik ben noch een moordenaar, noch een beul. Ik heb nog nooit iemand gedood, noch ooit daartoe het bevel gegeven". Chmielew ski, die gedurende het proces steeds zijn schuld heeft bestreden, hield staande dat alle misdaden en wreedheden in het kamp Gusen achter zijn rug om zijn gepleegd. De aan de rechtbank overlegde doods- boeken van Gusen bewezen evenwel, dat het dagelijkse dodencijfer in maanden dat Chmielewski ziek was, sterk daalde. Het steeg onmiddellijk weer zodra Chmielewski beter was en zich om de kampzaken kon bekommeren. Er bestonden in het kamp Gusen volgens de Poolse getuigen ongeveer honderd methoden om gevangenen om het leven te brengen. De gebruikelijkste daar van waren: doodbaden in ijskoud water, dood slaan, ophangen met op de rug ge bonden handen, verdrinking in latrine-vuil of in vaten water, kruisiging aan de keu kenmuur en bevriezing in naakte toestand in koelwagens der spoorwegen. Daarnaast bestonden de „humanere" methoden als vergassing, vergiftiging en het toedienen van dodelijke injecties. Advertentie S, DE BENELUX OP EEN DIEPTEPUNT Het is alweer achttien jaar geleden dat, onder de indruk van oorlog en bezetting, in Londen onder sommige Neder landers en Belgen de gedachte rijpte dat in het na-oorlogse bestel de oude tegenstelling tussen beide kleine landen zin loos zou zijn en dat daaren tegen de schepping van een belangengemeenschap veel kon bijdragen tot de handhaving van zowel Nederland als Bel gië en Luxemburg in het inter nationale bestel. Het resultaat daarvan is geweest de douane unie en tenslotte het Benelux- verdrag voor een nog wat ver der gaande economische unie. Beide zijn moeizaam tot stand gekomen en nog steeds lang niet geheel ten uitvoer gelegd; over en weer heeft het ook niet ontbroken aan klachten, terwijl er aan de andere kant nimmer iets is gebleken van een laaiend enthousiasme. Voor een deel zijn zowel klachten als het gebrek aan geestdrift toe te schrijven aan ons eigen en het Belgische volkskarak ter, beide eerder geneigd tot mopperen dan tot juichen. Toch is in het algemeen de ver vooruitziende gedachte van de scheppers van de Benelux aanvaard in Noord zowel als in Zuid. Des te meer is het te be treuren dat de regeerders over en weer weinig hebben gedaan (en veel hebben nagelaten) om van de Benelux-gedachte een stuk levende werkelijkheid te maken. Vergeefs zal men, na al deze jaren van samengaan op bepaalde belangrijke ge bieden zoeken naar iets con creets waaruit die samenwer king spreekt. Er is nooit ern stig sprake geweest van de stichting van een gemeen schappelijk centrum dat eens zou kunnen uitgroeien tot een federale hoofdstad terwijl toch de gedachte van een fe deratie van drie kleine buur landen in onze wereld van steeds groter wordende een heden geenzins revolutionair is en veeleer gezien kan wor den als een logisch uitvloeisel van de Benelux-gedachte. Neen, er valt zelfs nergens een gebouw aan te wijzen dat deze gedachte concretiseert; er is niets anders uit voortge komen dan een secretariaat dat ergens in Brussel is opgebor gen en dat even weinig spreekt tot de verbeelding van de be trokken volkeren als het secre tariaat van bijvoorbeeld de internationale Rijnvaart-com missie of een andere van de zeer vele instellingen waaraan onze over-georganiseerde in ternationale samenwerking zo rijk is. Er is evenmin ook maar een enkele grote Nederlands- Belgische onderneming tot stand gekomen in al die jaren, terwijl er enerzijds verschil lende Nederlands-Engelse con cerns zijn (waaronder twee met wereldbelangen) en ander zijds heel wat Belgisch-Franse ondernemingen. De grens is evenzeer een realiteit gebleven aan de Zuid- als aan de Oost kant van Nederland; alleen de douane treedt aan de Zuid kant niet meer zo zichtbaar op wanneer het 't reizigersverkeer betreft. Maar één enkele blik in een plaatsje in Belgisch Limburg is voldoende om ons ervan te overtuigen dat wij hier in een heel ander wereld je zijn dan in het aangrenzen de Nederlandse Limburg: an dere namen op de winkels, andere produkten in de etala ges en bijna niets dat wijst op het dóórwerken van de Bene lux-gedachte in de feitelijke verhoudingen. De wegverbin dingen tussen Nederland en België zijn niet opvallend goed en al wordt er hier en daar aan een stukje „Benelux-bou- levard" gewerkt, het is er ver re van dat één grote autoweg Luxmburg, Brussel en Am sterdam verbindt. Wat de spoorwegen betreft is er be paald het tegendeel van coör dinatie: er voeren thans minder spoorlijnen over de Neder lands-Belgische grens dan vóór de oorlog! De waterwegen ten slotte zijn van oudsher een bron van tegenstellingen ge weest en ofschoon er in dit op zicht wel iets verbeterd en binnenkort meer verbeteren