Rusland in feestroes na Gagarin's ruimtevlucht Eerste caisson in Veerse Gat gevaren as HET WEER Minister tot Kamer: Voor 1 juni wordt beslist over bouw van 2500 woningen Kennedy niet afkerig van bemiddeling? Kennedy heeft genoeg van de achterstand in ruimterace Russisch ruimte-zegel Vrije zaterdag voor provinciaal personeel Ode aan Gagarin Harde knal werd door Duitse straaljager veroorzaakt Joegoslavische minister naar Moskou genodigd Slachting onder Somali's in Ethiopië Kwestie Nieuw-Guinea Geen Britse militaire verplichtingen oreyouyitij! DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 46e JAARGANG NUMMER 13u Mens belangrijker mmSm SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Enkele buien Er zonden meer dan 100 mensen zijn gedood Het woord is aan CAMPING-SHOW GRETTHA DE BRUIJN In de krant van heden: DONDERDAG 13 APRIL 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie. PAV._PeCTeboom^en^Mr^LC^v^n^de^^^^ MOSKOU (UPI) In Moskou heerste gisteravond na het bekend worden van het ruimtesucces van Gagarin een feest stemming, uitbundiger dan op enig tijdstip van de dag van de overwinning in 1945. Zo vrolijk ging het toe: Een baboesjka (grootmoedertje) ga?f een wervelende volks dans ten beste op 't Rode Plein. Een jon geman begeleidde haar op zijn accordeon. Toen de dans ten einde was, wierp hij zijn pet in de lucht. Tientallen omstan ders applaudisseerden, zongen of begonnen te dansen. Het schoolverzuim was groot. Er werkten maar weinig mensen. Het Ro de Plein werd voor autoverkeer gesloten. In een groep jeugdige feestvierders werd geroepen „laten we naar de kosmos gaan." In rijen van tien trokken studenten door de straten. Het leek of alle feestdagen van de Sovjet-Unie tot een enkele waren ge bundeld. In ieder groepje werd een accor deon bespeeld. Men zong, klapte in de handen en danste nu en dan. WASHINGTON (UPI) In een door het Witte Huis uitgegeven verklaring, naar aanleiding van de eerste bemande satel- lietvlucht, heeft president Kennedy van de Verenigde Staten een gelukwens uitge sproken aan het adres van de Russische ruimtegeleerden. Hij verklaarde dat de verkenning van het zonnestelsel een droom is, welke Amerika met heel de wereld en de Sovjet-Unie koestert. De satellietvlucht is volgens hem een belangrijke stap op de weg naar de verwezenlijking. Op zijn we kelijkse persconferentie zei Kennedy er genoeg van te hebben, dat Amerika op de tweede plaats staat in de race om de ruimte. Hij- zei, dat de Russische lance ring niet inhoudt, dat het westen de race aan het verliezen is. Hij gaf zijn gehoor de verzekering, dat de Verenigde Staten haast maken met plannen op het gebied van de ruimtevaart en op ander technolo gisch gebied, waardoor Amerika Rusland zal overtreffen. De gehele dag gaven gisteren televisie en radiostations in Moskou speciale pro gramma's die aan de bemande ruimtevaart waren gewijd. Voor ruimtevaarder Gaga rin werden gedichten geschreven. In het gehele land werden in de fabrieken spe ciale bijeenkomsten gehouden ter gelegen heid van de ruimtereis, waarbij een stroom van redevoeringen werd afgestoken. In de vooravond zond radio-Moskou een bandopname uit met flarden van gesprek ken die majoor Gagarin tijdens zijn reis had gehad met de aarde: „Ik kan de aarde zien. Het zicht is goed. Ik kan u uitste kend horen", zeide hij. De Russische ruimtedeskundige Nikolai Varvarov heeft te Moskou verteld dat Joeri Gagarin zijn ruimtereis heeft gemaakt als waarnemer, niet als bestuurder van zijn ruimteschip. De besturing was geheel automatisch, in de eerste plaats omdat het menselijk reactievermogen in verhouding tot kosmische snelheden te langzaam werkt en in de tweede plaats omdat