Salazar wijzigt kabinet DC-4 vloog in charter voor Sabena naar Katanga Kostuums Staatssecretaris Scholten installeerde Commissie Radio- en T elevisiewetgeving J Mobilisatie in Angola afgekondigd Churchill had geen tijd voor Kennedy UNO-Assemblee aanvaardt resolutie tegen Z.-Afrika Veisen en het IJmond Advies College Korter werken bij de Spoorwegen IJmuidenaar verdronken bij Zuidersluis Straaljager vermist na botsing boven Zeeland •.VviiLL-x Den Haag: heeft nooit bemiddelingsvoorstel afgewezen Rotterdams gemeente- personeel krijgt prestatieloon Vier doden in het verkeer -,~RUWIEL VjxijUAG 14 APRIL 1961 15 Want de o.b.-methode is beter om de volgende redenen: e.b. geeft Onmerkbare Bescherming: o.b. tampons, Inwendig gedragen, voelt men niet, merkt men niet, ziet men niet. tampons Mr. D. U. Stikker is nu de enige NAVO-kandidaat Hammarskjoeld vraagt uitleg aan Duitse regering Werkelijk een klasse apart en van maatwerk niet te onderscheiden Prij'zen van 160.- tot 240.- APARTE KONFEKTIE EN HERENMODE Zijlstr. 71 - Haarlem - Tel. 16963 Compromis mogelijk Beschadigde Amerikaanse jager wist Soesterberg te bereiken geheel compleet Êfl! Kennemerplein 1, tel. 19373, Haarlem De pogingen van Rahman SALATA SALATA LIVORNO LISSABON, (UPI) In Portugal zijn donderdagavond voor een aantal distric ten, waaronder dat van Lissabon, nieuwe militaire gouverneur benoemd. De wijzigingen volgden op de verande ringen die premier Antonio de Oliveira Salazar woensdag had aangebracht in zijn kabinet. In een korte radioboodschap zei Salazar donderdagavond dat nog verdere verschuivingen in de regering zouden plaatsvinden. Volgens de Portugese premier is de ern stige toestand in Angola oorzaak van de maatregelen. Salazar heeft woensdag de portefeuille van Defensie overgenomen van generaal Julio Botelho Moniz. Ook de minister van het leger, Almeida Fernan- des, en de minister van Zaken Overzee, admiraal Vasco Lopes Alves, werden ont slagen. De plaats van minister van het Leger werd ingenomen door generaal Mario Sil- va, die van de minister van Zaken Over zee door dr. Adriano Moreira, die totnutoe onderstaatssecretaris was bij dit minis terie. In Lissabon ontvangen berichten uit de hoofdstad van Angola Loeanda, meldden gisteren een bloedige aanval die dinsdag j.l. werd gepleegd op Oecoea door Afrika nen met rood geverfde gezichten. Zij had den messen waarop stond U.P.A., hetgeen de initialen zijn van Angolese Volksunie. Op de grepen van enkele messen was voorts de naam Loemoemba gekerfd. Twaalf Europeanen zijn daarbij gedood. Ook in noordelijk Angola hebben de op standelingen nieuwe aanvallen gedaan. De gouverneur van Angola heeft alle dienst plichtige onderofficieren en soldaten van infanterie, artillerie, cavalerie en genie van de lichting 1959 opgeroepen, alsmede alle in Angola wonende dienstplichtigen van de lichting 1960. Nabij het vissersdorp Aldeia Vicosa hebben Portugese militai ren een gevecht geleverd met een grote groep opstandelingen, die naar verluidt een aanval op Loeanda zelf wilde onderne men. Twintig opstandelingen hebben de dood gevonden. (Reuter) Portugese troepen zijn gis teren in Port Amboim, Angola, aan land gegaan. Zij begaven zich naar het nabij gelegen dorp Gabela en werden door de bevolking toegejuicht, aldus een commu niqué. Voorts zijn in Noqui, Ambriz en Am- brizete in Noord-Angola mariniers geland. Portugese oorlogsschepen patrouilleren voor de kust en op de rivier de Zaire (Kon go). Ook in de baai van Loeanda zijn oor logsschepen gestationeerd. In Loeanda zelf heeft de politie woens- Advertentie Miljoenen moderne vrouwen voelen zich met o.b. tampon» veilig - altijd