Afsluiting van stadscentra geen remedie tegen verkeersprobleem Hf HET WEER Gagarin verwelkomd door twee miljoen Moskovieten Rijksambtenaren meer salaris tot zestien gulden per maand Hij heeft geen bezwaar tegen het reserveren van bepaalde Proces-Eichmann tot maandag verdaagd straten voor voetgangers Stekje van Dillenburgse boom voor Koningin Ruimtelijke ordening Donderende toejuichingen voor de eerste ruimtevaarder Terugwerkend van 1 april 1960 af Kompleie uitrustingen MORRIS êéforeyou êni/! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES LOEMPIA'S75 ct OORDEEL VAN MINISTER KORTHALS: Enkele buien Toeneming Russische hulp aan Laotische rebellen Prinses op Flora Nova 5 Hazenberg's vakantiekoeken zaterdag 20 stuks voor 1.40 HAZENBERG Moskou stoorde BBC niet Familie Het woord is aan In de krant van heden: CAMPING-SHOW GRETHA DE BRUIJN Automatiek DEKKERS VRIJDAG 14 APRIL 1961 46e JAARGANG NUMMER 137 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal ,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. VV. Peereboom en Mr. II. C. van dei Mije Voor de bouw van de elementen voor de Coen- en IJtunnels zal een gezamenlijk bouwdok op Amsterdamse grond worden gebruikt. De minister deelt mee, dat Am sterdam waarschijnlijk in 1964 de beschik king over het dok zal kunnen krijgen voor de bouw van de segmenten van de IJ-tun- nel. De terreinen voor de Coentunnel zijn be schikbaar en het eerste bestek is gereed, zodat zeer spoedig met dit werk zal kun nen worden begonnen. Tussen Amsterdam en het ministerie van Defensie wordt over het verplaatsen van enige gebouwen van het Marine-eta blissement nog overleg gepleegd. Het laat zich volgens de minister aanzien, dat zich hierbij geen onoverkomelijke moeilijkhe den zullen voordoen. Nieuwe weg Advertentie BAR'TÉLJÖRISSTR HAARLEM IEL 13439 IEIDSESTRAaI^BU KONINGSPLEIt-i) AMSTËRÖAMfTEL 2235%, Advertentie Wat zijn ze toch heerlijk, die of 'n HALVE KIP gebraden in roomboter 2-50 p. stuk Advertentie voor alle Maatschappijen van de koopvaardij en voor alle zeevaartscholen Terlenka uniformen Uniformspecialisten Zijlstraat 71 - Haarlem - Tel. 16963 Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Dezelf de temperaturen als vandaag of iets lagere. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuidwest en west. Volledige weerrapporten op pagina twee. JERUZALEM (Reuter/UPI) De open bare aanklager in het proces-Eichmann, Gideon Hausner, heeft vanochtend zijn argumentering dat de rechtbank wel dege lijk bevoegd Is, voltooid. Zaterdag en zon dag is er geen zitting. Maandagochtend zal de rechtbank zich over haar competentie uitspreken. Minister Korthals is van mening, dat het afsluiten van binnensteden geen remedie zal zijn tegen verkeersopstoppingen. Een suggestie om centra af te sluiten, zelfs op bepaalde uren, en daarin dan alleen openbaar vervoer toe te laten, wijst hij van de hand. Wel zouden enkele straten of stratencomplexen voor voetgangers gereserveerd kunnen worden en voor wielrijders bepaalde straten worden aangewezen. Het afsluiten van grote stadsgedeelten zou problemen voor het vervoer van artsen, het goederenvervoer en het taxibedrijf doen ontstaan. Aan de functie der binnensteden zou met een totale verkeersafsluiting geweld worden aangedaan, zelfs al zou het openbaar vervoer worden geïntensiveerd. De bezwaren van verkeersopstoppingen zijn groot, maar niet zodanig, dat zij een totale afsluiting der binnensteden recht vaardigen, aldus de minister in zijn me morie van Antwoord op de begroting 1961 aan de Eerste Kamer. Hij wijst op moge lijkheden tot verbetering in de verkeers- doorstroming, het weren van „lang-par- keerders" en het feit, dat de attractie van het vervoer met eigen auto's en fietsen bij te grote drukte vermindert, waardoor meer gebruik van openbaar vervoer wordt ge maakt. Voorts wijst de minister op de ont wikkeling van koopcentra aan de buiten kant van steden als antwoord op te grote drukte in binnensteden. Gelijke kansen De minister zal parkeermeters en par- keerschijven gelijke kansen geven. In een wijzigingsvoorstel van de Motorrijtuigen belastingwet zal de grondslag voor het hef fen van parkeergeld door parkeermeters worden gelegd. Een wijziging van het We genverkeersreglement zal invoering van parkeerschijven mogelijk maken. In grote gemeenten zullen parkeermeters worden opgesteld. Bouwdok voor beide tunnels zullen de Nederlandse Spoorwegen de ge meente alle informaties verstrekken voor de verdere exploitatie van R.T.M.