menselijke kracht voor de besturing van een ruimte schip ontoereikend is. Niettemin zal, bij langere vluchten, de mens als gedeelte lijke bestuurder gaen optreden omdat op langdurige ruimtereizen koersverbeteringen nodig zullen zijn. Varvarov zei ook dat de man in het ruimteschip een grote en be langrijke rol speelt. Hij moet conclusies trekken uit de aanwijzingen van de instru menten en verder ook tal van andere waarnemingen verrichten. Twee van de drie Amerikaanse astro nauten, uitgekozen uit de zeven mannen in opleiding voor een reis door de ruimte, hebben gisteren gezegd, „teleurgesteld" te zijn door het feit, dat een Rus hen te vlug is afgeweest. Zij zeiden vastbesloten te zijn de eer van de Verenigde Staten te verdedigen in de wedloop om de verove ring van de ruimte. Tass meldt, dat de Sovjet-Unie ter gele genheid van de eerste bemande ruimte- vlucht een postzegel heeft uitgegeven. Hierop is een deel van de aarde afgebeeld en een ruimtevoertuig in zijn baan. De postzegel, die gedateerd is 12 april 1961, heeft als opschrift „de Sovjet-mens is in de ruimte". Er zullen, ter herdenking van dit feit, nog twee postzegels in de Sovjet-Unie worden uitgegeven. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben besloten met ingang van 1 mei de vrfje zaterdag volledig in te voeren voor het provinciaal personeel. Hierbij zijn ook de personeelsleden van de provinciale be drijven en de provinciale ziekenhuizen. Bij de bedrijven en ziekenhuizen zullen maatregelen getroffen moeten worden om een gedeelte van het personeel, dat op zaterdag moet werken, een andere dag vrij te geven. tmm .y-v->y -Nv. De Russische ruimtevaarder Gagarin, met zijn echtgenote Velentina en zijn dochtertje Lena. (Telefoto ANP) Radio-Moskou heeft gisteren een ge dicht uitgezonden, geschreven ter ere van de eerste Russische ruimtevaarder, Gagarin. De omroeper zei, dat het ge dicht was geschreven door een vrouw die zich bij de studio had vervoegd met de verklaring, dat zij haar gevoelens had willen uiten in het volgende ge dicht: Brekend door massa's van massa's van dreigende wolken vloog hij naar de einders van de oevers der sterren van de ster van het Kremlin, brandend van rusteloosheid er zijn geen woorden op de wereld om de heldenmoed te eren. De wereld is verbijsterd de sensatie golft neer als een storm brult als de elementen en het moederland, temidden van de donder van victorie, omhelst hem. Fluistert „mijn zoon" en de eeuw zegt: „Een waardig zoon van Rusland". In een televisieprogramma, dat te Leningrad werd uitgezonden, werd eveneens een gedicht voorgedragen. Een zinsnede hiervan luidde: Ik verlaat de aarde voor het heil van de aarde en mijn enige god is de mens. Gisteravond kort na acht uur werd in een groot deel van westelijk Nederland een luide knal gehoord, die de ramen deed rinkelen. Aanvankelijk kon men er niet achter komen waardoor die mysterieuze knal was veroorzaakt Twee uur later bracht de Luchtmacht voorlichtingsdienst uitkomst. De knal was veroorzaakt door een piloot van de Duitse luchtmacht, die met zijn F-104 Starfighter op 12 kilometer hoogte boven ons land een oefenvlucht had gemaakt. Omstreeks half acht had de Duitser gemeld, dat hij moei lijkheden met zijn machine had en snel heid ging verhogen om zo snel mogelijk naar zijn basis terug te keren Bij deze manoeuvre heeft hij de geluidsbarrière doorbroken. De piloot is er in geslaagd veilig op zijn basis in West-Duitsland te landen. Belgrado (AFP) In diplomatieke krin gen te Belgrado verluidt dat de Joegosla vische minister van Buitenlandse Zaken, Kotja Popovitsj, binnenkort naar Moskou gaat op uitnodiging van zijn Russische collega Gromyko. De Russische minister