en overal I Gemakkelijke toepassing: Bii o.b. tampons heeft men geen schuif- kok er nodig. Men kan ze meenemen in het kleinste tasje en na gebruik onge merkt wegdoen. Volkomen bewegingsvrijheid: Niet langer gehinderd door gordel, zwachtel of spelden, kunt u gewoon alles blijven doen: sport, fietsen, dan sen, uitgaan, baden enz. Onopvallend: o.b. tampons kunnen zich niet aftekenen onder dunne, nauwsluitende kleding of badpak. Absoluut safe: Men voelt zich overal en onder alle om standigheden veilig beschermd. Medisch verantwoord: Wetenschappelijk onderzoek in Ame rika en vele Europese landen heeft aan getoond, dat de o.b. methode aan alle eisen van de moderne hygiëne voldoet. de moderne hygiëne' Per pakje van 10 tampons voldoende voor maandelijks gebruik.. Normaal f 1.-, Speciaal f 1.25 ""gratis Aan Drogerijen Mij., Mijdrecht Gelieve mij in discrete blanco envelop te zenden gratis en franco, uw uitvoerige, geïllustreerde brochure met proefpakje o.b. tampons. Naam T 1 Straat Woonplaats PARIJS (AFP) De Franse regering heeft haar agrément verleend aan de be noeming van Manlio Brosio tot Italiaanse ambassadeur in Parijs. Manlio Brosio, tot voor kort Italiaans ambassadeur in Wash ington, was met de Nederlandse afge vaardigde in de NAVO-raad, mr. D. U. stikker, kandidaat voor de post van secre- aris-generaal van de Noordatlantische V erdragsorganisatie. Brosio werd gesteund door Frankrijk en Italië. Nu mr. Stikker als enige kandi daat is overgebleven zal het Franse kabi net waarschijnlijk een beslissing nemen na de terugkeer' van generaal De Gaulle van zijn tournee door Zuidwest-Frankrijk, midden volgende week. CONGOlwjjjfv:0 V- KM.-.300g 7' AFRIKA CABIND NGOLA DAM8A IV.CÓN6Ó WëcwSÊË AMBMZETC A riAAf//SCWt ^lLOt ANOA MALANZJC p'AMBoisto* AN G 0 L A SOVOREOONOO DBITO VH.A LU SO BENGUELA A-' siLVA PORTO NIEUW H5SAB0N OCEAAN SA DA BANDEiRA HODESig MOSSAMEDE rORTO-ALEXANDRE ZUID- WEST AFRIKA dagavond een grote razzia gehouden. In de Afrikaanse wijken Pameli en Lixeira zijn talrijke arrestaties verricht. LOEANDA (AFP) Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat in het noorden van de Portugese kolonie Angola een nieuwe golf van terreur is ontketend. Tal rijke dorpen zouden de afgelopen nacht zijn aangevallen. Volgens de eerste berich ten zijn er zes blanken en tientallen terro risten gesneuveld. WASHINGTON (AFP) President Ken nedy heeft woensdag blijkens een medede ling van het Witte Huis de Britse oud- premier Sir Winston Churchill, die aan boord van het Jacht „Christina" van de Griekse reder Onassis in New York was aangekomen, uitgenodigd voor een bezoek aan het Witte Huis. Met het oog op zijn soedig vertrek naar Engeland heeft Sir Winston van deze uitnodiging echter geen gebruik kunnen maken. Na Sir Winstons aankomst in New York zond Kennedy hem een telegram, terwijl hij Churchill woensdagavond opbelde om hem naar Washington te nodigen. In zijn telegram verklaarde Kennedy dat het hem als president der Verenigde Staten een groot genoegen en een grote eer was Sir Winston wederom in het land te verwel komen. Hij voegde daaraan toe dat de Britse staatsman, die op een kritiek tijd stip een groot leider van de verdediging van het Westen was geweest, een blijven de plaats in de harten der Amerikanen inneemt. (UPI) Sir Winston heeft zijn vliegreis naar huis donderdag moeten uitstellen vanwege zware wind en regenstormen. Hij zou gisteren naar Londen zijn teruggevlo gen. HAMBURG (UPI) Een directielid van de Westduitse luchtvaartmaatschappij Continental heeft te Hamburg verklaard dat de DC-4 van deze onderneming, welke op het vliegveld van Leopoldstad door de UNO in beslag