-lijnen. Het ligt echter niet in de bedoeling, dat de N.S. deze lijnen zullen gaan exploite ren. De N.S. zullen in samenwerking met Rotterdam plannen opstellen voor de op bouw van een goede vervoersvoorziening. Daarbij kan op de N.S.-ervaring met ex ploitatie van streekvervoerondernemingen worden gesteund. Haven van Delfzijl Over de haven van Delfzijl zegt de mi nister dat de industrieën van Delfzijl nog geen zeevervoer met 10.000-tons of grotere schepen nodig hebben. Zolang de situatie zich in Delfzijl en het achterland niet in grijpend wijzigt ziet de minister geen ern stige remming voor de ontwikkeling van de stad en van het noorden. De bewinds man noemt Delfzijl voor het ogenblik een typisch regionale haven, waarin het kleine type schip overheerst. Hij ziet echter zeer wel de mogelijkheden van Delfzijl als in dustrie- en zeehaven. Hij zal de ontwikke ling met grote aandacht volgen en zich zonodig tijdig op nieuwe maatregelen be raden. Het argnument van de verdediging dat Eichmann slechts bevelen uitvoerde, is krachteloos, aldus Hausner, want dan zou alleen Hitier schuldig zijn. En die zou zich nog, als staatshoofd, op onschendbaarheid kunnen beroepen. Ook het hooggerechtshof in West-Duitsland, zei hij, wijst in geval van oorlogsmisdaden beroep op hoger bevel af. Hausner verklaarde overigens te zullen bewijzen dat Eichmann verder is gegaan dan zijn instructies en dat hij dit maar al te graag deed. Hausner bestreed het argument van de verdediging dat de rechtbank niet 't recht heeft te oordelen over misdaden die buiten Israëlisch gebied zijn gepleegd. In de moderne tijd is volgens hem het extra territoriale beginsel niet laniger van toe passing. Sommige misdaden worden door hun aard tussen staten gepleegd. Hij memoreerde dat de Brit William Joyce, die als Lord Haw Haw voor de nazi's radio uitzendingen naar Engeland verzorgde, als verrader is beschouwd ondanks het feit, dat hij zijn gelaakte handelingen buiten Engeland bedreef. Eichmann leek vandaag meer geïnteres seerd te zijn in het verloop van het proces en zich te realiseren dat het een beslissend stadium ingaat. WASHINGTON (UPI) Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren gemeld, dat er een lichte toeneming is geconstateerd van de wapen leveranties door Rusland aan de rebellen in Laos. In de verklaring werd gezegd, dat de toeneming in de afgelopen dagen werd geconstateerd. Prinses Irene heeft in Boskoop de ten toonstelling „Flora Nova" geopend door een azalea te planten van een variëteit die haar naam draagt. (Men zie ook pag. 2) Advertentie Geniet nu al van uw vakantie met Nu ook naast onze bekende Hazelnoot- en Romono-taartjes, een heerliik vruohtentaartje. De burgemeester van Dillenburg heeft in paleis Soestdijk aan de Koningin een stek aangeboden van de lindeboom, waar onder Prins Willem van Oranje op 14 april 1568 in Dillenburg de Nederlandse afge vaardigden heeft ontvangen. Het stekje zal door de Koningin in de tuin van paleis Soestdijk worden geplant. LONDEN (AFP) De Russen hebben, na de lancering van de eerste bemande ruimtesatelliet, gedurende een etmaal de Russische uitzendingen van de BBC niet gestoord, zo heeft de BBC bekendgemaakt. Sinds vorig jaar mei worden deze uitzen dingen regelmatig gestoord. Daarvoor was dit een tijd vrijwel niet gebeurd. MOSKOU (UPI) - Onder wilde toe juichingen van naar schatting twee mil joen Moskovieten en een stevige om helzing door Sovjet-premier Nikita Kroesjtsjev is de eerste mens die in de ruimte vloog, majoor Joeri Alexejevitsi Gagarin, heden