zou deze invitatie hebben gedaan, toen de twee ministers voor de zitting van de UNO Assemblee in New York waren Behoedzaam zijn de sleepboten op nieuw met de eerste caissons op weg naar het sluitgat in de Veere-dam. Er is één sleepboot meer dan dinsdag, toen het betonnen gevaarte bij de eer ste poging in de mist op een zandbank strandde. Maar dit keer verloopt de operatie geheel volgens de schema's van de mannen van Rijkswaterstaat en om half zeven woensdagavond zinkt de caisson naar het ruim drie meter diep liggende nylonbed in het sluitgat. De eerste van de zeven kolossen ligt op zijn plaats. (Zie ook pag. 2). Advertentie BARTfÜÖRISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BB KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL Ï23596 Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Iets minder zacht. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Van Aartsen heeft in de Eerste Kamer meegedeeld dat hij vóór 1 juni een nota aan de Tweede Kamer zal sturen over de beslissing van de regering of dit jaar nog 2500 arbei derswoningen meer kunnen worden ge bouwd, zonder gevaar voor overspan ning van de bouwmarkt. Het regerings beleid is gericht op de bouw van veel woningen met betaalbare huren. In de goedkope klasse zijn nog nooit zoveel woningen gebouwd als nu met de nieuwe premieregeling die ook particu lieren voor de bouw en exploitatie van arbeiderswoningen heeft geïnteresseerd. Men maakt natuurlijk bezwaar dat van de 67.500 arbeiderswoningen die dit jaar worden gebouwd, de A-woningen (de helft) duurder zijn dan de woningwetwoningen. Dat verschil moet men volgens minister Van Aartsen echter niet te breed uitme ten. Het verschil bedraagt in de eerste ge meenteklasse gemiddeld 1,50 gulden per week en in de 2de en 3de gemeenteklasse 1 gulden. Maar de capaciteit van de A-wo- ning is gewoonlijk iets groter. Er zijn ook goedkopere A-woningen. In het algemeen is er een verscheidenheid van huren, zo dat er in de nieuwe woningen een harmo nie is tussen de duurdere en goedkopere woningen. Er zullen dit jaar 10.000 woningen worden gebouwd met een extra subsidie van 2 gul den per week. Als men het huursubsidie wil intrekken als iemand in verhouding tot zijn inkomen in een te goedkope wo ning woont, dan zou men zijn hele beste dingspatroon moeten controleren. Er kan sprake zijn van ziekte of studerende kinde ren. Het rijk laat liever aan de gemeenten over te beoordelen wie de goedkope wonin gen mogen betrekken. Het is echter een punt om in het oog te houden. Van de in 1960 gebouwde woningen in de vrije sector kan een kwart gedeelte be schouwd worden als een goedkope woning, waarvan de bouwkosten beneden 17.000 blijven. In het eerste kwartaal van 1961 is 35 percent goedkoop. De prijsbeheersing van huizen is in 1948 afgeschaft. Controle was niet mogelijk. Herinvoering van de prijsbeheersing zou betekenen dat de klok wordt teruggedraaid. De woningbouw vormt ongeveer de helft van de totale bouw. Indien men ten behoe ve van meer woningen de bouw voor han del en verkeer wil afremmen, moet men bedenken dat in die sector de bouw reeds jaren lang is beperkt. Voor het eerst is vo rig jaar ook voor de industriebouw tem porisering toegepast. Wat de kwaliteit van de woningen be treft, merkte minister Van Aartsen op dat het gemeentelijk bouw- en woningtoezicht alleen controleert of de woningen voldoen aan de bouwverordening. Van de zijde van het rijk is er geen toezicht op de bouw en daar moet het volgens de minister ook niet aan beginnen. Er kan alleen een beroep worden gedaan op architecten en alle uit voerders de uiterste zorg aan de bouw te besteden. Over bepaalde klachten heeft minister Van Aartsen