is genomen, nadat het een zending wapens naar Katanga had ge bracht, niet het enige door de Sabena ge charterde vliegtuig is. De Belgische luchtvaartmaatschappij heeft in totaal twee vliegtuigen van Con tinental gecharterd, aldus het directielid Max Wachtel. Het in Leopoldstad aangehouden vlieg tuig was door de Sabena weer in charter gegeven, aldus Wachtel, en de bemanning had UNO-uniformen gekregen. Het toestel was op 8 april uit Brussel naar Katanga vertrokken. Volgens Wachtel moet er sprake zijn van een misverstand. Hij vertelde nog dat reeds vijf telefoongesprekken met Leopold stad zijn gevoerd, met de bedoeling het be slag op de DC-4 opgeheven te krijgen. UNO-secretaris-generaal Dag Hammars kjoeld heeft donderdag aan de Westduitse regering om uitleg gevraagd naar aan leiding van bovengenoemde berichten. BRUSSEL (UPI) Het Belgische minis terie van Buitenlandse Zaken heeft gis teren bekendgemaakt, dat er geen ver gunning is uitgegeven voor de uitvoer van wapens naar Kongo. De ministeriële woordvoerder zei, dat voor de uitvoer van wapens een speciale vergunning vereist is en dat een onder zoek heeft aangetoond, dat er geen ver gunning is verstrekt. Vuurwapens ELISABETHSTAD (UPI) De UNO- soldaten in Katanga hebben gisteren op dracht gekregen om zonodig gebruik te maken van vuurwapens, als de Katan- gezen opnieuw demonstraties houden voor de vrijlating van de 32 gevangen genomen blanke officieren van het Katangese leger. bliek) stem en tien onthoudingen werd blee heeft donderdag een beroep op alle landen in de wereld gedaan om afzonder lijke en gezamenlijke stappen te onderne men binnen het Handvest van de Volken organisatie om Zuid-Afrika te dwingen te rug te komen op zijn apartheidspolitiek. Met 85 tegen een (De Dominicaanse repu bliek) stemmen en tien onthoudingen werd een paragraaf in een Aziatische vijflanden- resolutie aangenomen waarin de rassenpo litiek in Zuid-Afrika wordt betreurd. Ne derland stemde voor. De stemming volgde op de verwerping door de Assemblee van een krachtiger resolutie die verbreking van de diplomatieke en economische ban den met de Unie had gewild. De stemver houding was hierbij 42 tegen 34 voor en 21 onthoudingen. Nederland was tegen. De Assemblee aanvaardde met 88 tegen een stem en acht onthoudingen een twee de paragraaf, waarin de apartheid een bedreiging van de internationale vrede wordt genoemd. Ditmaal was Portugal de tegenstemmer. De resolutie als geheel werd aangeno men met 95 tegen een stem en geen ont houdingen. Zuid-Afrika, dat de Assemblee het recht had ontzegd zich met de apartheid bezig te houden, nam geen deel aan de stem ming. Portugal stemde tegen. Nepal en Spanje waren afwezig. De Assemblee heeft voorts een beroep gedaan op Zuid-Afrika om een overeen komst te sluiten met India en Pakistan over de rechten van de Indiërs en de Pa kistani's die in Zuid-Afrika wonen. De stemming over dit onderwerp was: 78 voor, nul tegen en twee onthoudingen. Naar aanleiding van hetgeen donderdag avond tijdens de openbare gemeenteraads vergadering in Beverwijk is gezegd en in antwoord op de vraag of inderdaad de ge meente Velsen zou overwegen zich terug te trekken uit het IJmond Advies College, heeft de burgemeester van Velsen, mr. J. C. Bührmann hedenmorgen meegedeeld, dat het gemeentebestuur van Velsen de ontwikkelingen in Beverwijk uiteraard met grote nauwlettendheid volgt. In de vergadering van dinsdag aan staande zal het college van B. en W. van Velsen zich ongetwijfeld beraden over zijn houding in het IJmond Advies College nu de raad van Beverwijk een besluit heeft genomen dat afwijkt van het advies van het dagelijks bestuur