zal, blijft het toch niet onbe grijpelijke verlangen van Ant werpen naar een uitstekende verbinding met de Rijn alsnog onvervuld. Evenmin zijn alle Nederlandse verlangens op het stuk van de Benelux vervuld. Het heeft geen zin, te ver bloemen dat er bepaalde groe peringen en belangen bestaan, zowel in Nederland als in Bel gië die het prachtig vinden dat er van de Benelux in feite zo weinig terecht komt; wij denken daarbij aan vele Frans talige Belgen enerzijds maar ook aan de vele Nederlanders die niet vrij zijn van een zekere anti-katholieke instelling an derzijds en wij mogen ook niet vergeten dat velen in de Maas stad, en ook in Den Haag waar men veel luistert naar Rotter dam. het hemd nader is dan de rok. Maar met dit al dreigen hogere gemeenschappelijke be langen van onze drie landen in de verdrukking te komen, en het zou wel bijzonder wense lijk zijn dat hun regeerders ge zamenlijk de impasse door braken. Zomin met Nederland als met België (om niet te spreken van Luxmburg) wordt momenteel internationaal veel rekening gehouden en dat is voor een niet gering gedeelte daaraan toe te schrijven dat de drie landen vrijwel nergens als een eenheid naar buiten optreden. In de zeldzame ge vallen waarin dit wél gebeurt blijft het resultaat gewoonlijk niet uit, want de Benelux als geheel vertegenwoordigt een belangrijk industrieel poten tieel, heeft een aanmerkelijk aandeel in de wereldhandel, en telt twintig miljoen inwoners. Dat alles is niet voldoende om ons tezamen succes te ver zekeren in alle internationale samenspraken, maar het is toch in de meeste gevallen wél voldoende om een factor te vormen waarmee de andere landen enigszins rekening hou den. Het ongeluk wil dat, terwijl er van een gezamenlijke poli tiek naar buiten nergens iets blijkt en van onderlinge verdeeldheid des te meer zowel Nederland als België op het internationale vlak ver wikkeld is in een hopeloos soort achterhoede-gevecht België om nog enige belangen te redden in Kongo en Neder land om in Nieuw-Guinea te gen de wereldstroom op te roeien. Het is duidelijk dat, ook indien beide landen el kaar in deze strijd steunden, toch het succes niet aan hun zijde zou komen te liggen; hier kan ook de Benelux niet baten. Maar eens zullen de problemen van de Belgische invloed in Kongo en de Nederlandse in vloed in Nieuw-Guinea zijn opgelost en intussen worden de drie landen van de Benelux geconfronteerd met tal van andere problemen die schreeu wen om een gemeenschappe lijke benadering. De gedachten van iedereen gaan hierbij on middellijk uit naar de verdere samenwerking binnen het Europa van de Zes en naar de band tussen deze eenheid in wording en de Europese Vrij handels-Associatie. In die sfeer moet samenwerking mo gelijk zijn en zo zij er komt, zal zij ook vruchtbare resul taten opleveren; in het Europa van de Zes kan men nu een maal niet voorbijgaan aan de gemeenschappelijke mening van drie van d« zes partners. Over het verleden behoeven wij verder niet te spreken; beter dan lang stil te staan bij de gemaakte verzuimen is het, vooruit te zien en na te gaan wat verbeterd kan worden. In België treedt straks een nieu we regering op en zal Paul- Henri Spaak vermoedelijk weer op de voorgrond komen. Spaak is een realist en al is hij waarschijnlijk niet degene die in België het allerhardst van stapel zal lopen om de Benelux weer tot een stuk werkelijkheid in zijn buiten landse politiek te maken, hij is toch ook een man die, wan neer hij goede redenen heeft om te geloven dat dit zijn politiek kan helpen, de Bene lux zal steunen. In ieder geval bestaat er alle aanleiding om, wanneer de Belgische rege ring haar werk begint, een ernstige poging te doen om de Benelux over haar dieptepunt heen te helpen en na te gaan welk gezamenlijk Benelux- standpunt kan worden gevon den in de urgente vraagstuk ken van het ogenblik. Wan neer dan de ontegenzeglijke ijver, die door de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken in allerlei kwesties Nederland rakende is betracht, in dienst wordt gesteld van de Benelux-gedachte, dan be hoeven wij aan het resultaat geenszins te twijfelen. Maar ook alleen dan; indien Den Haag doorgaat met alléén zijn weg te vervolgen, zonder in het minst rekening te houden met de verlangens van de Bel gische en Luxemburgse Bene lux-partners; wanneer deze zelfs niet te voren gekend worden in ook voor hen ge wichtige beslissingen, zoals onlangs is gebeurd bij de revaluatie, dan is het niet twijfelachtig of België van zijn kant zal evenzeer zijn eigen weg gaan en in plaats van een gezamenlijk compro mis-standpunt met Nederland te verdedigen zal België dan steeds weer niet aan onze zijde, maar tegenover ons staan. En dan heeft het geen