Kennemerduineti weer gereed om stroom toeristen te ontvangen Bestuur van „Ons Buiten" wacht maar af Coasters van het shelterdeck type Voor autorijles Stijgende omzet bij de Raiffeisenbank Heemskerk Havenberichten Fraai kantoor van NHM aan Breestraat LANGS SLUIZEN EN HAVENS Loodgieters- en Electriciteitswerkzaamheden t WOENSDAG 12 APRIL 1961 9 wiri A. J. v. LENT's Automobielbedrijven Meerplein 25 jaar WEEKABONNEMENTEN OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Na ingrijpende verbouwing P E R E Wandelclub opgericht Aanstaande bijeenkomsten Advertentie wijk aan Zeeërweg 107 - IJmuiden Tel. 4360 - 8210 Vnndellaan 5 - Beverwijk Tel. 3223 - 5052 (02510) Het is dezer dagen precftes een kwart eeuw geleden, dat het bekende pleintje op de Meer te Beverwijk op enigszins fees telijke wijze werd geopend. Dinsdagavond werd in café Spanjaard aan de Meerstraat aandacht aan dit jubileum geschonken, waarbij tevens de heer G. van der Winden gehuldigd werd in verband met het feit dat hij 25 jaar de scepter op het pleintje zwaaide. De voorzitter der federatie de heer J. Baltus heeft in een kort overzicht naar voren gebracht waarom het nodig was dat 25 jaar geleden het pleintje tot stand kwam. De organisaties van aanvoerders beslo ten het pleintje te doen aanleggen. De eer ste beheerder was de heer G. van der Win den, die werd aangesteld op een salaris van 2.- per week. Tot de mannen van het eerste uur be hoorden o.a. de heer H. Borst en C. Poel. In de kwart eeuw heeft het pleintje een grote vlucht genomen en twee mensen zijn hier nodig om alles op rolletjes te laten lopen. Het is een plein geworden, waar van kopers en tuinders profijt trekken. De heer van der Winden wordt veelal de directeur van het pleintje genoemd, de jubilaris heeft hier een groot deel van zijn leven doorgebracht en tot ieders grote voldoening. Hij kreeg een enveloppe met inhoud. De voorzitter van de veiling Kennemer- land de heer A. N. Aardenburg wees er op dat als er ooit een goed besluit geno men is tussen de handel en de tuinders dan is het de oprichting van het pleintje, want het was voorheen een chaos op de Meer. Als straks het pleintje weg is, zal de binding tussen handel en veiling zeker niet verbroken worden. Ook de heer Aar denburg roemde de goede werkwijze van de heer Van der Winden en gaf hem eveneens een enveloppe met inhoud. De heer Lou Bruins sprak een woord van waardering jegens de tuinders die altijd hun goed op het pleintje brengen en bracht Van der Winden de nodige dank onder aan bieding van een enveloppe met inhoud. dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE ICOOOOMO^XPXOaXXXOOMOJO OVER HET SHELTERDECK-TYPE hebben we het vorige week gehad, toen we de „Kinderdijk" onder de loep namen. Bij de kleine vaart, in ons land zee schepen die minder dan 500 reg. ton bruto meten, kennen we dit scheepstype eveneens. Behalve het shelterdecktype kennen we ook het gladde type, het raised quarterdeck-type en het halfshelterdeck-type. Welk type van deze vier is nu het beste? Dat is moeilijk te zeggen, want het hangt af van de lading, dje het schip moet vervoeren. Een rederij die zich in het bijzonder toelegt op het vervoer van hout zal in de meeste gevallen haar keus laten vallen op een coaster van het gladde type. Deze schepen hebben een doorlopend dek, in tegenstelling tot het raised quarterdeck, dat feitelijk een schip met een verhoogd halfdek is. Wil men een schip speciaal voor het vervoer van stukgoed, dan is de shelterdecker het ideale schip. Coasters van het shelterdeck type zijn de laatste jaren bij tientallen gebouwd en wel in het bijzonder voor de rederijen die er meestal vaste lijndiensten mede onder