van het IJmond Ad vies College. Er waren namelijk geruchten, dat er nieuwe demonstraties op komst zijn. Presi dent Tsjombe heeft opnieuw de druk op de UNÓ-troepen en -diensten in Katanga vergroot, door aan te kondigen dat alle sancties tegen de Volkenorganisatie in Ka- tanga opnieuw van kracht zijn. Advertentie nr Zoals bekend heeft de looncommissie van de Stichting van de Arbeid in een advies aan het College van Rijksbemiddelaars, in overweging gegeven, de invoering van een werkweek bij de spoorwegen van 46 en en half uur op 28 mei en 45 uur op 1 oktober 1961. In het orgaan van de Nederlandse Ka tholieke Bond van Vervoerspersoneel „St. Raphael" wordt hierbij thans aangetekend, dat de directie van de N.S. en de perso- neelraad tegen dit overbruggingsvoorstei geen overwegende bezwaren hebben inge bracht. Gelet op alle omstandigheden, acht de personeelsraad het zelfs een reële mo gelijkheid om uit de impasse te komen. Vast staat, aldus „St. Raphael", dat het uitgesloten moet worden geacht, dat het gehele personeel op 28 mei aanstaande 46 en een half uur werkt. Met name voor hen die in vastgestelde roosters werken die op 48 uur gebaseerd zijn, zal het niet mogelijk zijn, de arbeistijd met anderhalf uur per week te bekorten. Deze uren zul len, naar de mening van „St. Raphael", dusdanig gecompenseerd moeten worden dat de betrokkenen zich gelijk behandeld voelen als degenen voor wie deze verkor ting direct een feit is geworden. Gistermiddag is de 28-jarige heer G. Paap tijdens werkzaamheden aan de Zui dersluis in IJmuiden van een dekschuit in het water gevallen en .verdronken. De heer Paap was met een tiental an dere werkers bezig met laswerkzaamheden aan de Zuidersluis. Niemand heeft het on geluk zien gebeuren. Op een gegeven ogen blik miste men de heer Paap. Op de dek schuit, waarop hij stond en van waaruit hij een karwei aan de sluiswand opknap te, vond men slechts enkele kledingstuk ken. De politie werd gewaarschuwd en spoedig begon men toen ter plaatse te dreggen. Ook een duiker werd ingescha keld. Na enige tijd werd het levenloze lichaam opgehaald. Het polshorloge van het slachtoffer was stil gaan staan op kwart over een, zodat aangenomen mag worden dat het ongeluk op dat moment heeft plaatsgevonden. De heer Paap. die gehuwd was, was al twaalf jaar in dienst van de firma J. van Ikelen en Zonen. Een nader onderzoek door de politie heeft uitgewezen dat de heer Paap, die de zwemkunst niet machtig was, aan een touw heeft getrokken om een motor te starten. Het touw brak af, waarna de heer Paap zijn evenwicht verloor en te water raakte. Een Delta-straaljager van het 32-ste es kader onderscheppingjagers van de Ame rikaanse luchtmacht en een Hunter-straal- jager van de Nederlandse luchtmacht zijn gisteravond boven Zeeland met elkaar in botsing gekomen. De piloot van de Ame rikaanse jager zag kans met zijn toestel een noodlanding te maken op de basis Soesterberg. De Nederlandse straaljager en de Nederlandse vlieger worden ver mist. De piloot van de Hunter is de 26- jarige reserve-eerste-luitenant A. F. A. van der Gaag uit Soesterberg. Hij is ge huwd en heeft één kind. Het ongeluk gebeurde gisteravond om halfelf. Beide straaljagers waren afkom stig van de vliegbasis Soesterberg. De Amerikaanse piloot van de F-102 Delta- Dagger kreeg geen letsel. Omtrent het an dere vliegtuig, een Hawker-Hunter lucht verdedigingsjager, is nog niets bekend. Een S-2-f Tracker van de Koninklijke Ma rine, die op nachtoefening was, is onmid dellijk naar de plaats van het ongeval ge gaan en heeft in een straal van circa zestig kilometer rond Westkapelle de zee afgezocht. Dit toestel werd om