enkele zin, daar achteraf over te jammeren. Gelukkig valt er ook te wij zen op enkele symptomen die wel hoop geven. Er treden ge regeld gecombineerde Bene- lux-delegaties op bij de be sprekingen over internatio nale handelsverdragen en ook in een organisatie als het G.A.T.T. laat de onderlinge samenwerking tussen de Bene- lux-delegaties niet te wensen. Minister Luns zelf heeft ten slotte, kort vóór zijn vertrek naar Amerika, de wenselijk heid van versterking van de Benelux in het openbaar be pleit. Eén zwaluw maakt geen zomer, maar men mag toch nog wel enige goede verwach tingen koesteren wanneer blijkt dat ook in officiële Ne derlandse kringen weer be seft wordt dat de Benelux tot leven gebracht moet worden. Het is wel laat, maar nog niet tè laat om haar over het diep tepunt heen te helpen. MOSBAC H(Reuter) Bij de behande ling van de zaak van de voormalige com mandant van een Joods concentratiekamp in Polen door de rechtbank van Mosbach, maakte de 50-jarige beklaagde Frans- Josef Müller zich zo kwaad, dat hij met de vuist op het beklaagdenbankje sloeg. Toen de president van de rechtbank hem voorhield dat hij zou moeten worden ge straft als hij de hem ten laste gelegde feiten zou hebben begaan, schreeuwde hij „Dan bent u de moordenaars". „Ze han gen altijd de kleine mensen, terwijl de grote hun baantjes terug hebben". Müller wordt ervan beschuldigd tijdens de periode 1942-43 in het concentratiekamp nabij Krakau ten minste vijftig Joodse mannen, vrouwen en kinderen te hebben doodgeschoten, en voorts aandeel te heb ben gehad in massale schietpartijen op gevangenen. Hij gaf toe acht Joden te heb ben doodgeschoten. Hij werd door de Rus sen tot 25 jaar gevangenisstraf veroor deeld en keerde nt elf en een half jaar gezeten te hebben in 1955 naar Duitsland terug. „Geen enkele Duitser kon begrijpen waarom ik opnieuw terecht zou moeten staan", aldus de beklaagde. (Van onze correspondent) WENEN Bij toevallige boringen in de Oostenrijkse provincie Burgenland is gebleken dat hier, vlak bij de Hongaarse grens, de rijkste thermische en minerale bronnen verborgen liggen. Toen men voor de eerste keer boorde, spoot het aan mi neralen rijke warme water met een kracht naar boven, die vijfmaal sterker is dan in de bekende Boheemse badplaatsen. De waardevolle bestanddelen van dit wa ter zijn natrium-sulfaat en keukenzout. Te vens werden er bronnen aangeboord met een zeer krachtig concentraat van mag nesium-sulfaat en zwavel. Geneeskrachtig Wanneer de tekenen niet bedriegen, be zit deze uithoek rondom het stadje Moer- bisch meer en rijkere geneeskrachtige bronnen dan Karlsbad, Baden-Baden, Montecatini en Friedrichshall tezamen. Ook heeft men uitgestrekte terreinen gevonden met geneeskrachtige modder, krijt en turf, die uitermate geschikt zijn ter bestrijding van rheumatische ziekten. Op het ogenblik wordt er in Eisenstad, de hoofdstad van het Burgenland, een inter nationaal congres gehouden, waaraan ge leerden uit Oostenrijk, West-Duitsland, Joego-Slavië, Italië en Hongarije deelne men. Deze chemici en mineralogen zullen niet zozeer de aanwezigheid van deze bronnen constateren, want daaraan valt nu niet meer te twijfelen, doch zij zullen de kwaliteiten van het water en de mod der vaststellen en vooral plannen uitwer ken voor de bouw van een groot genees kundig centrum met baden, sanatoria en hotels. WASHINGTON (Reuter) President Kennedy heeft in een gesprek met een vertegenwoordiger van een Amerikaanse televisiemaatschappij, dat voor uitzending werd opgenomen, verklaard: „Ik geloof dat onze betrekkingen met de Latijns- amerikaanse landen in een buitengewoon kritiek stadium verkeren. Daarom kan Fi del Castro, indien wij nu niet handelen, een groter gevaar worden, dan hij thans is. De perschef van het Witte Huis ver klaarde later tegenover journalisten, dat Kennedy niet gesproken heeft over eniger lei rechtstreekse actie tegen het regime van Fidel Castro, doch over hulpverlening aan de Zuidamerikaanse landen. HAVANA (Cuba) (AFP) In een bood schap van president Quadros van Brazi lië aan de Cubaanse president, verklaart Quadros dat Brazilië niet zal toestaan, dat Cuba het slachtoffer van agressie wordt en dat het met alle middelen de heilige rechten van het Cubaanse volk op zelf beschikking zal verdedigen. Quadros ver klaarde dit in antwoord op een boodschap, die hem door een speciale afgezant van de Cubaanse regering was overhandigd. In de Cubaanse provincie Las Villas zijn dinsdag twintig personen gearresteerd na de ontdekking van een sabotageplan in Sa- gua la Grande. Een hoeveelheid wapens, explosie stoffen en anti-Castropropagan- damateriaal werd in beslag genomen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 7