om 10.50 uur (onze tijd) in Moskou teruggekeerd. Hij maakte de reis van zijn geheime verblijfplaats „ergens in de Sovjet- Unie" naar de hoofdstad in twee uur en twintig minuten aan boord van een II- joesjin-18. Toen het vliegtuig over de landingsbaan rolde trad premier Kroesjtsjev naar voren en begonnen de toeschouwers te roepen. Een muziekkorps speelde, vlaggen wapperden in de lentebries, en drie grote portretten van Lenin, Kroesjtsjev en Gagarin zagen neer op dit tafereel. Tweemaal de ruimtevaart. De Russen nemen het hoogst serieus. In de speel goedwinkels kan de jeugd ruimte- pakken kopen, die de werkelijkheid getrouw moeten nabootsen. In Amster dam hebben de lieverdjes voldoende aan hun fantasie. Zij exposeren tevens de betrekkelijkheid van al het gedoe in en om de ruimte. Er viel een doodse stilte toen het toestel stilhield en de deur naar de cabine ge opend werd. Boven aan de vliegtuigtrap verscheen een slanke figuur in uni form en toen brak een orkaan van geweld los. Gagarin keek enige ogenblikken rond zonder een spier van zijn gezicht te ver trekken. Hij droeg de uniform van offi cier der luchtmacht met een zware over jas. Terwijl de toejuichingen als donder slagen over het veld rolden, begon hij langzaam de trap af te lopen om beneden gekomen fier naar het podium te marche ren waar Kroesjtsjev en de andere leiders handenklappend stonden opgesteld. Onder het lopen wierp Gagarin snelle blikken naar links en recht, maar verder had hij slechts oog voor het podium met de lei ders. Toen hij bij het podium was gekomen werd het weer stil op de luchthaven. Ter wijl Gagarin de trappen beklom hield Kroesjtsjev op met in de handen te klap pen waarna zijn voorbeeld onmiddellijk door de anderen werd gevolgd Gagarin ging in de houding staan en be gon te spreken. Helder klonk zijn stem uit de luidsprekers toen hij aan de opperste leider aller Russen meldde: „Mijn zen ding is op succesrijke wijze volbracht ter ere van de Sovjet Unie en van de commu nistische partij". Toen hij dit had gezegd, groette hij met een snelle flitsende beweging. Kroesjtsjev die de jeugdige majoor ernstig had aange zien, toen deze zijn rapport uitbracht, trad met een brede lach op het gezicht naar vo ren en omhelsde de 27-jarige kosmonaut al een beer. Hij kuste hem verscheidene ke ren op beide wangen en dat was voor het publiek weer het teken om in gejuich los te barsten. Ook mevrouw Kroesjtsjev kwam naar voren en omhelsde Joeri Gagarin. Enige tijd bleven Gagarin en Kroesjts jev, die de arm om de schouders van de slanke majoor had geslagen, zo staan en praatten zij met de andere leiders op het podium. De voormalige president van de Sovjet-Unie Vorosjilov kwam ook naar Gagarin toe en omhelsde hem eveneens. Toen bracht Kroesjtsjev persoonlijk Joeri Gagarin naar de plaats waar zijn familie hem opwachtte. Wel een halve minuut lang duurde de omhelzing van de majoor en zijn vrouw Valentina, toen boog hij zich naar de tweejarige Helena, zijn dochter tje en tilde haar met een speelse zwaai op. Zijn andere familieleden drongen om hem heen. Kroesjtsjev en zijn vrouw ston den daarbij bescheiden op de achtergrond. In een met bloemen getooide auto ging het vervolgens naar het Rode Plein waar de jonge held zal worden gehuldigd en een vijf uur durende militaire parade zal gade slaan. Om tien uur vanavond wordt er in het Kremlin een gala-ontvangst gege ven, voor leden der regering, deskundigen, kunstenaars, industriëlen, diplomatieke vertegenwoordigers en buitenlandse pers mensen. Vanmorgen vroeg reeds trokken de Mos kovieten in groten getale naar de lucht haven om Gagarin op te wachten. Edward Carpenter: Liefde is een kunstvorm. Wie haar in hoogte en diepte weet te beleven, is een kunstenaar. Er zijn niet veel kunstenaars. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 15 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 15 Medische verzorging 5 Uit stad en omgeving 5, 7, 9 In de Vishal en op zee 9 Kunst 13 Horen en Zien13 Uitgaan in Haarlem13 Economisch nieuws 19 Feuilleton 17 Beurs 19 Effecten en Geldmarkt 19 Scheepsberichten 19 Sport 21 Panda en beeldverhalen17 Dit nummer bestaat uit vier-en-twintig pagina's Advertentie NIEUW BERKENRODE Herenweg 101, Heemstede 15 april tot 22 u. - 16 april tot 17 u. SPORTMAGAZIJN OSLO (NTB) De regeringen van Noorwegen, Zweden en Denemarken voe len niet voor deelneming aan het Britse project voor Europees ruimteonderzoek op basis van de Britse Blue Streak en de Franse Veronique-raket, aldus heeft het blad Morgenbladet meegedeeld. (Van onze Amsterdamse redacteur) De rijksambtenaren krijgen volgende maand bij hun vakantie-uitkering een ex traatje dat naar gelang van rang en/of gemeenteklasse zal variëren van f 37,50 tot 204. Daarmee lost de regering een belofte in die is gedaan toen aan de ambt naren een salarisverhoging werd toege zegd van 6,2 percent, waarvan 5 procent zou gelden voor iedereen en 1,2 percent werd bedoeld als „franje", die onder meer zou worden aangewend om scheve ver houdingen die in de loop der jaren in de salarisschalen waren ontstaan, recht te trekken. Na een jaar onderhandelen is dezer da gen in de Centrale Commissie van Over leg overeenstemming verkregen. Met in gang van 1 april 1960 zijn een aantal sala rissen uit de lagere en middengroepen met terugwerkende kracht verhoogd met 3 gul den tot 7 gulden per maand. Voorts wordt de maximale aftrek voor de ambtenaren in de tweede en derde klasse gemeente standplaats, die respectievelijk 10,50 en f 21 per maand bedraagt, teruggebracht tot respectievelijk f 8.- en 16-., gulden per maand, eveneens met terugwerkende kracht tot 1 april 1960. En tenslotte komt een aantal salarisgroepen in aanmerking voor een A.O.W.-compensatie van f 4,- per maand. Het bleek administratief wenselijk deze bedragen in één bedrag uit te keren over de periode 1 april 1960 tot 1 juli 1961, het geen dus volgende maand plaats heeft. Met ingang van 1 juli zullen deze verho gingen (variërend van 2,50 tot 16-,) maandelijks aan de salarissen worden toegevoegd. De politie-ambtenaren zullen gezien de onlangs ingevoerde uitkeringen, niet in deze verhoging meedelen. Mr. G. A. A. M. Boot, voorzitter van de Algemene Rooms-Katholieke Ambtenaren- vereniging, die op een persbijeenkomst in Amsterdam de resultaten van het salaris- overleg meedeelde, noemde deze niet opzienbarend wat betreft de geldelijke winst, maar zag deze wel als een erken ning van de grote achterstand die er bij de salarissen in de middengroep bestaat. „Die achterstand is nog niet ingehaald. De werkelijk onduldbare toestand is be stendigd gebleven", zo zei hij. De moeilijkheden rondom de ambtena rensalarissen ontstonden in 1956, toen de regering besloot tot verhoging van de top salarissen. Dit had een grote ontevreden heid onder de midden- en lagere groepen van ambtenaren tot gevolg. Sindsdien ech ter is er in verband met de problemen op de arbeidsmarkt wel enige verbetering gekomen in de salarissen van de laagste rangen, maar de rangen van commies, commies a en hoofdcommies vertoonden sindsdien een opvallende inzinking op de statistiek van indexcijfers van de salaris sen sinds de invoering van het Bezoldi gingsbesluit 1948. Nu de aandelen van de Rotterdamse Tramwegmaatschappij vrijwel geheel door de gemeente Rotterdam zijn overgenomen Het ligt in de bedoeling een nieuwe weg Utrecht-Amersfoort aan te leggen, ten zui den van de bestaande verbinding. Plan nen daartoe verkeren in een vergevorderd stadium. Bij Utrecht zal deze nieuwe weg via de te bouwen rijksweg 22 (Utrecht- Hilversum) aansluiting krijgen op rijksweg 12 (Utrecht-Arnhem). Een plan voor een tweede rijbaan van Huis ter Heide naar De Bilt wordt door de geprojecteerde nieu we weg achterhaald. De bestaande weg Hoevelaken-Amster dam zal in een auto-snelweg worden ver anderd. In het stuk Eemnes-Hoevelaken wordt gewerkt aan een ongelijkvloerse kruising met de weg Amersfoort-Bunscho- ten. Geen N.S.-exploitatie CENTRUM GALERI) - TELEFOON 4302

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1