houden en waarbij de lading in hoofdzaak uit stukgoed bestaat. Dit scheepstype is bij de kustvaart eerst na de tweede we reldoorlog tot ontwikkeling gekomen. We herinneren ons dat in 1947 bij de werf Gus to in Schiedam twee coasters van het shel terdecktype gereed kwamen, die besteld waren door N.V. Gebr. van Uden's Scheep vaart en Agentuur Maatschappij te Rot terdam. Als „Coolhaven' en „koningsha ven" kwamen deze schepen, die 493 reg. ton bruto meten, in de vaart. Laatstge noemd schip is intussen verkocht naar Duitsland, maar de „Coolhaven" doet nog steeds dienst voor Van Uden, welke rede rij momenteel zeven coasters heeft varen. Van Nievelt, Goudriaan en Co's Scheep vaart Mij, die van 1911 af als grote vaart maatschappij bekendheid geniet, heeft 16 schepen beneden de 500 ton, en de Konink lijke Nederlandsche Stoomboot Maat schappij heeft er over de twintig. Het motorschip van die grootte bleek ook het ideale schip voor de rederijen die vaste lijndiensten onderhouden op de ha vens van Groot Brittannië en die jaren achtereen deze verbindingen hebben on derhouden met stoomschepen doch deze geleidelijk hebben vervangen door motor schepen. We noemen als voorbeeld de Hol- landsche Stoomboot Maatschappij in Am sterdam, Wm. H. Müller en Co en de Scheepvaart en Steenkolen Maatschappij. De Hollandsche Stoomboot Maatschap pij doet eigenlijk haar naam geen recht, want deze rederij heeft geen enkel stoom schip meer in de vaart. De laatste tijd heeft de H.S.M. enige overgenomen coas ters aan haar vloot toegevoegd, die op „stroom" eindigende namen hebben ge kregen. Zo werd de „Terschelling" her doopt in „Hunzestroom" en de „Ambio- rix" heet tegenwoordig „Schinkelstroom". De „Ambriorix" is een coaster van het shelterdeck type en een zusterschip van de „Coolhaven" en de „Koningshaven". In 1948 werd het vaartuig gebouwd bij Gebr. van Diepen te Waterhuizen voor „Sonaco" (Soc. de Nav. et de Commerce) te Antwerpen. Het schip meet 499,99 ton bruto en 794 ton draagvermogen. De lengte over alles bedraagt 59,34 m, de leng te tussen de loodlijnen 55 m, de breedte 9,24 m, de holte 2,58 m en de diepgang 3,35 m. Als hoofdmotor heeft het een Werk- Advertentie KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 REVUE VAN KENNEMER-STATEN A.G.I.K., de amusementsgroep van Ken- neem-Staten verzorgt op zaterdag 15 april in het Kennemer Theater te Beverwijk een revue, geschreven door Flip van Rooy onder de «ltel „Opgeruimd staat netjes". spoor van 600 pk. In 1954 werd de „Am- biorix" aangekocht door de Vola Transport Maatschappij te Rotterdam. Naamsveran dering had niet plaats. Een ernstig ongeval is het schip overko men in november van het jaar 1956. Op de 25ste werd de „Ambiorix" in het Kieler- kanaal aangevaren tijden een sneeuw storm door het Duitse stoomschip Rostock waarna het is gezonken. Een der opva renden is daarbij verdronken. Het schip kon later worden gelicht en weldra kon het opnieuw in dienst worden gesteld. Op de foto heet het vaatuig nog „Am biorix", maar kort daarna is de naam veranderd in „Schinkelstroom". Thans on derhoudt dit schip de geregelde dienst van Amsterdam op Londen vice versa. De „Ambiorix", die nu „Schinkel stroom" heet. De Coöperatieve Raiffeisenbank te Heemskerk heeft zich in 1960 gunstig ont wikkeld. Het aantal leden steeg van 221 tot 236. Het aantal spaarders na'm toe van 1322 tot 1557. Het spaartegoed vermeer derde van 2.002.021,02 tot 2.304.987,69. De jaarvergadering die dinsdagavond in zaal Nijman werd gehouden, was door zeer velen bezocht. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter de heer H. v. d. Kolk aan de grote regenval in de tweede helft van 1960. Er werd veel schade geleden, die naar de mening van de spreker, had kunnen wor den voorkomen indien er een betere water huishouding was geweest. Ondanks het feit dat er veel tuingrond door de industrialisatie verloren gaat, blijft er toch nog een belangrijk areaal óver. De grond zal dan echter goed moeten worden benut, aldus de heer Van der Kolk, die erop aan drong dat de tuinders nog meer een éénheid moeten vormen. De bank zal nog belangrijk kunnen uit groeien in verband met de uitbreiding van het inwonertal. In de toekomst zal moeten worden overgegaan tot de bouw van een FLINKE GROEI VAN N.V.V.- VROUWENGROEP De leden van de N.V.V.-Vrouwengroep te Beverwijk waren dinsdagavond in jaar vergadering bijeen in gebouw Grapy. Uit het jaarverslag van de secretaresse, me vrouw E. Joustra-Visser, kon men een gezonde groei van de afdeling beluisteren. Het aantal leden was met vijfenveertig toegenomen en de meest geslaagde bijeen komsten waren een lezing over sterren kunde. sociale wetgeving, schoonheid van het duingebied. Als gevolg van de stroom van nieuwe leden was er een voordelig saldo. De aftredende bestuursters, de dames Joustra-Visser, Honig-Meijer en Kruize- Swiers werden herkozen. In de plaats van mevrouw Molhoek (Oosterwijk) koos de vergadering mevrouw M. Engelsman-Hes- sels als tweede voorzitster. Uit de bespre kingen kwam vast te staan dat vele dames gaarne een excursie zouden maken naar de fabrieken van Verkade te Zaandam. Een voorstel om de baten van een spaaractie te doen toekomen aan de afdelingskas Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Foxfield van Swansea; Travemünde, Rotterdam; Sydhav, Londen; Gouweborg, Mantyluoto; Frigga, Narvik; Pieter Winsemius, Antwerpen; Aptity, Antweri pen; Rote, Stockholm; Bele, Rundvik; Carnisse- singel. Avilez; Fortuna, Londen, laden Hoog ovens; Sleipner 1, Kristinehamn; Trito. Dublin; Saint Andre, Hamburg; Grampian Coast. New castle; Waverstroom, Goole; Helga Dehde, Ham burg; Areas, Hamburg. Woensdag kwamen te IJmuiden aan: Barlind van Rotterdam, bijladen Hoogovens; Brinio, Fra- neker; Sirius, Londen; Elbestroom, Mantyluoto; Peregrine, Dagenham Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Salta naar New York; Wexford, Boston, stijfsel en glucose geladen Koog aan de Zaan; Varenne, Mena Al Ahmadi; Spaamestroom, Londen; Dotterel, Rot terdam. vond veel bijval. Het bestuur is nu als volgt samengesteld: D. de Ruiter-Hamer. voorz.; M. Engelsman-Hessels tweede voorz.; E. Joustra-Visser, secr., Meidoorn straat 22; M. Dijk-Raske, tweede secr.; J. Meinema-Van Dijk, penningm.; J. Honig- Meijer en D. Kruize-Swiers leden. In Beverwijk is aan de Breestraat dins- ,,'t Is triestspraken dinsdagmiddag eenstemmig de heren A. H. N. Coster, S. J. de Moei en P. Casteleijn toen zij uit htm auto stapten bij het kamp van de Amsterdamse kampeervereniging „Ons Buiten" in IJmuiden. Genoemde heren vormen het dagelijks bestuur van deze vereniging, respectievelijk als voorzitter, penningmeester en secretaris. Zij keken uit over het zomerhuisjesdorp. Tussen de huisjes hadden vrachtwagens bruut hun sporen getrokken en een deel van het „dorpsplein" was al opgehoogd en er lag een hoop oud huisraad en overblijfselen van een zomerhuisje. Op 1 mei moet het kamp onherroepe lijk wegzijn. Maar waarheen? Het bestuur weet het niet Het Velsense gemeentebe stuur weet het niet. Niemand weet het. „Als we het wél weten zijn de huisjes binnen drie dager, afgebroken," zegt het bestuur. Opslagruimte voor het hout van de huisjes is er ook niet. Voorlopig kun nen alleen de buizen van het twaalfhon derd meter lange waterleidingnet worden opgeslagen op een terrein van het