middernacht afge lost door een andere Tracker. De piloot daarvan meldde kort voor vijf uur heden ochtend op ongeveer 20 mijl ten westen van Vlissingen een olievlek te hebben ge zien. Schepen in de nabijheid werd ver zocht een onderzoek in te stellen. Ook de reddingboot van Burgh op Schouwen-Dui- veland is uitgevaren om naar het vermis te toestel te zoeken. Voorts hebben vlieg tuigen van de R.A.F. de zee afgezocht. Tthans zijn nog twee Tracker-opsporings- vliegtuigen van de Koninklijke Marine in de lucht. Twee kustmijnenvegers en an dere marineschepen zoeken de zee af. De Amerikaanse straaljager, die behou den op Soesterberg is geland, had ernsti ge beschadigingen aan de vleugeltip. De botsing heeft op 38.000 voet, op ongeveer dertien kilometer hoogte, plaats gehad. Advertentie Door een geweldige order, In d» winter geplaatst, kunnen wij U nu een origineel Hawk rijwiel leveren met I 20:- korting. (Nieuwste RAI model.) Normale prijs Korting Bij Centra m.et lamp, dynamo, jas- beschermer en slot in zwart\ f 149.- andere kleuren zoals metaalgrijs, blauw, blauw/wit, groen, rood/wit i 5.-.extra. per week zonder aanbetaling bestel zo'n fantas tisch Hawk rijwiel en bespaar twintig gul den. Vul die bon In of bel even 02500- 19373, U kunt hem dan zonder verplich ting thuis 5 dagen bewonderen. G«li«v« mij te zenden 5 degen op zicht dames rjjw|e| f 20.. korting. heren Behoud ik het rijwiel dan betaal ik contant 149.- 2,50 per week Naam StraatJ Doorhalen wat niet wordt verlangd. texm;'rzj= m »m mm*- U kunt ook de showrooms van Cantra komen bezoeken Het grote wiHa gebouw achter het NS siatiM (gesloten huis) Staatssecretaris Scholten hoopt dat de Commissie Radio- en Televisiewetgeving haar werkzaamheden over een jaar zal hebben voltooid. Mogelijk zal hij de commissie een interim-rapport vragen over de financiering van de Wereldomroep. De staats secretaris heeft deze mededelingen vandaag gedaan in de rede waarmee hjj de com missie op het departement installeerde. Ieder die zich in de ontwikkeling van de televisie in ons land heeft verdiept, zal moeten toegeven dat de vraag of het thans, in 1961, nog mogelijk is de geluidsomroep wettelijk definitief dat wil zeggen voor de eerstvolgende 20 a 30 jaar te regelen zonder daarbjj acht te slaan op de beeld- omroep en op een eventuele wettelijke regeling daarvan, een zeer legitieme vraag is, aldus mr. Scholten. Op zichzelf dwingt een dergelijke vraag nog niet tot het instellen van een commis sie, hoewel de zwaarte van de vraag, het feit dat er over zaken van radio en tele visie zo verschillend wordt gedacht en de historie die ons leert dat omstreden zaken juist door het bijeenbrengen van vooraan staande Nederlanders met verschillend standpunt tot oplossing kunnen worden ge bracht, reeds in de richting wijzen van een commissoriaal rapport. De doorslag heeft voor de staatssecreta ris gegeven dat er tegelijkertijd nog an dere vragen waren die in het recente ver leden zijn opgekomen, eveneens niet een voudig van aard die het zelfde terrein van wetgeving betreffen. De ontwikkeling be perkt zich niet tot het terrein van de tele visie. Het is een ontwikkeling der techniek die het mogelijk heeft gemaakt dat de televisie haar terreinwinst boekte. De regering heeft na zorgvuldige over weging besloten, zo zei mr. Scholten, geen bestuursleden, directeuren of vertegen woordigers van omroepverenigingen, van de Wereldomroep of van anderen aan wie zendtijd is toegewezen, in de commissie op te nemen. De regering acht het juister dat de commissie zodanig is samengesteld dat haar leden niet qualitate qua, maar als persoon hun mening geven over de te behandelen