rapporten gevraagd. Geluidsisolatie Met ir. Kraaijvanger was de minister het eens dat voor de toekomst moet wor den gestreefd naar betere en grotere wo ningen. De geluidsisolatie is het belang rijkst. Aan Ratio-bouw is gevraagd of een oplossing mogelijk is met redelijke kosten. Tot nu toe is met verbetering van de wo ningen voorzichtigheid betracht omdat we nog zitten met enorme subsidies op de wo ningen. Er worden jaarlijks ruim 10.000 krotten opgeruimd. Maar dat is nog te weinig Het moet in forser tempo gebeuren. Voor een onderzoek naar de stijgende MOGADISCIO (Somali) (URI) Ethio pische soldaten hebben ruim honderd So- maiis in Ethiopië met bommen bestookt en onder vuur genomen met mitrailleurs. Een groep bestaande uit 92 vluchtelin gen uit de Ethiopische stad Dagajboer bereikte heden de plaats Hargeisa in voor malig Brits Somaliland. Van hen vernam men de berichten over de slachting. Volgens deze vluchtelingen was op 4 april een sterke afdeling van het Ethiopi sche leger Dagajboer binnengetrokken en doorgemarcheerd naar de Somaliwoonwijk van de stad. Zij zouden zich te buiten zijn gegaan aan gewelddaden tegenover de Somalis, nadat de leiders van de bevolkingsgroep aan de gouverneur van het district onafhankelijk heid hadden verzocht. De vluchtelingen zeiden, dat 115 lijken waren begraven na de overval. Vele andere Somalis waren gewond. Radio Addis-Abeba had, volgens de autoriteiten in Somali, de schuld voor de schietpartij op de Somali-gemeenschap geworpen. Bewoners van Somali zouden onwettig de grens hebben overschreden om incidenten uit te lokken in Ethiopië. In Dagajboer wonen vele Somalis. De stad ligt aan de hoofdweg van Djibouti in Frans Somaliland naar Addis Abeba. Vandaag werden ook incidenten gemeld uit Aisja, gelegen aan de spoorweg van Djibouti naar Addis Abeba, op ongeveer 20 km. van de grens. Ethiopische soldaten zouden 't vuur heb ben geopend op een groep Somalis welke zich in een moskee bevond. Drie mensen zouden hierbij zijn gedood. Op 26 maart zou een groep Ethiopische officieren ruzie hebben gekregen in een dranklokaal in Aisja. Plotseling was toen een handgra naat ontploft. Acht mensen werden ge dood. Volgens een bericht zou zich bij de doden ook de gouverneur van het district hebben bevonden. Von Bentzel-Sternau Moreel verantwoord is slechts dit ene: harmonie tussen hart, geest en wil. Al het andere voert de mens tot valse moraliteit, die hem zal opbreken. Advertentie Een licht, zacht sigaartje - met smaak en kwaliteit van een waarlijk grote sigaar: Antonio Senoritas. v, 14 ct. Koop ze vandaag nog bij Uw eigen sigaren-winkelier. (Van onze correspondenten) WASHINGTON. - Het is tamelijk moeilijk voor de Verenigde Staten hun goede diensten aan te bieden in het dis puut over Nieuw-Guinea, tenzij wij daartoe van beide partijen het verzoek krijgen, aldus zei president Kennedy gistermiddag op zijn wekelijkse pers conferentie. Voor zover ik weet, zo ver volgde de president, heeft geen van bei de partijen ons gevraagd in dit geschil te bemiddelen. Het is mogelijk dat Ken nedy niets speciaals bedoeld heeft en alleen de situatie heeft willen weer geven, zoals die op het ogenblik is, doch sommigen in de zaal vroegen zich af of de Amerikaanse president soms op die manier een verzoek om bemiddeling heeft willen uitlokken. Kennedy zei de kwestie-Nieuw-Guinea te hebben aangeroerd met minister Luns en dat dit zeker ook een der onderwerpen zou zijn van zijn discussies met president Soekarno van Indonesië. Cuba Met betrekking tot Cuba verklaarde de president, dat de Amerikaanse strijdmacht onder geen enkele omstandigheid zou in grijpen. De strijd van de ene groep Cubanen tegen de andere is een interne