Staats- vissershavenbedrijf. Voor de helft van de honderdzes leden van „Ons Buiten" is de appel wel erg zuur, want er staan onge veer vijftig nieuwe of pas opgeknapte huis jes in het kamp. Die moeten ook weer tegen de grond Enkele leden hebben thuis de onderdelen voor een zomerhuisje al klaar liggen en wachten slechts op het nieuwe terrein om aan de opbouw van hun zomerverblijf te beginnen. Op 's zo merse hoogtijdagen telt het kamp vijfhon derd bewoners. Ieder huisje heeft gemid deld vier bewoners en velen ontvangen tijdens de weekends bezoek van familie en kennissen. Het bestuur van „Ons Buiten" woonde ook op 29 maart de vergadering van de Velsense gemeenteraad bij, toen het vraag stuk van het nieuwe terrein werd behan deld en onopgelost bleef. De heren wach ten nu maar af. Hoewel er niet lang meer valt te wachten want het is zo 1 meL Zij hopen nu maar dat eventueel overleg tussen de gemeente Velsen en Amsterdam tijdig een oplossing zal brengen. Af en toe brengt het bestuur een bezoek aan het kamp. „Het is nu zo'n beetje vo gelvrij gebied geworden. We houden dus maar een oogje in het zeil dat er niet iemand zomaar gaat afbreken," verklaar de voorzitter Coster. Een enkel lid ver richt al bedroefd enig graafwerk in het kader van de voorbereidselen tot de af braak van zijn huisje. Verder is het uit gestorven. De heren van het bestuur po seren gewillig voor een plaatje, drukken ons dan neerslachtig de hand, maken nog een korte rondgang door het kamp en klimmen weer in hun grijze auto. Het dagelijks bestuur van „Ons Buiten". Van links naar rechts P. Cas teleijn (secretaris), A. H. N. Coster (voorzitter) en S. J. J. de Moei (penningmeester). nieuw gebouw. Men heeft hiervoor het oog laten vallen op grond nabij het Raadhuis- Kerkplein. De kassier de heer S. J. van Tuinen licht te hierna de rekening over 1960 toe. Er werd een winst gemaakt van 6766,35. De totale omzet bedroeg 6.750.679,19. Als lid van het bestuur werd herkozen de heer L. Slikker. De heer C. Docter werd herbenoemd als lid van de raad van toe zicht. Advertentie Gas- en Waterfitter KENNEMERLAAN 9 TEL. 5271 Installateur P.E.N. EVANGELISATIEDAG IN VELSEN-NOORD Uitgaande van de Vrije Evangelisatie „Emmanuel" te Velsen-Noord wordt op zondag 23 april een grote Evangelisatiedag gehouden in het gemeentelijk wijkcentrum aan de Smidt van Gelderstraat, onder het motto: „Is Jezus uw Redder of Rechter?". In de bijeenkomsten, die die dag gehou den worden te tien uur, half vier en half acht zullen spreken de heren Ed. Pera uit Den Haag, W. van Beek uit Breda en F. Slagter uit Rotterdam. Medewerking verlenen W. Timmermans aan het Thomas-orgel, het duo Tea en Han en het kwartet Spaargaren. Om zes uur 's middags is er een gezapienlijke koffie tafel. De toegang is vrij. VVB-ASPIRANTEN NAAR DE VELUWE In het kader van de sportuitwisselingen voor de jeugd heeft het bestuur van de voetbalvereniging „Breesaap" voor de as piranten een driedaags bezoek van 28 tot en met 30 juli naar Ughelen op het pro gramma. De jeugd van dit Veluwe-dorp komt van 11 tot en met 13 augustus naar Velsen-Noord. In Heemskerk is opgericht de wandel club DVO (Door Vriendschap Ontstaan). De vereniging stelt zich ten doel om de jeugd van de straat af te houden, een gezonde sport te doen beoefenen en kennis van de natuur bij te brengen. Het voorlopig bestuur bestaat uit: de heer J. Elsinga, voorzitter; de heer J. Zoetbrood, secretaris; mevrouw Groen, penningmeesteresse en mevrouw Slote- maker. De leden van de Winkeliersvereniging „Wijkeroog" te Velsen-Noord zullen op maandagavond 17 april in het gemeente lijk ontspanningslokaal aan de Smidt van Gelderstraat bijeenkomen voor de jaarver gadering. In