materie. Zij meent, dat de kans op een resultaat van het werk der commissie wordt vergroot, indien het standpunt van de belanghebbende organi saties op andere wijze door de commissie wordt vernomen hetgeen zonder twijfel nodig zal zijn zoals in vergaderingen, waartoe zij deze organisaties uitnodigt. Namens de commissie beantwoordde haar voorzitter, prof. mr. L. W. G. Schol ten de rede van de staatssecretaris. Hij zei dat de commissie eerst het be staande dient te analyseren in hetgeen we zenlijk van betekenis en hetgeen slechts uitwendige verschijningsvorm is. En aan gezien zowel radio als televisie zo nauw betrokken zijn bij het geestesleven van ons volk, betekent dit tegelijkertijd dat de uitkomst van dit onderzoek geconfronteerd moet worden aan de primaire karakter trekken van ons volk, aldus de voorzitter. Daarbij zal het dan ongetwijfeld blijken dat de stormachtige groei, eerst van de radio, later in nog sterker mate van de televisie, evenwijdig in haar regeling loopt met gelijksoortige verschijnselen op ander gebied. Ook daar toch kan men constate ren dat hetgeen eerst in een privaatrech telijke regeling voldoende steunsel vond, Vragen van het Tweede Kamerlid de heer De Kadt (Pv.d.A) over de afwijzing die de premier van Malakka zowel van Nederlandse als van Indonesische zijde zou hebben gekregen inzake zijn bemidde lingsvoorstel tot regeling van het geschil over Nieuw-Guinea heeft de ministerpresi dent, mede namens de minister van Bui tenlandse Zaken geantwoord, dat van een Nederlandse afwijzing van enig bemidde lingsvoorstel van de zijde van de premier van Malakka nimmer sprake is geweest. Het is de regering niet duidelijk, waarop de verklaring van de premier van Malak ka over deze afwijzing is gebaseerd. geleidelijk zich meer van haar publiekr.ech telijke vormen is bewust gaan worden. Juist bij het in acht nemen van de nood zaak een regeling te ontwerpen die in staat is een derde van een eeuw te om spannen, zal de commissie nauwlettend acht moeten geven op hetgeen bij deze ontwikkeling aanvaardbaar is en wat als in strijd met de fundamenten van het radio- en televisiebestel moet worden afge wezen, aldus de voorzitter der commissie. De techniek gaat echter eveneens voort bij de radio. De staatssecretaris dacht hierbij aan de technische ontwikkeling van de F.M.-zenders en in verband daarmede aan de toekomstige mogelijkheden van meer dan twee radioprogramma's. Wat er met een dergelijk programma moet geschieden, dient thans eveneens on der cgen te worden gezien. Een wettelijke regeling, die hiermede niet rekening houdt is bij voorbaat reeds onvoldoende. Draadtelevisie Eveneens zien wij de gevolgen van de voortschrijdende techniek bij de draad omroep. Mogelijkheden doemen op van draadtelevisie en zelf van munttele- visie, waarbij de houder van een draadtelevisietoestel zowel de gewone programma's die op de gewone televisie via de aether worden ontvangen, gratis (dat wil zeggen uiteraard na betaling van het normale kijkgeld) kan ontvangen, als andere specifieke draadprogramma's kan zien tegen betaling van een bedrag per programma. De ontwikkeling van de techniek heeft derhalve een aantal basis-gegevens uit het verleden achterhaald. De vraag rijst dan of ook niet een deel van de ontwerpwet- geving achterhaald is. In ieder geval dient zij door deze omstandigheden opnieuw te worden bezien. Tegelijkertijd is er een aantal vragen van structuur, vooral als men radio en televisie in verband met el kaar beziet, waarvan het volgens de staatssecretaris noodzakelijk is, dat zij onder ogen worden gezien. Hij noemde hier punten als de samenwerkingsvormen van N.R.U. en N.T.S., een eventuele toe komstige fusie, de samenwerking en even tuele positieve coördinatie van program ma's, de „pooling" van studio's, de sa menwerking van de binnenlandse omroep met de Wereldomroep. In zijn rede vroeg mr. Scholten spe ciale aandacht voor de erkenning van omroeporganisaties en de zendtijdverde ling, alsmede voor de rechten en ver plichtingen verbonden aan deze erken ning. Daarbij moet volgens hem als uit gangspunt worden aanvaard het bestaan van omroepverenigingen en dus niet het V.P.R.O.