zaak. Laos Inzake Laos geeft Kennedy de hoop niet op. Misschien zou het Russische antwoord deze week ontvangen worden. De Russen zetten hun hulp uit de lucht aan de Pathet Lao voort doch Kennedy acht het niet zeker dat zij hun hulp hebben opgevoerd. Oder Neisse In antwoord op een vraag over de ver klaring van de leider der Poolse commu nistische partij, Gomoelka, dat Kennedy had beloofd de Oder-Neisse-linie als de de- Advertentie NIEUW BERKENRODE Herenweg 101 - Heemstede 14-15 april tot 22 u. - 16 april tot 17 uur SPORTMAGAZIJN grondprijzen is een commissie ingesteld. De Sociaal-Economische Raad is alge meen van mening dat nog een huurverho ging nodig is van in totaal 30 percent. Over de manier waarop die verhoging tot stand moet komen is men het echter niet eens. De regering is bezig deze zaak te bestuderen. Als het enigszins mogelijk is zullen de plannen zo spoedig mogelijk bekend wor den gemaakt. De recreatie in ons land is een belangrijk vraagstuk. Bij de ontwikkeling van het ge bied langs de Rotterdamse Waterweg zal daaraan grote aandacht worden besteed. Uitbreiding van de bestaande woonkernen in de Randstand Holland is noodzakelijk, maar de uitbreiding moet in de hand wor den gehouden omdat anders het groene hart uit Zuid-Holland zou verdwijnen, al dus de minister finitieve grens tussen Polen en Duitsland zou beschouwen, zei Kennedy berichten hierover te hebben gelezen, doch niets af te weten van dergelijke gesprekken ten tijde van de verkiezingscampagne of daar na. Geen militaire verplichtingen LONDEN. Denis Healey, de woordvoer der van de Britse Labour partij voor de buitenlandse politiek in het Lagerhuis, heeft woensdag de grootzegelbewaarder en onder-minister van Buitenlandse Zaken Edward Heath de vraag gesteld, welke militaire verplichtingen de Britse regering heeft aangegaan om de Nederlandse rege ring te helpen bij de verdediging van Ne derlands Nieuw-Guinea. Minister Heath zei: „De Britse regering heeft geen verbin tenissen aangegaan om militaire hulp aan de Nederlandse regering te verlenen, ter bescherming van haar grondgebied in Nederlands Nieuw-Guinea. Healey stelde toen de volgende aanvul lende vragen: Hoewel met instemming kennisnemende van uw verklaring, zou ik willen vragen of u weet dat de Nederland se staatssecretaris voor Nieuw-Guinea volgens de berichten onlangs in dat land gezegd heeft, dat de Nederlandse rege ring militaire steun van de Verenigde Sta ten Groot-Brittannië en Australië verwach in geval van een grote aanval door Indo nesië op Nederlands Nieuw-Guinea. En wilt u de Nederlandse regering meedelen, dat deze verklaring niet in overeenstem ming met de feiten is? „Ik heb dat bericht gezien en ook het bericht van dr. Bot's tegenspraak, dat hij deze verklaring heeft afgelegd. Zoals hij uiteenzette, kon van hem niet verwacht worden, dat hij sprak namens de landen, welke in het oorspronkelijke bericht waren genoemd". „Tevens zou ik echter duidelijk willen maken, dat wij ten stelligste van mening zijn, dat indien er sprake is van een dispuut over dit gebied, er in geen geval geweld dient te worden gebruikt," aldus minister Heath. Van verschillende kanten in het Lagerhuis klonk de uitroep van instemming: „Hear, Hear". Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland .2, 4, 5, 7 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws ..3, 4, 5, 7 Weg en Wiel 5 Garcia de Leon 7 Kennemer Kruimels9 Uit stad en omgeving9, 11, 13 In de Vishal en op zee11 Horen en Zien 15 Kunst 15 Beurs 17 Feuilleton 17 Panda en beeldverhalen17 Economisch nieuws19 Scheepsberichten 19 Sport 21 Dit nummer bestaat uit vier-en-twintig pagina's

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1