deze vergadering zal verslag worden uit gebracht van de gehouden St. Nicolaas-actie. Voor de bestuursverkiezing zijn aftredend maar herkiesbaar de voor zitter, de secretaris en de tweede penning meester, respectievelijk de heren E. San ders, J. W. D. Schmitz en A. Lieuwes. De vereniging „Weduwensteun", die door en voor het personeel van de Papierfabrie ken Van Gelder Zonen n.v. te Velsen is ge sticht, zal hedenavond haar jaarvergade ring houden in gebouw Concordia te Vel sen-Noord. Behalve de gebruikelijke jaarstukken, die ter tafel komen en een bestuursverkie zing wegens aftreden van de heren C. H. van der Aart, A. Geerlofs en J. Kieft, die allen herkiesbaar zijn, zullen de leden ver schillende mededelingen worden gedaan. dagmiddag het verbouwde pand van de Nederlandse Handel Maatschappij hero pend. Velen kwamen de agent van het bankgebouw, de heer Kloes feliciteren met zijn nieuwe aanwinst. De verbouwing heeft acht maanden geduurd. Het kantoorgebouw is zeer ingrijpend verbouwd. Men heeft het oude pand aan de Breestraat naar achteren uitgebouwd en tevens een grote kelder aangebracht, waarin zich de kluis bevindt. Het interieur is fraai geworden, dank zij een verantwoorde kleurgeving en een juis te toepassing van de verlichtingsbronnen. Aan de straatzijde bevindt zich de sfeer vol ingerichte kamer van de heer Kloes. Vervolgens komt er een grote hal met vijf loketten, waarvoor men nu eens niet de eeuwige stalen tralies heeft aangebracht, maar glazen staven, waardoor de indruk wordt gewekt dat er geen afscheiding tus sen klant en lokettist is. Zeer veel werk heeft het plaatsen van de kluis met een zestons zware deur met zich meegebracht. De grote kluis, waarin behalve de safe-loketten ook een aparte ruimte voor het opbergen van kof fers met waardepapieren te vinden is is zodanig in de kelder geplaatst dat het voor een snode inbreker wel heel moeilijk wordt met succes te opereren. Tussen de buitenmuren en de muren van de kluis heeft men ruimte uitgespaard die echter zodanig is dat een man er wél kan staan, maar niet met een voorwerp op de kluismuren kan slaan, eenvoudig weg omdat hij niet kan uithalen. Het is allemaal goed beveiligd. Mocht er zich toch een onbevoegde in de gang die helemaal rond de kluis loopt bevin den, dan loopt hij onmiddellijk in de ga ten, omdat men spiegels heeft aange bracht. Deze zijn zo geplaatst, dat hetzelf de resultaat wordt verkregen als met een periscoop: men kan om een hoekje kijken. Het fraaie en ruime interieur is van de straatzijde niet te zien. Voor de ramen heeft men traliewerk aangebracht en de ingang is een houten deur met een klein venster erin. De voorgevel is beslist geen succes. Wij vernamen echter, dat die nog zal worden gemoderniseerd. Dat dit niet tegelijk met de inwendige verhouding kon plaats vinden, was het gevolg van het uit blijven van de gemeentelijke vergunning. Die kwam pas enkele dagen geleden.... Na de zachte winter is het nu toch wel echt voorjaar geworden. We hebben dit kunnen constateren in de Kennemer- duinen, waar we onlangs onder leiding van de directeur van de Stichting „Het Nationale Park de Kennemer duinen" ir. E. C. M. Roderkerk doorreden. En opnieuw zijn wij daarbij tot de overtuiging geko men, dat dit prachtige, uitgestrekte na tuurreservaat met zijn rijke flora en fau na voor een ieder, hetzij vakman of alleen maar natuurliefhebber een waar dorado is om plant en dier te observeren. De heer Roderkerk vertelde ons, dat hij met zijn staf al weer druk in de weer is om alles voor de weer te verwachten srroom van bezoekers in gereedheid te brengen. Trouwens de gehele winter door wordt er hard in het duin gewerkt. Hek- palen