-plan voor een nationale om roep. „Ik meen, dat dit klare wijn is, maar desondanks zijn er ook bij dit uit gangspunt een aantal gewichtige vragen aan de orde, indien men bedenkt dat een wetgeving voor de eerste 20 a 30 jaar zal moeten gelden. De wetgever zal er immers rekening mee moeten houden dat hij de nodige openheid biedt voor nieuwe ontwikkelin gen. Hij weet van te voren dat hij, indien hij een toestand uit het vooroorlogse verleden bevriest, in 1970 of 1980 wel spanningen moet opwekken. „Indien men echter een goede met het oog op de toekomst ge richte regeling maakt van erkenning, van zendtijdverdeling, van niet alleen de rech ten, maar ook van de aan deze rechten verbonden verplichtingen, dan moet het mogelijk zijn deze spanningen te vermij den, aldus mr. Scholten. In navolging van het rijk zal ook de ge meente Rotterdam voor haar ambtenaren op weekloon een begin maken met de in voering van de werkclassificatie. De ver wezenlijking daarvan zal geleidelijk per diensttak geschieden. Tevens zal voor de ambtenaren beloning naar prestatie wor den ingevoerd. Aan de desbetreffende voor stellen van B. en W. heeft de gemeente raad gisteren zijn goedkeuring gehecht. Wethouder R. Langerak zei, dat de pres tatie-beloning weliswaar geen algemene loonsverhoging zal betekenen, maar dat toch alle betrokkenen er in meer of min dere mate in zullen delen. De grootte er van zal van de ambtenaren zelf afhangen. Over de toepassing van de classificatie en de prestatiebeloning zal het advies wor den ingewonnen van de commissie perso neelszaken en het georganiseerd overleg. Advertentie Bij Dwingelo is een jeep, behorende tot het 42ste infanterie bataljon, over de kop geslagen, waarbij de 19-jarige dienstplich tig soldaat P. A. Ligtenberg uit Roosen daal om het leven is gekomen. Een 21- jarige dienstplichtig soldaat uit Zoelen (Gld.), kreeg een zware hersenschudding. Licht gewond werd een 19-jarige dienst plichtig soldaat uit Rotterdam. De bestuur der, een dienstplichtig korporaal, kreeg geen letsel. Het ongeval gebeurde, toen de jeep een veewagen wilde passeren en daarbij met een wiel in een gat in de berm van de weg raakte. De jeep, waarop een terugstoot- loze vuurmond was gemonteerd, begon te slingeren en kantelde. Alle slachtoffers zijn opgenomen in het gewestelijk mili tair hospitaal in Assen. Op de Zesstedenweg in Grootebroek is de 20-jarige heer C. Verberne uit Enkhui zen op zijn motorfiets in botsing gekomen met een andere motorrijder. Hij viel op de grond en werd aangereden door een auto. Hij werd zo ernstig gewond dat hij overleed. In het Juliana-ziekenhuis in Apeldoorn is overleden de 28-jarige G. van Eek uit Echteld Zondagmorgen werd hij ernstig gewond bij een aanrijding op het kruis punt Soerenseweg-Jachtlaan in Apeldoorn. Een Nederlandse trekker met oplegger is op de autoweg van Brussel naar Oos tende, in het plaatsje Nevelen bij Gent, met grote snelheid tegen een stilstaande en waarschijnlijk onverlichte vrachtwagen gebotst. De 15-jarige Nederlandse bijrij der Dirk Haker uit Westwoud was op slag dood.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 15