en borden werden weer in grote ge tale aangemaakt. De betonweg, die vanaf de Zeeweg naar de Kennemerduinen leidt is aanzienlijk verbeterd en verhard. Trou wens aan het gehele wegen- en padennet door de Kennemerduinen zijn weer aan zienlijke verbeteringen aangebracht, waarvoor dit jaar weer 30.000 is uitge trokken. Bovendien werden er weer hon derden nieuwe banken aangebracht en werden de reeds bestaande opgeknapt. Een belangrijke aanwinst zal de speel vijver „Oosterpias" betekenen, waar thans nog hard gewerkt wordt om alles omstreeks juli van dit jaar voor gebruik gereed te hebben. De „Oosterpias" is ge legen op ongeveer 800 meter afstand van de ingang Bleek en Berg en ongeveer 600 meter van de ingang „Gaaienbos". Het zal ook weer een speelvijver worden met een breed zandstrand en een wateropper vlak van ongeveer 3 ha. Voortdurend staat het water onder controle van de dienst van de Volksgezondheid. Zoveel mogelijk zal ook weer deze speel vijver, waar nog druk met de dragline wordt gewerkt aan de natuurlijke staat van dit duingebied worden aangepast, zo dat zij niet in het landschap detoneert. In het gebied van het „Rietvlak", het „Heilige land", „Groot Doornen" en het fraaie Berkenbos, het noordelijk gedeelte van de Kennemerduinen dus, troffen wij een groot aantal fazantenhanen aan die in volle tooi stonden te pronken en die met hun fel bontgekleurde kop een verrukking voor het oog waren. In het gebied van de Kennemerduinen bevinden zich thans twaalf damherten, terwijl er met vijf werd gestart. De vogel stand is zeer goed, vertelde ir. Roderkerk en opvallend was het aantal tafeleenden, dat wij bij de meren hebben aangetroffen en ook de grote of bronze lijster komt veel voor. Door het vroege voorjaar zijn er nu al nesten met wulpen en ook de tjiftjaf laat zijn typisch geluid al horen. De gehele winter door zijn er kievieten geobserveerd. Door de zachte winter zijn deze vogels niet elders heen getrokken. Ir. Roderkerk vertelde, dat hij twee sets, elk van zevenentwintig platen van vogels en planten in het voorjaar in de Kenne merduinen heeft vervaardigd die bestemd zijn om op de scholen te vertonen om zo doende de jeugd belangstelling voor dit prachtige recreatiegebied bij te brengen. Sinds december geeft de heef Roderkerk nu ook les aan de Da Costakweekschool in Bloemendaal, waar hij de leerlingen de liefde voor de natuur bijbrengt en speciaal aan de begroeiing en de vogelbevolking van de Kennemerduinen veel aandacht wijdt. Geregeld maakt hij dan ook excursies met deze leerlingen; aanschouwelijk on derwijs dus, opdat deze toekomstige onder wijzers en onderwijzeressen laten hun De Vinkenbaan en het Jachtduin in de Kennemerduinen. leerlingen beter met de natuur op de hoog te kunnen brengen. Zeer belangrijk acht de heer Roderkerk het namelijk dat tij dens de biologielessen de onderwijzers er met de jeugd op uittrekken. Ook aan het Jachtduin en de Vinken baan brachten wij een bezoek en overal in dit uitgestrekte duingebied hebben wij kunnen constateren dat ondanks de men senmassa's die 's zomers al wandelend dit duingebied in grote getale bevolken de na tuur ook dit jaar weer even mooi als al tijd ontwaakt. „Weet U wat nu een hartewens van mij is?" vroeg ir. Roderkerk tenslotte. „Ik zou zo graag een museum hebben met een groot aantal diarama's van alles wat er leeft en groeit in de Kennemerduinen. Doch dat alles kost veel geld en voorlopig zal dit dus nog wel illusie blijven. Ik ge loof echter dat er veel belangstelling voor zou bestaan. Dus wie weet wat de toe komst brengt." „Groot Doornen", een lieflijk plekje in de Kennemerduinen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9